NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND™"™ "binnenlanix"^ FEUILLETON. JAAP- Waarom hij oaie Ualeaa helmie. No. 25. Woensdag 27 Maart 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langcstraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Aardappelen zonder stalmest. Onlangs zei me Peer Verstraten, dat hij er dit jaar op gerekend had, veel aardappels te zetten. Vooreerst omdat hij er heel wat aan de fabriek wou leveren, die verleden jaar een goeden prijs betaald heeft en' verder wou bij niet afwijken van zijn oude gewoonte om eenige bunders voor de consumptie te verbouwen. «Aardappe len geven gewoonlijk toch nog al een goede pacht," zei Peer, »en ik kan er nog al gemakkelijk afkomen. Ik was dus van plan veel aardappels te zetten, maar het beroerde van 't geval is, dat ik geen mest heb ten minste geen stalmest genoeg. Ik wou wat suikerbieten zaaien en een paar geniet jaapjes; ik denk, dat ik daar al mijn stalmest voor noodig heb. Daar zit ik nu wel een beetje rnee verlegen, want aardappels zonder stalmest, dat gaat toch niet." «Peer," antwoordde ik hem, «aard appels zonder stalmest gaat wèl. Ik zal niet zeggen, dat het niet goed is, nu en dan eens stalmest, aan de aard appels te geven of liever, dat het niet goed is, aardappels te zetten op land, dat het vorige jaar pas, of een paar jaar geleden de stalmestkar gezien beeft, want ja zeker, aardappels houden wel van een humusrijken, zwarten, warmen bodem, maar dat het niet gaan zou, aardappels zonder stalmest te zetten, wel, man, 't is te gek om los te loopen. Ge kunt jaren achtereen, aardappels verbouwen zonder stalmest, als ge er maar wat anders voor in de plaats geeft. Kijk eens hier. En onthoud het goed. Onder alle land- en tuinbouw- gewassen, is er geen enkel, die zulke enorme hoeveelheden Kali uit den grond haalt als de aardappel. Daarvan staat men gewoon weg, verbaasd. Zoowel op klei- als zandgronden is de aardappelboer daarom genood zaakt aan die behoefte van de aard appels te voldoen. Vandaar, dat ge tegenwoordig overal aaidappels ziet bemesten met Kali. Men geeft in Februari of Maart per Hectare ongeveer GOO K.G. patent kali, dat is per gemet ongeveer 250 K.G. Honderden en nog eens hon derden proeven hebben bewezen, dat patentkali de aller onontbeerlijkste bemesting is voor aardappels. Ver der geeft ge ammoniak-super, óf super en wat chili, óf zeer vroeg in den winter thomasslakkenmeel en zwavelzure ammoniak, óf in 't voor jaar Peru-Guano; maar hóe ge het ook aanlegt, wélken kunstmest ge ook geeft, ik houd het voor uitge maakt, dat Patentkali het voornaam ste is. En, weet ge waarom Om dat op verschillende gronden door het vele aardappelen, bieten, knol- en koolrapen, mangelwortelen-ver bouwen de Kali ontbreekt. Ik behoef je zeker niet op proeven te wijzen met gunstige uitslagen. Ge krijgt in den laatsten tijd boekjes genoeg waar in tal van proeven met gunstige re sultaten van Kali op aardappelen be schreven staan. Gij hebt die dus maar voor 't giijpen. Er gaat echter niets boven eigen ondervinding en eigen waarneming. Daarom moet gij zelf Patentkali op uwe aardappels probeeren. Zaai het zout in het begin van Maart op uw akker. Vooral nu ge zoo weinig stalmest hebt, zijt ge in de gelegenheid de proef te doen. Ge behoeft dus niet meer bang te zijn, dat ge geen aardappelen kunt zetten, zonder stalmest: er is nog Patentkali te krijgen. De Japansche prins Foesjini, die ge durende drie maanden Europa zal be reizen is Zondag te Marseille aange komen. Te Parijs zal hij een bezoek brengen aan president Fallières en te Londen zal hij worden ontvangen door koning Edward. Een berichtgever van het «Berl. Tagebl.'', die zich naar Itzkany in Roemenië, bet middenpunt van den opstand heeft begeven, seint vandaar, dd. 24 MaartDe ellende onder de vluchtelingen gaat alle beschrijving te boven: Honderden families zijn op zoldervlieringen en in schuren gehuis vest en hebben gebrek aan kleeding en voedsel. Heden te 10 uur deden 4000 boeren een aanval op het plaatsje Sarat. De soldaten boden tegen stand en er hadden bloedige tooneelen plaats. Een