EEK VERSTERKINGSMIDDEL VOOR BEJAARDE LIEDEN. „Voet' jarti aai ri leven toe" „Breng leven aarawa jaren li" Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. maar vrijmoedig vaa 190G afgetrok ken? Dat is voor ons de eenige ma nier om tot het getal 243 te komen. („N. R. Ct.") H. M. de Koningin is in de residentie aangekomen voor het ge woon winterverblijf. Zondag woonde H. M. de voor middaggodsdienstoefening bij in de Groote Kerk te 's Gravenhage, waar voorganger was ds. Karres. Z. K. 11 Piins Hendrik arriveerde gistermiddag van bet Loo in Den Haag en werd op het perron van het Staatsspoorstation verwelkomd door den burgemeester baron Sweerts en den luit.-genoraal Van Ermel Scherer, gouverneur der residentie Z. K. Hdie vergezeld was van Hr. Ms. ordonnance officier, baron Van Heemstra, waarnemend adjudant, vond aan het station een galarijtuig gereed, waarin Hij zich met genoemden adjudant naar het Paleis begaf Huldeblijk aan de Koningin. Gisterenmiddag werd ten konink lijken paleize ontvangen de commis sie onder leiding van generaal Boetje, die namens het comité uit de Ned Indische ingezetenen hun geschenk aan de Koningin kwam aanbieden. Bij de commissie bevond zich de heer Van Es, hoofdingenieur in Nederl.- Indië met verlof te Delft, de ontwer per der Indische zaal, waaruit het geschenk bestaat en onder wiens leiding de inrichting van de zaal ten koninklijken paleize geschiedde. De Koningin ontving de commissie in de Indische zaal zelve en liet zich nauwkeurig inlichten omtrent de bijzonderheden. Voor de inrichting van de zaal zijn twee benedensalons van het paleis tot een zaal tereenigd. De Indische kamer is van djattihouten betimmering met beeldhouwwerk naar motieven van den Boeroe Boedoer. Midden in de zaal zijn twee vitrines met modellen in filigraine van weefsels door dames van Javaansche grooteD vervaardigd enz. Tot de commissie behoorden o. a. minister De Meester, als oud-vice- president van den Raad van Ned. Indië, en de minister van marine. Hofleveranciers. Uit Den Haag wordt het volgende bericht: Naar aanleiding van gebleken mis bruiken, welke hebben plaats gevonden bij het doen van aanvragen om ver gunning te verkrijgen tot het mogen voeren van het Koninklijk Wapen met den titel van Hofleverancier, of van bet praedicaat „Koninklijke", tegen welke misbruiken bij herhaling doch te vergeefs werd gewaarschuwd, is thans bepaald, dat dergelijke aan vragen niet meer zullen worden in be handeling genomen, en dus ook niet meer zullen worden beantwoord. Bedoelde aanvragen behooren der halve achterwege te worden gelaten, hebbende hare Majesteit do Koningin zich voorbehouden om bovengemelde onderscheidingen uitsluitend aan die personen of firma 's te verleenen, welke het Hoogst Derzelve zal kunnen behagen daarmede, zonder voorafge gane aanvrage hunnerzijds, te willen begiftigen. Ziekte-verzekering. liet dagelijksrh bestuur der vijf diocesane werklieden-organisaties in Nederland heeft aan de besturen der afdeelingen, vak-afdeelingen en fond sen der vijf diocesane Bonden een circulaire verzonden met vragenlijst, die als leiddraad kan dienen bij het onderzoek van het wetsontwerp- Ziekteverzekering. Het bestuur zegt o.m.: Met het oog op de waarschijnlijk heid, dat de Tweede Kamer in het begin van Februari a.s. tot de be handeling van het wetsontwerp in haar afdeelingen zal overgaan, zal dit onderzoek door onze afdeelingen, vakafdeelingen en fondsen met den meesten spoed moeten geschieden, opdat onze op- en aanmerkingen tijdig in een algemeen rapport ter kennis van de Kamerleden zullen kunnen worden gebracht. Ter vergemakkelijking en ter be spoediging van dit onderzoek komt het ons het meest gewenscht voor, dat het bestuur van elke afdeeling een commissie benoeme van eenige personen, om het