BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. verdraagzaamheid in Beieren vermeld. Te Regensburg zijn bij de begravc- nis van den Piotestanlschen predikant de twee Katholieko geestelijke in ambtsgewaad in den stoet medegere den En te Deggendorf heeft de arme Protestantsche gemeente van een ver mogend Katholiek den ontbrekenden kerkbijbel ten geschenke ontvangen. In de kanonnenfabrieken van Krupp te Essen is het buitengewoon druk, Er wordt met verschillende ploegen nacht en dag door 'gewerkt, en de bestellingen van oorlogsmateriaal zijn zoozeer toegenomen, dat men er ten spoedigste nieuwe werkplaatsen zal laten bouwen. Werkliedenverzekering en alcoholisme. De Deutsche Verciu. geven den Missbrauch geistigei Getianke hield dezer dagen in Munster zijn jaarrer- gadering. die werd bijgewoond door de heeren dr. W. P Rnijsch uit Den Haag en W. C. van Haeften uit Utrecht als gedelegeerden van den Volksbond, Vereeniging legen drank misbruik. Zeer belangrijk waren de bespre kingen over het verband tusschen het alcoholisme en de werkliedenver zekering, naar aanleiding waarvan o m. de volgende conclusiën werden aangenomen. Elke wisseling in do volksgezond heid komt in de arbeidersverzekering als winst of verlies tot uiting Het alcoholmisbruik verhoogt de kosten van de werkliedenverzekering in ver schillende opzichten. Ten eerste in de ziekte- en invali- diteits-verzekeringdoordat het tot delirium, tot ziels- en zenuwziekten, tot ziekten van maag, lever en andei e inwendige organen, voertaan de ont wikkeling van tuberculose en geslachts ziekten bevordelijk is en de genezing van andere ziekten bemoeilijkt en belet. Ten tweede in de ongevallenver zekering, doordat het aanleiding geeft tot ongevallen en de gevolgen hiervan in den regel verergert Maar buiten dien leidt het tol vermindering van don lust voor arbeid en draagt 't bij tot het ontstaan van een zwakke nakomelingschap, die zonder genoeg zaam weerstandsvermogen, den zwaren strijd om het bestaan moet voeren. Het alcoholmisbruik moet iti deze beteekenis geenszins worden opgevat als dronkenschap. Daar liet alcoholisme verwoestend wei kt op de volksgezondheid, is de bestrijding ervan in hooge mate bevor derlijk aan de belangen der arbeiders- vei zekering. Deelneming aan dien strijd derhalve ten plicht worden gesteld aan alle organen der wei kliedenverzekering. Op velerlei wijze kunnen dezen nut stichten, bovenal door de verspreiding van kennis van 't alcoholvraagstuk. Voor de ziekenkassen en verzekerings instellingen verdient aanbeveling de drankzuchtigen, die wenscheri te wor den genezen, in herstellingsoorden te doen verplegen. In het algemeen ligt 't op den weg der verzekoringinstellin- gen, de maatschappelijke inlichtingen welke uit een oogpunt van bestrijding van 't misbiuik van alcohol en van bevoideiing van welvaart zijn in het leven geroepen, moreel en fuiantieel te steunen De beperkende bepalingen op 't doen van uitbetalingen door de verzekekeringen verdienen nader te worden uitgewerkt. De Zuiderzecvisscherij. Men meldt uit Lemmer aan de Leeuw Cl. Vrijdag was alhier een vergadering belegd van Zuiderzeevisschersen visch- liandelaren van hier welke vergadering werd bijgewoond door het lid van de Tweede Kamer, rien heer Hugenholtz. Deze wenscht n.l. op de hoogte gesteld te worden van de belangen van de Zuiderzeevisscheiij, mede in verband met eene mogelijke wijziging van de wet op de visscherij. Na discussies was de algemoene con clusie van visschers en vischhandelaren. dat, in hel belang van den vischstand i i de Zuiderzee: I. het visschen mtt de moord- of wonrlerkuil, de kwakkuil en de dwarskuil verboden di>nt te worden, doch viijgelaten het visschen met de kor of kraut, deze evenwel zonder inkeel'2. strenge straffen te bedreigen, niet alleen voor de visschers, maar speciaal voor <1 e vischkoopers, tegen het leveren en knopen van onder- rnaatscbe visch 3. de diepte van de reep (haring)netten en ansjovisnetten in te korten. Nu de di ooglegging der