BUITENLAND MAAGKRAMPEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. «In onderwijskringen wint de meening veld, dat nu de tijd rijp is om geleidelijk tot de invoering over te gaan. De overtuiging is gegrond op de volgende feiten lo. Terwijl het aanvankelijk den schijn had, dat de belangstelling voor de spellingvereenvoudiging hoofdzake lijk tot het openbaar onderwijs be perkt zou blijven, hebben de laatste jaren bewezen, dat ook in het bij zonder onderwijs de voorstanders zeer talrijk zijn. 2o. Bij het Middelbaar onderwijs zou de invoering van deze vereen voudiging, gelijk op de departements- vergaderingen en op de algemeene vergadering te Alkmaar gebleken is, ongeveer nergens onder de leeraren ernstiger tegenstanden op vele plaatsen besliste sympathie vinden. 3o. In de stamverwante Zuid- afrikaansche koloniën is de vereen voudiging die wij voorstaar,, onge wijzigd in breede kringen met groote instemming aangenomen en door de regeeiing erkend. 4n. In Zuid-Nederland, waar velen onverzettelijken onwil waanden te ontmoeten ten opzichte van elke spellingwijze, bleek onlangs op het Brusselsche Taal- en Letterkundig Congres zoozeer het tegendeel, dat de overgroote meerderheid zich ge neigd toonde om ons streven te steunen. 5o. De voortdurende toenemende bloei van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging van onze Schrijftaal, hel middelpunt van de vereenvoudigde spellingbeweging. Op 1 December 1906 bedroeg het aantal leden 3050 onder wie 20hoogleeraren,346leeraren bij het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs, 1800 onderwijzers bij het Lager Onderwijs (van wie 464 hoofden van scholen) en 15 schoolopzieners. «Eenheid van spelling onder alle Nederlandsch schrijvenden achten ook wij zeer gewenscht. De eenheid is nu verbroken. De spellingbeweging, die niet uit een gril, maar uit liefde voor het moedertaal-onderwijs geboren is, kan in het tegenwoordige stadium van ontwikkeling niet onderdrukt wor den. Spellingeenheid is dus niet meer in achterwaardsche richting, doch al leen in voorwaartsche te herkrijgen. Elke bemoeilijking zal den overgang- strijd noodeloos verlengen. De onbe lemmerde ontwikkeling zal ongetwij feld tot volledige invoering leiden, en ruim baan maken voor een vrucht baar taalonderwijs. Duizenden onder wijzers zijn thans nog gedwongen uren en uren kostbaren tijd, die aan ont wikkelend taalonderwijs gewijd zou den kunnen worden, te vermorsen met het leeren van verwarrende spel- lingbeuzelingen." Adressanten verzoeken den Minis ter het daarheen te leiden, dat aan het gebruik van de vereenvoudigde spelling geen bezwaren worden in den weg gelegd en de invoering van bedoelde spelling niet worde belem merd van de zijde der overheid en der schoolautorheiteo. «De Gokbode". Een aardig bewijs voor het lang niet aardige feit, dat ook in Leiden door studenten druk gehazardeerd wordt, blijkt, volgens »L en V.", hier uit. dat op 8 Febr. jl. door een club studenten een blaadje in courantfor- maat is verspreid, getiteld: De Gok bode, weekblad voor het hazardeerend deel der natie. Hierin komen vele kwinkslagen op het hazardspel voor. Evenals bij ons wordt ook in Duitsch- land geklaagd over de groote breed sprakigheid der leden van den Rijks dag. Heden komt het pas herkozen lichaam weer bijeen en de National liberale Korrespondenz grijpt die ge legenheid aan om de nieuwe leden tot bondigheid in hunne redevoeringen aan te sporen. Het blad zegt dat zeker velen van die nieuwe leden door plichts gevoel, talent en neiging op het re denaarsgestoelte zullen worden geroe pen, maar dat zij moeten bedenken in hun redevoering zich niet op zij paden te begeven en vooral niet over persoonlijke zaken uit te wijden. Een Amerikaanscbe journalist, die te Sjanhai is aangekomen, deelt mede, dit de hongersnooden