Roemeensch grondbezitter deelde mij mede, dat de beweging een zuiver anti-semietische is, op touw ge zet door de liberale Roemeensche par tij, die aan het roer wil komen. En bovendien zijn er buitenlandsche in vloeden in het spel. Zoo werd heden ochtend een Russisch student, Alexan- drof, in hechtenis genomen, omdat hij de boeren opruide. De antisemie- tische leidster Tica Pawleska, die het weekblad «Sentinela" uitgeeft, ging bij bare ophitsingen volgens een be paald plan te werk. Ze onderhield o.a. betrekkingen met Lahovary en andere hooggeplaatste personen in het rijk. Volgens een mededeeling uit Boe karest hebben te Alexandria in Roe menië verregaande anti-semietische ongeregeldheden plaats gehad, waarbij een aantal Joden werden mishandeld. De rabbijn en een zijner kinderen werden wreedaardig gewond en alle woningen der Joden werden verwoest en geplunderd. In Frankrijk schijnt in de laatste tijden de dronkenschap toe te nemen vandaar de hevige strijd, welke tegen woordig tegen de absinth, den Fran- schen volksdrank, .wordt gevoerd, en de pogingen om bereiding zoowel als verkoop daarvan bij de wet verboden te krijgen. Daarenboven heeft Clemen- ceau, de Minister-President, aan de prefecten een schrijven gezonden om hen aan te manen het kwaad krach tiger tegen te gaan het schijnt nl. dat de wetten tegen dionkenschap veel te slap worden toegepast. Zoo kunnen bijv. de Gemeenteraden verbieden, dat de herbergen te dicht bij elkander zullen zijn of in den omtrek van som mige inrichtingen, zooals scholen. Maar bijna geen Gemeenteraad maakt daar van gebruik. Clemenceau kondigt ook aan dat hij nieuwe maatregelen zal voorstellen om de drankzucht te be strijden. Uit New-York wordt gemeld, dat Maxim de uitvinder van oorlogswerk tuigen, weer een nieuw vernietigings instrument heeft uitgedacht. Het is een granaat, welke op grooten afstand na de dikste pantserplaten te hebben doorboord, nog ontploft. Maxim heeft er zes jaar over gewerkt. Staatscommissie Middenstand. Donderdag vergadert aan het de partement van Handel en Nijverheid te 's Gravenbage de Staatscommissie voor den Handeldrijvenden en Indus- trieelen Middenstand. Alsdan komt aan de orde het rapport der sub-com missie, in zake de detaillisten-kamers van Hamburg en Bremen. Het rap port wordt uitgebracht naar aanlei ding van het eerste deel der door de commissie ondernomen studiereis naar Hamburg, Bremen en Berlijn in De cember van het vorige jaar. Het rapport der commissie' uit te brengen naar aanleiding van haar pas volbrachte studiereis naar Dresden, München, Leipzig en Keulen komt in de volgende vergaderingen aan de orde. In het geheel zullen, naar men ver moedt minstens 8 zittingen aan de zaak der vertegenwoordiging van den middenstand gewijd worden. Te Baarn is Zondag overleden de heer jhr. C. Rüell, burgemeester van Eemnes. kamerjonker van H. M. de Koningin. De heer Rüell, die den 25en No vember 1867 te Amsterdam werd ge boren, begon zijn loopbaan als zee officier en werd na den dienst te heb ben verlaten, in 1895 tot burgemees ter van Eemnes benoemd. Bij de algemeene verkiezing in 1905 was de heer Röell de candidaat van de Christelijke partijen voor het lid maatschap der Tweede Kamer in district VI. Nog uieer herdenkingsdagen 1 Het plan bestaat den geboortedag van den grooten Zweedschen geleerde Linnaeus (23 Mei 1907) ook in Ne derland feestelijk te herdenken. De crisis. Het correspondentiebureel te 's Gra venbage meldt: Nadat Staatsraad mr. Cort van der Linden verslag had gedaan van het niet-slagen zijner pogingen tot vor ming van een kabinet, heeft de Ko ningin de raadpleging van hoofden van staatslichamen heropend door het hooren van den voorzitter van de Eerste Kamer, die heden door H. M. daartoe ontvangen werd. Met de oplossing der ministrieele crisis hangt, naar men verneemt, samen de definitieve vaststelling van den dag van vertrek der koninklijke fa milie naar Het Loo. Een practische maatregel 1 Elke groote stad herbergt een aantal beruchte personen, die bij de politie rnet een zwarte kool staan aangeteekend en wier gangen door de recherche voortdurend min of meer worden nagegaan. De «echte" inbrekers en hun opkoo- pers zijn allen vrijwel bij de politie bekendde groote kunst is maar ze te snappen. Als er te Amsterdam bijv. met de electrische boor is gewerkt, weet de recherche heusch wel waar ze te zoeken heeft; een andere «cate gorie" werkt weer met beitel en breek ijzer, terwijl van derden weer bekend is, dat ze hun gaten bij voorliefde in een cirkel naast elkaar boren, zooals nog pas op de Elandsgracht geschiedde. Maar al deze wetenschappen en nog veel meer, helpen niets als deze uiige- OORSPRONKELIJKE NOVELLE van L. KLAVER. 