BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. liooimenfabriek ontdekt. Dertien per sonen zijn in verband daarmee in hechtenis genomen. Te St.-Petersburg is in Regeerings- kringen eenige onrust gewekt door het bericht der vorming van een Jupansche scheepvaarttrust, met een kapitaal van vele millioenen en met het doel, het monopolie te verkrijgen van de scheepvaart tusschen Japan, China, Korea en Wladiwostock. Gedurende langen lijd reeds ver keerde men in onzekerheid over het lot van het Duitsche stoomschip Soera baya% dat het laatbt vrachtvaarten had gedaan in Siberische wateren en waar van men sinds maanden niets had vernomen. Thans is te Londen bericht ontvangen, dat het groote schip niet ver van de mond van de Amoer in het ijs beklemd was geraakt en dat de bemanning door honger en gebrek is omgekomen. De Fransche minister van buiten- landsche zaken, de heer Bourgeois, deelde in den ministerraad mede, dat de Duitsche gezant hem 246,000 frcs. voor de slachtoffers van de mijnramp te Courrières ter hand had gesteld. De minister had den gezant verzocht, aan de edele gevers den dank der Fransche regeering en der door de ramp getrollen bevolking over te brengen. RECLAME. Een wenk van Bussum. Hier is een -wenk, die menigen man en vrouw dienstig xal zijn. Hij wordt ons ge geven door iemand uit onze nabijheid, een Bussumsche. Mejuffrouw de Wed. Jansen, wonende Céres- laan 8 te Bussum, meldt ons: Nu ik door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen volkomen genezen ben van een verschrikkelijke pijn in het benedengedeelte van den rug, acht ik mij verplicht tegenover mijn medemenschen hiervan kennis te geven en ik hoop dat dit bericht van myn genezing voor velen een aanleiding moge zijn, een proef te nemen met Uw voortreffelyk geneesmiddel. Sedert gerui- men tijd leed, ik aan een, onuitstaanbare pijn in het benedengedeelte van den rug, bij de minste beweging die ik maakte, hoesten of ademhalen, kon ik het ifiet uithouden van de pijn. Ik ha<J ook veel hinder van duizelingen en dan draaide mij alle$ zoo erg voor de oogen, dat ik er jbij moest Ufcan zitten. Mijn slaap was erg oprustig en mijn eetlust liet veel te wenscheo *over en ik vreesde dat zich nog meer complicaties zotlden voordoen. Toen men mij wees. op de uitmuntende eigenschappen van Uw pilien, begon ik deze dadelijk te ge bruiken en ik moet U eerlijk zeggen, dat ik niet had durven droomen dat ik daarmede zulk een,, voorspoedig en schitterend resultaat zou bekomen, want na het gebruik van één enkel doosje was ik volkomen genezen. Steeds zal ik gaarne dit weldoende geneesmiddel aan eventueele lifders aanbevelen. Ik ondèrgeteekonde verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verwaarloos nopit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zoo als het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het w^g te gaan, het komt veel ernstiger terug, fiexe pijn in den rug is woon nierziekte en de natuur waarschuwt op deze wijze dat Uw nieren hun plichtniet doen en niet op de- gewone wijze de onzpiver- heden afvoeren van-het bloed, dat ze fi^reeren moeten. Het bovenstaande is een oveiïuigend bewijs daarvan. r\ J Verzeker U dat men U de echjl Foster's ijn Nieren Pillen geeft, dezel die Mej. de Wed. Jansen gehad heeft. \fl5 WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAAK ^maken koo- pers er op attent, dat óp iedere/loos de hand- teekening van James Foster /voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verktiyj&baar bij den Heer A. v. d. Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. Prins Hendrik naar Eginond. Omtrent het j. I. Maandag dooi Z. K. H Prins Hendrik afgelegde be zoek aan Egmond lezen wij in de nAlkm. Ct. het volgende: Een vrij talrijke menigte had zich omstreeks half elf naar het station begeven om getuige te zijn van de aankomst van Z. K. H. Prins Hen drik. Toen de trein om 10 34 aan het eerste perron aankwam, waren geen autoriteiten aanwezig, behalve de commissaris van politie, de heer Mod derman. De Prins droeg het kleine tenue van Schout-bij-nacht en was vergezeld van zijne beide adjudanten den kapitein Jkr C. L. van Surhtelen van de Haare en den luitenant ter zee le kl. Jhr. Hooft Graafland. Na eenige woorden te hebben ge wisseld met den stationchef, nam Z. K. H met de adjudanten plaats in een rijtuig bespannen met twee paarden van den heer van Dam en werd de tocht naar Egmond aan vaard. Aan de poort van de Stichting weid de Prins ontvangen door den voor zitter van het bestuur, den heer W G. Wendelaar. De heer Aug. Hendriks kon tot zijn leedwezen niet aanwezig zijn, wegens verblijf voor herstel van gezondheid in Wiesbaden. Voorts de heer van Ogtrop en de directeur, de heer G. E. A. van Hall. De slich ting was niet versierd omdat de Prins den wensch had te kennen gegeven de inrichting te zien zooals die ge woonlijk is. In de regentenkamer had hierna de oflicieele ontvangst plaats. De heer Wendelaar hield daarbij ongeveer de volgende toespraak Koninklijke Hoogheid, Koninklijke Beschermheer! Gaarne gebruik ma kende van Uwe welwillende vergun ning, heet ik Uwe Hoogheid namens liet Bestuur der P. H. S. hartelijk welkom. Dit bezoek aan de Stichting wordt zoowel door ons als door de verpleeg den ten zeerste gewaardeerd en dit te meer, omdat wij daardoor in de gelegenheid zijn onzen Koninklijken Beschermheer onze oprechte hulde mondeling aan te bieden. Maar dit bezoek stemt ons daar enboven tot dankbaarheid, immers, wij mogen daarin zien een hernieuwd bewijs van de groote belangstelling en sympathie, die deze schoone instel ling gedurende haar langdurig beslaan in zoo ruime mate van het Vorstelijk Huis heeft mogen ondervinden. Nadat de Prins hierop geantwoord had, onderhield hij zich nog eenigen tijd met de leden van het bestuur en den directeur. Hierna had er een wandeling plaats door de stichting. In de eetzaal hadden zich de verpleegden vereenigd en weid lpif Prins liet volgende lied toege- 'ongen, gemaakt door een der vei- pleegden P., een oud-stuurman. Ons welkom klink' U tegemoet, Prins Hendrik, Schout-bij Nacht Met eerbied hier door ons begroet. Zoolang door ons verwacht. Het doet ons oudjes allen goed Prins Hendrik hier te zien Die allen met een blij gemoed U hulde komen bièn. (bis). Nu koest'ren wij ook nog de hoop Dat Hare Majesteit Wellicht na eenig tijdsverloop Een welkom wordt bereid. Prins Hendrik onze voorspraak is Eu wij nog wat geduld Komt Hare Majesteit gewis Der oudjes wensch vervuld, (bis). U Hoogheid, Prins! U onzen dank, Voor 't hoog bezoek, naar tiier; Mocht 't voor Uzijn een goeden klank, Dan hebben wij plezier. Lang Lev' het ed'le Vorstenpaar Dat is ons aller bêe, Het driewerf Hoera! met elkaar, Als groet uit Egmond Zee, Die neemt Prins Hendiik mee. Vervolgens werd het Wertheim- paviljoen (ziekeniririchting) bezocht en de sioomwaschinrichting bekeken. In de conversatiezaal weid daarna den Prins een lunch aangeboden, waar o.a. ook aanzat de burgemeester van Egmond aan Zee, de heer Pranger. Er werd een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin en op Z. K. H, den Prins door den heer Wendelaar, en ook aan Hare Majesteit een tele gram van hulde verzonden. Het piogramma is verschenen voor het van 5 tot en metSJunia.s. alhier te houden 58e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres. Up die Congres-vergaderingen zul len de volgende onderwerpen aan de orde gesteld worden nWat kan er gedaan worden om de ontginning van 's lands woeste gronden te bevorderen op grooter schaal dan tot dusverre geschiedde?" Inleider: Jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, te Rijsenburg. «Welk soort van varkens