NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 59. Woensdag 25 Juli 1906 Vgt-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PER TELEGRAAF. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte President Roosevelt is een man van snelle en krachtige maatregelen. In al de arsenalen en verschillende an dere rijksinrichtingen heeft hij gelast, dat de 8-urige arbeidsdag moet wor den ingevoerd. Hiermede heeft hij toe gegeven aan een der voornaamste eiscben van de Amerikaansche Arbei derspartij, die zich nu eigenlijk voor het eerst bij de verkiezingen krachtig zal weren. Dr. Brouardel, een der grootste beroemdheden op het gebied der ge neeskunde, is gisteren te Parijs over leden in den leeftijd van 69 jaar. In bet bijzonder heeft hij zich bekend gemaakt door zijn studies op het gebied der gerechtelijke geneeskunde, het vak waarin hij openbaca-voorlezingen gaf in de Morgue, het Paiijsche lijken huis. Van het daaraan verbonden laboratorium was hij directeur. Onder zijn vele geschriften en rapporten is vooral zijn boek over het ngeheim van den geneesheer" bekend en be roemd. Brouardel was commandeur van het Legioen van Eer, ongerekend een menigte andere onderscheidingen. Reeds sedert 1880 was hij deken van de Academie van Geneeskunde. De aanvallen door roovers op reizigers in treinen worden steeds driester. Na de diefstallen op de Berlijn-Norderney baan is er thans een gepleegd op bet traject Kopenhagen- Klampenborg, nog brutaler omdat de misdadiger werkelijk zijn revolver beeft afgevuurd, gelukkig zonder iemand te treden. Nu hebben in Hongarije, dicht bij de hoofdstad, roovers het gewaagd een geheelen trein aan te houden, in volkomen Wild-West-stijl. Bij het station Rakos vielen dertig roovers den trein aan, bonden het personeel, verbraken de looden zegels van de goederenwagens en namen alles weg wat van hun gading was. Zij vervoerden het ge- stolene op handkarren. Zij namen de boeken en bestelbiljetten zelfs mee, zoodat nog niet kan worden vast gesteld, wat zjj precies stalen. Nadat de dieven vertrokken waren, kon de trein de reis voortzetten. Uit New-York wordt aan de »Daily Telegraph" geseind dat de arbeiders in de Bouwvakken het besluit genomen hebben te staken, om de loonbewegmg van de loodgieters te steunen. Zijn de werkgevers niet geneigd de eischen in te willigen, dan zullen Zaterdag 100,000 man staken. APELDOORN. De blijde lioop waarin II. M. de Koningin, ons Vorstenhuis en het Nedcrl. Volk verkeerden, zal niet verwezenlijkt worden. H. M. de Koningin-Moeder verge zeld van baronesse van Itersum en jhr. De Ranitz, begaf zich gisteren- ochtend per automobiel naar het Loo, ten einde een bezoek te brengen aan H. M. de Koningin. Het standbeeld van Graaf Willem Lodewijk van Nassau zal te Leeuwarden geplaatst worden op het Hofplein, met den rug naar de plek van het eertijds door hem bewoonde paleis, thans de woning van den Com missaris der Koningin. Met het maken van de fundeering is begonnen. De onthulling van het beeld zal met eenige feestelijkheden geschieden half September a. s. Maandag vergaderde te Amster dam de Staatscommissie voor den Middenstand, naar aanleiding eener nadere door de Regeering verzochte toelichting in zake een te houden enquête naar den toestand van den middenstand. Besloten werd tevens bij de Regeering in te zenden een uitgebreid voorloopig rapport in zake de vliegende winkels, met bijbchooren- de bijlagen over buitenlandsche wet geving, waarin tevens worden be handeld de expositie van winkelwaren met détailverkoop, verkoop van goederen ter markt, venten en leuren van waren enz. De aanstaande Oorlogsbegrooting. Naar men aan het Vad. mededeelt, is de begrooting van Oorlog voor het jaar 1907 geraamd op f26,055,000, dat is ruim f 944,000 lager dan die voor het loopendo jaar is vastgesteld en zulks in weerwil, dat verschillende posten verhoogd zijn, moeten worden, ook in verband met de uitbreiding der