BUITENLAND. reclame. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. """"reclame. De ouderdom heeft geen beteekeois. lauerbladen door een lint vastge houden waarop 1883-1905, Urn dit niillieu een zeer fijn gesneden rand- or nament welke in veieeniging met het ontwerp 8 metalen hoeken dragen. Van binnen zijn de schutbladen van moiree antique met goudrand af gezet Het boek bestaat uit echt Japansch papier en is gebonden volgens de oude boekbinderskunst. De bladen hebben een randversiering. Op het eerste blad het wapen van Winters wijk geschilderd; daar onder de vol gende in goud en kleur gepenteekende opdracht. Album behoorende hij het ge-chenk aangeboden aan den Heer E Haitsma Mullier hij zijn vei trek uit de gemeente Winterswijk op 1 Oct. 1905 als blijk van waardeering voor hetgeen door hem gedurende 21 jaar in het belang der gemeente is gedaan. De achterzijde van het album is in oveieeristerriming mot de voorzijde geciseleerd, noch in eenvoudiger be- werking en doet den ontwerper den Hoflederciseleur Merckelbagh te Utrecht alle eer aan Te Amsterdam. Men heeft veel gesproken over het geval van een onzer buren den Heer Baajj-te Amsterdam. Het deed zich zoo kort in ouz^ubijheid voor, dat wij denkjn dat liet U b^ïang zal inboezemen. Misschien kent pij dezen beer persoonlijk. De Heer H. Baaij. wtyfende Oostenhïirger Mid denstraat 13, huis, te msterdam, meldt ons: Ik kan jnc niet juist litfrimieren, hoelufSg ik reeds met die verschrikkelirfte nierziekte geplagd werd, doch het is reeds janen dat ik hevige steken in de rechteizij en in dtjh rug had. Ik léed aan een steik gevoel van Aiitputting en hactaoo dikwijls duizelingen dat ik/rne niet meer op piraat durfde begeven. De urine? was steeds vol b$pinksel en bij het wateren ha^ ik een pijnlijk pgrvoel. Ik had reeds al het mogelijke geprobeerd, aloch men zeide mij, dat ik wel.^e oud was om gerieziug te kunnen verwachten Eil'ofschoon ik achten zeventig jaar ben. gaven tocbfde goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nierep Pillen.' me nog^hoed. hiervan een doos te ontbieden. Ik nam "ze in en hoe groot was mijn verwondering en blijdschap toen ik reeds na vier dagen een bWuHende verlichting kon waarnemen £)e beterschap nam van dag tot dag toe en veertien dagen later was ik geheel en al genezen. Ik bemerk hoegenaamd niets meer van de pijn of duizelingen en de urine kornt weer heel gewoon. Ik kan niet nalaten U mijn hartelijken dank te betuigen voor Uw uitstekend middel en geef U hierbij mach^igróg mijn verklaring te pu- bliceeren in de hoop daardoor vele menschen ge holpen mogen dórden. t De pijn die gelijkt op een dolksteek in de rug spruit voort uit de nieren erl duidt aan dat ze erg aangetast zijn. Het urine-z9ur heeft zich in de nieren zelf gekristalliseerd en dèébijtende en snijdende oneffenheden der kristallen Veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen waaittit Foster's R'igpijrtf Nieren Pillen samengesteld zijnjalossen spoedig urinezuur op en helpen de nierigvin de afvoenfng uit het lichaam van dit vergifSjjyelke afwering plaats grijpt bij het urineeren Verzeker U dat men U de echte "Ffc$$r's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Baaij gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending ge selde Jt franco na ontvangst van postwissel af i. 75 voor één- of f 10.voor zes doozen. Aan rle Kölnische Zeilung wordt uit St.