Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. der Maas en van liet Haringvliet, de bevelhebber in de Ille mil. afdeeling; k. bij de genietroepen, de comman dant van het regiment genietroepen; l. bij de pontonniers, de comman dant van het korps pontonniers. In de kampen bij Diever, Donderen Ommen en Milligen zullen vier dubbele schietbanen worden aangelegd. Geboorte en sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der stertte naar den leeftijd en de oorzaken van den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over December 1905, opgenomen in een bijvoegsel der Staatscourant" van 5 Maart, is het volgende ontleend Aantal inwoners op I Januari 1905 5 509.659; levend geborenen 14.256; overleden met inbegrip der levenloos aangegeven 6950, aanial oveiledenen zonder levenloos aangagevenen op 1000 inwoners per jaar 1478 Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1548, 1—4 jaren 613 5—13 jaren _04: 14—19 jaren 169 2029 jaren 350, 3039 jaieu 301. 40—49 jaren 380. 5064 jaren 920, 65 —69 jaren 1668, 80 jaien en daar boven 795, onbekend 3. Overleden tengevolge van febris typhoidea, typhus abdominalis 33 typhus exanthemaeicus febris in termitlens Malaria-cachevie 2; pokken mazelen 82, roodvonk 23; kink hoest 101; diphteritis 39; croep 12; disenteria 1dysenteria epidemica inlluenza 48; Aziatische cholera cholera nostras andere epidemische ziekten 18;longtuperculose630; hersen tuberculose 87; andere vormen van tuberculose 90kanker en andere maligne tumoren 437; meningitis 114 apoplexie, hersenverweeking 385 or ganische haitgebieken 359; acuie bronchitis 194; chronische bronchitis 145, pneumonia 432; ziekten van de maag 42 gastro enteritis (bij kinderen beneden 2 jaar) 306; hernia, dar- tnoclusie31; levercirrhose29; nephritis; en Brightsche ziekte 184; ziekten van de geslachtsorganen der vrouw 10; kraamvrouwenkoorts 4; andeie ziekten van zwangerschap en kraambed 24; aangeboren zwakte en gebreken 287; ouderdomszwakte 610; geweldadige zelfmoord 23; andere ziekten 1460; onbekend 585. Vreemdelingenverkeer. Te Utrecht is Zondagmiddag in het Haagsche Koffiehuis eene vergadering gehouden van den «Nationale Bond voor Vreemdelingenverkeer in Neder land". De voorzitter, de He°r De Graaf uit Groningen, bracht bij de opening der vergadering dank aan den Heer G. Muller, Secretaris van 't Kogge schip", te Amsterdam, voor zijne lezin gen in Amsterdam en Uliecht, betref fende het vreemdelingenvei keer in Nederland. Ook brengt hij dank aan den Heer van Baaien, redacteur van de «Zulphensche Courant«, voor heigeen deze in het belang van den Nat. Bond heeft gedaan Vervolgens werJ medcdeeling ge daan van hetgeen op het gebied van reclame iri het buitenland, in 't bijzon der in Frankrijk en Amerika, is ver richt door den Bond. De Bond telt thans 61 afdeelingen met 13 000 leden. Er waren een tweetal reclamernid- rlehn voor het buitenland tentoonge steld, één voorstellende eene totale indruk van wat Nederland biedt aan natuurschoon met verschillende bosch- en heidegezichten, zeer artistiek uitge voerd door den Heer Zelvelder. Voorts een tableau met gekleurde ansichten van zestien plaatsen uit Nederland, in lijst met kartonplaat, hetwelk op dezelfde wijze als reeds voor eenige gecombineerde Belgische steden ge daan is, in verschillende stations der Hollandsche Spoor een plaatsje heeft gevonden. Het tableau is uitgevoerd door de kunstdrukkerij der firma Roe- lofizen, Hübner en Van Santen, te Amsterdam. Als plaats voor de