i COGNAC FINS BOIS Til. H. G. BflANDSEN het Verslag van de Kamer aan Koop handel en Fabrieken over het jaar 1905. Waarde naar Aanvoer onze schatting aardappelen 7760 H.L. f 19.200 peren 310 - 930 appelen 1265 - 6.325 boter 59 600 K.G. - 715.200 eieren 2.600.000 stuks - 91.000 biggen 12.600 a - 158.000 schrammen 585 - 11.600 zeugen 307 a 18.120 groenten visch kippen en konijnen rundvee paarden 1150 stuks veulens 230 a hitten 300 a totaal 1.015.700 onbekend 87.500 1.610 3.000 292.110 RECLAME. Bij dc vrouwen ilic alle dagen scheéle hoofdpijn hebben is er iets piet goed aan de zijde van de n)ang,a Deze' verteert onvol komen hét voedsel, en wat niet verteert blijft op de maag en en gaat daar tot rotting over, en dat is het wat walgingen, zuur en oprispingen veroor zaakt- Die ophoopüig van gif tige bestanddelen iu.de maag. maakt ook dat langzikani-aau' het bloed diet giftige stofjqh wordt belast, en deze gjjtyiie stollen veroorzaken sclieele op dezelfde wijze n die de schadelijke iteenkool inademen. De Pink Pillen versterken de maag, ontwikkelen de eetlust en geven een uitmuntende spijsvertering. hoofdpij als perst stoffen d per 6 doozen. r27, Rotterdam, Prijs f 1.75 de doos, f 9. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Veel van het aan de markt ver kochte, wordt dien zeilden dag omge zet in behoeften voor huishouden en bedtijf; gaal alzoo over in de beurzen van Amersfoortsche nering doenden en handelaars, 't Is dus niet meer dan billijk, dat Amersfoort de ter markt brengenden een marktplaats bereidt, welke geheel voldoet aan de eischen der producten. De volgende cijfers wijzen op het toenemende verkeer in het handels bedrijf in 't algemeen Ontvangen drukwerken en brieven aan het Postkantoor 1890 798 040 stuks 1895 1.121.457 1900 1 813.040 1005 2.334.325 Verwisseling, Papier en specie Correspondentschap Nederl. Bank f2.068.875 - 3.274.075 - 3.550.825 - 4 864 905 In gebruik zijnde stoommachines en motoren 1890 19 stuks 22G paardenkracht. 1895 20 286 i> 1900 36 391 1905 50 570 Een zeer verblijdend cijfer geeft de accijns op het gedistilleerd aan: 1890 wei daan accijns betaald f125.333 1895 d ti -127.860. 1900 -129.889. 1905 - 88.943. een deel van deze gelukkige ver mindering schrijven wij toe aan de populaire fiets; maar de cijfers zijn toch hoogst verblijdend voor de vrouwen en mannen, die bestrijding van drinken en drinkgewoonten tot levenstaak kozen. Aan de hand dezer cijfers blijkt toch, ondanks de bewering van Nurks en zijn pessimists broederen, dat Amersfoort een krachtig vooruitgaan de stad is, en dat handel en bedrijf er zich gestaag ontwikkelen. Amersioort roet zijn snelle bevol Jtingsloenanre en daarmede gepaard gaande uitbreiding, is verplicht, ver beteringen aan te brengen waar zulks noodig is om zij het ook indirect nieuwe bronnen van inkomsten te verschaffen, dan wel bestaande tc vermeerderen. Te lang reeds is hier een toestand bestendigd, die de welvaart niet be vordert en het aanzien der stad even min verhoogt. Aan het Bestuur der stad is het nu, dien vooruitgang te helpen, te steunen, te schragen, een hand te reiken en wel in de eerste plaats door verbetering der marktplaatsen en be vordering van het marktverkeer. Uw commissie is dan ook van mee ning, dat marktplaatsen en markt wezen een radicale verandering moeten ondergaan, dat gebroken moet wor den met toestanden, die mogelijk jarenlang voldoende werden geoor deeld, doch nu beslist onvoldoende zijn. Dat men thans echter voor lapwerk zich hoede Alvorens wij antwoord gaven op de vraag hoe moet vei betering aan gebracht worden, meenden wij ons te moeten wenden tol andere Gemeenten om te weten te komen hoe de toe standen en meeningen elders zijn. Daartoe zonden wij aan 70 Ge meente-besturen de volgende Vragen lijst 1. Is er in uwe Gemeente in de laatste tien jaren ook iets gedaan tot verbetering der openbare markt en marktplaatsen en welke sommen zijn daaraan door u besteed? 