NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. flo. 102. Zaterdag 23 December 1905. Vier-en-dertigsten jaargMig. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officieele Publicatiën. 1U ITENLANP Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Ammfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69, ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Ceat. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driémaal berekead. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 187-2 (btaatsblad No. 134); brengen ter kennis van belangheb benden, dat voor een ieder de gelegon- heid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den 2 Januari en tweeden Maandag van de maand Januari, a. s. telkens des namiddags te drie ure, in do daartoe bestemde localiteit van het voormalig schoolgebouw wijk A Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort, den 20 December 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester WUYTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis van belangheb benden, dat het bureau vau den bur gerlijken stand op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag, op aanvrage, voor het publiek geopend zal zijn, des voormiddags van 87« tot 9 uur, uit sluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De aanvrage geschiedt aan het ge meentehuis, mondeling of schriftelijk uiterlijk tusschen 8 en 8'/i uur des voormiddags van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, den 21 December, 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De «Daily News"-correspondent, die de Oostzeeprovincies bezocht, be schrijft geheel Lijfland, Koerland, en Esthland als in staat van anarchie. Te Tukkum, drie uur gaans van Riga, werd een dragonder-patrouille door de inwoners vermoord. Op 12 Decem ber wierp de bevolking barricades op, schoot uit de vensters, en doodde 33 dragonders Na twee dagen rukten nieuwe troepen aan, met geschut, dat op het Stadhuis en op de Letten- club werd gericht. In den strijd, die toen ontstaan is, werden 580 personen gedood en ruim 800 gewond. De Duilsche grondbezitters vluchten over de grenzen hun bezittingen zijn meestal verwoest. Do haat tegen de grondbezitters is zelfs tot de nationale gezangen der Letten doorgedrongen. De Letten zijn meerendeels Luther anen, die alleen door geweld verhin derd werden zich vroeger door emigratie aan de Russische macht te onttrekken. De correspondent zegt, dat. de ge beurtenissen daar slechts door de tafereelen uit de Fransche revolutie worden geëvenaard. Aan de Belgische Regeering wordt het voornemen toegeschreven een wetsontwerp in te dienen, waarbij ook aan vrouwen bij de staatkundige verkiezingen stemrecht wordt ver leend. Niet onmogelijk, dat men door op deze wijze een veelal behoudend element in het kiezers-corps op te nemen, het voortdurend slinken der rechtsche meerderheid hoopt te stuiten. Te New-York zijn twee treinen van den stads-spoorweg tegen elkander geloopen tusschen Park Avenue en de 104e straat. Een aantal menschen zijn daarbij omgekomen. Sir Henry Campbell-Bannerman, de nieuwe Engelsche minister-presi dent, heeft gisteren in een groote meeting te Londen, die door 9000 personen werd bijgewoond zijn libe raal regeeringsprogram ontwikkeld. Daarin heeft de nieuwe minister een voornemen te kennen gegeven, dat van groote moed getuigt en voor de toekomst van de Engelsche staat kunde onder dit kabinet van veel beteekenis isde belofte, dat do regee ring voornemens is den verderen invoer van chineesche koelies naar Zuid-Afrika te staken, waarvoor nu reeds de noodige bevelen zijn gegeven. Deze mededeeling zal wel niet in den smaak vallen der mijnkoningen dit blijkt het best uit de noteeringen, die Londen heden zendt en die voor Randmines pd. st., voor Geduld- mines 'It pd. st. lager zijn. Het is een kloeke daad van sir Henry, om, vlak voor de verkiezingen, zoo openlijk te doen uitkomen, dat hij einde wil maken