Gemengd Nieuws. J. A. N. Ballintijn, D. Roodt. C. J. van Burken, W. van Hoorn, M. A. J. M. Jacobs, P. Post, A. Rinsma en D. v. d. Zee. Bij de examens, uitgeschreven door de Toonkunstenaarsvereeniging slaagden Zaterdag: a. voor piano l.o mej. A. C. Busquet; b. voor kooi ge zang mej S. H. M. Schwemmer. Het plan bestaat om binnen kort hel aantal brievenbussen in de stad met 12 stuks te vermeerderen. Wanneer het voorstel van den direc teur van het post-en telegraafkantoor door den directeur-generaal wordt goedgekeurd, zal een besteller worden aangewezen om de bussen vijf maal per dag te ledigen. Een rijwiel zal dan te zijner beschikking worden gesteld. Een maatregel die, in verband met de uitbreiding van de gemeente, al leszins verdient te worden toegejuicht! RECLAME. Amersfoort Is dankbaar. Hoe kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor openhartige verklaringen gelijk de onder staande, door onze buren gegeven voor ons wel zijn. Want dit woprö uit Soestdijk zal een hulp zijn voor velen onzer te Amersfoort. De heer B. tan Schalkwijk, wonende Veen- huizerweg te dSoestdijk, meldt ons: Sedert ge- ruimen tijd ilaagde ik over de nieren, ik bad voortdurend» een onuitstaanbare pijn in het kruis van den rug, welke vooral hevig werd wanneer ik mij oprichten wilde, nadat ik gebukt geweest was. Mijn urine was troobel en bevatte veel bezinksef'en nu en dan kjbeg ik plotseling dui zelingen. Toen ik overalvzulke goede berichten koordo over Foster's IJhgpijn Nieren Pillen, maakte ik daar eens goJfruik van en ben U zeer dankbaar dat ik U kul melden, dat ik door het gebruik van slechts^én doos radicaal genezen wasl Gaarne dan ook zien, dat U aan dit ^bericht piTWÏciteit geeft, want zonder twijfel zullen vele menschen bierdoor geholpen kunnen worsen. Ik ondergcteckcnde verklaar dat het boven staande waar.ds en machtig n bet publiek te. maken op dte wijze'die goeddunkt. ShrwuarTbos nooit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zooals het gekomen is, maar flat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan,- het komt veel jCrnstiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon,nierziekte en de natuur waarschuwt, U op dezh wijze dat Uw nieren hun plicht niet floen v® niet op de fewonc wijze de onzuiverliedèrr-^rvoeren van het loed dat ze filtrecren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Schalkwijk gehad heeft. WIJ WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koo- pers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één-of f10.voor zes aoozen. Voor de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school (Koning straat) was het gisteren een hoogst aangenamen dag, onder leiding hunner onderwijzers, geassisteerd door de echtgenoote van den heer Moerman, brachten een 28-tal jongens en meisjes een bezoek aan Utrecht en Vianen, in laatstgenoemde plaats werd o.a. ook het kerkgebouw van binnen be zichtigd en had de schipbrug veel bekijks. Dat zij hoogst voldaan en dankbaar voor het genotene huis waarts keerden, behoeft zeker wel niet vermeld te worden. Door de H. IJ. S. M. werd aan besteed het maken van eene olieloods, een brandstoiïenbergplaats en andere wei ken op het teriein van de wagen wei kpiaats alhier. Liatste inschrijver was de heet J. van Harpen. Niet aan de Koninginnelaan, zooals een plaatselijk blad gisteren meldde, doch in den tuin van het café »De Arend" zal de Amersfoort sche Muziekvereeniging hedenavond te 8 ure een muziekuitvoering geven. Het muziekkorps van het 4e regiment huzaren, directeur de heer H. A. Maas, geeft Donderdagavond, te half acht, een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1Hercules, marsch, Fucik2. Ouver ture zur Oper «Joseph in Egyplen." Mehul3. Valse de l'opéra comique «Les Cloches de Cornevilie", Planquet- te; 