BIJVOEGSEL Nieuwe AmersfoorlsGlie Coarant Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van ZATERDAG 13 APRIL BEHOORENDE BIJ DE Naar men ons meledeeld, zijn door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven gehooid twee Bestuurs leden van alle vakvereenigingen, die bij den Raad requestreerden oni wijzi ging der voorwaarden in Gemeente- bestekken. Tegen een 22-jarigen jongen, die uit brooddronkenheid den Wilhel- mina boom beschadigde, door daar van een der takken af te rukken, is deswege proces-verbaal opgemaakt. Is het gerucht, dat rondgaat, waar, dan zal H. M. de Koningin- Moeder reeds in de 2e helft der maand Mei het Paleis te Soestdijk betrekken. Het hier garnizoen houdend 4e eskadron van het'le regiment huzaren zal van 13 Augustus tot 9 September manoeuvreeren in Gelderland en Over- ijsel. Aan de groote manoeuvres op de Veluwe zal dit jaar voor het eerst worden deelgenomen dooreen afdeeling veld-mitrailleurs. Bij het Donderdag te Utrecht ge houden examen voor de akte onder wijzer, zijn o m. geslaagd de heeren G. A. J. Kuijnljesen J. A. van Wouden berg. Mevrouw de wed. mr. Cock Bloinhofl, onlangs te Utrecht over- le'en, legateerde aan de vereeniging «Liefdadigheid" een bedrag van f 500. De veemarkt was ditmaal slecht bezocht. Aangevoerd waren ongeveer 30 stuks. Vette koeien golden van f 150f200. Kalf -160—-210. Guiste -130150. Kalfvaarzen - 150- 175. Guiste n it n - 110--140. Stieren n 60'120. Pinken n - 6090. Zaak notoris Vos.,. Gelijk reeds door ons gemeld is zal de zaak tegen den voormaligen notaris A. Ni J. Vos op 16 Mei as. in be handeling komen voor de rechtbank te Utrecht. Negen en vijftig getuigen zullen worden gedagvaard, terwijl als verdediger zal optreden jlir. mr K. J Schorer, advocaat en procureur te Utrecht. Aan de lijvige dagvaarding ontleenen wij het volgende: Den beklaagde wordt ten laste ge- legd dat hij te Amersfoort in het tijds verloop van omstreeks Mei 1901 tot omstreeks September 1906 uit een gesloten kistje, in gebruik bij me juffrouw G. L. Evers, na het slot van dat kistje te hebben geopend meteen sleutel, niet bestemd tot het openen van dat slot, met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen, na te melden aan ge noemde julTiouw Evers, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, toebehoorende effecten en geldwaar dige papieren, te weten 16 obligaties, welke in de dagvaarding nader worden omschreven, hebbende hij althans ter plaatse en ten tijde voormeld opzette lijk bovenomschreven aan genoemde juffrouw Evers, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, toebehoorende effecten, welke hij in een gesloten kistje, zonder dat hem daarbij de passende sleutel was toevertrouwd, voor haar ter bewaring onder zich had, wederrechtelijk zich toegeëigend, als beer en meester daai over beschikt en ten eigen bate aangewend, bij het plegen van welke feiten hij gebruik heeft gemaakt van de macht, gelogen beid of middel hem door zijn ambt als notaris geschonken (krachtens ver wijzing) dat bij, notaris te Amersfoort zijnde, omstreeks Januari 1905 aldaar, na van Christina Hekking als uitvoerster, van de uiterste wilsbeschikking en beredderaarster van de nalatenschap van Machteld Anna Aalders, weduwe Johanna Dommershuizen, overleden Amersfoort 6 Juni 1904, de tot dien boedel behoorendo geldwaarden in banden te hebben ontvangen, ten einde dien boedel te beredderen, op zettelijk van die waarden, een bedrag van f 1000, door genoemde erflaatster als legaat vermaakt aan Maria Rijnalda Elisabeth tlogeboom, en mitsdien aan deze, althans aan een ander dan aan hem, A. N. J. Vos, toebehoorende, welk geld hij op bovenomschreven wijze onder zich had, lene nde dit binnen 6 maanden na gemeld over lijden aan genoemde legatarisse of haren wettelijken vertegenwoordiger of rechtverkrijgende uit te keeren, en aan haar te verantwoorden, weder