BINNENLAND. Gemengd Nieuws. In liet jaarverslag der Vereeni- ging tot opvoeding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen, in het Huisgezin lezen wij omtrent de plaatselijke afdeeling het navolgende: ln hel jaar 1905 verpleegde deze afdeeling 22 kinderen, waarvan 4 vooi eigen rekening en 18 voor die van andere afdeelingen 7 dezer kinderen zijn in en om Amersfoort geplaatst, 15 te Barneveld, waar mevrouw Ver steeg Immink het toezicht uitoefende, dat met lof in het verslag wordt herdacht. Met enkele uitzonder ingen gedroegen de verpleegden zich uitstekend. Het bestuur verloor de medewerking van den heer J. C. Pels Rijcken, die door zijn drukke bezigheden genood zaakt was ontslag te vragen; in zijn plaats werd benoemd de heer A. van Bommel, gepensioneerd O. 1. ambtenaar. Aan giften ontving de afdeeling f 65.50. De ontvangsten bedroegen f 3166.20 en de uitgaven f 2976.96'/i. Door monseigneur J. J. van Thiel werd in zjjne qualiteit als bisschop van Haarlem te IJmuiden den eersten steen gelegd van een nieuw kerk gebouw voor de Oud-Katholieke Ge meente aldaar. Op het naamfeest van St. Anna schonken j.l. Donderdag de Maria- en St. Annavereenigingen aan circa 250 kinderen een genoegelijken dag. Van het gebouw van den R. K. Volksbond trokken ze in optocht naar shet Stort", waar de kleinen werden onthaald en zich tot den avond met allerlei ge zonde spelen vermaakten. Te half negen was men in het gebouw terug, waardoor mevrouwBianchi, presidente der Mariavereeniging, de dames die welwillend hadden medegewerkt tot bgf welslagen van dien dag met een hartelijk woord werden bedankt. Bij Kon. Besl. is benoemd tot kolonel commandant van bet lc reg. Veld-Artillerie de luit.-kolonel W. A. Sodenkamp van den generalen staf; tot luit.-kolonel de majoor Jhr. E. C. Boogaert van het korps; tot kapitein bij het 5e reg. Infanterie de eerste luitenant J. C. Wagner van het reg. Grenadiers en Jagersis de kolonel II. G. J. Swaving, krachtens het bepaalde in punt 5e van art. 70 der wet van 9 Juni 1902 (Staatsbl. No. 89) op nonactiviteit gesteld. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2. luitenant a. bij het 5e regement infanterie de cadetten W. Ridder van Rappard en H. W. E Cramer b. bij het le regement huzaren de cadet jhr. L. M. van Reigersberg-Versluis Aan den gep. dir. off. van gez. 2. kl. L. F. Boekelman is, op zijn verzoek, door gedep. Staten eervol ontslag verleend als lid van de ge zondheidscommissie. De «Amersfoortsche Muziekver- eeniging" zal bij gunstig weder Maan dagavond te 8 uur in de Koninginne- laan een uitvoering geven. Donderdag gingen de 4 hoogste klasse van de openbare school (Beek straat) naar Amsterdam om deze stad te bezichtigen. Zij voeren met de stoompont over 't IJ naar het Tolhuis waar eens flink gestoeid werd. Tegen 12 uur werd er gegeten in de Volks gaarkeuken en 's middags werd een bezoek aan Artis en het Rijksmuseum gebracht. De 7e klasse van de openbare school (Koningstraat) deden een uit stapje naar Rhenen. Na bezichtiging der stad werd met een stoombootje een tochtje naar Wageningen gemaakt. H. M. de Koningin-Moeder pas seerde hedenochtend wederom per automobiel onze gemeente op reis naar Het Loo. Rond twaalf uur hedennacht brak een hevige brand uit in het hoedenmagazijn van den electriciën de Vries aan de Langestraat. In een oogwenk stond het geheele zeer diepe perceel in lichte laaie. Slechts enkele minuten na het uitbreken der vlammen werd het vuur door de brandweer met kracht bestreden. De slangen wagen der politie' gekoppeld op de waterleiding en bediend door man schappen van de vrijwillige brandweer gaf het eerst water en werkte ook gedurende het verdere verloop van den brand uitstekend. De wijze waarop de brandweer onder leiding van den opperbrandmeester, den heer J. A. Schoterman, het vuur bestreed en dit dan ook na ongeveer een uur meester was, verdient alle lof. Wel brandde het perceel geheel uit doch de zeer bedreigde belendende gebouwen mocht men behouden. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd het springen van een reservoir door de heer de V. gebruikt bij de bereiding van zijn petroleumgasgloeilicht, waar door dan tevens de snelle en bevige uitbreiding van het vuur zou zijn verklaard. Huis en inboedel waren verzekerd, doch niet de have der inwonende winkeljuffrouwen. Dit is nu de derde brand in S dagen tijdsmoge het hier voorloopig bij blijven. Op het adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond voor Nederl. onderwijzers houdende het verzoek dat de goed keuring van Gedep. Staten moge worden onthouden aan het besluit van den Raad dezer gemeente be treffende het verlof aan onderwijzers en onderwijzeressen, is afwijzend be schikt. Tot onderwijzeres aan de open bare Lagere school te Oud-Leusden (Hoofd de heer P. Keete) is benoemd mej. M. C. de Bruijne te Aardenburg. Evenals het vorige jaar, zal thans weder op het landgoed nVanen- burg" te Putten een Agave Americana bloeien. De zware bloemstengel is reeds eenige meters hoog. De hooibouw in den Eemnesser- polder krijgt deze week zijn beslag. Men is bezig met het maaien der rog ge, die op de meeste akkers tegen den grond ligt en van wier opbrengst nog geen juist oordeel van gemeld worden. De veldvruchten staan over het geheel goed en de tiendverpachting van de Hoog Welgeb. Vrouwe van Renswoude bracht dan ook niet minder op dan verleden jaar. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad dei Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 29 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrautsehe kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. Oort, pred. te Utrecht. Gereform. kerk (LangegTacht). Voorm. 10 uur, Ds. Vonk, pred. te Gameren, 's Avonds 5'/j uur, Ds. Vonk. Beide keeren coll. v. d. Theol. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Avonds 5Vj uur, Ds. Teerink. Dankzegging n. h. H. Avondmaal Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Ds. Plasser, pred. te Emlichheim (Duitschland). 's Avonds 5 uur, Ds. Plasser. 382ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 25 en 26 Juli 1906. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEnnvEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 2707 7809 7827 10307 10356 10361 10390 14482 16088 16106 16118 16516 16520 17991 en 18642. Te zamen 15 prijzen. De tweede klasse trekt van 69 Aug. 1906. 11. M. de Koningin. De »St.-Ct." bevat het volgende »Buletin" De toestand van Hare Majesteit de Koningin is bevredigend. De nacht was rustig. Alle verschijnselen gunstig. Dr. ROESS1NGH. Arts POT. II. M. de Koningin-Moeder liet gisterenmorgen een fraaieD krans han gen aan het monument van Christoffel Pullmann, den dapperen schildwacht, die bij den aanval der patriotten op Soestdijk (1787) den heldendood stierf. Om op te letten. Op 1 Augustus e k. treedt de be paling van de Drankwet in werking, dat zonder verlof in localiteiten geen wijn, bier, limonade, koffie of welke drank ook zal mogen worden getapt of geschonken. De aanvraag wordt ter openbare kennis gebracht en ieder heeft het recht binnen twee weken nadat de bekendmaking is geschied, schriftelijke bezwaren bij B. W. in le brengen. In een tuin te Rotterdam had een kat een merel gevangen. Een achttal merels viel daarop poes zoo verwoed aan en begon haar zoo met de scherpe snavels te bewerken, dat poes haar prooi losliet en het hazen pad koos. Jammer genoeg was de vogel te veel gehavend om er het leven af te brengen. Een zeventienjarige jongeling te Deventer, die niet kon zwemmen, is bij het baden in den IJsel voor het oog van zijn makkers, die geen hulp konden bieden, in den lellen stroom geraakt en verdronken. Naar zijn lijk wordt gedregd. Gisternacht werd op de Leid- schevaart te Haarlem een heer door twee personen naar den tijd gevraagd. Toen hij zijn gouden horloge te voor schijn haalde, werd hem dat ontrukt. Een der straatroovers is door de po litie gevat. Van een boer en een hond. Op het Houtplein