aanstaande alge- meene vergadering is Hoorn aange wezen. Een reisclub. D zer dagen zijn te 's-Gravenhage de eerste stappen gedaan tot oprichting van een reisclub, die zich ten doel stelt het groepsgewijze organiseereD van reizen, waaraan kan worden deel- g( nomen door personen, die zich geen pi oote opolferingen kunnen getroosten Een bespreking Zaterdag 23 Februari in een vergadering der Toynbee reis club gehouden, heeft tot resultaat ge il id, dat spoedig de definitieve con- slilueeiing der vereeniging kan worden tegemoet gezien. J.l. Maandag vergaderde te Utrecht de Nederlandsche Esperantiston-Ver- eeniging: „La Estonto Estasnia", in welke vergadering werd medegedeeld, dat met een onzer uitgevers oen overeenkomst is getrollen, waardoor de beweging met kracht zal woiden ter hand genomen, welke o. m. zal bestaan in de uitgave eener brochure over een wereldhulptaal en Esperanto (in het Nederlandsch). RECLAME. Het onderwerp van alle gesprekken van Amsterdam. Wij beschouwen de bewoners van Amsterdam zoo te zeggen als onze buren en wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens interesseeren Het volgende wordt thans druk aldaar besproken. Mejuffrouw B Rutgers, wonende Kuiperstraat 55 te Amsterdam, meldt Vl(pord.it ik Uw voor treffelijke Foster's Ruglijn Nie^èn Pillen gebruikte, heb ik gedurende tfne jaren vferschr kkelijk veel moeten doorstaan,^oor een niertiekte. welke aan alle zorgen en Ifehandelingen hét hoofd geboden had. Deze nierziekte had ik gehouden uit mijn eerste bevalling enik had aanhoudend hevige pijnen in detf rug./en in de lijfkerzij, welke mij voor mijn wt^k somtijds ten eeóê male ongeschikt maakten. Ete urine was mee.<übl vuil en troebel en nimmer* was- ik verlost va» een ellendig alles voerhcersc^end/gevoel van v<ftnoei Iheid. Vooral 's morgen^ bij 'het opstaan ^cheen het mij toe alsof mijjp beeöcn linn di<jSt zouden weigeren. Ik werc£' behandeld docjjf schoot niet op, en toen een^mijner" vrienden ranjn aandacht op Foster's Rugpijn Kieren Pil'en vjfltigde, liet ik dadelijk een doosje "^ornen, oTscïiooh jk daar niet veel ver trouwend in had. Het is mij echter een groote vreugde/ U te kunnen zeggen, dat Uw pillen mij uitstekóhd geholpen hebben. Na een paar dagen kwam gr reeds verbetering en ofschoon ik bij het einde win een doasjt». nog niet volkomen genezen was, e&yoelde ik/me«'toeh beter dan in jaren het geval wtas. en ik. Wijjrtliuns nog eenigen tijd verder gaan ojft me j£heej£en al van mijn ziekte te be vrijden. Ik ondW^eteekeifiJc verklaar dat liet boven,*' staande waur is enjnachtig U het publiek te rnaJ$h op elke wijze die u^.goed dunkt. j?-,* Indien gij op dit een of andere wijze liffiT aan de nieren, loopt gevaar een ontstekiiM^ian de nieren te bekomen, steenen in de M|p5, water zucht suikerziekte* enz., want aamg^öste nieren genezen nooit vanzelf ind en rnenjrtTterwaarluoat, en zonder hulp 1 .-«$£, is het eindedjlóodloUig Vei zeker U d.itfltyen U de edffte Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezt^fcje die Majgnrouw Rutgers ge had heeft. Zij zijige Ari^ajjSfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van Toezending geschiedt franco na ontvangst 'van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10.voor zes doozen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond 8 uur ten Raadhuize een openbare ver gadering. De vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" houdt, Donderdagavond baar Jaar vergadering. Behalve het Jaarverslag komen aan do orde belangrijke mededeelingen van het Bestuur. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is ingetrok ken de bij beschikking van 19 Februari gedane benoeming van den school opziener in het arrondissement Amers foort tot lid en die van den school opziener in het arrondissement Loenen tot lid-plaatsvervanger van de com missie, in 1906 te Utrecht belast met het afnemer, der examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 der wet op bel lager onderwijs, en zijn in voormelde commissie benoemd; tot lid de school opziener in het arrondissement Loenen en lot lid-plaatsvervanger de school opziener in het arrondissement Amers- fooi t. QuickVelox 33. Zondag speelde Quick baar laatste competitiewedstrijd te Nijmegen tegen Velox aldaar. Quick was onvolledig, ze bad slechts 10 man, waaronder nog 2 invallers. Voor rust had de wedstrijd een saai verloop, daar Quik 't veel te licht opnam. De gevolgen bleven dan ook niet uit, want rust ging in met 2—0 in 't voordeel van Velox. Daarna veranderde Quick haar opstelling. De rechtsbuiten, die in 't begin als doelverdediger dienst deed, nam nu zijne oude plaats weer in, terwijl Tjassens Keizer tusschen de palen ging staan. Verder ging Stroeve rechtshalf en Van de Roemer achter spelen. Deze verandering bleek succes te hebben, want 't duurde niet lang of Drenth doelpuntte voor Quick. Nu komt er een beetje leven in de brouwerij en spoedig maakt Muys meteen pracht- scliot gelijk. Dan zetten beide partijen er alles op om de leiding te verkrijgen. Ongeveer 10 minuten voor lijd rnaakt Velox baar derde doelpunt Quick pakt nu nog eens Ilink aan en werkelijk gelukt liet De Stoppelaar de gelijkmaker in 't doel te trappen Zoo eindigde deze wedstrijd in een gelijk spel. Had Quick van 't begin af aan er alles opgezet, ze had ge makkelijk kunnen winnen. Tjrsserrs Keizer verdedigde zijn doel keurig, terwijl verder Coenen en de beide invallers Stioeve en Van de Roernei een pluimpje verdienen voor bun on vermoeid werken. Quick III speelde op 't terrein aan den Leusderwag voor de tweede klasse U. P. V. B. tegen U. F. C. II uit Utrecht en won met 61. II V. C speelde, eveneens voor de tweede klasse U. P. V. B., te Blauw kapel legen Kampong. Beide partijen wisten eens te doelpunten, zoo-lat ook deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel (1 —1). Gistermorgen te half twaalf schrijft het »Utr. Dagbl. is Frans Rosier, de vermoedelijke moordenaar en inbreker, de tuchthuisboef en quasi-krankzinnige, de vluchteling, die gedurende veertien dagen overal gezocht is en nergens gevonden, hier ter stede eindelijk aangehouden Ilij bevond zich in den barbierswinkel van den heer Oorver in de Slagtsteeg en was juist onder behandeling, toen eeri der aanwezigen in hein den beruchten Haarlemschen Frans meende te herkenqen Zonder lang dralen nam deze zijn inaatrege|en. Na eerst het zoontje van den barbier de opdracht te hebben gegeven den man te volgen, Jj'egaf bij zich de straat op om de ^politie ta waarschuwen. Hij ont moette den agent Beitsma, die spoedig van een en ander op de hoogte was gebracht. De agent Fouteyn weid eveneens gewaarschuwd en daarop naar den barbierswinkel teruggekeerd. Men vernam van het zoontje dat hij zich r.aar het logement Azariël in de Waterstraat had begeven. Hier aan gekomen vond men hem aan de tafel met een courant voor zich. Nauwelijks traden de agenten, die in uniform waren, binnen, of bij trachte zich achter zijn nieuwsblad onzichtbaar te maken. Zonder vorm van proces