Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KORTELINGS BEKOMEN GENEZING TE DELFT. gevestigd. Anders had de verspreiding nog veel aanzienlijker kunnen zijn. Behalve in Nederland zijn van het »Nationaal Rembrandt-Album" ver spreid: 1476 in Ned. Oost-Indië; 125: Transvaal; 139: Luxemburg; 5900 Duitschland; 370: Zwitserland; 18: Rusland; 3: België; 1: Zweden en 21: Oostenrijk. In de laatste jaren woidt steeds moer en meer werk gemaakt van het in cultuur brengen der nog immer onafzienbare woeste gronden in ons vaderland. Het leeuwendeel in dezen zoo hoogst nuttigen arbeid komt zeker wel toe aan de Nederlandsche Heide maatschappij. Ook nu weder werd zij in staat gesteld eene groote uitgestrektheid in vruchtbare grond te herscheppen. Liever toch dan haar kapitalen in gemengde ondernemingen of geris- queerde hypotheken te steken, ge bruikt de levensverzekering-maat schappij »Utrecht« de haar toever trouwde gelden tot de ontwikkeling en meerdere bloei van den vader- landschen bodem. Tot dat doel werd ook het land goed «Utrechtd door haar aangekocht. Dit landgoed is gelegen in eene uit gestrekte heidevlakte, welke een deel uitmaakt van de Belgisch-Hollandsche Kempen. Deze heide stiekt zich uit tusschen Hilvarenbeek, Poppel, Weelde, Ravels, Turnhout, Arendonck, Reuzel en Mierde, 't Is eene onafzienbare, bruine vlakte, die vroeger grootendeels toebehoorde aan de Hertogen van Brabant en toen wel alleen gediend zal hebben als jachtgebiedwant door de lage, natte ligging zal er wel nooit veel hout gegroeid hebben. Groote waarde werd er ook niet aan gehecht, want voor bewezen diensten werden dikwijls groote stukken weggeschonken. Zoo kwam bijv. de gemeente Hilvarenbeek in het jaar 1331 in het bezit van een d?êL dezer heide, welke ze ontving vanH€.rt°g Jan M van Brabant. Een stuk, uS ThliidSfhoeve. ter grootte van ongeveer 100 H.A vormde eene afzonderlijke Heerlijkheid, welke oudtijds in eigendom toebehoorde aan het geslacht Tuldanus of van Tulder. Een der leden van dit geslacht is Bisschop geweest en schijnt hier zijn verblijf te hebben gehouden. Nader hand kwam deze Heerlijkheid aan het klooster van Averbode. Het huis, of de eigenlijke hoeve, was een hecht en sterk gebouw, waarvan de voorgevel pronkte met een groot arduinstcenen wapenschild door een bisschoppelijken mijter ge dekt en met het onderschrift Nequid nimis Maat houdt Staat en het jaartal 1602. Eenige jaren geleden verwoestte een brand echter de overblijfselen van vroegere eeuwenen thans is er niets meer over dan eene boerderij, omgeven door zware boomen en enkele jonge bosschen, een oase in de woestijn. Tevens stond hier vroeger nog eene bierbrouwerij, welke in 1795 werd uitgebroken. Onder de vele vrijheden, die de vroegere eigenaars van Tulder genoten, behourde voornamelijk het recht van jacht en visscherij, alsmede de vrijheid om hun vee te weiden in de uitge strekte heiden en vennen tot zelfs bij Turnhout, een recht, dat nog gehand haafd bleef tijdens den strijd tusschen de Zuidelijke en Noordelijke Provincies. In 1898 werd de Levensverzeketing- maatschappij «Utrechthier eigenaar van 700 H.A. heide, welk bezit zich langzamerhand door aankoop uit breidde, zoodat zij thans in 1906 reeds' 1415 H.A. in eigendom heeft. De Levensverzekeringmaatschappij «Utrecht" droeg de ontginning en de exploitatie op aan de Nederlandsche Heidemaatschappij welke begon met de verschillende terreinen nauwkeurig op te nemen en een plan van ont ginning op te maken. Den 25sten Mei 1899 werd begonnen met de eerste werkzaamheden: 't aanleggen eener kweekerij. Zes zware ossen trokken een diep- ploeg door den stuggen grond, daarbij vervolgd door het eentonig gefluit van de groote regenwulp, die in wijde bogen rondvloog boven dit voor haar zoo vreemd schouwspel. Eeuwen aaneen had ze ongestoord hier de eenzaamheid genotenalleen heel vroeger, toen bet geslacht Tul danus nog zijne heerlijke rechten uitoefende, waren ook van die