BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. denis. Maandagavond is ze gesloten, nadat er dien dag nog 90,000 toe gangskaarten waren verkocht. De tentoonstelling schijnt, ook financieel beschouwd, een succes te zijn geweest, ze is in het geheel door niet minder dan 6,143,000 personen bezocht. Al weder een spoorweg-ongeluk in Duitschland. Dij hel station Kelsterbach (Hessen) zijn een sneltrein en een goederen trein in botsing gekomen. Twee machinisten en een stoker werden zwaar gewond en twee passagiers bekwamen lichte kwetsuren. De schade is aanzienlijk. RECLAME. Men wordt verzocht dit te onderzoekon. De \olgende getuigenis werd ons gegeven door een bewoner van Amersfoort en daar zij veel personen van hun lijden verlossen kan in deze stad zullen zij, dieJrr'eTbfntrent meer willen weten, goed doen zidï daaruaau' te informeeren. De Heer J vaar Doorn, wonende Buiten de Kleine Koppel 2Kfte Amersfoort deelt ons mede Vóór liet gebruik van Uw roster's Rugpijn Nieren PillenJoeri ik ruim zevln jaren lang op gescheept geweest met een nierkwaal. Steeds had ik hevige pijn/in den rugpn in de rechterzij, daarbij kvrfmen vèrschrikkejjfjke duizelingen en somtijds ,flek het mij toe/alsof het bloed stil stond, ik/moest mij dan vrohouden om niet neer te valleB. Het kwam dik/fijls voor dat ik totaal ongescKkt was minste werk te ver richte/ en het bed moest houden. Wat ik hier ook tpgen aangewend had, alles was te vergeefs en ij£ dacht dat ik mijn geheele leven op deze wijif zou moeten voortsukkelen Men maakte mijlattent op Uw Pillen, die ik dadelijk liet korten en ik was werkelijk ten zeerste verwon de itl over de snelle wijze waarop deze werkten Naleen paar dagen gevoelde ik mij enorm veel befer en nadat ik één doosje geledigd had, was ikjgeheel hersteld. Ik had nooit kunnen denken da| er zulk een afdoend middel bestond, daar alfe andere medicijnen toch te vergeefs geweest waren. tk ondergeteekende verklaar dat het bovcn-i staande waar is eir-machtig U het publiek ld oaken op elke yijze dre U goed dunkt. f {Verwaarloos ifooit ee\ pijn in den rug, ^j daikt dat hetJeen lichte^ongesteldheid is, naar in&werkelijkiLfid zijn het ®we nieren. De iiidfuur wfflrschuwyu op deze flvijze dat Uwe ivoren 1de belygrijkste Uwer èrganen zwaC zijn en ajulD^ragen. 7ij zijnen verladen gyro rd en en K^riiien hun werk niefc meer volspndigen Daar de nieren de verzarralplaatsenf van het lichaam zijn, is het hun vfcrk har oloed te filtreeren en scheiden zij 30 grftfejfmz ui ver heden af per 24 uur. Indien zij hiertoe niet in staat zijn. hoopen zich deze onreinheden op in het gestel, doordringen het geheele lichaam en ver oorzaken rheumatiek, neuralgie, heuppijn, jicht, lendenpijn, hartzwakte, schele hoofdpijn, flauw ten enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Van Doorn gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer a. van de Weg Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f10.voor zes doozen. De Koningin en Prins Hendrik hebben het voornemen, zich 10 No vember van Schwerin naar Baden- Baden le begeven; 13 November naar Stuttgart te vertrekken en des avonds van den loen November ten paleize het Loo terug le keeren. Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening zal, naar L. en V. ver neemt, binnenkort, misschien reeds op het eind van deze week worden geïn stalleerd. De minister van binnenlandche za ken zal bij die gelegenheid een rede houden, die meer licht zal geven om trent den omvang van de aan de Staatscommissie toegedachte taak. Ileide-ontginning. In de omstreken van Eerbeek worden bij voortduring laaggelegen heidegronden aangekocht, veelal tegen f 100 af 125 de H. A., met de bedoeling daarvan weilanden te maken, ook door het aanwenden van kunstmest. Examen Ned. Bond van Accountants. Het Examen van den Nederlandschen