2. Welke producten en welk vee worden op uw maikten aangevoerd en welke andere artikelen worden er ten koop aangeboden 3. Worden aan uw markt rechten geheven Zoo ja, van welke producten en waren. Hoeveel per standplaats? Naar oppervlakte? Per jaar, per maand, per week, per marktdag? ■4. Heeft men in uw Gemeente open- dan wel overdekte marktplaatsen Waarvoor open? Waarvoor over dekte? 5. Indien er geen overdekte markt plaatsen zijn, worden die in het al gemeen ook wenschelijk geacht? 6. Indien in de laatste jaren ver- beleringen zijn aangebracht, hebben die dan ook invloed gehad op het marktverkeer 7. Welke maikten worden bij u wekelijks, haliwekelijks, dagelijks ge> houden? Bijna alle Gemeenten beantwoordden onze Vragenlijst zeer welwillend waarvoor bij deze onze bijzondere dank. Uit den geest der antwoorden mee- nen wij te kunnen opmaken, dat ver betering van maiktverkeer een actu- eele vraag is, die oplossing eischt. De slotsom der antwoorden is: in 15 der aangeschreven Gemeenten werd gedurende de laatste tien jaren uitgegeven f285.000 tot vei betering der marktenLeiden alleen gaf daar voor f 110.000 uit; in 4 Gemeenten werd jaarlijks f 625 aan premiën uitgeloofd om den vee-aanvuer te vermeerderen, echter zonder succes; in 30 Gemeenten werd alleen aan gevoerd vee, boter, granen en aard appelen in de overige vee, boter, granen, eieren, groenten, ooft, gevo gelte en allerlei. Wet uitzondering van in een dier Gemeenten werden in alle rechten geheven voor vee en producten. Eveneens waren bijna overal de rechten, geheven op de markt voor allerlei eenigzins hooger dan hier. Voor boter, eieren en granen zijn overal overdekte marktplaatsen. Voor groenten, fruit en ooft enkele. Voor rundvee nergens. Voor varkens, enkele, doch, waar doenbaar, op een schaduwrijke plaats. Van 50 Gemeenten, waar de aan voeren ongeveer eenvormig zijn met die te Amersfoort, verklaarden 24 zich beslist vóór overdekte markten, dal is dus 50°/». Geen enkele Gemeente verklaarde er zich tegen. Waar verbetering der maiktplaals had plaats gevonden, was vermeerde ring van het verkeer het gevolg. Op de meeste plaatsen wordt de markt wekelijks gehouden, met uit zondering voor artikelen als groenten, fruit, ooft, bloemen en visch, welke dagelijks gehouden wordt. De antwooiden wijzen er op. dat men hier zoekende is, daar reeds heeft gevonden. Ook wij meenen voor Amersfoort een goede oplossing te hebben gevon den. Wij hopen, dat gij uw adhresie kunt geven aan de volgende voor stellen. liet Zuidoostelijk deel van den Hof wordt overkapt op een wijze als tee- kening A aangeeft, ter gezamelijke oppervlakte van plm. 1500 M». Wij stellen voor, vier lange hallen te maken, waarvan, in den winter bij koude en weinig aanvoer er éen een geheel besloten ruimte wordt. Wij wenschen aan deze hallen den naam te geven A mersfoor tsche markt hallen". Hier onder te brengen: eieren, boter groenten, fruit, ooft,aardappelen, kippen, konijnen en wild. Voor boter, eieren en groenten wenschen wij uitstallafels met zit banken. Ook wenschen wij naadlooze vloeren om na iederen maiktdag schoonschip te kunnen maken. Het achterste gedeelte van den Hof wenschen we alleen te benutten voor eetwaren en dus