BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gezien Dora lacht door hare tranen heen, met een lach zoo vreemd, zoo betoove- rend dat Frank opeens alles duidelijk wordt, »Dora, dat heb jij gedaan!" «Och nu ja weet tlik vind het zoo naar, dat U altijd zoo alleen is; ik wou U op St. Nicolaas eens verrassen, omdat U altijd zoo aardig voor ons is. Maar dat papiertje is bij vergissing «O, o, en gij wist, wat er op stond Kom Dora, wij weten het nu allebei ik had het al lang gevoeld." «Ja, ik ook «Is dat nu om te huilen Als wij het eens zijn «Maar!'1 «Geen maar Ik heb je lief, en jij «Ik u ook!" «Welnu dan Tante is onbemerkt binnengekomen. «Heeregut, wat is dat?" «Een surprise, juffrouw, nat wij meteen zullen ophelderen." En 't volgend jaar op 5 December deden Frank en zijne vrouw hartelijk mee aan het feestvieren op SINTERKLAASAVOND. Volgens de Petit Bleu wordt er weer hevig bij den Czar geïntrigeerd. Nog onlangs was het voor of tegen Witte; thans tracht Graaf Ignatief, een ultra-reactionnair man, Stolypin te verdringen, die veel to liberaal zou zijn. Ignatiefl en zijn aanhangers, meenend dat de revolutionnairen voor het oogenblik vernietigd zijn, berei den een soort van staatsgreep voor, om daardoor het absoluut autocra tisch stelsel weer geheel in kracht te doen treden. Waarschijnlijk zal hij zooveel mogelijk gebruik maken van het graanschandaal, om Stolypin te overwinnen. Misschien zal de reaclionnaire partij ook de quaeslie der Joden aangrijpen om Stolypin te doen vallen. Zooals bekend is, stelt Stolypin gunstiger bepalingen voor de Joden voor, waar tegen geageerd wordt door den Bond der Russische Mannen en dergelijke vereenigingen, alsook door de reac- tionnaire Hofpartij. Stolypin zal daar nu in zekeren zin een Kabinetsquaestie van maken, en zijn ontslag nemen wanneer de Czar er niet aan wil. De Engelsche Minister van Handel, Lloyd-George, heeft op een feestmaal te Oxford een rede gehouden naar aanleiding der houding van het Iloo- gerhuis in zake de Onderwijswet. Toen hij kwam te spreken over de vraag van den leider der Oppositie, Balfour, waarom na die houding het Lagerhuis niet werd ontbonden, zeide hij, dat dit zou beteekenen dat het land door het Iloogerhuis en niet door het volk werd geregeerd. Als het weer eens tot een Parlements- ontbinding komt, zeide hij, dan zal de vraag, waarover het volk te beslis sen heeft, zijn, of het land door den Koning en het volk, dan wel door den Koning en de Lords zal worden geregeerd. Al schijnt Jozef Chamberlain's ge zondheidstoestand niet zoo slecht te zijn, als werd beweerd, toch moet de jicht hem zóó plagen, dat hij waar schijnlijk niet meer in het politieke leven zal terugkeeren. Te Witten en te Annen zijn nog 5000 menschen dakloos. Hoewel het gevaar voor een nieuwe ontploffing is geweken, is het terrein met omgeving nog steeds afgezet. Men zal nu spoedig met opruimen beginnen. In de stad wordt hard gewerkt om de huizen weer bewoonbaar te maken, maar vele gebouwen moeten geheel nieuw wor den opgetrokken. De uitvinder van het roburiet, Karl Roth, schrijft een artikel in de «Frkf. Zt.", waarin hij de meening verkondigt, dat het onmogelijk het roburiet alleen geweest kan zqn, waardoor de ontplof fing werd veroorzaakt. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant baron van Heemstra, alsmede van de heer Von Bulow Slolle, beheerder van 's prinsen bezittingen te Dobbin, vertrok gisterenochtend per automobiel naar het kasteel Mid- dachten, eigendom van den graaf Bentinck, ten einde aldaar een twee tal jachten mee te maken. Wehlarligheidspqstzegels. De «St Ct." no. 283 bevat thans het Kon. besluit van den 26sten November («Stbl." no. 290) tot het tijdelijk verkrijgbaar stellen van bij zondere postzegels van 1,3 en 5 cent. tegen betaling van respectievelijk 2. G en 10 cent. liet eenig aitikel van dit