10) Slot. Zoon kerel as jij mos gaan werke, zeit ie Best baron, zeg ik, as 'k maar wat vinde kon, wat me leek. 't Ken niet goed thuis zitte. Een tijdje stond ie mij an te kijke, zei niks net of ie an 't prakkizeere was. Ik zei ook niks, had nog altijd 't haasie in mijn hand, stond ook maar naar hem te kijke. Je kon 't niet gekker bedenke. Op eens zei ie: As je eens jachtopziener kon worde, wat zou je daarvan zegge'? 'k Dee haast een sprong in de lucht. Dat was nou net wat voor mijn. Jij zei de streke van stroopers en gauwdieve wel kenne. Nou, zeg ik, 'k zou het wel denke. Dan mot ik jou hebbe. Accoord, baron zeg ik. Overmorgen mot je maar eens op 't kas teel komme dan zelle we wel verder afspreke. 'k Zei niet mankeere, baron. Nou, hoe vin je het. Wim gaat met me hé ouwe. We zelle daar leuk wone midde in de bossche. Jullie mot maar eens dikkels op visite komme Wat jij Wim? 't Oudje lachje knusjes. Nou Jaap, zei Kris, mot je hem niet fele- citeere. Je zei er toch net zoo blij mee weze as wij. Onthutst had Jaap alles aangehoord, kon zijn ooren niet geloovenHenk uit de buurt, en Kris was er zoo blij mee as ie zelf. Nee, dan was er toch ook niks tusschen ze geweest Dan lag 't vast aan hem. Hij kon niet spreken, maar greep Henks handen' drukte ze krachtig. Alla zei Henk, je mot nog ete, dan zelle we je der maar eentje inschenke. Een bitter tje hé? Jaap lachte aldoor en knikte. Dan schoof ie dichter bij, vlak naast Kris, zag 'r even aan met lachende oogen. Goddank, 't was voorbij, 't Had hem als een steen op 't hart gelege. Nou zou 't weer goed worde. einde UIT HET ZWEEDSCH door P. II. Wijsuian. 1) Er werd zeer driftig en op een ongewoon visite-uur aan de huisdeur gescheld bij dokter Hugander. Het was zes uur, en nog wel op Zondagavond. De heer des huizes deed per soonlijk open; maar inplaats van het korte haastige antwoord waarmede haar man ge woonlijk de boodschappen aannam want iets anders dan een boodschap kon het op dit uur van den dag bezwaarlijk zijn, hoorde zij een uitroep van vreugd door twee flinke menschenstemmen en het geluid van twee paar forsche handen, die op de wederkeerige schouders klopten. Het was een oude studie-kameraad van Hugander. Zij hadden veel met elkander te praten en nadat Mevrouw den gast mede ontvangen had en binnen gebleven was tot de koffie en de daarbij belioorende likeur was opgezet, liet zij de heeren alleen. «En bij al je mooie hoedanigheden, doe je nu ook aan philantropie, mijn waarde," zeide Lind glimlachend zijn vriend aanziende. «Hoe bedoel je dat?" «YVel, ik heb immers zelf, met mijn eigen oogen, uit mijn hótel-raam die eigenaardige armenbegrafenis gezien, van middahJij, je lieve vrouwtje, een half doozijn oude vrouwen en een geestelijke daarmee was den optocht ten einde. Je welzijn! Ik begrijp dat je als lid van den Rijksdag, je best doet om bij de mindere klasse in aanzien te komen. Ik durf wedden, dat de kist en alles wat daarbij behoort door dr. Hugander bekostigd is." De andere werd ernstig. Afwijzend legde hij de hand op de knie van zijn vriend en zag hem diep in de oogen. «Neen, dat was helaas volstrekt geen phi lantropie mijn beste Lind. Wij geven zelden en langniet altijd met behoorlijk overleg: en hierdoor doen wij met onze gaven veel minder goed. dan wij behoorden te doen. Maar zij die in de kist lag, is de bewerkster geweest van mijn hoogsta geluk en daarvoor zal ik haar dankbaar zijn, mijn leven lang." Wordt vervolgd.j

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1