Zuiderzee, zoo die al ooit tot stand mocht komen, vrij zeker nog vele jaren op zir li kan laten wachten, zou een ingrijpen van Ie wetgevende macht in de Z r der zee- visscherij zeker niet ongewenscht zijn. Diep toch is het te betreuren om rnaar een zacht wooid te gebruiken, dat jaarlijks in de Zuiderzee, die voor vele vischsoorten zoo gezochte teelplaats, inillioenen bij millioenen onvol vassen vischjes, w. o. ansjovis, haring, bot, paling, spiering, door moord- en d wars- kuil gevangen en vaak voor eendenvoer gebruikt worden. Zaterdag ging de heer Hugenholtz, toen enkele onzer visschers, die met de wonderkuil gevisebt hadden, de haven binnengekomen waren, de tien duizenden kleine, nog waardelooze vischjes, welke met dat net gevangen waren, persoonlijk in oogenscbouw nemen en zich van het verderfelijke van dat net overtuigen. De vergadering op j.l. Maandag avond uitgeschreven door de heeren Üs. de Meyere, Dr Peyrot, M. de Pool en J W. Middelburg, met hel doel de ingezetenen zich te doen uitspreken over het al ol niet wenscbelijke van de aankoop door de gemeente van het gasthuis «Aldegonde" was, het ge wichtige der zaak in aanmerking ge nomen, slechts matig bezocht. Onder de aanwezigen mei kten we naast schier alle plaatselijke geneesheei en een groot aantal laadsleden op. De heer de Meyere opent met een woord van welkom de vergadering, zet nog eens de reden der bijeenkomst uiteen en brengt een eeresaluut aan de tegenwoordige oigenaars van «Alde- gondo" baron en baronesse van Boet- zelaer voor het vele wat zij in het belang van hun lijdenden evenmeuscli hebben gedaan. De vergadering geeft door luid applaus teeken van instem ming. Waar de gemeenteraad staat voor een zoo belangrijk viaagstuk achtte het comité, dat het goed en nuttig zoude zijn, wanneer er een stem uit de burgerij opging om tot de overname dezer zoo hoogst nuttige en noodige inrichting te besluiten. De overgroote meerderheid der stadgeiioolen toch zoude het haars inziens diep betreuren, wanneer het gemeentebestuur de kans liet voorbijgaan om eigenaar te worden van het Aldegondegaslhuis. Evenmin als een tafel en stoel in een gewone huishouding mag in de gemeentehuishouding een gasthuis ontbreken. Voor een contract, ter verpleging van onze zieken, met een andere ge meente wordt over het algemeen weinig gevoeld. Halve maatregelen inogen niet worden genomen. Ofschoon de zaak er rijp voor is, is het voor een referendum te laat. Twee mogelijk heden bestaan n I. dat bet gasthuis door de een of andere liefdadigheids inrichting wordt geëxploiteerd of wel dat de gemeente besluit lot zelfexploi- tatie. Dit laatste zou zeker tot ver hooging der inkomstenbelasting met '/i °/o aanleiding geven, doch dit mag geen reden zijn om daartoe niet te besluiten (applaus). Bij de behandeling dezer zaak blijven politiek en gods dienstige richting geheel buitengeslo ten, daar het hier een zuiveie sociale quaestie geldt. De heer van 't Hof wenscht te weten tegen welken prijs of onder welke voor waarden het gasthuis door baron van Boetzelaer aan de gemeente wordt aangeboden. De heer Gerritsen antwoord daarop, dat ofschoon de overnemingssom niet mag worden genoemd hij toch de ver zekering kan geven, dat deze is be neden het bedrag waarvoor gebouw en inventaris zijn getaxeerd. De heer Kraan deelt mede, dat hij daadwei kelijk het onmisbare van een ziekenhuis in deze gemeente heeft ondervonden. Zijn voet werd in Alde- gonde" geamputeerd. De heer Wolter vraagt of het bekend is, dat er kans bestaat op het tot stand komen eener vereeniging om deze inrichting te exploiteeren en of die veieeniging daartoe over de noo dige middelen beschikt. De heer Middeiburg zegt dat zoolang de Raad geen besluit beeft genomen daarop geen antwoord kan worden gegeven. De heer Wolter verklaart dan het doel der vergadeiing niet te begrijpen en zou gaarne zien dat het comité reeds nu de door haar opgemaakte motie terkennlsderaanwezigen brengt. De voorzitter vei klaart daai tegen geen bezwaar te hebben en leest