te Haarlem liep een boer. Daarnaast een hond. Uit de groote Houtstraat snorde een auto langs den boer, doch overreed den hond. De auto stopte en de boer schold den mijnheer erin voor dieren moordenaar en maakte zoo'n misbaar dat het publiek toeliep. De mijnheer uit de auto tastte in zijn zak, gaf den boer een tientje, zeihoud nou je groo- ten mond maar, en reed weg. De boer bekeek den 'gouden Willem en zich tot het publiek wendend zei hijnou mocht ik toch eens weten van wien die hond is? Te Chicago is overleden de heer Marshall Field, nalatende de klei nigheid van 900 miljioendollar. Daarbij echter in gebreke was gebleven zijn belastingen ten volle te betalen, zullen zijn erfgenamen aan achterstallige belasting 14 miilioen dollar aan den fiscus moeten betalen. Een 40-jarig jubileum. Heden was het 40 jaar geleden dat de bekende haarkundige J. Cerati te Amsterdam, de schaar en de scheer kwast ter hand nam, m. a. w. dat hij in bet kappersv'ak ging. Als negenjarigen jongen kwam hij destijds in de leer bij den toenmaals zoo gewilden haarkunstenaar Charles Siegel van Vive te Rotterdam. Na dezen eersten patroon, ging Cerati zich bij den heer Dirckx verder bekwamen en begaf zich daarna naar het buitenland, om zijn kennis te vergrooten. Hij be zocht achtereenvolgens Brussel, Parijs, vele Duitsche steden en Londen en richtte een tiental jaren geleden een eigen atelier op in Amsterdam, dat nu nog bestaat en door personen uit alle standen bezocht wordt. De heer Cerati heeft zich in de laatste jaren voornamelijk toegelegd op de genezing van haarziekten. Dat hij hiermede wel succes heeft, bewijst een bericht, onlangs in het N. v. d. Dag voorkomende, dat vermeldde »Een feit is 't, dat onderscheidene hier (te Amsterdam) wonende per sonen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in 't bezit van een haar dos te zijn gekomen Toen de Doema-leden naar huis waren gezonden, zochten ook een aantal andere volksafgevaardigden hunne haardsteden weder op, nl. die, welke door de kiezers uitgezonden waren om de Doema-leden te con troleeren. Over die eigenaardige controleurs weet de nMatin« het volgende te berichten »De gewezen Doema was nog geen tien dagen bijeen, of de Russische boeren maakten zich ongerust, omdat ze niets van hun afgevaardigden hoorden. Vooral prikkelde bet hun nieuwsgierigheid, waarom de beloften voor de verkiezingen afgelegd, zoolang onvervuld bleven. Maakten de afge vaardigden misschien pleizier in de hoofdstad, in plaats van hunne plichten als volksvertegenwoordigers te ver vullen? En kort daarop zag men uit alle deelen van Rusland to Petersburg landelijke afgevaardigden verschijnen, uitgezonden om het doen en laten der Doema-leden na te gaan, Er waren zelfs enkele uit Siberië. Elk dezer afgevaardigden rnoest dag uit dag in naar zijn district schrijven over de handelingen der Doema en het op treden van den distriets-vertegen- woordiger. Vooral was hun op het hart gediukl, er op te letten of de afgevaardigden wel behoorlijk de zittingen bijwoonden. »En ook deze opper-Doema is thans weder vertrokken. De aardbeienverzending naar het buitenland is thans geheel geëindigd. Ongeveer 400 wagons werden er van hier naar de Duitsche grens geëxpe dieerd. Over het algemeen is men zeer goed voldaan, daar eene flinke hoeveelheid afgezet worden tegen goede, op 't laatst zelf vrij hooge prijzen. Een ourl Kerkhof? Uit Veenhuizen wordt aan de A Ct." gemeld Bij het graven in de Bieuw, d.i. een stuk veen tusschen het 3e Ge slicht en Haulerwijk, stootte men op eene rij potten, op keisteenen ge plaatst. Na veel moeite gelukte het den veenbaas Reinders een der potten in zijn geheel er uit te krijgen, 't 1» een kogelvormig potje, van aarde ge bakken, met een korten hals. t' Was besloten in een grooteren pot en ook toegedekt met een dito, welke beide stuk zijn gegaan. Het potje was ge vuld met overblijfselen van beenderen. De omstandigheid, dat de potten, er moeten er vele zijn, op eene rij geplaatst