besluil luidt: Gedurende het tijdvak van 21 December 1906 tot en met 3 Januari 1907, of zooveel vroeger als de aan te maken hoeveelheid van na te noemen zegels zal zijn uitgeput, zullen aan het postkantoor en de bijkantoren der posterijen te Amster dam, voor het binnenlandsch verkeer, behalve de gewone postzegels, op verzoek van het publiek, verkrijgbaar zijn bijzondere postzegels van één, drie en vijf cent, tegen bepaling van respectievelijk twee, zes en tien cent, van welke prijzen de helft bestemd is om te worden uitgekeerd aan de Amsterdamsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, die de kosten, vallende op de vervaardiging der bedoelde zegels zal hebben te bestrijden. De bijzondere postzegels zijn geldig voor frankeering in het binnenlandsch verkeer tot en met 31 Januari daaraan volgende te middernacht, en worden met 1 Februari 1907 buiten gebruik gesteld. Ncderlandsche Heidemaatschappij. Op Zaterdag den 22sten December e.k., des morgens te elf ure, zal in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht eene vergadering worden gehouden van de Hoofd- afdeelingZoet water visscherij der Neder- landsche Heidemaatschappij. Op deze vergadering zullen de voorstellen behandeld worden, welke op de Algemeeno Vergadering te Haarlem zijn aangehouden. Door eene Commissie van Voor bereiding zijn op deze voorstellen preadviezen uitgebracht, welke in nummer 16 van «Onze Zoelwater- visscherij'' zijn opgenomen. Midden Europeeschen tijd. Het «Utrechtsch Dagbl." levert nog eens een pleidooi voor den Midden- Europeeschen tijd. Het haalt aan wat onlangs de «Zutph. Ct." schreef: «Wij gelooven, dat de tijd, toen het leven zich naar de zon regelde, ver achter ons ligt en nooit weer terugkeert. Daarvoor houdt het leven te weinig contact met de zonne standen, niet alleen in de steden, maar ook op het land. Het is voor ons geen middag wanneer de zon het Zuiden beeft bereikt, wanneer de schaduwen het kortst zijn, of de pupil in het oog van de kat spleetvormig is gewordenmaar wanneer de klok of het hoi loge 12 aanwijzen. En indien er een wet was, die morgen aan den dag bewerken kon, dat alle klokken en horloges om 1 uur op 12 gezet zouden worden, zou, ondanks den daarmee strijdigen zonnestand, het leven zich daarnaar regelen." Voor tijdseenheid met Engeland, betoogt het blad, spreekt geenerlei practisch belang. Wel spreekt er be lang voor eenheid van tijd in het ver keer met het Europeesche continent. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is, met gunstig gevolg, het candidaatsexamen in de rechten af gelegd door den beer W. A P. Smit. De heer C. Moerman staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan een o. 1. s. te Hilversum. Bij Kon. besluit, is aan den notaris A. N. J. Vos, als zoodanig, op zijn verzoek ontslag verleend. Zondag a s. zal in de Kapel van het Oud-Katholiek Seminarie door den hoogeerwaarden heer dr. J. J. van Tbiel, bisschop van Haarlem de heer J F. van Wijk tot diaken en de heer J. van der Oord tot sub. diaken worden gewijd. Bij vonnis van het Kantonge recht te Amersfoort van den 3den Dec. j I. is F. P. N. G. wonende te U. veroordeeld tot een geldboete ad. f 10sub. 3 dagen hechtenis. Wegens overtreding van artikel 455' wefb. van strafrecht. Bij vonnis van het Kantonge recht te Amersfoort van den 3den Dec j 1. is G. ten H. koopman te A. wegens overtreding van artikel 455' wetb. v. strafrecht veroordeeld tot een geldboete ad. f5. sub. 3 dagen hechtenis. De Kerkeraad der Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel, heeft voor de vacatures candidaat gesteld voor ouderlingen (vac. A. de Boer) J. J Dijk (vac. C Schimmel) W. G. Schrö- der en (vac. A. M. Kok, die zich niet herkiesbaar stelt) A. van Genderen, H. van Ruller, G. Schimmel en W. N Vink voor diaken (vac. L J. do Gans) A. J. Boo.de en E. van Ruller; (vac. VV. Huigen