is voor Nederland het meest gewensebt, en hoe komen wij daaraan?" Inleider: de Heer H. D. S. Hassel- man, te Utrecht. nis het wenschelijk, dat ook de groote landbouwbonden, vereenigingen en maatschappijen daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen?" Inleider: de Heer C. G. J. A. van Genderen Stort, te Groningen. nWelk nut hebben de koelpakhui- zen voor land- en tuinbouw?' Inleider: de Heer A. Waller, te Amsterdam. «Langs welke wegen kan de be reiding van de Nederlandsche zoete- melksche- of vette kaas meer winst gevend gemaakt worden?" Inleider: de Heer H. B Hylkema, te Utrecht. a Zou het mogelijk zijn in Neder land een paard, geschikt voor hei wapen der cavalerie, te fokken; zoo ja, in welke gedeelten van ons land, van welk ras zouden de daartoe aan te koopen hengsten moeten zijn en welke prijs zou door het Rijk ge middeld voor deze paarden op 4- jarigen leeftijd aan den fokker betaald moeten worden? b. «Zou het Rijk het geld, dat nu voor het Hengstendepót te Bergen- op-Zoom wordt uitgegeven, niet voor den landbouwer (fokker) nuttiger kunnen besteden?' Inleider: de Heer A J. P. Meteler- kamp van Bionkhorst, te Amersfoort. nis het, met het oog op de belang rijkheid van den Nederiandschen seha- penhandel op Engeland, niet wen- schelijker dat ernstige samenwerking plaats hebbe in Nederland tot ver betering van het schapenras?" Inleider: De Nederlandsche Kamer van Koophandel, te Londen. n Welke middelen staan ten dienste der Boter-contróle stations, om de consumptie en export van gecontro leerde boter te bevorderen?' Inleider: De AlgemeeneNederland sche Zuivelbond. Van de nieecten der bovengenoemde inleiders zijn ile praeadviezen bij liet programma gevoegd. Eerc- Voorzitter van het Congres is Mr. F. Ij Giaaf Scliimmplpenninck, Commissai is der Koningin m Utrecht Voorzitter .ie Heer C. J. Kneppelhoui van Steikenbuig, te Diiebergen Onder-Voorzitter de Heer J.B. Wes- terdijk, te Uiiituizermeeden; Eerste Secretaris-Penningmeester de Heer G. baron de Senarclens de Grancy, te Vucht; Tiveede Secretaris-Pen ningmeesler Jiir. S. M. van Reigers berg Versluijs, alhier. Gedeputeerde Staten van deze provincie hebben afwijzend beschikt op een adres van J. Voskuilen Cz. e. c ie Leusden, houdende vei zoek om het verkeei met automobielen en motorrijtuigen op den weg van al den huize nlledigenberg" langs de boeren hofstede «Prinsenhof' en liet Ge meentehuis, door de buuitscnap Ha- mersveld lot aan en in Leusbroek, met een zijtak tot aan den Zand- brinkermolen, te willen verbieden, wijl zij ten zeerste bevreesd zijn voor ongelukken, wanneer dit verkeer op bedoelden weg blijtt toegelaten. Die afwijzing geschiedde voorname lijk uit overweging, dat de door adres santen bedoelde weg, die weinig bochten heeft, in vergelijking met andere wegen, welke niet voor mottor- rijtuigen zijii afgesloten, niet gezegd kan worden te weinig breedte te hebben om zonder gevaar voor het verkeer door zoodanige voertuigen te worden bereden. Bij de vanwege het Heemraad schap nlJe Eera" gehouden verpachting van het vischrecht op de rivier de Eem, van «Het Spijker" tot den mond, gedurende het tijdvak van 1 Juni lüÜtj tot 31 Mei 1909 met 6 optiejaren, waren 20 gegadigden. De massa werd voor f278 per jaar gegund aan den heer C. A. A. DuJok de Wit, te Breukelen. Of er veel gevischt zal worden, staal echter te bezien; immers het plan is, de i ivier kunstmatig opnieuw van visch te voorzien. Wellicht dus zal over een paar jaar een hengelaar liet genoegen kun nen smaken, daar een zalm te ver schalken. Viijdag a.s. zal de nieuw benoemde pastoor Fock, bij de parochie van U. L. V., zijn ambt aanvaarden. Door de politie is aangehouden de 17-jarige J van E. die Zondag legen middernacht een boer met wien ze den gauscheu avond was uitgeweest, hij het scheiden in alle gauwigheid ontlastte van zijn hoi loge. Ze is op ti anspoi t gesteld naar Utrecht en daarin bewaring gehouden. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging zal hedenavond ten 8 uur onder directie van den Heer J. A. Jochems m de Koninginuelaan een uitvoeiing geven. Programma. 1. Marsch. 2. Ouverture Elvira. 3. Wals Terèse. 4. Faulaisie Le Speranze. Pauze. 5. Marsch. 6. Ouverture Jeanne d' Are. 7. Wals Vrouwe Luna. 8. Potpouri No. I. 9. Finale. Bij de op 5 Mei 1900 in het koffiehuis het Valkje te Amersfoort gehouden veiling ten overstaan van den notaris A N. J. Vos, is het koffiehuis de Keizerskroon aan" den Hof no 40 te Amersfoort verkocht voor f 10350 De le luitenant F. J. J. baron van Heemstra is van zijn detacheering bij het Ie regiment huzaren eervol ontheven en keert naar zijn korps te Deventer terug. Ingevolge machtiging van het D v. O. is de Sergeant-fourier J. van de Werke benoemd en aangesteld tot schrijver en werkzaam gesteld ten bureele van den Commandant van het 5e Reg. Inf. Ingevolge beslissing van den Generaal Majoor Comm. der 4e Div. Inf. is de bronzen gesp voor 18jaren trouwen dienst toegekend aan den Sergeant-fourier v. d Logt en den korporaal-kok Trouwborst van het 5e Reg. Inf. Sedert 1 Mei is alhier het gar- nizoenscoinmando opgeheven en ver vangen door een plaatselijk commando en heeft Z. E. den M. v. O. goed gevonden den Luitenant Kolonel v. d. Burg van iiet 5e Reg. inf. tijdelijk te belasten met de functie van Plaatse lijke Commandant. Luitenant D. J. Couvéo wordt 1 Juni overgeplaatst van het le naar het 3e regiment veld artillerie. Majoor D. J. Heinsius, comman dant van het I8de Landweerdistrict, zal aanstaanden Zaterdag naar de Legerplaats bij Zeist vertrekken, waar den 14den het tot het district be- hoorend personeel zal kampeeren. Quick (Amersfoort) Quick (Nijmegen) 5 2. Amersfoort Oostelijke le Klasse. Te Aiuhem, op 't terrein van Vitesse, had deze wedstrijd plaats. Het weer was prachtig, olschoon voor voetbal wel wat warm. Nijmegen was geheel compleet, terwijl Amersfoort één invaller telde. Piecies twee uur trapt Nijmegen af en dadelijk stormen ze op 't Amersfoortsche doel af; echter zonder resultaat. Het spel der Amers- foorters is erg zenuwachtig en binnen drie minuten beeft Nijmegen reeds een doelpunt. Volgens velen was de bal nog niet over de doellijn, maar de grenswachter gaf goal. Dit scheen Amorsfoort aan te moedigen, meer en meer nemen ze 't spel in handen en Nijmegen wordt geheel terugge drongen. De aanvallen van het rood witte vijftal zijn zeer gevaarlijk en steeds is 't Nijmeegse he doel in ge vaar. 't Gewenschte succes blijft dan ook niet uit. Na een prachtig opbrengen der rechtervleugel doelpunt de links binnen. Nu wordt er hard om de leiding gezwoegd, maar Amersfoort heeft de overhand. Geleidelijk wordt de scoor opgevoerd en rust gaat in rnel 4 1 voor Amersfoort. Eén dezer doelpunten ontstond uit een vrije schop even buiten 't strafschop gebied. Na rust krijgt Amersfoort zon en wind tegen, maar toch be houdt ze de overhand. Dadelijk na den aftrap wordt nummer vijf ge maakt, maar wegens buitenspel on geldig verklaard. Vijf minuten daarna wordt echter toch de vijfde gemaakt. Hierna blijft 't spel meer verdeeld en tien minuten voor tijd maakt Nijmegen haar tweede en laatste doelpunt. Amersfoort won dus met 5 2 en behaalde hiermede tevens 't Oostelijke eerste klassesciiap. hem beschreven." «Om Gods wil," riep Brown bevend van aandoening uit, ..Nathan, dan zou het kind niet vermoord zijn, dan zou Paul, onze Paul nog leven. De jongen heeft hem daags na den overval gezien? Is dat zeker?" "Zoo zeker als het amen in de kerk." "O Heer des hemels o God en ik heb het doodsbewijs gezien o God.'' De waard was op de sprekers toegetreden toen hij hoorde in welke betrekking de oude farmer en de cowboy tot elkaar