zijn en op keisteenen staan, doet vermoeden, dat dit geen toe vallig daar neergeworpen voorwerpen zijn, die in den loop der jaren met veen zijn bedekt. Zou men hier soms ook te doen hebben met de over blijfselen van een Germaansch of Romeinsch kerkhof? De llaarlciuschc paardenloterij. De laatste jaren wilde het niet best met de Haarlemsche paarden loterij, wat te wijten was aan inge slopen misbruiken, waarvan wel het ergste was het aan het lokaal waar de prijzen stonden, opwachten der winners, die dan op lang niet altijd nette wijze werden geëxploiteerd en soms bespottelijk lage sommen maakten voor gewonnen paarden en rijtuigen. Daaraan heeft de commissie nu een eind gemaakt, door te bepalen, dat zij van ieder gewonnen prijs desgewild 75 pCt. uitbetaalt van wat hij gekost beeft. De winners komen nu aan het lokaal, vernemen daai wat zij voor den prijs in geld kunnen krijgen, doch behoeven dat geld niet te accepteeren, daarin blijven zij volkomen vrij, doch zij weten nu in ieder geval, wat ongeveer de waarde is van hun prijs. Een gevolg van dezen maatregel is, dat de loten zoo goed als uilver- kocht zijn, terwijl men de laatste jaren met duizenden loten bleef zitten. Een dreigbrief. De dames Van O., te Zoelen, op een half uur afstand van Tiel, ont vingen de vorige week een dreigbrief inhoudende om op bepaalde plaats en tijd een som van f 3000 te leggen anders zouden zij enz. enz. Van hel geval werd de plaatselijke politie in kennis gesteld en maatregelen genomen om deneventueelen dader tearresleeren. Eenige uren vóór het deponeeren der geëischte som werd het terrein in den breede door Rijks-en Gemeente politie behoorlijk afgezet. Een arbeider die een huisje bewoont toebehooiende aan een der dames, werd op het bepaalde uur met een brief naar de bestemde plaats af gezonden, en werkelijk verscheen iemand met een fiets om den brief in ontvangst te nemen. Zoodra de onbekende de brief had ontvangen voegde hij den bezorger de woorden toeKeer je om, anders ben je een man des doods". De bezorger, voor zijn hachje vervaard, koos onmiddellijk het hazenpad, terwijl de onbekende dreigbrieflegger met zijn fiets ijlings verdween. De Gemeente veldwachter Weesers had echter op een afstand uit een hinderlaag het gebeurde gadegslagen en kwam bij het wegrijden van den dreigbriefschrijver, die hem in den flank reed, onmiddellijk uit zijn schuil hoek en sommeerde hem, op straffe van hem neer te schieten, halt te houden. De briefschrijver trok onmid dellijk zijn revolver en loste zes schoten op den veldwachter, zonder dien te raken, gevolgd door een schieten van den veldwachter, met het zelfde gevolg. De onbekende vervolgde zijn weg tot aan een korenveld en verdween daarin, met achterlating van zijn fiets. Een algemëene ver volging van de overige veldwachters begon nu echter zonder resultaat. De achtergelaten fiets werd in beslag genomen en herkend als te zijn van een inwoner van Zoelen smorgens door hem geleend aan een bekenden wildstrooper, een gevaarlijk sujet. Nu viel het niet moeiolijk den dader :op te sporen, die Woensdagavond ouder behooilijk geleide in arrest werd ge steld. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Hermina Antonia, d. van Gerrit Nicolaas Arlar en Johanna Maria Bakker. Nicolaas HendrikusLambertus, z. van Jacobus de Wit en Maria Koot. Geradus Adrianus, z. van Antonius Kraaijenest en Cristina Hoksbergen. Johanna Wilhelmina, d. van Hermanus van den Boogert en Johann3 Barbera van Vliet. Gerdina Jacoba, d. van Jan Johannes de Groot en Jacoba Maria van Boom. Frans Henri, z. van Antonius Gemer en Maria Magdalena Jacoba Schoon- heim. Evertje Martina, d. van Aart van den Brink en Geertrui de Gans. Johannes Hubertus, z. van Johannes Gerhardus Tönis en Elisabeth Maria van Mourik. Rudolf, z. van Lodewyk van Dommelen en Gerarda Hendriks. Elizabeth Cornelia Maria, d- van Hendrikus Koopman en Maria Geertruida Louiza van Horsen. Ondertrouwd: Gerard Frederik Merz en Gijsberta Catharina