NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. SS. Zaterdag 3 November 1906 Vijt-eo-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Eene tleine iKtefais tonder naam. Soplxie Elkan. 3) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n«. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte H. M. de Koningin heeft aan den Kamerheer Mr. M. I. Ridder Pauw van Wieldiecht, dienstdoende bij H. M. de Koningin-Moeder, op zijn ver- verzoek, met 1 Maart 1907 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als Kamerheer. Men meldt ons uit Soestdijk Bij de jachtpartijen welke H. M de Koningin-Moeder Dinsdag en Woensdag op Haar jachtterrein onder de gemeente Eemnes gaf, zijn den eersten dag een honderd stuks wild geschoten, waaronder 70 hazen. Na de jacht dineerden de heeren ten paleize Soestdijk. Werkloozen-verzekering. De heeren mr. Z. van den Bergh. D. de Klerk, leden van de Tweede Kamer en N. G. Biouwer Jr. zijn door het centraal bestuur van hel Ned. Werklieden- Verbond aangezocht, zich te vormen tot een commissie, die het Verbond zal hebben voor te lichten ten opzichte van de vraag, of het moge lijk zal zijn de wei keloozenverzekering te maken tot rijkszaak. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Mej. Joh. Ter Meulen te Amsterdam, en de Heer Herman Snijders te Middel burg, moeten op i Juli 1907 als hoofdbestuurders der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aftreden, en de heeren Mr. J. F. Houwing te Amster dam, en J. C. van den Berg te Hee renveen, hebben tusschentijds bedankt. Ter vervanging van hen zijn de vol gende dubbeltallen aan de depai te menten gezonden, om daaruit een keuze te doen: 1. Mej. Meta Hugenholtz, te Am sterdam Mej Lefébure, te Amster dam 2. de Heer J. van Loenen Mar tinet, te Bussum Dr. H. L. Oort, te Utrecht; Mr. F. A. Eggeis, te Am sterdam 4. de Heer P. J. van Har derwijk te Schiedam, Mr. L. A. Bybau, te Delft. Voor het Nieuwenbuyzenfonds voor onderwijs is thans bijeen: f51,480,02 in eens en f1556,10 aan jaarlijksche bijdragen. Tot Voorzitter der Nuts-commissie voor onderwijs is benoemd Dr. D. Bos te Winschoten, tot secretaris-penning meester Dr. J. Bruinwold Riedel, al gemeen secretaris der Maatschappij. Tot leden der sub commissie toor het lager onderwijs zijn benoemd de de heeren Herman Snijders, L. C. T. Bigot en Klaas de Vries. Tot leden der sub-commissie voor het vakonderwijs de heeren Dr. 11. F. R. Hnbrecht en Dr. D. Bos en Mej. J. W. A. Naber. Tot leden der sub-cojnmissie voor het hooger volksonderwijs de heeren Prof. Dr. A. G van Hamel, Mr. M. Tydeman en Th. Nolen. Door de Maatschappij is uitgegeven »Het kind en de school, door J W. van der Linden." De Badplaats Noordwijk. De badplaats Noordwijk schijnt eene goede toekomst te gemoet te gaan telken jare toch vermeerderde het aantal aldaar vertoevende vreem delingen aanmetkelijk. Bedroeg dit in 1896 bijna 500 en nam het in 1897 toe met een kleine honderd, de volgende jaren werd het aantal ongeveer 300 grooterdit laatste jaar zelfs ruim 500, zoodat 't in 1906 tol ruim 3400 steeg. Het aantal Villa's, Pensions enz. vermeerdert jaarlijks belangrijk ook dit jaar worden er weer eenige bij gebouwd. En geen wonder het breede strand de begroeide duinen, de prachtige vergezichten, de schoone wandelingen en de rustige omgeving moeten wel nieuwe bezoekers trekken, terwijl de oude bovendien elk jaar meest allen terugkeeren. Door de goede zorgen van de hier bestaande Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer wordt ook al het mogelijke gedaan, om het vei blijf aantrekkelijk te maken, en allen vreemdelingen de gewerischte inlichtingen te verschaffen. Gevaarlijk voor passagiers. Aan de directie der llollandsche Spoor is een schrijven gezonden, waar in geklaagd wordt over het gevaar voor het publiek verbonden aan de gewoonte van conducteurs, om in personenrijtuigen plaats te nemen. Wanneer de trein reeds in flinken vaart is rukt de conducteur plotseling het portier open, terwijl hij datzelfde doet wanneer de trein een station nadert. Dit is daarom zoo gevaarlijk, omdat de hoekplaatsen gewoonlijk door kinderen zijn bezet, die door zulke handelingen gevaar loopen uit den trein te vallen. Bij enkele candidaatstelling is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Utrecht voor IJselstein jh. