BINNENLAND. Hebt gij een sléchte maag? Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Landbouw deeld, en dat de revisie van zijn vonnis noodzakelijk is. Het hoogplateau van de Cevennes is bezocht door een hevigen sneeuw storm. De door de wind opgejaagde sneeuw vormde hier en daar hoogten van 15 M. De huizen waren geheel en al ondergesneeuwd en de bewoners moesten gangen in de sneeuw graven om zich met de buitenwereld in ver binding te kunnen stellen. Over een lengte van 30 K.M. zijn de telegraaf- en telefoonnetten vernield. RECLAME. De Pink Pillen zijn goed voor slechte magen. Indien, uw maag niet is zooals zij zijn moet, dat wil zeggen indien, inplaats van u behoorlijk te voeden en u zeker genot te verzekeren, zij u doet lijden en u niet voedt, moet gij niet stijfhoofdig zijn en haar mishandelen. Door ruw tegen haar te -zijneer krijgt gij niets van haar. Denk er pan daf uw maag uw trouwste dienaar is, die bet be^f voor u werkt. Als alle dienaren kan *ij wel eens vermoeid zijn en in dien toestand'" is hef haar onmogelijk goed te werken. Twee dingen zijn dus noodig: haar een weinig, te latenrrusten en tegelijk haar te helpen, te Verzorgen. Gij laat haar rusten door gedurende enkele^ dagen slechts een licht voed sel bij kiêino hoéfoeel heden te nemen, juist vol doende ora^ti óp de been te houden, en gij verzorgt "haar, /gij helpt haar, door tegelijker tijd de Pink gallen te nemen, die aan uw maag de verloren -krachten weergeven. Zij die zoo handelen v$den zich er goed bij, en onder duizend garen wij tot voorbeeld het geval van Mej. Wijajfnbroek, 47, Mariastraat te Schiedam, die ons dchryft M ej. Wijzenbroek (portret Jfamman.) pLangen tijd heb ik aan maag-en n^rpijnen geleden. Ik kon mij slechts heel gebrekkfg voeden, mijn maag weigerde bijna alle voedsel en ver teerde niet het weinige dat ik nam.jïk heb vele geneesmiddelen gebruikt, maar zonfler eenigen uitslag. Eindelijk nam ik de Pink Pillen, en door nauwkeurig de voorschriften van den prospectus te volgen, heb ik snel fin volkomens genezing verkregen. Mijn maag>doet mij niet meer lijden en m\jn spijsverterinjris uitstekend." De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheuraatfek. Prijs f 1.75 de doos, f 9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. De Prins beeft gisteren de openbare vergadering bijgewoond van den Raad van State en daarin voor het eerst als stemgerechtigd lid zit ting genomen. De Ruytcr-lierdenkiiig. Prins Hendrik heeft het eerevoor- zilterscbap aanvaard van het eereco mité voor de De Ruytei-herdenking en schonk f 100 aan de historische commissie voor dit feest. Loterij wet De Hooge Raad deed heden uil- spraak in de zaak van den effecten handelaar J van Duysen, te 's-Graven- liage, door de rechtbank aldaar ver oordeeld tot f50 wegens overtreding der Loterij wet 1905, door verkoop van aandeelen in de 3 pCts. Neder- landsche Effectenpremieleening, zijnde een loterij, waartoe de vereischte toestemming niet was verleend. Het cassatieberoep werd verworpen. Goedkoop reizen. De Nederlandsche Reisvereeniging te 's-Gravenhage heeft succes met het organiseeren van goedkoope rei zen. Voor dit jaar heeft zij haar plan nen openbaar gemaakt. Het program ma. vermeldt de volgende uitstapjes: 1. Reis naar de Ardennen, 3e klasse, 5 dagen tusschen 1 en 15 Augustus 1907, (nader vast te stellen). Maxi mum bedrag f35. Leider de heer P. G. Donleben, 's-Gravenhage. 2 Reis naar Rerlijn, 3e klasse 5 riaaen. tusschen 6 en 15 Juni 1907, (nader vast te stellen). Max mum be- üiag I 40. Leider de lieer A. Pieters 's-Gravenhage. 3. Reis naar de Harz, 2e klasse 8 dagen, tusschen 15 Juni en 15 Juli of AugustusSeptember 1907, (na der vast te stellen). Maximum bedrag f65. Leider de heer B. Kanis, Am sterdam. 4. Reis naar Londen, 3e klasse spoor, boot 2e klasse, G dagen in Juli Augustus 1907 (nader vast te stel len). Maximum bedrag f 60. Leider de heer mr M. J. van der Flier, 's-Gravenhage. 