Maaglijden. weeet of. het laatst werkzaam 2'yn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijr. van heden af kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie dezer ge meente, op werkdagenge opend van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. RECLAME. De Pink Pillen bezorgen verlichting en genezing aan. een jong meisje. De Pink Pijlen zijn een geneesmiddel bij geheel een menschengeslacht goed bekend. Zij geven altijd mooie genezingen en de volgende is daarvan een bewijs: »Ik ondergeteekende, Mej. Adriana Mosterdjjk verklaar dat ik genezen ben door de Pink Pillen. Ik beb lang en veel aan ernstige maagpijnen en moeielijke spijsvertering geleden. Ik heb geen verlichting gevonden bij de behandelingen die mij waren voorgeschreven. Te einde raad, en niet meer willende lijden en verkwijnen, heb ik een proef genomen met de Pink Pillen, waarop ik mijn laatste hoop gevestigd had. Dat is een goede inval geweest. De Pink Pillen hebben mij dadelijk een betere spijsvertering bezorgd. Zij hebben mij eetlust gegeven, waar door mijn voedsel, gemakkelijk en snel opge nomen, mij sinds dien veel versterkt heeft, en zoo ben ik er spoedig beter gaan uitzien. Nu bevind ik mij heel wel." Mejuffrouw Mosterdyk woont Haarlemmer- straat^ te Helvoetsluis. De Pint-Pillen genezen de maag op de eenige wijze waarop" 'zij genezen kan worden. Het is toch niet de maag genezen door er eèn ver terend gistmiddel in te brengen dat in plaats van de maag he$. voedsel verteert. Zulk een middel is een drogmiddel, waarvan gij u spoedig zelf kunt overtuigen. Daarvoor behoett gij maar met de behandeling op te houden en de kwaal komt onmiddelijk weer terug. Het eenige middel de maag te genezen is haar te versterken, want indien zy slecht haar werk doet, is dit omdat zij zwak is. Zy is zwak omdat gij zelf zwak zijt, omdat uw bloed arm is. De Pink Pillen geven bloed, verrijken het bloed; zij ver&lerken ook geheel het organisme en de maag bevindt zich krachtig geworden. De Pink Pillen genezen ook bloedarmoede, bleekzucht, algnjneene zwakte, neurasthenie, rheumatiek. "v. Prijs f 1.75 de doo6, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié,Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Maandagavond vergaderde de Vereeniging »IIandel en Nijverheid. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deelden de voorzitter mede, dat weldra wederom eene vacature zal komen in het bestuur der vereeniging door het vertrek van den heer B Schimmel naar elders. Het eerste punt der agenda Een bestuursvoor stel tot bijvoeging van een 29sten artikel aan het huishoudelijk regle ment luidende: »Een voorstel tot royement wordt niet eerder in stemming gebracht, dan nadat het daarbij bedoelde lid in een algemeene vergadering gehoord of daartoe opgeroepen-is: dit laatste door 't bestuur te bewerkstelligen bij aangeteekend schrijven," wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarop volgden besprekingen over het onderwerp: Welke middelen zijn aan te wenden om Amersfoort zoowel als woon- en industrieplaats meerbe kend te maken. Aanleiding hiertoe is geweest een geregeld in de Leeuwarder Courant voorkomende advertentie van »Bouw te Nunspeet." Een bestuurslid heeft ondervonden wat die advertentie uit werkt. Het spijt hem, dat een ander bestuurslid, die de zaak om Amersfoort bekeud te maken, ook warm voorstaat, niet ter vergadering aanwezig is. Uit zijn naam echter kan hij wel eenige plannen van hem mededeelen. O.m. zou hij groote geëmailleerde borden, tot een 50-tal, wenschen geplaatst te zien aan alle groote stations. Op deze borden zou Amersfoort moeten worden voorge steld als knooppunt van 't gehoele land, en van het spoorwegverkeer. Hij begrijpt, dat dit aanmerkelijke kosten met zich mee zal brengen, doch meent dat daarvoor bij de gemeente zal moeten worden aange klopt. Een ander lid wijst op 't groote belang wanneer Rijn en Eem met elkander verbonden zouden worden door een waterweg. Voorts zou bij wenschen, dat de gemeente kosteloos stukken bouwgrond afstond voor de stichting van fabrieken enz. enz. Nog een