ariEVVE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Sur FEU 1 LI. ETON. BUITENLAND - BINNENLAND. JAAP. No. 26. Woensdag 20 Maart 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestrnat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Maandagmorgen had ie Berlijn in de slotkapel een groote plechtigheid plaats ter opneming van Prins Eitel Frits in de Johanniter-orde door den keizer, en de installatie van den prins als Herrenmeister" der «Balije van Brandenburg." Aanwezig waren de keizerin, de prinsen en de prinsessen. Prins Hen drik der Nederlanden, en deputaties van de Balije van Utrecht, van de Duitsche Orde, van de Engelsche Ver- eeniging der ridders van de Johanniter- orde en der Maltheser-orde, de Rijks kanselier, de Ministers en gezanten. De keizer gaf den prins den ridder slag en overhandigde hem het ridder kruis. Bij de installatie als «Herren meister" legde de prins knielend de gelofte af op het door den keizer vastgehouden Orde-zwaard De nieuwe »Herrenrneister" gaf daarna den rid derslag aan negentien eereridders, van wie de Prins der Nederlanden de eerste was. Des avonds had in het koninklijk paleis een diner plaats, waai bij de Keizer een dronk uitbiacht op den nieuwen «Hertenmeister" prins Eitel Friedrich, en daarna eerst prins Hen drik der Nederlanden en den Balije van Utrecht dank zeide voor hunne tegenwoordigheid en met eene toespe ling op de rampen van den laatsten tijd er op wees, dat liefdebetoon tegen over medebroeders het eerste gebod voor de leden der orde is. In een vergadering van liberalen te Schwerin, onder leiding van de liberale afgevaardigden in dtn Rijksdag, is een motie aangenomen, waarbij instem ming wordt betuigd met de plannen tot herziening det' grondwet van de beide Mecklenburgen en de verwach ting wordt geuit, dat da hervorming in werkelijk constitutioneelen geest zal uitgevoerd worden en dus een volksvertegenwoordiging zal worden verkregen, die door algemeene verkie zingen wordt samengesteld en als gelijkrechtigd deelneemt aan de wet geving. De «Roess" beticht dat de par tijen der rechterzijde bezig zijn met de vootbereiding van wetsvoorstellen, die de linkerzijde in het nauw moeten btengen en leiden tot verdringing van de revoiutionnairen uit de Rijks- doema of tot ontbinding. De volks- socialisteri hebben besloten na her opening der Doema onmiddelijk een votum van wantrouwen tegen de regeering uit te brengen, daar zij van meenirig zijn dat de instorting van de zoldering van de vergaderzaal in ieder geval aan nalatigheid van de regeering moet worden toegeschreven. De partij telt 30 leden en stemde tot dusver met de kadetten voor het be sluit om na voorlezing der ministe- rieele verklaring tot de eenvoudige niet-gemotiveerde orde van den dag over te gaan. Een telegram aan de Daily News meldt een interview, dat de Rand Mail met Christiaan de Wet zou gehad heb ben. Deze, zoo luidt het bericht, is er nogal ontevreden over dat Botba naar Londen is gegaan om de kolo niale conferentie bij te wonen. Hij kon de wenschen van het volk nog niet weten, vóór dat het Parlement in volle zitting over de zaak had ge sproken. Daarenboven was De Wet er bang voor, dat Botha door de vele diners afgeleid zou worden van de zaken van zijn land. Het bericht dat de Koninr ^an België door een beroerte 7-oiLf3k|)- troffen wordt in sommige 'e bladen tegengesproken, terwijl in an dere niet meer over de zaak gerept wordt. De Fransche marine wordt op het oogetiblik wel buitengewoon door ongeluk achtervolgd. Dicht bij Ajjaccio werd de torpedoboot «263" zoo hevig aangevaren door den torpedojager «Epee", dat het schip baast doormid den is gebroken. De torpedobool »289" die sarnenvoer met 263, was ook al niet gelukkig, daar sprong een stoom ketel en werden twee stokers ernstig gekwetst, De bemanning werd door de postboot «Liamorie" te Ajaccio aan wal gebracht. En eindelijk is nog de «Déli" op de kust geloopen en heeft belangrijkeaverij gekregen. Ook in de Vereenigde Staten vol gen de rampen elkander