Pink Pillen Plaatselijk Nieuws. mogende ouders, terwijl aan de voor treffelijke opleiding en verpleging, die daar genoten wordt, ook arme kinderen behoefte hebben. Voor het tot stand komen van zoodanige school met internaat, voor kinderen van onvermogende ouders, wordt een kapitaal vereischt, hetwelk in omvang evenredig zal moeten zijn aan de uitgebreidheid der stichting. Hoe grooter kapitaal bijeengebracht wordt, hoe meer zegen kan gespreid over die arme raisdeelden naar lichaam en geest, van wie ieder (Jwer voor beelden in zijne school heeft aange troffen. De grondslag van dat kapitaal zou gelegd behooren te worden door de kinderen zeiven, als eene daad van dankbaarheid jegens hem, die in een bundel gedichten, waarvan de inhoud niet voor 1 Maart 1909 bekend mag worden gemaakt, van zich zeiven getuigde nik H«b steeds de kinderen liefgehad, En 'teèlste en beste v»n mijn wezen. Gelijk een bij, uit bloem en bloesemblad Voor ben tot zoete honig saamgelezen". Ik ben overtuigd van Uwe in stemming, dat op Heijes honderdsten geboortedag door de kinderen iets gedaan moet worden, om zijne nage dachtenis te eeren. Leide dat iets tot groote dingen, althans tot de beoogde nuttige stichting, door het kind aan het kind geschonken, in Heijes naam. Het dankoffer van de jeugd in Uwe school zou ik gaarne in den loop van den maand Maart e.k. van U tegemoet zien. Ik heb de eer te zijn enz. Wij twijfelen geen oogenblik of alle ouders, zullen hunne kinderen in de gelegenheid stellen, om ieder naar zijn vermogen hun penningske bij te dragen ter bereiking van het beoogde doel. Red: 1Gelijk ik die nu reeds mocht verkrijgen van den Heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en van de Heeren Inspecteurs van het lager onderwijs. RECLAME. voor de verzwakten. Het Jfloed is den middenstof doorjjtvelke alle weefsels, alle orgaften worden gfVoed. Ver- mijioert men dit Voedsel door daMioeveelheid erfde hoedanig heid van bet bjóed te vermin deren, dan .Vermindert men daardoor dVfevenskraeht voor die weefsels en die organen. In éêtf woord het gestel komt in een staat van verhongering, de gezonde kleur, de eetlust, de lichaamsstcfMrey de levens kracht vgraindere^, en een en geestelijke ver slapping is daar het gevolg van. Daaruit komt bloedar moede voort en deze opent de deur voor alle wrfdere ziekten. Deze toestanjl wordt deug delijk genezetv, door de Pink Pillen die de etfenschap hebben rijk, zuiver ef voedzaam bloetj te geven, datzuurstof iujarfme mate opneemt en n^arf alle or ganen de boÉMlSlóffen voert die voor het leven noodig zijn. Bloed is het leven. Geen bloed is een langzame maar zekere dood. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. In de hedenmiddag onder pre sidium van den burgemeester Jhr. Barchman Wuytiers van Vliet gehou den vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de wethouder E L. Visser en de raadsleden Van Beek, Jorissen en Oosterveen, de drie eerst genoemden met, de laatste zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden zooals deze voor de taads- leden ter inzage hebben gelegen onveranderd vastgesteld. Na de tra- ditioneele opsomming der ingekomen stukken door den voorzitter (goed keuringen van raadsbesluiten door Gedeput. Staten en dankbetuigingen voor benoemingen of vet hooging van jaarwedden) brengt deze in behande ling punt I der agenda 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer G. J. A Drechsler. (School Koningstraat). Z. h. st. verleend. 2. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school Koningstraat, (vacature Mej. Oerletnans). Benoemd mej. J. F. Buytenhuis aan wien nu eervol ontslag werd verleend als onderwijzeres aan de school in de Hellingstraat. 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school Hellestraat (eventueele vacature Mej. Buytenhuys). Door B. en W teruggenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer H. van Gelder en tot machtiging in de vervanging te voorzien. Toegestaan tot 1 April 1907. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedde van onderwijzend personeel bij het Lager Onderwijs. Vastgesteld voor mej. Buytenhuis op f850.mej. de Waard f700. en den heer N. N. Hazendonk 1 725.—. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een vast leeraar in de natuurkunde aan de Hoogere Burget school. De heer Corver thans tijdelijk leeraar wordt met algem. si. benoemd. 