Gemengd Nieuws. Qfficieele Publicatie. Ingezonden. komt men'tot geheel andere resultaten dan B. en W. De in liet advies van B en W. ge noemde f3000. welke sommige leer aren (lees: één enkel Iceraar) meer aan de Gemeente dan aan het Rijk zouden moeten stoiten, slinkt door deze berekening lot f500, terwijl de adressanten I. M. J. Hoog en Dr. Ph. H. Peyrol, zooals te verwachten was, op grond van hun 2 percents storting naar de le rubriek verhuizen, d. w. 'z. naar hen, voor wie de Rijks- stortjng bezwaronder is dan die voor de gemeente Uit het bovenstaande blijkt dus ook, dat B en W met hun voor gestelde vergoeding voor de eeiste rubriek leeraren veel te laag waren. Indien de Gemeente dan ook wil bij passen wat die leeiaren voor het Rijk meer zouden hebben te b talen dan voor de Gemeente, dan mogen daarvoor beslist niet worden genomen de bedragen van Kolom E van den staat van B. en W., maar dient men te nemen de bedragen in de laatste kolom van de hier bijgevoegde Bijlage I Ten slotte zij bier tevens terloops opgemeikt, dat de pensioengrondslag van den adressant II7. N Coenen is f2610.en dat hij op 65-jarigen leeftijd (dat is in 1018 en niet in 1919, zooals de tabel van B. en W. aaegeell) 39 dienstjaren heeft, dus een pensioen zal kunnen genieten van 3S/m X 2610 f 1696.50 Ook zijn o a. de getallen in de tabel van B. en VV. welke den adressant S. de Vries betreffen abusievelijk beiekend naar een te lagen grondslag. Verder, dat volgens Ministrieele beschikking van 10 Jan. 1.1. de dienstjaren bij het Bizonder Onderwijs niet mede tellen. Wat nu de tegemoetkomingen aan gaat, welke B. en W. U voorstellen aan de adressanten van 22 Sept. 1905 te doen toekomen, verklaren de onder- geteekenden, dat teruggave van pre- miën voor de jongere leeraren (die 4°/o betaalden) niet onbillijk en zelfs ongeveer even aannemelijk moet ge acht worden, als hetgeen door hen zelf gevraagd werd. De onbillijkheid, waar op adressanten doelden, schuilt dan ook in de door B. en W. voorgestelde tegemoetkoming voor de oudere leer aren, voor wie ze wordt gevonden door aftrekking dei kolommen C en D, en in de omstandigheid dat de adres santen M J. Iloog en Dr Ph. H. Peyrol geplaatst zijn in de 2e rubriek. Waar de getallen in kolom C veel en veel te hoog zijn voorgesteld, wordt die tegemoetkoming daardoor zeer gedrukt, zelfs met houderden guldens. Zoo zelfs, dal een paar oudere leeraren, die zooals B en W. zeggen, begun stigd zullen worden boven de jonge ren, beter af zouden zijn, indien hun die begunstiging niet ware ten deel gevallen, d w. z. indien zij hun ge storte premiën evenals de jongeren terug zouden ontvangen. Toch zou teruggave der premiën, ook aari de ouderen, het kwaad niet verhelpen hel kwaad n.l. dat er voor de ouderen eer een prikkel is om de Gemeente lijke regeling niet dan om haar wel te verlaten In vei band biermede zij het adressanten vergund te citeeien wat in het Weekblad voor liet Gym nasiaal en Middelbaar onderwijs van 7 September werd geschreven (dus vóór hel Voorstel van B en W. be kend kon zijn) - De onmiskenbare voordeelen van dit systeem zijn a. dat tie last der premiebetaling voor den leeraai over een grooter aantal ja>en wordt verdeeld, terwijl de Gemeente zich door een kleine, vol komen gemotiveerde geldleening (dos- noodïg) de noodigo middelen kan verschaffen b dat de tegemoetkoming verband houdt met het aantal dienstjaren van den leeraar. m. a. wmet de door hem in de Gemeente gepraesteerde diensten; c dat de tegemoetkoming liooger .wordt met den ouderdom van den leeraar en dus een gewenschten prikkel vormt, om de gemeentelijke pensioen r geinig te verlaten, een prikkel, ster ker vveikend, naairnate liet uittreden van den betrokken leeraar aan de Gemeenlelinariciëii meer ten goede zru komen Wel daarentegen kan van een anderen vorm van tegemoetkoming, die dezer dagen wol eeris genoemd is, vei klaart worden, dat zij ger-ri aanbeveling verdient, le weten: teruggave van de door leerann gestorte premiën. 