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd. Naar wij vernemen, heeft de Kamer van Koophandel te Gouda besloten gunstig te adviseer en op de nieuwe (gewijzigde) aanvraag van den heer Kneger om een concessie voor den aanleg van een stadspaarden- tram, en die aanvraag te steunen. De tram vervoerde in October 7160 betalende passagiers, tegen 7445 in de zelfde maand van 1905. De opbrengst der passage was f 530 727. in 1906, f 574.177. in 1905 De totale ontvangsten waren f613.37 in October 1906, f637.287. in 1905. De opbrengst per dagkiiometer was f 10.99 in 1906, togen f 11.42 in 1905. Over het algemeen dus achter uitgang. Het kader van het le en het 9e regiment infanterie, dat in de standplaats van den commandant der 4e divisie d> zen winter zal worden op geleid voor hoogere rangen, komt 15 November gedurende 37. maand hier in garnizoen. Met de kaderschool wordt belast kapitein E. G. Staal, van hel 5e re giment infanterie. De vergadering der vereeniging aAmersfoortsche Industrie- en Huis houdschool op j.l. Donderdagavond werd door den tweeden voorzitter prof F. Kenninck gepresideerd. Bij de behandeling der begrooting, die in ontvangst en uitgaaf werd vast gesteld op f15 500 blijkt dat de exploitatierekening als volgt is op gemaakt: Ontvangsten Subsidies Rijkf 6000. Provincief 1500. Gemeentef 2500. Nutsdepartement f 700. Jaarlijksche contributie en vrijw. bijdragen f 700. Schoolgeldenf 3750. Verkochte spijzen f 350. Totaal f15 500. Uitgaven Tractementenf 6075. Concierge en werkstersf 700. Onderhoud gebouwen f 400. Leermiddelen en schoolbe- hoeftenf 500 Materialenf 450 Vuur, licht, waterf 840. Belasting, huur, assurantie f 750 Rente aflossing f 3100. Kantoorbehoeften enz. f 250. Huishouding1 1700. Levensmiddelen I 400. Diversen en onvoorzion f 275 Totaal 115 500. Tot leden der Commissie belast met het nazien der rekening en ver antwoording van den penningmeester werden door den voorzitter aangewezen Mevrouw Rolandus Hagedoorn en de heeren J. W. Middelburg en C. W. F. Reijckers. De aftredende bestuurs leden Mevrouw van Beyma thoe Kingma, en Mevrouw Meiners, baronesse Ren- gers en de heer Rost werden allen hei kozen. De voorzitter deed de verblijdende mededeeüng, dat de school nog steeds groeiende is, het ledental nog gedurig toeneemt (232), het aanlal leerlingen thans 240 bedraagt en alle klassen zijn bezet. Daardoor blijkt echter des te duidelijker het ondoelmatige van het gebouw. Een ander perceel (no 25) in de Hendrik van Vianden- straat wordt nu voor de school in gericht. De exploitatie wordt daardoor duur, maar in de gegeven omstandig heden kon niet anders worden ge handeld. Wellicht kan binnenkort daarom trent een anderen voorziening wor den getroffen waarvan dan in een volgende vergadering mededeeling zal worden gedaan. Met de cursussen is ook reeds succes bereikt. Mej v. d. Akker slaagde dezer dagen te Groningen voor de hoofd- acte bewaarscboolonderwijzeres. De directrice heeft het- plan opge vat haar werkkring ook builen de school uit te breiden. Ze wil nl. een kookcursus geven aan vrouwen uit don arbeidenden stand. Midden De cember hoopt ze in een bijeenkomst het plan daartoe te ontvouwen cn Januari denkt ze dan te beginnen. Programma van bet op 8 Nov. te geven concert door den heer en mevrouw Vogelv. Vladeracken: 1. Sonate op. 12 no. 1, viool eu piano, L. van Reethoveri2. Adelaide, L. van BeethovenDas Veilchen, zang, W. A. Mozart; 3 Trille du Diable, viool, G. Tartini4 lm Maine Du bist die Ruh Haidenröslein Gretciien, zang, F. Schubert; 5. Feldeinsamkeit Sonntagmorgen Scbwesterlein, J. Bramsh Siandchen, zang, R Strauss; 6. Legende, H. WieniawskiHoii- gaarscbe Dans. viool, Brahms-Joacbitn 7. De nederige geboorte, Nederland- sche Volksliederenboek; Klein. Zusje, Spinnekopje, J. Verhulst; Lied, zang, B. Zweei s. UIT HET ZWEEDSCH va» een mooi examen hebt afgelegd, keer je met veel meer glan9 terug. Het is ook heel ver- stanbig, dat je na al de inspanding die achter je ligt met mij huiswaarts reist, om bij ons uit komen rusten en kennis te maken met je kleine neefjes." w Och wat zien zij er allerliefst uit op hun portret." Zij baalde een groot gouden medaillon te voorschijn, dat zij aan een kettinkje om den bals droeg. "Heb je het portret in het médaillon gezet dat ik je dezer dagen gaf en draag je dat bij je?" 