5. Reis langs den Rijn, 2e klasse spoor, le klasse boot, 0 dagen, van Maandag 29 Juli tot en met Zaterdag 3 Augustus 1907. Maximum bedrag f65. Leider de heer. A. J Wijchers, Rotterdam. 6. Reis naar Zwitserland, 3e klasse 10 dagen, van 22 Juli tot en met 31 Juli 1907. Maximum bedrag f 100 Leider de heer G. W. Piiester, Drumpt bij Tiel. 7. Bovendien naar Parijs 2e klasse 9 dagen, tijdstip nader vast te stel len. Maximum bedrag f 05. Leider een daartoe beschikbare gids, Hollan der, jaren lang in Parijs woonachtig De ritmeesjer der huzaren jhr W. II J. van de Poll, overgeplaatst naar het depót te Haarlem, is naar zijn nieuw garnizoen vertrokken. De off v. gez. le kl. K. E. Zie- geler, die sedert 8 Dec j.l. zitting had in den militieraad in de provincie Groningen, is in het garnizoen terug gekeerd. De heer L. A. baron van Ittersum, commies ter secretarie, is benoemd tot controleur van de gemeentebelas tingen en van het bevolkingsi egister Aan den heer C. J. van der Nagel, oud-hoofd van de Jongensschool aan de Heerenstraat, is een jaarlijkscli pensioen verleend van f 1400. Tot Kameraar van het Heem- laadschap »De Eem, beken en aan kleven van dien" is uil dr-rtig solli citanten benoemd de heer W. C Jansen, opzichter van het Waterschap De Reg- ge," te Almeloo. Door wijlen mevr. van dei- Maat is bij testamentaire beschikking f 1500 vermaakt aan den R. K. Volks bond alhier. Op don 1. Februari a. s. zullen de wagenmeesters der N. C. S. M. G Middelkoop van hier en L. Quint te Utrecht, onderling van standplaats verwisselen. De heer C. van Achterbergh J. Wzn. (Westsingel) behaalde het diploma voor decoreeren, stofhieren en teekenen aan de Stolleerders-en behangersscliool te Amsterdam. Aan den heer J. W. Putman Cramer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent van den Agent der Rijks Verzekeringsbank. Bij de door den architect W. van Scliaik gehouden aanbesteding voor het verbouwen van de apotheek des heeien W. A. van den Bovenkamp werd ingeschreven als volgtE. de Bruin en G. van den Bongaard (8800; H. Lahlans en J. van Veeri f7742, W. Hendriksen f 7050, Keijzer en Wildeman f7300, W. van Genderer f7180, en H. Lensing en A van de Vijzel f0717. De gunning is in beraad gehouden. Tot bestuursleden van de anti- revolutionnaire Kiesvereeniging «Ne derland en Oranje" zijn herkozen de heeren ds. A. M. Donner en ds. H Teerink en gekozen de heeren D. Ruijs en G. Kuiper. «Ds. Vunderink, die eerst was ge kozen, kon de benoeming niet aan nemen, daar hij, met het oog op een bijzondere omstandigheid, de meening was toegedaan, dat een predikant niet aan politiek mag doen" aldus lezen we in een der a.r. bladen. De Dinsdagavond door den heer Edm. E. Visser in den foyer van «Amicitia" gehouden modern-literaire lezing was dunnetjes bezocht. Hebben de thuisblijvers meestal ongelijk, ditmaal hebben ze niet veel verzuimd. Wél schijnt de heer Visser van het hout, waaruit men goede nutslezers snijdt, maar dan is dit bij hem nog niet rijp genoeg en behoort er nog ernstige studie toe om te komen waar hij moet zijn. Het beste voldeed hij in de voordracht der beide scheldcriti -ken van Heyerman's en in diens Droom en Nieuwe Tijden. Docli in het eerste en laatste nummer van het programma Saltimbank van Heyermans en Ik houd varr het Proza van Van DóysSel schoot hij nog veel te -kort. Het zoontje van den schrijver v. B geraakte al spelende in de Elier- beek. De wachtmeester v Hardeveldt van het le reg. huzaren, zulks ziende, begaf zich, hoewel geen geoefend zwemmer, oogenbhkkelijk gekleed in liet diepe water. In den sterken stroom was het kind echter spoedig wegge zonken en du? uit het gezicht ver dwenen. Een eind verder kwam de kleine drenkeling weer aan de oppervlakte, waarop de wachtmeester den stuk- rijder Briek, toevallig daar ter plaatse, toeriep het ventje te giijpen. Briek trachtte onmiddehjk