BUITEXLANP. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Maatschappij." enz. enz. Deigelijke woorden geven moed en doen ons met vertrouwen den nieuwen jaaikring ingaan. België en Nederland. In overleg met eenige Belgische heeren hebben jhr. mr. H. W. van A^th van Wijck, dr. D. Bos, mr. Th. Heemskerk, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, dr. W. H. Nolens, mr. M. W. F. Treub en mr. M. Tydeman Jr., allen leden van de Tweede Kamer, het plan gevormd tot het bijeenbren gen van een permanente «Commission Hollando-Belge pour l'étude des questions éconotniques concernant les intcrèts des deux pays". De bedoeling is dat deze commissie zal bestaan uit vijftig leden, voor de helft Nederlanders, voor de helft Belgen. Zij wil: lo. onpartijdig onder zoeken op welke punten het nuttig zou zijn de publieke opinie en de Regeering der beide landen te win nen voor hervormingen in wetgeving en administratie; 2o. de vraagstukken bestudeeren, welke haar geschikt voor komen een overeenstemming tusschen de twee landen tot stand te brengen; 3o in 't algemeen door hartelijke en duurzame aanrakingen, de beidebanderi versterken die de burgers der beide landen verbinden. Als punten, die in de eerste plaats voor onderzoek en behandeling in aanmerking komen, worden genoemd: unifacatie van de posttelegraaf-, tele- phoon- en spoorwegtarieven; arbeids wetgeving; wetgeving op intellectueele rechten, als: diploma's (gelijkstelling in beide landen): uitvoerbaar verklaring vonnissen; scheepvaartquaesties, ha- venreglementen, scheepshypotheken; landbouwaangelegenheden. In de tweede plaats (subsidiaireraent): be studeering van de douanequaestie en onderzoek van de moeilijkheden, die zij oplevert. Elke der twee afdeelingon, waar uit de commissie bestaat, onderzoekt op zich zelve de economische vraagstuk ken rakende de belangen der beide landen. De commissie in pleno komt ten minste eenmaal per jaar bijeen. De zeven bovengenoemde Neder- landsche heeren hebben thans tot eenige andere Nederlanders een schrij ven gericht, waarin zij verzoeken met hen in de Nederlandsche afdeeling zit ting te willen nemen. Een lijst met de namen der leden van de reeds gevormde Belgische afdeeling is daarbij gevoegd. (»N Ct." Ned. Wecrbaarheidsvereeniging. De «Nederlandsche Weerbaarheids- Vereeniging" hield Zondag te Utrecht haar 151e jaarvergadering. De jaarverslagen van voorzitter en korpscommandant vermelden den voor- uitgaanden bloei der Vereeniging. Het kamp en de meerdaagsche oefeningen werden druk bezocht. Het ledental is dit jaar vrijwel hetzelfde gebleven. Ook de jaarverslagen der afdeelingen waren hiermede in overeenstemming. De kas is ondanks vele uitgaven toe reikend gebleken, hoewel dit jaar een groote uitgave tot uitgifte van een met vele photo's voorzien pro pagandaboekje voor de deur staat. Dit boekje zal in Januari verschijnen hoofdelijke omslag en vrijwillige bij dragen voorzien bovendien de kas in deze groote uitgave. Voorgestelde reglementswijzigingen tot invoer ing van den rang van adju dant onderofticier werden alle aange nomen. Na afdoening verder van verschil lende huishoudelijke zaken werd deze vergadering, waar de afdeeling Am sterdam, Botterdam, Den Haag, Haar lem, Leiden, Delft, Hilversum en Arn hem vertegenwoordigd waren door den voorzitter, dr. M. Meijers, gesloten. De Heer Dr. M. A. Brants, bur gemcester van Schiedam, heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer, waartoe hij