wierpen de agenten zich echter op hem, en aan deze onverhoedscbe overvalling hebben zij het waarschijnlijk te danken dat er geen weerstand geboden werd. Indien onze man daartoe ook slechts maar eventjes gelegenheid gehad had. zou hij waarschijnlijk niet gewacht hebben van den inel vier patronen geladen revolver van zwaar model, die bij op echte rooversmanier tusschen zijn pantalon en lichaam slechts voor het grijpen had, gebruik te maken om zijn vrijheid zoo duur mogelijk te verkoopen. De politiemannen waren hem evenwei te vlug af, en vóórdat hij zich van zijn veirassing kon hei stel len, was bij reeds ontwapend. In zijn zakken werden nog 21 revolverpatronen te voorschijn gehaald. Hij was derhalve op alles voorbereid. De revolver is nog nieuw. Nadat de noodige voor bereidende maatregelen genomen wa ren, is de aangehoudene zwaar geboeid en per rijtuig naar hel hoofdbureau overgebracht Behalve de revolver met patronen is een som van ruim f200 op hem bevonden in papiei en geldstuk ken, waaronder een gouden tientje. Aanvankelijk bestonder nog eenigen twijfel omtrent de identiteit van den aangehoudene. Hij ontkende pei tinent Frans Rosier te zijn en noemde zich Kobus Janssens, los werkman te Weesp. Door den substituut-officier van jus titie in voorloupig verhoor geuomen, hield hij deze bewering met kracht vol Er waren hedenmiddag echler reeds drie personen, die hem als Frans Rosier herkenden. De concierge van het stadhuis, Tetonburg en de con cierge van bet gerechtsgebouw, Achter berg herkenden onzen vriend dadelijk, hoewel zijn haar en wenkbrouwen geverfd zijn en zijn gelaat geheel gladgeschoren is. Ook de Rijksveld wachter Vermeulen uit 's-Gravenhage, die toevallig op transport aan bet hoofdbureau vertoefde en Frans Rosier vijfjaar geleJen naar Medemblik ver voerd heeft, vei klaarde zonder aarze ling hetzelfde. Desniettemin bestaat er nog altijd geen absolute zekerheid. Alleeu het personeel te Medemblik kan allen twijfel wegnemen. De gevangene gevoelde zich beden- middag aan het hoofdbureau tamelijk op zijn gemak. Met de banden op den rug geboeid zagen wij hem op een bank in de wacht zitten tusschen eenige politie agenten, mea wie hij zoo nu en dan eenige woorden wisselde. Hij was in een donker costuum gekleed met een sporthemd onder de jas en pantoffels aan de voeten. Alles nieuvv. De indruk, die bij op ons maakte, was volstrekt niet ongunstig. Een doortrapt misdadigers- en inbrekers type zal men in hem niet ontdekken. Ilij is een flinke stevige jnnge man inet een fijnbesneden gelaat en licht gebogen neus Boven zijn rechter- bovenlip bevindt zich werkelijk liet herkenningsteeken, waarvan in het signalement van Frans Rosier ge waagil wordt. Zijn oogen bezitten een heel eigenaardige en doordringende uitdrukking, doch zijn gewoonlijk door de leden overschaduwd. De misdaad te Gouda wordt in verband met den aangehoudene en met Rosier gebracht. Hij wordt hedenavond naar het Huis van Bewaring overgebracht. Uit het lanrl der etiquette. Zoo zal dus Spanje binnenkort weer een Koningin hebben, en deze, gesproten uit een vrij en geëmanci peerd land, zal zich moeten onderwer pen aan het onuitputtelijke ceremonieel van het Spaansclie bof, dat van oudsher als de hoogeschool heeft ge golden voor alle etiquette. Nog beden ten dage hou It men er het hofcere monieel angstvallig in etre al tiacht wel ile jonge Koning met een leukguitig gezicht er aan te ont snappen. Het Spaarrsche hof-ceremonieel is onder de regeering van koning Al- fons