landweer in 1907 en met de nog in uitvoering zijnde legeruitbrèiding, terwijl ruim een ton meer dan ver leden jaar voor nieuwen kazernebouw wordt aangevraagd. Het totaal-bedrag der lagere ra mingen op verschillende artikelen be draagt f 1,402,000, waarbij echter valt op te merken, dat de bijdrage uit de begrooting van Oorlog ten be hoeve van de vesting-begrooting, in verband met de plannen van den minister ten opzichte van de Stelling van Amsterdam, voorloopig ruim f 469,000 lager geraamd is dan het vorige jaar. Het blijvend gedeelte. De Min. van Oorlog heeft besloten tot een aanzienlijke inkrimping van de ploegen van het blijvend gedeelte der lichting van dit jaar, terwijl ernstig wordt overwogen voor het volgende jaar het blijvend gedeelte der lichting 1907 nagenoeg geheel op te heften. Kleine en groote keuring. In een brief aan de »Tijd" beklaagt een schoolhoofd zich zeer over het volgende: Mijn oudste jongen moest het vorig jaar loten en trok een, naar wij onder stelden, vrij nummer. Om toch zeker van mijn zaak te zijn, zond ik hem naar de eerste, zoogenaamde kleine keuring hij was namelijk erg bij ziende en hij werd goedgekeurd. Eenige weken later krijg ik een op roepingsbiljet thuis tegen een bepaal den datum. De firma, waarbij hij bediende was oordeelde, dat hij wel zou worden afgekeurd en ontsloeg hem niet uit zijn betrekking, maar wilde wachten, hoe de zaak zou afloopen. Zij kon dit doen, als eigenaar der zaak. Mijn zoon biedt zich op den bepaalden dag aan, moet naar het hospitaal en bij de eerste keuring wordt hij ongeschikt verklaard voor alle militaire diensten. Na nog eenige keuringen en een ver blijf van 3 weken in het hospitaal, wordt hij ontslagen. Gelukkig voor hem, was hij zijn betrekking niet kwijt, maar dit had ook anders kun nen zijnwaarom de kleine keuring aan de groote keuring (bij het in dienst komen) laten voorafgaandit moet juist omgekeerd zijn. Een tweede bewijs Een mijner onderwijzers trekt dit jaar een dienstplichtig nummer. Heeft een gebrek aan een der oorenis namelük aan één kant wat hard- hoorende. 't Hindert hem echter niets voor zijn werk. Ik raad hem aan naar de alweer kleine keuring te gaan en hij wordt goedgekeurd. Ik roep een plaatsver vanger op, omdat ik geen eigenaar mijner zaak ben en dus zorgen moest voor behoud van subsidie. De plaats vervanger wordt benoemd en treedt in dienst, terwijl de eerste het voor recht heeft, het militaire pakje aan te trekken. Hij komt ook voor de groote keuring en wordt afgekeurd. Gevolgis nu zonder betrekking met het aangenaam vooruitzicht een jaar thuis te kunnen rentenieren. Hij is nu wel 'op een andere plaats benoemd, doch dit doet aan de zaak niets af Alweer de vraag: waarom de kleine keuring aan de groote doen vooraf gaan? Hoevelen geraken hier niet door de schuld van den Staat zonder be trekking? Van vergoeding heb ik nooit gehoord. Van '1 tot en met 6 Augustus zal in het Oranje-Park te Baarn een zomerkermis plaats hebben. Door een Duitschen wachtmees ter der gendarmerie zijn naar Venlo overgebracht twee van de gedeser teerde huzaren, die in de omstreken van Kempen in de bosschen rond zwierven. Zij hadden eenigen tijd bij de boeren gewerkt, doch dit scheen bun ook al niet te bevallen, in hunne havelooze kleedij deden zij eenigszins denken aan Zigeuners. De remonte-commissie zal van 6 tot 12 Augustus as. verschuilende plaatsen in de Betuwe bezoeken, voor den aankoop van paarden. Concurrentie. Onder dit opschrift schrijft »De Vaderlander": De heer Tazelaar heeft ontdekt, dat Rembrandt een Calvinist was misschien zullen zijne nasporingen er nog toe leiden, dat Jan Steen zal blijken een eerzaam ouderling of te wel opziener der gemeente geweest te zijn. Dit alles steekt de S. D. A. P. zoo in de oogen dat »Het Volk" ons komt vertellen, dat Rembrandt, revolutio nair was. Wel te verstaan, niet revolutionair in viij-socialistischen zin maar in S. D. A. Peeschen zin. Wij zullen de heeren, die met het ei schijnen te werken, helaas moeten tegenspreken. Er is dezer dagen onder den molen van Rembrandts vader eene quitantie gevonden, waaruit blijkt dat de jonge Rembrandt lid was van de Liberale Unie. Eindexamen H. B. S. 2e ploeg. Geslaagd van de school te Amersfoort DOOK FRANZ TRELLER. 