BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. woord hebben gehouden. Ik hoop het het en vergeeft mij dat ik thans even onbescheiden word ik ben reeds bij voorbaat zeker van Uw be vestigend antwoord. Het is mij een behoefte U te zeggen, dat wij niels hebben verzuimd wat mogelijk was om dit ziekenhuis zbo te maken, dat het met de beste inrichtingen van het land mag worden vergeleken. En wanneer ik dit zeg dan onwil lekeurig komt mij een woord van oprechten dank op de lippen voor den ho.oggeachten heer Cornelis van beek, Voorzitter van het Bestuur van het St. Elisabeth's Gast- of Zieken- hnis die op waarlijk vorstelijke wijze het mogelijk heeft gemaakt, dat dit ziekenhuis is tot stand gekomen gebouwd en ingericht zóo als het thans is. Wij betreuren zijn afwezigheid doch laat ons hopen, dat wij spoedig hem in ons midden mogen weerzien. Door deze stichting geachte heer Van Beek, hebt gij een plaats ui de gesehiedboeken van Amersfoort ver diend en met dankbaarheid zal bij het verre nageslacht Uw naam te Amersfoort in gezegend aandenken blijven. Ook U geachte dames en herren Regentessen en Regenten, en U hee- len leden der voorbereidingscommissie onzen dank vooi Uwe milde bijdragen Slaat mij toe geachte lieer en me vrouw Jan ilamers-Geerat rdts een oogenblik uw stille mildadigheid ge weld aan te doen door in hel bij zonder U hier te noemen voor het vele goede, dat gij hier bebt gedaan en waarvan om een voorbeeld te noemen, de fiaaie meubileering der kaprl tot bewijs kan strekken. En verder past het mij U heeren Burgemee-ter en Wethoudeisen leden van den Raad dezer Gemeente, een wooid van dank toe te spreken voor den krach tig en steun dien gij tot nu toe reeds aan net St. Elisabeth's Gast of Ziekenhuis hebt veileend. ij zul len niet vergelen, dat de Gemeente onmiddelijk bereid werd gevonden met ons een contract te sluiten om zich te vei binden, ook de zieken die van ge meentewege verpleegd moeten wor den, hier te doen opnemen. De welwillendheid vi n het Gemeen tebestuur werd ons nog duidelijker toen, bij de laatste Begrooting, de Raad besloot de St. Andriesslraat met hout te bestralen om het ver blijf voor de zieken hier zoo rustig mogelijk te doen zijn. Hartelijk dank baar zijn wij U voor den ons tot dusverre verleenden steun en mede werking. voor de ons tot hiertoe steeds betoonde welwillendheid en bij vooitduring bevelen wij ons daarin bij U aan. Dames en heeren, het gebouw dat Gij zoo aanstonds zult bezichtigen is niet van zelf uit deri grond verrezen. Eer de plannen rijp waren, zijn weken van ernstige studie, van wikken en wegen noodig geweest. De man die deze plannen heeft uitgewerkt, die rekening heeft gehouden met alles, die rnets verzuimde wat noodig was voor een goed ziekenhuis, die man is de bouwmeester Herman Kroes. Aan hem komt de eer van dit schoone plan toe. Vergun mij, bouwmeester Kroes, U hier onze oprechte geluk- wenschen aan te bieden met uw 111 alle opzichten prachtig geslaagd bouw werk. Waar dit het eerste Ziekenhuis is. door U gebouwd, hebt gij getoond, dal gij op dit gebied meester zijl. meester in den vollen zin des vvooids, zooals gij door Uw talrijke bouw werken U reeds op elk gebied dei architectuur als meester hebt doen kennen. Moge bet U gegeven zijn, nog vele jaren dit gebouw te zien als een der best geslaagde moderne zieken huizen. 't Is juist vandaag een jaar geleden, dat de eeisie spade voor den bouw werd in den grond gestoken. Flink en kalm is er sindsdien doorgewerkt en goed werk is er afgeleverd. Hulde daarvoor aan den flinken, royalen, eerlijken aannemer, den heer Bakke ren, en aan zijn bekwame uitvoerders, Damen en Anlhonissen. Mogen hun samen nog vele schoone gebouwen worden toevertrouwd en mogen zij het genoegen smaken, die ook naar hun genoegen te voleinden. Want dat zijn zij waard dat verdienen zij, omdat van hen degelijk, flink werk komt; getuige dit Ziekenhuis. Dames en heeren, wanneer gij aan stonds het gebouw' gaat bezichtig, n, verzoek ik U