Bevestiging. zwarte stoffen De Zwarte Winkel. Firma ZIJLSTRA, UTRECHT. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Na regen komt zonneschijn. Na de ziekte de gezondheid. De Koningin vergezeld door H. D. Gemaal bezocht gisteren andermaal de door watersnood geteisterde provincie Zeeland. Ditmaal gold het bezoek de in Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen Clara-, Fas- en Kruispolders. Met zeer veel belangstelling werd de aangei ichte verwoesting door 11. M. in oogenschouw genomen. De tocht werd van uit Vlissingen deels per stoomboot, deols per automobiel en rijtuig gemaakt. Des ochtends voor dag en dauw uit den Haag vertrokken, keerde het vorstelijk echtpaar eerst te 8 58 in de residentie terug. RECLAMES. I NIEUWSTE voor Lijnmarkt 8, Stalen franco. Ten voordecle van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een inwoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman De Heer J. Ochlmann, vyonende Beneden Euurt 338 te Wageningen, deelt ons mede: Sedert geruimen tijd heb ik gesukkeld met een vlijmende pijn in de leden en in den rug. Onop houdelijk had ik hier last van en langzamerhand had zich hieruit rheun/atiek gevormd, die zich nn eens hier dan weer/daar openbaarde. Ik had eveneens duizelingen en veel benauwdheden, we'ke door plotselinge huiveringen werden ge volgd De urine kwam veelal met een pijnlijk, branderig gevoel en met mijn eetlust was het treurig gesteld, al het goede wlftt vertelt werd omtrent Foster's/ Rugpijn Nidfen Pillen was voor mij een aahleiding hier/ eens een proef mede te nemenf Ofschoon jt in den beginne daar niet veel vertrouwen iiyHiad, verheugt het mij toch daartop te zijn overgegaan, want na een dag of zes bekwarn/ik reeds een groote verlichting en tfien dagen later was ik geheel en al van mijn pijnlijke ziekte bevrijd. Wanneer ik ooit 'nierlijders mocht onrnoeten, zal ik iet- nalaten hun opfUw geneesmiddel te wijzen. - Ik ondergetekende verklaar dat het boven staande waar fs en machtig U het publiek-'te maken op elke Vijze Jie'U goeddunkt. -/ Wat is de oorzaak vspi rhcuioatisme? RJieu- matiek spruit vbort u»( het urinezuur, deg zich kristalliseert in-de spieren en in de geitfiehts- vei bindingen Foster's Rugpijn Nierei/ Pillen lossen dit urinezuur op en liejpen de nifcren het af te voeren uit het lichaam met h£t water. Daar deze pillen de oorzaak Van de jfekte weg nemen, verzekeren zij een voordurende algeheele genezing. f Yerzbker U dat men U de Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Meer Oehlrnaiiii gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de haiidteekening van James Foster voorkomt Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Maart 190(3, des namid dags te half twee. Agenda. 1. Iïenoeming van een tijdelijk keurmeester van het vee en vleesch (vacaluie A Overboscli). 2. Vooislel van Burgemeester en Wethouders betredende periodieke verhoopingen van de salarissen van de leeraren B. D. Best, I M. J. Hoog, J. M. Thiel, J C. A. Havinga (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende 2 adressen van de maatschappij «Amersfoort" in verband met den aanleg van 2 wegen op den Berg (met adviezen). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende het gyin- nastiek-onderwijs op de Lagere Scholen in verband met adressen van de beeren Snouclr, Muller e. a en Dumoulin e a. (met adviezen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot liet verleenen van machtiging tot het sluiten van een contract rnet liet Sint-Elisabeth's gast- of ziekenhuis (met adviezen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver- buring van het voormalige tolhuis met tuin aan den Arnhemschen weg. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting 190G. 8. Behandeling van reclames inzake de Straatbelasting, dienst 1905. in de vacatuic-mr. J Heyligers is benoemd tot lid der Gezondheids commissie voor Amersfoort mr. A van Tiaa. De plaatselijke afdeeling van den «Bond van Ned onderwijzers" heeft met algemeene stemmen aan genomen de navolgende motie: «van oordeel, dat de wijzigingen in de sa la; is-verordening, zooals die zijn tot stand gekomen in de Raads vergadering van Dinsdag 13 Maart, in geen enkel opzicht te gemoel ko men aan billijke oischen van de onderwijzers; «van oordcel. dat den Amersfoort sclien onderwijzer nog verre van een behoorlijk salaris wordt gewaarborgd «protesteert tegen de in deafdec- lingsvergaderingen van den Raad ge uite meening, als zouden de onder wijzers in Amersfoort in zoo'n bij zonder gunstige conditie veikeeren." De lieer H. R Krapels. stations chef Ie k'asse bij de II. 1.1 S. M. hier heeft wegens drukke bezigheden ont-lag moeten nemen als hoofd correspondent der coöperatieve ver- eeniging «Voor allen der H. IJ S. M en is sedert 15 Mei als zoodanig ver vangen door den heer fl. van Eek, commies le klasse eu waai nemend stations chef hier. Bij hét zieken- en ondersteunings fonds dier coöperatie zijn thans aan gesloten 8141 personen. Ook dit jaar zal dit fonds drie vacantiekolonies elk van 40 kinderen uitzenden naar Zandvoort. De heer P. J. de Gioot, klerk bij den Rijks-ontvanger te Barneveld, is benoemd tot Rijks-klerk 3e klasse bij de inspectie der directe belastin gen, en accijnzen alhier. Geduiende de maanden April, Juli en October zal telkens op den eersten en tweeden Maandag van Gemeentewege wederom gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting Gegadigden vervoegen zicli op die dagen des namiddags te 3 uur aan het voormalig schoolgebouw in de Koe straat. Morgenmiddag spelen op het voetbalveld aan den Leusderweg de Cadetten uit Breda tegen de Sergeants van den hoofdcursus uit Kampen Winnen deze laalsten dan bestaat er voor Quick nog een kansje om het kampioenschap te bemachtigen. Gisteren slaagde te Utrecht bij de examens als onderwijzeres in nut tige handwerken onder anderen mej C. Munnik, leerlinge der Amersfoorl- sclie Industrie- en Huishoudschool. Als bijzondei heid kan worden vermeld, dat aan tie Koppel een schip is aangekomen met een inhoud van 328 ton, liet grootste dat tot nu toe onze haven beieikte. Bij de ten overstaan van archi tect Hs Kioes namens liet Bestuur van het Sint Elisabets Gast- of Zie kenhuis gehouden aanbesteding voor den bouw van het Nieuw R. K. Zie kenhuis aan de Sint Andriesstraat werd ingeschreven als volgt: A. J. Uiterwijk Zn., Zutfen, f 94.100 H. Siegers Amsterdam, f92.460; H. C. Dorlas S Zn., Amsterdam, f91.275, T. Eijbers, Apeldoorn, 1 90.750; C. J. Rijnierae, Amsterdam, I 90.300; Gebrs. Switzar, Amsterdam, (89.680; firma Van Vliet Nieuwatad, Amsterdam f89.440; G. C. Blanken, Amersfoort, f89.200; N. Wolfswinkel, Amersfoort, f88.500; G. Ribberink, Hengeloo, f86.806; W. Zwak, Ermeloo, f86.630; J. Bunnik, Amersfoort, f86.570; De Herder Bolle, Zwolle, f83.500; J. Aangenendt, Ginneken, f83.415; J. R. de Jong, Hilversum, f82.667; H. Wilzand, Utrecht, f82.646; A. Sanders, 's Hertogenboscb, f80.500; H. Hochstenbacb A' Zn., Bosch. f79.800; A. van Genderer, Amersfoort, f79.300; Berndsen Braam, Nijmegen, f79191; W. van Genderen, Amersfoort, f78 776; Keizer Wildeman, Amersfoort, f78.120; Van Dorssen A Aalburg, Amsterdam, 178 000; A. van Creve, Zeist, f77.991; Gebrs. Dessing, Gouda, f76.400; M. Bakkeren, Prinsenhage, f 75.780. De gunning is in beraad gehouden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 25 Maart geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/. uur, Prol. Dr. Groenewegen, van Lpiden. Gercforiu. kerk (Langegracht). Vooim 10 uur. Ds Dunner, 's Avonds 5V» uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/s uur, Ds. Teerink. Collecte bulpbeh. kerken. Vrije Geref'orm. Gemeente. Vooi ni. 9'/> uur. den beer Eigeman, van Achlrrbeig bij Rhenen. 's Avonds 5 uur. de lieer Eigeinan. 381ste oTA ITM.OTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 21 en 22 Maart 1906. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 1529 9258 12193 14270 14282 17392 en 17399. Te zatnen 7 prijzen. De tweede kla99e trekt van 25 April 1906. Vergiftiging door groenten in blik. in een kookschool te Darmstadt kwamen vei leden jtar ernstige vergif tigingsverschijnselen voor door liet gebruik van salade uiteen blik Onder zoekers stelden vast, dut de ooi zaak in een ontwikkeling van bacteriën gezocht moest wordpn, die zelfs in de hermetisch gesloten bussen nog mozelijk was gebitken. Deze bacte- riën produceeren dan vergiften, even als dat gebeurt in bedorven vleesch, en waarschijnlijk zijn ze afkomstig van het water waarmede de groenten oorspronkelijk gewasscheri werden. Nooit iets uit een bus te gebruiken, zonder het eerst ilink te koken is hel beste middel, en als er een bij zondere lucht aan de groente is, ge- bruiko men ze in het geheel niet. Stof en longontsteking. Een Engelscli iioogleera.tr heeft het groote aantal longontstekingen, dat in den vorigen zomer in Engeland werd waargenomen, toegeschreven aan de sterke ontwikkeling van stol, door den aard van de wegen, en de massa automobielen Kiemen van allerlei aard waren daardoor in de lucht verspreid en een tijd lang zwevende gebleven. Het was zelfs niet onmogelijk dat door de aanwezigheid van stof en rook in de atrnospheer, en daardoor ook van nevels en mist, de regelmatige toetreding van de zonnestralen belemtnenl wordt, zoodal het land minder zonnedagen heelt dan vroeger. Het Z.II.B. Spel t Van de Directie der Zuidhollandsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage, welke tot de giootste Nedeilandsche brouwe rijen mag worden gerekend, ontvingen wij een exemplaar barer nieuwste leclame, liet Z.11.B-Spel, welke, naar het ons vooikomt, haar doel niet zal missen. Als toelichting wordt op het spel de volgerrdo beschrijving daarvan ge geven »Dat valt op een gansje", zegt een oude spreuk, sonlleend aan het ganzenbord", zooals Ur Stoett in zijn bekend werk «Nederlandsctie Spreek woorden enz." ten overvloede vei- klaart. Ongetwijfeld zal een volgende druk van dat standaardwerk bij de vei klaring dier spreuk moeten ver nielden vaak ook luidend dat valt op een vaatje Z.H B. want zoozeer liet aloude ganzenbord in alle kringen van de Nederlandsche maatschappij zijne plaats heeft veroverd, zoozeer de deelnemers aan het ganzenbord ei naar hunkeren, «op een gansje" le komen, evenzeer hunkert do ware bierdief hebber naar een dronk Z.H.B.- bier. Dit riög duidelijker, dan reeds alom bekend is, in liet licht te stellen, be doelt het nieuwe spel het Z II.B.- Spel, dat wij hierbij den hel hebbers van gezelschapsspelen aanbieden en dat den spelers niet meer hoofdbre kens behoeft te kosten dati het ver makelijke oud ganzenboid. OnsZ H B. - Spel onderscheidt zich alleen van dis laatste doordien de bekende «rust punten" van het ganzenboid rloi r andere van gelijkespelbeteekenis ver vangen zijn. In plaats van een gansje brengt hier een vaatje Z.H B. den speler telkenmale nader bij de loituin; de brug is vervangen dooi bet accijns- kantoor: ook wie daarop kornt moet «over de brug komen, betalen dus Het Geheelonthouders-koljihuis waar geen Z.H B.-bier, alleen water ol waterachtige dranken vei k; ijgbaar zijn. stelden wij gelijk met de Pul. De Herberg is in dit spel natuurlijk een Z H.B. Bierhuis -, de ouderwetsrhe Doolhof is ui ons nieuw spel nog véél erger geworden: het is door de Drankwei 1904 vervangen. De Ge vangenis komt in het Z.H.B.- Spel niet voor; in hire plaa's staat thans een bierhuis, v aar vreemde bieren worden verkocht. Wie daar veizeild raaks, moeten wachten tot hij vr 1 -t wordt, wat in den regel lang zaï !u- ren, tiaar niemand gaarne antlers dan Zll I!