hieraan te voldoen, doch mocht er niet in slagen. Harde veldt,inmiddels op hetdroogegekomen, liep wat hij loopen kon, sprong een eind verder weer te water en mocht het genoegen smaken het reeds be- wustelooze jongetje thans op den wal te brengen, waarna hij dadelijk de kunstmatige ademhaling volgens het voorschrift tot redding van drenke lingen, begon toe te passen. Hiermede bezig vernam hijdalBriek ook nog in de Beek lag en gevaar liep te verdrinken. Hij liet de zorg voor het kind nu aan anderen over, begaf zich ten derden male te water en mocht er in slagen ook den artil lerist uit zijn netelige positie te ver lossen. Aan het kranig optreden van ge noemden ondoroflicier is alzoo liet behoud van twee menschenlevens te danken. Aan den heer G. Bikker®, kapel meester bij het 5e regimont infanterie is dooi' den kolonel van Wijk com mandant van het regiment oen bijzon der fraaien ebbenhouten en met zilver gemonteerden duigeerstok met ins criptie geschonken. Met een hartelijke van appreciatie zijner verdienste ge tuigende toespraak werd hem j. I Maandagochtend voor het front van zijn coips dit kostbaar aandenken door den kolonel overhandigd De rijwieldieven worden steeds overmoediger. Zij stellen zich nu niet meer met onbeheerd op de openbare straat staande rijwielen tevreden, maar dringen zelfs de woning binnen. Eenige leerlingen der ll.B.S. die hunne rijwielen tijdens de lesuren in de vestibule hadden geplaatst moesten zulks tot hun schade ondervinden. De politie onmiddelijk er mede in ken nis gesteld mocht liet tot dusverre niet gelukken de rijwielen op le sporen. a s Maandag 21 Jan. zal aan dpn Sergt. Portier W. J. Dommisse vaD het Militaire hospitaal alhier de Gouden medaille voor 36 jarigen dienst worden uitgereikt. Eene buitengewone verkiezing van 2 leden patroons van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven le Amersfoort (vacaturen G. Pi ins en J. van Karsbergen zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari 1907 en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 5 Februari 1907. Het stembureau zal zitting houden in het Raadhuis van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 3 uur. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Januari 1907. Brieven Binnenland. J. de Jong Amsterdam. D v. d. Burg H. J. Mogyr B. van Dorth Bergenopzoom. dames J. en M. v. d. Knoop Biervliet, mej M. Gerritsen Haag. J. Smink Meern. mej. K. Schaik Scheveningen. postwissel adres Roetert Deventer. Brieven Buitenland, fraulein G. R 1900 Brussel 2 stuks, madem. J. Pittion Constantinople. J. S. Bloemers Halle Westf. Briefkaarten Binnenland Geratus ten Hoven Amersfoort. N. v. Groenestein Amsterdam. J. Plasmajer Teuling Hoorn, mej. A. den Nijverdal. mevr. A. Hiebendaal Rijswijk. J. Jansen Rotterdam. 1 zonder adres. Briefkaaiten Buitenland. Wed. Koenen Hassum. Karl Schüitenhassel Velbert. 42 drukwerken 3ë3ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Deze klasse, welke trekt 2124, 2931 Jan., 1 Febr., 47 en 1115 Febr. 1907, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitko menden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f lOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Col lecteur A. C. R. O. Leinweber ^te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar A f3.50 per Humor in de verzekering. Uit het jongste jaarverslag der Rijks verzekeringsbank is het volgende ge knipt Door een der geneesheeren van een groot ziekenhuis werd opgemerkt, dat indien er ee.n zeker aantal patiën ten, b.v. met heenbreuken aanwezig is, waarvan de eene helft krachtens de Ongevallenwet 1901 verzekerd is de andeie niet, de verzekerden zich nog steeds niet in staat gevoelen te loopen, veel minder het ziekenhuis te verlaten, nadat de andere reeds sedert weken, soms sedert maanden aan het werk zijn. «Ook trof het iederen arts, die de wekelyksche zitting in dat ziekenhuis bijwoonde, dat