in Maart 1903 gekozen werd in het district Ede. Volgens de Schied. Ct. maakten de vela werkzaamheden, welke die beide betrekkingen met zich brengen, het Dr. Brants op den duur onmogelijk ze beiden te blijven vervullen. De vorst van Goa. Bij de Regeering is thans ook het bericht ingekomen van den dood van den vorst van Goa Het telegram luidt Luitenant ChristoiTel bereikte in den nacht van 24 op 23 Decern lier met zes rnartchausees de schuilplaats van den vorst van Goa te To Boeloeba- oewe in Sidenreng. Bij eene poging tot ontvluchting stortte de radja van Goa met acht zijner volgelingen in een ravijn en zij kwamen daarin om Jiet lijk van den radja werd gevonden en is 30 December naar Makasser overgebracht en daar aan zijne nabe staanden overgegeven. Te Baarn werd onlangs door bijna honderd ingezetenen aan den Gemeenteraad verzocht een openbare school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs te openen. Thans heeft het Dagelijksch Restuur aan den Raad verschillende plannen aangeboden, waarvan één door B. en W., in overleg metdendistricts-school- opziener, bijzonder wordt aanbevolen, nl. het stichten van een nieuwe schooi op de plaats van het tegenwoordige Instituut »De Oorsprong". In eene volgende Raadszitting zal daarover nader beslist worden. De nieuwe verkiezingsinstructie, die in Rusland is uitgevaardigd, veroor zaakt groote verontwaardiging onder de aanhangers der oppositiepartijen Deze instructie schept tweeërlei recht, zoo wordt b v. alleen aan wettelijk georganiseerde partijen toegestaan ge drukte stembiljetten uit te reiken aan de kiezers. De «Retsj" toont aan. dat deze nieuwe instructie in lijnrechten strijd is met de commentaar op de kieswet, bij Senaatsbesluit gegeven bij de vorige verkiezingen. Daarin toch wordt met zooveel nadruk gezegd, dat stem biljetten in den door de wet ver- eischten vorm door ieder mogen wor den vervaardigd en uitgedeeld. De ollicieuse «RossijV' poogt het betuog van de «Retsj" ,e ontzenuwen door er op te wijzen, dat bedoeld senaatsbesluit alleen sloeg op de vorige verkiezingsinstructie en aan bet nieuwe besluit der regeering niets toe of af doet. Uit de woorden van het senaats besluit in quaestie blijkt, dat het recht in deze zaak aan de zijde der »Retsj" is. Op welke wijze de regeering bij deze verkiezingen optreedt, daarvan zijn in de allerlaatste dagen weer een paar staaltjes gebleken. Eenige vrouwelijke studenten, die huisbezoek deden bij de kiezers om hun stemmen te winnen voor candidaten der Kadettenpartij, werden uitgewezen; een vergadering van C00 werklieden werd ontbonden en alle leiders gearresteerd. In de provincie Charkof werden 1400 namen op de kiezerslijsten geplaatst van menschen, die volgens de wet niét kiesgerechtigd zijn. In Saralof werden 20 vertegenwoordigers van een vak- vereeniging gearresteerd en in Odessa neemt men eenvoudig alle leiders der vakorganisatie gevangen. Spoorwegongelukken. De sneltrein van Hamburg naar Keulen kwam op Oudejaarsdag bij Ottersberg in botsing met een goe derentrein. Van het post- en trein personeel werden vier personen gedood, vijf zwaar en zes licht gewond. (Een ooggetuige seint ons nog de volgende bijzonderheden: Tengevolge van den mist, liep do trein op 40 K.M. van Bremen op een rangeerenden goederentrein. De loco motief en de tender werden geheel vernietigd, de ketel lag tusschen de rails; de dan volgende postwagen bevatte vier millioen mark aan geld, dat bewaakt werd door