BIJVOEGSEL van ZATERDAG 12 JANUARI 1907. behoorende bij de NIEDVE AMERSFOORTSGHE COURANT Vervolg adres Vereeniging »Handel en Nijverheid." In de Araersfoortsche markthallen wordt bovendien iederen werkdag 's ochtends van 7 tot 12 uur markt gehouden van groenten, Iruit, ooft, aardappelen, boter, eieren, gevogelte en wild. Op de Bloemmarkt van 1 April tot 1 October alle werkdagen van 8 tot 12 uur markt van bloemen en tuinzaden. Des Zaterdagsavonds van 6 tot 10 uur markt, voorzoover er plaats is, voor «allerlei" op het Everard Meyster- plein. Op andere publieke straten en mark ten, dan in de verordening zijn genoemd, mogen geen vee, goederen, waren, producten, enz. ten verkoop worden uitgestald. De plaatsen van verkoop voor de verschillende artikelen zijn in de markthalleneieren, boter, groenten, fruit, ooft, aardappelen, kip pen en konijnen, wild en gevogelte op de varkensmarkt Havik)var kens, geiten, schapen, nuchtere kal veren en honden; op de bloemmarktbloemen, zaden en planten; op het Zuidoostelijk deel van den Hof: kramen en stalletjes met eet waren op het Sint Joris-plein en het Kerk plein (dit laatste vrijgehonden van wagens): kramen, stalletjes, karren en uitstallingen met allerlei, benevens speciaalanikelen rondom de Kortegracht van af de Mooierstraat tot Oldenbarneveldtsteeg: maikt voor visch en soortgelijke; ge durende dien tijd het wagenverkeer daar schorsen op de Beesteumarktrundvee en paarden. Er zal van de ter markt gebrachte producten en het vee een recht ge heven worden per marktdag als volgt eieren 1 cent per 25 stuks of on- derdeelen daarvanvan iedere 25 boven de 100 stuks cent; boter 1 cent per Kilogram; groenten 5 cent per Al' tafelruim te op niet-weekmarktdagen 2'/, cent per M'; aardappelen 2 cent per H.L.; peren appelen 5 J> konijnen 1 stuk jonge konijnen V» kippen 1 kuikens V» wild 1 zeugen 10 j> schrammen 5 biggen 2 V» geiten 2Vi schapen 5 nuchtere kalveren 5 honden 5 rundvee 10 paarden 20 d hitten en veulens 10 d Voor alle uitstallingen, kraampjes en Eieren Boter Groenten Aardappelen Peren Appelen Konijnen Jonge konijnen Kippen Kuikens Wild Zeugen Schrammen Biggen Geiten Schapen Nuchtere kalveren Honden Rundvee Paarden Hitten Veulens Speciaal-artikelen 2 600.000 f ooi 59.600 »0.01 (raming) 0.05 7760 0.02 310 0.03 1265 v 0.05 (raming)0 01 r 10.00 a a 0.01 0.00 a i> 0.01 307 a 0.10 585 0.05 12.500 0.02'/, (raming) i> 0.05 d 0.05 1150 300 230 0 05 0.05 ÏO.IO v 0.-20 a 0.10 a 0.10 f 520.00 596.00 250.00 a 155.20 a 9.30 a 63.25 a 25.00 a 12.50 a 50.00 a 25.00 a 50.00 a 30.70 a 29.25 a 312.50 a '2.50 a 0.50 50.00 a 2.50 a 50.00 a 230.00 a 30.00 a 23.00 Memorie J Goederen. Aantal. Heffing. Totaal. [per jaar dekt dus ruim de rente en aflossing van het kapitaal en de meerdere kosten van inning en toe zicht, noodig voor de zóo dringend gewenschte verbeteringen. Markt voor alles, karren, enz. Retributie vischafslag Totaal t -2517-20 a 7-22.80 ƒ3250.00 a 100.00 Totaal f 3350.00 karren zoowel op den Hof als op Sint Joris-plein en Kerkplein, Korte gracht en Everard Meyster-plein meenden wij éen uniform recht te moeten voorstellen en wel 20 cent der Al2. De Gemeente verhuurt haar vierkanten Aleter plaats; wat men daar wil verkoopen, staat ieder vrij. Twee uitzonderingen willen wij maken en wel voor oud ijzer en voor bloemen, het eerste om zijn bijzonder lage waarde, de tweede om haar hoog- moreele beteekenis. Wjj stellen voor, te heflen voor oud ijzer 5 cent per Al' en bloemen vrij te stellen van marktgeld. Iedere koopman met een speciaal- artikel (als kiespijn-tinctuur, politoer, verguldsel en dergelijke) betale 50 cent per marktdag. Naar deze aanleiding zal de op brengst, naar bekende cijfers en ramingen berekend, zijn; Van éen Gemeente ontvingen wij een mededeeling, die wij bijzonder toejuichen. Daar toch bestaat buiten den Raad een Commissie voor markt wezen en marktverkeer. Wij zijn de meening toegedaan, dat een dergelijke commissie van zeer groot nut kan wezen pn wel door: nota te nemen van op- en aan merkingen van marklbezoekers; bepalingen te ontwerpen waaraan de aangevoerde producten en waren