-Petersburg van Zaterdag ge seind, dat in wel ingelichte klingen geen vrees bestaat dat Witte spoedig, gelijk door sommigen voorspeld wordt, voor eene reactionnaire beweging zal moeten zwichten. De Czaar heeft zich niet alleen met Witte's hervormings voorstellen vereenigd, maar heeft ook na rijp beraad verklaard innerlijk over tuigd te wezen van de noodzakelijk heid van den lier vormings-ai beid in liberalen geest. Daarom heeft de Czar dan ook tot alle door Witle voorgestelde hervormingen bereid willig zijn toestemming gegeven, ook omdat hij er vast van oiertuigd is, dat hij daaimede in het belang han delt zoowel van zijn volk als van zichzelven. De nieuw-benoemde garde comman dant Nicolaas Nicolajevitch blijkt de eenige der Giootvorsten te zijn ge weest, die Giaaf Witle in hel aan dringen op eene grondwet bij den Czar neeft gesteund Zijne liberale gezindheid was trouwens bekend en deed zijne benoeming dadelijk met ingenomenheid begroeten. De oprichting eener nieuwe partij is aanstaande, uit boeren en arbeiders beslaande die zich de Chri-ten demo- cra'i i lie zal noemen en welker devies zal luiden: «Voor Viijheid, Christus en den Czarl" Verder zal eene conslitutioneel- democratische partij in het krijt treden, met een eigen orgaan, dat door den bekenden Hoogleeraar Milnikof zal geredigeerd worden. Al de tien gouvernementen van Polen zijn thans, bij besluit van den Czar in staat van beleg verklaard, wat er niet naar uitziet of eerlang voor hel wingewest eenige uitbreiding van viijheid of autonomie te wach ten is, als waarmede men zich ge vleid had. Als oorzaak wordt opgegeven, dat men redenen heeft eenen gewapen- den opsiand to verwachten. Op één dag b. v. zijn te Warschau laatstelijk niet minder dan zev-m po- litie-agenten vermoord. En er zijn meer teekenen van verzet. Er kwamen in den laa:>ten tijd bij de Regeering voortdurend uit Po len dringende verzoekschriften m tot uitbreiding, ja zelfs tot verleen mg van volkomen zelfstandigheid. Vumal te Kalisch openbaart zich eene kluchtige beweging in dien geest, terwijl «Iders eerie «constitutioneerende vergade ring» en algemeen stemrecht verlangd wordeu. In eene nieuwe Regeerings-mede deeling woidt op deze Poolsche pre- tensiën geantwoord en daai tegen een min of meer bestraffende toon aangeslagen, teiwijl streng gewaar schuwd wordt tegen overdreven ver wachtingen. Zondag en Maandag hebben in Noor wegen de stembussen gelegenheid gegeven aan het volk, om zich uit Ie spreken over de viaag: koninkrijk of lepubliek? Hoewel de geheele uit slag der stemming nog niet beker.d is, blijkt uit de bekende resultaten, dat de vraag met overgroote meerder heid in bevestigenden zin voor de monarchie beantwoord is. Hel aantal stemmen voor de rnonachie was onge veer viermaal grooter dan dat voor de republiek. De afgtloopeu week was er een van groote beweging in Nooi wegen beide partijen deden hun best door meetings, vlugschriften en dagbladartikelen de volksstemming te bewerken. Hei liaal- delijk kwam liet daarbij tot ernstige botsingen. De oppositie was door het gebiek aan bekende leiders wel in het nadeel en de hulp die zij van buiten kreeg deed haar meer kwaad dan goed Onder die hulp moet verstaan worden een manifest van ongeveer 50 leden der Fransche kamer, en een manifest van Salmcron, den leider der Spaan- sche republikeinen. Het laatste was al een heel twijfel achtige steun en de monarchale partij maakte dan ook gebruik van de gele genheid, om te wijzen op den korten jfcur van de Spaansche republiek van O 873 en van het presidentschap van Salmeron, dat slechts twee maanden oud werd Het manifest der Fransche kamer leden was verkeerd door vorm en inhoud; het drong er bij de Noren op aan, den vreemdeling die zich aan bood voor den troon, af te wijzen. Zelfs dan zoo gaat het FransUie manifest voort als de Republikeinen bij de volksstemming in de minder heid blijken zou een krachtige oppositie wellicht den Deenschen prins aan leiding geven, oin van den troon at te zien want dan zal hij inzien, dat de monaichie de aanleiding zal worden voor burgeroorlog, onlusten en go- weldadigheden. De Noor weegsche republikeinen heb ben onmiddellijk verklaard, dat hier van geen sprake kan zijn. Een hunner leiders, de oudministerGunarKnudseii, verklaarde in «Dagbladet" hel voornaamste orgaan der republi- keinsche partij - dat de republikeinen zich loyaal bij bet votum der volks stemming zouden neerleggen. En de redactie verklaarde hetzelfde in ren hoofdartikel«Leidt de volksstemming tot het resultaat, dat Prins Karei koning van Noorwegen wordt, dan zal