ander lid meent, dat om Amersfoort als woonplaats bekend te maken, Handel en Nijverheid zich moet verstaan met de vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer. De voorzitter stelt voor dit punt naar het bestuur te renvoyeeren, opdat dit er zich voorspanne om in de aangegeven richtingen zoo veel mogelijk werkzaam te zijn, Aldus wordt besloten. Hierop worden twee candidaten met algemeene stemmen als lid dor ver eeniging aangenomen waardoor het aantal leden tot 214 is gestegen. Aan de orde komt een schrijven van het bestuur der Middenstands bond, om aan te dringen bij de Tweede Kamer tot invoering van den midden-Europeesclien tijd. De voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Op voorstel van een der leden wordt evenwel besloten adhaesie aan dit adres te betuigen. Bij de daarop volgende mededee- lingen zegt de voorzitter dat in de Junivergadering een commissie is be noemd voor de herziening van het marktwezen. Dit rapport is thans in gekomen. 't Bestuur wenscht dit zoo snel mogelijk aan de orde te stellen en naar den gemeenteraad te verzenden. Vermoedelijk zal daartoe nog in de volgende week een algemeene ver gadering worden uitgfschreven. Een der leden wijst op liet on- practische der inrichting van het station en het emplacement. Daar zijn bezwaren door meerdere leden werden gedeeld werd besloten in eene be stuursvergadering deze zaak nader te over wegen. De heer Sinnige vraagt daarna nog een cnnel oogenblik voor de Staats exploitatie van Spoorwegen het woord en zegt Het zij mij vergund eenige oogen- blikken uwe aandacht te vragen voor kovengeooemd onderwerp. Reeds geruimen tijd had ik liet plan mijn mandaat als lid van de K, v. Koophandel neer te leggen bij de komende periode van aftreding De redenen daarvoor waren van particulieren aard. Even vóór de af treding kwam bij de Kamer een ver zoek in van de vereen, van Ned. Werk gevers 0111 ondersteuning van een tequest aan de Tweede Kamer, waarin deze vereeniging te kennen geeft, dat 't haar voorkomt, dat Staatsexploitatie van Spoorwegen voor onze handel en nijverheid hoogst ongewenscht is. Nadat de leden van de K. v. K. het vóór en tegen dezer zoo hoogst gewichtige quaestie rijpelijk hadden overwogen, door het besludeereri van verschillende stukken op de materie betrekking hebbende besloot zij in hare vergadering het verzoek van bovengenoemde vereeniging in te wil ligen. De Eemlander kleurde in een ar tikel van haar blad de houding van de Kamer af en trad vooral tegen mij persoonlijk zeer onvriendelijk op. Die onvriendelijke daad had mis schien het oogmerk, dat ik mij in de kolommen van dat blad tegen dat optreden zou verdedigen. Dit was echter niet juist gezien, want ik zal de laatste zijn, die reclame zal maken voor een blad, welks beginselen lijn recht in strijd zijn met de mijne. Om niet den schijn zelfs op mij te laden, dat ik mijn mandaat had neer gelegd tengevolge van dat schrijven in de Eemlander besloot ik bij een eventueele benoeming deze weer aan te nemen. Thans echter gevoel ik mij ver plicht uwe vereeniging die mij candi- daat heeft gesteld in 't kort mijn persoonlijke gevoelens omtrent Staats exploitatie van Spoorwegen uiteen te zotten. Dat ik dit niet deed op uwe vorige vergadering, had tot reden, dat ik geen invloed op de stemming wilde uitoefenen. Mijn persoonlijk gevoelen omtrent de spoorweg-quaestie is: dat handel en industrie meer baat zullen vinden bij de vrije concurrentie van verschil lende maatschappijen dan bij staats exploitatie, waar alle concurrentie is buitengesloten. Het is mijn gevoelen, dat de vrije concurrentie de energie verscherpt; dat do concurrentie daartoe gedwon gen veel goedkooper werkt, dat zij steeds tracht nieuwe wegen en nieu we bionnen te zoeken, het pre duet of de onderneming zooveel mogelijk tracht te volmaken en op de grootste hoogte te brengen, terwijl monopolies, trusten, coöperaties enz. daartoe niet gedwongen, veel eerder op eens inge nomen standpunt zullen blijven staan. Dit is zoo in 't algemeen, in het bijzonder zal het eveneens van toe passing zijn, ook op de