groote beesten gezien, maar nu was het toch geheel anders; en do regenwulp scheen te begrijpen, dat haar rijk hier uit zou zijn, want telkens en telkens vloog ze weer vol woede naar de ossen, hen onder schel gefluit voorbij scherendmaar de ossen kennen hun plichtlangzaam stap voor stap gaan ze vooruit, niets houdt hen tegen. Dag in, dag uit, steeds doen ze weer hun werk. Alleen als het hard gevroren heeft, genieten ze rusten toch kunnen ook zij geen stand houden. Na zeven jaren trouw hun plicht te hebben gedaan, moeten, ook zij wijken. In 1906 komt er een groot, geweldig monster, en door poelen en plassen, door hooge en lage heide, beweegt zich thans een nog veel grootere ploeg als van zelf. Als door eene onzichtbare kracht wordt het zware werktuig voortbe wogen. Ginds slaan echter de stoom machines, die den ploog met snelle vaart door den grond trekken. De regenwulp fluit nog angstiger. Alleen bet konijn staat in de verte op zijne achterpooten met een guitig gezicht te gluren. Het verheugt zich, want een Eldorado ziet het zich hier scheppen. Schuilplaatsen zoo groot, dat het al erg onvoorzichtig moet wezen, wil het door den mensch nog worden gepakt. En het korhoen ver lustigt zich eveneens: wat een malsche knoppen straks! denkt het; de wintei zal weer niet slecht voor me zijn, de mensch is toch wel goed. Schijn baar wel goed, maar de cultuurman blijft toch gezworen vijand van konijn en korhoen. Aanvankelijk was er een enkele pionier, maar langzamerhand kwamen er meer2 boschwachters en 40 arbeiders onder leiding van een hout vester ontwoekeren thans hier den grond zijne schatten. Voor de boschwachters ontstonden een paar aardige woningen; verder werden er nog 4 arbeiderswoningen gebouwd en nu in 1906 is de Hout vesterij met brandtoren gereedhet middenpunt, niet van jacht en ver maak, maar van plicht, plicht 131» te herscheppen die ïaie heide in groene tvside, in bosch en bouwland, mensch en maatschappij tot zegen. Gezondheidscommissies. De minister van Binnenl. Zaken heeft, naar aanleiding van een doordeGed. Staten van een der provinciën aan hem gericht schrijven, de Ged. Staten der overige provinciën uitgenoodigd, hem hun gevoelen te willeu mededeelen over de vraag omtrent het wensche- lijke, om het kon. besluit van 27 Mei 1902 tot uitvoering van ait. 30 der Gezondheidswet aan te vullen meteen bepaling tot regeling van de vergoeding voor reis-en verblijfkosten van de leden der gezondheidscommissiën, ten einde alzoo de beslissing van geschillen over de rekening en verantwoording van die -commissiën, gerezen tusschen deze en de gemeentebesturen, te verge makkelijken en tevens meer eenheid te bevorderen in de berekening der aan de genoemde leden te vergoeden reis en verblijfkosten. RECLAMES. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden ..van een inwoner van Engeland of Duitschl^ra, ddch die van een buurman. De Heer 3. Oehlmann, wo.nende Beneden Buurt 338 te ^ageningen, déelt ons mede: Sedert geruime/r lijd heb ik gesukkeld met een vlijmende pijutfn de leden en 111 den rug. Onop houdelijk hajtr ik h«er last van iu langzamerhand had zich hieruit rheumatiek. .gevormd, die zich nn eens hiér dan weer daar Openbaarde. Ik had eveneens/duizelingen en ifëel benauwdheden, we'ke c^>r plotselinge huiveringen werden ge volgd. De urine kwam veelal met een pijnlijk, branderg gevoel en metfmijn eetlust was het treurigF gesteld, al het &oeóe wat vertelt werd Foster nij eenf aanle: Nieren Pillen was hier eens een proef hoon ik in den beginne veel vertouwen in had, verheugt het daai\g£/fe zijn overgegaao, want na ag of zes bekwam ik reeds een groote en tien dagen later was ik geheel van mijn pijnlijke ziekte bevrijd. Wanneer ik o^it nierlmiets "taocht onmoeten, zal ik niet n a 1 at civ, h uip*op Uw geneesmiddel te wijzen. Ik ondergeteekentfé verklaar dat het boven staande waar is enrmachtig U het publiek te maken op elke wijzeïdie U goeddunkt. Waf is de oorzaakEvan