NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Eene Vrede-lentoonslelliog. FEUILLETON. BINNENLAND. flio. 91. Woensdag 15 November 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbtB driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Naar aanleiding van de artikelen sliet Vredespaleis" en eene Vrede- tentoonstelling", die onlangs in de meeste Nederlandsche bladen werden opgenomen, is het plan gerijpt om met verschillende gezaghebbende per sonen in binnen- en buitenland te komen tot stichting van eene Inter nationale Vereeniging «Vrede-tentoon stelling." Er heeft zich een voorloopig Comité gevormd, waarvan de leiding is op gedragen aan de beeren J. E. Scholten, Industrieel, Lid van de le Kamer der Staten-Generaal te Groningen, Voorzitter. A. ten Bosch N. Jzn Ingenieur te Rotterdam, Secretaris. K. H. H. van Bennekom, den Haag, Laan v. Meerdervoort '213. Penning meester. Het doel der op te richten ver eeniging zal zijn samen te werken met de reeds bestaande vredesbe weging en om o.m. door bet houden van eene Wereld-vrede-tentoonstelling, een beroep te doen op de mede werking van de geheele beschaafde wereld en te bewerken, dat de oorlog door den onbloedigen strijd worde vervangen. Deze tentoonstelling zal moeten gehouden worden in Neder land in het jaar der inwijding van het Vredespaleis (Carnegie-Stichting) Het voorloopig Comité bereidt do stichting dier Internationale Ver eeniging voor. Het is de bedoeling aan het hoofd er van een Internationaal Algemeen Bestuur te stellen, waarvoor, in een binnen korten tijd bijeen te roepen vergadering van stichters, de Neder- landsche leden gekozen en de Statuten vastgesteld zullen worden. Zij, die als medestichters wenschen toe te treden, worden verzocht zich aan te melden bij een der leden van het voorloopig Comité. Medestichters betalen een minimum bedrag van f25.in eens. De concept-statuten zullen hun tijdig vóór de vergadering woiden torgezenden. De oproeping ter ver gadering zal nader geschieden. Reeds mocht het voorloopig Comitié de voldoening smaken, dat tal van belangstellenden als mede-stichters op bijgaande lijsten aangegeven, zijn toegetreden; dat vele gezaghebbende personen in liet buitenland zich be reid verklaard hebben het doel te steunen, en liet hoopt dat binnen korten tijd velen, wien het boven genoemde doel sympathiek is, dat voorbeeld zullen volgen. Eene lijst daartoe ligt aan ons bureau ter teekeriing. Nederland en België. Generaal De Petit heeft in de Petil Bleu eenige artikelen geschreven, waarin hij ten slotte zegt niet zonder voorbehoud te durven verklaren, dal een verdedigend verbond tusschen Nederland en België een weldaad voor de beide volken zou zijn. Omtrent een «samenwerking van beider mili taire krachten in het bepaalde ge val, dat de grenzen verdedigd moeten worden tegen een schending door oorlogvoerenden", aarzelt do generaal niet te betuigen, dat bij deze niei slechts wenschelijk maar Zelf onver mijdelijk acht voor de doeltreffend heid onzer veiligheidsmaatregelen. En wel wegens het groote gevaar, dat bij een nieuwen oorlog tusschen Frankrijk en Duilschland, een van beide oorlogvoerenden of beide zich tegen do Sambre-Maas-linie richten. De vestingen in het centrum zijn nl. zoo sterk gemaakt, dat de kansen voor elk der beide partijen bij een front-aanval zeer gering zijn ge worden. Een omtrekking zuidwaarts, d. w. z over Zwitserland, is vrijwel onmogelijk een noordelijke omtrekking biedt daarentegen vele voordeelen. Daar heeft België in de Sambre- Maas-forten een beschenningsline tot Luik. De llolandsche Maas wordt even wel niet meer door vaste vesting werken beschermd. De forten van Maastricht en Venlo hebben afgedaan. De stelling van het Hollandsche diep is, behalve de nieuwe Hollaridscb waterlinie, de eenige voor uitgeschoven stelling, ter bescherming ian Amsterdam, en dient alleen als (lank-positie tegen een vijand die uit het zuiden te water in den rug der Hollandsche waterlinie wilde pogen te komen. In het oosten van Brabant en bet zuiden van Ned. Limburg zullen de Nederlandsche en Belgische strijd krachten moeten optreden tot be scherming van beider neutraliteit, ter