BUITENLAND IS ER EEN ZIEKE TEN UWENT? Plaatselijk Nieuws. Gemendg Nieuws. want op verlangen van Prins Hendrik zou de bemanning van de Hellevoet- sluis" vandaag een vrijen dag hebben. Het hoofdbestuur der Ancient Order of Foresters, te Amsterdam, roept het Nederlandsche volk op, mede te werken tot het stichten van een fonds, waaruit nobele daden wor den beloond als in de jongste dagen aan den Hoek zijn te zien gegeven een fonds als het Engelsche Royal Lifeboat Institution. Het hoofdbestuur zegt o.a. „Uit fonds zal de weduwen en weezen van zulke slachtoffers van hun plicht steunen en troosten en door het toekennen van een jaarlijksche uit- keering behoeden voor een kommer vol bestaan, dat zij anders door het derven hunner kostwinners ongetwij feld zouden moeten leiden. Wij vra gen dit u, en zijn er van overtuigd dat gij ons steunen zult met woord en daad. Door toezegging eener jaar lijksche donatie, groot van hen die met aardsche goederen gezegend zijn, klein van ben die minder bedeeld zijn, zult gij het mogelijk maken tot verwezelijking van onze plannen te geraken. Onze Order, die het bevor deren der naastenliefde in haar banier geschreven heeft, zal gaarne hare medewerking in deze zaak verleenen Komt medeburgers, bevestigt nu door daden wat gij door woorden in de laatste dagen zoo dikwerf verkondigd hebt!" Het Vredespaleis. Omtrent het gewijzigd onderworp door den heer Cordonnier opgemaakt voor den bouw van het Vredespaleis, wordt vernomen, dat het in verschil lende opzichten belangrijk van zijn eerste bekroonde, ontwerpt afwijkt. Het front van het middengedeelte komt het meest met het oorspronke lijk ontwerp overeen doch overigens bestaat tusscben beide ontwerpen hoofdzakelijk dit verschil, dat thans van buiten de indeeling van het ge heel in groote en kleine rechts zaal, bibliotheek, enz. veel duide lijker is te overzien. Instede van vier torens heeft het goedgekeurde plan er één, op den rechtervleugel. Omtrent den datum der eerste steenlegging is nog niets met zeker heid te zeggen. Het terrein op Zorgvliet is reeds vroeger vlak gemaakt, terwijl in het voormalig paleis Buitenrust de direc tie bij den bouw van het weik zal gevestigd zijn. De Ruyter-Hulde. «De De Ruyter-cantate van Van 't Kruys zal 23 Maart in meer dan twintig plaatsen van ons land worden gezongen. Te Harlingen zal de cantate op 24 Maart, onder de beeren Van Zutphen en Van Bonzei, in de open lucht worden uitgevoerd, met orkest, door ruim 400 medewerkenden. Te 's-Gravenhage wordt de cantate op 23 Maart in hel Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen als hoofd nummer gezongen door de Kon. Nationale Zangschool, onder den Heer Beijersbergen van Henegouwen. Het koor zal versterkt zijn met dames en beeren buiten de vereeniging een kinderkoor werkt mede, het orkest wordt vervuld door leden der Kon. Militaire kapel en orgel. Behalve de cantate zal de Kon. Nat. Zangschool nog zingen «Klein-Nederland", van denzelfden dichter en componist, eveneens voor het De Ruyter-feest geschreven, en «Holland's Glorie", van Richard Hol, voor mannenkoor en koper. De componist zal te Vlissingen bij de laatste repetities en de uitvoering in de Groote Kerk tegenwoordig zijn. Men is druk bezig de galerij voor de 500 medewerkenden in de kerk op te stellen en reeds nu is het getal aanvragen om plaatsen voor de uit voering zóó overweldigend, dat de laatste repetitie in de kerk ook voor publiek toegankelijk zal worden ge steld. De kabinets-crisis. Sedert de jongste ontvangst door de Koningin van den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpen- ninck van der Oye, en daarop ge volgd tweede onderhoud met jbr. Röell, voorzitter der Tweede Kanier, zijn geon staatslieden meer door liet Hoofd van den Staat geraadpleegd. De geruchten, dat leiders van een bepaalde politieke groep zien reeds bezig houden met pogingen tot vor ming van een kabinet, vinden geen bevestiging; tot