te willen letten op de keurige en meesterlijke wijze waarop de elektrische schellen met loebehoo- ren zijn aang bracht. Hrt was een aardige attentie van den student in de geneeskunde den heer Marius Jacobs en van zijn vriend den heer Antoon de Haas, aan het Bestuur van het Ziekenhuis aan te bieden, deze leidingen geheel belangeloos te leggen. Over de meesterlijke wijze, door geen vakman te verbeteren, waarop gij beiden, ge achte heeren Jacobs en De Haas, U van Uw taak hebt gekweten, kan slechts éen roep zijn. Den hartelijken dank voor uw welwillendheid voegt het Bestuur hier gaarne aan toe. Mag ik U ook nog even attent maken om uwe aandacht te vestigen op de eenig fraaie operatie-meubels en instrumenten door dr. C W. A. Essers, te Amsterdam, geleverd en die zeker met deze levering zijn nog betrekkelijk jonge firma plaats doet nemen in de lij van onze beste in- sti umentfabrieken. Eu ilians tot U geachte collegas hiei tegenwoordig een enkel woord Ik behoel U niet te zeggen, dat gij hier in dit Ziekenhuis alles zult vin den wat gij noodig hebt voor het behandelen uwer patiënten. Niets zal er aan het Bestuur aangenamer zijn dan te zien dat gij hier ook gaarne uw zieken behandelt. De zwaie laak van geneesheei-di- lecleui van dn Ziekenhuis is op mijne scuoudeis gelegd. Hoewel mij bewust van de groote verantwoordelijkheid daaraan verbonden, neb ik deze taak aunvaaid, zeker als ik ben dat Gij allen met de bijna spreekwoordelijk geworden collegialiteit die onder de medici te Arneisfoort beslaat, mij in die zware taak gaarne zult bijstaan. Vol vertrouwen beveel ik de belan gen van dit Ziekenhuis bij U aan Verzekerd van uwen steun van de medewet king van het Gemeentebe stuur en van de welwillendheid der inwoners van Amersfooit kan het niet anders of onder den onuiisbareu zegen van den almachtigen God zal liet St. Elisabeth Gast- of Ziekenhuis te Amersfoort beantwoorden aan zijn doel: de leniging van pijn en smarten het heil en de genezing der zieken En thans verklaar ik hei St. Eli sabeth's Gast- of Ziekenhuis te Aineis- foort geopend. Bij het memoreeren wat de Zusters van St. Joseph voor het oude en de heeren Van Beek, Hamers, achneci Kroes en zijn trouwe helpers voor het nieuwe Ziekenhuis hadden gedaan, weid spreker's rede telkens door applaus onderbroken. Daarna verzocht de burgemeester het woord om namens het gemeente bestuur dank en hulde te mogen brengen voor de buitengewone voort varendheid waarmede het plan van dit Ziekenhuis was gemaakt en uit- gevoeid. Spr. bracht mede een woord van ilank aan de legeulen van bet oude Ziekenhuis waarin de gemeente- patiënten kosteloos door de zusters van St. Joseph werden verpleegd en gedacht bij die thans ten doode op geschreven inrichting het aloude: »de mortius nil nisi bene." Menigmaal zat dit huis met angst, en beven worden binnengetreden veel leed zal er geleden, veel tranen zullen er gestort worden doch men vergele niet, dat het staat onder het patronaat van de H. Elisabeth, die haar leven wijdde aan zieken en armen en van wie gezegd wordt, dat al haar gaven tot haar teiugkeerden in den vorui van bloemen in haar schoot. Moge naar het voorbeeld van deze hooge vrouwe, wier fraaie beelteni- de gevel siert, aan menige pauëni hulp en ti oost en liefde worden gebracht en moge Gods zegen in rijke mate rusten op dit gebouw en op hen, die er in arbeiden tot heil hunner mede- menschen, Dr. Schreuder brachtdaarna, namens de collega's geneesheeren een woord van oprechte hulde aan Dr. Jorissen voor hetgeen hij voor de inrichting van dit Ziekenhuis had gedaan en sprak mede den wensch uit dat hunne arbeid in dit Ziekenhuis rijke vruchten mocht dragen en vele patiënten er hulp en genezing mochten vinden. Pastoor Fock dankte voor het ge sprokene en voegde mede den wensch daaraan toe dat Gods zegen op deze Stichting moge rusten eu zij tot een zegen voor Amersfoort mocht worden. Nadat door de fotograaf Van dei- Pol eene opname van de vergadering was gemaakt en de eerewijn