wijl aan de Sciieldemonden beider maritieme krachten zullen moeten samenweiken. In tijdelijke forten, welker nut bij Plewna en bij Port- Arthur gebleken is, zal iang en krachtig verzet geboden kunnen worden. Zulk een verdediging moet lang te voren worden voorbereid. De schrijver wenscht aan de inter parlementaire commissie een comité van officieren of oud-officieren van de beide landen toegevoegd te zien, waarin een of meer officieren van de marine, ten einde bet vraagstuk der samenwerking van de Nederlandscbe en Belgische strijdkrachten te be- studeeren en de grondslagen daar aan vast te stellen. Terwijl volgens de verdere mede- deelingen in de Petit Bleu de Belgische Senateur Edmond Ptcard veel verwacht van een economisch en militair ver bond tusschen Nederland en België, heeft Zaterdag j.l. de heer Julien Delaite te Brussel in een vergadering der Ligue Wallonne de vrees uitgesproken dat zulk een bond bedenkelijk zou wezen, omdat daardoor allicht de begeerlijkheid van andere landen zou worden gewekt. Personeele belasting;. Bij Nota van Wijziging zijn door de Regeering eenige veranderingen gebracht in het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting. De eerste wijzi ging beoogt do vermindering van belas ting voor een ambstwoning te beper ken tol bet geval, datde belastingplich tige uitsluitend of hoofdzakelijk van de aan het ambt verbonden inkomsten moet leven. Een tweede wijziging strekt om tegemoet te komen aan twee bezwaren van den Alg. Ned. Wieli ijdersbond betredende de classificatie van auto mobielen in verband met het aantal cylinders. Rij onderzoek is gebleken, dat de automobielen met vier cylinders en van lagen prijs zeer licht zijn van bouw en dientengevolge slechts een klein aantal zitplaatsen kunnen hebben. Zij kunnen dus worden belast als de in prijs nabij komende automobielen met vier of meer cylinders. Voor de automobielen met vier of meer cylin ders van hoogere waarde kan dan tevens een hoogere belasting worden vastgestelddoor voor de hoogste klasse de belasting te bepalen op f 120 en voor de middelklasse op f CO wordt tevens een betere verhouding verkre gen. Een derde wijziging heeft ten doel een eenvoudiger redactie aan helstraf- artikel der wet le geven en tevens het maximum van sommige boeten te verminderen. Verdere wijzigingen zijn redactieverbeteringen. Drankwet. Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Banketbakkers Vereeniging. vertegenwoordigende ongeveer 600 banketbakkers, heeft zich met een adres tot den minister van binr.cn- landsche zaken gericht, met het ver zoek, bij de in de Troonrede aange kondigde herziening der Drankwet te willen letten op verschillende be palingen, die thans de banketbakkers in de uiloefening van hun beroep be lemmeren. Dr. Kuypcr op reis. Men bericht uit Pera aan De N. C. del. 8 November: Dr. Kuyper is sedert eergisteren alhior, komende van Sebaslopol, waar hij zeer belangwekkende, maar be wogen dagen beeft doorgemaakt. De ex-premier stelt zich voor hier een week te blijven; daarna zich over Anatolië, waarschijnlijk naar 't Heilige Land, en van daar naar Egypte te begeven. Netlorlaiidsche Heidemaatschappij. Zooals reeds werd medegedeeld zal op Zaterdag 18 November e. k. des morgens ten 10 ure in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht wederom eene vergadeiing worden gehouden van het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij met de afgevaardigden van de Visscho- rijafdeelingen ter bespreking van het ingediende wetsontwerp regelende do Visscherijën. Op deze vergadering kunnen ook worden toegelaten Begunstigers en Leden der Maatschappij, niet afgevaai- digden der Visscberijafdeelingen, mits zij zich daartoe vóór den 15ea dezer aanmelden bij den Directeur der Maat schappij te Utrecht. Heden werd te Winterswijk door eene commissie bestaande uit de Leden v. d. Raad, N. Herv. Gemeente, Kamer van Koophandel, Volksbond, Mu Nut v. b. Algemeen en ingezetenen van Winterswijk bij gelegenheid van het afscheid van den HeerE. Haitsma Muilier als Burgemeester een geschenk aangeboden bestaande in eene pendule met candelabres en een aquarel ge zicht te Winterswijk, door den kunst schilder S. Moulijn te Laren. Bij dit geschenken was gevoegd een kunstig gesneden album door den Holledercise- leur Merckelbagh te Utrecht ver vaardigd. Op den band de initialen E. M. M. omkranst door eiken- en DOOE FRANZ TRELLER. 