aan een der erger lijkste misstanden, die onder het unionistische kabinet, alleen ten be hoeve van de mijn-eigenaars zijn inge voerd, en die zoowel in Europa als in Zuid-Afrika grooten tegenstand hebben gewekt. Een tweede kloeke verklaring van Sir Henry is de mededeeling, dat Home-Rule voor Ierland op het pro gram der liberale partij zal komen. »Het is de grondslag van de liberale staatkunde, dat de binnenlandscbe zaken van Ierland, zoodra de gelegen heid zich daartoe aanbiedt, in handen der leren zelf zal worden gelegd." Dit is eveneens met het oog op de verkiezingen [een daad van over tuiging. Want Gladstone is op de Homo Rule-vraag gestrand, en nog altoos heerscht in vele Engelsche kringen de overtuiging, dat Home- Rule voor Ierland een politiek onheil wezen zou. In de dagen, waarin Glad stone voor dat denkbeeld streed, werd hem telkens gewezen op Zweden en Noorwegen, op Oostenrijk en Honga rije, die zoo vreedzaam naast elkander voortleefden. Maar thans is de toe stand veranderd. Noorwegen heeft zich afgescheiden van Zweden en heil gezocht in Jvolkoraen onafhankelijk heid. In Hongarije woedt onafge broken de strijd tegen de Oosten- rijksche regeeiing en op zulk een wijze, dat een scheiding tusschen die beide landen niet meer tot de on mogelijkheden gerekend wordt. Asquith verklaarde Dinsdag, dat Home Rule in de eerst volgende zit ting van het Parlement wel niet aan de orde zal komen, maar voegde er bij, dat de regeering maatregelen zou overwegen om het zelfbestuur van Ierland geleidelijk uit te breiden. Sir Henry verklaart echter onom wonden «Zoodra de gelegenheid zich daarvoor aanbiedt, zal de regeling der binnenlandsche aangelegenheden van Ierland in handen der Ieren wor- deB gelegd". Zondagnacht hebben te Agram drie golfvormige aardbevingen plaats ge had: de eerst», 11 uur 3 min duurde 20 seconden, de tweede te 12 uur 30 min. was zeer zwak. de derde daarentegen te 1 uur 25 min. vrij hevig. Schade werd niet toegebracht. Het Kerstfeest ten Hove zal Zaterdagavond op de gebruikelijke wijze gevierd worden, voor de leden der Hofhouding en hunne kinderen. In een der zalen zal een Kerstboom prijken met kostbare geschenken en speelgoed, welke Kerstgaven H. M. de Koningin in persoon zal uitreiken. Het Zeister Bosch. Naar aanleiding van berichten in de couranten, dat tiet Zeister bosch voor het publiek gesloten zou worden, verzoekt de Vereeniging tot Ver fraaiing van de gemeente Zeist en tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer ons te willen roededeelen, dat 't geenszins de bedoeling is ge weest om door plastsing van bordjes met «verboden toegang'1 bij de ver schillende ingangen van het bosch het wandelen er in te verbieden, mits zich behoorlijk gedragende en met inachtneming van de verbods bepalingen, doch, om het recht te doen gelden om diegenen uit bet bosch te doen verwijderen en zoo noodig te laten straffen, die door hunne handelingen daartoe aanleiding geven, of schade aan het hout, wild of anderszins veroorzaken. De Doopsgezinden Kring houdt op Dinsdag 26 December een gods dienstoefening in het Logegebouw aan de Van Persjjnstraat, waarbij als spreker hoopt op te treden ds. E. M. ten Cate, van Apeldoorn. Het eerste geval van voorloopige ontzetting uit de ouderlijke macht heeft zich in onze gemeente voorge daan, en wel bij een pupil der Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Een harer jongens, het voorrecht genietende nog een vader en moeder te bezitten, zou. na eerst door hen verlaten te rijn, thans weer genood zaakt worden rn?t die liefdevolle ouders een zwervend leven to moeten lijden. De knaap zag er tegen op Weer te moeten «stelen en bedelen", zoo als hij dat zelf uitdrukte. Daarvoor is hij nu voor altijd be hoedt. Op aanvraag van den direciear der Maatschappij heeft de officier van justitie gebruik gemaakt van zijn recht om minderjarigen voorloopig uit de ouderlijke macht te onttrekken en aan de voogdijraad toe te ver trouwen. Spoedig zal dus de ont zetting volgen. De Maatschappij zal met de voogdij worden belast en daarmee zal de invoed der ouders voorgoed gefnuikt zijn. DOOE FRANZ TRELLER. 