de verzekerde patiën ten met beenfracturen in een zeker stadium dei genezing over het alge meen veel minder goed liepen dan de niet verzekerde lijders. In het algemeen werd meenralen alleen aan de wijze van optreden van een patiënt gemerkt of hij volgens de Ongevallenwet ver zekerd was of niet. «Dergelijke trage arbeidshervalting werd door vele artsen voor het in werking treden der Ongevallenwet slechts zelden of nooit gezien, terwijl zij thans veelvuldig voorkomt". Januari en Nieuwjaarsdag. Januari is sinds 251 jaar vóór Christus de eerste maand van het jaar geweest bij de Romeinen, wier jaar vóór dien tijd uit tien maanden bestond (waarvan Maart de eerste was) en die in genoemd jaar Januari aan het hoofd plaatsten van de twaalf maanden, waarin zij toen het jaai verdeelden. Deze maand heet naar Janus, eene oude godheid der Romeinen, den god van het jaar en van oorlog en vrede. Janus bij de Pelasgers, van wie de Romeinen hem overnamen, ook reeds een dubbele godheid werd doorgaans voorgesteld met twee aan gezichten, een naar voren en een achterwaarts ziende. Sommigen zagen daarin een symbool der wijsheid van Janus, die zoowel in het verleden als in de toekomst zag. Anderen beschouw den het ais een zinnebeeld van de jaarsvoranderinj waarbij men omziet naar het verleden en vooruit ziet in de toekomst. Janus was, volgens de sage, een der oude Koningen van de Latijnen, die wijze wetten gaf aan zijn volk en die eene wijkplaats verleende aan den door Jupiter onttioonden en ver dreven god Saturnus, waardoor hij «de gouden eeuw" voor zijn volk deed aanbrekon. Romulus bouwde voor god Janus den vermaarden tempel te Rorne, en zijn opvolger Numa Pompilius bepaalde, dat die tempel bij hel uitbreken van een oorlog geopend en eerst gesloten zou worden, als er vrede heerschle in alle aan den Romeinen onderwor pen landen. In den lijd van zeven honderd jaren is echter de tempel van Janus slechts driemaal gesloten geweest en wel: onder Numa, bij het eind van den eersten Punischen oor log en onder Keizer Augustus. Het begin van het jaar is, na de algemeene aanneming van de Chris telijke jaartelling, nog geruimen lijd niet algemeen op 1 Januari gesteld. De meest gewone aanvangsdagen wa- len 25 Decembei als datum van Jezus geboorte, 1 Januari, de dag zijner besnijdenis, 25 Maart als Maria Bood schap, en het van datum wisselende Paasclifeest. Men was in het eerst weinig ge neigd om den len Jannaii, den Nieuw jaarsdag der heidenen, ook als begin dag van het Christelijk jaar aan te nemen, Door de aangenomen Juliaan- sclie tijdrekening werd de Nieuw jaarsdag echter meer on meer alge meen, totdat Paus Inriocentius XII in 1091 vooigoed den len Januari vast stelde als begimlag van het jaar. De Pausen rekenden tot dien tijd toe in hunne brieven en bullen den 25en December voor den aanvang van het jaar en de Duitsch'e Kèizërs deden dat ook lot in de twiede helft der 10' eeuw. In Schotland nam men in 1599 officieel den len Januai i als begindag van hel j >ar aan en in Enweiand in 752. Vóór dien lijd hadden in die twee kuiten zelfs de velschillende steden velschillende Nieuwjaarsdagen. Drie Misdeelde». Langzamerhand maar zeker diingen de nieuwere begrippen op landbouw kundig gobied tot 'de landbouwers door; gaandeweg wordt gebroken met de oude manier van doen en begint men aftevvijken van de door vader en grootvader gevolgde sleur. Daartoe is heel wat krachtsinspanning noodig geweest, en aan die taak moet nog dagelijks gearbeid worden. Want niets is moeilijker, dan van geslacht op geslacht overgeéifde gewoonten en gebruiken te verandeien, uit te roeien. Maar in den laatsten tijd is er dan ook storm geloopen; landbouw onderwijs, landbouw tijdschriften, land bouwcouranten, landbouwartikelen enz tentoonstellingen, proefvelden, proefstations, lezingen, en nog eens enz, Ziedaar zoovele krachten, die uitgewerkt hebben en nog uitweiken, om het