15 volle japen BINNENLAND. Kritieke leeftijd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor het eerst schijnt ook in dezen tekst een deel van den tempel vermeld te zijn dat Hagneuterion of reinigings plaats heette Te Oxyrrhynchos waren eens kloos ters met wel 4000 monniken Grenfell en Hunt hebben gegraven in de puinhopen van die kloosterstad. RECLAMES. Doering'? Zeep met den Uil op de markt verscheen en nog immer is zij de lievelmgézeep der geheele wereld. Nu zij Jtobr toevoeging eener, door patentivoor nttmaakjcerzekerde, bloe menvel k verbeterd is, zal ieder die haanfprobeert tot de overtuiging ko- dat geen andere ook "nog zoo duffc toiletzeeD de^eAÉdê^dPfrisscbende uitwerking de huid heeft als Doe- rinfc's Zfidp met den Uil. prijs 25 ets. Overal verkrijgbaar. EENIGE WOORDEN van een iuwoner van Hattum. De heer Jaspers te Hattum heeft iets te zee- gen betreffende Foster's, zalf, het bekende mia- ael tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De Heer Gj J. Jasper,te Hattum, schrijft ons: Sedert ,ruim twee jajfen heb ik onophou delijk veel jtfijn moeten lijden, daar mijn vin gers en hanfien opengespöbngen waren. Ik kon mijn vingers soms heelerpiaal niet meer buigen. njhird en vol fiarsten en kerven en ik m^r in stait mijn bezigheden naar ite do^men^Te onophoudelijke jenking om uitie houden. Toen ik van de genezingen door Foster's Zalf ver- 0__, boorde, ontbood ik onmiddelijk een doosje en toeft ib d® zalf toepaste, had ik reed^den eersten ^dag een^jmmcrkelijke verlich^g en den döjden dagpas ïb^olkomen gonzen. Ik weet mefchoÉ^k U mijn^dank zalJftuigen en ik zal dit tVefdadige middelHfcaar^lian iedereen bekend maken. Verzeker U dat het de èchtc Foster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die de Heer Jas pers gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending f 1. 75 voor èèn- of 10.voor zes doozen. Goedkoop reizeu. De »Nederlandsche Reisvereeni- ging", heeft dezer dagen eene circu laire verspreid, waarin zij de voor- deelen uiteenzet van liet reizen in eenigszins talrijke gezelschappen on der zaakkundige leiding waardoormen in weinige dagen zeer veel kan zien en voor veel geringer kosten dan bij een tocht op eigen gelegenheid. Der gelijke reisvereenigingen bestaan sinds iang in Engeland, en een van deze clubs, waarvan ambtenaren en on derwijzers lid zijn, maakte vóóreenigen tijd een reis naar Rome gedurende 14 dagen, welke met inbegrip van alles (spoor 2e klasse) evenveel kostte als anders alleen de retourprijs 2e klasse. Wijl bij dergelijke reizen het be stuur of do leider alles voorbereidt, is ieder leiziger ontheven van alle reisbeslommeringen, en spaart daar door niet alleen geld, maar ook lijd. Voorbeolden daarvan geven ieeds eenige hier te lande gevestigde Toyn- bee reisclubs De Haagsche club maak te een vierdaagsche reis naar de Ar dennen, welke aan iederen deelnemer nog geen f 17 heelt gekosteen vierdaagsche Rijnreis naar Rüdesheim, Coblenz, Lahnthal met Ems en Nas sau f p.m. f 28 per persooneen vierdaagsche reis naar Brussel, Luik, Dinant, Namen, Seraing (ijzerfabrieken van Cockerill, Coo (watervol en grot ten van Reuiouchamps) p.m, f 22.50 per persooneen vierdaagsche reis naar Köningswinter, Kolandseck, Barmen-Elberfeld (beroemde Schwe- beahn),BergischeLand,Diisseldorf,p.m. f21 60 per persoon. Het bestuur der «Nederlandsche Reisvereeniging" bedoelt echter niet alleen buitenlandsche reizen, maar ook kleine reisjes naar Arnhem, Nij megen, Zuid-Limburg, Friesland, enz. Daarnevens wordt gedacht aan bezoe ken aan Brussel, Parijs, Londen, Ber lijn, Ardennen, Luxemburg, den Rijn, Zwitserland, enz. naarmate zich een voldoend getal peisonen bij de veree- niging aansluit, teneinde steedsgroote reisgroepen te kunnen formeeren en ueschikie leiders te kunnen vinden. Zij wenscht de deelneming open te stellen voor allen, zonder onderscheid van godsdienstige of politieke over tuiging of naar rang of stand. Voor de inschrijving als lid betaak men f0 50, en bepaalt men zeil de contributie, niet tenminste f0 50. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Pieters, Weimarstraat 100, voor zitter; W. Reijnders, Conradkade 11, secretaris: J. Weber, Loosduinsche weg 549 D, penningmeesterMr. M. J. van der Flier, Bdderdijkstraat 115; H. M. van der Hoeven, Roggeveenstraai 45, allen te 's-Gravenbage. Congressen tegen alcoholisme. Te Utrecht is dezer dagen definitief samengesteld een comité voor de organisatie van Nederlandsche con gressen tegen het alcoholisme. Ver- tegenwooidigers van de volgende vereeniguigen nemen in bet comiié zit ting: de Nederlandsche Vereeniging lot afschaffing van alcoholhoudende di anken, de Volksbond (Vereeniging tegen Drankmisbruik), Nationale Chris ten Geheelonthoudersvereniging, de Hoop der toekomst, de Predikanten- Geheelonthoudersvereeniging, de Ne derlandsche Onderwijzerspropaganda- club, de Christen Onderwijzers Geheel onthoudersvereniging, de Onthouders- vereniging in het Jongelingsverbond, de Nederlandsche Grootloge der goede Tempelieren en de Vrouwenbond voor «Geheelonthouding Eenige verenigingen, die zich om bepaalde redenen niet konden aan sluiten, betuigden desniettemin sympa thie met het beoogde doel. Gouverneur-Generaal Van Heutz. In verband met de loopende geruch ten, omtrent het ontslag van den Gouverneur-Generaal van Indië, vali mede te deelen dat, den Minister van Koloniën hoegenaamd niets bekend is van een ontslag-aanvrage van den Gouverneur-Generaal Van Heutz, noch van inwilliging noch van het aanbod van het ambt aan een ander. (Bedoelde geruchten wilden dat generaal van Heutz om persoonlijke redenen als gouverneui-generaal van Ned. Oost-lndië zou afgetreden en aan den gouverneur van Suriname, den oud-minister van Koloniën Iden- burg, telegrafisch de opvolging op den Buitenzorgschen troon zou zijn aangeboden. Het gerucht van liet heengaan van generaal Van Heutz was reeds eenige dagen geleden, in ver band met een betreurenswaardig voor val, in Den Haag verspreid De Commissaris der Koningin, mr. F. D. graal Scbirnmelpenninck, bezocht gisteren onze gemeente, aan het hoofd waarvan hij ook vele jaren gestaan heeft als burgemeester. Te 10.15 aangekomen, werd Z.H E.G. ten stadhuize in de burgemeesters kamer ontvangen, waarna de ge meenteraad zijn opwachting maakte Vervolgens werd in de Raadszaal audiëntie verleend: te 10.30uur voor burger autoriteiten, te 12 30 aan de officieren van het garnizoen, die korps- gewijze werden voorgesteld, en daarna aan particulieren. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun oud burgemeester hun opwachting te maken. Te 1 uur had ten huize van den burgemeester een déjeuner plaats, na afloop waarvan een bezoek werd ge bracht aan het St. Pieters en Blok- lands Gasthuis, hot gesticht «de Ar men de Poth", het R. K. Liefdehuis, het Burgerweeshuis, de Gasfabriek. Ma Retraite, de School aan de Pun tenburgerlaan. Het uur van vertrek naar Utrecht was bepaald op 5.20 nam. De afdeeling Gooi- en Eemland van de «Nederlandsche Maatschappij tol Bevordering der Geneeskunst' houdt hier Vrijdagavond in «De Ver gulde Zwaan" een vergadering. Prof. Heilbronner, uit Utrecht, zal daarin een voordracht houden over «Puerperalpsychozen und ihre Bc- liandlung". Het schriftelijk gedeelte van het eindexamen der H. B. S. wordt dit jaar gehouden van Woensdag 13 lot en rnet Vrijdag 22 Juni. De heer G. J. Buijs., directeur der H. B S is benoemd m de examen commissie voor adelboist der 2e kl., 3e afd. bij het Kon. Instituut voorde maiine te Willemsoord., Tegen een zestal jongens is door de politie alhier proces-verbaal opge maakt, ter zake van diefstal van se ringen, uit tuinen van particulieren Naar wij vernemen zal de politie met de meeste gestrengheid tegen de bloemendieveu optreden, wat aan de inwoners zeker niet anders dan aan genaam kan zijn. 381ste «TiiTSI.OÏEHIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 21 en 22 Mei 1906. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 1034. Prijzen van f 70. 113 122 1039 1535 4521 1215312170 15987 17384 17390 en 17404. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 105 117 1029 1513 1524 1525 1531 1533 1552 1562 3804 9237 9261 12155 14188 14196 14257 14261 14273 14281 15492 15976 15996 15999 17373 17380 17383 17307 17398 17531 17537 en 17551. Een zonderlinge candidant. Zaterdagavond werd onder presidium van den heer Petrie in het Hotel «Smid" te Wageningen een vergade ring belegd, waarin als spreker op trad de beer E. H. Sikkema, loethan- delaar en landbezitter te Groningen. De «Winschoter Courant'geeft er hel volgende verslag van Onder luid applaus trad spr. de zaal binnen, en begon eenige oogen blikken daarna zijne improvisatie met te verklaren, dat hij God dankte op zijn bloote knieën, dat hij lezen noch schrijven had geleerd. Zijns inziens komt van heren niets anders dan stelen. De openbare onderwijzers be derven de kinderen want een menscli kan evenmin zonder God als een viscli zonder water. Wat geeft al die ge leerdheid? Spr. vroeg eens een direc teur van een landbouw-proefstation wat stikstof is. De geleerde man kon hieiop geen bevredigend antwoord geven Dat kan alleen iemand als spr. die 55 jaren door den schoorsteen kroopalleen door ervaring komt men aan verstand. De wereld gaat harder achteruit, lan een sneltiein vooruit. Bewijs: o. kocht men vioeger op 20-jarigen leeftijd een pak kleeren, dan kon men daarmee op 70 jarigen leeftijd nog netjes naar de kerk gaan Tegenwoor dig echter koopt men, althans in Gro ningen, voor f 10 a f 12 een nieuw pak. Als men er evenwel mee in den regen loopt, heeft men wel 5 pakken in het jaar noodig. b In 't ziekenhuis worden mannen verpleegd door pleegzustersdie bren gen je ook in 't bad. Dat mag niet te pas komen. c. Die niet werkt, zal niet eten, zegt de Bijbel, en zoo moest 't zijn, doch wat zien we? De arbeiders, die den rijke nog rijker maken, kunnen niet eens vol doende voedsel krijgen. De rijke dringt champagne; de arbeider smajum" (water). d. Te Groningen bestaat eer. Hoogere Burgerschool. Daar gaan de jonge heeren een paar jaren naar toe om dan later als directeur of opzichter op te treden. En wat blijkt dat in de praclijk Dat ze nergens verstand van hebben. Spr. komt hierdoor tot de conclusie, dat een loodje «masselbroche" beter is dan 'n pond verstand. Hij wenscht hierin verbetering te brengen door alle arbeiders, die willen werken, f3 per dag te laten verdienen. Die niet willen werken, moeten naar de Kolonies. Harm Pel, veedrijver, begint liet geklets blijkbaar te vervelen. Hij roept: «Goa moar noar hoes, Sikkema". Op verzoek der aanwezigen behan delt spr. hierna echter nog de Woning wet, het onderzoek naar het vader schap en andere zaken. Op een vraag van een der debaters of de heer Stkkerna, indien hij als lid der Tweede Kamer mocht worden verkozen, zal zorgen voor een goeden ijskelder alhier om de visch voor bedei f te bewaren, antwoordde spr. be.estigend. Verder kwam nog in het debat uit, dat hij den arbeiders bij eon hall pond vleesch per dag graag twee borrels toe wil geven. Vógr het sluiten der vergadering werd de heer Sikkema, gezeten in een stoel, geplaatst op een tafel, door de zaal rondgedragen, eerbiedig naar rechts en naar links buigende. Met een «Er lebe hochwerd de goed bezochte vergadering gesloten. Een dure zoen. De ambtenaar van het O. M. bij het le kantongerecht te Rotterdam heeft tegen een persoon, wegens het op de openbare straat omhelzen en zoenen van eene dame, f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. RECLAME. Veronachtzaamt