rechtelijk zich heeft toegëeigend, niet verantwoord en ten eigen bate aan gewend hebbende hij hierbij gebruik gemaakt van de macht, gelegenheid en middel, hem door zijn ambt ge schonken (krachtens verwijzing); dat hfi te Amersfoort, tijdens hij aldaar notaris was: 1 omstreeks 27 October 1898 op zettelijk ongeveer fl938.66'/i, toebe hoorende aan Gijsbertus van Hamers- veld, diens broeder Theodorus en diens zuster Maria, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welk geld genoemde Gijsbertus van Haraersveld onder hem. beklaagde, bad gelaten ter aflossing eener hypotheek met rente en onkosten en dat hij boven dien tegen geldelijke vergoeding on der zich had, wederrechtiglijk zich heeft toegeëigend, niet gebruikt lot gemelde aflossing en ten eigen bate aangewend 2. bij uiterste wilsbeschikking van Francina Feldman, wed. dr. Jan Kooij. dd. 15 Maart 1837, tot opvolgende executeur-testamentair in den boedel van die ei Raatster benoemd, bij ge breke van den in de eerste plaats benoemden uitvoerder en boedelbe- redderaar mr. H. C. Vos welke laatste is overleden 9 April 1901, en na in gemelde hoedanigheid en als bewind- oerder over een met vruchtgebruik bezwaard tot dien boedel behoorend kapitaal groot ongeveer f 28.673.24Vi, de tot dien boedel behoorende gelden onder zich te hebben gekregen en in hezit te hebben genomen, na ge- melden 9 April 1901 van die gelden opzettelijk ongeveer f 28.673 24Vj of althans ongeveer f28 643 25, toebe hoorende in onverdeelden eigendom aan de in bovenvermeld testa ment benoemde erven, waaron der Engelina Gerardina Hatrendorf, huisvr. H. v. Raam en Wilhehnina Fredpnka Hartendorf huisvr. D. J. Dieder>chs, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, welk geld hij ter plaatsing op één der grootboeken van de Nederlandsche Werkelijke Schuld als bewindvoerder onder zich had, wederiechtelijk zich heeft toe geëigend, niet verantwoord en ten eigen bate aangewend. Punt 3 der dagvaarding betreft de wederrechtelijke toeëigeningomstreeks het laatst van het jaar 1903 van onge veer f2000, beklaagde door J. A. Schoterman afgedragen ter aflossing eener hypotheekpunt 4, de weder rechtelijke toeëigening van een bedrag van f600 uit de nalatenschap van Johanna Maria Diks, weduwe Herma- nus Overgoor, welk bedrag door haar was vermaakt als legaat aan de toen maals minderjarige kinderen van J. Th. Overgoor, Maria Agnes, Maria Agnes Wilhelmina en Johanna Elisa beth Maria; punt 5, de wederrechte lijke toeëigening van f2500 hem door Jan Hilhorst afgedragen ter aflossing eener hypotheek, ten laste van Hilhorst voornoemd, en ten bate van J. A. N. Everts. Punt 6. dat bekl., na door de arrondissements rechtbank te Zwolle den 13en December 1904 te zijn benoemd tot bewindvoerder over het krachtens den 6en September 1899 verleden testament van Lamberta Maria ten Brink aan de kinderen van Frans ten Brink, genaamd Theodorus Wencislaus Jacobus Johannes en Bar bara Wilhelmina Aleida Maria toeko mende gedurende hunne minderjarig heid, en na in gemelde hoedanigheid ten behoeve van die minderjarigen, omstreeks Maait 1905, Maart 1906 en September 1906 telkenmale onge veer f78, vanwege de administratie der Grootboeken der Nederlandsche Werkelijke Schuld te hebben ontvan gen, na gemelde data, opzettelijk ongeveer 4 maal f 76 57 toebehoorende aan die minderjarigen, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welk geld hij in gemelde hoedanig heid onder zich had, ten einde dit voor hem te beleggen, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend, niet verant woord en ten eigen bate aangewend Punt 7. Omstreeks 5 November 1906 of omstreeks begin Juli 1906 te Utrecht, na ten kantore van de firma V'aer en Kol een trommel inhoudende ellecten, toebehoorende aan mevrouw de weduwe De Ridder, onder zich te hebben gekregen, teneinde daaruit be paaldelijk hem aangewezen