snel op. Bij een mijngasontploffing te Norton in Virginië zijn elf weiklieden omgeko men; te Wheeling in West-Virginië zijn ten gevolge van een ontploffing in een aardewei kfabriek achttien men- schen omgekomen, die met een hon derdtal anderen in de paniek uit hun ramen sprongen in de overstroomde straten en in Pennsylvanië, zijn nog een vier-en-en-twintigtal menschen omgekomen in het dal der Ohio, waardoor het totaal tot vijftig is ge stegen. Hevig noodweer is het de laatste dagen in Engeland geweest. Een ge weldige storm, gepaard aan stortbuien, heeft veel schade aangericht. Het erg ste is het omverwaaien van een rei zend theatergedurende de voorstel ling viel er eerst een galerij naar be neden en vervolgens woei het dak er af. In goede orde ging het publiek naar buiten, en het kon zelfs nog het geld voor zijn kaarten terugkrijgen. Eerst toen allen in veiligheid waren, kwam er een sterke windstoot en blies het geheele zaakje omver. De petroleumlampen staken sommigesluk- ken van het vernietigde gebouw in brand, maar alles was zoo door regen doordrenkt, dat liet niet doorbrandde. Alom in het land op allerlei plaatsen is schade aangericht, doch gelukkig niet heel erg. De Ruyter en de Hongaarsche Hervormde kerk. De Ruyter is de verlosser van een aanzienlijk getal Hongaarsche pro- testantsche predikanten, «die ter zake der godsdienst te Napels in slavernij gehouden werden", Dat leest men in de bekende levens-historie van den grooten admiraal door Gerard Brand, waarin dat uitvoering verteld is. De bevrijde predikanten werden na hun ontslag 11 Febr. 1676 naar Venetië gebracht. Van daar verspreiden zij zich naar Zwitserland, Holland en Engeland. Geen enkele durfde echter naar zijn eigen vaderland terug, om dat daar de verschrikkelijke vervolging van Leopold I nog altijd voort duurde. Maar niettegenstaande vele bloedige vervolgingen die de Hongaarsche pro testanten ook nog sedert dien tijd leden, bleef hun kerk bestaan. En zij vergaten nooit wat zij aan Do Ruyter aan de Ruyter en Neder land de Nederlanders te dan ken hebben. Het was voor 12 jaren, dus in 1895 in den herfst, toen in Debreczen, een stad met rijke, zuiver Hongaarsche en grootendeels Hervormde bevolking daardoor ook in het iand «Kal- vinische-Room" genoemd de nu 93 jaar oude bissschop Avon Kriss von Hegymeg eene gedenkzuil onthulde, die ter gedachtenis aan de galeislaven en hun bevrijder door eene vrome Hongaarsche burgervrouw was opge richt. Op de voorzijde van die gedenk zuil onder een gebeitelde galei, staat het opschrift: »M. Adrz. de Ruyter, Hollandsche admiraal, de redder, 11 Febr. 1676", En beneden aan het voetstuk de naamlijst der bevrijde pre dikanten. Nu kwam voor de Hongaarsche Hervormde Kerk met do 300-jarige De Ruyter herdenking opnieuw de gelegenheid haar dankbaarheid te be tuigen. Zij liet die niet onopgemerkt voorbijgaan. De Hongaarsche Hervorm de Generale Synode nam op den 12den dezer het besluit, op het praal graf van den grooten «redder" bij gelegenheid der Amsterdamsche fees ten, een zilveren krans neer te leg gen. De krans bestaat uit even veel zilveren bladeren als het getal der bevrijde predikanten met hun namen er op gegraveerd. En de krans wordt door een fraai gouden lint versierd, dragend don naam van De Ruyter. Buiten dezen krans wordt nog door de gevers een keurig bewei kt gedenk schrift aan het Hollandsche volk toe gezonden. De Ruyter's Nakomelingschap. Bij liet herdenken van het leven en de daden des grooten Admiraals komt onwillekeui ig ook de vraag op. of onder ons tegenwoordig geslacht nog afstammelingen van hem leven. In de mannelijke lijn zeer zeker niet. De Ruyter's twee zonen zijn beiden ongehuwd gestorven: Adriaan op IS-jarigen leeftijd als luitenant ter zee en Engel op 33-jartgen leeftijd als Vice-Admiraal. Daarentegen zijn er nog verscheidene families in ons land, die afstammen van twee van Do Ruyter's dochters Alida en Margareta. Alïda de Ruyter, een kind uit zijn tweede huwelijk, aan wie hij den naam zijner moeder gaf, huwde met Johan Schorer. De eenig overgebleven afstammelinge in het zesde geslacht uit dat huwelijk was Jacoba Maria Parker, die van vaderszijde afstamde van den Zeeuwschen tak der in de Engelsche geschiedenis bekende familie Parker, en wel van een der Parkers, die tijdens Koningin Elisabeth's re geering naar de Nederlanden werd gezonden. Deze Jonkvr. Jacoba Maria Parker is tweemaal gehuwd geweest, lo. met Jhr. R. C. M Rocher de la Resnays, en 2o. met Jacobus de Wildt. Den 23 September 1817 verkregen OORSPRONKELIJKE NOVELLE VAN L. KLAVER. 