BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zullen aan de Koningsbruid een heerlijk versierd album aanbieden, waarin hunne handteekeningen zijn geplaatst. Ter gelegenheid van de Vorstelijke bruiloft zal een gezantschap van hooge prelaten den Koning en zijn bruid een kostbaar geschenk komen aanbieden. RECLAME. Na zes jaren. Yelen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer van Daal wonende Achter de Heilige Geest 2 te Amersfoort. Het publiek moet hem dank baar zijn voor zijn open eerlijke verklaring, waarin hij zegt: Reeds sedert zes jaren heb ik geleden aan een wreede pijn in den rug, jtéar waar de nieren zitten en in de beide zijden." doch Voornamelijk in de linkerzij. Ik kon üiij soms Vliet staande houden van de pijn erf niettegenstaande al de daaraan bestede zorgen" werd deze hoe langer hoe erger. Ook had ik zeer veel last vaan hoofdpijn, die niet wilde wijken, onophoudelijk had ik duizelingen en een éedurigen aandrang tot urinee- ren. Het gebeuqje wel eens, dat ik korten tijd verlost werd, d6ch dit was sleepts ten kostte van veel mey ellende en drf pijn kwam dan met verjhbbelde woede terog. Ik moet U eerlijk zeggerf jöat Foster's Rugjmn Nieren Pillen mij ontzaggelijk veel goed gedsrin hebben. Deze werden mrf Aangeraden doorheen vriend en na al hetgeen.- ik gebruikt had, bad ik er weliswaar niet veel, vertrouwen in, wrft echter ten eenen- male beschaamd werd. Nrfjrcen week knapte ik reeds op en ïpadat ik tw^'c doosjes geregeld in genomen hadi was ik^zoorer hersteld, dat ik niets meer van jdejrfJn kon bemerken, ook de andere kenteekenen mijner ziekte waren bijna geheel verdwenen. Aan allen die lijden, zooals ik vroeger, zou ik mijn genezing wel willen ver kondigen, want ik hen overtuigd, dat ik hun daaimede een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te nniken op elke wijze die U goed dunkt. ï>e J pjn dioj gelijkt op een dolksteek in dén rug spruit vo^rt uit de nieren en duitUraan dat jtz erg aangetast zijn. Het urinczuyf'heeft zicli" in de niSpn zeil gekristalliseerfren de bijtende en snijdmde oneffenheden donristaUen veroorzaken hevige pijnen. De tajKanddeelen, waaruit Foster's Kugpijn Nierci^pulen samen gesteld zijn, lossen^spoeaig het^pmezuur op en helpen de nieren Vi afvoering uit het lichaam van dit vergif, welS^fv^dRg plaats grijpt bij het nrineeren. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Daal gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. H. M. de Koningin-Moeder was bij de zilveren bruiloft van den Vorst en de Vorstin van Bentheim-Steinfurt, te Burg-Steinfurt, te zamen met den Vorst van Waldeck en Pyrmont en met de Erfprinses van Ei'bach-Schön- berg. Ben lOen Mei braebt H. M. van uit Honnef een bezoek aan de Vorste lijke familie Van Wied, te Neuwied. Te Honnef ontmoette H. M. den Koning van Zweden. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het bestuur der afdeeling «Baarn en Omstreken" der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alco holischedranken welwillend toegestaan op Hernelsvaartsdag a.s. een zanguit voering te geven in het Overbosch aan den Soestdijker Straatweg. De gemengde zangvereeniging »De Blauwe Vaan", uil Utrecht, onder leiding van den Heer D. van Staveren, heeft zich daartoe aangeboden Volgens ingekomen berichten bij de intendance zal H. M. de Koningin- Moeder den 20en Juni het paleis te Soestdijk betrekken. Het staldepartement en het gevolg van H. M. arriveeren aldaar reods op 16 Juni. J. 1. Zaterdag werd te Hoevelaken het huwelijk voltrokken tusschen den len luitenant jhr. H. A. van Reigers berg Versluijs, ordonnans-ofiicier van H. M. de Koningin en baronesse A. Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken vroeger hofdame van Hare Majesteit. Het huwelijk werd ingezegend door ds. Kyftenbelt, den oom der bruid Om 1 uur 15 min. was de dienst af- geloopen. De Prins der Nederlanden, in ad miraalsuniform, was met zijn adjudant, de luitenant ter zee 1ste klasse jlir. Hooft Graafland, bij de plechtigheid tegenwoordig en nam deel aan het dejeuner. Ook de hofdames freule Rengers en freule van Haersma de With waren aanwezig. Het dorp. was in feestdos, kwistig versierd met groen, bloemen en vlag gen. Voor hot Huis Hoevelaken en de kerk waren eere poorten aangebracht De schoolkinderen hadden viijaf. Verschenen is het Reglement voor de nationale en provinciale ten toonstelling van pluimgedierte konij nen enz., die alhier op 6, 7 en 8 Juni gehouden wordt. Juryleden zijn de heeren G Muijs, alhier, voor hoenders; F. E Blaauw te 's Gravenland, voor watervogels; G -Jacobs en W. J van der Horst, beiden te Utrecht, voor konijnen Het Reglement bepaalt o. m. dat elk dier het eigendom moet zijn van den inzender; Door de spoorwegmaatschappijen wordt gratis terugzending toegestaan voor onveikoehte dieren, mits de afzenders voldoen aan de voorwaar den, die aan elk station zijn te infor- meeren. Er worden 112 verschillende num mers gevraagd, waaronder nesten jongen niet ouder dan 4 maanden, en 3 nummers ter «opluistering". De regeling der tentoonstelling is in handen gegeven aan de provinciale afdeeling Utrecht van de «Vereeniging lot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland", de bekende V. P. N. In een warm geschreven «Te wapen I" doet de Secretaris der Provinciale afdeeling eer. oproep aan de ruim 6000 leden der V. P. N. oin de ten toonstelling ook financieel te steunen. Het vraag-programma is verzonden. Tot a.s. Zaterdag 19 Mei is er gelegenheid tot inschrijving. Nadere inlichtingen geeft de Secretaris van de Commissie, de heer H. Tromp van Holst. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft afwijzend beschikt op hel verzoek van mej Deb. Klein, alhier, om de vergunning voor den verkoop van sterkendrank in het klein, staande ten name van wijlen haar moeder op haar naam over te schrijven. De manschappen van het XVIlIe landweerdistrict zijn j.l. Maandag in de legerplaats bij Soesterberg, voor den tijd van G dagen, voor herhalings oefeningen onder de wapens gekomen. Zij woiden gedurende deze week geoefend onder leiding van den district-commandant, den majoor D. J. Heinsius. Nieuwe aansluitingen aan het plaatselijk telefoon-net zijn gevraagd door: rur. A. van Traa (woonhuis) met 163 (het kantoor van de firma Methorst Van Lutlerveld behoudt het nummer 49); apotheker Ittman, aan de Langestraat. met 164; en apotheker Ter Maat, op den Hof, met 165. In de 7e algemeene vergadering van de Bond van Oide der II IJ. S. M. j I. Zondag te Haarlem gehouden werd besloten de eerstvolgende algemeene vergadering te Amersfoort tot houden SSIste MltTSI.OTF.itlJ. Yijfde klasse. Eerste week. Trekking van 14 en 15 Mei 1906. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 14262. Prijzen van f 70. 1023 1565 3807 3830 45019235 12143 12190 14184 14287 17410 en 17539. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 108 109 1011 1014 1015 1027 1556 1558 1564 3822 5230 5245 5247 9259 12156 12173 12175 12178 13055 13059 14179 14191 14203 14210 15979 17378 17393 17403 17534 en 17556. Sedert Zaterdagmorgen wordt te Meppel een zeventienjarig meisje ver mist, dat onder de gemeente Staphorst de begialenis zou bijwonen van een milicien uil die gemeente, dezer dagen in het hospitaal te Amersfoort overle den, met wien zij eene verkeeiing zou hebben gehad. Zij is daar echtei Diet gekomen doch moet zich begeven heb- btn in de richting van Zwartsluis of Wanneperveen. Haai hoed en cintuur zijn gevonden aan het Jaagpad naar Zwartsluis. Alle ingestelde nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Uit verschillende deelen van ons land komen berichten van schade, door het onweer van Zondag aangericht. lu bet Koegras, gemeente Ileldei, zijn gisternacht tijdens een hevig on- weder 7 koeien van den veoliouder