heden altbans meent men te kunnen verzekeren is een op dracht tot kabinetsformatie nog niet verstrekt. De minister van marine hoopt de volgende week de werkzaamheden aan zijn departement te hervatten. Hel Vaderland schrijft evenwel: «De geruchten, dat men aan de rechterzijde bezig is .een ministerie te formeeren, blijven aanhouden. «Wij vernemen, dan ook, dat het demissionaire Kabinet heeft te kennen gegeven, dat het er niet aan kon den ken op zijn verzoek om ontslag terug te komen, zoolang de rechterzijde niet eens in de gelegenheid is gesteld hel bewind over te nemen. »In den strijd met het bericht van hetCorrespondentie-bureau kunnen wij dan ook melden, dat als aanstaand Kabinetsformateur wordt genoemd mr. Th. Heemskerk, afgevaardigde voor Sliedrecht, en voorzitter van de anti-revolutionnaire Kamerclub RECLAME. De Pink Pillen bedaren alle dagen het lijden van tal van menschen en genezen hen snel. Aan bloedarmoedigen geven zij bloed, weer stand, krachten. doen de bleekzucht ver dwijnen die de }eugd van zoovele allerliefste meisjes vergiftigt. Aan hen die een verzwakte maag hebbemgeven zij een stevige maag. Zij genezen ,<ie rheumati$che pijnen, de neu rasthenie in^jtl hare vornjen, de schele hoofd pijnen, de -èenuwaandoenjngen. Zij zijn een uitmuntende regelaar vaü.de gevoelige levens functies Ide*- vrouw. Zij.'-doen veel goed en iederenydag ontvangen-' wy brieven als die welke wij bieronder ïiieedeelen. Mej. Titia Uuldrijff, 1°,'Hengeloospfie Dwarsstraat n° 42, te En^Dede^ schrijft ot)S; »ïk £r«rklaar bij d§zè dat de Pink Pillen mij genezen hebben van^aKgemeene lichaamszwakte, van sljaploosheid- ën van pijn in den rug." De ïieer H. Bucharts, Groot kerkplein B 4, te Zwblle, schrijft ons: »Mpne vrouw heeft geruimen tijd geleden aan gebrek aan eetlust, aan zwakte, aan slap heid in de beenen, aan pijn in de lendenen. Zij 'werd daarbij door slaaploosheid gekweld. Zij ^eeft eenige dooz§n*.Eink Pillen genomen eikis weer geheel hejpstelcf.** Prijs f 1.75 de doos, f 9.-per 6 doozeü. Verkrijgbaar bij SJnabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apt^fieken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt "verkrijgbaar bij} A. var^vie Weg. drogist, Amersfoort, en A. de Vrie», kerkstraat 90, Hilversum. Gisterenmiddag om twaalfuurkwarn in het Taurische paleis te St. Peters- burg de tweede Doema voor het Russische Rijk bijeen. Wat zal haar lol zijn? Zal zij evenals haar voor gangster na eenige maanden veel en verwoed praten naar huis worden ge zonden als een ongehoorzaam kind, of zal er ditmaal werkelijk eenige vruchtbare arbeid door haar worden geleverd De houding der Djema- leden en die van de Regeering zelf ■al daarover beslissen. Gaan de leden in hunne redevoeringen weer zóó ver als het vorige jaar, dan zal de Regeering wel juist zoo handelen als toen en de zitting spoedig sluiten Maar als men zich een weinig intoomt en de Regeeiing van haar kant zich niet te reactionnair toont, dan is de mo gelijkheid van samenwerken niet uit gesloten. Reactionnair zal het nieuwe lichaam niet zijn, hoewel minder radicaal dan de votige Doema. Van de 493 afge vaardigden behooren er 30U tot de partijen van links, terwijl er een 130 stemmen zijn waarop de Regeering staat zal kunnen maken. Maar onder het linksche »bloc" zijn een groot aantal groepen die nu niet altijd denzelfden kant zullen uitgaan. Daar zijn de constitutionneele democraten, die over ongeveer honderd stemmen beschikken; zeker zullen zij lang niet altijd met de revolutionaire socialis ten meegaan, maar allicht trachten zij een centrum te vormen tusscben de groepen der uiterste linker- en rech terzijde. De Regeering zoo wordt aan de Matin als zeker medegedeeld is met de beste voornemens bezield zij wil anders handelen dan het vorige jaar en er naar streven met de Doema samen vruchldragenden arbeid te ver richten. Moge het gelukken 1 De eerste vergadering belooft