De zachte vetrijke schuim Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAMES. der Doering'g zeep met den Uil, die door toevoeging een er tegen namaak verzekerd bloemensap nog maals verbeterd werd, maakt de huid fraai, verhelderd de teint, vermeerderd de huidwerkzaamheid en oefent zelfs op de gevoeligste huid geen lastige prikkelende werking uit. Voorkinderen een weldaad, voör Dames een behoefte. Doering's zeep niet den Uil is voor 25 ets overal verlöijgbaar. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een bewoner van Engeland ot Duitschlaad, doch die van een buurman. De Heer J. ter Wolbeek, h onende Valkenstraat 14 te Amersfoort, meldt o®Vanaf het oogen- blik dat ik met Uw FosterS Rugpijn nieren Pil len begonnefli ben, is het Jjnij mogen gelukken een groote verlichting té bekomen in mijn nierziekte, die sedert zesrjaren het hoofd ge boden had aan allerlei geneesmiddelen. Wegens nier- en Jjlaasziekte werd (ik afgekeurd uit den dienst van N. Indië. Dè dokters daar zeiden mij, da|: er niets aan min ziekte te doen was en ook in Holland deed dezelfde ervaring op. Steeds had ik een ellendige pijn en zijden en in ae borst, pet water kwam £et een branderig pijn lijk gevoel en elk oogtfnblik moest ik hieraan toegerén, het zag er gewoonlijk zeer troebel uit en veelvuldig was er iblocd in. Sedert lang had ik alle hoop oj/herstel opgegeven, doch toen' ik hoorde omtrekt al de genezingen, door Uw pillen tot stand s&bracht, wenschte ik hier mede een laatsie proef te nemen. Ik nam ze in en hoe groot \yus mijn verrassing, toen ik reeds na een paar dhgen een groote verlichting bespeurde, ik ging^eregeld door en drie weken later was ikjgeheaf hersteld. Ik heb thans geen pijn meer en!'geviel mij een geheel ander mensch, ik durf haast iêlf niet aan mijn genezing go- loovën en aï'^nnjn vroeger lijden komt mij nu voor als een bepauwde droom. Ik ben zeer blij dat ik eindelijk eé» afdoend geneesmiddel gevonden heb, vdat ik met vertrouwen aan alle nierlijders kan aanbevelep. Ik ondergetekende verklaar dat bovènstaande waar is en^'machtig U het publiek te maken op elke vij_ze die U goed dunkt. Hebt gij ooit getwijfeld dat U niefen de oor zaak Uwer ziekte waren Hebt gij pijn in den rug. in het hoofd of in de lendeh? Lijdt gij aan rheumatiek, zwakte van het h#rt of water zucht Is Uwe urineloozing te weinig of te veel vuldig en is Uw water vermengd nfet steen of be zinksel Gevoelt g"c U immer verifroeid, terneer geslagen en prikkelbaar. Denk e? eens over na. Verzeker U dat men U de echtejposters Rugpijn Nieren Pillen geeft,dezelfde die ddSecr terWolbeek fehad heeft. Zij zijn te Amerj«óort verkrijgbaar ii den Heer A. van de Weg. Toezending ge schiedt franco na ofttva ng3t van postwissel a f 1.75 voor één, of f IQ.voor zes doozen. Amersfoort prijkt in feestgewaad. Allerwege wappert liet dundoek ter gelegenheid van het gouden feest der plaatselijkeafdeeling van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde en de daaraan verbonden ten toonstelling. Aan de ter elfder ure verkrijgbaar gestelde programma's van hel Land- huishoudkundig Congres en der land bouwtentoonstelling onlleenen wij hel navolgende, opdat onze lezers althans eenigszins op de hoogte zullen zijn van wat er deze week te koop is. Het 58ste congres dier vereeniging wordt van heden tot en met Vrijdag alhier gehouden. Gisterenavond 8 uur werden de congresleden door het Gemeentebe stuur ten Raadhuize ontvangen. Na afloop werd hun een concert aan geboden in «Amicitia". Hedenochtend half tien werd in de groote zaal van »Amicitia" de congres vergadering geopend. Voor den mid dag werden behandeld ontginning van woeste gronden op grooter schaal, inleider jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede; welk soort varkens is voor ons land bet meest gewenscht, inleidër de heer II. D. S. Hasselman, Rijks- landbouwleeraar; is het tvenschelijk, dat ook groote landbouwbonden, enz