Bond van Accountants zal in de tweede helft van December a s. te 's Gra- venhage worden afgenomen. Het zal zich over het geheele programma uit strekken. De examen-commissie bestaat uit de heeren: J. G. de Jongh, Accoun tant te Utrecht, Lid le kl Ned. Bond van Accountants Voorzitter (Accoun tancy, Algemeene Rekenkunde); W. F. Lokhorst, Accountant te Amster dam, Lid le kl. N. B. v. A. (Accoun tancy); J. Hagers, Accountant te 's Gravenhage, Lid le kl N. B. v. A., Secretaris (Accountancy en Algem. Rekenk); L. F. van Meeuwen, Leer- aar a/d Middelbare School vo r Han del en Administratie, Den Haag (Engelsch); Mr. P. G. H. Dop, Lid le kl Ned Instituut v. Accountants, Utrecht (Recht); Dr. v. d. Waals. Leeraar Rijks H. B. S. te U recht (Duitsch); N. de Kramer, Accou tunt te Groningen, Lid le kl. B. v. A. (Nederlandsch Handelsrek. en An-ouri- toncv); A. Versteege, Leeraar Han delsschool te Groningen, lid le kl. N. B. v. A. (Munt-, Crediet- en Bank wezen en Accountancy); M. M. Wit vliet, Leeraar M.-O., Amsterdam (Franscb); J. A. Starcke, Accountant te Rotterdam. Lid le kl. N. B. v.A. De aanmelding voor hel examen is tot 15 November opengesteld. Inlich tingen verstrekt het Secretariaat van den Bond: Tweede Helmerstraat 114. Amsterdam. Ingetrokken muntbiljetten. In October zijn 100.000 ingetrok- "ken muntbiljetten van f 10, model 1894, en 3000 ingetrokken muntbil jetten van f 10, model 1879, bij de Algemeene Rekenkamer overgebracht. Rij kspostspaarbank. De directie Der Rijkspostspaarbank te Amsterdam heeft het jaarverslag over den dienst 1904, zooals dat aan de Koningin is uitgebracht, in éen band uitgegeven, voorzien van de daartoe behoorende grapbische voor stellingen, welke voor opneming in de «Staatscourant" minder geschikt waren. Uit de hier verzamelde gegevens blijkt, dat als resultaat over het af- geïoopen jaar weder als bevredigend kunnen worden aangemerkt. Het inliagers-aantal toch vermeederde met 71.063 en steeg daardoor tot 1.111.590, terwijl het verschuldigde tegoed een bedrag van f 120.434 519.17 aanwijst, zijnde eene vermeerdering van f 10 010.890.77', vergeleken bij 1903. Deze cijfers getuigen inderdaad van den gestadigen bloei dier instelling, maar tevens van den onverflauwden spaarzin hier te lande. De Regeering heeft thans be sloten in een spoedig te verwachten wetsontwerp den naam van bet ministerie van waterstaat, handel en nijverheid te veranderen in ministerie van waterstaat. V r ou we nki esrecb t. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft het hooftbestuur der Vereeniging vooi vrouwenkiesrecht zich kort geleden in betrekking gesteld met de leiders of hoofden der verschilende staatkun dige partijen, om van deze te mogen vernemen, wat bij eventueele grond wetsherziening van haar voor vrouwen kiesrecht zou mogen worden verwacht. Ds. D J van Aalst heeft voor het beroep naar de Ned Hervormde gemeente te Leiden bedankt Het beroep naar Rotterdam is door hem nog in beraad gehouden. Bij de op Zaterdag 4 dezer ge houden stemming voor zes leden van het College van Notabelen bij de Ned Hervormde Gemeente alhier waren 296 kiesgerechtigden opgekomen. Voor de vier gewone vacatures, aftreding 1912 waren uitgebracht op de heeren H. C. van Dam 271, J Gor. Kleber 265, W. Kleber 169, B. van 't Eind 154, A. Fiederikse 139, A Veen 116 stemmen en voorts op ver schillende personen 1 tot 4 stemmen, zoodat herkozen zijn de heeren H. C van Dam en J. Ger. Kleber en gekozen de heeren W Kleber en B. van 't Eind Voor de twee tusschentijdsche vaca tures, aftreding 1908, waren uitge bracht op de heeren J. van Apel doorn J.Lz. 168, H. Noorman 157, C. Janssen 125, J. G. Busch Keiser 113 en voorts op verschillende per sonen 1 tol 6 stommen, zoodat ge kozen zijn de heeren J. van Apel doorn J.Lz. en H. Noorman. Zaterdag j. 1. 