niet al te lang te zijn; zij zal worden ge opend door Goloebef, onder-voor zitter van den Rijksraad, die een korte rede zal houden en vervolgens de verschillende leden den eed zal afnemen; daaina zal men overgaan tot de keuze van r-en presidentmaar men zegt dat de constitulioneele democraten verdaging van de zitting zullen vragen om over hun candidaat voor den vice-presidentszetel te be raadslagen. Waarschijnlijk zal deze partij het zijn, uit welke de voor zitter wordt gekozen, eri genoemd wordt algemeen de Heer Golovine, afgevaardigde van Moskou, vroeger president der zemstwo's aldaar. Te Petersburg hebben 1500 politie dienaren de polytechnische school omsingeld en vervolgens in de wonin gen der studenten een huiszoeking gehouden. Er werden twaalf bommen, tien snelvuur-geweren, twee pond dy namiet en verder handgranaten en pyroxiline gevonden Vijftien personen, waaronder vele vrouwen, zijn in hech tenis genomen. Heel New-York is Zondagnacht op geschrikt door een geweldige oniplof fing van dynamiet, bij den ingang van den spoorwegtuunel uit Pennsylvanië te Homestead Dooi deslad verspreidde zich een soort paniek, vele menschen kwamen uit hun huizen loopen, aan een aardbeving denkende. De oorzaak was dat een Itahaansch werkman warme asch had lateu vallen op een kist met dynamiet, waardoor het geheele dynanuet-depót van 100 ton n de lucht is gevlogen. Verscheidene werklieden werden gedood of gewond; veie gebouwen in den omtrek, o.a een electrische centrale, vermeld. Bij Kon. hesl. is benoemd tot notaris in het arrondissement Utrecht ter standplaats de gemeente Amers foort de heer A P. Schiöder candidaat notaris te Zeist. Het 25 jarig dienstjubileum van den heer N. Vink Jr stationschef der N.C.S. te Baar n valt niet op 7 Maart, zooals wij abusief in ons vorig nummer ver meldden-doch op 16 Maart a.s. In den laatsten tijd werden hier 'ter stede pornografische briefkaarten verkocht. Naar aanleiding daarvan is Zaterdagmiddag door de politie een inval gedaan bij zekeren v. M., sigarenhandelaar, aan de Langestiaat, alwaar een collectie dergelijke prent briefkaarten werden gevonden en in beslag genomen. Tevens werd beslag gelegd op de chché's. Een strafrechterlijke vervolging is tegen v. M. ingesteld. Aan den herhalingscursus voor meisjes is de betrekking vacant van onderwijzeres in de Nuttige Hand werken. Op Donderdag 14 Maart a s. zal in het hotel „De Zwaan" alhier de Friesche vereeniging een ledenverga dering houden, waarin o.m. de vraag behandeld zal worden of de vereeni ging zal blijven bestaan of dat lot ontbinding zal worden oveigegaan. Bij de door architect W. Salo mons gehouden aanbesteding voorden bouw van een winkelhuis aan de Ulrechtschestraat werd ingeschreven door de volgende stadgenootenG. Kuntz voor I 13.645, Moslerdman Van Es f 12095, Th. van Hoogevest 1 12.969, J. C. van Eybergen 1 12497, N. Wolfswinkel f12160 en Keizer Wildeman f11400. Een voor een sulky gespannen lenpaard, wie het zeker met hard genoeg ging, sloeg gisterenmorgen op hol en kwam in volle vaait tegen een hek m de Arnhemschestraat terecht. Van het karretje bleef met veel over, het paard bekwam een hevig bloedende wonde, doch de jockey kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. Bij de opheffing van het Ko loniaal-Werfdepot op 1 Mei zijn de bij dat korps gedetacheerde le lui tenants K. J. Baerends en K. W. de Bock ingedeeld bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. Het plaatselijk Nuts-departemenl geeft Donderdag een volksavond, waarbij als spreker optreedt do heer C. Kühn, uit Amsterdam, en het dilettanten-orkest onder leiding van den heer Van Aken, weder zijn wel willende medewerking verleent. Een andere Volksavond, ook met medewerking van het dillettanten orkest, wordt gegeven op Zondag 17 de/er en wel ten bate van de ver eeniging «Kindervoeding." De soireé ten bate van de geredden bij de schipbreuk van de «Berlin" is