in China enorme afmetingen aangenomen heeft. De sneeuw maakt, dat er niet gezaaid kan woiden, het aantal sterfgevallen door honger en koude vermeerdert steeds en ook ziekten komen, vooral •Oder de kinderen, veel voor. De Chi- neesche ambtenaren houden geen uitdeeling meer; alleen de zendelin gen geven den uitgehongerden nog wat te eten. IIECLAME. Mevrouw Céline Botermann, wonende te Den- dermonde, 42, St. Rochstraat, schrijft ons: nik dank u voor den goeden uitslag dien ik heb verkregen door de behandeling met de Pink Pillen. Sedert langen tijd leed ik zeer dikwijls aan de maag. Na mijne maaltijden ondervond ik zeer hevige maagkrampen, dikwijls gevolgd door brakingen die mij het leven ondragelijk maakten. Ik had vele geneesmiddelen gebruikt, Mevr. Céline Boterman.CA. -(Théj Tecqmenne). maar geen er van kon mij een goede sp\js- vertering weergeven. DeThnk Pillen hebben mij eindelnk een goede spijsvertering gegeven. Ik beken dat zij mij volmaakt genezen hebben." De Pirdf Pillen genezende slechte maag door dat zij mar de kracht gqven op normale wijze te werkeA. De maag werkt,4iiet normaal wanneer het bloem arm is en de weefsels van de maag slechts Bloed ontvangen ^n onvoldoende levens kracht. ?De Pink Pillen geven bloed. Zij genezen de maagkwalen op de'zelfde wij ie als zij de bloedarmoede, de bleekzucht en algemeene ver zwakking genezen, dat wil zeggen door het organisme te ve?«ekeren wat er aan breekt^ De Pink Pillen zjjn*ook een uitnemem sterkii^gsmiddel vjjft' het, zenuwstelsel enfzeer aanbevolen tegeiy-neurast^enie in al hg^fe vor men, St. Vitus^déns en zenuwzwakte. Prijs|f 1.75j/de doos, f 0-.per^T' doozen. itterdam, hoofddepoth'ouder voor Nederlantt-*ïF Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Bij beschikking van den Minis ter van Binnerdandsche Zaken van 14 dezer, afdeeling Onderwijs, is be paald, dat de commissie in 1967 te Utrecht belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onder a, van de Wet op hel Lager onderwijs, zal zitting houden voor de ariondissementen Harderwijk, Gouda, Schoonhoven, Woerden en die in de provincie Utrecht. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Utrecht; tot leden de schoolopzieners in de arrondissementen 's Gravenhagel, Amsterdam I, Loenen, Rhenen en Utrecht Ien tot leden- plaatsvervangers: de schoolopzieners in het distiict Amsterdam en de ar rondissementen Hilversum, Amers foort Utrecht II en IJselstein. II. V. C.Prins Hendrik 41. Tegen 2 uur stellen beide elflallen zich geheel voltallig op, onder scheids rechter Koenen. Dadelijk na aftrap wordt er op Prins Hendrik's helft ge speeld waai uit dan ook 3 doelpunten ontstaan. Daarna begint I' H. uit den hoek te komen doch zonder succes. H.V.C. valt een strafschop ten deel die echter niet benut wordt, doch kort daarna weet H. V. C. een vierde goal te4 maken en zoo gaat rust in met 40. Na rust wegen beide par tijen vrijwel tegen elkaar op, zoodat er nu gedeeltelijk op 'l midden ge speeld wordt. 10 minuten voor tijd weet P. H. eindelijk een legenpuntjn te maken, waarna H. V. G nog een strafschop ten deel valt, die voor de tweede maal niet benut wordt. Kort daarna Iluit de scheidsrechter tijd. zoodat H. V. C. welverdiend heeft gewonnen met 4—1. De Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt Donderdagavond 8 uur ten Raadhuize een openbare vergade ring. Van de bereden wapens (veld artillerie en cavalerie) zullen de man schappen die 1 Apnl a.s, naar hun haardsteden zouden terngkeeren, niet met tijdelijk verlof naar huis gezonden worden, zoodat de maatregel volgens de voorgestelde ooi logsbegi ooting voor 1907, waarbij het blijvend gedeelte met verlof zou gaan, ingetrokken is. Onder zeer groote toeloop van belangstellenden en nieuwsgierigen, welke laatste zich op het kerkhof alleronbehooi lijkst