NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. flo. 19. Woensdag 7 Maart 1906. Vijf-en-dertigste jaargang. y VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoenn». 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Op eene vergadering van 8000 ver tegenwoordigers van handel en nijver heid te St. Petersburg is eene motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de welvaart van Rusland afhangt van de verwezenlijking der in het manifest van 30 October beloofde vrij heden en dat het tegenwoordig op treden der Regeering daarmede niet in overeenstemming is. Met eene dergelijke verklaring heeft het bestuur der constilutioneel-demo- cratische partij zich tot Minister Dur- novo gewend, onder opmerking dat het optreden der politie tegenwoordig willekeuriger was dan ooit te voren De Minister antwoordde, dat de politie dan hare bevoegdheden overschreed en dat hij de zaak onderzoeken zou. Verder komen uit Rusland weêr een aantal aanslagberichten. Te Odessa werd een bom geworpen die een winkel vernielde en later op den dag nog een door een jong meisje in eene bakkerij, die geplunderd werd. In beide gevallen ontkwamen de schul digen. Te Tiflis werden aan een ontvanger 7000 roebels ontroofd en ook hier ontkwamen de misdadigers aanvan kelijk. Maar later werd een hunner gedood en een ander aangehouden. Te Lodz is een politie-inspecteur op straat doodgeschoten. Ook hier weder wisten de daders te ontkomen. Te Kieiï zijn 8 mannen, met dolken en revolvers gewapend, het postkan toor binnengedrongen en hebben 8000 roebels gestolen. De krijgsraad te Odessa heeft den student Kourelol! en Mej. Davitovitz, die een aanslag pleegden op het leven van den Gouverneur en den Prefect, tot dwangarbeid veroordeeld. Volgens een bericht uit Odessa aan the Standard hebben 140 Marine- ollicieren ontslag gevraagd, naar aan leiding van het doodvonnis over luite nant Schmidt. Er zou sprake van zijn datdeCzar aan Schmidt gratie zal verleenen. Hij zelf heeft om den kogel gevraagd in plaats van den strop. In een oekase van den Tsaar zijn thans de verkiezingen voor de Rijks- doema in 28 gouvernementen van het binnenland vastgesteld op 8 April, in 17 andere gouvernementen op 27 April en in 2 gouvernementen op 2 Mei. Volgens de Tribune zal de kroning van koning Haakon in de eerste helft van Juli plaats hebben in de Dront- heim-kathedraal. Na de kroning zal een reis gemaakt worden door het noorden van het land, gevolgd door een tocht langs de kuststreken. Te Beilijn is de student-vlechten- afsnijder Stosz, wegens het 31 malen hei haalde afsnijden van meisjes- vlechten, door de Rechtbank ontoe rekenbaar verklaard, waarbij de ver wachting werd uitgesproken, dat de familie hem zal doen opsluiten. Op de Engelsche kusten hebben in de laatste dagen hevige stormen gewoed en de reizigers, die het Kanaal zijn overgestoken, o. a. koningin Alex andra, hebben het zwaar te verduren gehad. Een aantal scheepsrampen waren natuurlijk het gevolg. De Duit- sche viermaster sHebe"van Hamburg naar Melbourne werd gisteren in den loop van den dag door de Deensche stoomboot »Niobe" de haven van Plymouth binnengesleept. Vorigen Donderdag had hij hevig te leiden gehad van noodweer op de kust van Biscaye, drie dagen en drie nachten was de bemanning onafgebroken bezig om de neergeslagen takelage en de stukgeslagen scheepsdeelen op te rui men. De voormast was geheel wegge slagen, het touwwerk aan de andere masten zwaar beschadigd en drie van de booten waren stukgeslagen. Ook de Duitsche stoomboot »Unter- weser" werd te Plymouth gisteren binnengesleept wet een zwaar bescha digde machine. Het was alles behalve gemakkelijk haar op sleeptouw te nemen, want de zee ging zoo hoog, dat men een reddingsboei aan een lijn naar het Duitsche schip moest laten drijven drijven alvorens het moge lijk was de eeiste verbinding te krijgen. Zaterdag had te Pretoria een be spreking plaats tusschen vertegen woordigers van Progressistische en Verantwoordelijke regeerings-par- tijen met 't besluur van de Boeren- vereeniging »Het Volks; van dat laatste waren tegenwoordig generaal Botha, en de heeren Smuts en