Overmatige zwakte en nierontsteking. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Volk in zijn uitgebreidsten zin en vooral aan de kinderen van dat Volk toonen hoe de Ruyter, in woord en beeld, door zijne tijdgenooten is geëerd; het heeft aan de hand van zijnen beroemden levensbeschrijver, Gerard Brandt, zijn levensloop op gesteld, welke in chronologische volg orde de verschillende feiten in zijn werkzaam leven boekstaaft, en dezen tekst versierd met reproducties van oude schilderijen, teekeningen, gravu res, portretten, medailles en van enkele voorwerpen die tot ons ge komen zijn. Deze zijn met de meeste zorg ge kozen en gezamenlijk vormen zij een reeks van prenten van tijdgenooten over hem zooals tot heden nog niet is bijeen gebracht. Het boekje, dat 64 bladzijden met 44 prenten zal bevatten zal in den handel gebracht worden. Het zal tevens als een passend ge schenk kunnen dienen om op den 23en Maart, den dag van het De Ruyterfeest, aan velen te worden aangeboden, waarom de prijs zoo laag mogelijk is gesteld. Wij vestigen daarom de aandacht van hoofden van- scholen, directeuren van industriëele ondernemingen enz op deze uitgave. De firma Marlinus Nijhoff, uitgever te 'sGravenhage, aan wie de exploitatie van het boekje is toevertrouwd, zal gaarne bereid zijn, alle nadere inlich tingen te geven. RECLAME. l)ie worden door de Pink Pillen goed genezen. Mej. P. Vlag, Tabak- en Sigaren magazijD, Amsterdamsche straat 93, Harstenhoekweg te Scheveningen, schrijft ons: Meju/fruuw P. Vlag. (portret Vermeulen. »Ik heb veel geleden gedurende twee jaren aan pijnen in den rug, nierpijnen en groote zwakte. Gedu^end^ dien tijd heb ik beel wat geneesmiddelen gebruikt die helaas niet de minste uitwerking '-hadden. Eindelijk ben ik overgegaan,; tot de behandeling met de Pink Pillen en ak ben zeo gelukkig u te kunnen meedeelen, dat dit itjidde! mij uitstekend ge nezen heeft. De Pink Pillen geitezen de zwakte, want zjj hebben (te eigenschap rijk en zuiver bloed te bezorgen'»aan hen wier bloed arm is. Het is de armoede van het blaed die algemeene zwakte te weeg" brengt. Indien gij een bleeke vrouw ziet, dan is dit ddbrdat zij zoo weinig bloed heeft det dit niet bij machte is hare wangen te kleugen. Een bfeeke vrouw is altijd zwak. De Pink Pillen given bijna onmtddelijk een frissche' kfeur doordat zij de hoeveelheid der roodejichiamnjai in bet bloed vermeerderen. De Pink Pillen genezen de nieronsteking en de nierziekten, omdat zij, door zuiver en rijk bloed te geven, al de organen die zich met het bloed 'yoeden versterken. De nieren nu, doen u lijden alleen doordat zij zwak zijn en tenge- volge>van dié zwakte onvolkomen hun werk doen \De Zwakte der nieren is een ernstigs- ziekte^ watp zij zijn hél die in het organisme tdl taak wbhen'de onzuiverheden, in het bloed Yeraét, .te verwijderen. Indien datnieren die onzulver- heden'niét verwijderen, Lluvo'n deze als vergif ten in het bloed en zoo vergiftigt gif uzelf. Die vergiftiging openbaart zicn0ri 11jdelijkd00r uitslag, pukkels, puisten, zwerengddf wil zeggen dat de onzuiverheden die langs natuurlijken weg niet kunnen verwijderd worden, door de huid naar buiten komen. De Pink Pillen zijn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheu- matiek. Opcenten Ingetrokken. Blijkens uit Den Haag ontvangen bericht, is Zaterdag aan den Voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat do Minister van Financiën het voorstel tot helling van opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1907/1908 heeft ingetrokken. Pluimvee. De tweede pluimveetentoonstelling te Bergen op Zoom zal aldaar 1, 2, 3 Februati gehouden worden in de zalen van het Feestgebouw «Thalia". Zeer groot is bet aantal inschrijvingen en evenzeer aanzienlijk dat der eete- prijzen door belangstellenden geschon ken. Behalve de gewone inzendingen zullen ditmaal ook op de tentoonstel