9 if. i. liet «yaleein, waarop hel adres der Amersfoortsche leeraren berust. Bij dezen vorm wordt de Gemeente beschouwd als de administrateur over de premiën. De pensioenaanspraken van den leeraar, en dit is de foutieve grondslag van deze wijze van han delen, worden niet beheerscht door hetgeen hij zelf in den vorm van contanten heeft bijgepast. Een zeer concreet voorbeeld moge dit ophel deren: de pensioenregeling te Amers foort bestaat sedert 1899. De oudere leeraien hebben van toen af 2°/a moe- betalen, terwijl zij ook alle vroegere Amersfoortsche dienstjaren geldig za gen verklaren, terwijl de jongeren 4% moeten storten. Toch heeft een leeraar met veel dienstjaren er veel grooter pensioenaanspraak dan zijn jongere collega en moet het der Gemeente dus meer waard zijn, dat de eerste baar pensioenregeling ver laat dan de laatste. Adiessanten blijven, op grond van de bovenstaande toelichtingen van nieei.ing, dat in den geest van huri adres van 22 Sept 1905 een billijker regeling der tegemoetkoming lot stand te brengen is, dan op de wijze voorgesteld door B. en W. Waar hun adres tweeërlei beoogt: 1. het voorschieten der premiën door de Gemeente 2 het verleenen van een tegemoet koming, en waar het eerste punt op groote Administratieve bezwaren schijnt te sluiten, hebben adressanten gemepnd in hun rekest van 22 Sept. 1905 eene wijziging te moeten aanbrengen, waarbij de tegemoetkoming alleen behouden blijft, maar thans in ge- kapitaliseerden vorm In Bijlage II van dit adies hebben zij de eer U de volgens hun systeem berekende tegemoetkomingen mede te deelen, zoodat liet thans gevraagde volmaakt overeenstemt met het door de Rolterdamsche Raadsleden voor gestelde. Mocht hun oorspronkelijk verzoek door den Raad niet voor inwilliging vatbaar worden geacht, dan zouden zij subsidiair gaarne bun voorstel tot uit- keering van de gekapitaliseerde tege moetkoming U in ernstige overweging willen geven. Dit zou van de gemeen tekas in vier jaar tijds f 14568 90 eischen of per jaar f3642,23. (Zie Bijlage II Het meerdere boven het voorstel van B. en W. zou, zooals U uit de vergelijking kan blijken, ten goede komen aan de oudere leeraren, waar voor niet alleen de billijkheid, maar ook het gemeentebelang pleit, omdat ook bij aanneming van het aldus gewijzigde verzoek der leeraren, de zen zonder aarzeling de gemeente lijke regeling allen zouden vei laten. Mr. S. J. A. van Walchren. t Gisterenmorgen is te Haarlem, na een hevige ongesteldheid van slechts enkele dagen, overleden de oud-pre sident der Arr.-Rechtbank'aldaar, mr. Van Walchren. Mr. Simon Johannes Anthonij van Walchren, geboren te Schiedam op 3 November 1823, bekleedde, na le Utrecht volbrachte studie verschillen de rechterlijke betrekkingen in het Openbaar Ministerie als officier van justitie bij de Arr.-Rechtbank alhier. Bij de ophelling diei rechtbank in 1877 kwam mr. Van Walcluen tijdelijk builen betrekking, doch toen in Fe bruari van liet volgende jaar de pre sident der Haarlemsche rechtbank jhr. Sc'iorer kwam te overlijden, werd mr. Van Walcluen geioepen diens plaats te vervullen. Hij heeft deze betrekking waargenomen tot bet jaar 1899 toen hij op 27 Juli aftrad. De nog krachtige grijsaard, die tot het laatst toe zich in een goede ge zondheid vet heugde, had zich hiei veler sympathie verworven. Zoo be kleedde hij ook geduiende eemge jaren het vooizitterschap der Sociëteit »Trou moet Blycken". Auton Derkscn van Angeren. Zaterdag en Zondag 27 en 28 Jan zal er in Amicitia door de Vereeiu- ging tot het houden van kunstbe schouwingen te Amersfoort een col lectie etsen, aquarellen en teekeningen worden tentoongesteld van een jong v ijwel onbekend artist nog, den Heer Anton üërksen van Angeren uit Dellt. Ofschoon iri den tegel tentoonstel lingen van één aitist dikwerf mono toon zijn, zoo kan dat niet gezegd worden van het wei k desbeeren Dei ksen Verscheidenheid iu sujetten gaat ge- ptaid met een wijze van doen, the v ne is van een vast recept te heb ben gevolgd. Uit vele etsen spieekt een f ij ii voelende kunstenaarsziel. Wij zeiden zooeven een jong kunstenaar: A D. v. A. is 27 jaar oud en Werkte tot voor 4'It jaar op een aardewerkfabriek te Delft. Het artist-zijn zat hem te veel en in 't bloed echter en zonder feitelijk