daadwerkelijk de pogingen der V P. N. steunen, inleider de beer C. G. J. A. van Cienderen Stort, Algemeen Voor zitter der V. P. N. Te half twee hervatting congres. Vraagpunten zijn: nut der koelpak- huizen, inl. de heer A. Waller; en bereiding zoetemelksche kaas, inl. de lieer H. R Hylkema, zuivel consulent Twaalf uur. Opening der Landbouw tentoonstelling, welke wordt gesloten te 5 uur. Om 1 uur ringrijderij Van 1 tot 5 uur muziekuitvoering op het ten toonstellingsterrein door het harmonie gezelschap »Fedelio" uit Woudenberg, onder directie van den beer C A. Stoetzer. Zeven uur rijtoer voor do congres leden over Stoutenburg naar Oud- Leusden, alwaar in den tuin van het hotel een concert wordt gegeven onder directie van den heer Van Eijsden. Donderdag half tien voortzetting congres. Vraagpunten: liet fokken van een cavalerie-paard buiten het Hengslen-depot te Rergen-op-Zoom, inleider overste Metelerkainpver betering van het schapenias, inleider de Ned Kamer van Koophandel te Londen. Half twee: bevordering van con sumptie en export van gecontroleerde boter, inleider de Algemeene Neder- landsche Zuivelhorid Sluiting van het congres Half zeven Congres-diner in Hotel Gellevue. Half negen: Concert in «Amicitia" den congresleden aangeboden door den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie. Na afloop daar van, bal. Tien tot 5 uur tentoonstelling. Half twee concours hippique op het tentoonstellingsteirein, waar de con gres-leden rond 3 uur aankomen. Half twee tot 5 uur matinee op het tentoonstellingsterrein door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie. Vrijdag 8 uur op het tentoonstel lingsterrein keuring van paarden en vee. Van 10 tot 5 uur tentoonstelling van paarden en vee. Twee uur voor brengen der bekroonde dieren. Van 1 tot 5 uur muziekuitvoering door de nAmersfoortsche Muzick-vereeniging". Tien uur rijtoer der congres-leden over Baarn, Prins Hendrik-oord naai Maartensdijk, Eyckenstein en Lage Vuursche; uiteengaan der congres leden aan het station De Bilt. Het concours-hippique op Donderdag belooft ook zeer veel. Amersfoort en omstreken leverde een groot contin gent, maar ook de kampioenen uit meer afgelegen plaatsen zenden paarden. Meer vermelden we niet om den verkoop van programma's niet tegen te werken, daar de vele onkosten gedeeltelijk daaruit moeten worden bestreden. Moge het weder zich deze feest dagen goedhouden, opdat de vele vreemdelingen die onze stad bezoeken den besten indruk van haar meenemen. Ds. G. W. C. C. Vunderink, te Hoogeveen, heeft het beroep tot pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. De heer A. G. van Os heeft ver zocht, niet in aanmerking te worden gebracht als lid der commissie belast met het toelatingsexamen voor het Instituut voor de Koninklijke Marine te Willemsoord. De agent van politie 2e klasse J. Brits is bevorderd tot agent le kl. In e6ne j I Maandag gehouden maandelijksche vergadering van de nJonge wacht" ouder-al'deeling van het Kruisverbond, werden 40 nieuwe leden geïnstalleerd. Wel een bewijs dat de drankbestrijding ook bij liet opkomende geslacht ingang vindt. Tot onderwijzer aan een o. 1. s. te Utrecht is benoemd de heer H Frantsen, onderwijzer aan de o 1. s. 3e soort, aan de Reekstraat alhier. De heeren J. Bolk, J. II. Krudop en A. M. Tromp van Holst hebben hun ontslag ingediend als regenten van het Burger Weeshuis. Pastoor C. J. Vastert, onlangs overleden, heeft bijna ziin geheele vermogen vermaakt aan de R -K. ge meente te Winschoten, waar hij van 1899 1902 pastoor wis, tot de st'chting van een ziekenhuis en be waarschool Programma van hel concert in oAmicuia" op Donderdag, 7 Juni, te half negen n.ni te geven door de Stafinuziek van het 5e Reg. Inf., directeur de lieer G. Bikkers, en wel willend aangeboden door den heer Kolonel Regimentscommandant 1. iiDrei Kaiser", marsch itVissenbom. 2. Ouverture *Le Cheval de bronze"Auber. 3. Daborés, WatzerWaldleufel. 