ling te zien zijn een groote collectie kamer- en volièrevogels, sen in werking zijnde broedmachine en een kunst moeder met kuikens. Leerplichtwet. Aan de hoofden van scholen is thans bekend gemaakt, welke ver eenvoudigingen in de administratie der Leerplichtwet zijn aangebracht. Tol nog toe moesten de hoofden van scholen wekelijks alle verzuimen, zoowel ongeoorloofde als geoorloofde, aan den arrondissementsschoolopzie ner toezenden. De laatstgenoemde ver zuimen zijn veel talrijker dan de onge oorloofde, eD veroorzaakten zeer veel administratie, ook voor de schoolop zieners. Daarom behoeven in hel vervolg de geoorloofde verzuimen slechts maandelijks in hun algemeen totaal, dus niet meer per kind af zonderlijk te worden opgegeven. Van de ongeoorloofde verzuimen blijven de werklijsten echter bestaan. Nog is hij Kon besluit bepaald, dat alle verzuimen van leerlingen, die niet meer onder de Leerplichtwet vallen, bij de geoorloofde verzuimen behooten te worden ingedeeld. Naar wij vernemen bestaat de oud-Hollandsche muziek, welke bij de uitvoering van Zaïerdagavond in Amicitia zal worden ten gehoore ge bracht, uit de volgende nummers 1. Drie oud-Nederlandscbe Marschen (Marsch van den jongen Prins van Friesland. Marsch der Zwitsers en Garde Dragondermarsch); 2 drie oud-Hollandsche hoerenliedjes (In Ba- bilotie, Vaderlief kreeg Moederlief en Nachtegaal); 3 Contredans. In een historische toelichting van den heer J. W. Enschede, te Haarlem, lezen wij: Evenals blazopnen vlaggen en li- vre en emblematisch vei bonden zijn aan personen en aan staalkundige lichamen, hadden ook marschirielodiën een dergelijke zinnebeeldige beteekenP. Bil een mar-cli. woegerdan omsueek* 1750, moei dus niet in de eerste plaats gedacht worden aan een mu ziekstuk dienende om de passen van voorischrijdende troepen ie regelen. De marsch van den jongen Prins van Friesland was de eigen melodie van Jolian Willem Friso, Prins van Oranje en Nassau, Erfstadhouder van Friesland (de voorvader in lechte lijn van Ko ningin Wilhelmina). wiens tragisch einde aan den Moerdijk (1711) bekend is. De marsch der Zwitsers kon met waarschijnlijkheid geacht worden hel moreel eigendom geweest te zijn van een der Zwitsersche regimenten, die hier in het begin der 18e eeuw in dienst waren. De Garde Di agondermarsch heeft, naar gegist wordt, behoord aan hel regiment Hollandsche Garde Dragon ders, waarvan 3 escadi ons deelnamen aan den slag bij Malplaquel (1709). De melodiën zijn ontleend aan het Matsch-album van Ant. Avetkamp En omtrent de oud-Hollandsche Boerenliedjes en Contradansen: Onder de plattelandsbevolking van Kennemerland en Kennemergevolg en in de Amsterdamsche danshuizen leefde een nationale muztektiant, die in de dagen van Willem III meer naai voren kwamdie muziek, koi te, eigen aardige. rythtmsche melodieën, veelal rmet zonderlinge benamingen, werd destijds door de Amsteidamsche mu ziekdrukkers Pierre Mortier en Eiieriue Roger in druk verspreid. Thans zij de artistiek meest belangrijke wijzen in een beweiking door Röntgen voor klavier en viool door de Vereeniging voor Noord-Nederlandsche Muziek geschiedenis uitgegeven. Bij de gisteren ten Raadliuize gehouden verkiezing van twee leden patroons voor de Kamer van Aibeid voor de Bouwbedrijven voor de Ge meenten Amersfoort en Hoogland kwamen van de 65 kiesgerechtigden uit Amersfoort slecht 11 op Voor de vacaturen G. Prins Sr (Amersfoort) en J. van Karsbergen (Hoogland) werden uitgebracht op de heeren C Prins Gzn 6 stemmen, H. Coeneri, te Hoogland, 4; J. R. van 't Hod 3, W. van Achterbergh 2 en op 7 anderen ieder 1 stem. Te Hoogland kwamen 6 van de 11 kiezers op, die 6 stemmen uitbrachten op den heer Coenen. De plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsche genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" houdt Viijdag een leden vergadering, in welke de heer (lylkeiria, zn--elconsn|ei l in deze Provincie, een vooidracbt zal houden over rundvee-fokkerij. i De ié luitenant L. A M. Ottan- holT en de 2e luitenant A. M. M. van Loon, van het 5e reg. infanterie, die een gymnastiek- en schermcursus volgen aan de Normaal Schietschool te 'sGravenhage, zullen 31 Januari bij hun korps terugkeeren. Aan den stafmuzikant J. A. Jochems, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van 16 dezer eeivol ont slag verleend uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen. Tot stafmuzikant is bevorderd do elévemuzikant De Jager. Ingevolge het vergelijkend onder zoek volgens art. 29 der Wet op het Lager onderwijs is door den Districts schoolopziener opgemaakt de volgende voordracht ter benoeming van een Hoofd der openbare Lageie school aan de Koningstraat: O Bussemaker, Hoofd der school te Soest; S. Snijder, Hoofd te Winterswijk; G A Spel berg, Hoofd te Westzaanen J Faber, onderwijzer, te Amsterdam Er waren 147 sollicitanten. De be noeming zal hoogst vermoedelijk plaats hebben in de Raadsvergadering van Dinsdag 29 dezer. De heer H. W. A. Celosse is benoemd tot adj -inspecteur van politie te Kampen. De agent van politie der 2e kl. J van de Genugten is met ingang van 1 Maart a s. in gelijke betrekking benoemd te Nieuwer Amstel. Door de politie is tegen den schoenmaker v. 1) in de Utrechtsche- straat proces-verbaal opgemaakt ter zake overtreding der Arbeidswet. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 384e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 25 Maart en eindigt 14 Juni 1907. Na gisteren ongeveer den ge- heelen dag door de justitie te zijn gehooid is den spoorwegaibeider Dr in veiband met de nog immer niet opgehel Ierden moord, naar het huis van bewaring ie Utrecht overgebracht Gisterenavond nmslieeks 9 uur werd de brandweei gealarmeerd vnoi een binnenbrand in de AMegonde- -iraat. Met in emmers aangedragen walei en een slang op de vvatei- lenling de dichst bijzijn-Ie brand- kraan was noia bene in dp Berg rit aat nmchl hel gelukken hel vuur te blusschen. De »Amerefonrt-che Muziek >ei- eeniging" zal Zaterdag 26 Januari 's avonds te 8 uur in hei Café De Arend een uit voering geven afgewisseld door voordrachten. De vanouds beruchte zandbank voor de Eeminond handhaafd wederom zijn oude reputatie. Dezer dagen t.eb ben niet minder dan een goederenboot de «baron Renger;." en twee schepen er op vast grzeten. De «Rengeis" wist zich mei eigiii kracht los te werken, doch de tjalken moesten gelicht worden, waardoor de lading natuurlijk een paai dagen te laat aan wal kwamen. Een avond van onverdeeld ge not mochten wij gisteienavond sma ken mei te luisteren naar de drie gebroeders Hambuurg. Klonk ons de oude Fransche muziek van Francois Couperiii (1668—1733) door hel ongewone in den beginne wat eentonig, door de fijne schakeui ing door het tiio in hun samenspel ge bracht vermochten wij deze uiterst fijn gecantilleerde muziek, hoe langei zoo beter in ons op te nemen en te verslaan. Beethoven bi acht ons op meer bekend terrein. Heeilijk klonk lu het adagio cantabile der A-dur Sonate op 69 voor piano en violoncel, de fraaie toon van dit laatste instrument. Onzes inziens was het laatste num mer van het programma Joh. Brams' Trio in C-dur het fiaaist, niet enkel door de technische vaardigheid door de kunstenaars hierin getoond, maar bovendien en vooral door de heerlijk rustige voordracht van het telkens vvedei keerende thema, dat zóó ten gehooie gebracht door eenieder be grepen motst worden. Mogen er al solisten zijn van grooter roep en ook bekwaamheid in het samenspel heeft het Hambourg Trio het bereikbare hereikt en mag daarom elk der drie leden zich gerustelijk rangschikken onder de het hoogst staande kunste- naars. QuickVitesse 4I. Vites-e is volledig, terwijl Quick ltv-i' m-aders teil Van beide kan ten wordt flink'aangepakt, met Vi tesse