was rondgediend werd tot bezichtiging van het gebouw overgegaan. Wat nu de inlichting betreft deze is in koit als iolgi: Rechts van de fraaie ruime vestibule is de legeiitenkamer. In hit ve trek. ruim en eenvoudig opgetrokken, be vinden zich de naamlijsten van regen ten en regentessen vanaf 1572. Van uit de regentenkamer komt men in de afdeeling polykhniek met spreek- en kleedkamers, alsmede een afdeeling voor oogziekten. Een ruime inrijpoort geeft aan deze zijde van het gebouw gelegenheid om patiënten te ontvangen, die per rijtuig worden binnengebracht. De aan deze zijde verboi.den vleugel bevat voorts: bad-, kleed- en verple gingskamers. Aan de linkerzijde der vestibule vindt men allereerst een ruime wachtkamer, een kamer voor de moeder-overste, de groote keuken en bijkeuken. De vleugel aan deze zijde van het gebouw bevat diverse verplegingskamers voor patiënten Ie en 2e klas. Op de eerste verdieping die men per lift. of langs den trap kan bereiken vinden we eerst de afdeeling voor kinderziekenverpleging. Verderop het laboi atorium, en daarachter de opera- tie-vertiekken. In een der vertrekken daarvan, het kleinste, worden bewaard de instrumenten voor opeiatieve be handelingen, een verzameling van het nieuwste wat de wetenschap als hulp middelen noodig heeft. Daarop volgt de kamer met inrichtingen voor het sterehseeren en daarnaast de eigenlijke opeiatiekamer Ook bier heeft de practischa geest, die trouwens overal in dit gebouw blijkt, alles aangebracht, wat kan inedevvei ken in het belang der hygiëne Door dubbele ramen wordt tocht ge heel buitengesloten. Door mechanische inrichtingen is de geneesheer in staat om kranen te openen of vloeistollen uit flesseben te laten loopen, zonder daaibij van de handen gebruik te maken. Ook besmettelijke verbandsioilen en dergelijke kunnen onmiddelijk on schadelijk worden gemaakt, door ze in een daai toe aangebrachten koker te werpen, waaidoor ze vallen in de vuren der heetwaterinrichting. De geheele bovenverdieping van dezen vleugel is bestemd voor de mannenafdeeling,de tegenoverliggende vleugel voor de vrouwen. Aan de andere zijde, dus voorbij de kinder- afdeeling, bevindt zich een toegang tot het koor van de kleine kapel Een wenteltrap voert hier tot de 2e étage, waar de verblijven zijn voor de zusters-verpleegsters. Verder zijn op deze verdieping nog linnen-, naai-, strijk- en vveikkamers aangebracht. Door het geheele gebouw ligt een centrale verwarming, die de tempe ratuur in de verschillende lokalen en gangen van 15 tot 30 graden Celsius kan opvoeren, bij een minimum temperatuur buiten van minus 15 graden C'. Voorts voorziet een warm- vvaterini ichting de meeste lokalen van heet water. De door eenige stadgenooien ten bate der noodlijdenden, ten gevolge van de schipbreuk der Berlin" gege ven literair-rnuzicale soireé beeft een bang saldo opgeleverd van f180. In eene j.l. Zondag gehouden bijeenkomst der R -K. propagandaclub «Leo XIII" sprak de heer Loisink, kapelaan te Hilversum, over «het Vereenigingsleven." De winkelier A v M. aan de Langestraat alhier is voor hel lei »er>preidmg in vooriaad hebben van voor de eerbaarheid aanstootelijke hriefkaai ten door de Ariondissements- rechtbank te Utrecht verooideeld tot 6 weken gevangenisstraf. De R.-K. Volksbond hield j.l. Zondag baar halfjaarlijksche vergade ring Aan het verslag van den secre taris ontleenen wij het volgende: De vereeniging telt thans 168 leden, 18 minder dus dan op 1 October j.l. Eenige waardeerende woorden wer den gewijd aan den overleden be schermheer, pastoor Berk. Gememoieerd werd, dat door som mige vakvereenigingen pogingen in liet werk zijn gesteld.om heterearbeids- voorwaarden te vei krijgen bij den bouw van den nieuwe R.