thans vastgesteld op 30 Maart. Bij het le regiment veldartilleiie ontbreken, nu de aanstelling van de regimentsschool heeft plaats gehad, thans nog aan de organieke vredes- sterkte 5 onderofficieren en 26 kor» poraals, terwijl het incompleet aan onderofficieren door pasporteering en pensioneei ing binnenkort nog zal stijgen. De Rechtbank te Utrecht ver oordeelde de zakkendieven A. van den V. en A. C. J. van A alhier beklaagd van diefstal in vereeniging, onderscheidenlijk tot 6 maanden plaatsing in een tuchisschool, en tot beschikking van de regeering stellen zonder eenige straftoepassing. De UtrechtscheJachtvereeniging houdt 7 Maait een jachtrit waarbij de le luitenant jhr. B. G. E. Elias van het le reg. veld-art als jager- meester zal fungeeren. Te 1uur nam. woidt afgereden aan het «lloogland- sche Park". H. V. C. U. V. V. II 0—2. De Amersfnortsche Voetbalvereem- ging H. V. C. trok Zondag j I. naar Utrecht om in het Wilhelmina park U. V. V. II te gaan bekampen Om 2 uur stelden beide elftallen zich volledig op Direct na aftrap wegen beide elftallen vrijwel tegen elkaar op met U. V. V. iets in de meerderheid waai uit zij dan ook de eerste goal ter wereld weet te brengen en spoedig gaat rust in met 10. Na lust pakken beide partijen Ihrik aan totdat op eens de rechts binnen van U. V. V. een schot op de gnal doet dat in 't net be land. Dan wordt er niet meer gedoel punt zoodat U. V. V. van onze stadgenooten welverdiend heeft ge wonnen met 20. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Donderdag avond ten Raadhuize weer een open bare vergadering houden, óok om haar advies tast te stellen op het rapport der markt-commissie van „Handel en Nijverheid". Op 27 Maart en volgende dagen zal de Ameisfoortsche Lawntennis- club „S. M. A. S. H." telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur op haar prachtige baan aan de Bergstraat weer een reeks wedstrijden houden. O.a. komen Arnhem, Hilversum, Baarn en Utrecht. Dc Ruyter-herdcnking. Ook te Baai n zal de 300ste ge boortedag van De Ruyter herdacht worden. Onder leiding van den heer G. Bakker zal de tooneelvereeniging «De Vilendenkring" een serie tableaux- vivants geven uit het leven van den zeeheld. Bij eenige tableaux zullen door kinderen liederen worden ge zongen. Men meldt uit Haarlem: Vrijdagmorgen vervoegde zich aan het kantoor van den lieer Moor, ban kier voorbeen P. Huet, een persoon die den heer Huet vei zocht ie spre ken. Op de mededeeluig dat die leeds twee jaar geleden was gestorven ging hij heen. Zaterdagochtend nu moest de dienstbode van den heer M. even een boodschap doen en 1 iel zooals bij dienstboden gebruikelijk is de deur op een kier staan Toen zij terug kwam, veiliet juist een mijn heer, met des beeren Mooi's jas ge kleed, het perceel De meid was zoo verbluft, dat zij niets zei en de man dus kon ontkomen. De heer M. is niet alleen zijn jas van goed 60 kwijt doch bovendien de daarin zittende abonnemenien op spoor en tram en eenige particuliere brieven. Uit Amerika komen al weer be richten over een spoorwegongeluk In de nabijheid van Montreal is Vrijdag een trein, welke zich met een snel heid van SO K.M. in het uur voort bewoog, op een goederen trein gere den. De twee locomotieven zijn in elkaar geschoven, de bagagewagen van den personentrein werd vernield raakte in brand en stak ook de an dere wagens aan. Er zijn acht of tien gewonden en twee reizigers verbran den levend onder de oogen hunner medereizigers, die niet bij machte waren hen te verlossen. Het ongeluk schijnt toe te schrij ven aan liet verzuim van een wissel wachter. Nabij de goederenloods van het spoorwegstation te Tiel waren Zater dag drie werklieden met een werk dagen, een zgn. «lorrie" op de lijn. Door den mist konden zij niet zien, dat er een extra-trein (een volgtrein uit de richting Hoek-van-Holland) in aantocht was, en evenmin kon de machinist van dien trein de lorrie