NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITEN I AND. BINNENLAND. flio. 2. Zaterdag 6 Januari 1906. Vijf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officieele Publicatiën. DE TOESTAND IN RUSLAND. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte LEERPLICHTWET. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt ter kennis van ouders, voog den en andere verzorgers van leer plichtige kinderen, die aanspraak maken op eene der vrijstellingen van de verplichting om hunne kinderen school- of huisonderwijs le doen geven, genoemd in art 7 der wet. of die hunne kinderen huisonderwijs doen genieten, dat een en ander hen alleen dan kan ontheffen van de verplichting om hunne kinderen ter school te zenden, wanneer daarvan door hen vooraf aan den Burgemeester is kennis gegeven; dat een vereischte voor het doen voortduren dier vrijstelling is, dal deze kennisgevingen telken jare opnieuw worden ingediend door hen die aan spraak maken op eene van de viijstel- lingen, bedoeld bij art. 7 der wet. telkens na verloop van 12 maanden en die hunne kinderen huisonderwijs doen genieten, ieder jaar voor 1 Febru ari dat van veranderiogen in de per sonen, door wie het huisonderwijs wordt gegeven, binnen acht en twintig dagen aan den Burgemeester moet worden kennis gegeven dat alle bovengemelde kennisgevin gen moeten geschieden op daartoe vastgestelde formulieren, welke koste loos ter Gemeente-secretarie verkrijg baar zijn. Amersfoort, 3 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. INLEVERING REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat het gebleken is, dat declaratiën ten laste der gemeente menigmaal geruimen tijd na alloop van een dienstjaar worden ingezonden. Aangezien zulks voor een geregelde administratie een ernstige belem mering oplevert, herinneren zij nog maals allen, die iets van de gemeente hebben te vorderen, hunne declaratiën in te dienen uiterlijk den 15 Januari volgende op hel dienstjaar waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien van hen, die in ge breke mochten blijven hieraan te vol doen zal ernstig worden overwogen of er alsnog bijzondere redenen be staan om hen in het vervolg voor het doen van leverantiën aan de ge meente in aanmerking te brengen. Amersfoort, 5 Januari 1906 Burgemeester en Wethouders voorn De Burgemeester, WUYT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort herinneren belangheb benden aan art. 1 der verordening op de invordering eener belasting op de honden, luidende «Ieder, die belastingschuldig is voor een ol meer honden, doch daarvan jaarlijks in den loop der maand Januari aangifte ten kantore van den Gemeente ontvanger, door invulling en onderteekening van een gedrukt beschrijvingshiljet, dat aldaar kosteloos wordt verstrekt. Voor hen, die het beschrijvings biljet niet kunen onderteekenen, ge schiedt zulks namens hen door den gemeente-ontvanger bij de inlevering van het biljet 'Voorts wordt met nadiuk ver wezen naar de bepalingen, regelende de gevolgen voor het geval niet aan de voorschriften wordt voldaan. Gedaan te Amersfoort, 3 Januari 1906. De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Russische regeeiing is meester van den toestand gebleven en naar het schijnt zal de bloedige actie een strenge reactie ten gevolge hebben. Gaston Leroux seint tenminste aan den «Matin" dd 3 Jan.: Gisteravond heeft bij den prelect van Petersburg een buitengewone verga dering plaats gehad van commissaris sen van politie, waarbij een plan is uitgewerkt tot ontwapening van de burgerij. Daar is men het eens ge worden over de volgende maatregelen Alle politie ambtenaren zijn gehou den alle eenigzins verdacht uitziende personen, die zij ontmoetten, te on derzoeken de politie-agenten en de dwomiks zullen een gratificatie van een roebel ontvangen voor elke re volver en 50 kopeken voor eiken Finschen dolk, dien ze vinden. De commissarissen van politie wordt het recht verleend-op eigen inititatief alle buizen te laten doorzoeken, waar zij vermoeden dat wapens