onderzoek te leiden, of wel dat dit onderzoek worde opge dragen aan de vakafdeelingen en verdere onderafdeelingen, waarbij dan één of meer vertegenwoordigers der ondeisieuningsfondsen niet mogen ontbreken, lei wijl het hooren van belanghebbende personen ton zeerste vordt aanbevolen, In het bijzonder wijzen wij op de derde vraag, waarin sprake is van de invaliditeitsverzekering. Deze belang rijke quaestie bevelen wij dan ook dringend in uw aandacht aan, teneinde een zoo juist mogelijke uitspraak te krijgen. RECLAME. Wa«k er yfor niet oud te wordeV bewaar al uwe krach ten. Wa'fmFer de menschclijke machine begint te slijten komt de ouderdom snel, en men ver- mindert. Het bloed wordt ariu en waterachtig, de stofwisse ling gaat langzamer en de zenuwkrachtcu verzwakken, wat een en ander duidelijk toont dat zekere noodzakelijke levenselementen ontbreken Een der eerste verschijnselen is een volhardende koude der handen en der voeten. De maag, dé ingewanden, de blaas geven teekenen van zwakje, en schij nen dikwijls gedeeltelijk ver lamd. De Zwakheid neemt toe en de hiUfimiddelen der levens kracht -tijn zoo gering begint in te zien dat zondheid wel degelijk mijnd is. De Pink Pillen uw bloed weer rijk maken en al Uwe organen op nieuw kracht schenken. Zij zullen de organen in gang zetten die niet meer werkten. Zoo voegen zij jaren aan uw leven toe en brengen leven aan uwe laatste jaren bij. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Zondag 23 Dec. a.s. treedt in de Remonstrantsche kerk ten 10'/> ure op Prof Dr. F. Cannegieier, Hoog leeraar te Utrecht. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot president van het Oud-Katholiek Seminarie te Ameis- fooi t den Heer T van Santen, pastoor te Dordrecht, die met 1 Jan. deze functie zal aanvaarden. De Gemeenteraad van Gouda heeft een tweede verzoek van den Heer A. J. Krieger, alhier, toegestaan. Met 8 tegen 4 stemmen werd voor- loopig concessie veileend voor den aanleg van een paardentram van het station tot aan den IJsel. Dinsdagavond vergaderde de Vrijz. Demokr. kiesvereeniging. De heer Kruisinga gaf een over zicht vari de politieke geschiedenis der laatste 50 jaar. Naar aanleiding van een vraag werd de wenschelijk- heid eikend dat de Ie Kamer her vormd wordt op de wijze aangegeven in het vooistel tot Grondwetsherzie ning door de Vrijz. Demok. kamer leden. Geld zou dan geen bewijs meer zijn van politiek inzicht. Bij gelegenheid van de inter nationale scherm- en colonnewed strijden, uitgeschreten door de gym nastiek- en scbermvereeniging St. Michael te Leiden werd de prijs, uit geloofd voor de v.rslkomende ver- eeniging, toegekend aan de Ameis- foortsche gymnastiek en scliermvei- eeuiging »Ajax". Zondagavond is door de recherche alhier aangehouden zekere F., af komstig uit Monlfoori. Bij nader onderzoek bleek, dat F. de persoon was, die door twee veld wachters uit M. werd gezocht, waar hij het rijwiel van den dokter zich had toegeëigend. Rijwiel en tijdelijke eigenaar werden ten spoedigste naar M overgebracht. Wij brengen onzen lezers nog maals het morgen-(Donderdag)tvomi door Gabrielle Wybauw en Math. Crirkboom te geven concert in her innering en laten het zeer gevarieerde programma hier volgen: la. Prélude et Allegro. Veracini. (1720). b. Air tendreG. Tarlioi. (1692-1770) c. La FolliaA. Corelli. Thême, Variation et Cadence, (1653-1713). Voor te dragen door den Heer M. Crickboom. 2a. Villoria mio corel Carissimi. b. Quelle fiamrnaB. Marcello. c. Alcesle (Divinités du Styi). C. von Gluck. Voor te dragen door Mile G. Wybauw. 3. Concerto in d-moll 11. Wieniawsky. Allegro Moderato. Romance. Finale (Alla Zingara). Voor te dragen door den Heer M. Crickboom. ia. Robin CrayCéfarFranck. b. La Princesse endormie A. Borodine. c. La prisedeTroie(AirdeCassandre)H.Berlioz. Voor te dragen door Mille G. Wybauw. 