exploitatie van de spoorwegen door den Staat In de eerste plaats zal zij duurder werken, dan een particulier. Het be hoeft geen betoog, dat alles wat van staats- of gemeentewege wordt ver richt, duurder is, dan van particulieren. Zelfs liet met succes uitoefenen van sommige bedrijven door een gemeente is voor mij volstrekt geen bewij "dal particulieren er nog geen grootere winst uit zouden halen. Neemt men hei spoorwegvervoer in Duitschland en hier te lande, dan blijkt het dat hier het goederenvervoer per 109 K.G per kilometer goedkooper is, dan in Duitschland waar staats exploitatie is. Bovendien betaalt men in Nederland voor een wagonlading van 5 ton hetzelfde per 100 K.G. als bij een wagonlading van 10 ton, ter wijl men daarvoor in Duitschland belangrijk meer betaalt. Ook is het tarief voor het personen vervoer in Duitschland over liet alge meen booger. In België is het niet veel beter. Belangrijk is het b.v. te lezen wat de heer Plate zegt over een Belgisch rapport en wel van de centrale com missie, van de chambres des repiè- seniants, waar, door cijfers uitvoerig wordt aangetoond, dat de staat duur der exploiteert, dan particulieren. Be gint men te zeggen, dat do part. maatsch. zich kunnen verbinden en overeenkomen tot het doorvoeren van hoogere tarieven, dan staat daar tegen over, dat alle tarieven de goedkeuring van de regeering moeien hebben, waarvoor de Raad van Toezicht zorgt en dat niet te liooge winsten worden behaald. Voorts, dat vervoer en dienst regeling aan goede bepalingen en degelijke controle zijn onderworpen. Vi'ije concurrentie dus met streng staatstoezicht is volgens mijne mee ning de beste. Zeer zeker zal ook nog staats exploitatie voor een klein land als het onze met naburen die zooveel grooter en machtiger zijn, zijn eigen- aai dige bezwaren opleveren, uit een handelspolitiek oogpunt. Spoorverdragen, aansluitingen, enz. zullen voor de regeering soms moeilijk worpen te weigeren aan een naburig groot rijk, terwijl als de regeering staat achter particuliere maatsch. deze bezwaren veel gemakkelijker zijn op te lossen. Ook daarom zou ik aan staats-ex- ploilatie geen voorkeur geven. Ik zou u nog meer argumenten kunnen aanvoeren die volgens mijne meening tegen staatsexploitatie spreken als daar zijn: Staatsexploitatie levert liet publiek over aan de willekeurige regelingen van staatswege, waarboven geen conlrule is. Bij staatsexploitatie worden de klachten licht op de lange baan ge schoven, terwijl cr nu bij het op de lange baan schuiven door de maat schappijen nog booger beroep is, enz. Doch ik meen niet te lang te rnogen zijn en voldoende te hebben aange toond dat achter de, volgens de Eem- lunder, door mij met zekeren pathos neergeworpen argumenten in de K v. K. wel een dieperen achtergrond zat. Dat ik niet alleen sta in mijne overtuigingen, bewijst de Vereen, van Ned. Werkgevers, waarin personen zitten, met klinkende namen op com mercieel en industrieel gebied. Onder nog meerdere, besloot het departement Amsterdam van de Maat sch. van Nijverheid aan het hoofdbe stuur te berichten, dat zij staatsex ploitatie niet wenschelijk acht. Ik vermeen, M. II., u mijn persoonlijk gevoelen in deze zaak eenigzins te hebben uiteengezet en daar ik als lid van de K. v. K. en Fabr. als zoodanig de belangen van handel en nijverheid heb voor te staan, dacht ik, met ter zijde stelling van welke gevoelens ook, met het oog op de komende behan deling van de motie-Bas in de Tweede Kamer, het verzoek van de vereeniging van Ned. Weikgevers te moeten steunen. Mijne kiezers meende ik deze korte mededeeliiig schuldig te zijn. Na de heer Sinnige voor het door hem medegedeelde dank te hebben gezegd sloot de voorzitter de vergade ring. Maandagavond trad in eene bui tengewone vergadering der «Maria- vereeniging", toegankelijk voor alle Katholieken de heer dr. A. W. Ausems, medicus te Utrecht als spreker op In een keurige rede wees spreker er op hoeveel de vrouw in den strijd tegen het drankmisbruik kan bijdragen Zelfs het matig gebruik van alcohol wordt door hem afgekeurd, omdat de wilskracht niet altijd