ooit leiding te hebben gehad begon hij te schil deren en te etsen. Serieus werkt hij! De bezoekers van de expositie zullen zich kunnen overtuigen dat een ijzeren wil, ge paard met aanleg en gesteund door een fijn gevoel voor de natuur, van iemand iels kunnen maken. Nog rijper werk na langer studie tijd zal nog meer de aandacht van het kijk- en koopgrage publiek op Anton Derksen van Angeren vestigen Dat veel etsen enz. hier in Amers foort mogen blijven. Het Nutsdepartemont houdt Donderdag-avond een Algemeene le denvergadering. De Veieeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken is op geroepen tot een buitengewone alge meene vergadering op Vrijdag 26 Januari 1906, des avonds ten 8'/» ure, in „de Arend." teneinde helangrijke mededeelingeii van het Bestuur te hooren De nieuwbenoemde opper-rahijn in hel ressort Amersfoort de heer M. Monasch, zal aanstaanden Zondag middag half drie in de hoofd-synagoge alhier plechtig worden geïnstalleerd. Aan den heer Z. J. de Lange, tijdelijk leeraar in Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool, is verlof verleend tot herstel van gezondheid. Ds. De Meijere komt voor op het zestal voor de Luthersche ge meente te 's Gravenhage. Door de politie is gisteren de hand gelegd op twee jongens, genaamd A. V. en A. v. V.. die bezig waren nabij de gemeente Hoevelaken lasch- platen van spoorrails te stelen, loe- behoorende aan de H IJ. S. M. In verband met de kinderwetten (de jongste der dieven is nog geen achttien jaar) konden zij niet direct naar Utrecht worden opgezonden. Zij worden voorloopig hier in voorarrest gehouden. SSOste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 23 Jan. 1906. (950 loten). Ten kaotore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 4481 4850 4854 17808 en 19652. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4458 4463 4857 6151 6154 7452 7453 8821 8823 8832 8843 10915 10927 10942 11110 13436 13447 13523 13549 17821 17829 17852 17856 en 19651. RECLAME. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden ge nezen van een ziekteen geen beter bewijs van de waarheid deaS^Bdwering kan geleverd worden dan doorvr& onderstaande verklaring die aanduidt, dafcwerlichting cn genezing van ziekten afhangen/ van een oordeelkundige ge volgde behandeling. Mejuffrouw JYed. Smoorèóbmg; wonende Harpstraat 15/ te Utrecht, Heelt ons medo: Ruim drie jaren heb ik gesukkeld aan voort durende pijn/in den rug en in de zijden. Het was hoofdzakelijk in het smalle gedeelte van den rug, pok strekte de pijd zich menigmaal over den geheelen rug uit* en ik kon soms heelemaal röet zitten zoo fcvig was dezelve. Ik had veel last bij de urineÖozing. Het water was troebel; bloederig en kwAni met veel pijn. Hiervoor was ik reeds dikpjijls onder behande ling gewelèst, doc^ men -Aheen er niet veel aan te Jcunnen doMi euieide, dat ik op mijn zeven en- zeventigjaSgëi leeftijd wél niet veel beterschap kon Verwachten. Ik had dan ook om de Vwaarheid te zeggen, niet veel hoop op herstel ik met Forster's Rugpijn Nieren Pillen hijgon, doch al het goede wat men daar van zeiije deed mij daarmede een proef nemen. Hoe gelukkig was ik, toen ik reeds na eenige dagen éfenc groote verlichting ondervond en na twaalf 7dagen volkomen genezen was. Ten dienste b-an andere lijders kunt U mijn bericht gerust -jjmbliseeren, want menigeen zal hierdoor van zijn. ellende verlost kunnen worden. De Rovenstiande verklaring zoo eenvoudig oprechtgberöjst (ons het doeltreffende van Poster's. Rugpijiï Nieren /Pillen. Het is een zeker midf del vodr jgjrlc onjjesteldheden der nieren en dÉr blaas, ed&als vo£ hunne eerste kenteekenenfals pijnen stramheid Jen zwakte in den rug/"op stopping, overvloedige urineloozing, beifnksel der urine, rugpijuPveroorzaakt door e. iókoude, aandrang van Dloe'ftin de nieren of hips, ont steking enz. en afijjle ziekten daarppt voort vloeiend zooals snikwrziekte, waterzurat, verlies van eiwitstoffen, onnwiheden in hag bloed enz. Vermijdt dus de zieMh, terwijl Jfj direkt bij de eerste verschijnselen^tte kiemjffdoodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de échte