5a. BalladeM. Crickboom. b. NocturneM. Crickboom. c. Jota AragonesaP. Sarasate. Voor le dragen door den Heer M. Crickboom. Begeleiding Mevr. M. Crikkboom. Voor een propvolle zaal gaf de tooneol- en reciteervereeniging »Tha- lia" j.l. Zondagavond in de tooneelzaal der soeieteit nVereeniging" eene her haling van «Groote Stadslucht". Daai- gelaten of dit blijspel van Blumenthal en Kadelburg nu wel juist het meest geschikte stuk was voorToynbee-inen- seherf, voor wie deze herhaalde opvoe ring in hoofdzaak was bedoeld, gecon stateerd mag worden dat sThalia" alle aanwezigen een hoogstprettigen Avond heeft verschaft en er maar één /roep was over het bijzonder goede spel harer leden. Naar aanleiding van zijn redp over «Ons Vereenigingsleven", is de heer J. A Lent, voorzitter van het R -K. schilders-secretariaat in Neder land, door den heer J. v. d. Tempel, vice vooizitter van den schildersge- zellenbond, to Amsterdam, tot een openbaar debat uitgenoodigd in «De Kroon", op Vrijdag 24 December. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donder dagavond te 8 uur, een openbare vergadering in het gemeentehuis. Men meldt ons, dat in de jongste vergadering van aandeelhouders der «Ameisfoortsche Bank" aan den heer J. H. C. T. Teengs met ingang van 1 Januari, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als Directeur dier Bank, terwijl bij met ingang van dien datum tot Commissaris dier bank is gekozen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Van Hoesen Korndorlïer, thans procuratiehouder der firma Keurenaer Co„ te s'-Gravenhage. In de Jaarvergadering der »Ver- eeniging voor Chr. nationaal school onderwijs" werd, ter vervanging van den heer G. J. J. Nieuborg, die om hoogen leeftijd bedankte, als Bestuurs lid gekozen de heer W. Ruitenberg. Ds. W. J. Meiners werd hei kozen als Bestuurslid. De volgende leerlingen van de hoogere krijgsschool worden van 1 April toll Oct. alhier gedetacheerd: a. bij het 4e escadron le reg huzaren de le luitenant J. Kooiman, van hei 5e reg. infanterie; b. bij de He afd van het le reg. veld artillerie de ie luit. J. 11 Hardenberg. van het regiment grenadiers en jagers. QuickWillieliuiua 4O. Om twee uur stellen beide elftallen zich onder scheidsrechter de Haan op Quick neemt direct liet spel in han den, prachtig combineerend gaat de voorhoede op 't vijandelijke doel af en binnen tien minuten heeft Quick de leiding. Zij behoudt de overhand en met rust is de stand 3—0. Daarna schijnt Quick 't genoeg te vinden, 't spel verslapt aanmeikelijk, maar de achterhoede van Quick weet 't ter rein telkens te zuiveren. Dan bpgint er weer leven in de Quick voor hoede te komen en 't gaat op 't geel-zwaï le doel af, waar de back ten koste van een strafschop weet te redden. Deze levert echler mets op. Een oogenblik daarna valt Qu ck weer een strafschop ttn deel en een doelpunt is hiervan 'i gevolg. In deze stand komt geen verandering. Met een beetje meer doorzetten had 't heslist meer dan 4—0 kunnen worden. Op vei zoek van Quick II ging de wedstrijd Quick Il-IIercules III niet door, zoodat deze op een nader vast te stellen datum zal gespeeld worden. Een Vnlksavond. 37 Aanmeldingen! Haar mooisten avond had de Amers- foortsche Industrie- en Huishoud school wel Dinsdag 18 dezer. Tachtig vrouwen en jnngedochters hadden gevolg gegeven aan do opwekking om eens te vernemen, wat mejnfirouw De llolt, de directrice, haar zou te zeggen hebben. Daarbij nog een paar liuisvaders-vvei klieden en eenige be langstellende dames en Ireeren uit de leden der Vereeniging; stampvol war de zaal, Hendrik van Viandenslruat 17. Goede, smakelijke en goedkoope voeding in hel iverkmansgezin, het onderwerp bleek voor degenen, die hier bedoeld waren, zijn