4 November is alhier opgericht een Weerbaarheids- vereenigii.g onder den naam «Arners- foortsch Vrijwilligerskorps". Ruim dertig leden traden toe. Tot bestuur is gekozen P. van der Sluys, voorzitter, C. Brouwer, secretaris, N. Feis, kapitein- kwartiermeester le Reg. huzaren, pen ningmeester, J. W. C. Bloem, oud- Burgemeester van Oudshoorn en W. F. N. von Hombracht, le luit. der Infanterie, Commissarissen. De eerste oefening zal hoogst waar schijnlijk plaats hebben Woensdag 15 November a. s. Zij, die nog ais lid wenschen aangenomen te worden, worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk bij een der bestuursleden aan te melden. De contributie en het aanschaffen van uiniform is zoo geregeld, dat het geldelijk bezwaar niet groot is. De heer J. P. Schoenmaker, Com mandant Vrijwilligerskorps te Nijme gen, hoopt zijite lezing te houden Zaterdag 11 November 's avonds 7 uur in een der localen van Lisiduna Zij. die donateur f 5 per jaar of lid 2.40 per jaar wenschen te worden, maar eerst de lezing willen bijwonen zullen daarbij welkom zijn. Aanstaanden Donderdagavond geeft het plaatselijke Nuts departe ment weder een volksavond in «Amicitia" waarbij de heer C. P. T. Bigot als spreker optreedt en de ensemble-klasse der muziekschool van «Toonkunst" eenige nummers ten gehoore zal brengen. Men zie de aanplakbiljetten. De gewone maandvergadering van «Handel en Nijverheid» wordt aanstaanden Vrijdagavond gehouden Aan de orde komen o. a. vervoegde uitgifte van vacantie-kaarten en de feestelijke herdenking van het 5-jarig bestaan. Op 23 November a. s. zal door mej. Ingenegeren uit Utrecht, met medewerking van enkele dames en heeren, in Amicitia een concert wor den gegeven, waarvan het voordeelig saldo bestemd is voor de vereeniging «Liefdadigheid". Het klokkenspel van den Lieve! Vrouwe-toren zal voortaan bij half uur doen hooren «Mijn Vaderland" van C. J. C. Gecrlings, getoonzet door Richard Hol, waarvan de woorden luiden Het land waar ik geboren werd, Waarop, aan moeders hand, Ik 't eerst de voeten heb gezet, Dat is mijn vaderland Hier zijn geen bergen, hemelhoog, Met kloof en waterval; De grond is laag en wordt beschut Door duin en aarden wal. Bij heel uur wordt dr. J. P. Heije's »'s Lands wijs, 's landseer" ten gehoore gebracht, getoonzet door den heer Enderle. De tekst daarvan luidt: Van buiten ijs, van binnen gloed Is 't 's winters in de Nederlanden Al zijn er turfjes om te branden De grond is sneeuw en ijs de vloed En ja! het huis zoo dicht te sluiten Den jas te knoopen tot den hoed Dat staat misschien wel kil van buiten. Maar haard en ha11 zijn warm en goed. Van buiten ijs, van binnen gloed. De werken tot aanleg van de Oudewatersche gemeentetram werden aan den op één na laagster) inschrijver den heer J. van Harpen alhier gegund. Bij het 18e Landweerdistrict (Amersfoort) zijn benoemd tot reserve 2e luitenant der Landweer-infanterie de reserve sergeant majoor L J Kie- wiet, van het 19e district, en tot reserve kapitein der Landweer-artille rïe de gepensioneerde majoor der artillerie van het Oost-Indische leger J. van Kooten. Ter vervanging van luitenant kolonel W. F. K. Bisschofï van lleems- kerek wordt bij het 5 regiment infan terie teruggeplaatst majoor R. J. graaf Schimmelpenninck, sedert 4 December 1899 adjudant van H. M. de Koningin. Tot reserve 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd de vaandrigs C. M. Schoewert en C. D. Kleijn van hel korps. Bij den uitgever R. J. Fuik te 's Gravenhage verscheen een zeer fraai uitgevoerde scheurkalender van Nic. Beets. Waar de naam van den auteur ons een degelijken inhoud belooft en hel uiterlijk zoo bijzonder smaakvol is kan het wel niet anders of dezen kalender zal het volgende jaar in menige salon en huiskamer prijken. Tout coiuuie chez nous Rotterdam heeft nog altijd geen