4. Potpourri sur aLes Cloches de Corneville"Planquette. 5. Ouverture aMannschafl an Bord"Suppé. 6. i'Ein Abend-Toledo", a. Serenade, b. Tanz. Schmaling. 7. Grande Fantaisie sur des mo tifs de l'opéra L'Etoile du Nord"Meijerbeer. 8. Finale. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e hellt Met 1906 Brieven (Binnenland). Mej. Busman Amersfoort. H. G. Lankeren Francois Bergmans Haag. Mej A. Stegeman Haatlem. F. Roordenhuis Leeuwarden. Mej. Johanna Hofman Rotterdam. Biteven (Buitenland). Madame M. Hubrecht Naples. Briefkaarten (Binnenland). Mej. E v. Voltum Amersfoort. D. Karnis A'dam. L. E. Nieuwland Utrecht. J. C. Volkers Briefkaarten (Buitenland). C. P. Rint Nockhousen a. d. Rijn. 381ste NTAATSLOTEltlJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 5 Juni 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leutsveber te Amersfoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 9230. Prijzen van f 200 op Nos. 12172 en 14197. Prijzen van f70: 111 115 8662 14254 en 17512. Te zanten 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 112 134 1013 1025 1518 1553 3801 3803 3809 3815 3823 5227 9282 12151 12181 12195 14187 14190 14202 14209 14255 15995 en 17405. Sarah Bernhardt. Sarah Bernhardt bereist Amerika; Sarah Bernhardt heeft dus een treinon geluk gehad. Het een hoort zoo öij liet ander! Sarah Bernhardt is reeds dikwijls den Oceaan overgestoken, en telkens had zij dan in Amerika op reis een ontsporing, of een botsing, of iet" dei gelijks. Sarah Bernhardt heeft dus weereen déraillement gehad. En ditmaal heeft zij bij één gelegenheid er twee maal np 't nippertje hel leven afgebracht. Want bij de ontsporing zelf kwam zij r goed af, en toen was tr nog een tweede trein die bijna op den eerste geloopen was. Sarah Bernhard zat juist in het bad, dal zooals men weet, in de toiletkamer van haar eigen specialen trein staat Daaraan bestaat geen twijfel, want wie zich, zonals Sarah Bernhardt de weelde veroorlooft van in een eigen trein mei annex toiletkamer en daarin een bad, te reizen die zal ook wel georuik maken van dit bad Dus zat Sarah Bernhardt op het oogenblik, dat hel treinongeluk gebeurde in haar bad. Doch van dit punt af loopen de vetdele berichten uiteen. Er iseen aantal telegraphische berich ten, dat Sarah Bernhardt na het dé raillement uit haar badkuip laat stap pen, zich in een badmantel laat kleeden, en haar vervolgens op den spoordijk plaatst, «aar zij het reddingswei k leidt en den machinist in een mengelmoes van Fransch en Engelsch voor een botterik laat uitschelden. Dan is er een even groot getal te'.e- graphische berichten, dat Sarah Bern hardt na het déraillement in haar badkuip laai. Sarah Bernhardt is niet de eerste de beste. Ieder ander zou ongetwijfeld dadelijk de badkuip ver laten hebben en in verband met zijn zenuwgestel gekleed of ongekleed den trein verlaten hebben. Niet aldus Sarah Bernhardt; want niet slechts is zij bereisd, maar bovendien staat als vast nummer op het programma van haar Amerikaansche reizen het spoorwegon geluk. Dus zeggen deze berichten: Sarah Bernhardt blèèf in het bad; zij zond haai kamenier buiten den trein, om te vragen of er dadelijk gevaar bestond; en toen deze haar meesteres kwam vei tellen dat het voornaamste gevaar al geweest was, bleef Sarah Bernhardt in haar bad. Een keuze doende uit deze twee zoo mteenloopende lezingen, zouden wij overhellen en naar de laatste. Want nog één bijzonderheid meldde een bij-de-hand correspondent, nl. dit: de burgerij van Omaha zond een tele gram van gelukwensching aan Sarah Bernhaidt, terwijl een deputatie uit de plaatselijke kunstvrienden zich onmid dellijk naar de plaats des onheils op weg begaf, om haar geluk te wen- schen met hare redding. Deze deputatie kon echter niet te woord worden gestaan omdat wel eenvoudig, omdat Sarah Bernhardt nóg in haar bad zat. De Bemesting der Stikstofvcrincerders. »Wat zal er toch moeten gebeuren, als er van