gedioegen, werd gistei en het stoffelijk hulsel van pastoor M. Berk in het piiestergraf op de R K. begraafplaats bijgezet. Onder de autoriteiten die de baar volgden merkten wij op den Burgemeester en den luitenant kolonel fungeeierid garnizoem-commandant. Zaterdagmiddag 1.1. bezocht Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den de tentoonstelling van Rijwielen, Motoi rijn ielen Automobielen en Motor- booten, gehouden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam en uitgaande van de Nederl. Rijwiel- en Automobiel Industrie. Vergezeld van Zijn Adjudantalsmede van eeriige bestuursleden der Nederl. Automobielclub en van het tentoon stellingscomité, werden van enkele stands, die Z. K. H. bezocht, o.a. ook den stanrl van de N. V. Amersf: Rijw. Autom. Mach.fabriek v/h D. H. Eysink niet een bezoek vereerd. Z. K H. hield zich daar gedurende geruimen lijd op en liet zich decon structie van de daar geëxposeerde automobielen enz door den directeur, den heer Eysink, uitleggen. De kapiteins J. Dorré, van het 5e regiment infanterie, en D. Overdiep, van het instructiebatlaljon, zullpn op 1 Mei a. s op hun verzoek, ondei- ling van korps en standplaats verwis selen. Met ingang van 1 Maart a. s. wordt tot agent van politie2de klasse bevorderd de agent van politie 3e kl. 1' H. Kossen, in de plaats van G. v. d. ■IGeiiuchten, die elders is benoemd. Voorts is lot agent van politie 3e klasse benoemd P. Kuiken, wonende te Oude-Biltzijl. Een gevaarlijk spelletje wordt hier den laatste tijd gespeeld. Maandag avond werd n I. wederom eons brand alarm gemaaki en kon de brandweer die zich in aller ijl naar de Regentesse- laan had begeven waar de brand heette te vinden, onverrichtei zake terugkeeren. Wanneer t'avond ol morgen nu eens werkelijk brand uil- breekt blijven de spuitgasten in de ondei stelling wederom beetgenomen te zullen worden, thuis. En wat dan? Voor de rechthebbende is terug te bekomen een zilveren armband, Zaterdag door Renes, wonende op «De Treek" onder Leusden, in de Bergstraat hier gevonden en gedepo neerd ten Politie bureele. Door de politie is aangehouden een in het Politieblad gesignaleerde, die nog iets te goed had. De politie weeit zich de laatste dagen weder duchiig tot handhaving der drankwet Tegen een paar café houders werd procesverbaal opgemaakt wijl zij na gezetten tijd nog bezoekers in hunne inlichting hadden en zekere W. aan den Leusderweg zal moeten boeten wijl hij sterken drank verkocht zonder daarvoor de vereischte ver gunning te bezitten. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Febiuaii 1907. Brieven (Binnenland). D. G. J. Bos Amsterdam. P. v. de Neut Mr. v. Loghem Haag. Mr. Tesser Aaris Adveiteutie Bureau Rotterdamsche Courant. Briefkaarten. E. de Ruiter Gouda. Abraham Gerstens Steenbergen. G. v. Jaarsveld Utrecht.] 2 zonder adres. Brieven (Buitenland). J. Blom, Hoozheide bij Mörs. Briefkaarten. Mej. A. de Wit Anvers. Hollekamp Duitschland. Jansje H. Wesseling Oberhausen. BLOEMEN. Eerst sedert korten tijd is het ge bruik van kunstmest voor bloemen in zwang gekomen. Men heefl eindelijk ingezien dat bloemen en andere pot planten evenals de cultuurgewassen door sterke bemestiDg veel schooner, sterker welriekender en vruchtbaarder, gemaakt kunnen worden. Vroeger meende men alleen te kun nen volstaan met gieten en nu en dan verpotten, nu is trien algemeen tot het inzicht gekomen dat dit niet genoeg is en men een potplant wel degelijk gedurende haar groei en bloei met doelmatig gekozen kunst mest kan steunen liet gebruik van kunstmest voor bloemen, zoowel in potten als in den vollen grond, is vooral zeer toegeno men door het warm pleidooi «Éigen Haard" door den heer van Pesch. De bloernenmest verkrijgbaar bij G. J. Krol en Go's kunstmesthandel Zwolle is sedert op de meest verschil lende