moeten voldoen te trachten aan- en vervoer te vergemakkelijken en bespoedigen producenten op de hoogte te biengen omtrent eischen van den handel en de consumenten producenten in de omgeving te wijzen op de gunstige markt en op de door den handel meest gevraagde producten gemakkelijke en billijke voorwaarden te bedingen voor het vervoer Enz enz. enz. Een zeer uitgebreid arbeidsveld, dus. Wil men weten welk een succès het heeft als land- en tuinbouwpro ducten door den handel worden voor gelicht. dan informeere men eens in het Westland Daar zijn de uitkom sten verrassend, in goeden zin. In een der eersto vergaderingen, waarin het thans weer behandelde onderwerp ter sprake kwam, is ook het woord gevoerd over de goede verbindingen, uitnemende ligging in het centrum des lands, enz van Amers- fooit als aangewezen plaats voor een mijn voor eieren een mijn voor fabrieksboter een mijn voor landbouwproducten. Wij meenden die onderwerpen voor- loopig te moeten laten rusten. Heeft Amersfoort eenmaal naar den eisch ingerichte markplaatsen, dan zullen indien producten inzien, dat een zoodanige wijze van handel drijven in hun belang is genoemde zaken vanzelf wel op den voorgrond worden geschoven. Onze opdracht achten wij hier mee ten einde gebracht. Wij zeggen allen dank, die ons, op welke wijze dan ook, hulp en voorlichting verstrekten en spreken den wensch uit, dat onze arbeid moge leiden tol bloei van handel en markt verkeer te Amersfoort. Concludeerende meenen, wij te mogen zeggen: dat verbetering van de markt plaatsen in het belang zal blijken van bet marktverkeer te Amersfoort en daardoor in het voordeel van de Gemeente in haar geheel. dat verbetering van de markt plaatsen mogelijk is óok voor een Gemeente als Amersfoort. Immers vol gens de hierboven meegedeelde Be grootingen zal noodig zijn voor de geheele uitvoering van ons plan een bedrag van f30.00U terwijl volgens hoogst matige raming de inkomsten uit het marktgeld, ook zonder dat het marktverkeer toeneemt, zullen bedragen 3350 Een bate van f3350 Adres en rapport werden vergezeld door de navolgende Memorie van Toelichting Myne Heer en! Bij deze veroorloven wij ons de vrijheid het volgende te voegen bij ons rekest en het Rapport der Commissie, deze laatste "in 't leven geroepen door onze Vereeniging ter beantwoording van de vraaag: »Wat kan er gedaan worden »tot verbetoring van de Marktplaat- »sen en van het Marktwezen te «dezer stede" Reeds meermalen zijn alhier pogin gen aangewend, om verbetering te verkrijgen in de marktplaatsen voor tuin- en landbouwprodukten. Vooral is verbetering van of juister gezegd het aanbrengen van een geschikte plaats voor eerrc eiermarkt, op den voorgrond geplaatst Bierhandelaren hebben o. a. in den nazomer van het jaar 1903 aan den Raad een rekest ingediend, om eene passende markt voor dit produkt te verkrijgen. Naar aanleiding daarvan is, door het College van B. en W. advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, maar tot heden is 't gebleven bij het indienen van dat advies, zonder dat daaraan eenig verder gevolg is gegeven, ten minste in het openbaar. De Vereeniging »H. en N."-acht dit hangende vraagstuk te belangrijk, en van haar standpunt zelfs onverant woordelijk, het op de lange baan te zien schuiven, met het oog op vele belangen, die pararel loopen met het inrichten van goede marktplaatsen. Zij acht bet harer onwaardig, indien zij in deze materie geene pogingen zouden aanwenden tot verbetering, waar hare Statuten voorschrijven: te trachten handel en nijverheid in den geheelen omvang te bevorderen. En dat hier inderdaad groote be langen voor de toekomst op het spel staan, daarvan geeft het uitvoerige Rapport van de Commissie duidelijk bewijzen. Te meer acht de Vereeniging het hare taak een plan ter afdoende ver betering in te dienen, nu geene voor stellen werden gedaan in de gewensch te richting. Want het advies uitge bracht door de K v. K. en F. acht onze Vereeniging te éénzijdig. 