de volgende rnotie voor: «Een groot aantal burgers van Amers foort, vergadert in «Auucitia" ter be spreking van de aanhangige gasthuis kwestie, gehoord de debatten, spreekt als hun meening uit, dat het voor onze Gemeente van het hoog ste belang is, dat er een neutrale inrichting voor ziekenverpleging blijft bestaan, dat daarin op de beste wijze kan worden voorzien, wanneer de Raad onzer Gemeente het Aldegondegasthuis aankoopt, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Raad daartoe overga, besluit deze motie ter kennis te brengen van den Gemeenteraad en gaat over tot de orde var: den dag." De heer Herschel zegt met genoegen gehoord te hebben dat bij eventueele aankoop van het gasthuis door de gemeente, de plaatselijke belasting met niet meer dan zal behoeven te wordeu verhoogd. Niemand kan in hel belang van zijn evetimensch daar tegen zijn. De heer van Traa mei kt op dat het hier een zuivere geldquaestie betreft De gemeenteraad ziet er tegen op de belasting te vei hoogen. Spr. zou daarom de motie in dier voege willen wijzigen dat de vergadering zich uitspreke of zij zich al dan niet eene belastiug- vei hooging wil getioosten. De heer Gerritsen meent dat hel eenige wat de Raad kan doen is het voorstel van den heer van Boetzelaer accepteeren, daar het gasthuis wordt aangeboden beneden de waarde. De heer van Traa acht het een groote stoun voor vele raadsleden wanneer de vergadering zich uitspreekt niet tegen belastingverhooging te zijn. Do heer de Meyere gelooft dat de motie daartoe niet behoeft te worden ver anderd, doch is daartoe bereid wan neer de heer van Traa zijn vooistel nadei wil formuleeren. De heer van Traa, hieraan vol doende, wenscht dan te hebben toe gevoegd «dat eene matige belasting- verhoogidg, indien deze noodig mocht blijken, voor dit doel, waarschijnlijk door alle belastingbetalenden gaarne zal worden gedragen. De heer van 't Hof zegt te hoperi dat alle raadsleden zullen toonen even veel koopmanschap te bezitten als de heer Gerritsen, door iets wat beneden de waarde woidt aangeboden leaccep- teeren. De heer Moerman, de geringe op komst betreurende, verklaart tegen de toevoeging aan de motie te zijn en genoeg vertrouwen te stellen in de laadsleden, dat zij geen rugsteunije noodig hebben. Slechts een klein gedeelte der burgerij is tegenwoordig en daardoor zou de uitspraak dus zeei onzuiver zijn. De heer Wolter acht door de toevoeging de motie zeer verzwakt. Op een vraag van den leider der vergadering, de heer de Meyere, ver klaart de heer van Traa er niet be paald aan te hechten, dat het door hem toegevoegde in de motie blijft opgenomen. Door te blijven zitten geeft de geheele vergadering te kennen tegen de toevoeging te zijn en op dezelfde wijze woidt de motie met slechts 3 personen tegen aangenomen. De voorzitter constateert zulks met genoegen en wil de vergadei ing onder dank voor de opkomst sluiten met een «Leve Amersfoort en zijn gasthuis" moge het altijd een schitterende parel blijven in de kroon harer nuttige instellingen. Op voorstel van den heer Wolter wordt bij het verlaten der zaal de gelegenheid gegeven de motie door zijn handteekening te bekrachtigen, waarvan door nagenoeg alle aanwezi gen wordt gebruik gemaakt. Gisteren was voor het school district Utrecht een dag van groote beteekenis. De 25 jaren waren ver vuld, welke de heer A. J. Nijland heeft gearbeid als schoolopziener aan het hoofd van het lager onderwijs- aldaar. De heer R. Husen huldigt hem in het «Schoolblad" als volgt: Gedurende het vierde eerier eeuw kwamen de veelomvattende kennis en de lijke ervaring, waai over deze schoolautoriteit beschikt, tal van onder wijzers en duizenden kinderen ten goede. De schoone loopbaan, die achter hern lag, had den heer Nijland, ge bot en schoolman en onderwijzer bij de gratie God, ruimschoots gelegen heid verschaft, om geheel het veld van het lager onderwijs te leeren kennen en daarmede winst te doengedu- remle de uitoefening van het nieuwe, hem door de regeering opgedragen