iets in de meerderheid. Spoedig echter verplaatst Quick het spel en de linksbinnen geeft Quick zelfs de leiding. Van nu af aan wordt de strijd op Vitesse's terrein gevoerd. Uit een doorbraak weet de geelzwarte voor hoede gelijk te maken, doordat Quick's doel verdediger een akelig rol lertje door zijn handen laat glippen. Rust treed in met 1 1. Na rust is Quick de meerdere en weet deze meerderheid uit te drukken in drie doelpunten. De geelzwarte achter hoede stelt haar voorwaarts dikwijls in staat er van door te gaan, maar alles sluit op Quick's verdediging. Alzoo eindigde deze wedstrijd met 4— I in 't voordeel van Quick. De wedstrijd Quick III D. O. S 11 eindigde in een gelijk spel (55). SSJtste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 21 en 22 Jan. 1907. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 3088 3098 8020 9130 9160 18874 17051 en 18371. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2496 3083 6530 8013 8025 9168 9180 13006 13010 15703 17008 17034 17057 17059 18351 en 18369. Het kan best toe. 't Aantal drankinrichtingen in Ne- deiland is ruim 22.400; dat is één op de 240 inwoners, vrouwen en kinderen meegeteld In de laatste '25 jaar heelt het Ne- derlandsche volk meer dan vijftien— hondetd millioen gulden aan steiken verbruikt Afgekeurde groenten. Een heele bezending blikken met geconset veelde groenten, 15 ii 20000 blikken gevuld met andijvie,doperwten en snijhoonen, is door de keui meesters van den gezondheidsdienst te Amsier dam afgekeurd. Een dekschuit had de lading aangebracht uil Medemblik, met bestemming voor een fit ma aan den Binnenkant, doch bij mulei zoek bleek, dat de inhoii-l, blijkbaar lang geleden ingemaakt, bedorven was. Up last «an den gezondheidsdienst is de heele zending per kat naar tie Stadshell gebracht en daar zal men wel afdoende gezorgd hebben, dat er niets van in omloop is gebtacht. (»N. v. N Over de ramp te Le-den van 1807 schrijft in de Haart. Ct, eene lezeres: «Lezende ki«eg ik vrijheid vaneen dame het volgende ueêt te schrijven: «llaar grootmoeder vet telde: »Ik was 14 jaar oud, toen d.e ramp te Leiden voorviel «Als vveeS werd ik daar opgevoed hij een ootn en tante, die naast een jongens kostschool woonden. »Het was 's middags 4 uur. Tante zat in de voorkamer, dicht bij de tarnen, voor het theeblad en ver zocht mij het andere komfoortje te halen dat in de achterkamer in de kast stond Vlug ging ik aan haar vei zoek voldoen, met denkende dal juist dit mijn behoud zou zijn. «Staande in de diepe kast, hoorde ik plotseling een hevigen slag of knal en tegelijk een gekt aak, gegil en ge jammer, en 'l was ot tie gioud onder mij bezweek. «Ik veiloor liet bewustzijn en toen ik weèr bijkwam, was 't alles donker oui mij heen. «Ik zat gebuikt, doch aan alle kanten vast ingesloten door harde voorwerpen. «Wat was er gebeurd? Zou de wereld zijn vergaan en ik alleen nog leven? Geen geluid drong tot me door en 't scheen me toe, dat alleen de dood me uit deze ellende kon ver lossen. «Ik geraakte in een toestand van verdooving, doch plotseling voelde ik iets kouds iets vochtigs. Mijn hoofd, dat viij was, opheffend, zag ik een ster, terwijl regendroppels op mijn gezicht vielen. Dus de wereld was niet vergaan, er was een ongeluk ge beurd en mogelijk nog kans op red ding. God zij geloofd Mijn geest kracht herleefde en met ingehouden adem vernam ik menschelijke ge luiden. «Ik riep herhaaldelijk, doch werd niet gehoord tnaarde hoop bief. Einde lijk werd 't iichier en toen hoorde ik de sttm van ooms ouden knecht, dien ik nu uit alle macht bij zjjn naam riep. Wat er in mij omging toen ik bemerkte dat mijn roepen gehoord werd, laat zich niet beschrijven, maar spoedig kon ik me verstaanbaar maken aan de bovenwereld. «Uren duurde het nog voor men mij bereikt had, eer de huizenhoogs massa van balken en steenen voor zichtig vvv.s weggeruimd en toen ik