BUITENLAND KORT EN GOED. Plaatselijk Nieuws. Kruis, te Amsterdam,voor Zuid- Holland: df. -J. C. J. Biörens de Haan, lid van het iïooMOestüür- VaJT~hëT Nederlandsche Roode Kruis, te Rotter dam, en dr. A. A. Quanjer, dirigeerend officier van gezondheid de kl., te 'sGravenhage: voor Noord-Brabant en Limburg: dr. G. W. Bruinsma te Teteringen (Breda). Gelijk bekend is, verbinden de predikanten der Engelsche Staatskerk zich om nu en dan, op een vooraf aangewezen Zondag, te preeken over een door de kerkelijke overheid bij zonder belangrijk geacht onderwerp. Zoo is in de kerken van Engeland door de geestelijken op denzelfden dag wel gepredikt over de beteekenis van den Bijbel (vandaar dan het woord «Bible- Suuday"), over de viering en heiliging van den rustdag («Sabbatli-Sunday"), over de waarde van de geheelonthou ding (Temperance-Sunday'over het wvtk der zending (oMission-Sunday)". Deze gewoonte der Engelscben vindt tegenwoordig ook in ons land navol ging Zoo verbinden zich vele vrijzin nige predikanten om op den eersten Zondag in Mei (op 5 Mei a.s.) de aan dacht hunner hoorders te bepalen bij het doel en den arbeid der in 1886 door Dr. G J. D. Mounier en Prof. Dr. J. Knappert opgerichte «Ver eeni- ging tót steun van verwaarloosden en gevallenen". Dit geschiedt dan op aansporing van het hoofdbestuur van genoemde vereeniging, dat met genoegen terug denkt aan de op den «Steun-Zondag" van 1906 in vele kerken gehouden collecte, welke toen f3500 heeft op gebracht. Het hoofdbestuur verzoekt namelijk ook nu aan alle predikanten, die den arbeid der vereeniging «Tot Steun" willen bespreken en aanbevelen, om in de door hen te leiden godsdienst- oefeningeene inzameling tedoen houden Er is altijd veel geld noodig. Maar vooral nu is er behoefte aan middelen, wijl de oprichtingskosten voor het vierde Doorgangshuis «Nieuw Veld zicht" de andere drie Doorgangs huizen heeten: «Veldzicht",en «Bosch- zicht", te Apeldoorn, en «Beekzicht", te Epe ongeveer f35,000 zullen bedragen. Het hoofdbestuur noemt de zaak der kinderbescherming «aller zaak, en de zorg voor verwaarloosden en veriatenen een schoone vertolking van naastenliefde, openbaring van dieper bewustwordend godsdienstig leven." De Ommerschans afgebroken. Men schrijft van de Balkbrug aan de «Zw. Crt." Onze streek heeft weder een «monu ment" verloren, waaraan herinneringen van velen in geheel den lande vast- knoopen. Het is de oude Ommerschans. Na gedurende een kleine 20 jaren on gebruikt te zijn geweest weid het ge heel den 3 Januari j.l. bij inschrijving verkocht aan de h.h. W. ter Haar en H. Snijders te Avereest. Een 30-tal arbeiders werden aan het werk gezet en binnen 2 maanden lag het geheele gebouw tegen den grond. Bovenge noemde heeren verkochten de afbraak bij gedeelten en een aardig gezicht bood in de laatste maanden de anders tamelijk stille Ommerschans aan. Tal- looze karren reden onophoudelijk af en aan om hout en steen te vervoeren terwijl de breede «gracht" een kleine haven geleek gevuld met bokken, schuiten en schepen, die ook hun deel kwamen halen. Nog slechts eenige puinhoopen liggen op de plaats, waar vroeger het hoofdgebouw verrees. Ook dit laatste overblijfsel zal spoedig ver dwenen zijn, zoodat dan nog slechts eenige bijgebouwen, in gebruik bij bet Rijksopvoedingsgesticht «Veldzicht", zullen wijzen op zijn vroeger bestaan. Men schrijft uit Haarlem: Zooals 't andere jaren wel is in de omgeving van Haarlem, als de hyacintenvelden op hun mooist zijn, druk, vroolijk en gezellig, zoo is 't Zondag niet geweest. Dank zij het zonnetje zijn er, den kouden Noorden wind trotseerend, wel velen kalm gaan wandelen langs de wegen, en ze zijn ook wel met bouquetjes en slingers van nagelbloemen en narcissen thuis gekomen, rnaar 't was toch geen ech te bloemen-Zondag. Diezelfde fel blazende wind uit het Noorden had vele fietsers thuisgehouden, en die 't nog gewaagd hadden, kwamen doodop