kunnen ver borgen zijn. De arrestaties houden aan De po litie doet vergeefs onderzoek naar een aantal directeuren van bladen, die de vereischte waarborgsom van 10.000 Rbl. niet hebben gestort o a. naar den ingenieur Lontiguine, direc teur van een satiriek blad. Na het succes, door de keizerlijke garde behaald, bewegen we ons op het oogenblik geheel en al in de rich ting van de meest krasse reactie. De stakerspartij is totaal vernietigd. De overwinning van de partij van Doer nowo te Moskou heeft aan de hoop dat graaf Witte nog lang blijvende invloed "op het hof zal behouden den bodem ingeslagen. Mot geweld heeft mén gezegevierd en men zal voort gaan geweld te gebruikenmen kan ten spoedigste een volslagen wijziging verwachten in het personeel van het ministerie De omgeving van den Tsaar doet haar uiterste best dezen over te ha len tot de scherpste maatiegelen en voordat de verkiezing voor de Doema zal plaats hebben, kan men zich.voor bereiden op zeer ernstige gebeurte nissen, die de moderne elementen niet zullen laten voorbijgaan zonder ernstig protest, daar men hun alles heeft beloofd en ten slotte niet het geringste zal toestaan Geheel in strijd met hetgeen de heer Leroux over minister Witte mededeelt is het onderhoud, met een der personen uit de hoogste officieele kringen van Zarskoje Selo, dat de «Molwa" publiceert en waarin wordt verklaard, dat de positie van graaf Witte, wel verre van geschokt te zijn, zooals het gerucht wil, integen deel vaster is dan ooit. Hetzelfde blad bericht, dat de mi nisterraad zich heeft bezig gehouden met den onmogelijken boycot van de Rijks-Doema door sommige politieke partijen en met de onmogelijkheid voor vele leden van die Doema om we gens de spoorwegstaking tijdig te Pe tersburg le komen. De Raad heeft derhalve besloten het aantal leden, die tegenwoordig moeten zijn bij de opening der zitting, opdat de vergadering als wettig geconstitueerd kan worden beschouwd, te bepalen op 150. Men heeft tijdens de onlusten te Moskou veel gehoord over de slacht- ting, die onder vrouwen was aangericht en de verbittering waar mede dezen streden in de rangen der opstandelingen Tnans is bij een onderzoek der talrijko onbegraven dooden, die nog in Moskousche huizen liggen, geble ken, dat vele revolutionnairen vrouwen- kleèren hadden aangetrokken, waai- schijnlijk om zooJoende wankelmoe dige mannen beschaamd te maken door het te doen voorkomen alsof de zwakke sekse meer moed bezat. De flnanciëele onregelmatigheden. Het gerechtelijke onderzoek in de zaak der directeuren tan de «Holl. Hypotheekbank" en de «Maatschappij van Zekerheidsstelling" is in vollen gang. Voorloopig is leeds geconsta teerd de verduistering van een be drag van ongeveer f3.000.000 aan pandbrieven, voor het grootste gedeelte ten nadeele van de «Holl Hypotheek bank." Deze waarden zijn, naar het «N. v. d. D," meldt, door de beide directeuren ten eigen bate beleend, hetgeen zij geduiende langen tijd onopgemeikt konden doen, door in de plaats daarvan waardelooze papieren te deponeeren. Hot groote vertrouwen, dat zij genoten, maakte, dat de veieischte contróle niet altijd even zorgvuldig geschiedde. De Justitie dout, voor zooveel moge lijk, de verduisterde stukken opsporen en er beslag op leggen. Zij zjju in en buiten Amsterdam in het bezit van verschillende kantoren en parti culieren. Op ongeveer de helft moet reeds beslag zijn gelegd, hetgeen natuurlijk teekent dat de bezitters de stukken voorloopig niet van de hand mogen doen. Naar de «Tel." verneemt, moet met de onregelmatigheden aan de Nederlandsche Maatschappij van Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambien een som van 16 ton ge moeid zijn. Aangaande de redenen waarom jhr. De Geer uit den trein trachtte te springen, vernam het blad dat niet alleen de schaamte om op het station te HiDersum gearresteerd ie worden hiertoe aanleiding gaf. Jhr de Geer moet nl. thuis papieren in zijn be zit gehad hebben, waarvan de ont dekking door de politie op de reeds zoo treurige zaak een nog droeviger licht zou hebben doen schijnen. Het FRANZ TRELLER. 