geldswaar dige papieren, o. a. aaudeelen in de Hollandsche Hypotheekbank tot zich te nemen en voor baar te beheeren, opzettelijk, 19, althans 9 obligatiën k500 Lire der Zuid ItaliaanscheSpoor- weg-maatscbappij, toebehoorende aan genoemde weduwe, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, uit dien trommel tot zich te hebben ge nomen, wederrechtelijk zich toegeëi gend en ten eigen batte in prolonga tie gegeven of doen geven bij de firma Van der Zoo de Jong en Van Ophoven to Amersfoort, althans met het oog merk tot wederrechtelijke toeëigening weggenomen. Punt 8. Na op 25 Augustus 1906 te Nijkerk van Gijsbertus, Gijsbertha en Einikje van Koeverden of van een of meer hunner 6 in de dagvaarding omschreven obligaties alle metjcoupor.- bladen en talons, in ieder geval een bedrag van ruim f7000, in bewaring of wel ter leen te hebben ontvangen onder verplichting dezelfde stukken terug te geven. Op of omstreeks gemelden 24 Augustus 1906 opzettelijk die aan de genoemde Van Koevorden's althans aan een ander dan aan hem, be klaagde, toebehoorende geldswaardige papieren wederrechtelijk zich heeft toegeëigend, valschelijk heeft opge maakt of doen opmaken, met het oog merk om die valsche geschriften als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Punt 9. Omstreeks 29 Augustus 1900 een onderhandsche acte van volmacht ten name van Grietje van Ravenhorst op H. R. Struve om na mens haar toe te stemmen, onder af standdoening der rechten van hypo theek, in de algeheele doorhaling en vernietiging van twee hypothecaire inschrijvingen ten laste van Salomon Mozes Kool, kruidenier te Amersfoort, één groot f3500 en ééne groot f500 en deze acte valschelijk met den naam G. van Ravenhorst beeft onderteekend. Punt 10. In voormelde qualiteit omstreeks 4 December 1900 een authentieke acte d d. 4 December 1900, waarbij H. R. Struve, als gemachtigde van Grietje van Ravenhorst onder afstanddoening der rechten van hy potheek, verklaarde toe te stemmen in, en machtiging te verleenen tot algeheele doorhaling en vernietiging van de sub 9 omschreven inschrij vingen, wetende hij, beklaagde, dat genoemde H. R. Struve door G. van Ravenhorst daartoe niet was gemach tigd en dat het geschrift, waaraan Struve voormeld zijn hoedanigheid van gevolmachtigde heette te ontlee nen was valsch. Punt 11. Op na te melden data opzettelijk van de sub. 9 en 10 om schreven valsche geschriften heeft gebruik gemaakt, of doen maken, als waren zij echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kon ont staan. Punt 12. Aldaar, in den loop van het jaar 1900 of 1901 opzettelijk ongeveer f 4000 door Salomon Kool onder hem, beklaagde, gelaten, ten einde daarmede af te lossen een hy potheek tot dat bedrag ten laste van genoemden Kool, en ten behoeve van Grietje Ravenhorst, welk geld toe behoorde aan Kool voornoemd, weder rechtelijk zich heeft toegeëigend en ten eigen bate aangewend. Of te Doorn op of omstreeks 23 December 1905 in zijn hoedanigheid van notaris te Amersfoort, valsche lijk heeft opgemaakt en verleden, met het oogmerk om die valsche ge schriften als waren zij echt en on vervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan Punt. 13 Een authentieke acte vau schuldbekentenis met bypotheekstel- lingt en laste van Geertruida Elisabeth Broedelet en Catharina Maria Broedelet en ten behoeve van Petronella Aretsen weduwe van Gerrit Johannes van Dam door opzettelijk valschelijk in strijd met de waarheid daarin als bedrag waarvoor genoemde schuldenaressen wegens geleend geld verklaarden zich te verbinden, te vermelden een som van f6000, zeer wel wetende, dat zij zich slechts schuldig verbonden voor een bedrag van f3000 eu door daarin eveneens opzettelijk in strijd met ae waarheid te vermelden, dat mede voor hem beklaagde, als notaris, is verschenen denotarisklerk Jan Hnisinga en dat deze verklaarde als