veertien post ambtenaren. Deze wagen verbrandde geheel en daarin twee millioen mark aan papiergeld. Acht dooden werden gevonden, ver mist zijn de machinist, de stoker en de 14 postambtenaren. De goederen wagen was geheel aan splinters, de passagierswagens ontspoorden en lig gen dwars over den spoorwegvan de passagiers zijn velen zwaarder of lichter gewond, doch geen dooden.) Voorts vond een boising plaats bij Terracotta Station, een der voorsteden van Washington, op de lijn van Balti more Ohio Maatschappij. Acht-en- dertig personen zijn gedood, vijftig gewond. De luxetrein FrankfurtKeulen kwam bij Bruehl in botsing met een goederentreineen remmer werd ge dood, een reiziger gewond. Handelsblad. Overal op do wereld wordt gespro ken over algcmeetie ontwapening; ja, men heet! dat vraagstuk zelf- voi-r de aan -i a i .e Vi ies-Conl-'» e .11 v\ i - leibieng.ii. doei leiivtj aden laai- ovei spreken, la heigeen zij noen he-1 anders Zoo is Uuilschland bezie zijn geweren te verbetereu de Koninklijke fabriek te Erfurt werkt dag en nacht om een voldoende hoeveelheid van die moordwerktuigen te vervaardigen. Rusland brengt verandering in de uitrusting zijner infanterie, daar de Japansche oorlog bewezen heeft, dat de soldaten te zwaar waren bepakt deze verandering kost niet minder dan 70 millioen francs. Uit Transvaal komt bericht dat nu reeds, dadelijk na de invoering der grondwet, de verkiezingsveldtocht begint. Botha heeft hem met een belangwekkende verklaring geopend aankondigend dat de Boerenpartij (liet Volk) zal samenwerken met de gematigde Engelschen, d. w. z. de partij die niet mee gaat met de poli tiek der mijneigenaars Dit verbond zal allicht een meerderheid in den Wetgevenden Raad kunnen verkrijgen, en wellicht zal een Ministerie uit de beide partijen kunnen worden samen gesteld. Botha zelf schijnt op een plaats daarin veel kans te hebben. Hij is candidaat gesteld voor het dis trict Standerton, en zal daar, volgens aller meeuing, verkozen worden. Men hoort den laatsten tijd veel van goed georganiseerde dievenbenden, doch dat dezen onder leerlingen van gymnasia gevonden woiden, is zeker nog niet dikwijls vertoond. In degroole fabrieksstad Essen, de stad van den kanonnenkoning Krupp. heeft zich dat vei schijnsel voorgedaan. Dertig zonen van rijke en aanzienlijke gezin nen, jongens tusschen 13 en 15jaar, hadden zich aaneengesloten, om te zamen in winkels en magazijnen zooveel ze konden te rooven. De jeugdige boosdoeners hadden geen winstbejag op het oog, doch waren door de levens- beschiijving van Manolesea, den be roemden dief-edelman, opgewonden. Zij gaven de gestolen voorwerpen aan hun vrienden cadeau. Dertien»boefjes" zijn van school gejaagd, met het verbod op een andere school in Pruisen te komen en men verwacht een vervol ging voor den rechter tegen de geheele bende. Met ingang van den 15en Januari e.k. is de ritmeester jhr. VV. H. J. van de Poll van bet 4e eskadron le regiment huzaren van hier overge plaatst naar het 2e depot te Haarlem, is de ritmeester L. S Gerard van Sijsen, instructeur bij de rij- en hoef smidschool, eervol uil deze betrekking ontheven en overgeplaatst bij het 4e escadron le regiment huzaren en is de Ritmeester A. G. H. J. baron van Oldeneel van het 2e regiment huzaren benoemd tot ritmeester-instructeur bij de lij- en hoefsmidschool. De »St -Ct bevat de akte van oprichting van de riaamlooze vennoot schap: Stoomoliesiagerij en graanhan del van J. v. Vollenhoven