zien. Gelukkig echter hoorden de werklieden den trein naderen en knnden zij zich nog juist bijtijds door afspringen redden. De machine kwam echter in aan raking met de werkwagen, welke ge heel versplinterd werd, waarbij ook de machine zelf werd gehavend. De trein had door dit ongeval ongeveer een uur vertraging. Twee kinderen verbrand. Onder de gemeente Prinsenhage bij Breda is Maandagnacht om 2 uur afgebrand de hofstede bewoond door Van Ginnikeri en door Malfait. Bij Van Ginnikeri zijn verbrand 2 koeien, een geit en 10 kippen. Bij Malfait zijn een jongetje van 4 en een meisje van 6 jaar verbrand. Van Ginniken was ni"t verzekerd en Malfait laag. Opgravingen. De Nijm. Ct. maakt melding van belangrijke vondsten te Nijmegen bij de uitgravingen voor het maken dei- fundamenten voor een te bouwen stal met koetshuis aan de Hugo de Giootstraat aldaar. Men schijnt daar gestooten te hebben op een kerkhof uit den tijd van Keizer Constantijn den Groote, ongeveer 300 jaar na Chr., en vond er geraamten van lijken, welke daar op geregelde afstanden van elkaar in kisten zijn begraven. Dit laatste leidt men ten minste al uit zware spijkers, welke bij de beenderen gevonden werdenaan sommige daarvan vond men nog stukjes hout. Verschillende aarden bekers van fraaien vorm en o.a. een geheel on geschonden Hesje werden bij de ge raamten gevonden. Bij het hoofd, vermoedelijk van een jong meisje, vond men een zilveren kapspeld. Verder werden gevonden verschil lende schalen van aatdevverk, een zeldzame kan en verschillende metalen voorwerpen, als sieraden, munten, enz. Ook een oude sleutel van eigen aard igen vorm. Met zoig zullen deze opgravingen worden voortgezet door den bouw meester, den heer W. H. Thunnissen. De veesmokkelaren aan de Nederlandsche grens. In de gioote veesmokkelarij aan de Nederlandsche grens, waarbij de Prui sische staat ongeveer 50.000 mark schade heeft geleden, terwijl men er de gevallen van mond- en klauwzeer in West-Pruisen aan toeschrijft, begint men ook te Berlijn belang te stellen, misschien wel omdat rle zaak zulk een grooten omvang krijgt. Niet alleen slageis, boeren en veekoopers zijn er bij betrokken, maar ook een aan tal ambtenaren, die de zaak steunden en begunstigden. Gemiddeld werd er 300 mark aan elk stuk rundvee ver diend De onderneming was prachtig geregeld met valsche documenten, een volledige spionneiidienst enz. Een ongelukkige bnllontocht. De «Leeuwarder Courant" schrijft Gistermorgen werden we gewaar schuwd door een stadgenoot, die den Groninger sliaatweg passeerde, dat in den omtrek van Lekkum een lucht ballon zou zijn neergekomen. Een onzer verslaggevers ging er per rijwiel op uit en ontdekte in de weilanden tusscben Wijns en Oenkerk aan de Murk, waar vele nieuwsgierigen uil den omtiek reeds druk hel neet komen van een luchtballon bespraken, den luchtschipper, die zoo vriendelijk was, hem eenige inlichtingen te geven. En ballon èn korf waren reeds op twee wagens geladen, om naar Leeuwarden te worden vervoerd. Hedenmorgen 7 uur (G uur in ons land), zeide de luchtschipper,dr. Kemp ken, steeg ik met den heer Von Aberkroon en den ingenieur Schnabel met een luchtballon op te Dusseldorf. Ongeveer ll'/i uur zweefde de ballon bij een Z O. wind over Giekei k, boven welk dorpje zand werd uitgeworpen, om nog op een droog stuk weiland neer te komen. De luchtreizigers be vonden zich namelijk boven lage, onder water staande landen. Tusschen Wijns en Oenkerk kwam de korf in aanraking met een bek, waardoor een plank werd afgerukt. De korf werd nog een eindje meege trokken door den ballon, met 't onge lukkig gevolg, dat de luchtreizigers in de Murk terecht kwamen. Tot den hals stonden ze in bet water. Spoedig kwam hulp opdagende menschen uit deze environs hadden reeds den ballon waai genomen en hielpen dr. Kempken met het inpakken, terwijl de beide andere beeren zich

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2