planten en steeds met uitmun tend succes beproefdo a. is de uit werking gadegeslagen op: Geranium, Fuchsia, Azalea, Resida, Rozen, Hya cinten, Cyclamen, Primul i. Knol-en Blad-Begonia, Heliotroop. Epiphyüum, Tropacolum, Frade-caruiu. Ficus, Aze- lia, Draceana. Eucalyptus, Ui anjeboo- men, Chrysanthemum Laurestinus, Arancaria, Anemonen en meerandere. De planten worden veel forscher, de bloemenveel grooter en welriekende!' en talrijker. De uitwerking is zoo in het oog loopend dat een twijfelaar door één proefneming bekeerd z.tl worden De bloemuiest is zoodanig samen gesteld, dat men om de 4 a 5 weken een eierlepeltje vol er van op den pot kan doen, men verdeelt daartoe de meststof zoo gelijkmatig mogelijk over de geheele oppervlakte. Daar er opzettelijk ook bestand- deelen ingebracht zijn die niet in water oplossen, moet men deze bloernenmest tiiet in den gieter doen. Voor bloemen in den vollen grond strooit men voorzichtig tussehen de planten op de aarde ongeveer 'ho Kilo (één ons) per vierkanten Meter, na 14 dagen nog eens. Voor zaaibloemen of voor peiken, waar de planten nog ui gepoot moe ten worden, strooit men dezelfde hoe veelheid vooral uit en spit dan het perk om. Voor graspei ken strooit men in Maart pl. m. 1 ons per M1 uit over het gias teneinde dit regelmatig te kunnen doen, is het goed de uit te strooien hoeveelheid eeist met wat droog zand te vermengen, dan heeft men meer en geschiedt de verdeeling gelijkmatiger. Voor conifeeren, vruchtboomen, heesters, enz. kan de bloernenmest ook uitstekende diensten bewijzen. De mest moet hiertoe om den stam, ongeveer onder het uiteinde der tak ken, worden onder gespit. Hiervoor gebruikt men 2 ons per M\ Bij het oppotten van planten ver dient het aanbeveling den kunstmest vooraf door de aarde te mengen. Op 1 Hectoliter grond neme men 1 Ki'o bloernenmest. Deze Bloernenmest is een reukeloos poeder, dat men mits op een droge plaats, zeer lang kan bewaren G. I Krol en Co's kunstmesthandel te Zwolle stelt iiet verloijgbaar in zakjes van 15 Kilo en meer onder rembours De prijs voor postzendingeri van 1 K° is f 0.802 K<> f 1 25 3 K<> f 1.50 4 K° fl.75 5 Ko f2.franco. 'n Garde-champètre in den Vleuten- schcn polder. Onzen Vleutensche correspondent schiijft: In onzen polder leven we rustig. Er zijn geen moordenaars, geen op hchteis, geen kabaalmakende dronk aards langs den weg en geen voorbij gangers rnolesteereride straatjongens. We gooien eikaars ruiten niet in, we eerbiedigen het erf van onzen buur man, we hebben elkander lief. Onze eenige politieman is 'n man des vredos. In groot tenue is hij 'n gewapend symbool des vredes. Maar je ziei 'm weinig met sabel of helm - waarvoor ook? en hij haalt 't schoolgeld op. Hij draagt ook de peilstok, als 't ding niet anders heet, wanneer er schouw is op de wetering en bij gelegenheid sluit ie 'n dakloozen landlooper in den toren en brengt hem nog koffie en 'n boterham bovendien. Ook verricht hij nu en dan nog andere werkzaam heden. Onze veldwachter kan zeggen, dat-ie 'n piins is in Areadië. Zelfs is die eene veldwachter nog te veel voor onze gemeente en daarom deelen we 'rn broederlijk met 't naburige Haar- zuilens. Haarzuilens en Vleuten staan onder één burgemeester en worden bewaakt door één veldwachter. Deelen doen we 'ai eigenlijk niet. Onze veld wachter is een en on verdeeld.'t Is juister te zeggen, dat de gemeente Haarzuilens aandeelen in onzen veldwachter heeft en daarvoor bet recht heeft op 'n j gedeelte der werkzaamheden van onzen heelen ve ldwachter Met kermisbijvoor- beeld en bij nog eeriige andere gele genheden begeeft hij zich daarheen Dat is voldoende, want de Haarzuile- naars zijn nel als wij ordelijke men schen. We. krijgen echter langzamerhand grootscheepsche neigingen in den pol der. We kunnen nog wel niet ieder 'n eigen hnrgemeesirr hebben, doch in tedere gemeente 'n eigen veld wachter, dat is in de twintigste eeuw al rriee 't minste, wat je doen kunt. B. on W van Haarzuilens begonnen er dus over te denken 'n eigen veld wachter aan te stellen. Vleuten zou zijn Hermandad vijftig gulden meer geven, want die man kon er toch niet het loodje bij leggen, en Haai- zuilens zou eens diep iti den zak tas ten voor 'n eigen mannetje Doodeenvoudige zaak. Maar zóó eenvoudig was 't nu niet. 