mondeling lasthebber van de schuldeisoheresse gemelde schuldbekentenis tot dat be drag te accepteeien. Punt 14 Een borderel, ter inschrij Ting van deze hypotheek! n de open bare registers gehouden ten kantore van hyphotheeken aldaar. Punt 15. Op of omstreeks 29 De cember 1995 opzettelijk van de sub 13 en 14 omschreven valsche geschrif ten heeft gebruik gemaakt als waren zij echt eu onvervalscht uit welk ge bruik eenig nadeel kon ontstaan. Punt 16 betreft de wederrechtelijke toeëigening op of omstreeks 29 Decem ber 1905 van ongeveer f3000, toe behoorende aan genoemde weduwe G. J. van Dam, welk geld bekl. van deze met meerder geld ontvangen had, teneinde dit voor haar in hypotheken te beleggen. Voorts dat bekl. of elders hier te lande op of omstreeks 30 Augustus 1906 in voormelde qualiteit opzette lijk valschelijk heeft opgemaakt met het oogmerk om dat valsche ge schrift als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan, een authentieke akte, houdende toestemming van Hendrika Hoogland, weduwe van M. Diderichs, tot doorhaling van eene hypotheek, onder afstanddoening van het recht van hypotheek, ten haren behoeve en ten laste van Aart van Weerhorst, groot f500, valschelijk in strijd met de waarheid daarin ver meldende, dat genoemde weduwe voor hem, beklaagde, als notaris was ver schenen, dat deze acte door hem ten svoonbuize van haar was verleden, en dat zij verklaard heeft die acte niet te kunnen teekenen, wegens te sterke beving. Punt 18. Opzettelijk van het sub. 17 omschreven valsche geschrift beeft gebruik gemaakt, als ware bet echt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Punt 19. Na of omstreeks 26 Maart 1906 van de Winschoter Hypotheek bank ongeveer f 1300 te hebben ont vangen, teneinde dit bedrag op hypo theek te stellen op onroerend goed van Mathijs van Weerhorst, en na daarvan ongeveer f800 te hebben afgedragen aan de rechthebbenden, daarna opzettelijk de resteerende f 500, die toebehoorden aan genoemden Van Weerhorst, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welk geld deze onder hem had gelaten, ten einde daarmede af te lossen een hypotheek tot dat bedrag ten behoeve van de weduwe Diderichs voormeld, weder rechtelijk zich heeft toegeëigend, niet verantwoord en ten eigen bate aan gewend. C. Valschelijk heeft opgemaakt, met het oogmerk om die valsche geschriften als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan, een aantal authentieke (hy pothecair) acten, welke in de punten 20—27 der dagvaarding worden om schreven, doch welke wij met bet oog op onze plaatsruimte hier niet allen kunnen vermelden. D. Op na te melden data opzettelijk van de sub 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 en 27 omschreven valsche ge schriften heeft gebruik gemaakt, als waren zij eebt en onvervalscht, uit welk gebruik eenig nadeel kon ont staan. Bij het plegen van alle welke boven vermelde strafbare feiten hij als notaris gebruik gemaakt heeft van de macht, gelegenheid en middelen bem door zijn ambt geschonken. Voetbal. Voor de 1ste klasse U. P. V. B. gaat Zondag a.s. »H. V. C." I naar Utrecbt om zich met «Kampong" I te meten. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 14 April geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm 10 uur, Ds. de Meijere. Remonetrantsche kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/t uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidaingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink, Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V« uur, lezen. 's Av. 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Woensdagavond a. s. zullen de kinderen der zangschool van de Open bare Lagere Scholen aan de Beek straat eu Koningstraat hunne jaar- lijksche uitvoering geven in de con certzaal «De Arend". 384ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 10 en 11 April 1907. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f2000 op No. 2299. Prijzen van f30. 2333 2334 3518 6580 15254 20023 20032 en 20353. Te zamen 9 prijzen. De derde klasse trekt van 2225 April 1907. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, IS April 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Ippelen 10.a f 0—Peren f0.a f0.Klei- tardapp. f 0.00 k f 0 Zandaardapp. f1.80 k f 2 Hoendereieren f 3.10 a f 3.50 per 100 st Eenden r U.a f O.Boter f 1.10 k f 1.25 per kilo. Mar garine f0.fO.OO. Zoetem. kaas f Kippen F0.90 a f 1.30 Kuikens f0.— a fO.OO Piep kuikens f0.00k fO.OO Ganzen f0.f0.Eenden fl.00 a f 1 20 p.st. Jonge fO.OO af0 00. Hazen tO.OO k f.0Wdde konijnen fO.OO k fO.OO lamme f0.80 a fl.20 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f 18.00 a f25 00 Varkens r. export f9.a f 13.Zeugen f50.f70.Biggen f 9.k f 13.— Schrammen f 00.a f 00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— f000.— Kalf koeien f 0,00 k fO.OO Kalf vaarzen f00.— a fUO.— Os f000.— k f000,— Pinkstieren f 000.— k f 000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelenheet. Perenheet. Kleiaardappe- len, 1*20 heet. Z^ndaardappelen130000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren; 1200 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 40 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 30 zeugen. Te VeeDendaal beeft Donderdag nacht een grooten brand gewoed. De sajetfabriek van de Gebrs. Van Woudenberg is geheel in asch gelegd. De fabriek is gebouwd in 1884 door w(jleo den beer D. van Woudenberg, den vader van de tegenwoordige eigenaren. Zij is sedert dien tijd ver schillende malen vergroot en uitge breid, en het vorige jaar nog voorzien van de nieuwste ketelinrichtingen. Thans zijn alle machines en werktuigen in oud ijzer veranderd en liggen met pijpen, ijzeren balken en stangen door en over elkander, zoodat bet geheel zich voordoet alsof er tusschen de verschillende soorten van machine- deelen een wanhopigen strijd heeft plaats gehad, die geëindigd schijnt met den ondergang van allen en alles. De schoorsteen en ook de muren, hoewel gescheurd, zijn bijna geheel blijven staan. Ook is de zwart- (niet de bont- en blauwververij) ververij met de wolbergplaats behouden ge bleven. De schade, die door beurspolis verzekerd is, is aanzienlijk. Het schijnt thans vast te staan dat do brand ontstaan is boven den ketel, alwaar die ruimte tevens wordt benut voor drogerij. Op diezelfde plaats werd voor ruim een jaar toevallig door een beambte van het Holl. Spoor 's avonds bij het naar buis gaan ook reeds een begin van brand ontdekt, doch is toen gebluscht kunnen worden met eigen brandspuit en door eigen personeel. Nog kunnen wij nader melden omtrent de nering- of bedrijfsverzeke- ring, dat deze hoofdzakelijk bierin bestaat dat het werkvolk (een 180 personen) circa een half jaar zijn volle loon kan worden uitbetaald. Wanneer dus de afnemers die nu, hetzg deze door de firma of door zichzelf op andere wijze zullen worden bediend, na wederopbouw der fabriek zich hun oude prompte leverantiën maar weer willen berinneren, dan zal de ramp voor Veenendaal nog wel weer te boven zijn te komen. Niet valsche guldens! Te Enschede deponeerde iemand op het politiebureau een paar nieuwe guldens van 1906; ze leken hem valsch, niettegenstaande de klank zeer zuiver was. Maar er ontbrak onder het wapen «100 c dat men op al de oudere guldens aantreft. Spoedig na bet bekend worden van die ont dekking waren er anderen, die ook van deze stukken in bezit hadden en men dacht natuurlijk aan valsche munters. Ontnuchterend klonk de officieele mededeeling, dat de stukken «echt" zijn. Guldens, z 10 pas van de Munt ontvangen, misten eveneens de «100 c." Het blijkt nl., dat de gul dens, in 1904,1905 en 1906 geslagen, alle die «100 ct." missen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5