Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bad geleerd. Den cursus der Tuin bouwschool heeft IC. geheel afge- loopen, en ten slotte heeft hij het diploma behaald. Hij schijnt toen 1n de meening te hebben verkeerd misschien door zijn moeder daartoe gebracht dat men eeno betrekking voor hem ge reed had; en toen na afloop van den cursus der tuinbouwschool die be trekking niet kwam, heeft hij zich dat sterk aangetrokken. Eenigen tijd later werd hij als bediende geplaatst aan de Renkumsche Stoomwasscheiij, welke betrekking hij op een goeden dag echter zonder esriigo aanleiding verliet. Toen werd hij geplaatst aan het laboratorium der Landbouwschool, wat echter maar kort duurde. By de opening van het Suiker-Laboratorium trachte K. daaraan geplaatst te worden als amanuensis of half-assistent. Bij hunne pogingen daartoe stelden zoowel hij als zijn moeder maar steeds op den voorgrond, dat hem een betrek king beloofd "was. Vroeg men wie dat dan zou hebben gedaan, dan bleek dat men dit niet wist. Door aanhou dt n wist hij echter den Heer J. H Aberson te bewegen, dat hij als volontair op het Suiker-Laboratorium werd geplaatst. Hier duurde het niet lang of er bleek zijn totale onge schiktheid Voor het gewone weik te doen was hij veel te hoogmoedig en verwaand, daarbij in hooge male lui. Ten slotte zag de Heer A. zich ge noodzaakt hem van het laboratoiium te verwijderen. Dat is nu ongeveer 2 jaar geleden. Na dien tijd heeft K. niets gedaan of willen doen. Ook in huis was hij meermalen zeer lastig, daarbij in hooge mate verwaand en trolsch. Dat idée-fixe van de beloofde betrek king, die men hem ten slotte te heb ben gebracht tot het plan om zich te wreken op den man, dien hij als de eerste oorzaak van het mislukken van zijn leven beschouwde. Vanmorgen is K, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De toestand van den Heer S. is zeer gunstig. RECLAME. Amersfoort is dankbaar. Hoe kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor openhartige verklaringen gelijk de onder staande, door onze bure^*gdgfcven voor ons wel. zijn. Want dit woordtuit Soesldijk zal een hulp zijn voor velen onzgr te Amersfoort. De heer B. vaig Schalkwijk, Wonende Veen- huizerweg te Sqpstdijk. nielut ong: Sedert ge- ruimen tijd klaagde "ik over de bieren, ik had voortdurend ci$ onuitstaanbare pijn in het kruis van den rug.ytveike vooral hevig .werd wanneer ik mij oprichten' wilde, nadat ik gebukt geweest was. Mijn 4rnne was troebel A bevatte veel bezinksel ejt nu en dan kreeg i)p plotseling dui zelingen. $Qen ik overal zulke-£ocde berichten hoorde dfer Foster's Rugpijrf Nieren Pillen, maakte ijf daar èens gebruik jfan en ben U zeer dankbaar dat ik G.ian meiden, da» ik door het gebruikdvan slechts «éÓH'Joos radicaal genezen was. Gjarne zal ik dan ook zien, dat U aan dit berifbt publiciteit geeft, want zonder twijfel zullen vele menscben hierdoor geholpen kunnen wordenj Ik epdergeteekende verklaar dat bet boven staande waar is en machtig u het publiek te makensop elke wijze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit j£gn pijn in den rug. Het is het Ipit zegt gib>bn gaat van zelf weg, zooalfc bet gelomen is.^Jnaar davis niet zoo, want jlT schijnt let weg tè gaan, het komt veel ernst^er terug, Be ze pij^ in den rug jtgewoon nierzrfkte en de n^tuiL/waarsekuwl U deze u iuft dat Uw niertffrtiun plicht niet doek en niejjrop de gewone wijze de onzuiverheden an het bloed dat ze filtreeren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Schalkwijk gehad heeft. WIJ W VAR- SCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koo- pers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ;i f 1.75 voor één-of f 10.voor zes aoozen. Bij beslissing van den comman dant 4e Div. Inf. is de bronzen gesp voor 18'jaren trouwen dienst toege kend aan den korporaal-tamboer Haarmans van het Be Bat 5e Reg. Inf. De korporaal Deys van het 5e Reg. Inf. is door den korps-com mandant bevorderd tot korporaal- fourier. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd en aangesteld tot majoor bij het 5e Reg. Inf. de kapitein Boisse- vain, en tot kapitein de le luitenant Von Hombracht. Eerstgenoemde is belast met hel bevel over het 4e Bat., laatstge noemde met het bevel over de 3e Comp le Bat. Ingevolge beslissing van den M. v. U. is de luitenant-kolonel Bischofï v. Heemskerk toegevoegd aan den Inspecteur der Infanterie en in verband daarmede overgeplaatst bij den Stal der Infanterie cn is de majoor Van der Burg van het 5e Reg. Inf. overgeplaatst bij den Staf van het regiment. Blijkens aanschrijving van het D. v. O. is het onderscheidmgsteeken voor langdurigen dienst als officier toegekend aan den tot kapitein be vorderde le luitenant Von Hombracht van het 5e Reg. Inf. Voormeld eereteeken zal op den 6 December op plechtige wijze wor den uitgereikt. Dij de Maandagavond gehouden verkiezing zijn herkozen in de Gerefor meerde kerk B (Zuidsiugel) tot ouder ling de heeren M. Bakkenes en J. Schaap en tot diaken de heer B. J. Bloemendaal, terwijl tot diaken geko zen is de heer L J. de Gans. Mr. J. Heyligers is benoemd tot Regent van het geslicht »De armen de Poth." Als opzichter van 's Rijks Water staat is hier werkzaam gesteld de heer P. R. Kok. De heer J. Heyligers slaagde te Utrecht voor diploma boekhouden, uitgereikt door de Federatie vereeni- ging van Nederlandscbe kantoorbe dienden. Tot de afd. Gooi- en Eemland van de Ned. Vereeniging tot bescher ming \an dieren zijn in de laatste vier maanden 150 leden toegetreden waarvan 25 te Amersfoort, 75 le Bus- sum,30 te Baarn, 15 te Hilversum,enz. Wel een bewijs, dunkt ons, dat het bestuur niet stil zit. Het wordt in zijn te waardeeren pogingen door tal van dierenvrienden krachtig bijgestaan. De fii ma Spanjaard C j werd voor hare snelblussclier »Hollandia" op de tentoonstelling voor hotelwezen enz/'te Brussel in de Pole-Noid van 2^-10 December gehouden, bekiootid ffriet de Gouden Medaille. Bij de te overstaan van notaris A. N. J. Vos, te Amersfooi t gehouden veiling, op '2 Dec 1005. iri »De Zwaan", is verkocht als volgt: In de gemeente Ameisfoort: Pete. I, 2 en 3, zijnde een huis met bouwterrein aan den Soester- straalweg, voor f 1820. Perc. 4 en 5, zijnde 2 bouwterrei nen aldaar, voor f410. Perc. 0, 7 en 8, zijnde een huis met bouwland aldaar, voor f1390. Perc. 10, het huis a d. Gioote Koppel, voor f 3250. Daartoe in slaat gesteld door enkele milde gevers hebben de kin deren van de school in de koning straat gisterenmiddag een heerlijk St -Nicolaas gevierd. 3SOste VIAATSLOTKKIJ. Tweede klasse. Trekking van 4 en 5 Dec. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 2477 2479 2484 2491 3712 3713 3715 3734 4488 6153 7450 8847 11093 11099 17805 17816 en 17832. Te zamen 17 prijzen. De Provinciale Afdeeling Utrecht der Ver. tot Bevordering der Pluini- veehoudeiij en tamme konijnenteelt in Nedeiland hield Zaterdag j. I. haar algemeene vergadering te Utrecht onJer voorzitterschap van den heer G. Blaauw. De verschillende onder afdelingen hadden elk een afgevaar digde gezonden. Hel concept huish. reglement weid goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden mr. J. H. Doude van Troostwijk en en J. K tl. de Beaufort werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. Hondelink, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer H. J. Royaards. De heer G. Blaauw werd wederom benoemd als Commissaris in het hoofd bestuur, de lieer VV. Goedegebuure als afgevaardigde op de algemeene vergadering der Vereeniging. Het eierenverkoop vraagstuk kwam nog niet tol oplossing en zal de inder tijd hiervoor benoemde commissie in Januari of Februari hieromtrent een definitief voorstel