Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. komen tot invoering van den Midden- Europeeschen-tijd in ons land (»H. Ct.") Een lastige vragenlijst. Door den Minister van Justitie is enn staat van inlichtingen vastgesteld om trent jeugdige personen wier plaatsing is bevolen in een tuchtschool. Met de beantwoording daaraan worden de bur gerneesters belast. Weer dezer dagen ontving de Burgemeester eener ge meente, scbryft de »N-Br", een der gelijke staat ter beantwoording en werden daarin inlichtingen gevraagd omtrent: 1. Den vader. 2. De moedei' 3 Zijn de vader en de moedergehuwd Datum van bet huwelijk. 4. Verwant schap van vader en moeder. 5 Hoe veel kinderen hebben zij gehad 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan ge storven Waaraan? 7/14 Is iets be kend van: zenuwziekte, krankzinnig heid, tubeiculose, syphilis, andere ziekten voor het kind van belang dronkenschap, zelfmoord, misdrijven, bij deoudeis. grootouders,oom tantes, broeders of zusteis? 15. Zijn de ouders beiden of een van beiden ontheven of ontzet van de ouderlijke macht of van de voogdij; zoo ja, bij welke uitspraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van het kind voorzien 1G. H-d hoeveelste kind is de verpleegde? 17. Hadden zwangerschap en gebooite normaal beloop? 18. Was het een borstkind? 19. Leed het aan stuipen in de eerste levensjaren? 20 Hoe oud kreeg het tanden? 21 Hoe oud leerde het spreken 22. Hoe oud leerde het loopen 23. Leed het aan Engelsche ziekte? 24. Heeft het aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welke? 25. Leed het aan toevallen? 26. Be stonden er andere afwijkingen in het zenuwleven? 27. Hoe oud was het zindelijk 28. Was het achtelijk (lichamelijk, geestelijk). 29. Hoe is bet karakter (valsch of eerlijk on deugend ol gehoorzaam, plaagziek of vriendelijk). 30. Hoe is het temperament (driftig of kalm). 31. Had het lief hebberijen, welke En zoo kwamen erop het formulier nog een 00-tal andere vragen voor. Een prachtig onderzoek voor een bur gemeester, zegt het blad, om te weten te komen of een tante van een jeug digen veroordeelde misschien aan een der genoemde ziekten heeft geleden. Hoe krijgt men het toch in zijn hoofd? Hoe moet toch in Gods naam een burgemeester aan de wetenschap ko men, wanneer het kind zindelijk is geworden? Vrouwenkiesrecht. Een groep vrouwen hier te lande dringt met taai-volhardenden ijver aan op het toekennen van het kies recht aan haar sekse. Hoe weinig belangstelling er in- tusschen bij de vrouw voor het open bare leven bestaat, bleek dezer dagen duidelijk uit een proefneming. In het vooruitstrevende Groningen besloot de liberale kiesvereeniging «Burgerplicht» hare deuren ook wijd open te stellen voor de vrouwen, tot groote ergenis van meer gematigde leden, die vreesden eerlang de mannen in alle vergaderingen door de vrouwen overstemd te zien. En hoeveel dames, denkt ge, dal zich voor het lidmaatschap aanmelden 2, zegge twee. Het feit is toegekend. Rozeuteutooiistelling te Zeist. De tentoonstellingscommissie be sloot in hare Maandagavond gehou- deu vergadering, dat zij aan de rozen- tentoonstelling in «Boschlust" een bloemencorso zal verbinden, en wel op Donderdag 19 Juli a s., des namid dags ten 2 ure. Er zijn 4 prijsvragen, n.l. voor: A. Het schoonst met bloemen ver sierde rijwiel (geen motorrijwiel). Op deze vraag kunnen alleen mededingen naar de uitgeloofde medailles de le den van den Algemeen Nederlandschen Wielrijdersbond en die van »Nos jungunt Rosae". B Het schoonst met bloemen ver sierde rijwiel. Op deze vraag en die volgen kan iedereen inzenden. De heer Begeer, te Utrecht, schonk be reids twee medailles voor deze vraag. C. Het schoonst met bloemen ver sierde rijtuig, bespannen met ezel of muilezel, en D. De schoonste met bloemen ver sierde aangespannen bokkenwagen of aangespannen sportkar. De regelingscommissie bestaat uit de heeren J. B. M. van Galen alhier. J. Manger Cats te Driebergen en den heer Henri, van Lunteren te Utrecht, waar nadere inlichtingen en program ma's vei krugbaar zijn. RECLAME. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden ge nezen van een ziekte, en geen heter bewijs \an de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onderstaande verklaring die aanduidt, dat verlichting en genezing van ziekten afhangen van een oordeelkundige ge volgde behandeling. Mejuffrouw Wed. émoorenburg; wonende Harpstraat 15 te Utrecht, deelt ons mede: Ruim drie jaren héb ik gesnkkeld aan voort durende pijn in (fen rug en in de zijden. Het was hoofdzakelijk in het sifialle gedeelte van den rug, ook #rckte de pijn zich menigmaal over den gehepfen rug uit en ik kon soms heelemaal niet,' zitten zoo .hevig was dezelve. Ik had veel lapt hij de urineloozing. Het water was troebel, bloederig en kwam met veel pijn. Hiervoor was' ik reeds dibjrijls onder behande ling geweest, doch men scheen er niet veel aan te kunnen doen en .f'eide, dat ik op mijn zeven en /zeventigjarigenT leeftijd wel niet veel beterschap! kon verwaofctcn. Ik had dan ook aarheid te zrfgen, niet veel hoop op ik metlr'oster's Rugpijn Nieren :on, doch ah net goede wat men daar- deed mijyfaarmede een proef nemen, tig was' ik, toen ik reeds na eenige e groote verlichting ondervond en na twaalf dagen volkomen genezen was. Ten dienste-*van andere lijders kunt U mijn bericht gerust .publisecren, want menigeen zal hierdoor van zijn ellende verlost kunnen worden. De .bovenstaand!» verklaring zoo eenvoudig oprecht bewijst ons het doeltreffende van Roster's Itogpijn Nieren Rillen. tHet is een zeker mid del voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, venals vabr hunnp) eerste kenteekenen pijnen,pstramhjfid en zw^Jste in den rug, stopping, o'.■jtvloedige pnnoloozing, bezin! der vu^ne, rpgpijn veroorzaakt door een ki^öe, aandrang vpn- bloed in deanieren of blaai steking ffnz en al de ziftten daaruit, vloeiend zoóals suikerziekte waterzuch; van eiwitstoffen, onreinheden in het Jpöed enz. Vermijdt dus de ziekte, tdgrijl mpairekt bij de eerste verschijnselen de kiemen zfeodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de échte Roster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me juffrouw Smoorenburg gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de IV eg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Het eindexamen Yan het gym nasium zal plaats hebben op 21, 22 en 23 Juni. Als gecommitteerden daarbij zijn door den minister van binnen- landsche zaken aangewezen dr. C. J. Eggink inspecteur der gymnasia, dr. F. J. L. Kramer, oud-hoogleeraar, directeur van het Kon. huisarchief en dr. P. van Geer, oud-hoogleeraar. In de Donderdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders der Amersfooitsche tramwegmaatschappij werd besloten het bestuur te machtigen in onderhandelingen te treden met het gemeentebestuur tot het ver krijgen van een hoogere subsidie of wel tol het doen overnemen van het bedrijf door de gemeente. Donderdag 24 Mei (Hemelvaarts dag) zal door de Amsterdamsche wiel rijders-vereeniging »De Renners" op den straatweg van hier naar Arnhem een wegwedstrijd worden gehouden. Door de vereeniging «Het Groene Kruis" alhier zal worden geopend een cursus vooreerste hulp bij ongelukken ten behoeve van fabriekspersoneel, welke cursus binnen 4 maanden na den aanvang, doch vóór 1 December 1906 zal geëindigd zijn; waarvan het onderwijs kosteloos zal worden ge geven in ten minste 12 lessen, ieder van niet minder dan l'/j uur, door eenen wettelijk bevoegden genees kundige. - Tot deelneming komen bij voorkeur in aanmerking opzichters, portiers, kantoorbedienden, meesterknechts, machinisten en de meest ontwikkelde weiklieden. In een vergadering der Vereeni ging «Handel en Nijverheid" is be sloten de étalage-wedstrijd tijdens de landbouwtentoonstelling niet te laten doorgaan, om reden het meerendeel der winkeliers door de Pinksterdrukte geen gelegenheid hebben tijd daaraan te vindenwel werd door verschillende leden toegezegd, dat zij, met het oog op het vreemdelingen bezoek gedu rende die weken, meer nog dan an ders werk van hunne étalages zou den maken. Belanghebbenden zij nogmaals herinnerd, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie a.s. Dins dag tusschen half elf en half één ten raadhui/.e alhier audiëntie zal ver- leenen. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 382e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 23 Juli en eindigt 12 October 1900. Bij beschikking van den M. v O is bepaald dat het voorbereidend Militair onderricht zal duien van 1 October tot ultimo Januari, zij die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Juni (dit jaar vóór 15 Juni) bij den commandee- rende olTieier van het 5e Reg. Inf op het bureel Iiifariterie-kazerne No. 4 van des voorm. 9— 12 ol 24 uur nam. aanmelden. Aan den Adj.-onderod.-kwartier- meester R. Meyer van het 5e Reg. Inf. is de zilzeten medaille voor 24 jaren trouwen dienst op den 17'Mei toegekend. Ingevolge beslissing van het D.v. O is de le luitenant D. J Gor ter 5e Reg. Inf. aangewezen tot bij woning van den herlialings-cursus B. aan de Normaal Schietschool van 10 Juli—8 September. De uit West-Indië teruggekeerde le luitenant H. Jespers is ingevolge beslissing van het D. v. O. weder ingedeeld bij het leger hier le lande en wel hij liet 5e Reg. Inf. en is aan hem een verlof van 2 maanden ver leend. --Gedurende de zomer zullen door destafmuziek van het 5 regiment infan tafte, directeur de heer G. Bikkers, ip het terras der sociëteit «Amicitia' Oncer ten worden gegeven, op de navolgende data: Zondag 3 Juni, Dinsdag 5 en Don derdageu 7, li, en 28 Juni, Donder dag 5 en 12 Juli Dinsdag 17 Juli en Zondag 22 Juli, Zondag 12 en Dins dag 21 Augustus. Voorts zullen op Zondag 24 Juni en Donderdag 26 Juli concerten wor den gegeven door de muziek van het 4 regiment Huzaren uit Deventer, Kapelmeester de lieer II. A. Maas en op Donderdag 2 en Vrijdag 31 Augustus door een Orkest uit Utrecht onder directie van 11. Kuijpers. Op de voordracht voor Hoofd der Jongensschool aan de Heerenstraat zijn geplaatst de heeren: A. H. de Roos, Hoofd der school voor M. U. L. O. te Enschedé; A. R. van Hatlum Instituteur te Noordwijk en J. C. CJ Rupp, Hoofd der school voor M. U. L. O. te Eibergen. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten, verzonden van het post kantoor te Amersfoort, over de eerste helft der rnaand Mei 1906. Blieven (binnenland). Tesurié 11. IJ. S. Maatschappij, Amsterdam. Redemeyer, Enschei e, J. v. Diepen, Oostermeer. J. v. Diepen, Lisabetli Vermaanig, Nijverdal. L. Mullens, Raalte. C. v. Esch, Rotterdam, v. d. Laan, Zaandam. A. v. Reeden, Zandvoort. Schimmel, Amersfoort J. Ruitenbeek, Brieven (buitenland). S. E. general Saleka, Athéne. Klaas v. d. Werf, Xdome. Briefkaarten (binnenland). Th. v. h. Loon, Amersfoort. A. Fommel, Amsterdam. Ronkens, Haag. de With, Utrecht. Briefkaarten (buitenland). Frieda Brandt, Deutschland. Mr. Daziel, London. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad dei Ned Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 20 Mei en Donderdag 24 Mei geregeld als volgt: Evang. Lutli. Kerk. Voorm. '10 uur, Ds. Joh. C de Meijere, Em.-pred. te 's-Gravenhage. Hemelvaartsdag. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Rcnioiistranteclie kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte Em.pred., Wed. en Weezen. Hemelvaartsdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Hemelvaartsdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezing. 's Avonds 5 uur, lezing. Hemelvaartsdag. Voorm. 