Forster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me juffrouw Smoorenburg gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.76 voor één of f 10— voor zea doozen. Da Potersburgselie correspondent van den nMatm" maakt melding van gerucht, dat de Russische legeecing, indien de gebeurtenissen dit toelaten (I. w z als or le en rust overal we- derkeeren, tusschen 28 Januari en 2 Februari een manifest zal uitvaar digen, waarin een uitgebreide amnestie wordt vetleend, en waarbij vrijheid van vergedoren op nieuw wordt toe gestaan met het oog op de verkiezingen van de Doema. Behekst. Op een dorpje in Midden-Friesland woont een jeugdigechtpaar, wier kindje van ongeveer l'/s jaar, haast van de geboot te af zwak en sukkelend, met eieren en melk er bovenop gehouden moet worden en maar niet groeien wil in weerwil van de allerbeste verzorging. De melkvrouw kwam er dagelijks aan huis met haar versche melk voor het kind. En ziet, toen zij midden loop der vorige week weer naar binnen wilde treden voor hetzelfde doeleinde, kwam de vader van het kind haar te gemoet met de boodschap, dat ze met de melk maar terug moest keeren en niet weer behoefde te komenzij mocht niet meer den drempel van zijn woning overschrijden en van haar melk was men niet meer gediend. Toen de vrouw, niets kwaads vermoedende en zich van geen schuld bewust, niet wei nig ontsteld den menschen naar de reden vroeg van deze plotselinge dien U opzegging of nog erger dan dat kreeg ze geen afdoend bescheid evenmin aD haar man, die daarna naar de oorzaak van dezesneueontmoetingzijner vrouw kwam itiformeeren. Doch een buur vrouw, die al iets van de zaak had vernomen, interpelleerde er de groot moeder van het kind over en kreeg van haar na eenig er omheen praten het bescheid, »dat men tegenwoordig van zulke rare dingen hoorde en nu ja, zij zou het dan maar zeggen de melkvrouw had het kind besjoend, dat is behekst en daardoor kwam het, dal het kind niet wilde groeien". Eigenaardig is het, dat men ook aan de moeder dier melkvrouw, die nu allang dood is, zulke practijken van beqoenen of beheksen wel schijnt te hebben toegeschreven. N. Ct. Verband tusschen Chilisalpeter en Eiwit. Ik geloof niet, dat er één enkele veehouder bestaat, die niet naast de velschillende voedergewassen, die zijn boerderij oplevei t, zooals voederbieten, knolrapen, knollen, spurup, klaver, gras en hooi en behalve de pulpe of andere fabrieksafval, nog een zekere hoeveelheid krachtvoederkoopt, zooals lijnmeel, lijnkoek, grondnoten koek, enz En bij het aankoopen van die voederartilelen wordt dan ge woonlijk aan de landbouwers den raad gegeven: «Denk er aan, dat ge op uw boerderij zelf zetmeel genoeg kunt maken, doch dat ge met uw krachtvoer in de eerste plaats eiwit moet koopen. Het is dus niet genoeg, dat ge bij de waardeberekening der verschillende veevoeder-artikelen re kening houdt mot het aantal voeder eenheden, doch ge moet in de aller eerste plaats eischen de aanwezig heid van een zeker aantal procenten eiwit." Dat is met het oog op den aankoop der voederartikelen zeer juist geredeneerd. Immers in alle op de boerderij gewonnen veevoe der zit zooveel zetmeel, dat de aan koop van zetmeel alleen voor den landbouwer-veehouder een groote dwaasheid zou zijn. Men neemt het zetmeel op den koop toe, doch het is eigenlijk orn het vet en het eiwit te doen. Toch geloof ik echter, dat we bij dezen toestand niet behoeven te berusten. De vraag kan gedaan worden: nis het totaal onmogelijk op de boerderij ook het eiwit zelf te winnen? Zouden we hel niet zoover kunnen brengen dat we in onze voedergewassen zooveel eiwit verza melden, dat we bij een gewoon rant sefën ook een geschikte voedingsver- 'houding hadden En zouden wij op die manier den aankoop van eiwit niet tot een minimum kunnen beper ken? Eiwit bestaat uit dezelfde ele menten als zetmeel met nog stiksto/ en een weinig zwavel. Deze laatste stof is genoeg in den bodem aanwe zig, behoeft in elk geval niet opzet telijk door ons in den grond gebracht te worden. Wij hebben dus slechts te zorgen, dat genoegzaam stikstof in den grond aanwezig is. Door bemesting met