indienen, terwijl thans reeds als vaststaande werd be slist dat elke onderafdeeling voor haai zelve zou zorg diagen de eieren naar Utrecht te zenden, om van daaruit verder hun beslemming to volgen. Hoe en op welke wijze dit zou moeten geschieden, zal de commissie nader opgeven. Het orgaan der Ned. Ver. t. A. v. Alc. Dranken, De Blauwe Vaan dat tot heden om de veeitien dagen verscheen, zal met l Januari 1906 een weekblad worden. Voor de drankbe strijding zal deze verandering zeker goede vruchten afwerpen. De beide eerste nummers zullen in eene groote oplage verschijnen, waardoor het blad op zeer ruime schaal kan worden vei spreid. Doorwerth. Het kasteel Doorwerth is nog een der weinige middeleeuwsche burchten, die ongewijzigd zijn overgebleven. De meeste kasteelen hebben in de eeuwen van hun bestaan bel oorspronkelijk kaïakler verloren. Hst kasteel Door werth niet, hoewel bet zeker al in de tiende eeuw is gesticht, volgens in net prov neiaal Geldersch archief be rustende oorkonden. In den loop der tijden is het iri het bezit van verschillende families aeweest, getuige o. a. de wapen schilden boven de pooi ten. Dit najaar hebben wij het meer malen bezocht en telkens weer zijn wij weemoedig gestemd, wanneer wij zagen, hoe dit monument der vader- landsche geschiedenis tot een ruïne dreigt te vallen. Nog staat het, schijnbaar een mas sieve vierkante steenklomp. Maar de muien blokkelen af, de giachten vullend met puin. Afgewaaide pannen, brugleuningen, luiken helpen aan het dempen der modderpoelen, eens schoone grachten. Nog zijn de zalen binnen op een enkele na, in bewoon baren staat, maar voor hoelang? Door gebroken ruiten en dakvensters slaan regen en sneeuw naar binnen en heb ben den vloer op een enkelo plek leeds onbetiouwbaargemaakt. Inden najaarsstorm kleppert hier en daar een luik of dak venster aan een enkel scharnier, tot ook dit doorgeroest is Ki aaien nestelen op de zolders en in de kamers, waar antieke behangsels, door vocht en tocht losgeraakt, langs de wanden schuren. En nog geen eeuw geleden werd dit kasteel met zijn mooie kapel, waarin 'torgel en 't antieke meubilair staat te verweeren, rijk bewoond. Nog eens, hoe jammer, dat dit historisch monument weldra slechts een historische luïne zei zijn. fN. R. CU Paniek ill een kerk. Zondagmorgen werd de godsdienst oefening in de Gerefor meerde kerk te Hardei wijk onverwachts gestoord. Pas «as de predikant begonnen te spreken, of het haar van een jeugdig meisje, dat dicht bij een gloeiende kachel zat geraakte in brand, 't Was een alge meen gegil en gejammer Sommige viouwen vielen Hauw, an-leren wer den zóó door den schrik bevangen, dat zij zich niet verroeren konden. Velen verlieten overhaastig het gebouw, stoelen en stoven omverwerpend. Kerkboeken werden vertrapt en hand schoenen naar alle kanten weggewor pen. De koster haastte zich asch en kolen bij elkaar te vegen. In één wootd: een groote, algemeene verwarring. Eerst na verloop van ruim een half uur was de kalmte in zoover hersteld, dat de godsdienstoefening kon worden voortgezet. (Zw. Crt.) Uit Lochem schrijft men aan het N. v. d. D. Zondagmorgen is hel kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente bijna geheel afgebrand. Het was juut even voor den aan vang der godsdienstoefening, dat de vlammen uit het dak sloegen en in weinig tijds het vriendelijke bede huis inwendig geheel vei teerden. Slechts de buitenmuren zijn nog blij ven staan, benevens de catechisatie- kamer, welke tevens als bestuurs kamer dienst doet Het vermoeden ligt voor de hand, dat de brand ontstaan is tengevolge van de kachel; hoewel natuurlijk niemand in staat is om met zeker heid de oorzaak op te geven. Doch iioe het zij, binnen den lijd van één uur was er van heel het aardige kerkje niets meer dan een loinp over gebleven. Dat de vlammen zoo snel om zich