NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincle Utrocht. FEUILLETON. BINNENLAND. No. 103. Donderdag 27 December 1906. Vijt-en-dertigste jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND EENE MÉSALLIANCE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVEBTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De troonopvolging in Brunswijk. De raad van regentschap in het hertogdom Brunswijk, kennisgenomen hebbende van het jongste antwoord des hertogs van Cumberland, heelt besloten zich tot den Duitschen Bonds raad te wenden ter beslissing van de quaestie. Dit besluit van den regentschaps- raad is, als uit een artikel van de Kölnische Zing. blijkt, de Piuisische Regeering niet naar den zin, die na het bescheid van den hertog van Cum herland, haren tegenstander, niet an ders verwacht had of men zou in Brunswijk de zaak afgedaan geacht en een nieuwen iegent gekozen hebben. De Pruisische Regeering bemerkt nu, dat de invloed der aanhangers van Cumberland, de Welfsche partij, in Brunswijk nog groot genoeg is. Natuurlijk brengen alle dag bladen uit de landen waar het «Wei nachten" in eere gehouden wordt, massa's Keistnummers, met Kerst- feuilletons, en Kerst-artikelen, en Kerstmis-advertenties. Daar zijn er onder die buitenlandsche bladen, die hun Kerstnummer het aanzien van kleine boekdeelen gegeven hebben, en het is om medelijden met de arme krantenlezers te kiijgen, die een haast eindelooze reeks van artikelen, feuille tons en berichten te doorworstelen krijgen. De kroon van alle spant wel het groote Weener dagblad Neue Freie Presse, dat Dinsdag is uitgekomen met een nummer van liefst 86 blad zijden compressen druk, waarin de advertenties natuurlijk de meeste plaatsruimte vergen, maar toch ook een overweldigende reeks artikelen, beschouwingen, Kerstverbalen e. d. zijn opgenomen. Zooals een Reutertelegram meldt, heeft de krijgsraad te Petersburg uitspraak gedaan in het proces tegen admiraal Nebogatof en zijn medeoffi eieren, wegens de overgave aan de Japanneis in den slag van Tsoesjima Admiraal Nebogatof en de scheeps- commandanten Smirnof, Lisjin, Grigo- rief en Sjedof werden Ier dood vei oordeeld. De krijgsraad zal echter aan den Tsaar het verzoek richten, de doodstraf te wijzigen in een vesting straf van tien jaren en verder over het lot der veroordeelden te beschikken. Vier andere beschuldigden werden tot twee of vier maanden vestingstraf veroordeeld, de overigen werden vrij gesproken. Te Buffalo (Ver. Staten) is een tandheelkundige Witzhoff, Zwitser van geboorte, door de politie aangehouden omdat men met zekeiheid weet, dat de man in nauwelijks twee jaar tijds 61 tot 98 huwelijken heeft gesloten en al zijn «echtgenooten" weer in den steek heeft gelaten. Doze merk waardige snelhuwer, die uil louter bescheidenheid slechts 32 huwelijken bekend heeft, is zijn «loopbaan" be gonnen te Montreal, waar hij zich in den echt liet verbinden met een rijke weduwe, die hij gebruikte om zijn schulden af te betalen. Daarna verliet hij haar natuurlijk met de noodige fondsen, om naar New-York te ver trekken. Daar bleef hij tien dagen en huwde in dien korten tijd een andere weduwe, die hem eenige honderden ponden sterling opbraclit. Te Philadelphia kon hij de hand van een jong meisje plus 800 dollars krijgen. Hij nam beide aan, behield de dollars en liet het meisje achtor. Eenige dagen later plaatste hij in Springfield een advertentie van den volgenden inhoud: «Een heer, 32 jaar, net uiterlijk, wenscht in kennis te komen met oen ernstige en knappe dame, niet onbemiddeld. Geheim houding verzekerd, Blieven met op schrift «Busy Bee", Op de advertentie van Bussy Beo" schreveu 12 «ernstige en knappe dames". Hij huwde er 6 van en ver liet onmiddellijk daarna de Nieuwe Wereld. Daarna sloot hij huwelijken in Italië, eerst in Florence, later in Genua, vluchtte naar Amerika terug onder tal van namen, slapie in 't huwelijksbootje als dokter Holler met een dienstmeisje als John Retter, adsislent van Edison, met de dochter van een hoofdonderwijzer. Hij liet zich trouwen volgens Katholieken, Israëlitischen en Proiestantschen ritus Niet altijd liep het even goed af. Soms kwam hij eenige dagen later met zijn «bruid" de geliefde van een dag of wat te voren tegen. Dan liet bij de dames den strijd onder elkaar uitvechten en zorgde zelf voor een veilig heenkomen. Ten slotte werd hij door eenige van zijn bedrogen echlgenooten aan de politie verraden. Bij de eerste ondervraging