chilisalpeter brengen wij stikstof in den gtond en wel op oogenbltkken, dat bet direct door de planten kan worden opgenomen en tot vorming van hare organische stoffen worden gebruikt. Er bestaat dus een dut lelijk verbami tusschen stikstof bemesting en eiwitvorming in de plant en aan gezien we om verschillende redenen bij siikstofbemesting in de eerste plaats denken aan chilisalpeter, is er ook een direct verhand tusschen liet ge bruik van chilisalpeter en de aan wezigheid van eiwit in de gewonnen planten. «Alles goed en wel", zegt'ge, maar het chilisalpeter is zelf zoo duur, dat het te betwijfelen valt, of we zóó voordeel zouden behalen." De opmerking zou juist zijn, als ik beweerd had, dat we alleen tot ver meet dering van het eiwitgehalte met chilisalpeter moeten bemesten. De kwestie is deze: door bemesting met chi lisalpeter vermeerderen we in de eerste plaats de opbrengst in hoeveelheid. Wij weten immers reeds uit tal van proeven, dat de hoeveelheid gras en hooi door een bemesting met chili salpeter aanmerkelijk stijgtdat voe derbieten, mangel wortels knol len spurrie enz, door bemesting met chilisalpeter de bemesting door de grootern kwantiteit lijk betalen. Nu is echter de vraag: «Moeten we hier hij alken op het gewicht letten En dan is mijn antwoord «Neen, wij moeten als resultaat der bemesting met chilisalpeter ook beschouwen de stijging van hel eiwitgehalte Dooi een bemesting van chilisalpeter op gras en vee voedergewassen berei ken we iltis tweeëilei: lo stijging der hoeveelheid, 2o stijging van de waarde. En het zou aanbeveling verdienen, de voedergewassen op hun eiwitge halte nu en dan eens te laten onder zoeken. En we zouden dan zien, dat het gebruik van chilisalpeter dat we tóch noodig hebben ons heel wat uitgaven aan eiwit uitspaart. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belang hebbenden, dut bij Koninklijk Besluit van 28 December 1905 no. 20, voor deze gemeente woidl toepasselijk ver klaard uit. 471.ste lid der drankwet, waarin wordt bepaald, dal hel ver boden zal zijnzonder toestemming van den Burgemeester, in eene localt teil. waarin door Burgemeester en Wethouders eene vergunning van den vei koop van sletken drank in het klein of een vei lof voor den verkoop van alcolio! houdende drank, anderen dan sterke diank, voor gebruik ter plaatse var. verkoop is verleend, vrouwelijke personen (met uitzonde ring van de inwonende echtgenoote, en de inwonende dochters van den houder der vergunning of van het verlof) gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of vanwege den houder van de vergun ning of van het verlof aanwezig te doen zijn. Amersfoort 20 Januari I90G. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester: WUYTIERS. De Secretaris: J. G. STENFERT KROESE. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopg niet aan der* inzender teruggegeven. Maakt front voor de Oranje- verecniging. De vereeniging zal datdoel (het aan wakkeren en het onderhouden van de liefde voor het regeerend Vorstenhuis) trachten te bereiken door te Amers foort, met inachtneming en volkomen eerbiediging van de bepalingen, voorko mende in wetten en verordeningen, te houden vaderlandslievende betoogingen, feesten en bijeenkomsten, gepaard gaande met aangename en gepaste uitspanningen voor de jengd en voor de ouderen van dagen, op den verjaardag onzer regee- rende Koningin en zoo mogelijk ook op andere feestdagen van het Koninklijk Huis. Art. 3 der Statuten. Langzaam, uiterst langzaam, wint dé ge dachte veld in onze veste, dat er iets anders moet gebeuren op 31 Augustus, ora uiting te geven aan de gevoelens, die ons bezielen voor het Vorstelijk Huis, dan het enkel uitsteken Tan de nationale driekleur of het geven van eene muziekuitvoering in Amicitia met een A giorno verlichten tuin. Niet dat die gedachte al niet jaren en nog eens jaren misschien heeft geworteld in de breinen van Amersloort's ingezetenen, niet dat er ook wel eens niet getracht is uiting te geven aan bovenomschreven gevoelens, maar het is steeds bij eene gedachte, bij een trach ten gebleven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2