terug. En open rijtuigen, zooals jeer anders wel veel ziet langs den weg, en ook automobielen, ze waren bij enkele te tellen. Up enkele plaatsen was'tdiuk.De koffiehuizen in de dorpen om Haarlem heen' rfamelijk hebben nog wel een goeden dag g 7üfaakT,~~B15èrnëh eb prentkaarten van de velden zijn wel verkocht, maar 't was een kahoedi ukte geen zomersche bloemenweelde, trou wens moeilijk te smaken als je de overjas nog zoo behagelijk voelt. Het treinverkeer en het vervoer van rei zigers per tram was wat drukker dan gewoonlijk, maar toch alweer lang niet zoo als men 't wel verwacht had. De koude Aprilwind heelt het een beetje bedorven, 't Is te hooperi dat er nog wat mooie dagen komen de tulpen komen al in bloei, en er is dus nog wel wat te zien Maar dan moet het weer een beetje meêwerken Omtrent de drukte te Haarlem op Zondag valt nog mede te deelen dat de IJ. S. M. 28 treinen buiten de dienstregeling liet loopen, terwijl van uit Haarlem 1162 rijwielen weiden verzonden De E. S. M. bad den 5 minuten-dienst ingericht, tei wijl vooi t- duiend aanhangwagens in gebruik waren. Het vervoer liep voornamelijk van Amsterdam op Haarlem. RECLAME. De ouderdom, noodzakelijk, eindpunt van ons bestaan, brengt ons langzaam tot verval, door slijting kan men zeggen, door een verzwakking onzer functies, door een laatste vervorming van ons organisme. Toch is het gemakkelijk den ouderdom te verschuiven, zonder zich daarom aan hinderlijke voorzorgsmaatregelen te onder werpen. Men moet er zich aan gewennen matig te zijn, een voortdurende pfrysieke en geeste lijke bezigheid te onderhouden, zonder daarom de hoeveelheid van redelijken arbeid die men in staat is voort te brengen, te overschrijden. Wij weten ■syBl dat deze gedragslijn voor vele menschen ondragelijk is en zij aan een kort en goed bestaan den voorkeur geven. Zij hebben ongelijk, $n hun bestaan is óf kórt en is dan niet goed. geweest, ól het is lang en dan ver schrikkelijk slecht, want het is door ziekte ver giftigt. Voor hem die zich een kort en goed bestaan heeft voorgesteld, is de 'wreedste straf zijner dwaling een lang leven/te hebben. Die straf is een physiek kwaad dat geheel den ouderdjJm vergiftigt. Vele menschen die nog- tans van een lang en kalm bestaan gedroomd hebben, zijn tot op een zeker^ hoogte genoodzaakt te doen als zij die het kort en goed wenschen. Mannen van zaken bijvoorbeeld, hoofden van handelshuizen, handelsreizigers, zyn tegen hun wil tot een physiek overwerk gedwongen; zij overschreiden de hoeveelheid van arbeid, van vermoeienis die het organisme zonder slijting kan voortbrengen;- sommigen zijn gedwongen tot een voedingsstelsel waarvan zij den noodlot- tigen invloed begrijpen en ondervinden. Wat kunnen zij er aan doen Z\j-kunnen niet van beroep veranderen. Een directeur vair^en groote bank kan redelijker wijze om overwerk te vermijden zich niet in een herder veranderen en een reiziger in Cham pagne-wijnen die een groot aantal klanten heeft kan zijn Werkkring niet verwisselen tegen dien van een straatwerkér, om de goede maaltyden te verrayden die hij moef aanbieden of waartoe hij is uitgenoodigd tot groot nadeel van zijn maag. Zoo radikaal kan men onmogelijk zijn. Men moet zich matigen binnen de grens van het mogelijke en zich verzorgen. Men moet trachten de slijtage en de muurgaten van het huis te herstellen naar gelang zij zich voordoen. Zoo kan het gebouw lang duren. De Pink Pillen, die aan het bloed nieuw leven schenken en het zenuwstelsel versterkert, vullen de muurgalen en de slijtage en bestrijden de afmatting die het gevolg zijn van eeq te groote hersenwerk- zaamheid Een goedbegrepen toepassing der be handeling met de Pink Pillen doet den mensch jong blijven. De leeftijd wordt niet bij dejaren gerekend. Er zijn grysaards van vijf en dertig jaren, jonge mannen) die de 70 voorbij zijn. Men is zoo oud als ihen zich voordoet te zijn. Prijs f 4.75 de