Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. jaren op een anderen dag die gemeen te bezoekt. Deze stoorde zicb dan ook niet aan de verordening en be hield zijn gewonen bezoekdag met zijn instrument, echter zonder het publiek van z'n gaven to doen ge nieten. Toen hij opmeikzaarn gemaakt weid dat hij op deze wijze onder de termen der bedelarij viel, was het antwoord Ik kan dien dag niet mis sen, maar ik mag toch wel met mu ziekinstrumenten venten, wilt u mijn viool soms koopen?" RECLAME. Wij laten uzelf oordeelen. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring^ van een bewoner van Amersfoort en oordeel -zalf. De heer D. van Appefenj wonende Gaslaan 22 te Amersfoort meldt onsy Yanaf het oogen- blik dat ik met Uw ."pillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken, ^verlichting te beko men in mijn nierziekte, daarvan ik reeds zes jaren het slachtoffe/ beo' geweest. Steeds had ik herige pijn in don rug en in de zijden. Mijn voeten waren dikwijls jöpgezwollen en ik kon hierdoor dikwijls- geenschoenen dragen, ook mijn polsen warén veélal opgezet, daarbij leed ik veel aan duifeeling^n, waarbij mii alles voor de oogen draaide etf had veel hinder van een zware hoofdpijp. Ik." kon haast niet slapen en was vermoeid ,en afgemat, terwijl het mij moei te kostte om- iet%> te eten. Ik had een voort durende drang tot urineeren wat met veel pijn feschicdde. En al hetgeen hiervoor gedaan was, ad niet het minste resultaat opgeleverd. Toen ik Uw Fosters Rugpijn Nieren Pillen begon te gebruike*! kon ik reeds bij den derden dag de goede werking waarnemen en twee weken later was fer een algeheele ommekeer in mijn toestand gökomen. Ik gevoel mij nu een geheel ander menèch, ik doe met lust mijn werkzaamhe den om liet kwaad geheel en al uit te roeien, ga ik thans nog eenigen tijd door met Uw pillen en ik kaw ze gerust aan iedereen aanbevelen, die mocht jijden, zajoals ik voorheen. Ik ondeggeteekoAjle verklaar dat het boven*T staande waar is xn. machtig het pubhek j£é maken op élke wijze die U goed dunkt. f Zwelling jÜer enk^s, der voeten en der bennen en blazen #ndeis dé oogen (Waterzucht)./Deze gevaarlijke iwaï* dient te worden toegeschre ven aan hë| o«rvl$>edig water afkomslfe uit het bloed, da| dborg*drongen is tot in hefweef- sel der huiengft dat eigenlijk had moqfen wor den uitgedreven door de hltreering, jhdien de nieren in goeden ^toestand geweep waren. Door een groot aant|l dankbare mcrèchen werd ons medegedeeld dat dergelijk! gevallen volkomen genezen wedden door Fosjjh's Rugpijn Nieren Pillen. Verzeker U dat nï$n U de «hte Foster's Rugpijn Nieren Pilleé geeft, dAelfde die de Heer van Appelen gehuil heeft. 7Ë zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer JL van de Weg. Toezending geschiedt fn|nco jfc ontvangst van postwissel a f 1.75 vocJap of f 10.voor zes doozen. De Raad dezer Gemeenie hield gisterenmiddag van 1.45 tot 3.35 ver gadering onder voorzitting van den Burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytieis. Aanwezig waren 15 leden en den secretaiis, afwezig met kennisgeving de heeren Mr. J Heyligersen Van Eek. Onmiddellijk na de opening der eerste in dit jaar gehouden vergadering sprak de Burgemeester een woord van heilwtnsch, dat werd beantwoord door liet oudste lid de heer van Beek. De notulen der vergadering van 28 Dec werden ongewijzigd vastgesteld. De meest belangrijke der ingekomen stukken waren: 1°. een nieuw adres van leeraren van Gymnasium en Hoo- gere Burgerschool over hun pensioen regeling; 2°. een adres van onder wijzers om uitstel der behandeling ran punt 8; en ten laatste een verzoek van den heer Celosse om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. Nu kwam aan de orde de Beschrij vingsbrief. 1. Benoeming van 3 leden der Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs, wegens periodieke aftreding van de heeren dr. 11. J. lieynders, E. G. Drenth en D. Gerritsen (met adviezen). Herbenoemd dr. Reynders en de heer Drenth; benoemd in de vacature- Gerritsen, die bedankte, de heerJ. L. F. do Meijere Joh C/.n. 2. Benoeming van een Gemeente- geneeskundige, wegens periodieke af treding van den heer J. W. Jorissen Herbenoemd. 