NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 99. Woensdag 12 December 1906. Vijt-en-dertigete jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET BIJGELOOF. Plaatselijk Nieuws. EENE MESALLIANCE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n«. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Nog steeds speelt zelfs in onze verlichte tijd het bijgeloof een groote rol. Men behoelt slechts de adverten tiekolommen van bladen in groote steden in te slaan om verscheidene annonce's van kaartlegsters, eierwerk- sters en dergelijken, advertentie's die allen werken op de bijgeloovigheid van het publiek. Steeds nog drijven zij hun voordeelig handwerk. Voor menig eenvoudig mensch is de kaart legster de toevlucht voordo aanwijzing van veiloren of gestolen goederen en menige schoone of niet schoone, maar in ieder geval trouwlustige deerne wil langs den groezeligen weg van koffiedik vernemen, wie haar a. s bruidegom zal zijn en welk lot haar in het huwelijk wacht. 'tls bekend, dat de groote Napoleon nooit iels gewichtigs ondernam zonder zich vooruit de kaart te hebben doen leggen. Menschen, die zich geneeren zouden naar de kaartlegster te gaan, omdat hunne godsdienstige begrippen daartegen indruischen, nemen soms in plaats van een spel kaarten den bijbel of een gezangboek steken daarin op goed geluk af een speld of naald, om vervolgens uit de spreuk of vers regel die 't eerst in het oog valt, te besluiten, wat ze doen of laten moeten. De kaartlegsters der negentiende eeuw zijn de opvolgsters van de sleirenwichlaars uit den ouden tijd. Deze was voorheen in dienst der vorsten en bij elke belangrijke ge beurtenis werd de sterrenwichelaar geraadpleegd. Bij de geboorte van een koningskind werd de hemel nauwkeurig opgenomen; de planeet die in het eerste uur na de geboorte verscheen was óf de geschutsgodin óf de verderfengel voor heel het leven. De invloed van den sterrenwichelaar was groot. Hij bestuurde menigmaal de lotgevallen van hooggeplaatste personen, die onder den invloed zijner voorspellingen tot handelingen ge bracht werden, die zij anders niet verricht zouden hebben. De kerk heeft alles gedaan wat zij kon om de wichelarij te bestrijden, maar geheel geslaagd is zij hierin niet. Het bijgeloof is blijven voortleven, en het geloof aan heksen en spooken openbaart zich nog op onderscheidene wijzen. Vraag het maar eens aandeplatte- landsgeneesheeren, die kunnen er staaltjes van mededeelen. Als een kind «betooverd" is, heeft de dokter afgedaan. In het beddegoed wordt dan gezocht naar het voorwerp, dat eene in de buurt als heks bekende vrouw verondersteld wordt er in verborgen te hebben, om haar boozen invloed te doen gelden. Een onnoozel zwart veertje in den vorm van een «krans" krijgt meestal de schuld. Vindt men het niet, dan wordt ook wel een zwarte kip met huid en haar in deri kokenden ketel gestopt en aldus gekookt. Ook gaat men wel naar een buurman, die den naam heeft het kind te «zegenen", en zijn deze kunstgrepen eindelijk algeloopen dan wordt eindelijk de hulp van den arts ingeroepen, die dubbele moeite heeft de ziekte te overwinnen. En wanneer dan nog bij deze «onttoove- ring" verschillende kwakzalversmid delen hebben meegewerkt, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het betooverde wicht valt als slacht offer der bijgeloovigheid. En in plaats zich met afkeer af te wenden van dergelijk onzinnig bedrijf, zal de dood van het kind de omgeving dik wijls nog sterken in hot geloof aan de booze machten. In vroegere dagen werd moord dadig jacht op heksen en dergelijk soort gemaakt, en 't is vreeselijk die heksenprocessen uit dien tijd te lezen. Een heks was een mensch, die in gemeenschap stond met satan en zijn trawanten en die door dit verbond op^de meest wondere manier kon in grijpen in de lotgevallen der menschen. Zij was bijzonder bekwaam; als woll kon; zij huilend door de bosschen ren nen op een bezemsteel wist zij een luchtreis te maken en den lieden den dood op de leden te jagenvoor minne prijs had zij hare kruiden beschik baar enz. Een heks stond slecht bij het volk aangeschreven, dit was dan ook de reden, dat ieder medewerkte ze op te sporen en aan de wereldlijke of geestelijke overheid over te leveren. In het jaar 1595 stnnden voor het Hof te Utrecht 4 personen terecht, onder verdenking »de zwarte kunst" uit te oefenen. Geen echter die wilde of kon bekennen. Er waren middelen genoeg om tot bekentenis te dwingen. De pijnbank, die zelfs den hardnekki- gen zwijger tot spreken bracht, werd toegepast en in de onbeschrijflijkste smart gilden de gefolterden in waan zin uit hetgeen men voor eene beken tenis hield. Was de pijnbank niet voldoende dan had men nog de water-, vuur- of naalden proef om te kunnen conslateeren of de duivel hen hielp in doodsgevaar of ben gevoelloos maakte voor pijn. 