rheumatisme? Rheu matiek spruit voort jut het urinezuur, dat zich kristalliseert in de sjsieren en in de gewrichts verbindingen Fosters Rugpijn Nieren Pillen lossen dit urinezuur £>p en helpen de nieren het, af te voeren uit hit lichaam met het wat&K Daar deze pillen de oorzaak van de ziekte^weg- nemen, verzekeren /ïjfeen voortdurende al^elieele genezing. Verzeker U dat mqj pijn Nieren Pillen Oehlmann gehad heefl U de échte Poster's Rug- ft, dezëlfjyUpttie de Heer WIJ^ffARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en mafctlflÉhöpers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van Jarnes Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f1.75 voor één of f10.voor zes doozen. Men schrijft aan het Hdbl: Was er voor eenigen tijd ernstig sprake van, dat het eskadron ordonnan- cen als zelfstandig korps zou worden opgeheven en de opleiding zou plaats hebben bij de regimenten huzaren, thans is men geheel terruggekomen van dat denkbeeld. Het eskadron blijft intact. Het woidt beslist niet overgeplaatst van Amersfoort naar Ededoch 't is niet onwaarschijnlijk, dat het naar Deventer wordt verlegd. De groote colleclio voorwerpen door de lieer C. B. Kok aan de oud heidkundige vereeniging «Fléhite", waarvan hij verscheidene jaien be stuurslid was, gelegateerd, zijn sedert 16 Juli jl. in het museum tentoon gesteld. Een kind van zekere v. Z., wonende in de Groote Haag, had eergisteren het ongeluk tegen een pan kokende melk te stooten. Het kreeg daardoor den inhoud over hoofd en borst, waardoor zij zich zoo deer lijk brandde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helit der maand Juli 1906. Brieven (binnenland). Hertus Ligtervink, Amsterdam. Wed. P. de Vijlder, J. Bollinger, Hilversum. A de Haan, Rijssen. Bieleman, Zeist. Brieven (buitenland). H. Jong, Gladbek. J. Velthuijsen, Westfalen. Briefkaarten (binnenland). J. Ivuijper, Amsterdam. L. Krak, A. Borcherets, Donderen. Briefkaarten (buitenland). B. Loman, Klijnvellon. Zondag mocht de hoofdbesteller J. Winterswijk zijn 25-jarig dienst- jobtleutn vieren. Zoowel van de zijde zijner chefs als van de bestellers werden hem blijken van belangstelling gegeven. Mr. B. H. Carp, griffier bij het kantongerecht alhier, is in gelijke betrekking benoemd bij het kanton gerecht te Oostburg. De met 1 Juli periodiek afge treden leden der Gezondheids-commis sie voor de Gemeente Amersfoort, de heeren C. Prins en W. G. Klomp, zijn door den Commissaris der Konin gin herbenoemd. Aan de kader-manoeuvre welke onder leiding van generaal-majoor A. D. Petter tot aanstaanden Zaterdag tusschen Deventer en Zutfen woidt gehouden, nemen uit dit garnizoen deel kolonel L. W. van Hoek, de luitenants-kolonel P. G. Weuringh en jhr, L. A. P. Six en de majoors A. L. Klerk de Reus, R. J. graat Schim- melpenninck en H. D. Twiss. De nieuwbenoemde luitenant kolonel van den geneeskundigen dienst der landmacht J. S. C. Pichal, thans chef van het Militair hospitaal te 's-Gravenhage, zal hier overste L. F. Boekelman vervangen, wien op zijn verzoek eervol ontslag uit den militai ren dienst werd verleend. Onder leiding van kapitein A. Hogervorst, van het 5e regiment Infanterie, die ook dit jaar de schiet oefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht leidde, had Zaterdag middag op de Leusderheide de schiet wedstrijd plaats. Te vier uur werd deze wedstrijd met een kernachtig woord van kolonel L. W. van Hoek, commandant van het 5e regiment infanterie geopend. Ondanks sterken wind dwars door de baan werd er goed geschoten. De uitslag was als volgt. Schutters le jaar, 58 deelnemers: I. G. G-ramsma, 101 p., zilv. med. 2. Van Donselaar, 98 p., 2 photo's; 3. Vredeling, 97 p., sigarenkoker; 4. Davelaar 93 p., sigarenpijp; 5. C. Van Buuren, 90 p., inktkoker: 6. W. Mulder, 85 p., tabakspijp. Schutters 2e jaar, 51 deelnemers: I. De Roo, 168 p., zilv. med.; 2. J. van Nieuwenbuizen 107 p., schilder ij 3. Van Hoogevest, 103 p., tabakspot; 4. Onnes. 