er zeker geen republikeinsche agitatie tegen den koning plaats heb ben. Het nieuwe staatshoofd zal ook door de republikeinen met allen rnogelijken eerbied worden begroet." Dit maakt hel voor prins Karei gemakkelijk, wanneer de uitslag der stemming bekend zal zijn, de kroon van Noorwegen te aanvaaiden. De Zwitsersche Bondsraad heef; voorgesteld in de grondwet de be paling op te nemen, dat de Bond bevoegd is op het gebied der nijver' heid wettelijke bepalingen te maken. In 1893 is een gelijkluidend artikel verworpen, uit vrees voor te steike ceuti ahsatie omtrent het arbeidswe zen. Na lang onderzoek is nu toch weder hetzelfde voorgesteld. In Duitschland zal met het in wer king treden der verhoogde invoer rechten op graan, een stijging der broodprijzen niet kunnen uitblijven. Nu reeds is te Neurenberg de prijs met 1pf. per pond ver hoogd wegens het duurder worden van het meel. Uit New-York wordt bericht, dat Chileensche goudzoekers in Zuid- Amerika bij de Magelliaenslraat rijke goudaderen ontdekt hebben. Wanneer Engelsche studenten eens uit den band springen zijn hunne, grapjes doorgaans van bijzonder for- sohen aard en weten zij van geen beperking of van uitscheiden. Zoo hebben die van Cambridge, waarschijnlijk om den voetballers uit Nieuw-Zeeland, die zij te gast hadden, een bewijs van hunne academische beschaving te geven, dezer dagen eenige avonden vervaarlijk huisgehou den. Zij hebben op verschillende pun ten der stad vreugdevuren ontstoken, en namen het brandhout daartoe van andermans erf weg. De menschen, die door politie gesteund, de aanran ders traciiien af te weren werden met steenen geworpen en geslagen. Zes politieagenten worden ernstig gekwetst. Een uur lang ging de ben de door, deuren en schuttingen al te bieken om hunne vuren te stoken. Ten slotte bleef de versterkte po litie meester van het teriein. Maakten wij in onze laatsle num mers meermalen melding vandegru welen in Rusland gepleegd, thans beval dit nummer een annonce, waarop wij diingend de aandacht onzer lezers vestigen. Een beroep wordt n.l. gedaan op de alom bekende weldadigheidszin onzer landgenooten, teneinde het leed ie verzachten der slachtoffers van de jongste wreedheden in Rusland ge pleegd. Voor ons meer beschaafden toch is een jood evengoed een schepsel Gods en zien wij in hem onzen oven- inensch. Zouden wij dan niet, waar liij, door domme dweepzucht en i assen- haat vervolgd, van allo have en goed. dikwijls zelfs van het leveri, beroofd, zich zijn lot of dat zijner nabestaanden aantrekken? Een aantal geloofsgenoo- ten in ons land heelt zich tot een commissie vereenigd met hot doel een ondersteuningsfonds te vormen. Zij doen in achterstaande annonce een beroep op alle medeburgers van welken rang of stand en welke gods dienstige gezindte ook. Veel, zeer veel geld is er noodig om de nood ook slechts ten deele te lenigen. Maar wanneer ieder naar vermogen zijn penningske bijdraagt kan zeer zeker een beduidend bedrag worden bijeen gebracht Gaaine ondersteunen wij hun ver zoek en wijzen er tevens op dat hel christenplicht is het lot van zijn lijden den everiinensch te verzachten. Moge uit onze gemeente esn llinke som voor dit schoone doel kunnen worden op gezonden. Twee personen, die Maandag avond wegens openbare dronkenschap door de polilie werden in airest ge nomen, bleken bij nader onderzoek nog iets met de justitie te verefleneu te hebben. Beiden waren in hel Politie blad gesignaleerd Ze zijn heden naar Utrecht overgebracht. Men verzoekt ons te willen inededeelen, dat de afd. Utiecht dei Maatschappij t. b. d. Toonkunst op 20 en 21 November a. s. zal ten ge- hoore brengen Fragmenten uit «Die Meistersinger von Niirnberg". In den ouderdom van bijna 75 jaar is hier gisterenmiddag na korte ongesteldheid overleden de heer J. P. Brom. sedert vele jaren Opzichlei der brandbluschiniddelen. Kapitein C. Graswinckel, overgeplaatst van het 4de regiment vesting.