en J. K. Wendt) C. 11. van Buuren, J. van 'l Holl, W. Huigen en J. K. Wendt. De Kerkeraad der Gereformeerde keik aan de Langcgracbt heeft can didaat gesteld voor ouderling G. G van Alteria, D. Eggink, (afir.). P. van den llooff, W. Ruitenberg, (aftrG. O. Veenendaal (aftr.) en F. van Zanten; voor diaken: II. J. Bast (aftr.), G. Bennink, II. van Haselen (aftr.). H. Keizer, D. van Schoneveld (aftr.) en D. J. Smits. Dr. II. F. Nierstrasz, tijdelijk leeraar in de Natuurlijke historie aan het Gymnasium hier, komt ernstig in aanmerking als opvolger van prof dr. H. J. van Ankum. hoogleeraar in de zoölogie aan de Rijks-universiteit te Groningen. De firma Methorst Van Lut- terveld zal volgende week een filiaal openen te Baain. Als procuratie houder zal daar op treden mr. L. L F. André de la Porte. Ten einde in den militairen ge neeskundigen dienst te helpen voor zien, is tot 10 Dec. a.s. bij 'net Militair Hospitaal alhier gedetacheerd de olï. van gez. 2e kl. J. G. Bandjes. De mil. slukrijder B., van het le regiment veld-artillerie, had Zon dagmiddag 4 uur het ongeluk van den hooizolder in den ziekenstal naar beneden te vallen. Na een korte be wusteloosheid kwam hij weer bij en scheen het aanvankelijk dat hij van den val geen nadeehge gevolgen zou ondervinden. Tegen 7 uur werd zijn toestand echter van dien aard, dal men onverwijld geneeskundige hulp moest inroepen. De dir. off. v. gez. 2e kl., overste Pichal en de off van gez. Ie klasse Ziegeler waren spoedig aanwezig en deden B. oogenblikkelijk naar het Militair Hospitaal vervoeren. Ilun uitstekende zorgen mochten helaas niet meer baten. Nog denzelf den avond overleed B. tengevolge van een hevige hersenschudding. Uitgeven van valsche muntspecie. Wanneer men bij ongeluk een valsch geldstuk heeft gebeurd, komt men allicht in de verzoeking te trachten het weer kwijt te raken. Zulks is echter ver boden bij art. 213 W. v. Strafr. Men behoort in zoo'n geval het geldstuk bij de politie te deponeeren. Een 27- jarig arbeider uit Soest meendeeenige dagen voor den 21 en October bij het wisselen van een muntje van 10 in een café te Amersfoort een valschen rijksdaalder te hebben ontvangen, hoewel dit door de caféhoudster werd ontkend. Op 21 October in haar bier huis 30 cent verteerd hebbende, be taalde bekl. zonder iels te zeggen niet den valschen rijksdaalder. De café houdster bemerkte later dat het geld stuk valsch was, en eerst toen zeide bekl.: «Dat is de valsche rijksdaalder, dien ik van je heb gekregen". Bekl. wist dat het geldstuk valsch was, want enkele personen hadden hem er op opmerkzaam gemaakt. Het O. M. eischte tegen bekl. I maand gevangenisstraf. 't Is weer eens 'n waarschuwing. Een paar verlofgangers uiljlelmond, die voor de herhalingsoefeningen onder de wapenen waren geweest, hadden verzuimd, hun zakboekje bin nen 30 dagen, nadat zij met verlof waren gekomen, door den Burge meester voor gezien te doen teekenen. Wegens dat verzuim worden zij riu opgeroepen om gedurende 14 dagen onder de wapenen te komen. De nieuwste uitvinding van Edison. Thomas Edison kondigt een nieuwe uitvinding aan, die in de electro-tech- nische industrie en met name in het moderne transportwezen,een geweldige omkeering tengevolge kan hebben. Hij wil namelijk kobalt aanwenden voor electriciteitsontwikkeling, en in 't hij zonder voertuigen van een motor voor zien, waarvoor kobalt gebruikt wordt. Daardoor zou hel mogelijk worden het gewicht der batterij en ook den prijs zoodanig te verminderen, dat het aanschaffen van motorwagens in veel breeder kringen dan thans moge- zou worden. In het dorp Beusichem, gelegen aan de tramlijn TielBurenCulem- borg, woedde Maandagnacht een vreeselijke brand in eene rij arbeiders woningen aan den Ringdijk, waarbij een weduwe met 3 kinderen (een zoon van 33, een dochter van 22 en een zoon van 13 jaar) in de