'n Gewone veldwachter, zooals de onze, nu ja, die was gemakkelijk genoeg te krijgen, doch 't moest iels aparts zijn. Iets moderns. Haarzuilens heeft in 't sei- soen we hebben óók «oor season", wat dacht ge? 'n zeer mondaine, zeer cosmopoliete en dus zeer poly glotte bevolking In de zomeravonden is T Huis ter Haar bewoond, en die menschen spieken alle talen met hun gasten, die van alle oorden der aarde komen. Wij polderbewoners zijn van nature eentalig. Er zijn in den polder menschen, die de moderne talen mach tig zijn, zelfs hebben we raadsleden die Fransch spreken, doch dat zijn uilzondeiingen. Voor den Polder in 't algemeen is dus 'n gewone eentalige veldwachter voldoende. Maar B. en W van Haarzuilens oordeelden dat de nieuwe veldwachter Fransch moest kunnen spieken, met 't oog op 't kasteel. Niet dat die kasteelmenschen de gewoonte hebben om den anderen dag in handen van den veldwachter te vallen Heelemaal niet 't Zijn öök brave menschen. 't zou echter netjes zijn als de veld wachter niet altijd met 'n mond vol tanden behoefde te staan, wanneer hij soms eens 'n boodschap op 't kas teel had. Dan kon-ie met den heer zelf spreken en was niet zoo afhan kelijk van 'n tolk, die je bovendien in den polder maar niet zoo voor 'l oprapen hebt. De Gemeenteraad vond 't goed, de twee Fransch sprekende leden, de eentalige leden en ook de eenletter grepige leden. Ze voelden blijkbaar al len, datje in 't klein moet beginnen om wat groots tot stand te brengen. Am sterdam is 'n wereldstad en was toch eens 'n gehucht van visschers. Waarom zou onze polder ook niet 'n wereld polder kunnen worden, met 'n garde- champèlre als wegwijzer naar't ideaal? Stel je eens voor: hij zou 'tschoolgeld al vast in 't Fransch kunnen ophalen en de polderbewoners, die nu tegen den veldwachter zeggen «daag" of «mooi weertie" zouen tegen hèm, den garde-champètre, wel moeten zeggen «bezoer meseu". Sommigen kunnen dat nu al zeggen, doch er ontbreekt nog 'n kleinigheid aan de uitspraak. Helaas, 't wereldpolder-ideaal zal moeilijk te bereiken zijn. De garde- champètre is voorloopig ten minste al weer van de baan. 'n Tweetalige veldwachter was duur en er was geen buis oin 'm in te laten wonen B en W. namen toen 't lieele veldwachters- voorstel maar weer terug. Heelemaal geen veldwachter dus. Er waren er echter in deu Uaarzuilensclien Gemeen teraad, die 't wat mal vonden eerst te besluiten 'n garde-champêtre aan te stellen, om dan eindelijk niet eens 'u veldwachter te benoemen. Misschien komt er nu toch nog wel wat van, als er maar eerst eens 'n huis gebouwd woidt Voorloopig gaat de Vleuten sche politieman weer op aandeelen. Iiandelsbl. Een gevaarlijk inenscli. Na den aanslag op den minister van justitie is nog gebleken, dat de dader zich eenige dagen te voren op het stadhuis te 's-Gravenhage had vervoegd en verzocht den burge meester te spreken, teneinde het hoofd der gemeente over een persoon beklag te doen. Daar de werkzaam heden van baron Sweerls op dat uur geen oogenblik storing toelieten, deed hij Polak, die zich onder zijn naam had laten aandienen, weten dat hij hem thans onmogelijk kon ontvangen. liet blijvend gedeelte. Zondagmorgen. Weesperpoort. Trein naar Rotterdam en den Haag. Uur van vertrek is bijna daar. Doodgemoedereerd verschijnt op het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2