83) «Gij zijt een groot en rechtvaardig opperhoofd, Dark Cloud. Moge God u de overwinning geven en uw volk zegenen." De rondom zittende Indianen en politieruiters hadden zwijgend toegeluisterd en slechts van tijd tot tijd een teeken van instemming gegeven. Daar kwamen midden door de rondom gelegerde Cheyennes haastig twee Indianen, zoo even uit de Steppe aangekomen, op het opperhoofd af. Zij bleven voor de Donkere Wolk staan en bogen groetend het hoofd. Na een kort stilzwijgen zeide het opperhoofd tot een der jongelingen: «Warunga spreke." «De Kaws zijn den Arkansas bij de Verdigris overgestoken en staan in het Westen." «Goed. Weet ge ook hoeveel lansen er zijn?" «Dat kan wel driehonderd zijn." «Best. Hebt ge nog iets te zeggen?" «Cajugas heeft de Roode Hand, de Gier en het Slangenoog in de Steppe gevangen genomen." «Heeft hij hen gedood?" «Neen, hij wil ze overleveren aan de hoofden der blanken." «Goed, waar is Cajugas?" «Hij rijdt naar het Westen, de Kaws te gemoet." «Goed." «Warunga heeft gezegd, wat hij te zeggen had." «Warunga is verstandig, ik ben tevreden over hem." Zichtbaar verheugd boog de Indiaan weer het hoofd en trad terng. «En wat heeft Makoti te zeggen?" «De Kiowa's trekken met al hun macht naar het Zuiden, naar de Verdigris heen. Zij zijn sterk in getal. Makoti kon ze niet tellen maar zij zijn talrijker dan de Cheyennes." Het opperhoofd keek ernstig voor zich en zei toen tot de bij hem zittende aanvoerders: «de Kiowa's znllen zich met de Kaws vereenigen en dan naar hier komen om de Yerdigris over te steken." De ervaren krijgers waren het hiermede eens. «Dan mogen de hoofden overwegen of het niet geboden is, de Cheyennes naar het Noorden te voeren, om de vijanden, als zij komen in de flank te vallen of dat het raadzamer is over de Verdigris terug te gaan en daar den vijand af te wachten." «Wij zullen beraadslagen, Donkere Wolk," zeiden de toegesprokenen en verwijderden zich. Dit gesprek werd gevoerd in de taal der Cheyennes. Toen nu de constabel van het opperhoofd vernam dat de door hem gezochte bandieten door den jongen Cajugas waren gevangen genomen, was hij zeer verblijd. «Een voortreffelijke jongen, uw zoon, Dark Cloud; hij weet wat h\j doen moet." De aanvoerders keerden spoedig terug en deelden de Donkere Wolk mede dat zij allen van oordeel waren dat het zaak was, ten Noorden van de Verdigris te blijven, ook om Cajugas en zijn troep niet over te leveren in de macht der vijanden. Daar dit strookte met de meening van het opper hoofd, werd het bevel gegeven op te breken en nauwelijks een uur daarna bewoog zich een ruiterbende, wel duizend paarden sterk, naar het Noorden. De constabel en zijne ruiters waren bij hen. HOOFDSTUK XII. De nacht had het boschje waarin de trapper met zijn vrienden was, in haar dichten sluier gehuld. De lucht was dicht bewolkt, geen ster blonk en donker en mysterieus lag daar de Steppe. De mannen luisterden met de buks in de hand, zwijgend, met hun oor naar de prairie en hunne oogen poogden de duisternis te doorboren. De trapper stond daar met Wild en Walker samen. «Wat denkt ge dat er te doen is, Grizzly?" «Er is slechts éene mogelijkheid op ODze skalp te behouden door op het juiste oogenblik weg te rennen. Het hier tegen driehonderd man uithouden is onmogelijk. Zij sluipen in de duisternis naar ons toe en stooten ons met hunne messen neer." «Zij vallen zelden in de duisternis aan, Grizzly," sprak Walker. «Zij gelooven dat wie bij nacht valt ook in de eeuwigheid in de duisternis zijn zal. Maar wat doet gij als zij het toch

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1