been konden grijpen zonder gestuit le worden, vindt zijn vei klaring in een samenloop van omstandigheden. Vooreerst is hot hier, zooals iti vele kleine plaatsen, de gewoonte dat de mannen van de brandspuit door klok gelui worden opgeroepen tot hel blus- schingswerk. Doch aangezien juist Zondagsmorgens kwart voor tienen eenigen tijd geluid wordt ter herin nering aan de godsdienstige bijeen komsten, en om tien uur evenzoo. waren de menschen in de meening. dat het de gewone Zondagsklok was. Ook werd voor het eerst gebruik gemaakt van een nieuw aangeschafte stoombrandspuit, die, eenmaal aan het weik, uitnemend dienst deed, maai misschien wat eerder tor plaatse had kunnen zijn wanneer il v behan deling niet nog geheel vreemd was geweest. Daarenboven vonden de vlammen, eenmaal aanwezig, een hij zonder gunstiger) bodem in liet plafond ■Ier kerk, dat geheel van hout was. Weemoedig was het te zien in hoe korten tijd het nieuwe orgel, dat eerst eenige maanden geleden was ingewijd, tot asch werd verteerd; hoe het haan tje van den toren, dat nog lang zijn kopje boven de vlammen uitstak, eindelijk met heel het inwendige van liet keurig gekleurde en met spreuken voorziene keikje ook de spreekplaats weldra verdwenen was, de plaats waar de predikant juist het woord Gods zou gaan verkondigen aan de gemeente. Gelukkig heeft niemand eenig per soonlijk letsel gekregen. Zoo spoedig mogelijk zal tot her bouw worden overgegaan. Niet minder dan 250.000 mon- digen opeens! In den nacht van jl. Donderdag op Vrijdag, zoo schrijft het Nieuwsblad v. Nederland, is er iets bijzonders gebeurd. Toen de klok twaalf uren sloeg, toen het dus '1 December was gewor den, waren tegelijker tyd alle jonge mannen en jonge dochters, die 21 jaren waren en daarboven, mondig geworden. De Kinderwetten zijn in werking getreden en daarin wordt bepaald, dat de meerderjarigheid, die tot nog toe eerst op 23-jarigen leeftijd aan ving, voortaan op 21-jarigen leeftijd begint. Mondig worden er alle dagen; ge middeld een 300 a 350 per dag in ons landje met zijn 5 millioen zielen Ditmaal werden allen het tegelijker tijd, die het anders eerst in den loop van twee jaren zouden zijn geworden allen, die juist 21 jaren waren ge worden tot en met diegenen, welke hun 23ste jaar nog niet ten volle hadden bereikt. Eene groote, plotselinge uitbreiding dus van zelfstandige menschen. Wat die vervroegde mondigheid beduidt Vooreerst, dat men dan op21 jarigen leeftijd reeds zijn eigen zaken kan gaan drijven. Dat men, wees zijnde, over zijn ver mogen kan gaan beschikken. Dat men in 't huwelijk mag treden, zonder dat de ouders zich daartegen kunnen verzetten, dan op grond van zóó zwaarwichtige redenen, dat zelfs de Kantonrechter die redenen als ge grond erkennen zou. Dat men Maar genoeger staan tegenover die vroeg verleende rechten ook vroeg ingetreden verplichtingen. Onder andere, dat men thans reeds op 21-jarigen leeftijd verantwoorde lijk is voor zijne eigen handelingen; aansprakelijk voor zijne schulden, die nu niet meer op vader of moeder verhaald kunnen worden enz. enz. Op de uitoefening van het kiesrecht heeft die vervroegde meerderjarigheid geen invloed; men wordt eerst kiezer op 25-jarigen leeftijd. Geen invloed ook heeft zij op al zulke handelingen en zaken, waarbij een bepaalde leeftijd als voorwaarde i= gesteld. Bijv. iemand, te wiens name op hel Grootboek een kapitaal staat, met de bepaling, dat bij daarover bij zijne buffelleer door Puck voor hem gemaakt, goed kleedde, was in deze eDkele weken, waarin hij bijna van zona op tot zons ondergang te paard zat, een bekwaam en moedig ruiter geworden, waartoe ook het onderwijs, dat Puck hem gaf veel had bijgedragen. Ook als schutter was hij hard vooruitgegaan eu kan hij nu het prairiehoen in de vlucht met een kogel treffen. Herhaaldelijk was hij met den trapper en