12 «Daarbij hangt hij mij aan met zoo trouwe liefde dat hij zich langzaam zou laten verbranden als hij geloofde mij daarmee een dienst te doen." //Een zeldzame verschijning." «Ja, dat is het terecht." «En hoe oud is Puck?" /.Ja, precies weet ik het ook niet. Toen ik het onge lukkige kind vond, schatte ik, zijn leeftijd op vier of vijf jaar, maar de misvormde dwerg kon toen wel zeven of acht geweest zijn, en dit is zelf 't waarschijnlijkst. Dan zou Puck. zooals ik hem eens in een vroolijke hui naar de Elf in Shakespaire's. Mid Summer nights Dream" gedoopt heb, nu ongeveer 20 jaar oud zijn." Juist was de dwerg weer teruggekomen en Grizzly sprak hem aan met de woorden «Zullen wij onzen gast onze stoe terij eens laten zien?,' Hij knikte en allen keerden zich van de rivier af, gingen dwars door de smalle woudstrook en stonden weldra weer op de prairie boveD den veel dieper liggenden Arkansas. Dicht hij hen was een slank paard aan een lang lasso vastgepind, bezig te grazen, «wij laten de paarden vrij rondloopen, Paul, maar er moet er altijd een bij de hand zijn voor het geval dat de anderen al te ver zouden moeten gehaald worden. Toen liet hij zijn scherpziende oogen over de vlakte gaan en naar het westen wijzend, sprak hij «daar zijn ze Puck en nauwelijks een mijl ver af." De dwerg die door zijn kleinte niet zoover zien kon, liep naar een kleine hoogte, waarheen de anderen hem volgden. Daar zagen zij op den genoemden afstand vijf paarden grazen, Puck bracht zijn vinger in den mond en liet zoo een schel verklinkend gefluit hooren. De beesten hieven de koppen op en luisterden. Een tweede gefluit en daar kwamen vier paarden aangerend, terwijl het vijfde staan bleef. Een derde gefluit deed ze nog harder rennen, maar miste ook alle werking op het vijfde paard. «De bliksem gehoorzaamt steeds nog niet, oom," zei Puck tot den trapper, op dat vijfde paard wijzend, «ik zal hem leeren." Reeds naderden de andere paarden in suizende galop, van welke er drie buitengewoon groot en sterk waren, en hielden snuivend voor de groep stil. Grizzly en Puck gingen ze tegemoet en streelden de groote, krachtige beesten wier manen en staarten lang afhingen. «O, Thunder, (donder) goed dier ben je daar?" riep de trapper uit terwijl hij het grootste paard eeu Isabellakleu- rigen hengst lief koosde, «komaan, je zult maïskolven hebben." De andere paarden drongen om Puck heen zooals scheen met groote aanhankelijkheid. Paul sprak zijn verbazing over de grootte der pstarden uit. «Ja, beste jongen, slechts een heel stei-k dier kan mijn gewicht dragen en nog niet eens lang, als ik te paard uit jagen ga, dan moet ik steeds een reservepaard meenemen, om ze bij afwisseling te berijden. Daarom heb ik met veel moeite mij deze sterke dieren uit het oosten verschaft. Die anderen zijn mustangs, door Puck opgevangen en gedresseerd. Paul had schik in de mooie dieren. «Ik zal, den «bliksem" halen", liet Pack zich hooren en trad op het vastgepinde paard toe, een vos van slanke, edele vormen. Hij maakte de lasso los, greep het met de linkerhand in de manen en sprong met een bewonderingswakrdige vlugheid op zijn naakten rug. Een even kleppen met de tong en het dier sprong in galop weg. In plaats van rechtuit op het verwijderde paard toe te rijden, liet Puck zijn vos in een bocht loopen om het te naderen Toen hij ongeveer de helft van den weg had afgelegd, begon het dier in de verte weg te springen. Puck liet zijn gefluit hooren, het dier, een schimmel stond stil en nu zagen zij die op de hoogte stonden, hoe de dwerg, terwijl hij de lasso die hij van den nek van zijn dier had losgemaakt over zijn hoofd rondzwaaide naar den schimmel heenjoeg, die zich nu niet van zijn plaats be woog. Dicht voor hem hield Puck stil, wierp hem den strik van de lasso over den kop, sprong toen op zijn rug en kwam, door den vos gevolgd terug gereden. [Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1