X in de dertiende eeuw inge steld; bijna alle bepalingen en voor schriften van toen zijn nog blijven be staan, van de stijve grandezza, de preciese onderscheiding der rangen, tot de zorgvuldig voorgeschreven hou ding, kortom het geheele etiquetten- wezeri van Filips IV, zooals wij dat kennen uit de schilderijen van Velas quez en de drama's van Calderon. Voor een jeugdige Koningin zal er aldus heel wat zijn, om zich over te verwonderen Zoo bestaat er nog de gewoonte, dat de Spaansclie ko ningin zich niet later ten bedde mag begeven dan om 10 uur in den zomer en hall tien in den winter. En wan neer de Koning de vertrekken van de Koningin wil betreden, heeft bij over zijn schoenen pantoffels aan te trekken, en bovendien een zwarten mantel over de schouders te hangen. Terwijl de Koningin een nachtwacht heeft, beslaande uit twee »Monteros', bestaat die van don Koning uit zes edellieden, die allen uit de stad Es- pinosa afkomstig moeten zijn, en nog gekleed gaan in hetzelfde page- costuuin uit vroegere eeuwen. liet hinderlijkste van al dit cere monieel is wel de voortdurende con- tróle, waaraan Koning en Koningin bloot staan. Vooral de Koningin üe- hoort geen oogenbhk alleen gelaten te worden, en zeifs baar biecht heeft zij af te leggen in tegenwuordigheid van den Koning; verder kan zij geen stap doen den heelen langen dag, of er is een ceiemoniemeester of hofdame of npperhuismeesteres, die haar ambts halve ter zijde gaat. Eu hel is de onafgebroken taak van den Majordo- mus, die steeds Grande van Spanje moet zijn, te waken dat niet het go- ringste onderdeel van do etiquette verzuimd worde. liet geheele personeel op te noemen, dat voor al de velschillende functies aan het Spaansche bol'vereischt wordt, zou wellicht een bladzijde van liet Handelsblad vullen dit is zeker, dat er bijna niets gebeuren kan in het lo.en van den Koning of Koningin, betzij wat inderling van den dag, arbeid, ontspanning, maaltijd, nacht- tust aangaat, of er staat een ge heele staf gereed, waarvan ieder in het bijzonder de verantwoordelijkheid draagt voor eeriig onderdeel van liet ceremonieel. En zoo is liet een waarlijk eindelooze stoet van hofbeambten, grandes, cere moniemeesters, protokolvoerders, pa ges, edellieden, kamerheeren, lijfwach ten, functionarissen, bedienden, lakeien enz. enz voor in- en uitwendigen paleisdienst, om van te duizelen. Zoo oogenscliijnlijk is liet geen ge noegen, Koning of Koningin te zijn in Spanje! Een vrouwelijke zonderling. Te Boedapest is, na korte ongesteld- li-id, een weduwe Abeles gestorven in den hoogen leeftijd van 92 jaar. Deze vrouw bad een plaatselijke ver maardheid gekregen, om baar onge wone levenswijze; wanneer er ten minste ooit sprake kon zijn van wat men noemt »kamertjes-!even", dan beantwoordde baar levenswijze wel daaraan, want de laatste 58 jaar van haar leven heeft ze, hoewel normaal en gezond haar kamer niet verlaten. Haar eenige abnormaliteit was een schuwheid voor de straat, en deze had zij te danken aan een zenuw aanval uil 1848. In dat jaar werd Boedapest door de Oostenrijkers ge bombardeerd, en het oorverdoovende gedonder der kanonnen, die hun bom men en granaten over de stad uit braakten, bezorgde haar zulk een angst voor de straat, dat zij sedert niet meer te bewegen was, haar wo ning te verlaten. Zij leefde overigens volstrekt niet als zonderling, en de aanloop van familieleden en vrienden was baar tot haar ouden dag steeds zeer aange naam maar er was geen middel te bedenken, om de