HIEUW Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. «o. 9. Woensdag 31 Januari 1906. Vijf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. IH 1TLNLAND. BINNENLAND. HET KIND DER PRAIRIE. foortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeatraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Koning Christiaan van Denemarken, f KOPENHAGEN, 29 Jan. (Reuter.) Koning Christiaan van Denemarken is hedennamiddag te 3 40 overleden. Koning Christiaan werd 8 April 1818 te Gottorp geburen, en is dus bijna 88 jaren oud. Hij werd in 1833 door de wet op de troonsopvolging als kroonprins van Denemarken aan gewezen en volgde in 180.1 den kinderloozen koning Frederik VII rp Zijn eeiste regeeringsdaad was het afleggen van den eed op.de zooge naamde sEiderdanische Verfassung", waardoor Sieeswijk bij Denemarken ingelijfd verklaard werd. Dit weid de aanleiding tot den ooi log met Pruisen en Oostenrijk van 1804, waai van liet gevolg was dat de diie her togdommen aan Pruisen en Oosten rijk moesten worden afgestaan. De bedoelde Grondwet werd in 1800 door een nieuwe vervangen. Maar de koning geraakte in voort- durenden strijd met de meerderheid der volksvertegenwoordiging, een sti ijd die meer dan 25 jaren duurde, en waarin de koning slechts op het conservatieve Lamlslhing steunde. In 1894 trad een gemachtigd kabinet op, en in 1901 was de verzoening tusschen koning en volk gesloten. Uit zijn huwelijk met prinses Louise van Hessen-Kassei had de Koning een groot aantal kinderen waaronder een zoon die koning van Gi lekenland is, een dochterdie keizei in van Rusland was en een dochter die koningin van Engeland is. Ook de jonge koning llakon van Noorwegen is een kleinzoon van koning Christiaan. Ilij werd wel eens scheitsendde grootvadei der Europeesche voi sten geslachten genoemd. Red. H.bld. KOPENHAGEN, 29 Jan (Reuter.) Nadat de Koning hedenvoormiddag de gewone groote Maandags-audientie had verleend, gevoelde hij zich ver moeid en ging hij naar bed om voor het middagmaal nog wat te rusten de keizeiin-weduwe van Rusland be gaf zich te 3 uur naar den Koning, die zien niet wel gevoelde. De Keizerin liep rle leden der koninklijke familie aan het bed een groot aantal hunner kwamen bijeen Even voor 3 uur 40 min. stiei f de Koning kalm en rustig. KOPENHAGEN, 29 Jan (Reuter.) Op de lijding van het overlijden des Koiiings word de zitting van Folket- liing door den president onmiddellijk geschoist. Aanslag op den Decnschen minister van justitie. KOPENHAGEN. 29 Jan. (Reuter.) Door den minister van justitie word de verzekei ings-agent Boe.ye in audiën tie ontvangen, die wegens inbraak vei .toedeeld. steeds zijn onschuM-be- toog'lo. Hij dreigde den minister met i-en revolver. De minister slaagde erin hem die te ontnemen, voordat Boeye het wapen kon gebruiken. Boeye is vermoedelijk krankzinnig. De toestand in Rusland. PETERSBURG, 29 Jan. (Reuter.) De staatsraad is begonnen met hel onderzoek van het wetsontwerp op de veirenigingen, dal door den minis terraad, in ovpreetisiemmuig met het manifest van 30 Oct. is opgesteld. Te Petersburg is een verslag ver schenen van do gesprekken, gevoerd op 5 Jan. tusschen den Tsaar en de door hem ontvangen reactionnaire deputatie, genaamd: «Bond van Rus- si5che mannen De sprekers hadden den Tsaar verklaard, dat volgens hunne innige ovei tuiging de autocratie alleen Rusland kan redden en dal zij er zeker van zijn, dat hot manifest, van 30 Oct. zeer goed overeen te brengen is met een autocratisch regce- ringsstelsel. De Tsaar gaf daarop het volgende antwoord: sik zal dien last, die in liet Kremlin op mijne schouders werd gelegd, alleen dragen en ik ben er zeker van, dat het Russische volk mij zal steunen. Aan God zal ik reke ning en verantwoording afleggen over de wijze, waarop ik de regeering heb gevoerd. Bedankt allen, die toegetre den zijn tot uwen bond. Binnen zeer korten tijd zal de zon der waarheid schitterend opgaan over Rusland en iedere twijfel zal worden weggevaagd." Te Tsarskoje Selo zijn twee