blijft bestaan, om niet te veel van het schadelijk vocht te gebruiken. Ook koffie en thee bevatten schadelijke bestand- deelen, doch wanneer men daaivan hinder heeft zal men van dat gebruik op advies van den geneesheer, spoe diger kunnen afstappen dan van de alcoho', aan welks gebruik men meer verslaafd. Voorts gaf spreker ais medicus eene wetenschappelijke verklaring van de alcohollo. als een verwarrningsdrank en 2o. als een middel om de eetlust op te wekken, en toont met bewijzen aan dat men daarvoor even goed een kop koffie of thee kan gebruiken. Na gewezen te hebben op het kwaad dat gelegen is in het gebruik van alcohol voor de gezondheid, als voor beeld stellende de Israëlieten die matige drinkers zijn en in 't algemeen een hoogere leeftijd bereiken, eindigt spreker zijne lezing. Kapelaan A. van Soest dankte daarna dr Ausems voor zijne interes sante onderrichting en spoorde de dames aan zich bij de Maiiavereeniging aan te sluiten. Maandagnacht omstreeks drie uur brak ten huize van den heer T. L Blok aan den Utrechtschenweg een hevigen brand uit. De politie door een der buren ge waarschuwd, was met haar slangen wagen spoedig ter plaatse en laste de hevig uitslaande vlammen met een straalpijp op de waterleiding aan De aan het politiebureau eenig over gebleven agent-commandant sloot het bureau af en ging de opperbrand- meester en torenwachter waarschuwen. Wanneer zal eindelijk eens die hoo gere gemeenlebeambten telefonisch mei hel potitieburean ivorden verbondenj. Op het zware gebrom der brandklok rukte de brandweer uit, doch mocht er niet in slagen het perceel te be houden. Het brandde geheel uit. De bewoners en hunne kinderljes vermochten ternauwernood aan de vlammen te ontkomen. De schade, alhoewel door verzekering gedekt, is zeer groot. De groote zaal van «Amieitia" bleek Zondagavond bij het Volks concert door »Jubal" gegeven, nog te klein om bet aantal belangstellenden te bevatten. Meer dan honderd per sonen moesten bij gebrek aan plaats ruimte worden weggezonden. Deze groote toeloop moet voorzeker voor een groot gedeelte worden toe- gesChieven aan de komische voor drachten die naar het piogramma vermeldde door de heeren L. v. B. en S. zouden worden ton beste gegeven Waar deze heeren geheel belange loos hunne medewei king verleenden om den kleinen burger een genotvollen avond te bezorgen mogen wij in ons oordeel niet te streng zijn. Toch rnee- nen wij hun de raad niet te mogen ont houden voor dergelijke volksavonden, die mede door een gioot aantal kin deren worden bijgewoond, bij de keuze der door hen voor te diagen nummers daarmede wel rekening le houden. Hun succes zal er slechts door winnen. De muzikale nummers liepen vlot van stapel en vonden eveneens een welverdiend applaus. Ook voor Donderdagavond wordt groote toeloop verwacht, men verzekere zich dus vooraf door bespreking van eene plaats. Het scheelde maar bitter weinig of het aantal leden van het orkest had gisterenavond dat der bezoekers overtroffen Bedroevend ledig was de zaal. Bedroevend omdat hieruit weder bleek op welk laag peil de muzikale ontwikkeling van het meerendeel onzer stadgenooten staat. Er wordt veel en heftig geredeneerd en beweerd dat men in Amersfoort nooit eens iets werkelijk goeds kan hooren en wordt de gelegenheid geboden dan schitteren meestal de hardste schreeuwers door afwezigheid. Komt Speenholï straks met Nap. de la Mar dan vindt hij geen plaatsje onbezet. Arm Amers foort De weinigen die waren opgegaan om Hutschenruyter en de zijnen te hooren hebben evenwel genoten. Het ligt niet op onzen weg de verschillende nummers ieder afzondei lijk te be spreken, daartoe zou trouwens een meer bevoegde pen dan de onze noodig zijn, doch wel vermogen wij te con- stateeren, dat het klankensemble van dit orkest, zelfs in eene zaal als «Amicitia", die in 't geheel niet als orchestzaal is gebouwd, heerlijk was. Naar wij gisterenavond Schubert's on voltooide symfonie, Beethoven's An dante Cantabile uit »Promotheus" en Liszt's llongaarsche Rhapsodie hooi den voordragen, mag hel Utrechts stedelijk orkest onder zijn