niet de kolommen met adver- tenties te lezen. De persoon waarvan wij hier onder het geval vermelden, leed erg en het if door het lezen der advertenties in de couranten, dat zij het geneesmiddel gekend heeft dat haar genezen heeft. Het keeren der jaren. De weldaden der Pink Pülen. Evenzoo onvermijdelijk als de seizoensver wisseling gedurende het jaar, is de verwisseling die de vrouwen ondervinden op het tijdstip des levens, wat men noemt »Het keeren der jaren». De voorzichtige personen nemen zich in acht voor de storingen die de seizoenveranderiDgen voor de gezondheid kunnen te weeg brengen. Eyenzoo kunnen de voorzichtige vrouwen de voortdurende ongemakken vermijden, men kan zelfs zeggen, de ware martelingen die het keeren der jaren vergezellen. Het gebruik der Pink Pillen doet zonder smart dit tijdperk vol ge varen doorkomen. De Pink Pillen zijn, men kan het zeggen, een geneesmiddel voor ieder seizoen van het leven der vrouw, van af het tijdstip der vorming tot aan het keeren der jaren. Zij genezen de ongemakken die de vrouw zoo on gelukkig maken en vermijden haar een soort van angst, een soort van geestverzwakking waarmede vele vrouwen op 45-jarigen leeftijd zijn aangetast. De vrouwen die op dien kri tieken leeftijd gekomen zijn en die er aan gedacht hebben de Pink Pillen te gebruiken lijden niet, zij kunnen ons dus niet de genezing mededeelen eener ziekte waaraan zij niet ge leden hebben. Zij die ons schrijven zijn die, die verzuimd hadden de Pink Pillen te nemen, die veel geleden hebben en die om een einde aan hun lijden te maken er toe gekomen zijn tot hunne groote bevrediging er gebruik van te maken. Juff. IV. H. Klos. (Phot, de Vries. Assen.) Een dezer personeais Mejuffrouw W. H. Klos te Gasselte, waarvan wij het portrèt hier weer geven. De storingen van het keeren der jaren komen voort uit het slaken der lloofdwerking der vrouw, de, moederschap. De storingen moesten om zoo te zeggen hun htfogste toppunt bij eene vrouw als Mej. Klos bereikt hebben, die het leven gegeven heeft aail 18 kinderen, waarvan er hog 12 in leven zyn. nik kan U zeggen,» zoo schrijft zij, Ddat de Pink Pillen mij erg veel goed gedaan hebben. Ik heb 18 kinderen gehad waarvan er nog 12 in levea.'zijn. Sedert dat de menstruatie heeft opgehouden was mijne gezondheid wankelend. Ik had jteeds hevige pynen in de linkerzijde. Ik had> geen eetlust meer, ik voelde mij erg zwak en ik ondervond een tal van ongemakken, scheleChoofdpijn, verblinflir^en, slapeloosheid. Vele malen heb ik geneesheeren geraadpleegd, maarjde geneesmiddelen die zij mij hebben voorschreven deden mij geen goed. Ik heb de Puik Pillen genomen en sedert ik daze be handeling volg,; hen ik hoogst welvarend. Ik voel Ygeen ongemakken meer, ik ben sterk en kan al mijn huishoudelijk werk-verrichten. Ik voel mij uitérst wel en wensch noglang televen.]^ De personen voor \sie de behandeling mj/ji de Pink Pillen nuttig kan zijn, ?yn talrijkst zijn allen die aan bloedarmoede $f zwakte van het zenuwgestel lijden. De Pink lallen zyh on overtrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, bijzondere storingen der vrouwen, schele hoofd pijn, zenuwpijnen, rhumatische pijnen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.jper 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. "Juist, jongen, het lot heeft ons te samen gebracht en slechts de dood kan ons scheiden." Zoo eindigde het gesprek en nu lieten zij de paarden weer draven. Reeds hadden zij vele mylen afgelegd toen eindelijk de in 't oosten licht wordende horizon de opkomst der zon aanduidde. De paarden en vooral Donder die het zware lichaam van den trapper gedragen had, waren uitgeput. Toen het lichter werd, besloot men van den vermoeienden rit uit te rusten en zagen zij naar een gepaste legerplaats om. Een gelukkig toeval wilde dat zij in het