3. Benoeming van een Gemeente vroedvrouw, wegens periodieke aftre ding van mej M. H. E. Bijtelaar Reeders. Herbenoemd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den heer C. J. van der Nagel, als Hoofd der openbare Jon gensschool (met adviezen). Met ingang van 1 Mei 1906 eer vol verleend onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de Gemeente bewezen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan de onderwijzeressen M. C. van Olden en M. J. Boukamp, respectie velijk weikzaam aan de Meisjesschool en aan de school Beekstraat (met adviezen) Z. d. of h. st. toegestaan. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis lot het geven van vrij stelling van liet geven van liand- werkonderwijs door mej. J. M. de Bruijn (school Hellestraat) (met ad viezen Wegens het gunstig pite advies vrijgesteld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaaiwedde van den onderwijzer G. J. A. Drechsler. Volgens de Verordening vastgesteld 8. Rapport en voorstel van Bur geineesler en Wethouders betredende een adres tot wijziging van de sala rissen van het personeel bij hei Lager onderwijs (met adviezen). Gerenvoy- eeid na langdurige discussie mol alg. stemmen naar de afdeelingen 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven eener sub sidie van f 45Ü aan de Commissie voor kindervoeding (met adviezen) Aangezien geen andere Commissie een dergelijk verzoek deed, stelden B. en W. voor, het geherle uitge trokken hediag van f 450 ter beschik king te stellen van «Kindervoeding' op de gewone voorwaarden De Baad vereenigde zich z. d of h. st met dit advies. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot het vaststellen van liet voislag overeenkomstig art. 11 van het Koninklijk besluit, d.d. 19 Novem ber 1900 (Stbl. 202). Overeenkomstig het ontwerp van B. en W. wordt het verslag uitgebracht aan Gedeputeerde Staten in verband met art. 35 Leerplichtwet. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging dei Begroo ting voor 1905. Strekt van subsidie aan «Het Groene Kruis" te betalen uit den post Onvoor ziene uitgaven. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oubewoonbaarvei kla ring van de perceeleri Hellestraat nos. 86, 88, 90 en 92 (met adviezen). Aangenomen z d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot ontbinding van huur van de scheepstimmerwerf en tot aan koop van materialen (met adviezen). 1 't Is over het werfje bij rle Bloemen- dalsche Buitenpoort. Nu de Raad zich met het voorstel vereenigde. kunnen schuiten en kleine schepen hier blij-.en liggen om ge repareerd te worden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afwijzing van hel ver zoek van A. Kraan tot ontbinding der huur van een huis aan de Kamper binnenpoort. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: Ingevolge de besprekingen, gehou den in de geheime vergadering van 28 December 1905, omtient de even- tneele verbreediug van de Kamper- birmenpoort in verband met de ver huring van de huizen, die daar ter plaatse aan de Gemeenie toebehooren, hebben wij de eer U het volgende mede te deelenV Wij hebben, ingevolge de betrek kelijke voorschriften, den Minister van Binnenlandsche Zaken in kennis ge steld m6t de aanhangige verbreeding van de Kamperbinnenpoorl in verband met den afbraak der twee torentjes. Wij ontvingen daarop mondeling be richt, namens den Minister, dat Z Exc. een onderzoek wenschte in te stellen naar de architectonische of oudheidkundige waarde der torentjes en eventueel een voorstel bij ons zou indienen. Alvorens nadere besluiten inzake de verbreeding te nemen, achten wij het noodzakelijk, dit onderzoek van den Minister af te wachten. Aangezien de heer Kraan nog huur had tol 1 Januari 1907 en wij door L' gemachtigd waien, het peiceelbe woond door den heer Bloemink lot 1 Februari 1907 te verhuren, hebben wij in November 1905 den heer Bloe mink toegezegd, zijn huur wederom met éen jaar te zullen verlengen. Het was ons toen niet bekend, dal de heer Kraan een veizoek zou indienen tct ontbinding van huur, zoodat wij van meening moesten zijn, dat van ver- bieedmg geen sprake kon zijn vóór Januari 1907. Op grond van een en ander en mede in aanmerking nemende de onwelwillende houding, die de lieer Kiaan in vroeger tij-I tegenover de Gemeente aangenomen heeft, is ons voorstel van 22 Januari 1906 gegrond. De Raad vereenigde zicli z. d. of h. st. met dit afwijzend advies. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, regelende de opname en verpleging in hot tijdelijk Ge meente-ziekenhuis in de Muui huizen. Na langdurige discussie gerenvoy- eerd naar de afdeelingen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vei koop van een strookje Gemeentegrond aan J. van Keulen (met adviezen) Het stukje Plantsoen van 10 M' bij de Bloemeridalsche straat. Aangenomen z. d. of h. st. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van den piijs van het kookgas (met adviezen) De Gas-coinmissie adviseerde 14 December 1905: Reeds bij de behandeling van de Begrooting van de gasfabriek voor 1905 weid door ons de vvenschelijk- neid besproken om den prijs van het kookgas le vei lagen, maar werd be sloten, dc uitkomsten ovei 1901 af te wachten. Nu deze bekend zijn, meenen wij met gerustheid tot verlaging van den gaspiijs te kunnen adviseeren en de verhouding van 2 cent per M* ininder voor kookgas dan voor licblgas te herstellen Te meel doen wij zulks, nu in 1904 en in 1905, beide jaren een groot-industrieel voor zijn motor het kookgas, tevens krachtgas, heeft afgeschaft en vervangen door het goedkoopere zulggas. Het is dus van veel belang, het verbiuik van kookgas dooi parliculie- len krachtig te bevorderen en bet beste middel daaitoe is vei laging van den prijs. Wij rekenen, dat de vermeerdering van het aantal kookgasgebruikei s wel van dien aard zal zijn, dat de mindere opbrengst per M' bü de verlaging zal worden geaequivalcerd, waai bij nog in aanineiking moet worden genomen, dat de kostende prijs per M® door het meerdere verbruik lager wordt eu dal liet kookgas,doordezelfde leiding gevoenl als bel lichtgas geen distiibulie-kosten veroorzaakt, terwijl bij dat gas van gebruik van gloeikous jes geen sprake kan zijn. Wij adviseeren U derhalve, den Raad voor te stellen, den prijs van het kookgas te bepalen op 5'/> cent per M'. B. en W. sloten zich 15 Januari geheel aan bij dal advies en stelden voor, dat de wijziging zou in werking treden met ingang van 1 Januari 1906 De Raad vereenigde zich z. d. of h. st. met het voorstel. Volgens hel jongst gepubliceerd verslag werd over 1904 door paiticuhe- ren gebruikt 205 243 M' kookgas tegen 854 715 M' lichtgas 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van vei lol en eervol ontslag aan den lijdelijk leeiaar Z. J. de Lange (met adviezen) Het vei lof wordt verleend tot 1 Maart, het eervol ontslag met ingang van denzelfden datum. Tot tijdelijke leeraren worden be noemd voor het tijdvak van 1 Februari tot 1 Juli voor de hoogere klassen dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, en voor de lagere klassen de heer H Oorver, doctorandus te Leiden. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hel geven van eervol ontslag, aan mevrouw de weduwe mr. J. W. van der Noordaa, geb. Van VVisselingh, als Regentes van het Burgerweesnuis. Onder dankbetuiging voor de diensten door haar als Regentes van het Weeshuis bewezen eervol ver leend. Daarna werd de openbare zitting gesloten en vergaderde men met ge sloten deuren. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeehng van den «Bond van Ned. onderwijzers werden hei kozen tol Bestuursleden de heerenVV. C. Oosterman, Voor zitter: F Fabel-, Secretaris; A. B. van der Klein en A Aarderna Tot Penningmeesteres werd herkozen mej. M J. Bouwkainp. De plaatselijke afdeeling van de Veroeniging tot verbetering var. het lot der blinden in Nederland en zijn koloniën" vergadert Donderdag len Raadhuize. Belanghebbenden zij heiinnerd dat <le verbintenis vooi ai-pnaiii- uulilie-oOicieien moet worden gesloten tusscheu 1 en 10 Maart e.k. en dat het daarvoor veieischte examen, zuo noodig, zal worden afgenomen tus- schen 5 en 10 Maart. Zij, die voor eene dergelijke verbin tenis in aanmeiking vvenschen le ko men. zullen zich dus al worden zij eeist op een lateien datum inge deeld tijdig ten bureele van den Commandant van het 5e Regiment Infanterie tol liet aangaan der hier boven bedoelde vei buitenis moeten aanmelden, alwaar ook gaaine alle gevvenscble inlichtingen zullen worden verstrekt. «ri*rn**~wa 1 ejmrw-irjr t 380ste M't lTSI.OTKHIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 29 en 30 Jan. 1906. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 4486. Prijs van f200 op No. 19650. Prijzen van f 70. 2468 3714 3721 3730 4460 6172 7445 11089 11098 11105 13522 13538 13547 17843 en 17849. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2466 3705 3722 3727 3740 4433 4438 4441 4445 4459 6162 6167 6171 7443 8826 8834 8835 8844 1 0947 11081 11083 11104 13421 13442 134 8 13513 13521 13524 13536 17810 17815 17822 17828 19639 19645 19654 19659 en 19675. Twee Bouina 's, vader en zoon wer den als kolonisten uit Veenliuizen ontslagen. Zij hadden van een notaris in Fnosland benolit ontvangen, dat zij eene erfenis van f. 2O00 konden ontvangen en hadden met een ande- len kolonist, P. Sijpenia afgesproken, dal deze zou deseiteeren, vervolgens te S. bij ben zou komen, en dat zij dan, als zij liet geld omvangen had den, te zamen naar Amsterdam zou den reizen en een kamertje huren, waar Stjperda hen, vader en zoon, als zenuwlijders zou oppassen. Weikeiijk gelukte 'i aan Sijperda, le ontvluchten en de Bouina 's op de afgesproken plaats le vinden. De Bouina 's gingen nu op reis naar den nulaiis, doch deze maakte bezwaar om de f 2000 aan hen uil te keel en, omdat bij niet de overtui ging had, dal zij werkelijk de perso nen waren, die de aanspraak hadden op de erfenis. Hij verlangde, dat zij dit door veiliouvvde personen zouden bewijzen. Daarop vertrokken zij met hun diieën naar Heerenveen, om in de herberg van Schotanus le logeeren. Na aldaar geiuimeii tijd vertoefd te hebben, werd Sijperda door den brigadier Kuit en den brigadier- titulair Kils naar het Huis van Be waring ie Heerenveen overgebracht, om van daar weer naar Veenliuizen opgezonden te worden. Vervroegde winkelsluiting. De Deulschnationale llandlungsge- hilfen-Vei band te Hamburg heeft uil olïicieële gegevens een ovei zicht sa mengesteld van de beweging voor de winkelsluiting om acht uur. Hieruit blijkt, dat tot 15 December 1905 reeds 214 steden in Duilschland verorde ningen hebben uitgevaardigd lot ver vroeging van het sluitingsuur vooi winkels. In 45 sleden moeten leeds alle winkels om acht uur sluiten; in 77 gemeenten geldt dit sluitingsuui alleen voor bepaalde takken van be- bedrijf, en in 16 plaatsen is liet slechts voor een deel van het jaar ingevoerd. In 59 gemeenten is het tijdstip van de opening der zaken van 5 op 7 uur des morgens gebracht. In 43 steden zijn de winkels in levensmiddelen, iu 17 steden de sigaren en tabakswinkels en in 8 steden de kappers eri bar bierszaken van de bepalingen der der verordening op de winkelsluiting uitgezonderd. En de regeling van een wettelijke of althans gemeentelijke regeling dezer materie wordt nog steeds met kracht voortgezet. Zoo is bijv. nog dezer da gen te Gladbach een vergadering ge houden van ongeveer 300 winkeliers en winkelbedienden, van welke de de meerdeiheid zich uitsprak voor de winkelsluiting om acht uur en de beperking van den Zondagsarbeid, voorloopig tot drie uren. Voor Nederland dient men natuur lijk bij de beoordeehng van deze be weging in Duitschland wel rekening te houden met de geheel afwijkende toestanden Men raadplege de ervaring in Duitschland opgedaat Is men veile gi een regeling van overheids wege, zooals du- hier in enkele klin gen van belanghebbenden dikwijl- is verlangd. Eene aanranding. G'passreiden Zaterdag, 's avonds omstreeks half tien, werd de veekoop man G Landman, wonende in de buurtschap Nijki rkerveen onder Nij- kerk op den Amersfoortsclien straat weg door uvee personen aangevalle--, ini.