-K.kerk, kloos ter en school en van het St. Pieters- en Blok lands gasthuis. De liuancieele commissie rapporteer de, dat de geldmiddelen in orde waren. Alleen meende zij op zuinigheid te moeien aandringen. Ten -lotte werd be-loten aan pastoor liuoriieinan te verzoeken als beschei m- lieer te willen optreden. Naar wij uit goeden bron ver nemen zal hef jaarlijksche gymnastiek- feest in het middengewest en het Nederl. gymnast, verbond in den a s. Zomer alhier gehouden worden. Met ingang van 15 April a.s. zijn tot agent van politie 3e kl. alhier be noemd J. v. d. Schaaf, thans agent van politie te 's Hage. B. Mengerink, thans korporaal der huzaren. De rijksveldwachter van den Hoogen wordt overgeplaatst van Amersfoort naar Leusden. H. V. C. Quick II 2—4. Zondag j 1. ging II. V. C. bij Quick te gast en kreeg helaas klop. Om half di ie stellen beide Amers- foortsche partijen zich onvolledig op. Direct na aftrap is Quick de meerdere waaruit een goal ontstaat; even daarna valt hun een strafschop ten deel die niet benut wordt. H. V. C. her stelt zich spoedig doch zonder resul taat. De roodwitten trachten de leiding te vergrooten wat hun gelukt door nog 2 punten te maken. En zoo gaat rust in met 30. Na rust begint H. V. C. overweldigend op te treden Uit een voorzet van v. Zuilen komt de eersteling van H. V. C. op de wereld spoedig gevolgd door een tweede. Dan begint zich Quick langzamerhand te herstellen en valt haar een strafschop ten deel die nummer 4 wordt. Na eenige minuten hard werkens fluit de scheidsrechter tijd zoodat Quick won met 4—2. Gelijk spel (44) had beter de ver houding weergegeven. Wij maken onze geachte lezers attent op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Holland- sche Credietbank (Naaml. Venn, kapi taal f 500.U00.waarin de zéér voor- deelige Congo-Loten, op maandelijk- sche afbetalingen van f I. f2.en f3.worden aangeboden. De trekkingen dezer loten, waarvan de eerstvolgende reeds op 20 April a s. hebben 6 maal 's jaars plaats met Hoofdprijzen van Frs. 150.000Fis, 100 000- Frs. 50 000—, Frs 20.000 enz.Zooals uil de adveitentie blijkt, is dit geen loterij, maar een voor- deelige geldbelegging, waaraan hooge prijzen verbonden zijn, welke prijzen in hun geheel (niet 'la of deel er van) aan den rechthebbende toe- behooren. Dat door groote firma's in Hperen- en Kinderkleeding steeds reusachtige reclame wordt gemaakt is van algemeene bekendheid. Niet altijd geschiedt zulks echter op de meest practische manier. De firma Kreymborg Co. is op dit gebied al zeer gelukkig in haar keuze. Zoo kwam ons nu weder een geiltustreerde piijscaialogus in handen uitgevoerd op een wijze, dat men bij het door bladeren, zelfs bij een niet directe behoefte, er als van zelf toe komt. het een of andere kleedingstuk te kiezen. De firma zend op aanvraag gaarne aan eiken belangstellende een exem plaar. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis tan belanghebben den, dat de blanco verzoekschriften tol het bekomen van jachtacten, visch- acten en kostelooze vei gunningen om te visschen benevens voor de regis tratie van eendenkooien en duiven tillen, alle werkdagen van's voormid dags 10 tot 3 uur des namiddags, ter secretarie veikiijgbaar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het be lang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriften, behoor lijk ingevuld, vóór den 1. Mei aan staande ter voormelde plaatse inte- leveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vóói het seizoen 1907/1908. Amersfoort, den 8. April 1907, De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. 384«te STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 8 en 9 April 1907. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 6323. Prijzen van f 30. 