NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. IVO. 16 Zaterdag 23 Februari 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ingezonden. BINNENLAND. JAAP. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7*/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Geachte Redactie! In De Controleur van Zaterdag 15 Februari 1907 lees ik: De breimachines. Men kent »het gezwendel met breimachine- «advertentiën. »De Kamer van Arbeid voor de «confectiebedrijven te Haarlem besloot "in haar laatste vergadering, een onder- nzoek in te stellen naar de geloof- "waardigheid van de voorspiegelingen «van hooge dagelijksche bijverdiensten, «verzekerd door enkele lirma's, die "breimachines tc koop aanbieden, «onder bijvoeging van dc mede- «deeling, dat zij tegelijk afneemsters «xijn van de vervaardigde producten. «De Kamer besloot biertoe, omdat «haar van meer dan een zijde klachten «bereikten van ben, die op die aan- «biedingen ingingen en zich in hun «schoonste verwachtingen bedrogen «zagen. «Veel zal het wel niet geven; want «wij weten door eigen onderzoek «dat de exploitanten 't heel voorzichtig «inkleeden, zoodat men niet gemakke- «lijk vat op hen krijgt. Maar een min «of meer officieele waarschuwing door «een Kamer van Arbeid, is misschien «tegenover het publiek van meer «kracht dan een particuliere. «Als inmiddels de kranten eens be- «gonnen met het weigeren van adver- «tentiën, waarvan ze de schadelijke «gevolgen voor arme stakkers heel «goed kunnen voorzien, dan schoten «we al een heel eind op. «De adressen, waarom het gaat, zijn «voldoende bekend. En een deskundige «kan 't in den regel aan den vorm «der annonces wel ruiken, als er quelque chose aan den knikker is." In 't belang van het lezend publiek en den eerlijken handel veroorloof ik mij U te verzoeken het bovenstaande en mijne volgende opmerkingen, in Uw geacht blad als «Ingezonden" op te nemen. In Nederland zijn slechts twee firma's welke cylinder breimachines ver- koopen onder toevoeging en voorgeven dat ze tegelijk afneemsters zijn van de vervaardigde producten. Deze Firma's zijn, of noemen zich: le. Maatschappij «La Ruche", Gel- dersche Kade, Rotterdam. Directeur E. F. Meijer, welke echter dezer dagen in vele bladen bekend maakte niet meer als directeur der maatschappij «La Ruche" werkzaam te zijn, noch in eenige relatie met deze meer te staan, doch op nieuw op te treden als directeur der maatschappij «Neder land". Er bestaat dus mogelijkheid dat er een «Dritte im BuDde" komt, of de derde in plaats van de eerste begint te werken. Het adres van beide is echter hetzelfde. 2e. Breimachinemaatschappij tot be vordering van de huisarbeid Thos Wit- tick Co., Keizersgracht, Amsterdam. Beide zich noemende maatschappijen, verkoopen cylinderbreimacbines en leggen er dan den nadruk op, dat ze het werk koopen. Ik had de eer in December 1905 bet publiek te waarschuwen voor den aankoop van cylindermachincs en te bewijzen dat de beloften van werkaf- name, als koopman onmogelijk waren verder dat cylindcrvormige breima chines absoluut ongeschikt waren voor particulier gebruik, omdat deze machine slechts voor speciaal werk geschikt is. Deze maatschappijen bestonden toen nog niet in Nederland, doch maakten destijds dergelijken maatschappijen onze naburen de Duitscbers en Belgen gelukkig, gedachtig aan de spreuk: «Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven." Den 27sten Maart 1906 schreef ik een vlugschrift getiteld: «Van 2,tot of 4 daags of f 2.50 en meer verdienste per dag." «Veel geld verdienen." Een waarschuwend woord voor personen, welke schreven op veelvuldig voorko mende advertentiën in bijna alle ver schijnende couranten. Ik zond dit ter kennisneming aan alle redacties van couranten en tijd schriften in Nederland verschijnend, in de hoop dat deze zich zouden geroe pen gevoelen hunne lezers hierop attent te maken. 