d<jfts, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabi|ié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voonNederland en Apotheken. Franco toezending tegflpn post wisselv>-^ Ook echt verkrijgbaar bij A^yWn de Weg, drogist, Amersfoort, en" A»4®^^es> Kerkstraat 90, Hilversum. liet Amorikaansche Vredes-Congres. Onder leiding van Andrew Garnegie kiijgen we in Amerika een voorproefje van het Haagsche vredes congres, üp dit congres zijn alle Amerikaansche Staten vertegenwoordigd, terwijl ook vele Europeesche diplomaten er voor zijn overgekomen Carnegie hield een openingsrede Hij zotte als doel van het congres uiteeneen stap nader te komen tot het afwasschen van de grootste smet, die de menschheid aan kleeft, sedert de slavernij afgeschaft is. Met Campbell Barmermann, Enge- latid's Eerste Minister, zegt Carnegie te meenen, dat sedert 1898 de zaak des vredes goede vorderingen heeft gemaakt, dat er heel wat meer ge schillen vreedzaam worden beslecht dan vroeger het geval was. Daarop kwam hij met zijn plan: een groep van de macliiigste volken moesten een verbond sluiten, om ge zamenlijk den vrede te bewaren. Wan neer een mogendheid naar de wapenen grijpt, dan zouden de machten die dat verbond hadden gesloten een soort van boycot over die mogendheid moe ten uitspieken, de toevoer van pio- ducten naar dat land zou moeten worden belet, geen militair e hulp ver leend, vooral geen geld geleend en geen brieven daarheen gezonden wor den.' Cainegië bracht als bewijs van de moge'ijkheid van zoo iets in her innering, hóe in China indertijd door hel gezamenlijk overleg der mogend heden de wereldvrede was bewaard gebleven. Eén man ter wereld was er maar, die zulk een verbond kon stichten, dat was de President der Veieenigde Staten. En bedenkt men wat Roose velt reeds voor de zaak de> viedes gedaan heeft, dan is het geenszins uitgesloten dat hij er eenmaal toe oveigaat. En dan bestaat er nog een persoon, die in deze zaak een belang rijke rol te spelen heeft, n l.de Duit- sche Keizer Kon hij voor het plan gewonnen worden, dan zou men een heel eind op weg zijn. En daarop gaat Carnegie over in een lofzang op den Duitschen Keizer, een vervolg op al de vriendelijkheden, die hij bij de inwijding van zijn instituut te Pitts- hurg al aan het adres van Keizer Wilhelm heeft gezegdhij is geen gevaar voor den vrede, zooals men het wel eens wil laten voorkomen, maar integendeel is bij het, die sedert de vijf-en-twintig jaar dat hij de Duitsche kroon draagt, den vrede op ile wereld heeft bewaard. De roeping die hem is opgelegd, is te maken dat die viede duurzaam worde! Dat zal hij zeker eenmaal doen, «want geen overwinning isgrootei dan het bewaren van den viede Aan den feestavond op 19 April, georganiseerd door de Uranjevereeni- ging, zullen hun medewerking ver- leenenDe Amersfoortsche zang- en looneelvereeniging, de Mandolineclub «Avion", de zangvereeniging «Looft len Heer," de Reciteerclub «O. B. K" en de gymnastiek- en scherm vereeni ging «Ajax". Het programma van de uitvoering in de -meieren "Vereeniging" bevat, behalve liet openings- en slotwoord, 7 zangnummers, 6 mandolinenummeis en het blijspel in 1 bedrijf «Papa gal permissie". Op het programma, dat in het café «De Arend" zal word-m afgewer kt, komen voor: 6 zangnummers (waaionder de volk-liederen en psalm 95). 7 voor drachten en 5 gymnastiek- en scherm- nummers. Naar het Amersf. Dagbl. ver neemt, zal de garnrzoens-parade op Vrijdag a.s bij gelegenheid van den verjaardag van Z K. H. Prins Hendrik, worden gehouden op het rerrein van de Mij. «Arnersfoori" waar verleden jaar de landbouwtentoonstelling ge- nouden is, en zullen toeschouwers niet op het lerrein zelve worden toe gelaten. doch op ile laan bebooien ie blijven. Dit schijnt in verband te staan met vernieling van hout, welke bij een vorige gelegenheid moet heb ben plaats gehad. In de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad zal