Geertruida Hubers Jacob de Kruijf en Willemijntje But- selaar. Joan Frans Kroon en Clara Huidekoper. Getrouwd: Dirk Johannes Smits en Everdina van Haselen Jacob Johannes de Bruin en Sophia van Dulkenraad Gerrit Snyders en Willemina de Graaf. Overleden: Aalbertus Kaal, 2 mnd. Jacomina Reijs, 80 j., wed. van Jan Gerrit Boekenoogen. Jan Kool, 9 mnd. Catharina Poot, 51 j., wed. van Gijsbertus Kuijer. Jacobus Cornelus Geytenbeek 9 mnd. Christina Gesina Pitlo, 60 j., ongeh. Willem Gerardus Boom, 53 j., echtg. van Alida Keijser. Jan Hendrik van Apeldoorn, 7 d. Leusden. Van 20 tot 27 Juli 1906. GeborenAleida Niesje, d. van Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Stoutenburg. Van 20 tot 27 Juli 1906. Geboren: Catharina Antonia Maria, d. van Gerbrand Hartman en van Klasina van den Hengel. Woudenberg. Gehuwd 26 Juli. Piet Delvank, 41 j. en Hendrika van Egdom, 30 j. Gerrit Donselaar, 30 j. en Hermijntje Wanner, 28 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Juli 1906. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen f 0.a f 00. Peren f0.a f00. Nieuw lardapp. f O.OU a f 0 Zandaardapp. f 1.60 a f 2 00 Hoendereieren f 3.60 a f 4.00 per 100 st. Eenden r U.a f O,Boter f 1.10 a f1.12 per kilo. Mar garine f0.a fO.OO. Zoetem. kaas f Kippen f0.80 a fl.00 Kuikens fl.00 af 1.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.70 Ganzen f 0.f 0.Eenden fl.00 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen I 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.30 a f 0.80 Duiven f 0.40 a f 0.60 paar. Magere varkens f 18.a f25.Varkens v. export f a f Zeugen f 50.f 70.—. Biggen f 8.a f 12.— Schrammen f 00.a f 00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— k f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fOO.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.— a f 000,— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; heet. Appelen00 heet. Perenheet. Kleiaardappe- len150 heet. Zandaardappelen10.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren; 1200 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. RECLAME. De dankbaarheid van een inwoner van Veenendaal. Uit dankbaarheid voor do verkregen weldaden en met den wensch dat velem nut mogen trek ken van hare ondervinding, ihachtigt ons een inwoner van Veenendajd hare volgende verklaring te publiceeren. Mejuffrouw W. Wcsselo, wonende Achterkerk 427 teVenendaal, nwldt ons :Volgaarne deelt onder- geteckende mede jTat zij gedurende drie maanden leed aan een he«rfge pijn in de lendenen en rag; haar voeten w$frcn 's avonds opgezwollen. Op aanraden van^cen kennis gebruikte zij twee doosjes Fosters Rugpijn Nieren Pillen en on danks haar ïjjf en vijftigjarigen leeftijd was zij door het gebüïii hiervan volkomen genezen. Breng dit berichtreczust ondor de aandacht van het publiek, w»t ifcyben er 'van overtuigd dat veel raenschen lficr vodfdéel van kannen hebben. Ik ondêlgeteekendo verklaar dat het boven staande Wftar is en machtig U het publiek te maken o|j? elke wiize die U goeddunkt. Zwellip der enkels, der voeten en der beenen en blazen onder dk oogen (Waterzucht). Deze gevaarlijks kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig uit het bloed, dat ^borg^rongen is tot in het weefsel der huid erf* dat .'.eigenlijk had moeten worden uitgedrefen^door de liltreering indien de nieren in gocdea^toestand geweest waren. Door een groot aantal dankjb&rc menschen werd ons mede gedeeld dat dcrgeüjke gevallen volkomen genezen werden door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren fillen geeft, dezelfde die Me juffrouw Wesselo égehad heeft. WIJ WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken de koopers er op attgit dat op iedtfé doos de handteekening Jainft Foster vooriyaht. Zij zijn to Amersfoort verkrijgbaar bij derf Heer A. van de Weg. Toczendi& geachiedfcrfranco na ont vangst van postwi&el a f ,voor één of f 10 voor zes doozen,\ JF

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2