23) «Ik ga met u," sprak Paul vastbesloten, «en wil dragen wat komen zal." «Goed, jongen, gij zult den krijg leeren kennen. Gij kunt teekenen, niet waar?" Paul knikte van ja. «Mijne vingers kunnen de pen niet voeren." Daarop haalde hij nit een hoek der hut eenige vellen papier en een potlood. «Dat heeft de oude man meegebracht van de neerzettin gen, hij wilde een geleerde van mij maken. Neem en teeken. Toeken eerst een beer, kunt ge dat?" «Nu, zooveel wel dat men zien kan wat het moet voor stellen. «Goed, teeken een beer, die van achter door honden wordt overvallen, en een dezer honden teeken je een kraaienveer boven zijn oor." «Waartoe dat?" «Teeken maar." Paul deed dat en de dwerg was over zijn kunstproduct dat weinig beter was dan dat, wat knapen die een beetje teekenen geleerd hebben, presteeren kunnen, zeer tevreden. «Teeken nu ons beiden te paard, de sporen der kiowa» volgende." Paul vond dat te moeilijk; beproefde het echter en speelde bet vrij goed klaar. Puck was ook hierover tevreden. «Zoo," zeide hij, «dat spijkeren wij aan de wand der hut en als dan Cajngas komt, dan begrijpt hij alles. Nu begreep Paul het doel der teekeningen en spijkerde ze zelf aan de buitenzijde der Shanty. Puck, die nu een kalmte openbaarde, die slechts nu en dan door het opflikkeren van zijn oog werd onderbroken, floot de paarden van den trapper, welke in de buurt graasden, beval Paul die vast te binden en ging daarna naar zijne aardhut. Paul deed wat hem gezegd werd, bond de paarden vast en ging Puck achterop om hem te zeggen dat de paarden er waren. Tot zijne verbazing zag hij hem, voor een hol in den grond en deed daarin buffelhuiden netjes, ingepakt, en een massa dingen die van waarde waren in de prairie. «Dit is onze verborgen schatkamer, die zelfs de fijnBte Indianen neus niet zou ontdekken." Reeds had hij er een mooie, nieuwe tweeloopbnks en een grooten kruidhoorn uitgehaald, dan nog eenige bonte doeken en glaspaarlen, ook thee en koffie. «Hier is genoeg om een heelen stam te vreden te stellen, hoe hebzuchtig die schurken ook zijn." Toen dekte hij alles weer met de buffelhuiden toe, deed daarop weer de aarde over die huiden heen en stampte den grond weer vast. Toen legde hij nog een wolfsvel daarop en plaatste zijn rustbed dat hij op zjj gezet had, weer daarop, zoodat er niets meer van een hol in den grond te ontdekken was. «Zij zijn bang voor de tweeloopbuks van den grijzeubeer en nu zij die van hem hebben, meenen zij zich onoverwin- baar, doch wij hebben er nog een en de medicijnman kan schieten. Wij hebben hier kruid en lood voor vele jaren. Vul den hoorn en de kogeltasch, ik moet nu eerst, voor het donker wordt, het spoor zoeken." Toen ging hjj naar de Shanty waar de paarden wachten. «Aan deze zijde der rivier zijn zij niet opgegaan, dan hadden wij hen moeten zien, ook kunnen zij met de paarden niet over de Verdigris. Mijlen ver den Arkansas stroom op te roeien is ook niets voor de schelmen, die slechts in hun zadel op hun gemak zjjn, zij moeten dus den anderen oever gevolgd hebben om öf stroomop te gaan tot zij boven de verdigris die geschikt kunnen oversteken, öf zij zijn door de prairieheen naar de Canadian rivier gegaan. Dat moet ik nu nog voor zonsondergang onderzoeken." Hij nam het paard, dat bij de jacht het zware lichaam van den trapper droeg en sprong op zijn ongezadelden rug. «Wil je te paard de rivier oversteken?" «Ja, kom mee en zie naar een waadbare plaats. Later moeten wij beiden den Arkansas oversteken. Neem je boks en als gij iets verdachts ziet, vuur er dan terstond op af. Het is wel bijna niet aan te nemen dat zij spionnen hebben achtergelaten, maar voorzichtigheid is altijd geboden." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1