9'/i uur, Ds. de Vries, pred. te Grafhorst, 's Avonds 5 uur, Ds, de Vries. De Cacao der firma J. C. Baan te Alkmaar is op de Groote Inl-i nationale Tentoonstelling van Handel en Nijverheid gehouden van Maart Mei 1906, te Genua, bekroond met de hoogste onderscheiding: Grand-Prix met Gouden Medaille. Terens is genoemde firma de hoogl eer te heuil gevallen, op Ie Inter nationale Tentoons elling van Voedm Gezondheids- en Genotmiddelen, te houden AprilMei in de lokalen van den Koninklijken Kunstkring, Aren bergstraat, Antwerpen, te zijn be noemd, als: Hors Concours Membre du Jury, (Lid van de Jury) buiten mededinging. Zuidelijk bloed. Donderdagmorgen even na half- twaalf werd de drukke Noordblaak te Rotterdam eensklaps opgeschrikt door het knallen van scholen en men ontdekte dan ook een vreemdeling die, in den tug gedekt door het postkan toor, bezig was een revolver af te schieten in de richting der vestibule van de Wissel en Efiectenbank, ter wijl zijn andere hand een dolk om klemde Het bleek al spoedig dat zijn tegenstander, die ook met een dolk was gewapend, het gebouw van de genoemde Bank was binnen gevlucht Het gelukte aan de politie beide vreemdelingen, die Spanjaarden wa ren, te arresteeren, terwijl voorts aan het licht kwam dat de schutter zwaar gewond was door een ponjaardsiooi achter in den hals. Beiden waren he vig twistende uit de Molensteeg ge komen, waar de een blijkbaar den dolksteek reeds had opgeloopen, ter wijl de dader in de Wissel- en Effec- tenbank was gevlucht, waar hij juist door deu portier zou worden verwij derd toen de ander met het schieten begon. Wonder boven wonder werd nie mand geraakt. Nadat beide personen die op zoo geruchimakende wijze hun veete hadden bekoeld, naar het po litiebureau in de Pauwensteeg waren overgebracht, bleek de met den dolk geraakte zoo gekwetst, dat zijn opna me in het ziekenhuis noodzakelijk was. De rustelooze bedi ijvigheid der Amerikanen heeft zonderlinge ge volgen. Nadat te New-York met groot succes een Dag- en Nacblbank is op gericht, zijn vele handelszaken haar bedrijf naar zonsondergang gaan voort zetten. De schouwburgbezoekers en zij die in de restauraties soupeeren kiijgen circulaires met allerlei aan biedingen om te speculeeren en veel bezwijken voor de verleiding, omdat liet een aangenaam gevoel moet zijn zaken te doen, terwijl andere slapen Een echten handelaar in New-Y'otk is de lichte dag te kort en gretig neemt hij de gelegenheid waar om nog meer geld te maken. Hot nach telijk leven te New-York is nu reeds in vollen gang. Broadway is om elf uur drukker dan 's namiddags vier. De meeste effectenmakelaars, die ovëidag op hunne kantoren gewerkt hebben komen 's nachts in het Waldorf Asto ria of een der andere groote hötels en doen er dikwijls veel grooter za ken dan den afgeloopen dag. Om twee uur in den nacht straalt alles Broadway in electrisch licht, in vele restauraties spelen de orkesten tot vier uur. De electrische trams lijden ook nu nog om de vijf minuten Een aantal apotheken, sigarenwinkels en kappers zaken sluiten in het geheel niet meer. Zoo neemt de vraag naar nachtelijken arbeid te New-York voortdurend toe, wijl er geen pauze meer is. Jammer maar, dat het aantal bleeke, afgetobde menschen nu nog sterk zal vermeer deren, want om te zorgen dat New- Yoik ook des nachts kan voortwei ken en plezier maken, zullen velen nooit voldoende rust krijgen. Belangrijke vondsten. De Engelsche geleerden Grenfell en Hunt hebben reeds herhaaldelijk de beleerde wereld verrast met belang rijke oude handschriften door opgra vingen in Egypte, te Oxyrr hynchos, gevonden. Thans hebben zij wederom een groot aantal te voorschijn ge bracht, waaronder zeer belangrijke, en nog onbekende van Grieksche dichters. Zoo vonden zij van Pidarus, een deel van een totdusveronbekend treur- spel(„Hypsipyle") van Euripides Voorts een brokstuk van een Geschiedenis an Hellas, wellicht uit de verloren gegane werken van Ephorus of fbeo- pompus, en een commentaar op Thu- cydides. Het belangrijkste is wel een perkament dat 45 regels bevat van een nog on bekend Evangelie, beschi ijvende boe Jezus met zijn jongeren dei: tempel te Jerusalem bezoekt en daar een gespr ek voert met