-handeld en van zijne portefeuille inhoudende f 1100 aan bankpapier berooid. Landman keerde zonder hoofddek sel en bebloed naar Nijkerk terug om aangifte van het gebeurde aan de politie te doen. De burgemeester, die zich dadelijk met Rijks- en Gemeen- te-politie naar de buurtschap Hulk begaf, nam de vermoedelijke aanran ders Chr. Blankenstein en G. Wou denberg in arrest. Een deel van het ontvreemde be drag moet bij een der gearres'eerden reeds teruggevonden zijn. Nog is liet tijd, om kaïniet op de weiden te strooien. Er is niets, dat in korteren tijd tot alle land houwers is doorgedrongen, dan liet gebruik van kaïniet op de weiden. Ik herinner me nog zeer goed den tijd, dat de boeren, als ze hun weiden eens goed wilden doen, er stalmest op brachten. Dat was de meest ondoelmatige en schadelijkste bemesting, waarvan ik ooit hoorde. Ten eerste is het zeker, dat het stroo of strooisel in het algemeen, niet tol zijn recht komt; het grootste deel gaat vei loren, verwaait, al haalt men hel later weer bij mekaar. Ten tweede zal de ammoniak uiteen gioot gedeelte van den mest ook verloren zijn. De ammoniak gaat de lucht in en daar mede is ook de stikstof verdwenen. Om deze en misschien nog andere redenen is het bemesten van de weiden met stalmest wel do slechtste wijze van bemesting, die ik ken. Hebt gij, nadat ge dagelijks de mestvaalt goed hebt bevochtigd met gier, nog van die vloeistof over, dan kan die gier naar de weiden. Dat is uitstekend. Doch de boeren zagen heel goed dat de weiden daarmede nog niet genoeg gehad hadden en toen ze eenmaal gezien hadden, liqe de weiden sierden en de klavers zich ontwikkelden, als zij ze met kaïniet en Ihomasslakken- rneel (of superphosphaat) bestrooid hadden, wisten zij. dal kaïniet en slakken de bemesting was voor de weiden. Wanneer moei nu het kaïniet op de weiden Natuurlijk des winters. Vooreerst behoeven we niet hang te zijn, dat de kali, die iu bet kaïniet Is, verloren gaat, als ze wat lang te voren op den akker gebracht wordt en ten tweede is in liet algemeen de winter, als de beesten op stal zijn, de geschikste tijd voor de bemesting der weiden met kunstmest. En de gras- en hooilanden moeten natuurlijk ook d<-s winters hun kunst mest kiijgen. (behalve het chilisal- peter, als men dat wil geven; dat komt later) Dus 's winters kaïniet. Doch, nu behoeft ge a's winters" niet zóó op te vatten, dal liet noodzakelijk in November of December moet ge schieden. Er bestaat op dat gebied een over dreven vrees voor de zoogenaamde «schadelijke" chloorverbindingen van het kaïniet. Zijn er dan in het kaïniet geen chloorverbindingen Ja wel, maar die chloorverbindingen zijn in een klimaat als het onze, waar het bijna elke week regent, en in een boden), zooals de onze tegen woordig is, waarin de boeren ge noeg kalk brengen, evenmin schade lijk, als welke andere verbinding ook. Men begint zulks dan ook hoe langer hoe meer in te zien en dit, niet het feit, dat chloor voor sommige gewassen zeer nuttig is, heeft ge maakt, dat men hel kaïniet zelfs als oveibemsting op verschillende land bouwgewassen gebruikt. Blijft me dus, als 't u blieft, van het lijf, met de vrees voor chloorvergiftiging. Die bestaat niet. Eu le laat is het zeker niet om het kaïniet nog zijn werking te laten doen. We hebben nog een maand of drie, vier, dat het kan liggen en in den grond diingen en oplosbaar gemaakt worden. Voor kaïniet is het dus nóg tijd genoeg. Hoeveel ge moet zaaien op de H.A.? Hoor eens hier. Kaïniet is dit jaar zoo schande-koop, dat ge geen beteren tijd kunt uitdenken, om eens een proef te nemen met veel kainietdan dit jaar. Zaai daarom dit jaar eens op elke 100 roeden l'/i a 2 zak kaïniet. Dat is nog niet eel per geinet. Het kaïniet ko t zoo a - van 35 stuiv- is per 100 K G. tegeuwooidig Eu ga dan eens aan- rachtig na hoe uw weiden zijn dit jaar. Het zou me niet verbazen, als ge mij voor mijn raad zeer dankbaar zoudt z(jn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2