vrouwen gearresteerd, die bommen in haar bezit hadden. De «Nowoje Wremja" verneemt, dat de Russische reg.iering beeft beslo ten in het Verre Oosten een leger van 250,000 man op de been te houden onder bevel van generaal Unterberger, oud-gouverneur van Nisjni-Nowgorod. Te Missiessy bij Toulon heeft een muiterij plaats gehad onder desoldaten van liet 8ste koloniale infanterie-regi- ment. Een aantal manschappen, die met arrest waren bestiaft, hadden zich verschanst in de cellen en beant woordden de vermaningen van den kolonel met smaadreden. Deze liet toen de deuren openbreken en de rnuiteis geboeid naar de kasematlen van het nabijgelegen fort brengen. In Portugal heescht, cvonals in Spanje, buitengewoon strenge koude. Te Li.-sabon, te Oporto en in al de Nooderdistiicten, zou men rneenen iu de Poolstreken te zijn. Uit Sierra da Estrella, Vianna en Garda, worden sneeuwstorrnon bei icht. liet verkeer is er zeer belem mer d. De mingegoeden moeten er bitteren nood lijden in de aldaar zoo ongewone vorst. Medio Arril wordt Dr. Kuyper van zijne reis in het Oostpn terugge- wacht. De eerste jaren blijft hij nog te 's-Gr avenhage wonen. liet was zijn broer. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnft. Cl. schrijft: De beschouwing in diverse bladen over het zonderlinge interview van den Haagschen correspondent der Zutphensche Cl. met den kabrnets formeerder rnr. Borgesius, herin nert mij een nude anecdote, die zich jaren geleden in de Kal vei straat te Amsterdam zou hebben afgespeeld. Daar kwam de kolonel van een der regimenten een zijner officieren 's mid dags 2 uur in burgerkleeding tegen. Op hem toegaande vroeg de comman dant: Meneer, wre geeft u permissie op dit uur in politiek te wandelen?" De ander, niet van vrijmoedigheid misdeeld, antwoordde: Meneer, dat is toch kras, u bent nu al de tierde, die mij blijkbaar voor mijn broeder aanziet". De kolonel zegtxPardon dan zal ik u niet langer ophouden". Maarden volgenden morgen ontbiedt hij den bowusten luitenant op 't rapport en zegt hem: »Meneer, u moet uit mijn naam aan uw broeder zeggen, dat, als ik hem nog eens vóór vieren in burgerkleeding tegenkom, ik u met vier dagen arrest zal straffen. Iets dergelijks zou Borgesius ook kunnen overköoien, dunkt me. De Heer Dr. Brants, de nieuw benoemde burgemeesler van Schiedam behoeft niet af te treden als lid dei- Tweede Kamer. Het aanvaarden van de burgemeestersbetrekking, hoewel van Staatswege opgedragen, is tol dusverre niet beschouwd geworden als het aannemen van een bezoldigd Staatsambt in den zin van ai tikel 96 der Grondwet. Door de benoeming van Dr. Brauls tot burgemeester van Schiedam, zal zich daar het hoogst eigenaardig geval voordoen, dat de etiketten, die de echtheid van Schiedamschen jenever waarborgen,, door twee geheelonthou ders burgemeester en secretaris, zullen geteekend zijn. (Vad.) Gedurende de dezen zomer te Scheveningen te houden automobiel- feesten zal o. a. een wedstrijd worden gebonden voor automobiol-koetswerk van Nederlandsch fabrikaat. Door den Heer A. A. H Boissevain te Baatn is, naar De Auto mededeelt, een prijs beschikbaar gesteld voor dezen wedstrijd, waarvoor in aanmer king komen wagens voor stadsgebruik en reiswagens, niet de gewone ton- neaux en phaëtons,maar iu 't algemeen de groolere wagens. Uit Kerkerade wordt aan den »Limb. Koerier" geschreven: »Op de spooriveglijn Kerkrade Simpelveld bad hedenmiddag tenge- olge der door het rlooiweer glad ge worden rails en het donkere weer eene botsing tusschen twee locomo tieven plaats. «Teiuijl het overige personeel zich door afspringen nog tijdig kon red den, werrien een machinist en een stoker tusschen het schuttingsdak der locomotief ingeklemd, waardoor zij ernstige verwondingen opliepen, waar aan de machinist na een paar uren is bezweken. »De stoker bevindt zich in zijne ouderlijke wening en onder genees kundige behandeling en is buiten levensgevaar. De materieele schade is onbeduidend." Bedelaars-politiek. In een Noord-Hollandsche gemeen