te Amers foort. Doel: de voortzetting der zaken, tot dusver door de heeren Van Volleri- hoven, genoemd, onder de firma J. Vollenhoven, gedreven, bestaande in: het exploiteeren van een stoom- olieslagerij, lijnkoekenfabriek engraan- maalderij, benevens den handel in granen, zaden, meel en voerai likilcn. raap- en lijnkoeken en olie. Duur tot 1 Juli 1935 Kapitaal: f 600 000, verdeeldt in 600 aandeelen elk groot f 1000. Voorloopig worden 300 aan deelen uitgegeven, welke zijn geplaatst. Voor de eerste maal directeuren de heeren JS. en E. van Vollenhoven. Amersfoort sche Tramweg-Maatschappij. Dec. 1906. Dec. 1905. Aantal betalende passagiers Opbrengst der passage Opbrengst van diversen Totaal opbrengst Opbrengst per dag en per [n 1906 werden totaal verv 5695 f 410.5-2» D 80.95 p 491.57» p 8 81 letalende oerd 8531 5811 f 416.57» 61.31 1.477.88' p 8.56 jersonen. 1905 i 85174 Men schrijft ons uit Eerbeek (Veluwe): Eind goed, al goed En het eind was goed voor den Veluwschen land bouwer te Eeibeek e. o. van het ook overiyenszoo voorspoedige 1906, zoodat o,er 't geheel de hoer gioote reden ui leviedenheid en dankbaarheid heeft Om nu-l hei eind dan te be ginnen: bijna lol het laatst toe kan van hel herlstvoeder knolgroen worden gevoederd, daar dit overvloedig was gewassen en de vorst gelukkig eerst iaat intrad Door de laatste omstan digheid was ook de voorraad spurrie, die niet zoo groot was, eerst laat opgeteerd en kon alles hiervan worden vervoederd. De varkens werden de laatste weken tegen goede prijzen afgeleverd, en ook de zuivel en eieren brachten flinke prijzen op De zomer was niet minder gunstig. Bijna alle gewassen gaven een goeden of zelfs ruimen' oogst van goede qualneit: zoo was het met de hoofdgewassen aardappelen en rogge, en eveneens met de haver; de boekweit was minder, maar ook de opbrengst hiervan was niet onbevredigend. Do hooioogst viel ovor 't algemeen zeer mee, zoodat veel minder hooi van de klei behoefde getrokken te worden dan andere jar en, terwijl verder het vee zich aan het etgroen tot in November te goed kon doen. Kortom, 1906 was een zeer ge zegend jaar, dat onder landbouwers welvaart verspreidde; immers: gaat het den boer goed, dan gaat het allen goed. Voordeeligt Te Terapelkanaal (Gr.) stierf dezer dagen een scheepsjagerspaard. De eigenaar verkocht de huid van het dier. De opkooper was echter zoo vrij het vleesch mede te nemen. Scheeps- jager en opkooper hadden zich beiden voor den kantonrechter te verantwoor den, de eerste wegens het niet be graven van een gestorven dier de tweede wegens het vervoeren daarvan. Op hun beurt werden beiden ook als getuige gehoord. Ze werden ver oordeeld tot f 2.50 boete ieder. Daar tegenover stond echter, dat ze aan getuigengeld ieder ontvingen f4.10. Een veroordeelend vonnis dus, dat den veroordeelden voordeel opleverde: ze legden de reis van Terapelkanaal naar Winschoten en terug per fiets af. Een brief uit Indië Voor het loket van eenderTwent- sche postkantoren staat een arme fabrieksarbeider met een der com miezen in druk gesprek. Commies; Ja man zonder de 30 cent strafpoit mag ik den brief niet afgeven. ArbeiderZol ie um dan veur mi willen opbargen tot Donderdagavond, eerder beuren wi geen geld. C. Zeker man. Donderdagavond, klokke zeven, was de man weder op het kantoor, nu met het karig loon in den zak, om den brief in ontvangst te nemen, waarnaar hij in de Kerstdagen zoo had verlangd. C.; En u? A.Ik wol den brief wal hebben, maar meneer zol ik um zoo neet kennen kriegen, wi verdeent zoo weinig en 30 cent is zoo vuile; zolt veur de helft neet kennen Ik hebbe zeuven kiender en verdeen maar 8 gulden. C.