4. Introduction et Polonaise, pour Blasse solo avec 4 cyliudies, Demers- seman, arr. Speek5 Fanlaisie sur des motifs de l'opéra »Faust", Gounod 6. Concert ouverture, Richard Hol! 7. Charivari, Pusch 8 L'inauguration, gavotte, van Aaken; 9. Fantaisie uit de Japansche opeiette, «The Geisha", Jones; 10. La Kraquette, marche, Clerice, arr. Maas. De heer N. van Veen, h. d. s. in de Koningstraat alhier, heeft tegen 1 Nov. a.s. als zoodanig ontslag aan gevraagd. Men deelt ons mede dat wijlen mevr. de wed. Scheltus van Leusden geb. Fenema f200.000 heeft vermaakt aan het St. Pieters- en Blokland s Gasthuis, tot het bouwen van een nieuw gesticht. Dit nieuwe gesticht zal verrijzen in den tuin van het tegenwoordige; zoodra het gereed zal zijn zal het oude gebouw worden afgebroken. Aan do Anna Paulowna bewaarschool zijn eenige huizen in de Nieuwstraat vermaakt. De kapitein-paardenarts C. J. van Rhijn zal worden gedetacheerd bij het corps rijdende artillerie, tijdens de cavalerie-manoeuvres in Brabant. In het Militair hospitaal hier is een postduif komen aanvliegen, aan een der pootjes gemerktZ 549. Het diertje is daar voor den eigenaar terug te bekomen. De heer H. W. Coenen Jr. is geslaagd voor het noterieel examen eerste gedeelte. Ter vervanging van luitenant G. J. Maris, wordt luitenant C. S. Sixma baron Van Heemstra, van het 4e regiment huzaren, op 1 November overgeplaatst bij het eskadi on ordon nansen. De generaal-majoor, inspecteur der cavalerie, H. A. H. Smeding, kwam Maandagmorgen, vergezeld van zijn adjudant, den ritmeester J. M. Benteijn, hier ter stede. Hij woonde de oefe ningen op de Vlasakkers bij van het 4e escadron le regiment huzaren, on der bevel van ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll. Gisteren werd een in spectie gehouden over de rij- en hoel- smidschool en over het escadron or donnansen. 382ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 23 en 24 Juli 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. B. O. Leutwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 2709 2726 2736 3356 9877 10308 10312 10351 10365 10377 14481 14960 14961 14966 16090 16092 16098 16110 16517 17992 17996 18605 18633 en 18650. Te zamen 24 prijzen. Kali op liet stoppelland. Als het graan van den akker is, als de erwten en boonen naar de schuur verhuisd zijn, kortom als de eeiste oogst van het land is, is er soms nog lijd en gelegenheid een tweeden oogst te winnen, hetzij, dal deze moet dienen Ier verbetering van het land (groenbemesting met lupine, erwten, wikken enz.) hetzij dat men nog stoppel knollen, koolrapen of spurrie wil krijgen. Voor al deze stoppel vruchten is, ook op hetero gronden een kalibemesting een eerste ver- eischte. Het is immers van algemeene bekendheid, dat alle vlinderbloemige planten, zooals erwten, boonen, wik ken, klaver, lupine enzevenals de ver schillende knolgewassen een enorme hoeveelheid kali uit den grond halen. Het zou daarom dwaasheid zijn, daar mede geen rekening te houden en den bodem te geven, wal hij noodig heeft, eensdeelt om hem niet te verarmen, anderdeels om de kans op goede resultaten te verhoogen. Welke kali bemesting kan men op het stoppel- land geven? Er zullen misschien enkelen onder u zijn, dve meenen, dat men op het stoppelland geen kaïniet kan uitzaaien. Welnu, laat ik ze zeggen, dat er geen enkele reden bestaat, om dal te meenen, dat kaïniet wellicht de beste vorm is, waarin de kalibemesting op het stoppelland kan plaats hebben. Dat kaïniet vreese[ijk goedkoop is, weten we. Doch dit slechts terloops gezegd; ik laat liet niet als reden gelden. De reden, waarom sommigen kaïniet niet op het stoppelland zouden willen strooien, is wel, dat het chloor uit bet keukenzout, dat in kaïniet is, hun viees aanjaagt, Welnu dat chloor is voor al le genoemde ge wassen