Alb. Noot in de weide door de bliksem getroffen en gedood. Aan den Boscbweg nabij Het Zand, gemeente Zijpe, werd de boerenwoning van den lieer A. de Wit, bewoond door J. Sluit, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Te Gilze en Dorst ging liet onweer vergezeld van 'n hevige hagelslag. De hagelkorrels, die er in groote massa vielen, waren groot, sommige grooter dan flinke knikkers. Aan de landbouwgewassen werd nogal wat schade aangericht. De vroege logge en het gras is hier en daar plat geslagen en ook de hoornen hebben nogal wat geleden. Te Gilze sloeg bij den heer M. de bliksem in 't dak zijner woning, 'n gedeelte ervan weid versplinterd, doch gelukkig werd geen brand veroorzaakt. Op verschillende plaatsen hagelden dakramen stuk. Te Breda sloeg aan de N. Ginneken straat de bliksem op den schoorsteen van een der huizen nabij den winkel van Eigen Hulp. 't Gaf een verschrik- kelijken slag; stukken steen vlogen in 't rond. Gelukkig werd geen schade aangericht. Te Ginneken sloeg de bliksem in de boederij van den heer lac. M wonende onder Boeimeer. Een der deurposten van de achterdeur van hel woonhuis werd als 't ware in tweeën gespleten. Van een zich naast de deur bevindend venster werd van een der kozijnposten een groot stuk hout af gekloofd, de andere post werd van onder tot boven gespleten. De ruiten bleven wonder genoeg heel. Het oudste zoontje, dat over het venster zat te spelen, werd licht aan een arm gekwetst, doch kwam overi gens, evenals vrouw M en een tweede kind, met den schrik vi ij. Welken weg de bliksem zich verder heeft gebaand, is niet na te gaan; alleen is op den zolder nog te zien dat van eenige planken van het be schoten dak eenige splinters zijn weggeslagen eri vuoi ts is hel bovenste deel van den schoorsteen een weinig gescheurd en weiden eenige dak pannen weggeslagen. Te Loon op Zand sloeg omstreeks vijf uur de bliksem in de looierij van de kinderen Oomens, zoodat het ge- bouw weldra tegen den grond lag. HM was verhuuid aan een paar looiers Van den een is er een partij leer in verbrand, van den ander eenige huiden. Assuiantie dekt de schade, doch niet van de huiden; deze waren niet ver zekerd. Te Tilburg woedde het onweer lang en hevig. Op minstens dertien plaatsen is de bliksem ingeslagen hier en daar ontstond een begin van brand, die echter spoedig gebluscht werd, eri voor zoover men verneemt, nergens aanmerkelijke schade heeft berokkend. In Oo-lerbeek veroorzaakte de met het onweer gepaard gaane stortbui groote vertraging in het stoomtram- verkeer, doordat de rails geheel met zand en water overspoeld werden. Te Roermond werden op de stads weide en aan den Venloschen weg een paar boomen door den bliksem getroffen. To Deventer ging het onweer ge paard met geweldige plasregens waar- tusschen enkele hagelsteenen. Op de Bolwerksweide werd een koe van den landbouwer v. d. Berg, in een weide onder Diepenveen een paard van den stalhouder Soririenberg doodgeslagen In den spoorweg van den H. IJ S. M nabij het station werden groote gaten geslagen, zoodat de treinen slechts met beperkte snelheid konden passeeren In verschillende panden sloeg de blik sem vooi Is in zonder brand te veroor zaken, De boerderij van H. Breeden- oord te Hoogeveen onder Terwolde werd een prooi«fcier vlammen, bijna niets werd gered; 2 varkens en eenige kippen kwamen in de vlammen om. De schade wordt gedekt door verze kering. Naar uil Zutphen word', gemeld is do boerenplaats «Kijkover" teWarns- veld, van den landbouwer Steegeman, door den bl iksem getroffen en afgebrand Te Wijlie is een koe van den landbou wer 11. Schrijver op den Rankenberg in de weide door den bliksem gedood. Onder de gemeente Zeist is de dienst bode van mevrouw Schimmelpenninck van der Oye, nabij villa «Zandhof door het hemelvuur getrollen en be wusteloos m elkaar gezakt. Een jong Nederlander, die met zijn gezin sedert een paar jaar