grauwe morgen licht op niet te grooten afstand een boschje voor zich zagen zooals er meer noordwaarts waren, naar de Oshonta heen, terwijl ze naar het zuiden steeds zeldzamer werden. Daar reden zij op aan. Het hinniken van een paard links van hen, deed hen plotseling stilstaan en naar de wapenen grijpen. Terstond daarop kwam een paard boven het gras uit gevolgd door een man van lamge gestalte. Ofschoon het nog maar halflicht was herkenden de vluch telingen in die zoo plotseling opduikende gestalte terstond een blanke. "Hallo, vreemdeling, wat doet gij hier?" "Dat kon ik u ook vragen," antwoordde de man op droogen toon, ik geloof dat de prairie vrij is." "Houd je buks gereed Puck," zei de trapper zachtjes, emen kan niet weten wie men voor zich heeft en of hij alleen is, ik wil hem eens nader opnemen." Daarop reed hij bedaard, met de hand aan den trekker op den man af, die zijn nadering op zijn lang geweer leunend, rustig afwachtte. Het uiterlijk van den vreemdeling' kenschetste hem duide lijk als een jager uit het Westen. Hij was krachtig gebouwd, en het gebruinde gezicht door den kort geknipten, donkeren baard omgeven had iets dat vertrouwen inboezemde. Zijn blik was niet zonder eenige verbazing op het buitengewoon hooge paard en de herculische gestalte van zijn berijder gevestigd. "Ik veronderstel sir," sprak de trapper, bij wien, toen hij dichter bij kwam en den man nader beschouwde, alle vrees verdween, "ik veronderstel, sir, dat gij uit het Westen zijt." "Dat is juist, Grizzly," was het antwoord en de toon waarop dit werd gezegd had iets eerbiedigs. "Kent gij mij, man?" "Ik zie u heden voor het eerst, maar ik weet dat slechts één in de heele Steppe op zoo'n paard rijdt. De jagers spreken s'avonds om het vuur over u en uwen medicijnman man. Gij zijt bekend in de prairie Grizzly "Ik verbaas er mij over u alleen in de wildernis te vinden, mijnheer. "Zeg, San Walker, sir." "O, sir, dat verheugt mij, ik ken uw naam, het verheugt mij, Sam Walker," en hij stak den jager zijne hand toe, die deze greep en hartelijk schudde: "zijt gij alleen?" "Ik ben alleen op weg naar de Canadianririer, waar ik mijn jachtgezelschap zou vinden, en werd aan de Missouri opgehouden. Wij wilden daar buffels schieten, sir." "Keer weer naar de Missouri terug man, de duivel i9 los in de Steppe." "Hoe zoo?" vroeg Walker verbaasd, //zijn de roodhuiden onder elkaar aan het vechten?" "Zoo is het, man. Wij hebben een bloedige ontmoeting met de Kiowa's gehad en zijn voor hen op de vlucht. De rooden zijn op de heele grens in beweging." "Nu, bij Jupiter," antwoordde de buffeljager op ernstigen toon, "dat is slecht nieuws, daarvan wist men nog niets aaa de Missouri toen ik wegreed." "Zij zullen het daar eer vernemen dan hun lief is. Maar kom, man, laat ons gaan in het beschuttend boschje daar, voor de zon opgaat, die rooden hebben scherpe oogen. Wij hebben behoefte aan rust daar wij den heelen nacht door gereden hebben." Intus9chen waren de anderen er bij gekomen en Walker verschrikte zichtbaar toen hij Puck's kabouterfiguur voor zich zag. Toen de trapper dat bemerkte, zeide hij"dit is mijn zoon, Walker, mijn beste Puck." Walker bedwong zich en schudde den dwerg, die gewoon was aan den indruk, die zijn persoonlijkheid maakte, de hand. Grizzly stelde hem ook Bill en Paul voor. "God zegene me," riep de buffeljager uit, "ik had niet kunnen droomen dat de vrede in de Steppe verbroken was." Hij maakte zijn paard los, lei den mantelzak en wollen deken die hem bij het slapen gediend hadden op zijn rug en liep met het dier aan den teugel, naast den trapper op het boschje toe, terwijl Bill en Paul volgden. Zooals gewoonlijk in deze Steppenoasen vonden zij ook hier spoedig een bron waarvan het water mensch en dier zeer welkom was. (Wovdt vGTVolgd)*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2