8) Strak gespannen de wangen, blauwig-rood van de kou, de moeië oogen diep weggezon ken in de kassen, tot ie op den laten morgen langs den wal naar 't haventje terugroeide. Verstijfd de leden, het hoofd in de schouders, haastte ie zich naar Klaasens kroegje. Daar warmde ie zich bij 't roodgloeiende potkacheltje dronk er een borrel, dan nog een, gaf nauw antwoord op de vragen van den kroegbaas, hoorde niet, wat die praatte over hem zoo onverschillige dingen. Dan stond ie op wierp zijn centen op de toonbank, zwenkte al de deur uit, de kille lucht in. Gejaagd kwam ie de steeg binnen, liep Wim bijkans tegen 't lijf, die met een drank- ilesch onder der schort de deur uitslofte. Dicht ging ze langs hem heen. Hé Jaap! We zoue mekander haast omver- loope. Dat zou kenne, mompelde ie, zonder te hooren, wat ze zei. Wim weer We hebbe morge feest. Henk is jarig, dat zei je toch wete? Je mot ook komme. Zei je? Lange Krelis en Teun de Weerd komme ook. Ze zelle met der vijve weze. Dan binne er genog, zou ik zegge en kenne ze mij best misse. Dat is nou gekheid. Jij mot er ook bij weze. 'k Heb het Kris van morge ook gezeid Die zoue vast efife ankomme. Mot zij wete mompelde Jaap. Kris bezig der kastje te wrijven, schrok van zijn luidruchtig binnekomen, stond dan snel op, de wrijfdoek in de hand, begon te vragen naar den vangst, hield gauw op, als Jaap maar half antwoord gaf'. Henk is morge jarig! begon ze. Dat weet ik, zei ie. 'k Heb geen trek der heen te gaan, 't zei me daar te veel roezie geve, hij en zijn kornuite zelle herrie genog make. Hé! Waarom zou jij niet gaan? Dat is nou malligheidEn wat zei die herrie voor een keer nou geve? 'k Zei hem morgenochtend wel filiciteeren. Non dat kan, maar je ken toch ook wel even bij hem thuis komme. 'k Ga niet, durfde ie korzelig-kortaf. Dan mot je 't late, maar ik vin het gek; 'k ken het niet anders zegge. En as jij niet wil, zei ik er vast naar toe gaan tegen de middag. Mot jij wete. Dan sprak geen van bei er een woord meer over. Den anderen morgen, als 't late licht de steeg nog liet in schemerig donker, zaten ze in drukkend zwijgen hun brood te eten 't Voorhoofd vol rimpels gluurde Jaap steels- gewijs naar Kris, at haastig, om maar gauw klaar te wezen, sneed zich dan boterhammen om mee te nemen, Wat doe je nou? vroeg Kris. Kom je niet thuis Nee, nee! zei ie met onrustige oogen, 'k ken liet niet wachte. Kris trok met de schouders Dan scharrelde ie nog wat rond, greep een net van den wand en ging heen. In 't voorbijgaan zag ie Henk voor 't raam zitten. Hij tikte druk zenuwachtig tegen de ruit met was Henk al in de deur. 'k Wou je effe feliciteeren zei ie. Je komt toch strakkies ook? vroeg Henk met verwonderde ooge. Nee'k Denk het niet, 'k ken waarachtig niet. Dat is nou flauw. Maar Jaap maakte beweging van ik-kan-er- niks-an-doen, was dan al de steeg uit. Heel den dag bleef ie weg, kwam eerst tegen drieën thuis. Kris zat voor 't raam te breien. Ze had zich opgeknapt, keek even van der werk op, toen ie binnenkwam. Als ie zijn laarzen had uitgetrokken en zijn pijp opgestoken, stond ze bedaard op, rolde der breiwerk in mekander, borg het in detafella dee een schoone schort voor, en sloeg een doek om. Waar ga je naar toe? vroeg ie Effe Henk feliciteere. Doe het morge, zei ie. Ze zelle drukte genog gehad hebbe. Morge Nee, dat doe ik niet. Dat is te gek. 'k Had liever dat je thuis bleef, Waarom nou? Wordt vervolgd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1