voor tentjes met vleesch, vet, visch, koek, enz. De Botermarkt afbreken on daar voor een siylisch afdak aan de kerk aanbrengen van minder afmetingen (zie teekening B) waai onder wij de bloemen-, planten- en zaadmarkt wen schen onder te brengen. De bloemenmarkt zouden wij zoo gaarne in bloei zien toenemen. nWaar bloemen zijn, is 't leven minder dor", zegt een onzer denkers, en aan plaat sen waar dorre levens toeven, ont breekt het helaas! in onze stad geens zins. Een poging om Flora's kinderen meer overal een gemakkelijken weg te bereiden, is óok een plicht van een Bestuur, dat iets voor bet volk wil doen. Op de door ons aangegeven wijze zou aan de Noordoost-, Zuidoost- en Zuidwestzijde een weg vrijblijveri van 10 M. breedte en op het achter ge legen gedeelte (Noordwestzijde) luistert wel gij, die de Gemeente- ftnanciën beheert zou ruimte blijven voor de veel gevende, maar toch nog meer nemende stoom-caroussel. Uit dezen laatsten zin zal het U duidelijk zijn, dat wij de kermis of, juister gezegd, de opbrengst der staanplaatsen van tenten en kramen gedurende de jaarmarkt niet uil het oog hebben verloren. Een staanplaats voor de stoom- caroussel wezen wij reeds aanop Appelmarkt en Groenmarkt kunnen andere inrichtingen, die wat meer ruimte behoeven, worden geplaatst; langs de markthallen, op het Havik en de Varkensmarkt, kramen en tentjes, enz. enz. Omdat een paar jaar geleden door den Gemeenteraad is besloten tot dis locatie der kermis, werken wij dit be sluit door de voorgestelde regeling in de hand. De markt voor «allerlei" zou ge houden kunnen worden op het ach terste gedeelte van den Hof en op Appelmarkt en Groenmaikt. Gaarne zouden we dan zien, dat in de plaat sing ook meer orde kwam meer soort bij soort, tent bij tent, gelijke uit stalling bij gelijke uitstalling. Daar Groenmarkt en Appelmarkt alsdan zullen opgehouden hebben groenmarkt en appelmarkt te zijn, stellen wij voor de volgende naams veranderingen: Groenmaikt worde Sint Joris-plein en Appelmarkt worde Kerkplein. Onder deze benamingen zullen zij ook verder in dit rappoit voorkomen, De markt voor varkens wenschen wij te verplaatsen naar het Havik, een marktplaats, die voor dat doel door sommige steden met goud zou worden betaald, breed, koel, schaduw rijk, in het centrum van het markt verkeer. Aan het water gelegen, is daar gelegenheid om, na afloop der markt, met een slang op de water leiding, waaraan eencarbol-druppelaar, niet alleen de markt schoon te spoelen, maar ook te desinfecteeren. Op deze nieuwe markt voor varkens wenschen wij óok te doen houden de markt voor geiten, schapen, honden en nuchtere kalveren; vooral deze laatste, ten einde de behandeling en het vervoer dezer ongelukkige dieren onder beter politie-toezicht te brengen. Wie in 't voorjaar de behandeling dezer tot zóo kort leven aangewezen dieren op de Kampstraat ziet, walgt van die plaats en van die menschen, die in de behandeling van de hun toevertrouwde dieren geen greintje atenschelijk gevoel toonen. Opnieuw roepen \vy in deze den steun in van de nVereeniging tot be scherming van dieren". De dan vrij komende Varkensmarkt zou volgens ons oordeel verfraaid moeten worden. De Wilhelmina-boom, die thans tnet verkrachting van alle regelen om een plein te sieren en een monument te wezen uitmiddelpuntig is ge plaatst, zou naar het midden verplaatst moeten worden en daaromheen zoude een bloem|ioik van eenige Meters doorsnede met passend hek en rust banken rlienen aangebracht. Met het verdwijnen der varkens zouden wij ook den naam van het plein willen omdoopenon het