(Houdt onder zijn collega's een olleete, zoodat de 30 cent vrij spoe dig bij elkaar zijn en zich met den brief naar den man wendend): «Zie daar man, 't is nu in orde". A.«Dank oe wal meneer". En verheugd verlaat de man het kantoor met den brief (misschien van zijn jongen) uit Ned.-lndië. Nu Kaïniet. Nu, dat wil zeggen in December en Januari. Deze beiden maanden zijn de kaïniet-maanden bij uitnemend heid. Niet dat men ook in andere maanden geen kaïniet- bemesting geven kan immers, in November wordt in sommige streken ook reeds gezaaid en in Februari is het zeker nog niet te laat Maar dat neemt niet weg. dat December en Januari de maan den zijn, waarin de meeste boeren het liefst hun kainiet uilstrooien. In groote hoeveelheden wordt in deze wintermaanden het kaïniet gezaaid, lo. op de weide. Ik geloof niet, dat er tegenwoordig nog één boer is, die weiden heeft liggen op zand ofzwavel- grond of hij zaaid in deze maanden van 5 tot 8 balen kaïniet uit. Hot resultaat is zoo sprekend geweest, dat slechts korten tijd noodig was, om «kaïniet op weiden" op lichtere gronden ingang te doen vinden. Doch niet alleen daar. Ook op zwaardere weiden, op gronden, gelegen, vóór in den polder, tegen den dijk aan enz. zag ik dit jaar reeds kaïniet zaaien. 2o. Ob het bietenland. Ja op het bietenland. Het is won derlijk, hoe in den laatsten tijd het gebruik van kaïniet op suikerbie ten is toegenomen. Nog niet lang geleden, was ik in Noord-Brabant aan het station Wouw, waar een kolossale ris met wagens stond, alle vol kaïniet, los op den wagen. Men vertelde mij daar, dat door de plaatse lijke landbouwvereeniging (afdeeling v. d. Boerenbond) niet minder dan drie en zestig wagons kaïniet be steld waren en dat daarvan een groot gedeelte o.a. voor de suiker bieten bestemd was. Men zei mij daar tevens, dat aan de suiker fabriek te Bergen-op-Zoom. de mei kaïniet bemeste Wouwsche suiker bieten uitgemunt hadden, zelfs beter waren, dan de suikerbieten, afkomstig uit Steenbergen en andere kleistreken. Ook schijnen er in den laatsten tijd kali-proefvelden in deze streken ge weest te zijn, die de aandacht getrok ken hebben. Hoe het zij, het is een opmerkelijk verschijnsel, dat boeren, die nog nooit kaïniet gebruikten, het dit jaar doen. In den Prinslandsche polder zijn er landbouwers, die, om te beginnen, dezen winter 50 en meer zak lieten komen. In dorpen, waar tot heden slechts kleine hoeveelheden besteld werden, zijn de bestellingen dit jaar tien, ja twintigmaal zoo groot. So. Op de aardappels. Er worden in den laatsten tijd veel aardappels ver bouwd voor de fabrieken, ook in die streken, waar men dat tot heden niet deed, o.a. in Noord-Brabant. Deze aard appelen (o. a. Paul-Krugers) krijgen een rijke kaïniet-bemesting. 