103 p., portemonnaie; 5. Van Os, 103 p., vulpenhouder6 Ribberink, 102 p., zakmes. De Koninklijke eereperining werd gewonnen op 76 deelnemers door II. A. Enkelaar, op 200 Meter staande vrije hand, met 51 punten. De 2e pr., zilv. med., uitgeloofd door den leider, verwierf D. C. Prins, met 49 p. Een zilveren horlogeketting, uitge loofd door den Burgemeester, viel ten deel aan W. Ribberink, met 48 p. De verschillende berichten om trent aanzienlijke legaten door wijlen mevrouw Scheltus van Leusden aan verschillende inrichtingen bier ter stede vermaakt zijn niet betrouwbaar. Officieel is daaromtrent nog niets be kend en weiden ons inlichtingen geweigerd. Openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, op Zaterdag 14 Juli 1.1 des avonds ten 8 ure, ten raadhuize. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren J. Sinnige en H. Meursing. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen zijn: 1. Een brochure, getiteld: «Pioeve van eene wettelijke regeling der ac countancy" door W. Kreukniet, ac countant te Rotterdam. 2. Missive van den Min. van Land bouw, N. en H., begeleidend de ver slagen van den Inspecteur van den arbeid in 1903/1904. 3. Kwartaal overzicht van het Bureau voor Handeisinlichtingen. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen en zullen ter in zage rondgezonden worden bij deleden 4 Een missive van den minister van W. van 25 April 1906 met afschrift van de lijst, vermeldende de namen van de commissie van advies over spoorwegd-eristregeling voor bet jaar 1906—1907 5. Een kennisgeving van de Ned. Kamer te Londen, dal in September te Milaan een Intern. Congres zal worden gehouden van Kamers van Koophandel, en een uitnoodiging van de Kamer te Brussel om daaraan deel te nemen. Stukken onder 4 en 5 worden even eens voor kennisgeving aangenomen. 6. Een dankbetuiging voor het ont vangen jaarverslag dezer kamer, a. van het centraal bureau voor de statistiek, b. van den Min. dan buiten- landsche zaken. 7. Missives van andere Kamers van koophandel, begeleidend het door haar uitgebracht advies inzake or ganisatie van K. v. K. 8. Een missive van hel hoofdbestuur der posierijen en telegrafie van 20 April, als antwoord op het verzoek der Kamer, houdende bericht, dat de vestiging van openbare spreek cellen met automatisch werkende toestellen, aan de stations, nog een punt van onderzoek uitmaakt. 9. Een schrijven van B. en W. van Amersfoort, d d. 19 Mei 1.1., met verzoek hen voor te lichten op een door den Min. v. Landb N. en H. gevraagd advies betreffende de hier ge vestigde Patroons-vereeniging, waarop de secretaris den 29 Mei het ant woord heeft ingezonden, waaraan de vergadering hare goedkeuring hecht. 10 Een missive van het Alg. Ned. Verbond te Dordrecht, houdende uit noodiging om stappen te doen tot bevordering van de invoering van een algemeen 5-cents-port voor Neder land met zijne Koloniën. De voorzitter herrinnert den leden, dat dit punt ter conferentie te Am sterdam breedvoerig is besproken en de moeielijüieid om tot deze invoering te geraken gelegen is in de hooge vrachtprijzen per spoor en Engelsche mail. Daarom wordt dit stuk voorloopig voor kennisg. aangenomen. 11. Een verzoek van de Ned wijn handelaren, te Amsterdam, om een bijgevoegd adres aan de Tweede Kamer te willen steunen, ter voor koming van een verhoogd invoerrecht op wijnen in Ned-Indië. Dit stuk wordt voorgelezen. Na korte bespreking besloten het voor kennisg. aan te nemen. 12. Een verzoek van de Ver. voor H. N. en gemeentebelangen, om een verzoekschrift aan H. M. de Koningin te steunen, betreffende de instelling van rechtbanken van koophandel of liever rechtbanken uit kooplieden en beroepsiechters bestaande. De voorzitter stelt voor dit stuk hij de leden rond te zenden met een maandafl. van de Maatij. van Nijver heid, waarin een stuk ter bestrijding van dit verzoek is opgenomen. In een volgende vergadering kan dan dit verzoek behandeld worden. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de vaststolling van het advies aan den Min. van Water staat inzake Cheque en Giro verkeer. Dit advies wordt voorgelezen. De in het plan van den Min. voor gestelde lage renten voor disposito's geeft aanleiding tot eenige bespreking het advies luidt dat de invnr-rii.g cheque en guo verkeer voor den tus schen- en kleinhandel inderdaad in een behoefte zal voorzien; de regeling der ouderdeelen zal wel eenigszins gewijzigd moeten worden door bv. de vergoeding van rente, verband te doen houden met den algemeenen rente- standaard en de voornaamste huip- kantoren van de post in de uitbreiding op te nemen. Voor bet sluiten der vergadering verzoekt de heer H. v. Haselen nog dat de Kamer zich lol den directeur- generaal der posterijen zal wenden, om te verzoeken, het postkantoor telefonisch te verbinden aan het plaatselijk telefoonnet Nadat de heer v. H. van dit verzoek een voorstel heefl gemaakt, wordt het met algem. stemmen aangenomen. Daarna wordt te half tier. de open bare vergadering veranderd in een met gesloten deuren. Te Zeist is ingebroken in de pastorie der R. Kath. kerk. Voorwerpen van waarde worden niet vermist, alleen hebben de dieven zich te goed gedaan aan eenige eet waren, als: kaas vleescb en kersen. In het benedenhuis waren de meu belen blijkbaar goed onderzocht. Te Hilversum zal de verjaardag van H. M. de Koningin o. m. gevierd worden door een historisch-allego- rischen optocht, betrekking hetbende op de geschiedenis van »het Gooi", sinds de eerste tijden, toen de Ger manen zich in die streek vestigden tot op den tegenwooordigen tijd. De optocht zal bestaan uit elf verschillende groepen. Fntn Morgana. Donderdagavond te 8uur was er te Scheveningen een zeldzame fata morgana te zien. Aan den westelijken horizon vertoonde zich een groote havenstad met koepeldaken, groote huizen en schepen, 't Geheel was in roode vlammen gebuid en maakte diepen indruk op allen die het zagen. (Vad.) RECLAME. De couranten publiceeren gaarne documenten, die zoo als het vol gende van het grootste nut kunnen zijn voor de gezondheid van hun ne lezers. Mejuffrouw G. Oosterloo, geb. Kan, 28 jaar oud, Buitonwatersloot 238. Delft, is de persoon waarvan wij hier het portret geven. Zij heeft dank de Pink Pillen eene Yolkomene genezing bekomen der maagziekte en. bloedarmoede, waar aan zij sedert haar jeugd lijdende was. MejufjO'osterlco fPortret van Doorne »Van af^mijne kindsche jaren, zoo schrijft zij, heb ik er&aan de maag en aan bloedarmoede geleden. Iw^en steeds zeer zwak geweest, en heb weinig eetlust en eene slechte spijsvertering gehad. Ik heV^jkwys-rien dokter geraadpleegd, ik heb eene groofèTioeveelheid geneesmiddelen genomen rnaar ik heb nooit eenige verlichting bekomen tot op den dag dat ik de Pink Pillen genomen heb die mij niet alleen verlichting ge geven hebben, maar die mij eene volkomene ge nezing bezorgd hebben, welke behandeling be trekkelijk kort was daar ik gedurende zoo langen tyd geleden heb." t Als gij ziek zijt en als de-behandeling die U volgt U aandoening geeft, -wacht U wel hier in geene verandering te brengen. Maar als gij geene verbetering waarneemt door de behan deling die U volgt, lijdt nietnanger en zet dezelve niet voort, neemt de Pink zijn een goed geneesmidi geleverd heeft. lederen van genezingen. Luistei op eervolle wijze bekend de ondervinding die zij hl bij hen gelukt is. Zij sprei Het is steeds verkieslijk van ziekte van de ondervindTÈ^fTë profiteeren van anderen dan de proefnemingen op zich zelf toe te passen. De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam hoofddepolhouder voor Nederland en Apothekers Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum, ïllen. De Pink Pillen dat zijne bewijzen hebt gij de verhalen aar deze lieden die ;aan en profiteerd van iben op gedaan en die? naar ondervj^eKbg. ooral Qa»*tgebied

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2