zijn leven eens geen chih- salpeter meer is, want die lagen in chili raken toch eens ééns op," zoo begon weer één uit het gezelschap het nooit-eindigende vakpraatje. Nu zoo erg zou dat niet zijn, (was het anlwooid) nu het goedje zoo duur wordt, zou het misschien wel eens goed wezen, als er verandering kwam. We hebben onze Kalkstikstof nog en niet te vergeten, onze groenbemesting. jJa onze groenbemesting, daarmede wou ik wel wat beter op de hoogte zijn; ik geloof zeker, dat we daaraan to weinig doen. Het is zeker, dat bij de tegenwoordige prijzen van de stik stof, we heel wat zouden kunnen uit winnen." Naiuuilijk kunnen we dat, en hel is een groote dwaasheid, dat we niet wat meer lupine of serradella zaaien op het zand en op de klei wikken en erwten. Eigenlijk doen we alles wel eenigszins aan de stikstofver- meeder ing door vlinderbloemigen,door dat we allen klaver zaaien, maar je bedoeling is natuurlijk het groen onderploegen. En dat is dan ook het ware. We zouden er dit jaar nog mede kunnen beginnen. Opdegraan- stoppel moet het gebeuren. Zoodra de haver, de rogge, de tarwe of de gerst van het land is, of ook na het koolzaad, schillen we bet land licht af of ploegen het dunnetjes. Op het zand zaaien we lupine of serradella ongeveer 300 K.G. lupine, ongeveer 50 K.G. sairadella per H A. Hoe dich ter de planten staan, hoe beter. En hoe hooger de vlinderbloemigen groeien, des te meer stikstof ver zamelen we. En daarom is het noodig, dat de lupine of de serradella bemest worden. We strooien daarom, alvorens de graanstoppels om te ploegen 600 it 800 G. Kaïniet per Hectare uit. Deze kalibemesting is absoluut noodig willen we een fatsoenlijk beschot hebben en daardoor het doel der groenbemesting bereiken, d. w. z. den grond verrijken met een groote hoe veelheid humus en stikstof. Het is zeer goed mogelijk lupine te ver bouwen, vruchten op de stoppels, maar het zou dwaas zijn, niet alle moge lijke moeite te doen, om den oogst te vergrooten, vooral ook, omdat de kali, die we aan de lupine of de serradella geven, toch weer de vol gende vrucht ten goede komt. Hot kan ook zijn nut hebben, eenig super- phosphaat op de stoppels te zaaien. «Maar, zouden we ook op zwaardere gronden een stoppelvrucht kunnen vei bouwen Wel, waaiomniet? Met eenig over leg zijn er altijd wel eenige blokken, die toch tot het voorjaar braak zou den liggen. Ik zal niet zeggen, dat het soms moeilijk gaat. De peeën zijn te laat weg, het land voor het winter graan moet natuurlijk gereed liggen enz maar het land voor aardappels is er toch nog en het peeënland voor liet volgend jaar, enz. Met een beetje goeden wil kunnen we ook op zavel- en kleigrond wel vlinderbloemigen verbouwen om onder te ploegen. Zoo als ik zei, is een mengsel van erwten en wikken voor deze gronden zeer geschikt en de behandeling is dezelfde als die der lupine. Het is ook hierbij wenschelijk, dat een bemesting en ditmaal van phosphorzuur en kali, vooraf ga. Een paar zak super en de bovengenoemde hoeveelheid kainiet is voldoende. Daarendoven denken we er aan, dat we voor de groenbemes ting de kalkrijkste bodems uitzoeken, want alle vlinderbloemigen houden veel van kalk. Een geniale tapper. Zulk een bergt Berlijn binnen zijn muren. ^sMans naam en adres mogen der vergetelheid ontrukt worden Julius Gans, Oppelnerslrasse 19. De man is de uitvinder van een geheel nieuw spaarsysteem. Hij maakt het volgende bekend 50 Pfenningen betaal ik aan iéder, die binnen 14 dagen voor 3 Maik bij mij opdrinkt 60 Pfenningen voor 3 Maik in acht dagen; 75 Pfenningen voor 3 Mark in 1 dag; op 2 Maik er sprake was van Osborne's neef. "Ik won dat de jongen nog leefde," zei hij, terwijl iets als een zucht uit zijn borst voortkwam. Jim sprak lachend: "de gier wordt tusschenbeide senti menteel, Mr. Osborne, gij moet hem dat niet kwalijk nemen." "Ik geloof,' zei Osborne, "dat gij erger dingen op uw kerfstok hebt, Ben, dan dezen jongen uit