en den veelbesproken moord stonden; ook de anderen hadden hunne aandacht op de beide mannen ge vestigd en luisterden aandachtig toe. ..Ik zeg n, heeren," ging de cowboy met stemverheffing voort, ..het is een duistere geschiedenis met dien jongen Osborne, ik denk echter dat die beiden daar," en hij wees met zijn hand op Ben en Jim, «ons daarvan meer kunnen zeggen, zij hebben zoo even zeer verdachte woorden ge sproken, naar ik hoorde." De aangewezen bandieten sprongen bij die woorden op, het blinkende mes in de hand. Ook de anderen stonden op. De waard ging in dreigende houding naar Ben en Jim en riep uit: Weg met die wapens heeren, of het zal jelui slecht bekomen." «Ik begrijp niet wat die man van ons wil, sir, wij zijn vreedzame lieden, en bemoeien ons nooit met audermans zaken." Maar de cowboy op wiens streng, verweerd gelaat zich een vastberadenheid uitdrukte, die respect moest inboeze men, ging voort terwijl hij Jim aanzag: «ik meen je te kennen kerel, je bent rechter Lynch daar ginds ontkomen, ofschoon de gerechtsdienaars je nauw op de hielen zaten." «Ik zei u heeren, dat ik hier ben gekomen om over dat geval wat meer te hooren en ik heb meer gehoord. Die daar," hij wees op Ben, «zei daareven terwijl hij den naam Osborne uitsprak«ik wou dat ik me niet met die zaak had ingelaten, ik heb altijd een naar gevoel als ik aan den jongen denk." Ik houd het er voor dat het de moeite loonen zal die kerels een kruisverhoor te doen ondergaan, wij zullen dan hooren welke zaak en welke jongen zij be doelden toen zij van Osborne spraken." «Ik wilde den man wel eens zien," riep Ben trotsch uit, die een vrij burger dezer Staten op zulke nietswaardige beschuldiging voor den rechter wil brengen." «Heeren riep Brown die geweldig opgewonden was, uit: «die kerels daar zijn het die onzen Paul weggevoerd en vermoord hebben, ik geef mijn hoofd tot pand dat zij het zijn." «Kom Jim," sprak de lange Ben, «wij zijn hier in een gekkenhuis verzeild, wij gaan andere lucht zoeken." Dit zeggende wilden ze weggaan. Maar de waard trad hen in de weg en Nathan Wild naast hem. «Ik vind jelui verdacht genoeg kerels, sprak Taylor, «om je eens goed in 't verhoor te nemen. Ik zou me zeer moeten vergissen als jelui signalement en vooral dat van jou met dat lidteeken niet in de acten van den Sherif te vinden waren." «God zegene me, man," riep Ben uit, «ge zult een gat in je huid hebben voor ge amen kunt zeggen, als gij achtens waardige heeren verdacht maakt. Maakt plaats I" en dreigend hief hij zijn pistool op. Een snel toegebrachte slag, door Nathan Wild met den korten steel zijner zweep op den hand gegeven, deed het pistool op den grond vallen. Tegelijkertijd werd Jim die met zijn lang mes zwaaide door een vuistslag van den waard getroffen, waardoor hij buiten gevecht werd gesteld. «Ik houd het er voor, heeren,1' zei hij toen bedaard tot de omstanders, «dat die beiden verdacht genoeg zijn om voor den rechter gebracht te worden. Ik ben magistraats persoon, heeren, en verzoek u achting voor de wet te hebben. Hier, Nathan Wild is mij bekend als een man van eer en evenzoo Mr. Brown uit Arkansas, de administrateur der Osbornshe bezittingen: zij zijn mij van goede zijde aan bevolen. Zij zijn gewichtige getuigen. Eerbied voor de wet. Gij beiden zijt mijne gevangenen." De aanwezigen stonden dicht om de beide bandieten geschaard, die, onmachtig om zich van hunne wapens te bedienen, aan geen verzet dachten. Daar met uit zondering Yan Ben en Jim allen met den rug naar de deur stonden, had niemand gezien, dat daar een man verscheen, die met verschrikt gelaat de groep aanzag. Toen men de verdachte kerels wilde boeien, viel Ben 's oog op den vreemde, die hem een teeken gaf en verdween, zonder dat iemand buiten Ben, hem gezien had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2