wenschen te noemen naar den man van onzen Kei, en wel: Everard Meyster plein. Voor de vischmarkt kunnen wij een passende plaats aanwijzen in het Plantsoen bij de Koppelpoort, zijde Kleine Spui (zie uittreksel Kadaster). Aan het plantsoen zelf behoeft daar niets beschadigd te worden, want door zijn rijke schaduw bewijst het daar uitmuntende diensten. Vloer en banken belmoren te zijn met goede helling naar de Beekde waterstraal te bezigen als op de nieu we Varkensmarkt en vijf minuten na den afslag zijn vuil en stank op radicale wijze verwijderd. De Eem zal wel voor verdere vernietiging zorg dragen (zie teekening C). Omtrent de wijze van en de bepa lingen op den vischafslag trachtte een onzer leden inforniatiën in te winnen bij de Gemeente-Secretarie, waar geen andere inlichtingen konden worden verschaft dan te lezen zijn in de Markt- verordeniDg van 1 Mei 1888. Omtrent de instructiën van den Keurmeester der visch en de Vischafslager wist men ons geen inlichtingen te geven. Wij zouden geneigd zijn te vragen: waar dan wel? Intusschen werd ons van particuliere zijde medegedeeld, dat de Keurmeester der visch een vast salaris geniet van f150 per jaar en de vischafslager 5% ontvangt van den brulo-verkoopprijs der visch. Aannemende, dat deze opgaven juist zijn, dan vragen wij: Is liet, uit economisch standpunt bezien, juist te achten, dat tegenover die uitgaven geen enkele inkomst staat? Zou het ook niet wenschelijk zijn, den vischafslag, iri plaats van's avonds, des ochtends roeg zeer vroeg des noods te doen plaats hebben Be denkt men wel eens waar de des avonds gekochte visch gedurende den nacht wordt bewaard Zou ze ook overnachten in onze achterste achter buurten, in vertrekken waarin gekookt, gegeten en geslapen wordt, of op plaatsen waar zindelijkheid slechts bij namen bekend is? Horribel! Zoude een streng toezicht op de reinheid der vischkarren, mar.den, enz. niet uitvoerbaar zijn? De zóo aan bederf onderhevige visch stelt aanmerkelijk hooger hygië nische eischen, dan wij bij den verkoop te Amersfoort kunnen constateeren Dat het nop andere plaatsen niet beter" is, mag geen motief wezen om de toestanden hier zóo primitief te bestendigen, te meer wijl met be trekkelijk geringe kosten, doch scher per toezicht, zóo veel te de/.en op zichte kan worden verbeterd. Om volledig te zijn, meenden wij ook plannen en begrootingen te moeten overleggen. Wij hebben deze plannen te danken wat ijzer-constructie betreft aan de geienommeerde firma Ensinck Co., IJzergietei ij en ijzer-constructie te Hilversum wat metselwerk, enz. aangaat aan het lid onzer vereeniging den heer W. Salomons, architect te Amersfoort Aan de firma Ensinck Co. en den heer Salomons brengen wij onzen bijzonderen dank omdat zij de werk zaamheden voor deze begrootingen, enz. geheel belangloos verrichtten. Markthallen. Teekening 1934 plan A grondwerk en metselwerk verplaatsing der pomp rioleering kap-construc. met mast. dak verfwerk Varkensmarkt (Havik). Teekening W.S. IJzeren afscheidingspalen water Vischafslag. Teekening 1934 a plan Metselwerk Overkapping Banken i f 16.000 langs het 025 4750 Bloemraarkt (afdak). Teekening 1934 b Grondwerk en metselwerk Glas f 3000 IJzer-constructie Verplaatsing Wilhelmiua-boom Aanleg bloembed j 0-,, IJzeren hek en banken j Lieve Vrouwe-kerkhof. Teekening W.S. Onvoorziene Uitgaven f 1955 Totaal 30 000. Marktrecbten. In de vergaderingen van onze ver eeniging is meei malen gesproken over de oneerlijke concurrentie der tijdelijke winkels, die vrij zijn van bet betalen van belasting, dus niet bijdragen in de