aantrekke lijkheid niet gemist te hebben. En met welk een aandacht werd de Spreekster door alle aanwezigen ge volgd De onderhoudende voordracht begon met een bevattelijke uiteenzetting van de beteekenis en de noodzakelijkheid van ons hedendaagsch buishoudonder- wijs. Deze verklaring werd gevolgd door een beschouwing over de waarde van een goede voeding en over de eischen in deze voor de verschillende leeftijden. Daarna bepaalde mejuffrouw De Holl haar gehoor bij de groote beteekenis der eiwitstoffen voor onze voeding en maakte duidelijk dat er niet absoluut eieren voor noodig zijn om eiwitstof fen te hebben. Een ons stokvisch voor een dubbeltje kwam op tafel en toor een gelijke waaide aan bruine boonen, en daarnaast werd gezet een bak met vier kilo aardappelen voor 28 cent, benoodigd om te komen lot eenzelfde hoeveelheid eiwitstof, of wel voor 5G cent aan kalfsvleesch, tegen een hoeveelheid zoutevisch voor 6'h cent, dat sprak zoo duidelijk mogelijk Doch de tafel zou geen ruimte ge had hebben voor alles wat ter sprake kwam, en nu diende ook bet zwarte bord. Dit vulde zich met een interes sante lijst van goede en goedkoope naast goede maar dure voedingsmid delen: voor G cent aan havermout of G'/j cent aan karnemelk of 7V, cent aan taptemelk had men evenveel ei witstof als wanneer men dertien ei eren nam, kostende f 0.50 in den zomer of 1 1.01 in den winter! Zoo ging het voort, tot de hooilcist zich aan de hoe langer hoe meer be nieuwde blikken vertoonde naast de mand opgevuld met boutwol en kran ten, waaruit de Hink oprlampende pannen te voorschijn werden gebracht, om de verschillende proefjes te ver schaffen, die door vlugge helpstersin een oogwenk werden rondgediend. Min of meer ongewone spijzen wa ren het maar alles sloeg inmen proefde, hel smaakte, en geen der gasten, die zich onbetuigd lietEen kop chocola van taptemelk tot be sluit, en toen moest het resultaat van den avond blijken Welnu, zevenendertig deelneemsters, meest huismoeders, meldden zich direct aan, om met Januari e.k. weke lijks één avondles van 2 uur te ont vangen. Zij weten 't, dan wordt er meest mondeling gekokkereld en ko men er geen traktaties; ieder ver trouwt in eens de zaak die zoo een voudig en duidelijk is voorgesteld. Zou het Bestuur niet een weinig verlegen zitten met zulk een toeloop? Het zou ons niet verwondeien. Mogen de vroede vaderen onzer stad intus- schen óók deze dingen opmerken, en lluks de Veieeniging helpen aan het zoo dringend noonige eeri llmk eigen gebouw De Tweede Kamer beeft gt- lijk het Nut al »ja" gezegd; Provin ciale Staten zijn er toe geneigd; onze Gemeenteraad ga dezen voor naar hun wenscb Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het post kantoor te Amersfoort, over de le helft der maand December 1906. Binnenland. van Kuilen W. de Haas Dames Lorre Mej. Heesbeen 11. J. Leykamp P. van Noord Mej. A. Ilekeiaar Mej. A Visser. J. Versluis Amersfoort. Amsterdam. Haag. Vlijmen. Amersfoort. Amsterdam. Haag. Rotterdam. Buitenland. Willy Bock Gothenburg. Uit Kerkrade wordt aan de «Limburger Koerier gemeld Bij liet uithalen van kiezel vond de Heer Van Loo (Nulland) in zijn kiezel groeve aldaar een nog gaven pot van antieken vorm. Hij zat in de leemlaag ongeveer 10 voet in den grond en was zorgvuldig bewaard. Hij stond in een koperen ketel en was toegedekt met een vijftal andere koperen ketels, die er goed in sloten en met den bodem omhoog er over heen lagen. Het geheel was door een ijzeren ring omsloten. Het geheele omhulsel was bijna donr roest verteerd. Van den pot is alleen hel hengsel door roest aangetast, hij is anders geheel onbe- -ehadigd tol de drie in verhouding nojz al honge pooten toe Hij is waar schijnlijk uit brons vervaardigd en weegt ongevper 12 K. G., ofschoon de wanden maar