bolwerk van sleur en ouder- wetsche meeningen te overrompelen. En, het moet gezegd: de strijd is niet tevergeefs geweest Kom in welke stieek ge wilt, tot in het ineest af gelegen hoekje van ons land overal ziet ge verandering. Viuchtopvolging bewerking van het land, behandeling van het vee en honderd andere dingen meer hebben wijziging en verbetering ondergaan. Niet het minst ook de wijze van be mesting van het land. Het gebruik van kunstmest, van kalk, stikstofliou- dende meststoffen, phosphaten, van Stissfurter kaiizoulen neemt op merk waardige wijze toe. Vooral het gebruik der laatste is in de laatste paar jaar ontzaglijk gestegen. Gebruikte men vioeger bijna geen kalizouten, later slechts op veen-en lichte zandgion- den, in den laatsten tijd ziet men ze ook reeds gebruiken op zwaardere en hetere bodemsoorten, op zwavel en kleigronden. Werd vroeger slechts aan enkele gewassen kali gegeven, tegenwoordig zijn er bijna geen wei den, die geen kaïniet, geen hakvruch- ten, als rapen, wortelen aardappelen enz.; die niet eveneens kaïniet of zwavelzure kali krijgen. Er is dus wel veiandering en vooruitgang, maar die vooruitgang is toch in de hoogsteen voornaamste mate in den landbouw te bespeuren: op de weiden en het bouw land, daar vooral Het ware echter ge- wenschl, dat deze veranderingen zich in dezelfde mate vertoonden in den tuinbouw, nl, in den boomgaard, den moestuin en den bloementuin. Ziedaar op velerlei gebied nog drie misdeel- den. En het is over deze misdeelden, dat ik in een drietal artikels het een en ander wenschte mede te deelen. Achtereenvolgens zal ik over de behandeling van 1o den Boomgaard, Co den Moestuin, en 3o den Bloemen tuin eenLe mededeelingen doen, die; naar ik hoop, mijn lezers niet onwel kom zullen zijn. RECLAME. HET MIDDEL OM GEZOND TE ZIJN. Onlangs werd ons een geval door Mejuffrouw Hagen van Velp medegedeeld, dat wij de moeite waard achten te vermelden. Haar lerhaal, dat zie ken betreft, geeft de oorzaak aan en zij noemt een middel voor hun ziekte Mejuffrouw J. Hagen, Bergweg te Velp. schrijft ons: Sedert geruirneu lijd heb ik geleden aan een nierkwaal, die zich openbaarde dflor hevige pijnen in den rug en zij. Ik was 's morgens wanneer ik opstond reeds vreeselijk vermoeid en had geen moed 's Naofyts sliep ik haast niet/ Ik had spatader en werd gekweld door duizelingen, waarbij ik me moest vasthouden om niet te vallen. Soms had ik eensklaps plotselinge zweetingen en benauwdheden zonder aanleiding. De Doctor ver telde mij dat ik losse nieren iiadde urine kwam met een branderig gevoel. Ik was voor mijn ziek te reeds mésprmalen behandeld, doch zonder veel succpS en tdjen ik van Forster's Rugpijn Nieren Pillen vernam,.wilde ik mijzelf eens daarmede behandelen en HH*.» tnij een waar genoegen U te kunnen melden dat ik hiermede een zeer goeden uitslag bekwam, want nauwelijks had ik ze ge* dólende veertien dagen ingenomen of algemeene verbetering in mijn toestand trad in, de pijn werd beduidend minder en ik stel me voor nog eenigen tyd rnet Uw geneesuriddd verder te gaan, om weer jtölkomen gezoncLtef worden. Ik ondergetekende verklaar dat het boven staande waar en machtig het publiek te ma ken op elke ^vijze die U goe^ dunkt. Het gevaat dat een nierziekte na zich slepe^'kan. De nierziekfe komt zachtjes aan en men l^n haar jjiren o^der de leden hebben abnder datyde lijder de waife oorzaak zijner kwajfa kent. iftlisschien hèe&'Jtfiij hoofdpijn, pijn in de\leden^enuwpijn. heuppijn, rheuraatiek, een gevoep vai#>rik kei baar heid of vermoeidheid en neerslErewtigheid, hart zwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U dc échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Hagen gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A, van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.75 voor één, off 10,— voor zw dooien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2