schoolarnbi. Van der jeugd af was hij met den schoolarheid opgegloeid en vertrouwd geworden; door de ervaring kende hij de moeilijkheden niet alleen, rnaar ook het schoone. verhevene en liefelijke, aan dien arbeid verbonden. Weinige dagen geleden, toen hij de school van schrijver dezes bezocht en zelf met de kinderen was bezig geweest, zei hij: «wat is het toch een aangenaam werk, kinderen te onderwijzen". Du kenschetst zijn persoonlijkheid. Op liet gebied van 't onderwijs waren hem «de snoeren in liefelijke plaatsen ge vallen". Volgens de toestanden van voor meer dan 50 jaren was de knaap Nijland reeds vroeg als helper in de school ztjrier geboorteplaats Delden werkzaam Hij had het voorrecht, na het verkrijgen van den -iden rang, aan de school van den heer W ten Engel Sr. in Deventer als onder wijzer geplaatst te worden Ten Entel. kweekelmg der kweekschool te Haarlem, nam onder de hoofden van scholen in Overijsel eene eerste plaats in. Daar werden kundigheden verworven, akten behaald, veel ver beterde methodes bestudeerd, en de jongeling Nijland vertrok, nadat de heer W. ten Entel Jr. zijn vader was opgevolgd, naar Breda, waar hij arbeidde, niet uitzicht om als hoofd benoemd te worden aan de departe mentale nutsschool. in Deventer liet hij bij vele, inzonderheid hij den toen- maligen schoolopziener S. van Delden, de aangenaamste herinneringen achter. In Mei 1853 woid de lieer Nijland, na afgelegd vei gelijkend examen, als hoofd eener bijzondere school der tweede klasse(wet van 1S00) te Utrecht toegelaten, zonder eenige toelage, van regeeringswege Hij volgde den begaaf den H. W. Tip in zekeren zin op. Zoo vestigde hij zich, thans 52 jaar geleden, in de oude Bisschopsstad, die hem sedert als een harer waar digste burgeis vereert. De inrichting, waaraan door hem een kostschool ver bonden werd, verwierf spoedig een uitstekende naam. Tal van later hoog geplaatste personen zijn daar onder wezen, gevormd en hebben hun ver dere studiën gelukkig kunnen vervol gen, omdat de bekwame leermeester daarvoor de gronden had gelegd. Zoo werkte de heer Nijland in de uitgebreid lagere school met de toen- gebrekkige leermiddelen, die zijn ver nuft cn practische zin voortduiend door eigen vinding ten goede wist te richten, geacht, geëerd door oud en jong, gezien bij zijn collega's, altijd ook voor dezen hulpvaardig en tot dienen bereid. Zijn uitgebreide en scboone prent- en portretlenverzame- ling, een gelukkig geslaagde liefuob- berijmaakte hij dienstbaar om menige bijeenkomst nuttig en leerzaam te maken, menig feest op te luisteren, ambtgenooten en kinderen aangename uren te verschalfen. In de stad zijner inwoning werden Nijland's verdiensten erkend. Het «His torisch Genootschap" te Utrecht be noemde hem tot lid. Voorts namen andeie corporatiën hem als lid in haar midden op, als hel «Koninklijk Oud heidkundig Genootschap'' te Amster dam, het «Provinciaal Genootschap voor Kunst en Wetenschappen" te Utrecht, de «Neileilandsche Maat schappij van Letierkunde" te Leiden, het «Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde" van Neerland's Indië. Veelmalen weid hij als lid in verschillende examen-commissiën be noemd. De onderscheiding viel hern ten deel door de regeering te worden benoemd als lid der Staatscommissie voor het vaststellen van regelen voor den schoolbouw en de inrichting der lokalen met het oog op de invoering der wet van 1878. Deze benoeming ging andere benoemingen vooraf, maar deed zeer zeker de aandacht op den bekwamen schoolman vestigen. Toen de heer mr. G. H. van Bolhuis voor zijn ambt als schoolopziener in het district Utrecht (wet van 1806) ui 1880 bedankte, werd de heer Nijland tot zijn opvolger benoemd. Dienten gevolge legde hij de tot dusverre zoo gelukkig volvoerde taak als instituteur O O neer om de nieuwe taak te aanvaar den. Sedert 1880 omvat het district Utrecht de geheele provincie van dien naam. Het district is sedert in arron dissementen verdeeld Den heer Nijland weid het nieuw gevormde schooldis