-art. naar het 4ste regiment iekl-ai liberie, is ingedeeld teArneis- foort. Bij beslissing van den Comman dant der 4e Divisie Infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trou wen dieust toegekend nari deu kor poraal-hoornblazer (serg. til )de Greef. gedetacheerd bij het Koloniaal Werf Depót. Bij Koninklijk Besluit van 1 No vember 1905 is bevorderd en aange steld tot Kapitein bij het 3e Reg. Inf. de le Luitenant Conou van het 5e Reg. Inf. met bestemming voor het garnizoen te Middelburg. De heer H. E. O, van Amstel, stationsklerk bij de N. C. S., is over geplaatst naar hot binnenstation te Utrecht. De Heer I'. Uittenboogaard,spoor- wegbouwkundige te Haarlem, Sclier- merstraat 7 Rood, beweert een toe stel uitgevonden te hebhen, dat on feilbaar elke botsing van spoot treinen kan voorkomen en waarvoor hij pa len! wil vragen in het buitenland. De Zoetcrwoiidsche schatzoekers. Men meldt uit Leiden aan het Handehbl: Ongeveer een half uur ten oosten dezer gemeente onder Zoetei wonde, ten zuiden van bet water de Zwiet, stond reeds voor 1400 bet huis te Zwieten van een adellijk geslacht van dien naam Uit buis met 25 II A. land beeft ook toebehoord aan Frank van Borselen, graaf van Oostervant, en aan Lamo raal van Egmond. In het begin der ISe eeuw kwam het in bezit van mr. Gerari Bicker van Zwieten, baanderheer der hoogo Heei lijklieid Kessel, Raad der stad Amsterdam, die het huis, dat veel geleden had tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten en later bij het beleg van Leiden, naar de eischen des tijds liet vei bouwen Het beeft echter den revolutie-storm niet kunnen weerstaan en werd in 1800 gesloopt. Thans herinnert een groote vijver mid den in een stuk weiland nog aan deze middeieeuwsche Heerlijkheid. De legende loopt echter in de ge meente Zoelerwoude dat deze vijver toegang geeft tot een onderaardschen keldor en dit laatste denkt men er licht bij dat deze kolder schat ten bevat. Welnu, eenige werklieden hebben verlof van den eigenaar ge vraagd den vijver te mogen leegpompen en zijn daarmede nu reeds een week dag en nacht bezig, onder toeloop van vele nieuwsgierigen. Over een week hoopt rnen er mee klaar te zijn. Boer en werklieden zullen de schat ten samen deelen. Of er iets en wat wordt gevonden deel ik later mee. Een weinig bekend Oranje-graf is ver van den Vorstelijken graf kolder in Delft in den vreemde te vinden, op bet George-kerkhof te Freienwalde (Oder). Daar ligt, onder een wit marmeren gedenkteeken, de kleine Pi insesPauline van Oranje Nassau geboren I Maart 1800 te Berlijn, overleden 22 Decem ber 1806 te Freienwalde. Prinses Pauline was bet derde kind van Prins Willem Frederik van Oranje-Nassau, later Koning Willem I der Nederlanden. Na den slag bij Jena vluchtte de Prins met zijne echtgenoote een Prinses van Pruisen en zijn diie kinderen bet vierde, Prinses, Marianne, was nog niet geboren tegelijk met de meeste leden van bet Pruisische Koningshuis naar bet Oosten ties lands, en hij woonde eenigen tijd te Dantzig. Daar besloot de Prins vrede te -luiten met Keizer Napoleon en hij begaf zich met de zijnon op reis naar Berlijn, waar bij den Keizer hoopte aan te treflen. Maar onderweg vernam hij, dat ile Keizer hem niet ilde ontvangen. Terwijl onderhandeld werd over een verlof tot verder reizen, logeerde het vorstelijk gezin te Freienwalde, ten huize van den toenmaligen Burge meester Herzer, en het bleef daar voorloopig. topn van de Fransche inachthebhenden het antwoord kwam dat noch de Prins, noch iemand van zijne familie zich naar Bei lijn mocht begeven. De kleine Prinses Pauline werd daar, door gevatte koude en over- gioote vermoeienis van de reis, ernstig ziek en den 22en December stierf zij in de armen harer ouders De prinses verkeerde door droefheid over dat verlies in zoodanigen toestand, dat ile geneesheer onmiddellijke verande ring van omgeving voorschreef, en zoo vertrok zij den zelfden dag, dal haar dochtertje stierf, met hare twee zoons en een klein gevolg, ondanks het verbod, naar Berlijn, waar zij na lang onderhandelen