't Baatte niets, daar slechts enkele redacties hunne lezers terloops met dit vlugschrift in kennis stelden. De advertenties werden veelvuldiger, de arme stakkers die er invlogen, dito. Den 26sten Juni 1906 schreef ik opnieuw een vlugschrift getiteld: «Re en Dupliek." «Van f2 tot f4 daags enz. Open brief aan de Nederlandsche Pers, Justitie, Weldoeners, Corporatiën en domme menschen Ik zond hiervan wederom ruim 1000 exemplaren aan Redacties, enz., in de hoop dat eindelijk aan den zwendel paal en perk zoude gesteld worden door de voorlichting der couranten redacties en overheidspersonen. Het resultaat dezer arbeid was echter gering. De couranten hieven de advertenties plaatsen, slechts enkele redacties brachten het publiek in kennis met mijne waarschuwende vlug schriften, zonder meer; terwijl enkele redacties zelfs medewerkten aan het ongeluk hunner lezers, door prachtige recensies, enz. Het besluit van de Kamer van Arbeid voor de Confectie-bedrijven te Haarlem, is de eerste openlijke offi cieele poging om den zwendelhandel in deze tegen te gaan en geeft mij hoop dat binnen korten tijd de eerlijke handel in breimachines van oneerlijke concurrentie ontslagen wordt en on- noozele menschen niet langer de slacht offers van veelbelovende, onnakome- lijke beloften worden. Hadden de redacties van alle couranten mijn vlug schrift in Maart 1905 aan hunne lezers bekend gemaakt en een onderzoek ingesteld naar de feiten, dan zouden ruim 1000 slachtoffers minder gemaakt zijn, die op deze beloften enz. ingaande, eene cylinder-breimachine aanschaften en zich in hunne hooggespannen ver wachtingen bitter teleurgesteld zagen, omdat ze een goed geloof in de be loften en voorspiegelingen hadden en zonder nakoming der beloften met dit instrument niet kunnen voldoen aan de eischen eener particuliere brei-inrichting, dus dubbel bedrogen uitkomen. Eene breimachine kan evenals elke andere machine, slechts een middel van bestaan zijn, doch nooit doel en toch meenden deze onnoozelen door eene cylinderbreimachine te koopen, hun doel te bereiken, n.l. een goed bestaan met hooge verdiensten ver worven te hebben. In 't belang van den geregelden handel en van het publiek is het nuttig, dat onderzoek gedaan wordt, en is de houding der Kamer van Arbeid, voornoemd, toe te juichen, en zal elk handelaar, evenals ik, gaarne bereid bevonden worden met geloof waardige feiten en gegevens te dienen, welke ik in massa bezit van de slacht offers dezer trucs. Ik kom op tegen het generaliseeren in dergelijke berichten, waardoor de reëele handel nog meer benadeeld wordt als door de oneerlijke concur rentie en het publiek in de waan zou komen, dat alle breimachinehande laren meer of min bedriegers zijn en alle breimachines ongeschikt zijn voor particulier gebruik. Het tegendeel is waar n.l. eene vlakke breimachine kan een best middel van bestaan voor particulieren opleveren, doch behoort hierbij vakonderricht en goede, eerlijke voorlichting. Voor belanghebbenden zijn de twee brochures, zoolang de voorraad strekt, tegen druk- en portokosten k 10 ct., nog verkrijgbaar. Het doel van dit schrij ven iswaar schuwing van eenvoudige menschen, om op aanbiedingen van cylinder- breimachines met onnakomelijke be loften in te gaan en te voorkomen dat hij het publiek de meening post zoude vatten, dat alle breimachine handelaren verkapte bedriegers zijn, en de aankoop verkeerd is; terwijl deze juist door oneerlijke concurrentie ernstig geschaad zijn in hun eerlijken handel, daar zij slechts geschikte machines verkoopen echter geene I belofte doen, welke onnakomelijk zijn en dus minder voordeelig schijnen. Doordien de Overheid en de Pers in dezen niets verrichtten, zijn vele lieden, zonder kennis of energie er ingevlogen, zoodat U Mijnheer de Redacteur zeker een goed werk in 't belang Uwer lezers en den handel zult verrichten, door opname dezer regels. Hoogachtend Arnhem, 18 2 'o7. UEd. dw. dr. T. WITTE. Technisch Bureau v. h. Breierijbedrijf. Redacties van andere couranten welke deze copie niet ontvingen, worden dringend verzocht deze over te nemen. Adhaesie van vaklieden wordt gaarne ingewacht. Opgedane ervaring van slachtoffers wordt gaarne vernomen, teneinde door gemeenschappelijk op treden met zooveel mogelijke bewijzen den oneerlijken handel verder on mogelijk te maken. In de «Zulph. Ct." lezen we het volgende Het nu afgetreden Kabinet werd benoemd 14 Augustus 1005. Sedert 13 Mei 1848 toen liet Kabi net de Kempenaer-Donker Curlius optrad, zijn ruim 58 jaar verloopen In dien tijd heeft liet Hoofd van den Staat niet minder dan '24 keoren van raadsleden moeten vei anderen, bijna altijd wegens geschillen tussclien Regeering en vertegenwoordiging. Ge middeld heeft elk van die ministeries nog niet 2'/i jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen (ad inte rim) niet meegerekenden evenmin de departementen of afdeelingen voor de Eerediensten, welker afzondei lijk bestaan in 1871 voorgoed werd opge heven zijri er na 1848 geweest: 28 ministers van Buiterilandsche Zaken. 26 Justitie. 