hooyst bekwamen leider lot de beste phil- harmonische orkesten gerekend wor den. Zondagavond speelde hier de bekende schaker, de heer R. van Dam, uit Leiden, een simultaan-partij tegen elf leden van de scbaak-ilub i>Amersfoort". Hij won er 6, verloor er 3 en moest 2 remise geven. Aan den heer Directeur van het Post- en Telegraafkantoor hier is machtiging verleend, het aantal be stellers met nog twee uit te breiden. Twee hulpbestellers zijn reeds tijdelijk in dienst genomen, in afwachting van de komst der nieuw te benoemen twee vaste. Het bestellend-personeel bestaat thans, behalve uit den Iloofdbostoller, den kantoorknecht en do telegram rijders uit 2i man. De heer J. C. Rolandus Hage- doorn is benoemd tot ltd der Gezond heids-commissie in de vacature, ont staan door het bedanken door den heer W. II. van Haselen. De heer J. Boeschoten, Secre taris der Gemeente Stoutenburg, is thans ook benoemd tot Secretaris en Ontvanger der Gemeente Leusden. De rijksklerk bij de belastingen H. J. Nielander, te Meppel, wordt op 1 Januari a. s. overgeplaatst naar het kantoor van den inspecteur alhier. Voor het »Mercurius" diploma der Federatie van Handels- en Kan- toorbediendenvereenigingen zijn o.m. geslaagd de heeren J. B. Grootendorst en M. v. d. Werf! alhier. De geldelijke uitkomsten van de in Juni gehouden landbouwten toonstelling moeten zeer gunstig blijken. In de vergadering van de fmancieele commissie kwam men tot de conclusie, dat het waarborgfonds niet zal behoeven te worden aange sproken. Ook zal niet behoeven te worden beschikt over de subsidies van do provincie, de gemeente en van Vreemdelingenverkeer, en schijnt er zelfs nog een batig saldo van een kleine vierhonderd gulden te zijn, die zullen gestort worden in de kas van de landbouwafdeeling. G. J. Daatselaar, de vorige week uit zijn voorloopige hechtenis ontsla gen, is op last van den procureur- generaal hij het Hof Maandagavond te Weespei karspel bij zijn ouders opnieuw gearresteeid en naar hier overgebracht. Na den nacht in het politiebureau te hebben doorgebracht is hij gisterenmorgen wederom naar Utrecht getransporteerd ter beschik king der justitie. De H. IJ. S. M. heeft hem inmid dels uit haar dienst ontslagen. Naar aanleiding van de slapte in werk bij de bouwbedrijven bestaat hij de aaimemets alhier het voornemen zich te wenden tol het bestuur van het St. Pieter- en Bloklands-gasthuis met verzoek het bouwen van het nieuwe gesticht te gunnen aan een Amersfoortschen aannemer. De Tooneel- en Reciteerclub »Thalia" geeft Zondag een uitvoering in »Het Valkje" voor de leden van de Toynbee-vereeniging »Ons Huis". De voetbalclub nQuick" won jl. Zondag te Rotterdam van hare zustervereeniging »Achelles"met 2—1. Er is hier zóo heel veel te doen, dat de thans circuleerende lijsten voor nog andere vermakelijkheden daarvan den invloed ondervinden. Daarom wordt o.a. de bereids tegen 18 December aangekondigde lezing van den heer Edw. Visser, uit Leiden, wegens niet voldoende deelneming uitgesteld. De levering van gerookt spek voor bet garnizoen alhier is bij ministerieeie beschikking opgedragen aan den heer N. C. Dame, te Amsterdam, die met een stadgenoot laagste inschrijver was tegen 55 cent per Kilo. QuickAchilles. 21. Voor de tweede roiide van den beker speelde Quick Zondag j.I. tegen Achilles te Rotterdam. Had Quick de Zondag daarvoor een vergeefsche reis gemaakt, deze keer liet 't weer ook veel te wenschen over, toch kon de wedstrijd doorgaan, daar 't veld de vele regen wel had kunnen verdragen. Om twee uur stellen beide partijen zich op. Achilles volledig, Quick met 9 man. Het begin is voor Achilles, daar Quick zich op 't gladde terrein nog niet erg thuis gevoelde. Lang zamerhand herstelt Quick zich en voor rust geeft de linksbuiten Quick de leiding. Na rust spelen beide partijen gelijk op en de middenvoor van Achil les brengt de stand op 11. Hierin komt geen verandering, zoodat als de scheidsrechter tijd fluit, nog een kwar tier verlengd moet worden. Quick neemt dadelijk 't spel in handen en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2