't Is verre van ons het advies dei- Kamer door dit oordeel te willen verkleinen. Die éénzijdigheid zal waar schijnlijk veroorzaakt zijn,wijl zij slechts had te antwoorden op eene haar gestelde vraag. Het plan, neergelegd in ons Rapport regelt het geheele Marktwezen, ook in zijne onderdeelen. Het geeft nietalleen eene gewenschte oplossing voor het heden, maar bet gaat verder en geeft Amersfoort een stoot in de goede richting, om haar te helpen bij het tewerkstellen van pogingen, die kunnen leiden tot versterking van de bronnen van in komsten. De gen.-Commissie stelt zich voor, voor zoover dit in bare macht is, aan Amersfoort te geven, datgene wat zij in de eerste plaats noodig heeft, wil zij haar marktverkeer, met al de voordeelen daaraan verbonden zien bloeien en groeien. Gedachtig aan het«gelegenheid," baart genegenheid" hebben zij het marktwezen op eene leest geschoeid, die reeds in de naaste toekomst vruch ten kan afwerpen, maar ook bij uitbreiding van den aanvoer van tuin en landbouwprodukten, aan redelijk te stellen eischen zal beantwoorden. Bij goede voorlichting en daardoor meer wetenschappelijke cultuur kan zich hier een tak van nijverheid ont wikkelen, die thans slaapt, maar waartoe slechts weinig kracht zal blij ken noodig te zijn om hem to doen ontwaken, nl. het tuiebonwbedrijf in uitgebreiden zin. Maar zal oniwikkeling der Tuinbouw- en Groententrelt, 't zij met of zonder stichting van Vereenigingen of Maatschappijen, kans van slagen heb ben dan is vóór alles noodig, dat het Marktwezen alhier eene grondige ver betering ondergaat. Het onontbeei lijke, nl. geschikte gronden voor den bloei van het tuin bouwbedrijf is aanwezig. Aan de Noord, Oost en Zuid-Oost zijde der stad liggen ettelijke hectaren grond, in de eerste plaats aange wezen voor eene zoodanige cultuur. En wanneer die tot ontwikkeling komt, door het verbeterde Markt verkeer, dan zal zij eene rijke bron van inkomsten zijn voor Amersfoort. Wij zijn dan ook in 't vaste vertrouwen, dat dien weg uit, eene toekomst voor onze stad is gelegen. Wij zeiden reeds, dat in den be ginne leiding noodig zal zijn. Daar toe vestigen wij inzonderheid uwe aandacht op de Markt-Commissie, door den heer Rapporteur aan 't einde van zijn betoog besproken. Wanneer in die Mai kt-Commissie mannen, toe gerust met kennis van zaken, eene plaats erlangen, voeling houdende en overleg plegende met verschillende vereenigingen op het betrokken ge bied als bemiddelaar optredende in moeilijke zakon tusschen producent en consument, dan kan zulk eene commissio een zogen worden voor een geheele landstreek. Onze Memorie van Toelichting zouden wij niet volledig achten, indien wij de financieele zijde van het vraag stuk buiten bespreking lieten. Wij zijn vol vertrouwen, dat zij, wien de Amersfooi Iers het behartigon van hunne belangen hebben toever trouwd, niet zullen schromen hunne goedkeuring te hechten aan plannen, die van algemeen belang voor onze stad zijn. Zuinigheid betrachten is eene deugd, die alleszins is aan te bevelen! Maar wat is zuinigheid Eene, die de wijs heid bedriegt toch zeker niet van de goede soort? Is het eene te verdedigen zuinigheid, als de handen op de zakken worden gebonden, wanneer wijs be leid voorschrijft de handen er in te steken Van misplaatste zuinigheid van particuliere zijde op industreel gebied, heeft Amersfoort treurige ervaring. Wij achten de oorzaak, waardoor in een 50-tal jaren de plaats is achter uitgegaan, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste deel gelegen in kortzichtigheid en onwijze zuinigheid van particulieren, die in vroegeredagen de bakens niet hebben verzet toen het diep verliepAmersfoort heeft den tijd gekend, dat hare artikelen uit de katoenweverijen, eene vermaard heid bezaten, die andere plaatsen haar benijdden. Nog klinken de namen van Arnersfoortsch linnen en Amersfoortsch keper, maar nu door fabrieken van andere plaatsen in den handel ge bracht Toen, door eene omwenteling in de techniek,tengevolge van dejinvoe- ring van stoomwerktuigen, de handen arbeid niet meer kon wedijveren tegen de machinale hadden hier de fabri kanten en handelaren de handeu van de zakken moeten laten glijden en der concurrentie het hoofd moeten bieden door omzetting