eindelijk vrij was en men mij ver stijfd aan al de ledematen wegdroeg, wees de torenklok weer juist 4 uur aan. Tante behoorde onder de slacht offers." In eenige bladen komt als een zeldzame merkwaardigheid het bericht voor, dat nabij Almeloo op circa 3 d M. diepte een versteende zeëegel is gevonden Dit bericht heeft zelfs tot allerlei beschouwingen over Twen- te's vroegeren bodem en de over stroomingen door de zee aanleiding gegeven. Jammer echter, dat de vondst niet was een zeëegel maar een gewone egel, hier (doch ten onrechte) stekel varken genoemd. Doch de vondst is daardoor zeer zeker nog te merk waardiger;- 't exemplaar is prachtig: de snuit, de oogen, de staart en de geheele vorm van 'i lichaam toonen ons op 't eerste gezicht den egel zijn gewicht is heel wat toegenomen. (Ztu. Ct.) Toeneming van ziekten. De beroemde hoogleeraar Czerny, die thans de leiding der heelkundige kliniek te Heidelberg heeft neergelegd, geeft in zijn laatste jaarverslag een overzicht van zijn ondervinding over de oorzaken en de behandeling der velerlei door hem behandelde ziekte gevallen. Hij wijst daarin op bet verschijnsel dat in de laatste kwart eeuw het getal zieken is toegenomen, ofschoon de sterfte is gedaald en de gemiddelde leeftijdsduur gestegen. Als voornaamste redenen waarom er meer zieken zijn noemt hij vooral twee In de eerste plaats de hoogere inspanning van lichaam en geest, die door de tegenwoordige levenswijze wordt ge vorderd. Zij leidt tot sneller slijtage, zonder het tegenwicht van voldoende rust. Ook van een geneeskundig stand punt is daarom een vei koi ling van den arbeidsduur zeei noodig. In de tweede plaats heeft hij den indruk gekregen, dat de jeugd thans minder weerstandsvermogen heeft dan vroeger. Dit kan het gevolg zijn van de sterke stijging der bevolking in de steden, waar het gemis aan frissche lucht de lichamelijke ontwikkeling belemmert. Een andere reden ziet hij in de betere zorg voor zuigelingen, waai door meer zwakke kinderen in het leven worden gehouden. Voornamelijk echter acht hij een groot nadeel gelegen in het feit dat steeds minder kinderen aan de moedei borst gevoed worden. De hulpmiddelen, die hij de kindervoeding worden gebruikt werken nadeehg op liet daim kanaal en veroorzaken daar reeds in liet eerste levensjaar ziekten en veigroeiingen. die vaak nooit ge heel genezen. De erfelijkheid verhoogt de nadeelige gevolgen daarvan. Ook de hoogere nervositeit vindt haar verklaring in een toenemende ver slapping der inwendige organen, en vele gevallen van blinde-darmontste- king zullen daarin eveneens bun oor sprong vinden. Dat tegen een zuigeling een bevel tot in beslagneming uitgevaar digd wordt en hij ten slotte nog den eed moet afleggen, is niet alledaagsch, maar het geval heeft zich, volgens de «Kölnische Zeilung," te Keulen voorgedaan op de volgende wijze. De deurwaatder, die een biljet moest invullen, vergiste zich, en zette Karl Gin plaats van Hermann G. Nu was Karl de pasgeboren zoon van Hermann, en deze laatste (de schul denaar) vond bij het ontvangen van het exploot, dat het niet op zijn weg lag, de vergissing op te helderenook de meid, aan wie het stuk beteekend werd, antwoordde op de vraag van den ambtenaar «of Karl G. hier woonde," leukweg bevestigend, en men wachtte de ontwikkeling der dingen af. Zoo geschiedde het, dat toen de ambtenaar verscheen om «het boeltje op te schrijven," Item door Karl G.'s vader aan het verstand gebracht werd, dat «de jeugdige schuldenaar geen eigendommen bezat, behalve misschien zijn zuigllesch. De ambtenaar nam de mystificatie als een grap op, en vulde op de gewone wijze zijn stuk in, er echter niet bijvoegende, dat de niets bezittende schuldenaar nog in de wieg lag. De schuldeischer was evenwel met dezen loop der zaak ganscheltjk niet tevreden, dacht aan onrechtmatig ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2