't Einde van 't proces was dat alle vier als toovenaars ter dood ver oordeeld werden de rampzalige hadden n.l. gehoopt op vrije voeten gesteld of tenminste van verdere folteringen be vrijd te blijven door alles volmondig te bekennen wat de rechters hen voorlegden. De eene erkende water te hebben gehaald in de hecht van een mes; de ander, dat hij het zwaar bad doen hagelende derde en vierde, dat ze als katten poot aan poot had den gedanst in de buurt van Amers foort en het vee in den omtrek hadden gebeten Dit alles is uitvoerig te vinden in het nog aanwezige proces-verbaal. Volgens het Hof te Utrecht waren de feiten zeer leelijk ende afgrijselijk, schrikkelijk ende geenszins tegedoogen in landen der Christenen, waar de vreeze Gods en de Justitie plaats vinden. Alle vier moesten levend verbrand worden in tegenwoordigheid van de naaste familieleden, die na afioop der strafvoltrekking zullen gegeeseld wor den, om de hekserij er bij tijds uit te drijven. Niemand kon van hekserij be schuldigd, vrijgesproken worden en wel om deze redenen ontkende de aangeklaagde, dan was zulks een be wijs van «duivelsche verharding", be kende hij of zij dan was men schuldig. Uit één heksenproces kwamen meestal tientallen andere voort want door middel van de folterwerktuigen werden de slachtoffers gedwongen de namen te zeggen van personen, die aan den rechter als medeplichtig werden op gegeven. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort Gelet op de artikelen 11 en 76 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid; Brengen ter kennis van de hoofden of bestuurders van de bedrijven, welke in de bovengenoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd zijn, te weten het bewerken van hout, steen of metalenhet leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterlei dingen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, heiers-, stukadoors-, aard- werkers- en slraatraakersbedrijf; het ontwerpen van en bet houden van toezicht bij het uitvoeren van bouw plannen. dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aanstaande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrjjf binnen bet gebied der Kamer van Arbeid als patroons of in bun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatst verloopen [kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak var. 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren der lijsten zullen worden gezonden, en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Januari e.k., nauwkeurig ingevuld, bebooreu te worden gezonden: wanneer de daarop vermelde per sonen slechts in ééne gemeente bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuur der van een der genoemde bedrijven werkzaam zijn geweest, aan Burge meester en Wethouders van die ge meente en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan ééne gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij betzelfde hoofd of denzelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar die personen bet laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld 1°. zij, die gedurende den boven- aangegeven tijd binnen het gebied der Kamer van Arbeid niet bij het zelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest; '2°. zij, die geen ingezetonen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben be reikt. Wordende voorts terkennisgebracht van hen, die gedurende het laatsver- loopen kalenderjaar, of, wat het bouw vak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of den zelfden bestuurder werkzaam zijn ge weest, doch die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op eene kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dal zij daarvan vóór den 15 Januarie a s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar zij werkzaam zijn ge- Mevr. P. SMISSAERT-BOOGAERT. 