heelt hij slechts gedeel telijk bekend. Kerstfeest ten hove. Op den eersten Keistdagmiddag hebben de Koningin en de Prins der Nederlanden in de balzaal van het paleis aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde kerstboomen waren opgesteld, aan ruim 1U0 kinderen van 6—12 jaar van het dienstperso neel kerstgeschenken uitgeieiki, be staande uit speelgoed en veisnapeiin- gen. Deze plechtigheid, waarbij ook de chefs van de departementen der koninklijke hofhouding waren, werd voorafgegaan en gevolgd door de uit voering van kerstliederen door een dameskoor. Door den heer Districts-School- opziener in het district «Arnhem" is aan alle Hoofden van scholen de navolgende circulaire verzonden Op 1 Maart 1809 werd Jan Pieter Heije geboien. Ik behoef dezen kinderdichter niet bij U in te leiden. Zijne liederen zullen ook in Uwe school worden gezongen. Door die liederen en zijne Volks dichten bekoord, gevoelde ik als jon geling eene onweerstaanbare neiging, hem persoonlijk te leeren kennen. Ik had niet alleen het voorrecht, hem te naderen, maar ik werd zijn vriend, zijn «jonge vriend", gelijk hij mij noemde en later zijn biograaf. Na zijn verscheiden werd, o.a. door de zorgen van den onvergetelijken C. H. den Hertog en met geldelijke bijdragen van schoolkinderen, een gedenkteeken op zijn graf te Abbenes geplaatst. Sedert is hij niet meer gehuldigd, maar leeft hij door zijne gedichten en liederen in elke lagere school. Gevoelen de leerlingen iets, wan neer zij, onder geestdriftvolle leiding zijn: «Klein vogelijn op groenen tak.", zijn Heb-je van de Zilveren Vloot wel gehoordzijn»o Schitterende kleuren van Nederlands vlag.", zijn: «Braaf is braaf en s'echt is slecht" en nog tal van andere liederen aan bellen, de onderwijzers waardeeren en gevoelen mede, wat zij aan hem te danken hebben. Of was het niet eene uiting van dankbaarheid toen in 1902 de afgevaardigden voor de Al- gemeene Vergadering van het N. O. G., de vertegenwoordigers van de onderwijzers uit heel Nederland te Leiden bijeengekomen, eene bede vaart hielden naar het graf van den beminden kinderdichter, om daar een krans van lauwerbladen en bloemen, het symbool hunner buide, te hechten aan het monument, twee van Heijes kernachtige liederen te zingen en in gevoelvolle woorden te gewagen van zijn «Goed leven' Het leven van Dr. Jan Pieter Heije was onafgebroken gewijd aan bevor dering van bet welzijn van oud en jong, inzonder heid van lichamelijk en geestelijk misdeelden. Als geneesheer vertoefde hij bij voorkeur in de armen- al hetgeen hij later tot stand bracht, wijken en zijne geboortestad en bij en dat was veel, in velerlei richting, was zijn oog gericht op volksverede ling en volksverheffing. In de uitgave zijner Kinderdichten vroeg hij den kinderen, op 1 Maart aan hem te willen denken. IJdele vraagHij zelf zal wel niet geloofd hebben aan de verwezenlijking van dien wensch. Maar ik hoop en vertrouw, dat U en allo onderwijzers en onderwijzeres sen zult willen medewerken om den lsten Maart 1909, den honderdjarigen geboortedag van Heije, een feestdag voor alle schoolkinderen te doen zijn, een dag van dankbare herinnering aan hunnen Vriend. Ik zou mij verheugen, indien, op Uw verzoek, die dag tot een vrijen dag werd gemaakt, tot een Heije-dag, te openen door U, met een woord te zijner herinnering, te sluiten met het zingen van eenige zijner liederen. Maar ik zou meer wenschen, en hoop, dat de vervulling daarvan niet ijdel blijke. Ik zou wenschen, dat alle school kinderen, ten getale van 850 000 op 1 Maart aanstaande althans één pen ningske bijdroegen opdat den len Maart 1909 op de Veluwe kunne worden geopend een HEIJE-STICH- TING, die het allermeest beantwoordt aan heel zijn willen en werken, een Medisch-paedagogisch instituut voor onvermogende kinderen. Zulk eene inrichting bestaat in de nabijheid van Arnhem onder directie van den Heer A. J. Schreuder. Haar doel is o a., tijdelijk of blijvend eene medisch- en hygiënisch-paedagogische behandeling te verschaffen aan spraak- gebrekkige en zwaarhoorige kinderen, aan kinderen van nerveusen aanleg en aan hen, wier geestesontwikkeling te langzaam voortgaat om met het gewone klasse-onderwijs gelijken tred te kunnen houden. Doch deze is uiteraard slechts toegankelijk voor kinderen van ver- Mevr. P. SMISSAERT-BOOGAERT. 