27) »Ik heb slechts twee krijgers bij mij, die liggen even als ik ook in kuilen. De Donkere Wolk heeft ons uitgezonden om het spoor der Kiowas na te gaan, want wij weten wat zij van plan zijn." »Hebt ge hen niet naar de Shanty zien rijden?" "Cajugas kan niet door den grond zien, hij zag hen pas toen zij met den Grijzen Beer terugkeerden. Wat voert den medicijnman en het jonge bleekgezieht in het land der Kiowas Vraagt ge dat? Zal ik thuis blijven zitten terwijl die honden mijn vader voortsleuren? Maar wat zal de vriend van den Grijzen Beer, wat zullen de Cheyennes doen?" Dat de medicijnman hoore," antwoordde de jonge Indiaan bedachtzaam. nDe Kiowas hebben met de Sioux en de Kaws aan de zwarte rotsen een verbond gesloten, dat weten de Cheyennes. De Donkere Wolk gelooft niet dat dat ver bond den Cheyennes en hun vrienden de Awapahaes geldt, het is tegen de langmessen gericht. De Kiowas haten den Grijzen Beer maar zij zouden het nooit gewaagd hebben de hand aan hem te slaan en hem weg te voeren uit het land der Cheyennes als zij de Sioux en de Kaws niet tot bondgenooten hadden. «Maar wat zullen de Cheyennes nu doen?" "Ik kom van boven de Verdegris, waar wij gejaagd heb ben en lig nu sedert drie dagen in de steppe om de Kiowas te bespionneeren. Toen ik gister den Grijzen Beer gevangen in hun midden zag, zond ik een mijner krijgers naar den Donkere Wolk" om het hem te berichten. Ik weet niet wat de hoofden zullen besluiten, ik wacht op antwoord." «Hm", riep de dwerg verdrietig uit, »dat is een lauwe vriendschap. Oom heeft u geholpen, toen de Kiowas u overvielen, meen ik." »De Cheyennes weten nog niet dat Grissly in de handen der Kiowas is," antwoordde de Indiaan op ernstigen toon »en de Cheyennes hebben vrede met de Kiowas." "Gij weet nu waar mijn vader is, zij voeren hem naar de Ohsonta waar hun leger is." "Weet de medicijnman dat? Goed, maar wat zal hij doen?" «Het spoor van den ouden man volgeD." "Men zal de medicijnman en het jonge bleekgezieht dooden en hunne skalpen nemen." »Nu," bromde Puck, «wij zullen trachten dat te ver hoeden." «Maar gij rijdt bij lichten dag over de prairie, de Kiowas hebben oogen. Dat zou een prairiekrijger niet doen." Puck had zich laten meesleepen door zijn angst om den geliefden gevangene en alle voorzichtigheid uit het oog verloren om hem maar snel te volgen, hij voelde het wel- geg'Onde van het verwijt en hoog beschaamd het hoofd. Vriendelijk ging de Cheyenne, die de redenen die den dwerg tot onoverlegd handelen hadden gedreven, op prijs wist te stellen, voort: «Puck is een groot jager, hij zal ook een groot krijger worden als hij zijn hart leert bedwingen." «Gij hebt gelijk, Cajuga9," sprak Puck heel bescheiden, "maar bezorgdheid voor oom dreef mij voorwaarts." De Indiaan antwoordde niet, maar sloeg een scherpen blik in de verte. Pbck's oog volgde hem en onderscheidde, wat slechts een buitengewoon scherp oog mogelijk was, op grooten afstand een lans die heen en weer werd bewogen. De lans verdween en Cajugas zeide kalm: «daar komen zeven Kiowas aan. Het zou goed zijn als de medicijnman en zijn jongen vriend een schuilplaats wilden zoeken, opdat de Cheyennes alleen met de Kiowas kunnen spreken." «Best, wij zullen verdwijnen." Dit deel der prairie was rijk aan hoogten en kuilen en Puck bracht zijn paard iD zoo'n gat, wat Paul die stil zwijgend had toegeluisterd, ook deed. Zij lieten de dieren neerliggen en bonden, tot grooter zekerheid hun pooten met de lasso's. Cajugas had zijn lange lans opgenomen en daarmede verschillende bewegingen gemaakt. Daarop verschenen spoedig twee ruiters een eindje achter elkander, naar de Cheyennehoofdman heendravend. Paul zag zulks met verbazing, Puck met ernstige opmerk zaamheid. "Het zal goed zijn," sprak Cajugas, als de medicijnman en het bleekgezieht op den grond gaan liggen en hun buksen gereed houden voor het geval dat de Kiowas ver raad in hun zin hebben." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1