Esselen. Generaal Delarey was verhinderd. Onderwerp van de bespreking was de grondwet en speciaal de regeling van het kiesrecht. De voorgestelde regeling van het kiesrecht, die een overwicht dreigt te geven aan de nieuw inge komen bevolking, werd door de Boeren bestreden, maar geen van de door «Het Volk« voorgestelde wijzigingen, werd door de beide Britsche partijen aannemelijk geacht. Heden zal een nieuwe bespreking plaats hebben, maar volgens den correspondent van de Times is het niet waarschijnlijk dat men tot een overeenstemming zal komen. Dezelfde correspondent maakt nog melding van een voorstel dat de ver tegenwoordigers van »HetVolks waar schijnlijk zullen doen ten aanzien van de vorming van een ministerie voor een tijdvak van drie of vijf jaren, bestaande uit een gelijk aantal En- gelschen, gekozen door de «Verant woordelijke regeerings- en progressieve partijen en Boeren, gekozen door »Het Volk«. De minister-president zou door beide groepen worden aangewezen. Onder de leden van het nieuwe Britsche Parlement zijn niet minder dan 300, die bekend staan als felle tegenstandeis van sterken drank, en van dezen zijn vele lid der orde van de Goede Tempolieren of van de Rechabiten-orde. Van de Schotsche volksvertegen woordigers hebben niet minder dan GO zich verbonden een wetsvoorstel te steunen, hetwelk aan elke ge meente het recht toekent, hare bur gers door een volksstemming te laten beslissen, of vergunningen voor drank verkoop verleend, dan wel ingetrok ken moeten worden. Ook zijn vele Parlementsleden voor het verbod van drankverkoop op Zondag, voor sluiting van drankwin kels en kroegen op verkiezingsdagen, verbod van vrouwelijke bediening in dranklokalen, enz. Zooals bekend zullen de landweer troepen der onderscheidene wapens in 1906 gedurende 6 dagen voor oefening onder de wapenen komen. De oefeningen van de bataljons landweer-infanterie worden gehouden onder leiding van de bataljons-com mandanten, die van de compagnieën landweer-vesting-artillerie ouder lei ding van de compagniescommandanten. Behalve in de gevallen, waar de uren van aankomst en vertrek dit bepaaldelijk niet toelaten, moet ook op de dagen van opkomst en van vertrek met groot verlof geoefend worden. De dag van opkomst en de daarop volgende dag zijn hoofdzakelijk bestemd voor detailoefeningen. Bijde infanterie-afdeelingen die onder toezicht van de divisie-commandanten geoefend worden, worden beide vol gende dagen voornamelijk besteed aan compagnies-oefeningen in het aanvallend en verdedigend gevecht en in den velddienst, terwijl op den dag voor dien van vertrek, waar mogelijk, eene gevechtsexercitie met het geheele bataljon en eene oefening in het aan vallend en verdedigend gevecht worden gehouden. Bij de infanterie-afdeelingen, die in de stellingen of onder toezicht van de linie- en stelling-commandanten geoefend worden, treden oefeningen met betrekking tot den vesting-oorlog op den voorgrond en worden ook pionieroefeningen gehouden. De avonduren van 5 tot 8 zijn voor beide categorieën bestemd voor schiet oefeningen. Gedurende een gedeelte van den tijd, voor de schietoefeningen bestemd, zal aan de manschappen, die niet aan de beurt van schieten zijn, onderricht worden gegeven, oa. in de verplich tingen die op hen als landweer mannen rusten. Bij de vesting-artillerie moet de tijd in hoofdzaak gewijd worden aan zuiver artilleristische oefeningen, als bijv. exercitiën bij het geschut, batterij- dienst, sein- en waarnemingsdienst, het leggen van beddingen, enz. Met het algemeen toezicht over de oefeningen der landweertroepen worden belast In het kamp bij Katwijk, als mede bij het 38e bataljon, de com mandant der le divisie infanterie; in de kampen bij Ommen en Milligen, de commandant der 2e divisie infanterie; c. in de kampen bij 's-Hertogen- bosch en bij Roermond, de comman dant der 3e divisie infanterie; d. in de kampen bij Dieren en bij Donderen, de commandant der 4e divisie infanterie; e. in het kamp bij Zeist voor zoover betreft de landweer-infanterie, en in de N. H Waterlinie, de commandant der N. H. Waterlinie; f. in de stelling van Amsterdam, de commandant dier stelling; g. in de stelling van den Helder, de bevelhebber in de le mil. afdeeling; h. in de stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak, de commandant dier stelling; i. in de stelling van de monden DOOR FRANZ TRELLER. 