7. Rapport en Voorstel van Bui ge meester en Wethouders betreffende het verleenen van steun aan of over name van de Amersfoortsche Tram wegmaatschappij. Na eenige discussie wordt een voor stel van den heer Gerritsen om eene commissie te benoemen tot nader on derzoek der tramquaestie door Rurg. en Weth. overgenomen en met alge- meene stemmen aangenomen. In de commissie worden benoemd de heeren D. Gei ritsen, C Plomp, san Esveld, van Duinen en Oosterveen. 8. Rapport en Voorstel *an Burge meester en Wethouders betreffende een adres van leden van het Bestuur van den Bond van Nederland- sche Gemeente-Werklieden, afdeeltng Amersfoort. Met een voorstel van den heer van Esveld om eene commissie te benoe men aangehouden tol een volgende vergadering. 9. a. Rapport en Voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende een adres van het Amersfoortscb Vrijwilligerskorps tot het verkrijgen van goederen, eertijds in gebruik bij de Scnutteiij Op voorstel van den heer Plomp met algemeene stemmen aangehouden tot een volgende vergadering met ver zoek aan B. en W. meer gegevens te verstrekken. b. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van oud brandweermateriaal en van goederen, die bij de schutterij in gebruik geweest zijn. Eveneens aangehouden. 10. Voorstel van den heer Gerritsen betreffende den metselcursus aan de Ambachtsschool en rapport van Bur gemeester en Wethouders dienaan gaande. Een motie van den heer Gerritsen luidende De Raad der gemeente Amersfoort spreekt de wenschelijkheid uit de sub sidie, aangevraagd door het Bestuur van de Ambachtsschool voor de metsel cursus, geheel onafhankelijk te be handelen van een eventueelen, al of niet voorwaardelijke vrijstelling van de verplichiDg tot oprichting eener burgerdagschool en noodigt Burge meester en Wethouders uit zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen betreffende het adres van het Bestuur der Ambachtsschool, wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. 11. Rapport en Voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende een adres van de afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche Protestanten bond tot het in gebruik geven van lokalen van een Openbare I.agefe School. Z h. st. goedgekeurd. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden tot het aangaan eener overeenkomst van ruiling van gronden met den Staat der Nederlanden en in verband daarmede lot wijziging der begrooting dienst 1906. Z. h. st. goedgekeurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan eenige nieuwe lanen op den Berg Besloten wordt deze te noemen Nassaulaan en Oranjelaan. 14. Vaststelling van het 2de Aan- vullings-kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Vastgesteld tot een bedrag van f 1030 75. 15. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de straatbelasting. Z. h st. overeenkomstig advies van B. en W. besloten. 16. Benoeming van eene Regentes van het Burger Weeshuis. (Vacature Mevrouw Vos-Carthier van Dissel) Benoemd mevrouw Sanders. 17 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eer vol ontslag aan don heer J. J. Thiel als curator van het Gymnasium. Z. h. st goedgekeurd. 18. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van het Stembu reau voor de verkiezing van twee leden van de kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. Tot voorzitter wordt benoemd de heer Celosse, tot leden de heeren van Esveld en Tromp van Holsttot plaatsvervangend voorzitter wordt be noemd de heer van Eek, tot plaats vervangende leden de heeren van Kalken en van Duinen. 19 Benoeming van leden voor de Commissie van schoolverzuim. Benoemd werden in de le Categorie Jb. Stoopendaal, J. van Eeden, F. F. Spiekermann. 2de Categorie, J. v. d. Hoist, A Veen. 3de Categorie, M. v. Lingen, D. C. Schuur. 4de Categorie, G. Dekker, Th. J. H Bianchi 20. Benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur. Benoemd werden de heerenHW van Esveld. B. A. Sidtlré 21. Benoeming van 2 leden van de Commissie tot bijstand in 't beheer der Gemeentereiniging. Benoemd werden de heeren :C Tli van Beek, H. W van Esveld. 22 Benoeming van 3 leden van de Commissie voor de Fabricage Benoemd werden de heeren C. Th van Beek, C. J D. van Eek, A. M. Tromp van Holst. 