is gevestigd te Beikeley, aan den overkant van San-Francisco, schreef in liet laatst van Apnl o.a. het volgende aan zijne familie hier te lande: De waarde aan vast goed door de ramp verloren gegaan, wordt geschat op 750 millioen dollars. Wij zeiven weten nog niet of we alles kwijt zijn. Dat hangt af van de bank, waar we ons geld hadden ge plaatst. Het zal nu nog een maand duren vóór we het weten, want r- der kan niemand een cent kiijgen, omdat de brandkasten nog 30 dagen moeten gesloten biijien wegens de hitte. We hopen natuurlijk dat we alles terugkrijgen, maar niemand be kommert zich veel om zoo iels; men is al blij als men er levend is afge komen. «Hier in Beikeley was de aardbe ving niet zoo hevig als in Frisco, maar toch ook niet gering, ons huisje danste als een pop en het was een wonder, dat de schoorsteen er op bleef staan, een groote uitzondering. «Het is een allerakeligste yewaai- wording als de grond omlei je voeten begint te hobbelenNu en dan zijn er ,n0° kleilie Schokjes; dat schijnt er allyd bij te beliooren. «Kort na de beving, dus den eersten morgen, ging ik als gewoonlijk naar stad en ik raadde mijn chef alles uit liet kantoor' te redden. Maar- men dacht dat de brand daar nooit zou komen en om 12 uur was alles afgebrand. Den volgenden dag, toen de puinhoop nog rookte, zalen we al in een nieuw kantoor in Oakland Ziedaar de Amerikaarisclie voortvarendheid. We krijgen het nu zeker wel druk; maar we mogen maar blij zijn dat onze maatschappij zoo groot is. Terwijl bijna ieder buiten wei k is, krijgen wij geldloozeu bijv, vandaag vijf dol lars en wij allen behouden ons volle salaris. Alle steden in de buurt zijn in staat van beleg een vreemde toestand. Eiken avond komt een soldaat kijken of men een kamer heeft verlicht met open gordijnen. Dat is om de straat te verlichten. Huis aan huis wordt er gevraagd of men ook vluchtelingen herbergt. Daarvoor krijgt men dan voedsel, kleeding, enz. Wij hebben ook een vluchteling uit San Francisco ui huis. een Nederlander. Een opge ruimd Amei ikaanscli rnei-je met een Roode-Kruisband om den arm, kwam straks vragen wat we voor hem noodig hadden Hij vroeg om sokken, boorden en overhemden, en dat alles zullen ze hem nu brengen. De orde is voorbed lig. Iedereen houdt zijn hoofd bij elkaar. Voortdu rend komen er goe lerentreinen met sneltreinvaart uit het Oosten, vol levensmiddelen. Men kan gerust zeg gen dat niemand honger behoefde te lijden. Hoewel bijna heel San-Francisco tegen den grond ligt, is ieder overtuigd, dat de stad grooter en mooier zal worden dan vroeger. Men zegt nu al: it's «the best thing ever happened to Fiisco, ('t was het beste wat San- Francisco maar kon ovei komen). Men vindt het hoogst interessant en is er trotsch op, de ramp te heb ben meegemaakt, «the greatest fire in woi Ids history(de grootste brand in de wereldgeschiedenis). Ziedaar de Amerikanen." Smakelijk eten 1 Men schrijft ons uit Meppel Dez.er dagen begroef een landbouwer te Ruinerwolde eon gestorven vet varken achter zijn hu.s, maar vergat, zooals meestal geschied het vooraf met petioleum te begieten. Een paar dagen later ontdekte hij dat het dier opge graven en meegenomen was. Allerwaar schijnlijk wordt er worst van gemaakt, en voor consumptie naar Holldad ver zonden. voort in den nacht, Brown sloot zich, hoe Taylor het hem ook aftied, bij den Cowboy aan. «Ik denk Taylor," sprak de rechter op rustigen toon, toen zij weggereden waren, «wij hadden een goede vangst, want ik twijfel er niet aan of «vij hadden den beruchten prairieroover, den langen Ben en diens gruwelijken moord- gezel, Bloom te pakken. En Mr. Osborne? Nu, ik hoop dat onze jongens hen zullen vinden. Wij moeten hier de boel eens in orde maken, Taylor, dat fatsoenlijke men- schen hier vrij kunnen ademen. Goeden nacht Sir!" HOOFDSTUK VIL De zon was reeds opgegaan toen Puck en de trapper ontwaakten. Zij gingen