halsstarrige straat- vrees te verdrijven. Eens moest zij verhuizen, en wat dat een voeten in de aarde had! Al lag de nieuwe woning in dezelfde stiaat, en slechts eenige stappen gaans toch moest men een heel getimmerte bedenken, oni de eigen aardige ziekte te sparen. Meer dan een halve eeuw leefde zij aldus haar vrijwillige kamergevan- genschap. Bacteriën. «En, nu willen ze ook al hebben, dat er in den grond kleine diertjes zijn, die eigenlijk den heelen land bouw legeeren, die mest inaken, die mest doen verrotten, die de stikstof uit de lucht halen en nog veel meer, maar daar geloof ik nu toch niets van, ik moet bet eerst zien." Zoo ongeveer luidde de opmerking, die een kennis van me, een welgesteld en knap landbouwer maakte, toen we eens eenige dagen geleden, over land bouwzaken spraken. Zooals ik zeg, bij is een knap landbouwer, niet afkeerig van het nieuwe en niet ongenegen om alles zelf te onderzoeken en te beproeven, maar toch die bacteriën- geschiedenis, waarvan hij zoo weinig kan zien,daarvan geloofde bij niet veel. Ge kunt liet natuurlijk gelooven, als ge wilt, buurman, maar rekening zult ge er toch mee moeten houden, inde eerste plaats met de zoogenaamde salpeterzuurbacteriën. Dat zijn die kleine, microscopisch kleine diertjes, welke in staat zijn, ammoniak om te zetten in salpeterzuur, o.a. in den grond, in den bouwvoor. En vooral moet gij goed weten, onder welke omstandigheden en voorwaarden zij ilit doen, en waarom zij zeer waar schijnlijk dit jaar daarmede zeer laat zullen aanvangen. »Ntl, daarvan wou ik toch wel wat weten." Ziet u wel, buurmannetje, ik dacht wel, dat ik je nieuwsgierig zou maken en aan de bacteriën ge looven, zult ge ook nog wel, mettertijd. Luister dan. Alle stikstofverbindingen, moeten, willen ze voor de planten nuttig zijn, omgezet worden in sal peter. En dat omzeilen in salpeter doen de bacteriën alleen, als de bodem niet te koud is. Zoolang we in den grond nog geen 5° Celsius hebben, wordt er geen salpetor gevormd. Verder moet de bodem niet te nat zijn. In vochtige, natte of drassige landerijen wordt evenmin salpeter gevormd. Daarenboven moet er kalk in den grond zijn en moet de bodem dus niet zuur wezen. Ten laatste moet de lucht viij in den grond kunnen treden. De bouwvoor moet dus open en los zijn. Nu begrijpt ge, waarom in bet voorjaar, als de temperatuur nog laag is, er weinig groei te bespeuren is, want zonder salpeter is er geen mogelijk. En nu zult ge ook wel be grijpen, waarom in bet voorjaar bij koud weer een handvol chilisalpeter liet graan doet groeien en vooruitgaan, Want chilisalpeter is natuurlijk als salpeter en heeft dus de hulp der bacteriën niet meer noodig. Het is toch duidelijk, niet waar, dat, als er in den bodem geen salpeter gevormd wordt, wij van buiten af het salpeter moeten toevoegen. »Ja, dat begrijp ik best, want, als bet na bet zaaien der suikerbieten koud en guur is, heb ik ook altijd meer zout gegeven, dan wanneej de zon reeds lekker scheen, omdat ik reeds dikwijls ondervonden had, dat de peën daarvan, niettegenstaande de kou, zoo goed omhoog gingen." 't Is precies hetzelfde, als met de wintergranen. En, hoe zoudt ge nu denken, dat het van 't jaar zal zijn? »Ja, als 't zoo doorgaat, zal de grond nog al laat nat en koud zijn." Dat vermoed ik haast ook Van daar, dat er dit jaar dubbel gevaar zal wezen, dat de salpeterbacteriëu, niet vroeg zullen werken. Ik raad je dus aan, je tarwe en je gerst en ook

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2