24 Binoenl. Zaken. 26 Marine. 25 Ooi log. 23 Financiën. 10 Wateist.(>edert 1877). 30 Koloniën 1 d i) Landb. (sedert 1905.) Te zamen heeft ons land binnen een groote halve eeuw dus niet minder OORSPRONKELIJKE NOVELLE VAN L. KLAVER. 1) Nachtdonkerte vervloeide met 't krieken van den morgen, verijlde tot een wazig grijs. Mijstiek-rustig dook nu op, eerst vaag van omtrek, dan met scherper grens in allerhande kleurnuance: Te eener zij de vlakke oever met lage kade en zwaren binnendijk en, de verwaterde weien van breede uiterwaard, dol' groen met plekken valig grijs van verdroogd slijk en aangespoelde biesstoppels, daartus- schen 't donkerblauw van stille kolken met boschjes twijgslierten op den zoom. Aan anderen kant een zacht-glooiende zand grond met dicht aaneengesloten bosch op de hoogten, een golvend donker aan verren ho rizon. Dan aan hochtigen treclitermond, wijd zich hreidend in breed opene binnenzee het dorpje met rood en blauwgevlekt van daken, het kerktorentje er piekend boven uit. Eng-geluidloos zonder beweeg lag nog het nevelig land en watervlak met de onbewogen lucht en 't ongebroken strakke grijs van dun bewolkten hemel erboven, tot aan de kim een glorend rood zich spreidde, dat wies en zwol met kleurgewemel, vol van snelle glan sen, die gleden over 't vocht-be'dauwde land en dampigen stroom. Nu kwam er leven onder de mannen, die heel den nacht in pienters en roeischuitjes van slijkerigen rivierbodem aal peurden, op gekropen uit zee in stormachtige nachten. Gedoken in zware duffelsche jassen en hals doeken, de muts over de ooren, 't broodtrom meltje en keteltje koffie naast zich op de roei bank, zaten ze er roerloos, den peurstok in handen, stadig op en neer bewegend 't wor- mensnoer, behendig heffend, wen ze voelden 't zachte rukken van de zuigende paling. Maar nu bij 't komen van het licht, rezen ze op. Ze sloegen de armen kruislings tegen borst en schouders om door 't snel bewegen zich de koud-verstijfde leên te warmen, 't Werd nu aan allen kant in verre morgen- ruste een dof klappen en stommelen met riemen een geklos van klompen op de schuitenbodems, een roepen naar malkander door trompetge bogen handen voor wijd-open monden, een melden van de vangst een uitroep over 't weer, een ruwe grap, ook hier en ginds een straatdeun met grove stemuithalen. Een enkel schuitje gleed al naar de haven kom met snel getik van riemen. Jaap, den peurstok werpend op den schui tenbodem dolf de blikken tabaksdoos uit wijden broekzak, zat er dan met haastig ge peuter zijn pijp te stoppen, 't kort-ineenge- drongen lijf met bultigen rug schokkend onder 't snel geduw van vingers. Dan zwierven de kleine schitteroogjes over 't wijde vlak van land en water, tot ze rusten bleven op 't roodgeschemer van gevels op den havenrand. Sakkerjenne! Wat was 't hem meegeloope! La kijke! 't Zou nou net zoowat drie maand weze, dat ze getrouwd ware, Kris en hij. Hadde hem een hall' jaar geleje motten zegge: Jij zei trouwe Jaap, zou gedocht hebbe, dat ze hem voor de gek hielde. Hij, met zijn Krom me rug! Trouwe! De deerns zou'e hem uit- lacho, as ie om ze kwam Ken je denke. Had ze nooit durve anhale. En toch had het aldoor in zijn hoofd gemaald: Wou zoo graag getrouwd weze, kon op zijn vingers narekene dat 't wel nooit gebeuren zou. Jesus ja! Dat was een lije. Opeens kwam 't an de gang I met Kris, as vanzelf, Nou! Ze had al weer wat vrijers verslete, maar alia, het vast der joligheid motten uitvrieze. O zoo! En wat een best wijf ze voor hem was! Wat een geluk, dit ie 'r gekregen had. Wat had ie motten beginne, toen moeder er niet meer was, om alles te bereddere. Met zijn kleere en ete zou ie danig verlege hebbe gezete. De voete onder een andermanstafel steke? Nee, dat mos altijd afvalle. As de mensche je niet heel na benne, blijve het toch vreemde voor je, as 't er op aankomp. Ze wille je wel eens voor een keer helpe, maar asje ze vaak noodigr- het, is 't zoo gauw te veul. Dan mot je bidde en smeeke of alles dubbel en dwars betale, daar wist ie alles van. Met Kris was ie maar best af. De blander, wat wist ze der handé te gebruike. Nee! Der viel nou niks meer te begeere. Was broer Henk ook maar goed getrouwd. Dan zou er wat regel in zijn leven komme. Over een week of drie kwam ie terng uit stad, waar ie had motten zitte Was gesnapt, bezig te stroope an d, overkant van de rivier in de bossche van Oldekate Sacristé (Wordt vervolgdt.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1