4o. op de koolrapen en andere wortelen voor de Janfabrieken. Er is in de laatste jaren voor heel wat kleine en grootere boeren een nieuw débouché voor laatstgenoemde artikelen in de hier en daar opgerichte Jam- en groente- fabrieken. Het is bekend, dat deze fabrieken kolossale hoeveelheden rapen verwerken. De boeren, welke deze gewassen voor genoemde inrichtingen verbouwen en op gewicht leveren, gebruiken voor het rapenland zeer veel kaïniet. Zonder deze laatste bemesting is de opbrengst veel geringer. Ziedaar in hoofdtrekken, waartoe het kaïniet dient, dat in dezen lijd van het jaar wordt gebruikt op weiden en bouwland. In den Kerstnacht hebben deParij- sche «apaches",de bekende moorde naars der buitenboulevards, hun ge woon gebied verlaten en hun slag midden in Parijs geslagen. Een jonge man, die van een souper naar huis ging, moest nog een brief posten, en begaf zich daarom in de «Ruedu Louvre" naar 't centrale postkantoor. Daar, in die breede straal van mid- den-Paiijs, bij het postkantoor, werd hij zonder eenige aanleiding overval len door een troep bandieten, die hem onmiddellijk doodden, zonder dat op zijn hulpgeroep iemand verscheen. Dit is niet de eenige moord in dien nacht midden in Parijs geschied, er zijn er velen. Dat bewijst weer hoe treurig het met de veiligheid in het nachte lijk Parijs is gesteld niemand die daar meer van overtuigd is dan de politie autoriteiten zelf. De Heer Herinion, hoofdcommissaris van den algemeenen veiligheidsdienst, hield onlangs een rede, waarin hij aandrong op verster king der politiemacht. RECLAME. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden ge nezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onderstaande verklaring die aanduidt, dat verlichting en genezing van ziekten afhangen van^een oordeelkundig ge volgde behandeling. Mejuffrouw Wed,' Smoorenburgj' wonende Harpstraat 15 te Utrecht, deelt ons mede: Ruim drie jaren Jicb ik gesukkeld aan voort durende pijn in den rug en in dé zijden. Het was hoofdzakelijk in het smalle-gedeelte van den rug, ook strekte de pijn ziéh menigmaal over den geheolen rug uit eö ik kon soms heelemaal niet zitten zoo hcVig was dezelve. Ik had veel l^st bij de urinelotfzing. Het water was troebel, bloederig en kwam met veel piin. Hiervoor was ik reeds dikwijls onder behande ling geweest»" doch men söneen er niet veel aan te kunnen ;doen en fleide, dat ik op mijD zeven-en-zevpntigjarigen leeftijd wel niet veel beterschap kon verwachten. Ik had dan ook om de waarheid te zeggen, niet veel hoop op herstel toen ik met Poster's Rugpijn Nieren Pillen begon, doch al het goede wat men daar van zeide deed mij daarmede een proef nemen. Hoe gelukkig was ik, toen ik reeds na eenige dagen eene groote verlichting ondervond en na twaalf dagen volkomen genezen was. Ten dienste van andece lijders kunt U mijn bericht gerust publiceeren, want menigeen zal hierdoor van zijn eljende verlost kunnep worden. De bovenstaande verklaring zoo eenvoudig oprecht bewijsktins het doeltreffende van Foster'» Rugpijn Nieren Pillen. Het js een zeker mid del voor alle ongesteldheden der nieren en dfer blaas, evenals voor hunne eerste kenteekenen/als pijnen, stramheid en zwakte jin den rug,'op stopping, overvloedige urinopozing, bezijfksel der urine, rugpijnveroorzaakt door een kimde, aandrang van bloed in de niqren of blaa^ ont steking enz. en al de ziekteh daaruit ^voort vloeiend zooals suikerziekte, waterzucht/ verlies van eiwitstoffen, onreinheden dn het blofed enz. Vermijdt dus de ziekte, terwijl gij drrekt bij de eerste verschijnselen de kichicn do<^t, welke zich voordoen. f Verzeker U dat men U cfe «cWfe Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, vdezel|ae die Me juffrouw Smoorenburg gehad tieeflf. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den ^Öcer A. van de Weg. Toezending gesohiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10-- voor te9 dooien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2