'Ja. Wat gelijkt Harold veel op je!" «En Karl op jou." «Je bedoelt op Anna." »Het spreekt van zelf dat ik op »Anna" meenmaar dat komt op hetzelfde neer. En nu zul je ook beter je zuster leeren kennen die je niet gezien hebt sedert zij een achttien jarig meisje was en meer vertrouwd raken met je zwager, dien je niet anders hebt ont moet dan gedurende deze laatste zes weken te Parijs. Maar is het wel heel zeker dat je Wilt, dat ik je eene plaats zal bezorgen als leerares in bet Franscb op een der meisjes scholen van Stockholm?" Ja, ik wil zelfstandig en onafhankelijk wezen." «Zelfstandig moet je wel zijn. Veel te zelf standig en onafhankelijk, dunkt mij. Wat had bet bijvoordeeld te beduiden, dat je daar straks volstrekt zelf je biljet hebt willen nemen en je goed laten inschrijven? Was het uit vrees mij moeite te veroorzaken, of wel omdat je bang waart dat ik voor je zou betalen. «Wie weet?" Als je thuis komt en bij ons inwoont en dat zul je doen zelfs nadat je eene aanstelling te Stockholm hebt gekregen, zullen wij nader over de zaak spreken." "Meen je dat je mij wilt dwingen op u beiden te steunen? Maar dat wil ik niet dat gebeuren zal. Ik verzeker je dat ik mijzelf kan redden. Ik zal dat bewijzen ook." O! dat is niet meer noodig, dat heb je me genoegzaam bewezen, deze weken. Je bent het energiekste, eigenzinnigste, meestonafhankelijke wezen, dat ik ooit ontmoette. Zie, nu zijn wij werkelijk op weg naar het \aderland. Dit is het eerste station der reis." De trein stond voor eene minuut te Com- piègne stil. "Kon ik slechts een echt aangenaam reis gezelschap voor je wezen! Het is waar ook Anna schreef daarover iets in haar laatsten brief. Wil je het hooren?" "Ja." Hare stem klonk zoo afgemat, zoo gedwongen, dat scheen alsof zij met geweld een andere aandoening zocht te beheerschen, die baar bijna te machtig was. De trein stoomde weêr verder. Ik zou dan tocb een vertrouwelijke mededeeling moeten aanhoorenNeen, heel gevaarlijk zou dit wel niet zijn, als bij die woorden aan zijn schoon zusje voorlas. Het was echter niet zonder eene zekere nieuwsgierigheid, dat ik mij voor bereidde te hooren hoe de vrouw wel zijn moest, als de schoonzuster Hij had een brief uit zijn zakboek te voor schijn gehaald. "Waar staat bet ook weer? "Mijn beste lieveling, past op jezelven, ga niet uit zonder overjas. Men zegt dat de Parijsche lucht zoo gevaarlijk is." Is de Parijsche lucht zoo gevaarlijk, Marie?" «Dat weet ik niet" "Misschien heeft Anna wel gelijk en zij is gevaarlijk. Maar ik kan haar troosten met de verzekering, dat ik geen koude heb gevat, O daar is het: "Zorg goed voor Marie op de terugreis; ik verbeug mij er zeer op haar weder te zien; als zij maar niet te geleerd is geworden om van mij te houden. Ik verbeeld mij, dat zij je goed zal kunnen helpen aan je schrijfwerk en dat ook gaarne zal willen doen. Hebt ge samen veel museums en schouwburgen bezocht, concerten, lezingen en andere dingen bijgewoond? Het doet mij genoegen dat gij elkander goed bevalt en dat je met haar overweg kunt. Het trof al heel gelukkig, dat je eene kamer hebt kunnen krijgen bij dezelfde familie als zij, zoodat gij zooveel bijeen hebt kunnen zijn. Beter Cicerone dan Marie badt gij nergens kunnen vinden; zij is zoo geheel en al met Parijs bekend. Het is zoo dood jammer, dat ik den kleinen Karl niet kon verlaten, om je te vergezellen." "Ja dat was jammer," sprak Marie zacht. "Ja, zeer zeker; maar weet je, ik geloof niet dat ik de helft zou hebben gezien van wat ik nu zag, als Marie bij mij ware geweest. Zij stelt belang in zoo geheel andere zaken. Te Parijs zou zij bet meeste plezier hebben gevonden in de Bou Marcbé of het Louvre versta mij wel, niet in het Louvre-museum, en dat neemt zooveel tijd in beslag; dat weet ik nog van ons uitstapje naar Kopenhagen, twee jaar geleden." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1