verlof kreeg, in het Nedei landscbe paleis te wonen. De Prins werd, juist toen bij van de begrafenis der kleine Prinses terug keerde, te Freienwalde gevangen ge nomen en over Stettin naar Stargard gebracht. Later kreeg hij verlof, zich weder bij de gevluchte Pruisische Koningsfamilie aan te sluiten; maar eerst in Juni 1807 veroorloofde Napo leon hem, zich weder naar Berlijn te begeven. «Wanneer men van die geschiede nis» zoo besluit Dr. Ed. Schulte in de «Vossische Zeitung» zijn ver haal van Prinses Pauline «aan iemand, die haar geheel niet kent in 'l kort de feiien verhaalt: «Een klein meisje werd door hare ouders midden in den winter op reis hor en derwaarts medegevoerd. Zij stierf onderweg. Op haren sterfdag moest de moeder verder reizen en op de dag harer begrafenis werd haar va der gevangen genomen», dan zou men haast denken aan een land- loopers of Zigeunerskind. «En toch was dat meisje de oud tante van da tegenwoordige Koningin der Nederlanden, een afstammeling van de Oranjes en de Hohenzollerns, de voornaamste Pi ote-tautsche Vor stenhuizen ter wereld." Uit Tiel meldt men aan het ;V. v. d. D dat aldaar Vrijdag geweest is de Zweed Gustav Nordin, die, in een bootje van zeildoek ter lengte van 4 M en oreed 75 c. M., de reis ge maakt heeft van Stocholm naar Bre- mei haven. Van laatstgenoemde plaats roeide hij over Oldenburg, Munster, Wezel, Emmerik naar de Waal, om zich verder over de Belgische en Fransche binnenwateren te begeven naar Parijs, alwaar hij zijn bootje aan een museum wil ten geschenke aanbieden. De Heer Nordin is vegetariër en slaapt dikwijls in een slaapzak, onder den blooten hemel. Volkssanatorium. Naar aanleiding van het aanbod van Dr. J G. Driessen en Mevrouw Dries- senVegelin van Claerhergen, te Joure die hel hun toeb 'hooi ende landgoed «Herema-State» kosteloos hebben af gestaan voor liet inrichten van oen goedkoop sanatorium voor beginnende borstlijden zal aanstaanden Don derdag, op uilnoodiging van bet in eene vorige vergadering benoemd voor loopig bestuur, te Leeuwarden eene vergadering gehouden worden van voorstanders van de oprichting van een «Fiiesch Volkssanatoriuru" voor beginnende borstlijders. De ski-sport (loopen op sneeuw- schoenen) der Scandinaviërskomt meer en meer in zwang in Midden-Europa. Te München is thans een «Bond van ski-vereenigingen" gevormd, met een eigen orgaan, de «Ski- en Wintersport in de Alpen", welk blad in vier talen verschijnt De Pink Pillen genezen zoowel de ouden als de jongen. Tegelijkertijd dat hij ons het hier onder staand portret zond, schreef ons de Heer v. Ap pelen 46 jaar oud, 22 Gastliuislaan te zYmersfoort, het volgende. Sedert langen tyd heb ik aan maagpijnen geleden, alsn^de 'pijnen in de zijde en duizeligheid. Zoor vele middelen had ik reeds aangewend d^Ch zonder eenig resul- De Heer v. Appelenvolgens portret taat en het zijn Uwe Pink-Pïllen die mij ge heel en al van die ongemakken genezen heb ben ik weet U niet te bédanken. Voorheen veroorzaakte mij het geringste voedsel de he vigste krampen. De eejlust was voor de be handeling nul, vooral «les morgens en thans eet ik met smaak en^éfhet ongeduld wacht ik op het etensuur. «g De Pink Pillen djor hunne krachtige wer king op het bloed ^^onderhouden al de organen iu goeden toestand. De vertraging der goede werking van de^örganen komt met den leef tijd bijna alle personen op gevorderden leef tijd zijn onderhavig aan verstopping, verlies van eetlust, lalïige spijsvertering, last van koude hanaen tfo voeten. De Pink Pillen be vorderen de werejng zonder eenige vermoeiing. Zij geven krachterf^hevorderen den eetlust en de spijsvertering en^Si^tzyn vooral de per sonen op gevorderden leeTTTf^djrer op staan nog sterk en levenslustig te schmteft»^ Prijs f 1.75 de doos, f9.per zes doozSTTp verkrijgbaar bij Snabiliè, Steiger 27, Rotterdam hoofddepothouder voor Nederlanden Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg drogist Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2