4) Daarop had hij haar verteld, hoe hij in het najaar bij zijn getrouwden vriend de Brunick logeerende, daar Êlsa had leeren kennen. En hij was een lang relaas begonnen van al hare innerlijke en uiterlijke bekoorlijkheden maar zijne moeder was hem in de rede gevallen «Dat is alles goed en wel, maar wie is Elsa Yieting? Een nichtje van de De BrunicksPDe naam klinkt zoo onbekend." «Nee moeder, ze is geen familie van de De Brunicks," en zich tot haar overbuigende, met haar hand vast in de zijne, zoodat ze zich niet los kon maken, «nee moeder, het is hun gouvernante, maar geloof me, ze is op en top een lady; mevrouw De Brunick beschouwt haar dan ook eigenlijk geheel als eene vrien din en Zijne moeder echter luisterde niet meermet eene snelle beweging had ze zich toch losge maakt en nu stond ze voor hem. "Eene gouvernante, Robert hoe kom je er bij riep ze ontsteld uit. Hij had getracht kalm met haar te spreken, haar te overtuigen van den ernst zijner liefde, haar te vertellen van Elsa's goede eigenschappen, hoezeer de geheele familie De Brunick haar op de handen droeg en haar beschouwde als een lid van het huisgezin. Maar ze was doofge bleven voor zijn betoogen en eindelijk, wanhopend, had hij de kamer verlaten, voor het eerst in onmin met zijne moeder. Herhaaldelijk was hij er sedert dien op terug gekomen, maar zonder goed gevolgzijne moeder wilde er niet van hooren; toch leed ze erg onder de verhouding, die koel en gespannen was. Eindelijk, een paar dagen geleden, had ze een beslissend onderhoud met Robert gehad. Hij was geëindigd met haar te verklaren, dat zoo zij niet toegaf hij tot zijn spijt zonder haar toestemming zou moeten trouwen. "En hoe wil je dan leven P" had ze gevraagd. "O, dat kan best. Mijn vaders erfdeel is ge noeg en ik zal eene betrekking zoeken, dat leegloopen gaat me toch vervelen." «Het zal je niet meevallen, Robert, je te moeten bekrimpen, je bent zoo verwend en als je tegen mijn zin trouwt moet je van mij niet meer verwachten dan wat de wet je na mijn dood toekent. En denk je dat zij niet op dat geld rekent?" Robert deed alsof hij de insinuatie aan het adres van Elsa niet gehoord had, terwijl hij op zijn gewonen, luchthartigeD toon antwoordde «Nu, zoo erg zal het wel niet zijn. Een dogcart met één paard kan er altijd nog wel op over schieten, denk ik." Nog lang hadden ze samen gepraat, maar toen het bleek dat dit ook nu niets opleverde, had Robert zijne moeder ten slotte gezegd: «Eén ding moogt u me niet weigeren, Elsa tenminste eens te ontvaDgen en met haar kennis te maken." In den beginne had zij zich heftig tegen zijn voorstel verzet; met dat meisje te spreken, nooit 1 maar ten laatste had ze toch toegegeven. En nu Elsa met de kerstvacantie hier in de stad logeerde, had Robert haar verzocht zijne moeder te gaan opzoeken. Thans was dan dat onderhoud, waartegen mevrouw van Walensteijn zoozeer had opgezien, voorbij en, terwijl zij met gesloten oogen op haar sofa lag, overdacht ze nog eens alles. Ze moest wel erkennen, dat Elsa geheel anders was dan ze zich haar had voorgesteld. Ze was op en top eene lady, zooals Robert gezegd had, hare manieren, haar uiterlijk, haar eenvoudig toilet, alles sprak van eene goede opvoeding en fijne beschaving. Ook haar zelfbewuste, trotsche houding had indruk gemaakt. Droeg ze maar een anderen naam, maar wie heet nu Vieting? En dan, de dochter van een dorpsnotaris! Zij was er zichzelve niet van bewust, dat zij het reeds bijna betreurde Elsa niet als haar schoondochter te kunnen ontvangen,maarindien Robert die overpeinzingen zijner moeder gehoord had, zou hij zeker de toekomst hoopvoller heb ben tegemoet gezien dan hij nu deed. Dienzelfden avond gingen moeder en zoon samen naar eene soirée musicale bij mevrouw van Randhovenzij kwamen laat, de meeste gasten waren er reeds en in de volte der salons waren zij al spoedig van elkaar gescheiden. De muziek miste niet haar goede uitwerking op mevrouw van Walensteijn, die eene lief hebster was, en haar neergedrukte stemming veranderde dan ook al spoedig. Ze wilde dezen avond haar leed terzijde zetten en genieten van het oogenblik. Na een paar met veel talent uitgevoerde nummers voor viool zou er gezongen worden en een der aanwezige jongelui zette zich reeds aan de piano om de jeugdige chanteuse te accompagneeren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1