absoluut onschadelijk, eer nuttig. Is er poit eene schoone gelegenheid, om den invloed, de werking van het kaïniet ie probeeren dan is het op het stoppel land. Er is weinig te verliezen en bij goede behandeling veel te winnen Omtrent de werking van het kaïniet kan men zich dus goedkoop op de hoogte stellen. Daarenboven moet men den invloed van het Natrium, dal in hét keukenzout van het kaïniet aan wezig is, niet onderschatten. De op brengst aan drofee stof,wordt onder den invloed van het keukenzout aanmer kelijk verhoogd. In Engeland heeft men bij sommige gewassen reeds lang geleden rekening gehouden met die gunstige werking van het keukenzout. Men was daar b. y. gewoon aan de mangel wortels o. a. een vrij belanrijke bemesting met keukenzout te geven. Nu tegenwoordig de kalizouten hekend zijn, zal men ook. daar wel kaïniet geven. Gij kunt dus op uw stoppelland gerust kaïn iet gebruiken. Een ninn iu een kist. Een paar mannen brachten Maandag avond op een handwagen, naar de aanlegplaats van de Amsterdamsche pakschuit aan de Maaskade O. Z. te Rotterdam, een groote pakkist, die als vrachtgoed met die boot naar Amslerdam moest verzonden worden Op de kist stond: Voorzichtig behan delen, glaswerk. Een groote enveloppe die later een reclamebiljet bleek te bevatten, was door de bezorgers van de kist achter gelaten als daarbij be- hoorende. Toen de kist daar op den wal stond en de bezorgers ervan reeds j lang vertrokken waren, hoorde een van de werklieden van de Amster damsche pakschuit, langs de kist loo- pende gestommel en vreemde gelui den. Hij riep er andere lieden bij. Men beraadslaagde, bracht de kist met haar inhoud in vei band mot den moord, in den afgeloopen nacht op den Langen 11 i I le weg op den boot werker E. van Dijk gepleegd, dacht aan allerlei verschrikkelijke dingen en besloot de kist zoo spoedig moge lijk naar het politiebureau aan de Nas sau te brengen. Aldus geschiedde. Op het politiebureau werd de kist met de noodige voorzoigmaatregelen ge opend, eri nauwelijks waren er een paar planken afgebroken, of er sprong een man uit die zicli liefst zoo spoe dig mogelijk uit de voeten gemaakt zou hebben. Hij bleek te zijn de te Amsterdam in de Keizerstraat No 18 wonende kleermaker F. C. v. d. M.,die een dag of acht geleden, na een twist met zijne vrouw, de deur was uitge- loopen en riu heelemaal zonder gold was. In een cafe in de Lange Toren straat alhier hadden eenige kennissen het beraamd om hem op deze wijze vrij vervoer naar Amsterdam te be zorgen. »N. R. Ct." Zondagmorgen brak te Bosko- witz bij Brünn een brand uit, waar door veertig menschen, van wie dertig zeer ernstig, gewond werden. In een kelder ontstond het vuur, dat echter spoedig gebluscht werd Om de oor zaak na te speuren, daalden de com mandant van de brandweer en eenige particulieren in den kelder af, met brandende lampen. Daarop volgde een verschrikkelijke ontploffing, die in de geheele stad gehoord werd en een paniek veroorzaakte. Er schenen zich in den kelder petroleum- en benzinegassen ontwikkeld te hebben. Uit het keldergat sloeg een vlam van twintig meter lengte. De brandweer lieden, de bewoners van het huis, gendarmen en vele nieuwsgierigen kregen brandwonden. In Boskowitz was voor zoo vele patiënten geen onderkomen te vinden. Ze werden gedragen in den trein van Praag naar Weenen, en te Briinn naar verschil lende hospitalen gebracht. Later op den middag ontstond er in den kelder nogmaals een ontploffing, waardoor een brandweerman en een politie-agent zeer ernstige brandwon den kregen. Toen eerst werd er aan gedacht het terrein af te zetten. Waarschijnlijk zijn 25 gewonden ten doode opgeschreven. In den nacht van Zaterdag op Zondag na atloop van de kermis om twee uur ontmoetten twee politie agenten op den Leidschen straatweg te