23. Benoeming van 4 leden van de Commissie tot bijstand in 't beheei dei Gasfahiiek Benoemd werden de heeren C. Tn van Beek A A. Hamers, N. Veis Heyn, C. J. Plomp 24. Benoeming van 1 lid van de Commissie van aanslag voor de plaat selijke directe belastiog naar het in komen. Als zoodanig wordt benoemd de heer J. van Wessum (vac. Bianchi) 25. Benoeming van 5 leden van de Reclame Commissie inzake de plaat selijke directe belasting naar het in komen (dienst 1907). Benoemd werden de heeren A. A. Hamers, A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen, C. J. D. van Eek, H. W. van Esveld. 20. Benoeming van 2 leden van de Commissie van wetgeving. Als zoodanig werden benoemd M. L. Celosse, Mr. P. J. F. van Voorst Vader. 27 Benoeming van een curator van het Gymnasium wegens periodieke aftreding van den beer W. J. Meineis. De heer Meiners wordt met alg. st. herbenoemd. 28. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het middel baar Onderwijs wegens periodieke aftreding van den heer J. H. Krudop, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. Benoemd wordt de heer Th. Sanders. 29. Benoeming van 3 leden van de Commissie van Toezicht op het lager- Onderwijs wegens periodieke aftre ding van de heeren N. Veis Heyn. C. M. M Vermolen en J. Bulk. Allen woiden herkozen. Niets meer te behandelen zijnde en geen der leden meer het woord ver langend sluit de voorzitter omstreeks 4 uur deze laatste vergadering in bet ten einde spoedende jaar. Naar aanleiding van het. verzoek der Amersfoortsche Tramwegmaat schappij om een hooger gemeente- subsidie of wel overname door de gemeente, werd door het Dag. Best aan den Raad het navolgende rapport uitgebracht Op verzoek van het Bestuur van de Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij hebben wij in den afgeloopen zomer eene bespreking gehouden met eenige gedelegeerde leden van het Bestuur betreffende de exploitatie van de tram in verband met de Gemeente subsidie. Deze besprekingen hebben geen recbtstreeksch resultaat opge leverd, aangezien ons voor het vellen van een oordeel nog verschillende gegevens ontbraken. Na ontvangst van deze gegevens van het Bestuur kunnen wij U het volgende betreffende den ffnancieelen toestand mededeelen Voor afschrijving op den weg en verdere eigendommen zijn geen gel den gebruiktevenmin is schuld afgelost of rente betaald. In het eeiste jaar heeft de maat schappij f 1000, in volgende jaren telkens f 800 subsidie van de Gemeente genoten. Ondanks dezen steun en het niet-afschrijven, aflossen of uitkeeren van rente, overtreffen de uitgaven over de jaren 1902, 1903, 1904 en 1905 de ontvangsten met f2811,85s dit is f 702.955 per jaar, een en ander volgens niet door oi namens ons ge contioleerde opgaaf der Maatschappij Wij hebben onderzocht of en, zoo ja, op welke wijze het mogelijk is het trambedrijf in stand le houden en welke offers van de Gemeente daarvoor noodig zullen zijn. I. Exploitatie door de tegenwoor dige concessionarisse met steun van Gemeentewege. Eene voortzetting van het bedrijf zonder rentebetaling, schuldaflossing of afschrijving zal op den duur onmo gelijk blijken, aangezien de waarde der eigendommen van de Maatschappij jaarlijks vermindert en hel geheele oorspronkelijke kapitaal op de Maat schappij blijft rusten. Er zal dus ól werkelijk afgscbreven behooren te worden in die mate dat, wanneer de eigendommen grootendeels vernieuwd moeten worden, hienoor de noodige fondsen aanwezig zijn, ól liet kapnaai zal afgelost moeten worden in ongeveer gelijke mate als de waai de der eigen dommen vermindert. Wil het bedrijf op commercieelen voet ingericht worden, dan zal even eens rente betaald moeten worden Bij eene dergelijke inrichting be staai er naar onze tiieeiiiiig alle teüei voor, het Maatschappelijk kapitaal met 70% te verminderen. Bij de tegen woordtge exploitatie verminderen de eigendommen der Maatschappij in waarde en heeft geen rentebetaling, aflossing en afschrijving plaats. Bij eene dergelijke iniichtmg der Maatschappij zal het jaarlijksche tekort evenwel belangt ijk stijgen. De gemiddelde Ontvangsten bedra gen per jaar, zonder de Gemeente- subsidie f6681.42 De gemiddelde Uitgaven bedroegen per jaar, zonder rente, aflossing ol afschrij ving Aflossing kapitaal, terug gebracht op f 12.000 in 20 jaar Rente, kapitaal van f 12.000 a 3V» Totaal Uitgaven. Totaal Ontvangsten zonder subsidie -6681.42 8234.39 - 600.