beroepsbrandweer. Ze werkt daar met vrijwilligers, die premiën verdienen, onder de leiding van burgers, die in tijd van nood plotseling in brandweer specialiteiten veranderen. Nog onlangs werd in den Amsterdarnscben Gemeen teraad met geringschatting over dat stelsel gesproken, maar den echten Rotterdammer is 't altijd nog even dierbaar als eeuwen geleden. Slechts nu en dan onderstaan de Rotterdam- sche bladen zich er even met den vinger naar te wijzen: zóó bijv. de «Nieuwe Rotterdammer" van Zondag morgen. Bij do vermelding van een brandje, dat vóór de komst van de brandweer met een paar emmers water was gebluscht en waai bij niet verzuimd werd te zeggen welke «hoofdman" ile «opperlerding" zou hebben gehad ingeval de brandweer had moeten optreden, volgt niet zonder bedoeling «Naar dit brandje rukten, op het alarm, dat de politie door de stad maakte, uit de. reddingsbrigade, de brandspuiten 22, 24 23, 19, 10, 24, 9 en 20, de stoombrandspuiten I, II en III (de auto-stoombrandspuil), ter wijl ook in de Leuvenhaven vóór het bedreigde per ceel verschenen de stoom bootjes van den havendienst «Rijnha ven" en «Havendienst III". Stroopen. Nabij Vierlingsbeek (Noord-Lim burg) surveilleerden in de laatste dagen een vijftal veldwachters, daar aanhoudend bleek dat er schrikbarend gestroopt werd. Gisternacht te 12 uur ontdekten zij in de duisternis plotse ling een lichtbak en een strooper in jagende houding. De dienaren der wet naderden, echter niet zoo om zichtig of de strooper had hen in de gaten en ging aan de haal. Achter volgd, loste hij op de veldwachters twee schoten met grove hagel, waar door twee der veldwachters aan been en dij getrollen werden. De getroffe nen beantwoordden deze bejegening door den strooper den lichtbak van de borst weg te schieten. Spoedig in duisternis gehuld, wist de strooper nu te ontkomen. Een der getroffenen, de onbezoldigde rijksveldwachter Bonten te Vierlings beek bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. Hij moest terstond naar 't gast huis te Venlo getransporteerd worden. Een gewezen rijksveldwachter, te on gunstiger naam hekend staande, is aangehouden, verdacht als dader. Mei en mij. Als historisch deelt de Schager Ct. het volgende mede: Een handelaartje verkocht op de markt te Schagen aan een boertje een koe met de gevraagde schriftelijke ver klaring, wanneer het beestje kalven zou. De tijd was daar, maar het kalf bleef weg. Zóó liet het boertje zich niet te pakken nemen; daar zou hij «werk van maken». Aan een rechtskundige werd de schriftelijke verklaring ge zonden, die echter antwoordde, met die verklaring op de zaak niet in te kunnen gaan. Hoe ze dan luidde? «De koe kalft zes weken voor mij«. Waarschuwing Men meldt uit Westergo, d. d. 2 Nov. Men mag in deze dagen het is al herhaaldelijk gebleken wel goed uit zijn oogen zien, om niet in handen te vallen van de ridders van den zwen del (chevaliers d'industrie). Hoe fijn deze echter soms hun strikken span nen, daarvan levert het volgende staaltje een volkomen ware geschie denis opnieuw het bewijs. Een jonge man teniet van gegevens ontbloot, verdiende goed zijn brood maar zou toch wel van betrek king willen veranderen. Gelegenheid daartoe vond hij in een aanbieding om als tweeden boekhouder op te treden, met vooruitzichten voor pro motie tot eerste. De jonge man over weegt de offerte, wint inlichtingen in aan opgegeven adressen, overtuigt zich nog persoonlijk en besluit te accep teeren. Hij stort zijn (niet hooge) borgtocht, treedt in dienst enwederzijds be valt het goed. Zoo goed, dat, als na eenigen tijd de le boekhouder met verlof, vervangen wordt door den sub stituut, deze zoo accuraat werkt hij ontdekt zelfs blunders van zijn chef dat men hem komt voorstellen de tijdelijke plaats vast te bezetten. «Dat was een vagebond, niet waar? Hij