te werd onlangs in de politie-veror dening opgenomen dat uitsluitend Donderdags straatmuziek mocht wor den gemaakt. Deze dag kwam echter al bijzonder slecht gelegen aan een viool-virtuoos, die sinds onheugelijke 32) FRANZ TRELLER. «Als uw hart dat niet zegt, dan heb ik niets te zeggen." «Hm, doet mij leed om den ouden man, is zoo zou gaarne die vervloekte roode honden," bromde hij bij zich zelf." Ben hem dank schuldig en t is gemeen, zegt mijn oude, ondankbaar te zijn lim, ben een vreedzaam man en gij, gij beiden wilt den ouden man bevrijden?" «Wij willen het beproeven." Hm, ondankbaarheid is gemeen. Eon mij in het oude. Kentucky niet meer vertoonen, als zij daar te weten kwamen dat ik een man die mij 't leven gered heeft, iD den steek liet is een feit weet dan, manneken, de kiowas zijn mijne vrienden, zal tot het rijden en hun zeggen, dat ik al hun buksen voor niets zal repareeren als zij den ouden man vrij laten," Cujagas antwoordde hierop met een donker gezicht: «de geweermaker zal geen wapen der kiowas her stellen." «En waarom niet, wie zon mij dat beletten?" «Ik," sprak de Indiaan kortaf. De Kentuckiër keek hem overbluft aan. «Hm, versta hebt twist met de Kiowas en ziet niet gaarne dat ik hun buksen in orde breng. Begrijpt dat. Is recht, zou ook zoo doen. Zou den ouden man graag hel pen en alles voor hem doen, wat ik kan, als ik daar was maar als gij mij niet laat rijden is het nutteloos daar over te spreken." Na eenigen tijd zeide Puck op zijn langzame maar kern achtige manier: de Kiowas hebben met de Sioux fn de Kiowas een verbond gesloten, niet om de Cheyennes aante- vallen, waarbij zij hebben geen twist met elkaar, maar om de blanken op de neerzettingen te vermoorden. Wilt gij, geweermaker de wapenen leveren waarmede die bloed honden de onzen willen slachten?" «Daarvoor beware mij God," antwoordde de verbaasd ophoorende geweermaker «Bill Stone zal geen verrader zijner landlieden zijn. Hm, staat de zaak zoo?" «De Kiowas zouden het nooit gewaagd hebben hunne hand te slaan aan den Grijzen Beer, als hun verbond met de Sioux den blanken niet gold," ging Puck voort. «Hm, is een feit." Toen sloeg hij een blik op den Indiaan, die hem scherp had waargenomen en vroeg: «En wat doen de Cheyennes?" «De Cheynnes" antwoordde Cajugas, «zijn de vrienden van den Grijzen Beer die aaD hun zijde gevochten heeft, de vrienden der blanken en de doodsvijanden der kiowas. Zie, hier, hier hangen hunne skalpen." Hij sloeg den wollen deken, die over zijn schouders hing, terug en de Kentuckiër zag met huivering de bloedige skalpen der vijanden aan zijn gordel hangen. «Vervloekte rekels mompelde hij, terwijl hij zijn gezicht afwendde, daarop; Het moet een bloedige strijd geweest zijn." «Dat is zoo de gewoonte der Indianen, Bill Stone, zei Puck, wien de afkeer van den Kentuckiër niet was ontgaan, als ter verontschuldiging. Cajugas wilde u slechts toonen dat er nu krijg is tusschen zijn volk en de kiowas." «Nu, mannen, ik wil u wat zeggen," ging de Kentuckiër voort, »'k behoor dan tot u en wil met de Kiowas niets te maken hebbeD. Bill Stone houdt zijn woord, zeg ik u, j mannen." «En wil de geweermaker steeds nog naar de vijanden i van zijn volk, rijden?" vroeg de Indiaan lachend. Bill keek in nadenken verzonken voor zich en sprak toen ja, man, wil naar de kiowas rijden en beproeven den Grijzen Beer te hulp te komen." Cajugas zag hem wantrouwend aan, maar Puck hoorde zijn woorden met blijdschap: «zoo is het goed, Bill Stone wekt geen wantrouwen, laat hij naar de Olisonta gaan, ik volg hem." Goed zij Cajugas, «de blanke man is de vriend van den Grijzen Beer laat hem gaan en hem zeggen dat de medicijnman en Cajugas het spoor der kiowas 'volgen." «En ik ga met den geweermaker," sprak Paul. «Mij kent niemand daar en ik zal wel middelen viDden om oom te helpen vluchten. U, Puck zou ik in de steppe slechts hinde ren ik kan nuttiger zijn in het leger der vijanden en u beter in de hand werken." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1