- - 420 f9254.39 Te kort f2572.97 Indien de Maatschappij op boven omschreven wijze geëxploiteerd zal worden, zal de Gemeente jaatlijks, ten einde de rekening sluitend te maken, eene subsidie van ongeveer f2600 moeien geven. De schuld, die de Maat schappij thans heeft, is daarmede evenwel niet afgelost. II. Overname door de Gemeente van het bedtijf en exploitatie vari Gemeentewege. Hoewel het steeds eenigszins wille keurig blijft, een cijfer voor de over name vast te stellen, meenen wij eene overname tegen 30 van liet oor spronkelijk kapitaal voor een bedrijf, dat jaarlijks met een belangrijk tekort wetkl, eerder te hoog dan te laag schatten. Wij hebben hierover nog geen overleg gepleegd met de Maat schappij, omdat wij gelijk uit hel Volgende zal biijkeu geen vrijheid vinden, U overname van bet bediijl voor te stellen. Er is geen reden, te verwachten, dat bij Gemeente-exploitatie de in komsten zullen toenemen. Deze kunnen dus voorloopig ge raamd worden op f6681.42. Daartegen staan de volgende uit gaven Aflossing kapitaal ad f 12.000 in 20 jaren f 600. Rente kapitaal ad f 12.000 naar 4%480. Jaarlijksche exploitatie kosten naar de uitgaven van de Maatschappij - 8234.39 Voor deze kosten zal de Gemeente evenwel niet kun nen exploiteeren. Wij achten het niet op onzen weg te liggen, de loonen en diensttijden der Maatschappij medetedee- len. Met zekerheid kan even wel aangenomen worden, dal bij gemeentelijke exploi tatie de loonen met ongeveer f 1000 zullen stijgen en dat, met hetoog op den arbeids duur bij bet zelfde aantal ritten, voor meerdere ar beidskrachten eveneens f 1000 meer zal moeten worden betaald, zoodat voor de exploitatie bovendien zal noodig zijn- 2000 totaal der Uitgaven -11314.39 totaal der Ontvangsten - 6681.42 jaarlijksch tekort - 4632.97 Wij hebben overwogen, of exploi tatie van gemeentewege ook in ander opzicht bezuiniging zou meebrengen en zijn tot de conclusie gekomen, dat dit niet het geval zal zijn. Mocht al, door uitbreiding van het aantal ritten, hel vervoer grooter worden, zoo zullen die meerdere ontvangsten vermoedelijk niet opwegen tegen de meerdere uit gaven, die gevolg zijn van de uit breiding. III. Exploitatie van gemeentewege met mechanische kracht. In de derde plaats hebben wij overwogen of het mogelijjj is, het bedrijf over te nemen en in plaats van paardenkracht mechanische kracht aan te wenden. De tegenwoordige tramwagens zul len dan veranderd worden in motor wagens (voorloopig 3) voorzien van 2 cylindermotoren van 12 P.K. van dubbele ontsteking en inrichting voor centrale verwarming. De thans in itebruik zijnde wagens kunnen daar toe ingelicht worden. De kosten hiervan bedragen f13 900. Voorts zal een draaischijf aange bracht moeten worden op beide eind punten de kosten hiervan worden geraamd op f600. Bovendien zal eene kleine reparatie- inrichting met gereedschappen voor Kleine herstellingen waarvan de kosten geraamd worden op f300. aanwezig moeten zijn. Voor overname van het bedrijf achten wij f 12 000 noodig (zie hier boven onder II), welk kapitaal met i 2000 verminderd kan worden wegens verkoop van paarden. Totaal zal dan voor het bedrijf een kapitaal noodig zijn van f24800. Na deskundige voorlichting hebben wij de volgende exploitatie-rekening opgemaakt Verbruik benzine, enz. voor 150 enkele ritten per dag f 4139. Onderhoud 3 wagens 1600. Loonen Administrateur f 600. 3 chaull. a f 600 1800. 4. cond. a f 450 1800. 1 reparateur- caulleur 700. 4900.- Drukwerk150. Belasting en assurantie 225. Onkosten600. Zout; olie130. Rente over f24 800 a 4% 992. Aflossing, a. Oude wagens geschat, op f 1000. Veranderingen ad 13900. Reparatie inrichting i 300. Af te lossen in 10 jaren totaal f 15200.— 1520.— b. Rest van kapitaal 9600. Af te lossen in 30jaar 320. totaal jaarlijksche uitgaven f 14576. De kosten zijn berekend naar het dubbele aantal ritten van de tegen woordige exploitatie. Hoogstwaar schijnlijk zal daardoor het vervoer toenemen, evenwel niet in gelijke mate. Het verkeer te dezer stede is niet zóo belangrijk en de uitbreiding van de stad is ten opzichte van de tramlijn mei zóo gunstig, dat wij b\j

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2