een Paaitzeeër, die Jezus verwijt dat hij de gebruikelijke wac- sching heeft nagelaten. D.t brokstuk wijkt, volgens de korte beschrijving, die aan de Fr. Z. wordt gezonden, geheel af van de bekende evangelies. Herziening Grondwet. Men schrijft aan »de Tijd" uit den Haag: Naar ik dezer dagen uit goede bron vernam, wordt er door de voormannen der verschillende partijen hard gewerkt om het regalement van orde der Twee de Kamer aan een grondige herziening te onderwerpen In geen geval zal bij eventueelo reglementswijziging de te genwoordige werkwijze, waarover, en terecht, door mannen van alleilei rich- richting in de laatste maanden zoo is geklaagd, behouden blijven. Inderdaad, een hoopvol voorteeken, de eenige manier om nu eens voor goed uit het moeras van de verouderde werkwijze te geraken. In den vurigen oven. Te Raamsdonksveer brak den Oen Mei j I. een felle br and uit, welke zicli binnen weinige uren over een lengte van ongeveer een kilometer uitstrekte. Te midden van vuurpoel, welke alles verslond, stond daar een kleine Lips ürandkast, eenige jaren geleden gele verd aan den fabrikant Zijlmans. Toen men den volgenden «lag er in slaagde de brandkast le openen, bleek de in houd ongeschonden. Het was do derde vuurproef, welke Lip's fabrikaat binnen één maand glansrijk doorstond 6 April te Zwolle, 12 April bij tien grooten brand le Dordrecht en 6 Mei te Raamsdonks veer. Het vuur blijkt de beste reclame maker voor den beroemden Dortschen fabrikant. Groote Eierproductie. In het bekende vakblad «Avicullura" vinden wij iets vermeld over de waarde van zwarte Minor ca's als leghoenders. Dat dit ras als legkip een der eerste plaatsen inneemt, is zonder twijfel, maar evenzeer is het waar, dat de voedering op de eierproductie van zeer grooten invloed is. Ds. Adrtana Engels te Westerlee voedert zijn Minorca's met het Ochtendvoeder (Korrelvoer mei Melkeivvil) van L. Hutzinga te Groningen en kreeg in de vorige maand van 7 stuks 182 eieren, ge middeld dus 20 per kip. Deze mede- deeling van betrouwbare zijde geen humbug dus zal zeker menigeen opwekken met bedoeld voeder een proef te nemen. 3S Iste MAATSI.OTEHIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 16 en 17 Mei 1906. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lekwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 1035 1519 1550 1567 9253 12186 14186 14252 14284 17395 en 17558. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 116 124 1002 1021 1522 2527 3818 3829 5233 5234 5235 5241 5243 9226 9233 9257 12199 12200 14256 14272 14283 14285 17377 17396 en 17532. Volgende trekkingen geschieden: 2123, 25, '2831 Mei en 59 Juni 1906. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn inge- bleven de navolgende prijzen1 van f50.000, l van f25.000, 1 van f15.000, 2 van f 1500, 46 van f1000, 52 van f400, 59 van f200, 128 van f100 en 3002 van f70. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot 17 Mei 1906. Geboren: Everarda, d. van Rijk Rijndersen Cornelia Pothoven. Hendrik, z. van Lara- bertus Johannes Vonk en Evertje Schut. Tietske Alida, d. van Nelletje van der Velden. Jan, z. van Albert Reindors en Berendina Johanna Bourgonjen. Jan, z. van Caret Victor Gerritsen en Charlotte Henriette Teengs. Jozef Jan, z. van EmilBrückneren Oltmandina Smeins. Hendrik, z. van Herme de Vries en Hendrika Jacoba Boon. Jan Gerardus, z. van Gerardus Frederik Singels en Henders jonkers. Feitse, z. van Feitsa Boerwinkel en Catharina Johanna van Ommen. Bar- tholomeus, z. van Abraham Cornelis Cbristiaan Planije en Maria Cornelia Slotboom. Teunis, z. van Jacobus Veenendaal en Evertje Brandsen. Johanna Woutera, d. van Dirk Pieter Jan van der Heul en Evertje van Eeden. Hendrikus, z. van Nicolaas Ghben en Anthonia van D(ik. Jenneke Johanna wilhelmina, d- van Dirk Prins en Maria Alida Haar. Johannes, z. van Everardus Bliekendaal en Helena Wilhelmina de Gans.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2