den weg geruimd te hebben." "Loop naar den duivel sir," siste hij boosaardig, «ik wou dat ik 't niet gedaan bad. Ik heb veel op mijn kerfstok, dat is zoo, maar niets waarover ik zoo'n berouw heb als over deze daad." "Nu, gedane zaken nemen geen keer, en 't helpt niets daarover te peinzen en te praten. Ik heb lang genoeg op de grenzen gewoond om te weten dat menscbenlevens in de Steppe niet veel geteld worden." "Gij zult uw kerfstok ook wel rijkelijk vol hebben, sir," riep Jim met een ruwen lach uit. Osborne wierp hem een giftigen blik toe en antwoordde scherp, boud je ongepaste opmerkingen voor je Jim. Is dat de dank dat ik je uit den strik gered heb die, als de constabel gelijk bad, men voor twee lang gezochte en begeerde vogels gereed hield. De lieden herinneren zich nog goed die ge schiedenis der vermoorde huidenhandelaars en der gelynchte landverhuizers." "Ha ha, riep Jim bonend uit, "ik zeg als gij: eerst be wijzen, eerst bewijzen," "Ik geloof toch, mannen," sprak Osborne kalm, dat ge wel zult doen een beetje verder op naar bet Westen te trekken, de grond zal je op den duur een beetje te beet worden. In het vorige jaar heeft een geweermaker aan gifte gedaan van eenige roovers die hem hadden aange vallen en bij heeft heel juiste signalementen van hen ge geven, die, naar ik vermoed,-in bet bezit der grenspolitie zijn! "Verdoemd!" bromde Jim, "herinner mij die geschiedenis niet. Nog zie ik die helsche dwerg en die oude trapper voor me. Ik wil die beiden liefst niet weer ontmoeten als ik niet achter bun rug hun een kogel in de hersens jagen kan." Dus zal bet beter zijn, maar naar bet Westen te gaan, Californië is een prachtig land." »Hm daar is de galg even goed als bier." Toen zwegen zij een oogenblik, waarna Ben weer begon het verwondert mij dat wij zooveel paardensporen gevonden hebben zonder een enkelen roodhuid te hebben ontmoet en zij moeten toch bij duizenden in de Steppe rondzwerven." »Het is maar goed dat wij er geen ontmoet hebbende Cheijènnes zijn ons niet zeer genegen". "Jim," sprak Ben weer, «laat ons elk een Indiaanscbe Squaw (vrouw) trouwen en ous in de stam doen opnemen dan zijn wij veilig genoeg in de Steppe." Jim lachte en sprak: "'t is raadzamer bet eerst eens in bet goudland te probeeren, misschien is bet mijnleven ons voordeelig. Een paar goudklompen konden wij best gebruiken. Ik veronderstel dat Mr. Osborne zal toonen een edelman te zijn, als wij hem in Arkansas gebracht hebben, bet komt hem op een paar honderd dollars niet aan." "Die zult gij hebben, mannen, gij zult tevreden zijn," sprak Osborne, "ge hebt gezien ik laat geen vriend in den steek," «Vooral," sprak Jim, «als die vrienden merkwaardige dingen kunnen vertellen van een overval, welke een jongen, die Mr. Osborne nit Arkansas in den weg stond, het leven kostte." «De vrienden," antwoordde Osborne met een boosaardig lachje, «zullen zich wel wachten zulke geschiedenissen te vertellen, die niet te bewijzen zijn en die ten slotte toch niemand gelooft." «Hm, ja, Mr, Osborne," viel Ben in, «gij zijt een man van eer, gij hebt geld, maar ik wilde wel dat de moord van dien jongen u zoo op 't geweten drukte als mij. Dik wijls zie ik hem in mijn droomen en boor ik hem bidden." «Gij hebt een fijn besnaard hart, Ben, gij moet prediker worden, ge hebt er aanleg voor." Jim lachte, maar Ben ging ernstig voort: ik wenschte wel dat ik het geworden was". Terwijl de drie mannen zoo met elkaar spraken en hunne uitgeputte paarden dichtbij graasden hadden zij, wijl zij in een kuil lagen, geen acht geslagen op de prairie, daar zij meenden buiten gevaar te zijn nadat zij hun ver volgers op een dwaalspoor hadden gebracht. Het snuiven van een der paarden trok bun aandacht en Ben wilde juist opstaan, toen, als uit den grond verrezen, een jonge Indiaan voor hem stond. Hun verbazing was zoo groot dat zij als verlamd bleven liggen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2