vlammen omkwamen. Uil Culemborg schrijft men nog: Omtrent den brand aan den Beu- sichemschen dijk kan ik nog meiden, dat de wed. Van Zanten ziek le bed lag Haar zoon Gijs had tot circa 3 uur gewaakt en zich toen boven naar bed begeven. Deze heeft zich nog intijds kunnen redden en was tevens nog in staat de koeien to redden. Naar men meedeelt was de vrouw 74 jaar, haar zoon Jan 35 jaar. Johanna Nout 22 jaar en Lena van Zanten 10 jaar. De meisjes waren in den laatsten tijd steeds bij haai grootmoeder. Een verkwister. Graaf Boni de Castellane, wiens mandaat onlangs met 253 tegen 221 stemmen nietig verklaard werd, heeft zich in een interessant proces ge wikkeld, waaraan vooral de Ameri- kaanscbe bladen ellenlange artikelen wijden De slumperd strijdt met den moed der wanhoop tegen het vreeselijke lot, zich in het vervolg met een jaar lijksch inkomen van f 19.000 tevreden te moeten stellen. Deze som wil zijne vrouw hem n I. uitkeeren, wanneer hij in de door haar aan gevraagde scheiding toestemt. Wint hij zijn proces, dat natuui lijk over zijn niet inwilligen loopt, dan kan hij voortaan over het geheele vermogen zijner vrouw, 45 millioen gulden, beschikken. Hem verlaten zal zij niet gemakkelijk, daar zij dan het recht op de kinderen verliest. Dat onze graaf niet bepaald gierig, en ook niet voor een klem geruchtje vervaard is, bewijzen de volgende grepen uit zijn leven Elf jaar geleden vertrok graaf Boni de Castellane zonder een cent opzak naar Amerika, in de hoop, een goud- vischje, in de gedaante van een dollar- piinses te kunnen verschalken, 't Geld voor de passage leende hij van zijn wijnhandelaar. Geruimen tijd woonde de graaf in een volkslogement, en juist wilde hij, door den nood gedwongen, werk gaan zoeken, toen hij op de een of andere manier met do familie Gould in aan raking kwam, 't Duurde niet lang of dejougste dochter «miss Anna" schonk hem hart en hand en millioenen. In zijn vreugde over 't welslagen zijner plannen, kocht hij een sabel- bant voor f26.500. In Parijs, waar hij zich met zijn jonge vrouw vestigde, begon nu een leventje van plezier; de feesten, die hij arrangeerde, waren in geheel de stad bekend. Op één er van bedienden 300 lakeien in historische costumes; de geheele fuif kostte hem het bagatel var. f250 000. 't Paleis, dat hij zich liet bouwen, een imitatie van het bekende Trianon, te Versailles, kwam op f3 600 000; de meubileering kostte bovendien nog f4 800 000; zooveel mogelijk had hij meubels van Marie Antoinette en kei zerin Josephine trachten op te sporen. Dagelijks bijna kocht hij kunst werken voor zijn verschillende paleizen en kasteden, o a een Sèires-pendule voor f 145.000. Voor een kast, oor spronkelijk het eigendom van Lodewijk XVI, legde hij f 670 000 neer. 't Bed, waar Napoleon in geslapen had, werd voor f120.000 zijn eigendom enz. Ofschoon hij 't zeilen absoluut niet verdragen kon, kocht hij het grootste particuliere jacht ter wereld, de Wal- lialle", voor f 480.000 en het het ge heel restaureeren. Ook in het geven van geschenken was hij zeer royaal. Zijn vrouw ver eerde hij een halsband van diamanten en paarlen. waarvoor hij de kleinigheid van f250.000 betaalde. Natuuilijk waren de f 1.920 000, die zijn viouw jaarlijks verteren kon, lang niet voldoende, om al deze hartstochten te bevredigen. In 1901 bedroegen zijn schulden f 11 820.000 Men liet der familie Castellane van toen af een inkomen van f 480.000, 't overige werd precentsgewijze onder de schuldeischers verdeeld. Graaf Boni dacht er echter in de verste verte niet aan te bezuinigen, en het gevolg er van is, dat zijn crediteuren op het oogenblik het presentable sommetje van 19 millioen gulden verlangen. Of zij 't ooit krij gen zullen? Rijk geworden. Een verpleegde uit het Stedelijk Armenhuis te Amsterdam, II. H. van Nes geheeten, is opeens rijk geworden. De man heeft