Puck op de J buffeljacht geweest en hadden ze wel een dozijn dier groote dieren geschoten, welker huiden dicht hij de Shanty wer- j den gedaagd. Paul had het geluk gehad een er van te schieten, Noch Cajugas, noch een zijner stamgenooten had zich in den laatsten tijd bij de Shanty laten zien. Slechts één- j maal en wel acht dagen geleden was hun eenzaamheid door 't bezoek van een vreemde verbroken. Een handelaar die met eenige beladen muildieren en zijn knecht van het noorden kwam, was op zijn weg naar het I oosten even bij hen ingekeerd. Hij had met de Kiowas en de noordelijker wonende Dakota's handel gedreven en was nu op de terugreis. De man had niet veel te berichten maar hij handelde j sedert jaren met de roodhuiden en was goed bekend met hun zeden en gewoonten. In het gesprek, vroeg hij onder anderen "Grizzly, zijt gij bevriend met de Kiowas?" «Neen, voorzoover ik weet, niet," gaf die lachend ten antwoord. Daarop zei de koopman: «ik zal je eens wat zeggen, man, ik bemoei mij met de zaken der Indianen niet meer dan j ik voor mijn handel noodig heb. Als koopman moet ik niet alleen op een goeden voet staan en ik gebruik mijn buks slechts wanneer het om mijn eigendom of mijn leven te doen is. Maar als ik met de Kiowas niet goed was zou ik in uw plaats mijn huis maar wat verder naar het oosten schuiven." «Maar waarom dan?" «Ik ken de roodhuiden sedert vele jaren en heb nog nooit gezien dat er een vergadering gehouden werd bij de zwarte rots, zonder dat daaruit onheil voor de blanken voortvloeide." «Is er zoo'n vergadering geweest? Ik ken die zwarte rots heel goed." «In de vorige week zijn de hoofden der Sioux en der Kiowas daar te samen geweest." »Hm." zei de trapper, «misschien hebben de Sioux met «Uncle Sam" (U. S. United States of Ver. Staten) een woordj e te spreken. Ik geloof echter niet dat zij gedurende den jachttijd een strijd zullen beginnen, ook niet dat zij hierheen zullen komen, waar niets te halen is. Buitendien zijn de Cheyennes en hunne stamverwanten, de Awapahas talrijk in de steppen en jagers. Als de vergadering onheil beteekent, wat nog niet is uitgemaakt, want de roodhuiden houden ook wel vergaderingen over vredeszaken aan de zwarte rots, dan trekt dat onweer naar 't noordwesten." «Laat dat zoo zijn, maar ik zou toch uit den weggaan. Kent ge het opperhoofd Kraaienveer "Ik heb niet de eer." "Die is nu, na den dood van den ouden, bedachtzamen Mangana het hoofd van den stam en een doodvijand van alle blanken. Ik moet bekennen, dat ik blij was toen ik dat donkere gelaat van dien man niet meer behoefde te zien." «Zoo? Kraaienveer? Wij zullen dien naam onthouden. Cheyennes waren er dus niet in de vergadering?" "Geen enkele." «Hm. Nu, het beteekent niet veel; ik denk dat de Sioux de Kiowas voor een of andere schurkenstreek willen winnen. Hoor eens man, gij zult op uw weg zeker de jagende Cheyennes vinden, die zijn mijne vrienden, doe mij 't ge noegen en zeg aan de donkere wolk of aan zijn zus Cajugas of wien gij ook van dien stam ontmoet, wat gij mij gezegd heb." De man beloofde het en vervolgde zijn weg naar het oosten. Sedert waren acht dagen voorbijgegaan en in weerwil van eenige veruitgestrekte tochten naar het noorden, was ook niet het geringste teeken gevonden dat de kiowa's hun jachttochten verder naar het Zuiden uitstrekken. Zoo was dan die oogenblikkelijke onrust tengevolge dier waarschuwing van den koopman spoedig verdwenen. Nauwelijks was heden de zon opgegaan of Paul trad buiten de hut om den nieuwen morgen vroolijk te begroeten. Spoedig kwam Puck daar bij hem. »Is de jonge den,» zoo had de dwerg den slanken jongen gedoopt, uitgeslapen «Ja Puck" antwoordde Paul vriendelijk, «ik heb genoeg geslapen, en ben gereed het met de Steppe op te nemen.» «Slaapt de oude man nog?» Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2