-biel drinkt! Wie op hetuude ganzenbord op Den Dood lerech! kwam, en dm voren af aan weder moest beginnen nndei vind; denzeH-len tegenslag, als hij in hel Z.H B-Spel op de Blauwe Knoop" komt. Mogen de deelnemers aan het Z H.B-Spel nimmer met de Blauwe Knoop" het Geheclonthouders-kofpe huis of niet Vreemde Bieren" kennis maken, doch moge menig Vaatje Z H B Iiuii ten deel vallen Gaaine beamen wij dezen wenscli van tie Direi.T!e tier Z II B. en houden ons oveiluigd, dat het door haar in vele tienduizendtallen verspreide spel menig kinderhart zal verblijden Dal voor wte nog geen spel mochi ontv-ai - gen hebben, de Directie in den (laag nog wel een exemplaar zal beschikbaar hebben, als er om gevraagd wordt, meenen wij uit goede bron te heb ben vernomen. Nog nicer en nog betere Peru-Guano. Niettegenstaande alleconcui reerende meststoilen die in den laalsten lijd in den handel gebracht zijn, blijft de Peru-Guano toch onverzwakt haar ouden roem handhaven en wordt zij nog altijd en in vele streken in toe nemende mate door de landbonweis gebruikt en terecht. Er beslaat absoluut geen enkele andere mest stof, die de eigenaardige, niet genoeg zaam te waardeeien eigenschap bezit, dat alle drie de voor elke plant noodzakelijke voedingsstoffen Stikstof Phosphorzuvr en Kali in haar ver- eenigd voorkomen Die eigenschap bezit Peru-Guaiio. Innig scheikundig verhonden komen in de Peru-Guano stikstof, phosphorzuur en kali voor, zoodat, wanneer we een enkel koreitje Guano hebben, al is liet nog zoo klein, we daarmede de drie genoemde stoffen aan de plant kunnen geven We moeten die eigenschap niet te gering achten. Al bemesten wij met chili- salpeter superphosphaat en h. v. patentkali een zelfde stuk giond. dan is het nog niet zeker, dat alle planten van deze drie meststoffen iets zullen hebben. Van tiet ecne misschien te veel en van het andere te weinig Dat kan bij Peru-Guano niet. Verder is er een tweede in het oogspringende onschatbare eigenschap der Pern- Guano, die wij ook te vergeefs hij eenige andere meststof zoeken n 1. de aanwezigheid der stikslof in tlrieëi- lei vorm: lo in den salpeter. 2o. in deuammoniaken 3o in den organischen voim. Wat die eigenschap beteekent? Wel, dat de planten gedurende haai gansche bestaan van die stikstol kunnen genieten. De Salpeterstikstof is aanstonds beschikbaar. De jonge plant kan er van gebru'ken Als die Salpeter stikstof op is, komt de Ammoniak aan de beurt, waarvan d; plant ui haar bloei profiteert. En dan hebben we nog de organische stikstof ter beschikking en wordt die niet opgebruikt, dan komt van haar de nawerking bij volgeude oogsten een nawerking, waarvoor de Peru-Guano bekend is. Wijs nu de meststof, welke op zulke eigenschappen kan roemen Geen won Ier, dat ze gebiuikt pii ge zocht woidt, de Peru-Guano Om U een idee te geven, hoeveel ze wel gebruikt wordt deel ik U crie-le. dal le Peruaansche Begeering m het jaai 1905 een netto-inkomen bad van t I86.083.i3 5 alleen voorspr uitende uit dpii verkoop der Peru-Guano. De genoemde som is aanzienlijk hooger dan die van het jaar le voren. De Peruaansche Regeering heeft dus in 1905 m er dan twee millinen gulden aan den verkoop barer Guano verdiend. De waarde dezer verkochte Guano kunnen wij veilig op vijf millioen gulden schallen Het is geen wonder lat de Peruaansche Regeering al het mogelijke doel, om de vorming harei Guano te bevorderen. Vandaar, dat zij onlangs besloten heeft, teneinde de rust der vogels op de eilanden tijdens den broeitijd niet te storen van November tut Maart geen ver schepingen meer toe te laten. Door dien maatregel hoopt men de jaar- lijksche Guanoproduclle tot 50 000 tonnen, aldus tot 50 000 000 KG. ip zien klimmen en men meike wel op, dat dit allemaal Guano van allereerste kwaliteit zal zijn mhoudende- 13 a 14% stikstof. Inderdaad, wij gaan op het gebied der Peru Guano bemesting eene schoone toekomst tegemoet. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 15 tot 22 Maart 1903. Geboren: Hendnka Johanna, d. van Ellas Johannes Ruitenberg en Jansina Wilhelmina van Gelder. Wouterus Hendnkus, z. van iiciiUiikus Niezen en Woutertje Kleuver. Heiiduk, z. van Pieter Meyer en Catrina van Eldert. Regina Sara, d. van Elbert van Putten en Cornelia Geertruida Bischofl. Tonia Magdalena, d. van Joseph Dêsiré Wéry en Albertina Hendrika Zernitz. Jacob, z. van Henderik Bouman en Reinira Cornelia Schmitz. Willemijntje, d. van Gernt Renes en Grietje van Meteren. Roelof, z. van Hendrik Meester en Katrijntje Berensen. Johanna, d. van Gerrit Jan Pietersen en Geertruida van Eijkelen. Eambertina, d. van Antonie Koenen en Maria Gijsberta van Plateringen. Getrouwd: Pieter Hendrik Gerard de Ridder en Johanna Wülemina van Dam. Overleden: Naatje Baumhoër, 56 j., echtg. van Wessel Jansen. Lamberta van Beek. 67 j., echtg. van Hermanus Leenards. Elisabeth Pothoven, 68 j., wed. van Johannes Philippus Ham. IJde Bakker, 64 j., echtg. van Maaike Helena van Vessum. Marie Gertuda Wilhelmina Robert, 61j.,ongeh. Jacobus Hermanus Boelens, 45 j., echtg. van Wil- lemtje van Moorselaar. Gozewinus Gijsbert Nicolaas de Riemer, 56 j., echtg. van Christiua Johanna Prudhon. Leusden. Van 16 tot 23 Maart 1906. Geboren: Alexander Marinus Maria z. van A. L. Haneveer en P J. van Fessem. Elbert, z. van B. Wallets en R. van Ravenhorst. Overleden: Jacoba van Broekhuizen oud 53 j. echtg. van B. van de Lagemaat, Stoutcuburg. Geboren: Evert, zoon van H. J. van Schothorst en G. Meiling. Woudenberg. GeborenGerrit, zoon van Albartus van de Vliert en Gerritje Broekhuizen. Jan, zoon van Willem Koudijs en Neeltje Haverkamp Jannetta, dochter van Karei Overvest, en Teunisje van Laar. Gehuwd: Gerrit van Dronkelaar en Willemijntje Wolswinkel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Maart 1906. Tarwe f 0.Roane f 0.-- Boekweit f 0.— Vppelen I 6.a f 10. Peren f0.a I 00. Nieuw tardapp. t 0.00 a f 0 Zandaardapp. 2.50 a f 3.00 Hoendereieren (3 25 a t 3 50 per 100 st. Eenden r U.— a f U.Boter 1.15 a 11 30 per kilo. Mar garine (0.a fO.OO. Zoetem. kaas f Kippen f 1 00 it (1.50 Kuikens f 1 25 a f 1 50 Piep kuikens f 0.00 a f O.OO Ganzen (0.(0.Eenden (100 al130p.SC Jonge (0.00 a (0 00. Hazen IOOO a 0.AVilde konijnen (0a (0 Tatnine (0.90 a f 1 40 Duiven (0.60 a 0.70 paar. Magere varkens (20 a (30 Varkens voor export af Zeugen f 60.70.Biggen (10.4(14.Schrammen t 00.a (00Vette koeien 000 af 000.Guste koeien 00. - a fOOO.— Kalfkoeien f 0.00 a (0.00 Kalf- vaarzen f 00.a fO0.Os (000.4 f000. Pinkstieren f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge. h-ct. Boekweit; 15 heet. Appelen('0 heet. Perenheet. Kleiaardappe- len100 heet. Zandaardappelen 120000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeue eren; 1100 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 50 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 200 biggen en 10 zeugen. RECLAME. Als gij do nathur helpt die oneindige levensbronnen bezit zal de ziekte door de gezond heid gevolgd borden, en wel eTen zoo snel als het mooie weder na den regen. Men moet de natuur ter- hulpe komen. De Pink Pillen zijn merkwaardig in dit geval. Zij geven terstond schoone kleuren en krachten aan het jonge bleeke en uitgeputte meisje. Zij geven den eetlust terug: aan hen die niet meer eten, als mede eene goede spijsvertering. Aan een ieder zullen zij een rijk en zuiver bloed geven, hetgeen voor uw liéhaam is wat de zon voor de aarde is. De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleek zucht neurasthenie, algemeene zwakte, maag ziekten. rheumatiek. Mej. AJ -Knoef, Almeloosche straat te Borne, schrijft: jlk heb het genoegen U mede te deelen da\ de Pink Pillen mij genezen hebben. Sedert langên tijd reeds leedjk aan bloedarmoede, lederen dag werd ik al zwakker en zwakker en ook bleeker, ik leed oojt vreeselijk aan hoofd pijnen overdag en des naphts kon ik niet slapeD. Den eetlust had ik geheèl en al verloren. De Pink Pillen hebben al ttfjjne ongem^kk&Q doen verdwijnen, terwijl dat al de andejrëgeneèsmid- delen onmachtig zijn gebleveivmn mij «nige verlichting te geven. jf Prijs f 1.75 de doos?* Der 6 (pozen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. 4® Vries, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2