43) «Maar," sprak de wilde veelbeteekenend, «het is gevaar lijk in de Ohsonta te baden, de wachters konden een bleekgezicht in het water voor een vijand aanzien en op hem schieten." "O," sprak Paul daarop, «wilt gij eerï gast, die komt om uwe buksen te repareeren, voor een vijand houden «Niet goed voor blanken man in de rivier te zwemmen, is gevaarlijk," herhaalde de Kiowa. «Nu, als gij dat denkt, dan zal ik het laten." Het was duidelijk, dat Paul 's aanwezigheid aan den oever en in den stroom, den wilden, onaangenaam was, een bewijs te meer, dat de gevangene aan de overzijde werd bewaakt en de roodhuiden niet wilden laten merken, dat zij een blanke gevangene vasthielden. Hij ging met den Indiaan naar zijn nachtleger terug en deze vroeg: «kan het jonge bleekgezicht evengoed buksen repareeren als zwemmen?» «We zullen zien, Indiaan, ik ken er een beetje van," antwoordde Paul. «De Kiowa haalde uit een wigwam een geweer, gaf het den jongeling, zeggend: zie eens na wat er aan mankeert." Paul vermoedde, dat men een proef zijner bekwaamheid wilde hebben, om hem op de proef te stellen en besloot zijn uiterste best te doen om zijn gebrek aan kennis niet te verraden. Hij kende reeds van vroeger de constructie van het slot, wist het uit elkaar te nemen, te zien waar de fout lag en als het niet al te moeilijk was, die te her stellen. Moet men dit leeren op het land, waar niet altijd een geweermaker is, in de Steppe is het nog meer noodig eenige vaardigheid te hebben in de behandeling van een geweerslot. De trapper en Puck konden niet slechts de bijzondere deelen van een slot maken maar ook een ge weerkolf uit hout snijden en Paul had veel van hen geleerd. Het geweer, dat de Indiaan, hem gaf, was een oud vuursteengeweer, waarvan het slot niet in orde was. Paul bezag het en onderzocht het met kennersblik onder de oogen van den op hem lettenden Indiaan. Hij ging in het hol, waarin zij geslapen hadden en waar de Kentuckiër nog steeds snorkte. Zonder hem in zijne bezigheid te storen, kreeg Paul een schroevendraaier en maakte het slot open. Hij zag terstond, dat het eenigszins versleten tandrad de veer niet meer hield. Dat was een fout, die licht te herstellen was, hoewel voor blijvend herstel een nieuw tandrad moest worden ingezet. Paul legde de bijzondere deelen van het slot uit elkaar, nam de vijl en maakte de tanden van het rad wat dieper totdat de veer weerstand bood. De Indiaan keek naar dat alles met gespannen aandacht. Toen smeerde hij alles met olie in, zette het slot in elkaar, schroefde het vast en gaf het geweer aan den Indiaan. De haan werkte weer gewoon. «Best," zei Chamulpa met den diepen keeltoon der Indianen, «het jonge bleekgezicht is een goede medicijnman voor het geweer. Het is best." Paul had de proef glanzend doorstaan en de Indiaan was, naar het scheen, zeer voldaan over het gevolg. Een luid gegeeuw en een sterk gehoest verried, dat de Kentuckiër ontwaakt was en terstond daarop ook trad Stone naar buiten. «God zegene me," zei hij rondziende, «ik schijn het schoonste deel van den morgen verslapen te hebben. «Wat doe je al zoo vroeg hier buiten?" sprak hij op ruwen toon Paul toe, die bij zijn verschijnen een eerbiedige houding had aangenomen en nu op bescheiden toon ant woordde: «ik stond vroeg op, Master en wilde u niet storen." De Indiaan sprak op vergoelijkenden toon«gij niet boos zijn, geweermaker, hij goed en wijs, hij repareeren geweren." «Laat eens zien." Stone nam het musket in handen en liet den haan spelen. «Hm, alles in orde; hebt gij dat gedaan, jongen?" «Ja, meester." «Nu, het is goed. Iu het vervolg moet ge mij wekken, als een roode heer een buks te repareeren heeft, verstaat ge «Ja. Master" «Maar nu, oude jongen," wendde hij zich tot den Indiaan, «geef nu wat te eten en vuur en water, opdat wij ons wat thee kunnen klaar maken." (Wordt vervolgd.))

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1