algemeene onkosten. Zijn de handelaais, die wekelijks op den Hof komen, voorzooverre zij van elders komen althans, eigenlijk wel anders dan tijdelijke winkels Die doen de hier gevestigde zaken concur rentie aan zonder daar eenig voordeel tegenover te stellen, noch in de be lasting bij te dragen. Zij genieten wel de lusten, doch deeleu niet in de lasten. Laat ons de marktrecbten dus ver- hoogen, te meer omdat het zeer twijfel achtig is of velen dezer kooplieden uit financieel, moreel en sanitair oog punt voor de ingezetenen wel wensche lijk zijn. Var. vee en marktproducten worden hier geen rechten geheven. In bijna alle andere Gemeenten is dit wel het geval, blijkens de ons door dieGemeen- ten verstrekte informatiën. Dat bier tot dusver geen marktrech- ten werden geheven, was billijk. Voor niets, heeft men ook niets te betalen. Maar als nu de Gemeente eerlang overdekte markthallen opent, een naar de eischen des tijds beschaduwde var kensmarkt en goed georganiseerde vee- en paardenmarkten inricht, zou het dan onbillijk zijn, een retributie te heflen Integendeel. Wij stellen ons voor, dat producenten zich, even als overal elders, zulk een retributie gaarne willen getroosten voor meer gemak, beter beschutting en grooter doelmatigheid en deze immers kleine vergoeding wel zullen terugvinden uit de verbeterde markttoeslanden. En in onze Gemeente, waarin de belasting- schroef nogal wordt gevoeld, is voor de te maken onkosten wel eenige vergoeding noodig. Als de markthallen en marktplaat sen gereed zijn, zouden wij aan Bur gemeester en Wethouders ongeveer de volgende marktregeling willen geven: De algemeene weekmarkt wordt gehouden op Vrijdag. Vervolg zie Bijvoegsel. RECLAME. UTRECHT EN AMERSFOORT. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat, dat met succes aangewend wordt. Mejuffrouw H. Circkel, vyonende Bladstraat 9 te Utrecht, meldt ons: Spffert gebuimen tijd heb ik veel geleden aan hevige pijnert. in den rug en lendenen. Het was eén vlijmende pijn, die mij zeer melancholiek stemde en die gepaard ging met zware hoofdpijn %n een algetneeri gevoel van af gematheid. Langzamerhand had zich hier nog rheumatiek h\£jïe beenen bij gêvorrnd. Toen ik zooveel goede •♦afcrichten vernam-omtrent Uwe Fos ter's Rugpij oberen Pillen wehschte ik ook hier- idfcl' te nemen en i|t tnoet ronduit zeggen >flpje reeds voldoènde was om mij een féhting te bezongen. Ik zal thans nog k "voortgaan met Uwe krachtige pillen dat ik met-net tweede doosje geheel genezen zalzijn. Ik onderceteefcöncle verklaar dat het boven staande w&ir is en machtig U het publiek te maken op $ke wijze die U goed dunkt. De ziektevK*dfiflj*j£ren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewo&qjijk niet begrepen worden; het is slechts aan weineg menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zifch bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wann|er zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals Rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handenï blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls^oor een andere kwaal geh uden wat intusschen d# nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. V Verzeker U dat men U de tahte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelve die Mejuffrouw Circkel gehad heeft. Zij zijn te'^/tmersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. ïoclété Anonyme. 1.4© de Liter jin verzoeeldd* bemande flescn [van 5 Liter^oorzlen van het attest van Ür P. F. vak HAMEL ROO#r-ftTfeffleseh a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2