8) Terwijl Robert dit alles nog eens op zijnkamer overdacht, liep zijne moeder rusteloos op het boudoir op en neer. Op de tafel lagen haar brieven nog ongeopend. Ze interesseerden haar niet, het eenige dat haar belang inboezemde waren Robert, s huwelijks plannen; aan iets anders kon ze niet deDken. Nooit had ze beseft zooals bij Robert's begroeting dezen ochtend wat het haar kosten zou afstand van hem te doen. Neen ze kon het niet, het was haar onmogelijk! Hij was haar zoon, haar eenig over gebleven kind, haar lieveling, Wat al droomen had ze niet voor hem gedroomd, met hoeveel liefde en onvermoeide zorg had ze niet bij zijn ziekbed gewaakt, welk een troost was hij haar niet geweest bij den dood van zijn vader! Al de liefde, die zij voor haar echtgenoot had gekoesterd, had ze overgedra gen op Robert het eenige dat haar overbleef. En nu zou ze hem verliezenWant ze was er vast van overtuigd, dat dit het geval zon zijn, indien zij volhardde in hare weigering om haar toestemming tot zijn huwelijk met Elsa te geven. Groote tranen rolden laDgzaam langs hare waDgen en snikkend zonk ze in een stoel neer. Zoo zat ze eenigen tijd, stil en onbeweeglijk, het gelaat in de handen verborgen. De mar meren pendule op den schoorsteenmantel tikte regelmatig door; de geuren der bloemen die ook hier in haar boudoir kwistig waren neer gezet, herinnerden haar de verjaardagen van weleer, dagen vol vreugde en zonneschijn. Yan den wand blikte het levensgroote portret van haar echtgenoot og haar neer en het was, toen ze opkeek, alsof zijne oogen tot haar spraken van liefdevol toegeven en zachte berusting. Ze stond op, strijdensmoede. Het was haar onmogelijk langer weerstand te bieden aan al die stemmen, welke haar drongen zich niet langer tegen Robert's gelnk te verzetten. Ze was overwonnen «Willem, ik moet dadelijk het rijtuig hebben, zoo gauw mogelijk," zei ze tot den knecht, die op haar schellen binnentrad. En toen ze korten tijd daarna wegreed, zag ze met een vochtigen blik naar de ramen der bovenverdieping, waar haar zoon zat. Nog heden zou de muur vallen, die tusschen hen was op gericht, als vroeger zou ze haar jongen in de armen sluiten, Yoor het huis der van Gelderens hield de coupé stil. «Vraag of juffrouw Vieting thuis is," zei ze tot den palfrenier, «en geef haar mijn kaartje zeg dat ik de juffrouw gaarne even alleen wou spreken." Weinige oogenblikken later stond zij tegen over het jonge meisje Toen zij het huis weer verliet en de paarden haar in vluggen draf naar hare woning brach ten, leunde mevrouw van Walensteijn met een gelukkig, tevreden glimlachje achterover in de kussens. Nu de strijd volstreden en de groote stap gedaan was, tobde ze niet meer over wat had kunnen zijn. Dat aan haar trots nog menige slag zou worden toegebracht, als familie en vrienden verwonderd op zouden kijken bij het hooren van den naam van Robert's aanstaande vrouw, dat begreep ze heel goed, maar ze was van plan te berusten in den toestand en de zaak van den besten kant te beschouwen. Elsa's lieftalligheid had haar gemoed verzacht en de ongekunstelde vreugde door het jonge meisje aan den dag gelegd toen mevrouw van Walensteijn haar meedeelde, dat zij haar toe stemming wilde geven, 'had baar hart reeds een weinig voor haar aanstaande schoondochter geopend. Nog klonk haar de juichkreet in de ooren, nog zag ze de mooie oogen, glinsterend van geluk, voor zich. Mevrouw van Walensteijn had de van Gel derens met Elsa dien dag ten eten gevraagd en 's avonds als verrassing wilde ze Robert zijn meisje tegemoet voeren. Mijnheer van Gelderen had haar schalks gedreigd toen ze hem alles vertelde. «Zoo, mevrouwtje, dat noem ik iemand uit- hooren. Het was een ware catechismus, dien u me gisterenavond afnam. Nu, Robert krijgt een juweel van een vrouw. Had ik zelf maar een zoon, dan zou ik haar niet zoo gemakkelijk aan u afstaan. Ze moet bepaald uit ons huis trouwen, niet waar Louise zeide hij, zich tot zijn vrouw wendend. Het "was haar onmogelijk nog langer koel te zijn tegen Elsa, als ze zag hoe allen daar haar liefhadden, en haar stem had hartelijker geklonken dan ze zelve wel wist toen ze zeide «Tot van avond dus beste kind, maak je maar mooi hoor, ik moet eer met je inleggen." Robert verbaasde zich over de opgewektheid van zijn moeder aan het dejeuner. «Wat ziet u er goed uit, moeder! Beat u weer heelemaal beter?" «O ja," glimlachte ze, «heelemaal." Zooals ik je zei het had niets te beduiden, een kleine duizeling door de bloemen." Toen ze van tafel opstonden zeide zij {Slot volgt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1