dun zijn. De Duitsche Kroonprins had, van een jachtpartij terugkomend, aan een Oostenrijkscli spoorwegstation, te Wessely, den maaltijd gebruikt. De bufletchef meende van dit hoog bezoek te kunnen pro(iteeren,en diende voor het betrekkelijk eenvoudige maal een rekening in van tachtig gulden, ilie dadelijk werd betaald. Eenige dagen later echter kreeg de restaura teur ile tijding, dat hij door de Oos- tenrijksche Regeering van zijn post als bufletchef was ontheven. De Kroonprins had de nota toch wat al te bar gevonden, en zich bij de Regeering beklaagd. De restaurateur heeft een verzoekschrift aan Keizer Frans Jozef gericht, waarin hij uiteen zet, dat hij, in plaats van een te hooge rekening in te dienen, integen deel nog op het zaakje heeft verloren en dat bij daarenboven het door den Prins betaalde geld voor liefdadige doeleinden heeft gebruikt. Een niet onvermakelijk verhaal omtrent den Sjah van Perzië deelt de correspondent van de «Herald" te Teheran mee De lijfdokter van den vorst, de Engelschman Dr. Lindley, vond het niet dienstig voor 's Vorsten gezondheid dat hij de maaltijden vol gens Oostersche gewoonte gebruikte, op een tapijt gezeten met gekruiste beenen. Tegen zijn zin voldeed de Sjah aan het verzoek op een stoel aan een tafel te gaan zitten Den vol gende dag bemerkte de dokter, dat stoel en tafel beide een weinig lager waren geworden, de dagen daarop telkens weer wat meer, totdat einde lijk de lioftimmerman stoel zoowel als tafel geheel van proten had ont daan 'De Sjah zat toen op den grond, vóór zich alleen het blad van de tafel, achter zich de leuning van den stoel. RECLAME. NA ZES JAREN. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer van Daal wonende Achter de Heilige Geest 2 le Amersfoort. Het publiek moet hem dank baar zijn voor zijn open eerlijke verklaring, waarin hij zegt: Reeds sedert zes jaren heb ik geleden aan een wrecdc pijn in den rug/'daarVaar de nieren zitten en in ae beide zijden, doch Voornamelijk in de linkerzij. Ik kon mij soms biet staande houden van ae pijn-'bn niettegenstaande at de daaraan bestede zorgen werd deze bob langer hoe erger. Ook had ik zeer veel last van hoofdpijn, die niet wilde prijken, onophoudelijk had ik duizelingen en een gedurigen aandrang toturinee- ron. Het gebomde wel eens, dat ft korten tijd verlost werdjjöoch dit was sleekts ten kostte van veel mier ellende en dl pijn kwam dan met vemubbelde woede tanig. Ik moet U eerlijk zeggéfi dat Foster's Rugfijn Nieren Pillen mij ontzaggelijk veel goed gedaan hebben. Deze werden mu aangeraden doof een vriend en na al helgcenjki gebruikt hacL/had ik er weliswaar niet veeL'-veÈjrouwen imgwat echter ten eencn- male besekaanpl werd..-Na een week knapte ik doosjes geregeld in- zo4rer hersteld, dat ik koil bemerken, ook de ktc waren bijna die lijden, zooals g wel willen ver- ïgd, dat ik hun ïk vroeger^rfh ik mijn genezi kondigen, want ik ben over! daarmede een dienst bewijs. Ik ondergeteekende vcrkla; staande waar is en machtig maken op elke wijze die U goi De pijn die gelijkt op een rug spruit voort uit de nie dat ze erg aangetast zijn. Het' zich in de nieren zelt gekris bijtende en snijdende oneffenhedi veroorzaken hevige pijnen. De waaruit Foster's Rugpijn Nierei gesteld zijn, lossen spoedig het helpen de nieren in afvoering van dit vergif, welke aivoering het urineeren. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Daal geliud heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. loe- zendiDg geschiedt franco na ontvangst van post wissel* f 1.75 voor één- of f 10.- voor zes door»n, dat het boven- het publiek te dunkt. Iksteek in den en duidt aan nezuur heeft illiseerdy der ijnstalie^ besta/ddeelen ïl#i samen) ats grijpt bir

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2