uit het hol en liepen voorzichtig met de buks in de hand tot aan den zoom van het boschje om een blik op de prairie te slaan. De zon straalde van uit een wolkenlooze hemel en slechts het neergeslagen gras getuigde van den stortregen in den afgeloopen nacht. De scherpe en geoefende oogen der beide mannen waarden over de Steppe naar den kant van de Oshonta en de rotsen, maar alles lag daar eenzaam en verlaten voor hen. Toen gingen zij naar den anderen kant, doch ook hier ontdekten zij niets wat tot de aanwezigheid van Kiowas deed besluiten. In het hol teruggekeerd vonden zij Stone en Paul al wakker en den eerste bezig vuur aan te maken. Maar de trapper verbood dit terstond. «Geen vuur aanmaken, Sir. Vuur geeft rook, die niet in het hol blijft, en de Kiowas hebben goede oogen. Zij zullen oj> dezen gezegende morgen zeker wel scherp rondzien waar Grizzly en zijn medicijnman gebleven zijn." «Na, als gij er zoo over denkt, oude Steppenbeer, dan zullen wij ons ontbijt koud nemen, 't zal niet voor de eerste maal zijn dat mijns vaders zoon zonder warme thee zijn dagwerk begint. Hoe is het buiten?" «Niets te zien, wijd en zijd. Zij zullen onze sporen ver geefs zoeken, die zijn door den regen totaal uitgewischt.'' Zij keken naar de paarden en voederden ze, daarna ont beten de vier lotgenooten in opgewekte stemming, wijl zij het dreigend doodsgevaar van den vorigen dag zoo gelukkig ontkomen waren en onbezorgd voor de naaste toekomst. Toen besloten zij, op raad des trappers, zich naar vier zijden tot aan den rand van het boschje te verdeelen en een waakzaam oog over de Steppe te houden. Hij wees den drie anderen hunne plaatsen aan, sprak waarschuwings teekenen met hen af en bezette toen zelf een wachtpost. De dag, helder en vroolijk, na het nachtelijk onweer, ging rustig voorbij. Weliswaar, zagen zij meermalen Kiowa's in de Steppe, enkelen van de legerplaats af, anderen er heen, doch geen hunner naderde het boschje waarin de vluchtelingen waren en geen teeken wees er op dat men erg in hen had. De Indianen moesten geheel in 't onzekere zijn omtrent de wijze, waarop de trapper gevlucht was. Deze ging meermalen naar de anderen om bericht in te winnen over hunne waarnemingen. Maar niemand had iets opvallends bemerkt. De nacht viel in en alle vier gingen ze in het hol. «Zou het niet beter zijn, Puck," vroeg de trapper zorgvol, «dat we te paard stegen, Paul bij mij, Stone bij jou en dat we aan den Arkansas zochten te komen, dien dan over staken of ons een vlot maakten om den stroom af te gaan?" «Oom, de Kiowa's zijn in grooten getale in de Steppen verspreid, het is ondenkbaar dat zij ons morgen niet zouden ontdekken of onze sporen zien en ons volgen. En zoodra wij worden ingehaald, zijn wij verloren, want twee ruiters op één paard, komen niet ver. Er blijft ons niets over, dan ons allen bereden te maken, daarom ga ik heen om paarden te halen. Dan zullen we, naar ik hoop, in den nacht een heel eind afleggen, zoodat wij buiten het bereik der vijanden komen. Met de enkelen die ons aanvallen spreken wij dan door onze buksen." «Heel goed, Puck, maar ik ben bang voor je als ge nu onder de rooden rondsluipt." «Gevaar, oom? Kent u Puck zoo weinig? Ik besluip den panther in het gras en zou gevaar vreezen van de Kiowas." «En ik ga met hem, oom," sprak Paul vast besloten, «het gevaar te deelen." Puck lachte hem toe. «Kind, Je hebt te weinig ervaring." «Paul is zeer verstandig," sprak de dwerg, «en vlug als de slang. Er moeten er twee gaan, om twee paarden te berijden." «Dan ga ik met je Puck." Gij. zijt te groot, oom, en niet jong genoeg meer om in het gras te kruipen, en ook te zwaar voor een Indianen- paard. Laat Puck en Paul gaan, Puck is voorzichtig." «Ja, het moet gewaagd worden," sprak de trapper ern stig, «nu, gaat dan kinderen en God bescherme je!" (Wordt vervolgd),

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2