trict opgedragen, dat hij tot heden, 31 October 1905, zoo eervol en tot zegen van het lager onderwijs onafge broken heeft bestuurd. Geheel de pro vincie getuigd in haar schoolgebouwen van den jui«ten blik, de groote kennis der vereischteu vuoi een school, de liefde voor goed degelijk ondeiwijs in den als rnet jeugdig vuur bezielden ijverigen man, die lot de laatste dagen zijner bediening met grooten tact is blijven arbeiden. Meikwaardig is in dezen man de kennis van het bijzonder en het open baar onderwijs, doorstudie en ervaiing, vereenigd. Voor beide takken van het onderwijs gaf hij gaai ne raad en inlich tingen Niemand klopte ooit tevergeefs bij hem aan om bijstand in moeielijke gevallen. Met de grootste onpartijdig heid voorde uiteenloopende richtingen wist hij nauwgezetheid ijver en talent, waar hij die in de scholen aantrof, te waardeeren. Zijn besluit om rust te genieten, is den 79-jarige niet euvel geduid, wel wordt zijn vertrek uit de onder wijswereld en hel rijksschoolloeziclit door velen, ja, door geheel het onder wijzerscorps in zijn district betreurd, omdat een oprecht vriend, een eerlijk man, die onderwijzers en kinderen lief heeft, hen verlaat. Maar in de dagen zijner lust, die, naar wij hopen, nog vele zijn, zal de achting en toegenegenheid van geheel zijn distiict hem, die Utrecht's stad en provincie zoo bemint, iminer eene aangename herinnering zijn. Het ontbiak op onderwijsgebied niet aan bevoegden, die zijn groote verdiensten wisten te waardeeren. Zoo wel het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap als de Vereeniging voor de Beoefening der Paedjgogiek be noemden den heer Nijland tot «lid van verdienste". Sedert verscheidene jaren siert dezen bekwamen paedagoog het ridder kruis de borsl, dat zijn opneming in de Orde van den Nederlandschen Leeuw heleekent. Zoo iemand, dan was de heer A. J. Nijland die onder scheiding ten volle waardig. In een vergadering van het C. Dep. van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, op 12 Nov. a. s. te Arnhem te houden, zal de heer Van Weezei Errens spreken over «Teeken- en Kunstonderwijs op de middelbare school" en de heer Thiel over «Lijfrente voorheen en thans". Het Hoofdbestuur van de onder officieren vereeniging «Ons Belang," heeft een particuliere audiëntie aan gevraagd bij den Minister van Oorlog tot het doen van voorstellen tot ver betering van de positie der onder officieren. Een memorie werd bereids aan geboden. Volgens de Amersf. Crt. bestaat het voornemen, het geheele le regi ment velti—artillerie te Amersfoort in garnizoen te brengen. De kazerne te Utrecht zou dan worden ingericht voor het regiment genie-tioepen. De commies-titulair der Poste rijen en Telegrafie D. Crap Helling man is met ingang van 1 December van hier overgeplaatst naar Utrecht. De overplaatsing van mej. W. Everaars commies-titulair der Poste rijen en Telegrafie, van hier naar Stadskanaal, is ingetrokken. De heer H. C. van Dam is, in plaats van wijlen mr. J. van der Leeuw, benoemd tot regent van het St. Pieters- en Bloklands-gasthuis. De Raad der gemeente Baarn heeft aan de ambachtsschool alhier een subsidie van f 120 verleend Door de recherche is aange houden een baal tabak, ten nadeele van eenlgfoothandelaar hierontvreemd. üok de beide vermoedelijke daders zijn reeds in arrest gesteld. Nu met 1 December a.s. de zoo genaamde Kinderwetten worden in gevoerd, worden op dien datum alle 21-jarigen meerderjarig. De eerste van de extra-nacht treinen van de H. IJ. S. M., op de lijn AmsterdamAmersfoort, loopt op 8 November a. s. en vertrekt te 12 uur 's nachts van het Centraal station Zondagmiddag is de 20-jarige W. V. ten huize van den heer v. D. caféhouder in de Arnhemsche straat, door het zoogenaamd in het verkeerde keelgat krijgen van een stuk vleesch, waardoor hem de ademhaling werd belet, gestikt. De heer P. van der Sluys, instituteur alhier verzoekt ons mede te deelen dat hij, daar toe aangezocht

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2