l'/i ton geërfd Hij en vijf familieleden hebben met elkander hij erflating de beschikking gekregen over bijna een millioen guldeD. De verpleegde uit het Armenhuis heeft het gesticht reeds verlaten en bij familie intrek genomen. Een der erfgenamen gaat naar San-Francisco om het geld te ontvangen. Luchtvaart. Het vraagstuk van de stuurbare luchtschepen schijnt een heel eind te zijn gevorderd. Terwijl uit Amerika bericht woidt, dat de regeering der Unie het vliegtoestel (aëroplan) der broeders Wright te Drayton heeft aangekocht, vinden wij nu gemeld, dat de Fransche hetzelfde heeft be sloten omtrent het stuurbaar lucht schip van Lebaudy, de «Patrio". Daar mede zijn in tegenwoordigheid van een commissie door den minister van oorlog aangewezen, zeven tochten bij Mantes gedaan, die alle voldaan heb ben. Ten slotto volbrachten eenige militairen, zonder hulp van den uit vinder en zijn personeel een londreis, die l'/« uur duurde, eveneens met goeden uitslag. Een groote zeldzaamheid. Nog steeds ziet men in de omstreken van Nes (Friesland) een ooievaar. Met het oog op het vergevorderde jaargetijde zeker een groote zeldzaam heid Hoewel het jachtveld in het Zuid-oostelijk deel der provincie Utrecht in den nazomer rijk voorzien was van hazen, worden er nu betrekkelijk weinig geschoten. In de laatste weken zijn er velen gestorven, waarschijnlijk aan een leverziekte. Een aantal doode dieren vindt men in bosch en weide liggen. vAVerk" voor de ontslagenen onzer Waskaarsenfabriek. Aan het secretariaat van het Comité, dat zich ten doel stelt de ontslagen werklieden der waskaarsenfabriek te Amsterdam hulp en werk te verschaf fen, is dezer dagen de volgende hoogst vermakelijke briefkaart ontvangen, in 't Engelsch gesteld. Wij laten de vertaling hier volgen. Saskatoon (Canada), 16 Nov. Geachte Heer, Een Hollander in deze stad heeft in een van zijn (llollandsche) bladen gelezen, dat een waskaarsenfabriek opgeheven is, en dat ten gevolge daar van alle werklieden en meisjes zonder werk zijn. Hij vertelde mij ook, dat de inwoners van Amsterdam een comité gevormd hebben, om die menschen aan werk te helpen. Nu hebben wij, geachte heer, liter in het Verre Westen mannen genoeg, maar het onaangename is, dat de meesten vrijgezel zijn, voor wie het eene heeilijkheid zou zijn, indien er hier een scheepslading meis jes overkwam. Ik verzeker u, dat de meisjes hartelijk ontvangen zullen wor den. Ik verblijf met de meeste achting L)w dw. E. KNIKKERBOCKER. RECLAME. SLAPELOOZE NACHTEN. Een inwoner van Utrecht geeft onderstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prijikelgnde huiduitslag van groot belang is. Mejuffrouw H M. Cruijs, Lange Kozendaal 11 te Utrecht, meldt ons: Het is reeds een heele tijd dat mijn elfjarig kin<( verschrikke lijk veel last had van een vinnjge uitslag in het gezicht. Het werd hoe langer hoe erger en op spmmige plaatsen werd het zelfs zweren. Het was treurig om aan te zien hoe zijn ge zondigd er onder leed en wij dachten zeker met «en ongeneeselijk iets to doen te hebben. Toen/wij toevallig hoorden van de genezingen doon/Foster's Zalf tot stand gebracht, aarzelden wij Jan ook niet daar een proef mede te nemen en Waren wij zeer verwonderd toen het kind reed* bij de eerste toepassing veel verlichting bekjjam en togn Avij flag veertien dagen met de zalf ware» doorgegaan, was ons kind ge- lukkT^ptóei en al van z&n vervelende kwaal genezen. 1 Ik ondergeleekende verklïpr dat het boven staande waar is en maclitig -U het pubjfék te maken op elke wijze die U geedduntZT Verzeker U dat men U dVéatffe Foster's Zalf geeft, dezelfde die Mejuffrouw Cruija gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bü den heer A. v. d. Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel i f 1.75 voor één- of f 10- voor zes aoozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2