maakte op mij dien indruk." «Neen, mijnheer," antwoordde de knaap beslist en ernstig, «dat was hij niet, mijn vader, die hem zeer lief moet gehad hebben en hem met weemoed gedacht, zeide dat hij een wilde jongen was maar van een nobel karakter." «Zoo zoo," zei de oude heer zachtjes bij zichzelf, «zei John Osborne dat?" Even daarna vervolgde hij «het verheugt mij dat te hooren; ja hii was een wilde knaap, die Edward Osborne, dat is een feit." Daarop zweeg hij, Paul bemerkte onder eeuige boomen een aarden hut; eenige schuin tegen elkaar geplaatste balken, waarover aarde met welig prairiegras begroeid, vormde het dak. Door eene opening in den gevel kwam men er binnen. «Dit is Puck's paleis," antwoordde de trapper op den vragenden blik van den knaap. «Daarin slaapt hij, als hij met, wat hij bij goed weer gewoonlijk doet, onder den vrijen hemel zijn leger opslaat. Hier kan hij dag en nacht zonder mij te vragen of te storen uit en in kruipen, op jacht gaan, op zijn paard rondrennen, zooals het in zijn hoofd opkomt. Daarbij houdt hij in de onmiddelijke nabijheid het toezicht op onze aanplantingen." Paul keek nieuwsgierig in dat aardhol, bemerkte daar een bed van maisstroo en buffelhuiden, tuigen en lasso's welke rondom hingen, verscheidene zadels, een buks, boog en pijlen. Ook hingen er bijlen en messen. «Pucks huis" riep de dwerg trots uit «hij dat zelf gemaakt." «De jongen zegt de waarheid,' bevestigde de grijze beer, «geen mensch heeft er iets aan gedaan, dan hij alleen." Zij gingen verder en Paul bemerkte een hooge hoop maisstroo en daarnaast een laag, ruw blokhuis, slechts met platte balken overdekt die evenals Puck's hol met aarde bedekt waren. «Dit is onze graanschuur, huidenbewaarplaats en stal. Ofschoon de paarden ook in den winter buiten kunnen blijven, want zij vinden ook onder de sneeuw voedsel genoeg; er komen echter ook sneeuwstormen die ze op de vlucht doen slaan en ver afdrijven. Yoor zulke gevallen hebben wij deze schuren en verzamelen wij stroo en maïs genoeg om ze te voeren." «Woont u 's winters ook hier?" «Zeker en het is dan recht aangenaam in de warme Shanty (blokhut) als daar buiten de sneeuwstorm woedt; ja ook in den winter is het schoon. Maar heerlijk is de lente die de prairie in een bloemtapijt verandert." Paul was er verstomd over, want in deze eenzaamheid ook den winter door te breDgen, scheen hem onmogelijk toe en daD nog in gezelschap van dien afschuwelijken dwerg. Intnsschen wandelden zij langzaam voort onder de boomen aan den oever der rivier. «Nu zullen we je schutterkunst eens op de proef stellen jongen," sprak de trapper. «Puck neem ook je buks." De dwerg sprong weg met een vlugheid die men hem nooit zon hebben toegeschreven en keerde uit het struikgewas opduikend spoedig met zijn wapen terug. «Kijk eens daarheen, Paul, waar die groote ahornboom over 't water hangt, ziet gij hem De knaap bevestigde het. «Boven in dien boom zit een roofvogel, schiet dien er eens uit." Paul niet ongeoefend in het gebruik der buks, legde aan en richte zorgvuldig. De dwerg stond naast hem. Het schot knalde en een adelaar, daardoor opgeschrikt vloog snel omhoog. Toen schoot ook Puck af en en de vogel in de borst getroffen, viel dood neer. Paul's gelaat stond verdrietig. «Trek het je niet aan jongen, 'twas een heel goed schot, de kogel sloeg in, een voet naast den vogel en de afstand is wel drie honderd passen. Maar schutters zooals Puck zijn er niet veel in de prairie, hij schiet dikwijls beter dan ik." Puck lachte vergenoegd. «Hij heeft me geleerd, jongen," zei hij tot Paul, «Grizzly zeer knap, kan alles." «Als je een poosje hier bent, Paul, zul je leeren ook de snelle antilope neer te schieten. Men is niet in eens een meester, 't valt maar niet zoo uit den hemel." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2