Utrecht nabij de brug over het Merwede-kanaal een militair, ge wapend met een stok, die zich als een woesteling aanstelde. Even te voren had hij een paar burgers ge slagen. Een der agenten ontving met den stok een klap in 't gezicht. Daar de agent voor meerdere mishandeling bevreesd was, dreigde hij van zijn revolver gebtuik te maken, schoot eerst in de lucht, en toen dit niet hielp, naar den militair, waarbij de kogel ter hoogte van den schouder in het lichaam drong. De militair viel neer en overleed in 't nabijzijnde politiebureau kort daaina. Door den commissaris van politie Wijnmalen, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld door verhoor van verschillende getuigen, die verklaarden dat de man zich als een woesteling had gedragen. De militair, P. .B., van Rotterdam, was miliciei.-stuk- rijder bij het Ie reg. veld-artillerie, liter ter slede in garnizoen. Ecu feccnslot. Een rijk Parij-ch aristocraat, Victor de Laineau, die van het lawaaimakende Parijs en al zijn vermaken meer dan genoeg heeft, heeft zich een paleis onder de Seine laten bouwen en daarmee een van de zonderlingste en zeldzaamste toevluchtsoorden ingericht Het gerucht over het bouwen van dit onderaardsch paleis scheen 2ijn rienden eersteen sprookje Zij hoorden echter maanden lang niets meer van hem, zijn woning te Parijs was ge sloten, zijn verzamelingen schilderijen, porselein en tapisserieën, evenals zijn kostbare meubelen waren verdwenen. Thans zijn echter eenige vrienden van hem eindelijk in het betooverde feeënslot doorgedrongen, en hun ver- lellingen herinneren aan de sprookjes achtige tafereelen die Aladin's Wonder lamp doet aanschouwen. Voor hun verbaasde oogen opende zich een marmeren grot, waardoor men diep in de aarde afdaalde. Nadat zij on geveer vijftig voet waren gedaald, bevonden zij zich in een prachtige vestibule, waarin de gastheer zijne gasten tegemoet trad. Na de warmte en het stof in de bovenwereld, omgaf hen hier een heerlijke koelte. Tal van ventilators voerden hun versche lucht toein het midden van de marmeren zaal stond een groote fontein, temidden van een vijver, waarin visschen zwommen. Een zacht geternpeid licht heerschte in het Vbrtrek. Midden in het plafond was een dak van groenachtig wit glas aangebracht, waarboven men duidelijk de rivier kon zien stroomen en waar door het licht rustig en gedempt binnenviel. Gisterenmiddag heeft nabij het spoorwegstation te Dordrecht een botsing plaats gehad tusai-Lioii twee treinen. Op het oogenblik dat te 4.35 de rangeertrein-locomotief Medusa van de H. IJ. S. M. met een vier of vijftal rijtuigen van de S. S. ter hoogte van de locomotievenbergplaals stond, kwam een goederentrein van de rich ting Roosendaal langs dezelfde lijn binnen. De machinist van eerstgenoem de locomotief kon tengevolge van de bocht in den weg dien trein niet tijdig zien aankomen, zoodat, toen die van den goederentrein het gevaar zag en door noodseinen de aandacht daarop vestigde, het voor den andere te laat was om terug te stoomen. De goederentrein remde zoo krach tig mogelijk, wat evenwel niet kon voorkomen, dat de beide locomotieven op elkaar liepen. Van den stilstaanden trein worden de buffers der locomotief ingedrukt en een sluitplaat van den cylinder vernield, van een rijtuig 3e eveneens de huilers afgerukt en een coupé beschadigd en een paar wagens uit de rails geworpen, terwijl de loco motief van den goederentrein e6nige schade bekwam. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De beide ma chines waren spoedig losgemaakt, zoo dat de goederentrein na omstreeks 20 minuten de reis kon voortzetten. Het verkeer der andere treinen ondervond van het ongeval zoo goed als geen hinder. »D. Ct." wagen, uit een gedekte stelling kogel op kogel op ons afschieten en ons door hun sluipende krijgers laten overvallen Er zijn te veel van die honden, als zij slecht9 onze paarden lam schieten zijn wij reddeloos in hunne macht." »Gij hebt gelijk, Grizzly," sprak Nathan, «ik ben voor de vlucht, de nacht dekt ons even goed als hen." »Ik denk dat zij ons dicht genoeg omringd hebben," zei Walker weder, "ik geloof niet aan een goeden uitslag." »Wij moeten het probeeren, Walker, maar laat ons eerst onzen medicijnman eens raadplegen; die is slimmer dan de slimste Indiaan." Hij liet een scherp gefluit hooren, waarop Puck kwam aanloopen. «Wat is er, oom?" "Paul, hoe denkt gij dat wij ontkomen kunnen?" «Wegrijden, oom!" «Best, maar wanneer en hoe?" «Ik sluip naar huiten en jaag hun paarden weg en dan wij er van door." «Kind, nu daar buiten tusschen die honden gaan, is in den dood loopen," sprak de trapper ernstig en treurig. «God zal mij beschermen, oom, God en mijne moeder, de prairie." Na een oogenblik nadenken, ging de oude man voort, «het kan zijn, ik zie geen andere uitkomst. Probeer het Puck, maar wees voorzichtig en God zij met je." Puck was uit het boschje de prairie in gegaan, gaan liggen en hield zijn oor tegen den grond. Toen stond hij weer op en zocht met zijn adelaarsoogen de duisternis te doorboren. De voortdurende gemeenschap met de natuur had zijn zintuigen buitengewoon gescherpt. Plotseling hoorde hij met verbazing op en greep zijn buks, met alle inspanning luisterend. Een licht gesis, als dat der ratelslang trof zijn oor; Puck was ten zeerste getroffen en deed daarna het zachtlokkend geluid van het prairiehoen na en toen klonk op gedempten toon zijn naam door de duisternis. Even zacht fluisterde Puck, blij verrast: «hier Cajugas," en toen verhief zich slechts als een schaduw waarneembaar, een slanke gestalte uit het gras, die in eens dicht bij Puck kwam. «Welkom, hoofdman," sprak de dwerg op blijden toon, «ik wist dat gij ons niet in den steek zoudt laten." «Waar is de Grijze Beer?" «Hier, G'ajugas, wij hebben hem bevrijd." «Heel goed, de medicijnman is een groot krijger." «Maar, Cajngas, hoe hebt gij ons gevonden?" «Ik heb Sneeuwvlok, den jongen Kaw gevangen genomen hij beeft nog voor den vreemden medicijnman en zeide mij waar de blanken waren. Hij heeft waarheid gesproken en zal zijn skalp behouden." «Maken de Kaws zich gereed tot den aanval «Zij zijn prairiehazen en kruipen weg, maar breng mij bij den «Grijzen Beer." "Kom," sprak Puck, en voorzichtig slopen zij voort. Zij vonden den trapper op wacht aan den anderen kant van het boschje. Hij stiet een kreet van verbazing uit toen hij Cajugas zag. «Alle duivels, jongen, Cajugas, waar komt gij vandaan nik zocht in de prairie naar den Grijzen Beer." "Nu, het verheugt mij, dat gij ons niet vergèteD hebt." «Niet vergeten, vriend, nooit vergeten." «Hoe staat het daar buiten?" "De Kaws weten niet wat zij doen zullen." «Ja, zij hebben gevoeld dat Grizzly en zijn medicijnman hier zijn en durven niet voor den dag te komen. Hebt gij hunne stelling onderzocht Cajugas?" "Zij liggen in kleine troepen rondom, de hoofden zijn in het Zuiden verzameld." "Zijt gij alleen of hebt gij krijgers bij u?" "Ik heb slechts dertig man bij mij, die liggen Oostwaarts in de steppe." "En waar is uw vader?" "Die is met alle Cheyennes aan de hoven Verdigris. "En gij zijt op het oorlogspad?" «De bijl is opgegraven; de Kiowa's hebben het bloed der Cheyennes vergoten." «Waar zijn de Kiowa's?" «Ik zoek ze, om aan de Donkere Wolk te kunnen zeggen waar zij rijden." «Best, mijn jonge vriend. Wat raadt gij ons nu aan te doen «De Grijze Beer make gebruik van den nacht om met zijn vrienden naar de Cheyennes te rijden. «Juist mijne meening." «Hoe is de Grijze'Beer aan de Kiowa's ontkomen?" De trapper beschreef hem zijn bevrijding. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2