2292 2322 3510 4709 4730 4735 6305 6579 6587 15255 15888 17052 17065 17069 20015 20017 20026 20355 20367 20373 en 20800. Te zamen 22 prijzen. De Finsche vrouwen hebben van haar kiesrecht (link gebruik gemaakt en zij zijn er in geslaagd een aantal vrouwen in den nieuwen Landdag ver kozen te krijgen. De berichtgever te Helsingfors van de «Köln. Ztg." meldt reeds de verkiezing van elf vrouwen, van wie een behoort tot de Zweedsche een tot de Jong-Finsche, drie tot de Oud Finsche en zes tot de sociaal democratische partij Onder de ver kozen vrouwen bevinden zich vijf on derwijzeressen, terwijl vijf gehuwd zijn. Blijkens een later bericht aan de Franscbe bladen zijn in het geheel negentien vrouwen gekozen, van wie negen sociaal-democraten zijn. In het geheel zijn gekozen, 80 so ciaal-democraten, 50 Oud-Finnen, 25 Jong-Finnen, 24 leden van de Zweed sche partij, 11 agrariërs en twee cbris- ten-demokiaten. Carnegie heeft een aardigen, oor- spronkelijken Inval gehad. In zijn weel derig ingericht paleis aan de Fifth Avenue" te New-York heeft hij een middagmaal aangeboden aan 100 pa troons en 100 arbeiders uil verschil lende rakken. Hij heeft toen liet ge sprek op de stakingen gebracht, en getracht zijn gasten te overtuigen, dat zij geen vijanden zijn, maar elkaar aanvullende workersdat hun belangen meer dezelfde dan strijdig zijn, en dat beiden evenzeer lijden door hun voortdurende oorlog. De berichten melden niet wat de uitwerking was van deze poging tot verzoening. Landsverdediging. Naar «De Tijd" verneemt zou bij het gereconstrueerde kabinet het plan bestaan tot verwezenlijking zijnerdenk beelden op militair gebied het mid del te baat nemen van herziening der Militiewet. Op do Velusche heideveldenw worden nogal eens eigenaardige histo rische ontdekkingen gedaan. Verleden jaar werden onder Ugche- len nabij Apeldoorn bij het graven verscheidene fraaie gouden muuten ontdekt In de buurtschap Brink en Orden stuitte men onlangs bij het ploegen op een fuudeering welke af komstig bleek te zijn van een kasteel uit lang vervlogen eeuwen. Thans eenige weken geleden, heeft men tusschen de heuvelen in dezelfde buurtschap kuilen gevonden, waarin een groote hoeveelheid rnetaalslakken onder de dikke aardlaag verborgen waien, In het geheel heeft men drie van deze kuilen op 100 meter afstands van elkander gelegen gevonden. Waarschijnlijk hebben op deze plek ken oudtijds hoogovens gestaan en werden daar wapenen, enz. gesmeed. Fabrieken hebben op deze afgelegeu woeste heuvelen nooit gestaan. Aan eon deskundige op het gebied vau Veluwsche oudheden is om in lichtingen gevraagd. RECLAME. DE DANKBAARHEID VAN EEN BEWONER VAN UTRECHT. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch__ dat velen nut mogen trekken van hare artérvinding, machtigt ons een inwoner van.Utrccht haro volgende verklaring te publiceefen. Mejuffrouw ter Want, wonende Bloemstraat 8 te Utrecht meKtt ons: Ik ben erVan over tuigd dat U tyjhng zult stellen in de merk waardige genezf&lg door middel van UVe Eoster s Rugpijn Nicrèn PiUen. Toen ik, Uw pillen begon in te nemen, had ik reeds verschillende jaren last gan een nierziekte. Dff pijn in den rug en in "de zijden maakte hól minste werk mij dikwijls gehéel onmogelijW Ik leed veel aan zwaje hoofdpijn, en ik" had 6teeds een terneerdrukkend, verinwkr gevoel vooral in de beenjn. De urine liet bezinksel na en of schoon Jik veel hiervoor onder behandeling geweest-' was, had ik met al de ingenomen medicijfen niet veel resultaat. Een mijner ken nissen 7 raadde mij a^jreen proef te nemen met lister's Rugpjjff Sieren Pillen. En dit redding^vant d; lelijk na de inname bckwaA" ik verLifhting ei na zes dagen was ik reeds zoo Voed als h( steld. Het zal mij steeds hen genoegen zijn :en ieder in te lich ten,- die-rfT hetzelfde gevil mocht verkeeren. Ik ondergeteekende ver laar dat het hoven- staande waar is en macl ig U het publiek te maken op elke wijze die I goed dunkt. Het is rugpijn, waarn de het gevaar een aanvang neemt, llugpijn i het eerste ^en zekere teeken van nierziekte. Fo er's B-ugpiin Nieren Pillen gonezen de rugpiji herwijt ze de nieren in orde brengen die zie, "daaronder bevinden, want inderdaad zijn het e nieren, die de pijn veroorzaken en niet do rug, Verzeker U dat men U de JjWw—Foster s Rugoijn Nieren Pillen getljjfttlfde dio Me juffrouw ter Want gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a /1.75 voor itn gf /10. voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2