van het hand- in stoombedrijf Maar verkeerde zuinig heid zetelde ten troon en deed lang zamerhand weefgetouw na weefge touw stilstaanhet levendige tikken en klikklakken der getouwen ver stomde meer en meer en armoede trad in de plaats van de eens zoo bloeiende industiie. Hadden zij, die toenmaals deze in dustrie beheerschten gedaan als hunne collega's te Enschede, Hengelo, Til burg en meerdere plaatsen, dan zou den we hier thans, naar alle waar schijnlijkheid, in dezelfde mate wel vaart hebben, als daar heerscht en telken jaren aangroeit. Een oud spreekwoord zegt; «een bakker, die zijn oven besteelt, besteelt zijn eigen geldla." De waarheid hiervan is door het verloopen der weverijen bewezen. De les van particuliere zijde der Ge meente gegeven, moet, dunkt ons, de tegenwoordige besluurderen tot nadenken stemmen. Want er zijn toestanden waarbij de Gemeente tus- schenbeide moet treden toestan len die van particuliere zijde niet geregeld kunnen worden. Wij zijn overtuigd, dat een zoodanige toestand hier aan wezig is. En waar van Gemeente-wege zoo veel zaken financieel worden gesteund minder het groote, algemeene belang rakende, durven wij met vertrouwen rle hoop uitspreken, dat de Raad de benoodigde gelden voor eene algeheele herziening van het Marktwezen, vol gens onze plannen zal toestaan. Met te meer vrijmoedigheid durven wij daartoe bij den Raad aandringen, wijl bij eene nieuwe regeling van de ver ordening op het Marktwezen, door de voorgestelde heffing van markt- gelden, daarmêe rente en aflossing van het, voor do verbetering van het Marktwezen, te leenen kapitaal, kunnen worden voldaan. Onomstootelijk blijkt uit de gege vens, van zoovele Gemeentebesturen ontvangen, dat overal, waar in de laatste jaren kosten voor verbeterin gen van het Markwezen zijn gemaakt, deze worden gevolgd door grooteren aanvoer en meerderen omzet. En hier te Amersfoort, waar, door alle betrokken personen en vereeni gingen luide om verbetering wordt geroepen, daar kan het niet anders dan als een eisch des tijds worden aangemerkt, naar die stemmen te luisteren. Wordt door gebrek aan goede markt-inrichtingen de aanvoer van tuin- en landbouwproducten naar andere markten geleid, (en daarvoor bestaat gegronde vrees,) dan kan Amersfoort achter 'i net visschen Amersfoort mag zich gelukkig prij zen vooruit te gaan, voor haar doen, met rassche schreden. Een grooten stoot daaraan gaf de. door Amersfoort altijd hoog te waardeeren burgemeester Jhr Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Hij ruimde bezwaren op, die te voren kwamen, toen er sprake was, om hier een groot garnizoen te vestigen. Ook hij begreep, dat de eerste voorwaarde om de stad, die aan zijne hoede was toevertrouwd, te doen bloeien is hare inkomsten te vermeerderen. Hij heeft daaraan geaibeid op het Binnenhof in den Haag, zoowel als op den Westsingel hier, met kracht van redenen en klemmende argumen ten, waardoor hij zich een eerzuil heeft gesticht iu de harten van allen, die hot welzijn van Amersfoort be oogen en betrachten. Van zijne energie en werkkracht genieten wij reeds de heerlijke vruchten! Hoe dankbaar Amersfoort hiervoor ook moge zijn, en hoezeer wij waar deeren de loffelijke pogingen van onzen tegenwoordigen burgervader, om die bron van inkomsten op te voeren tot grootere capaciteit, toch acht onze Vereeniging het niet voldoende te blijven drijven op de reeds verkregen voordeelen. De geest van voortgaan vooruitgaan vaart door hare leden! een trek aan goede kooplieden eigen Zij wil trachten nieuwe bronnen van welvaart te openen, rekeninghoudende met bestaande toestanden. Daarom doet zij een beroep op de welwillendheid van het dagelijksch Bestuur en op de hulp en den steun van de afgevaardigden der ingezetenen, zoowel in Raad als in Kamer van Koophandel, om een grond te bereiden, waarop kan worden voortgebouwd. Moge ons pogen met een gunstigen uitslag worden bekroond Het bestuur der Vereeniging «Handel en Nijverheid" S. J. VAN DUINEN Voorzitter. J. VAN DER WAL Kzn. ie Secretaris. Amersfoort, 3 Januari 1907.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5