hoogstwaar schijnlijk de aanvraag om subsidie der Amersf. Train weder worden be handeld. Even waarschijnlijk zal, naar aanleiding van het door de raadscom missie uitgebracht rapport, daarop afwijzend worden beschikt. Als natuurlijk gevolg daarvan, zal de Amersf, Tram, als zoovele goede en nuttige ondernemingen vóór haar, weldra opgehouden hebben te beslaan. Zien wij in andere genieenten liet tramnet zich voortdurend uitbreiden en de levonde trekkiacht door elec- trische vervangen, in Amersfoort zal weldra kunnen worden getuigd, dat zelfs een tram er geen reden van be staan heeft. Voorzeker een droevig teeken, niet getuigende van vooruit gang en evenmin geschikt om naar buiten Amersfoort's crediet hoog te houden. Zoover zal het zeker komen tenzij op de een of andere wijze aan deze onderneming steun worde verleend. Wie daartoe mede wil werken geve gevolg aan de uitnoodiging van den heer M. de Pool in ons vorig nummer en zende hem zijn naamkaartje. Het «Amersfoortsch Drankweer- comité" verspreidt een biljet van d>-n volgenden inhoud aan Amers- fooit's burgeiij: Aangemoedigd door den goeden uitslag en dankbaar gedenkend den steun dien ons Comité mocht onder vinden hij gelegenheid van Oude- en Nieuwjaarsdag, doen «ij thans weriir een beroep op ow aller medewerking en verzoeken vooral aan U, vrouwen, nu de tijd weer aan komt van de groote schoonmaak, aan uwe men schen, uwe wei kslers, uwe ambachts lieden. geen sterkedrank te schenken Wilt gij uwe tevredenheid over het werk beluigen? Breekt dan met de gewoonte dit te doen door het schenken van een borrel, inaar toont verstandig uwe goedheid door het aanbieden van een stoffelijk bewijs. Nogmaals,schenkt geen sterkedrank, want daardoor houdt ge u«'e menschen bekwaam tot werken en steunt gij mede de bestiijding van het alco holisme. Naar aanleiding van het ver zoekschrift van den Ned Schilders- gezellenbond en van de schildersge- zellen-vereeniging »St. Lucas" hobben. naar men ons mededeelt, de patroons alhier met ingang van den len dezei den loonstandaard gebracht van 16 op 17 cent pei uur Omirent het aan gaan van een collectief ai heidscontract hebben de patroons geantwoord, dat zij liet desbetreffende schrijven voor kennisgeving hebben aangenomen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de plaatselijke gymnastiekvereni ging «Volharding", directeur de heer J. C. Snouck, zich heeft aangesloten bij het Middengewest van den Nederl. gymnastenbond. In de j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering der vereeniging «Handel en Nijverheid" werd door den secre taris, de heer van der Wal, verslag uitgebracht over het boekjaar 1906 1907 Gehouden zijn 12 openbare ver gaderingen, bezocht gemiddeld door 24 leden. Een opwekking tot meerder bezoek acht de secretaris niet over bodig. Het ledental steeg van 204 tot 214. In het afgeloopen jaar werd be sloten in vereeniging met «Vreemde lingenverkeer" een etalagewedstrijd te oiganneeien ter gelegenheid van het alhier gehouden Landhuishoudkundig congres en de Landbouwtentoonstel ling. Door vervroeging van het con gres is dat plan evenwel ingetrokken. Adhaesie werd betuigd aan een ver zoek inzake nachtelijken telefoondienst en eveneens aan een adres inzake cheque- en girodienst. Het kantoor der vereeniging werd aangesloten bij het plaatselijk tele foonnet. Commissies werden benoemd inzake het marktwezen en ter onderzoek van do voordeeleo van coulante betaling. Bij de verkiezing van drie leden der Kamer van Koophandel weiden de drie aftrederiden aanbevolen. De negenuursluiting vorig jaar in gevoerd schijnt langzamerhand aan verval van krachten uit te sterven. Door den penningmeester werden behandeld 98 vorderingen tot een ge zamenlijk bedrag van f2355.25 Hier van werden ge'iud 35 vorderingen tot een bedrag van f961.28. Nog in be handeling zijn er 28, terwijl 35 onin baar bleken. Verstrekt werden 68 plaatselijke informatiën en 16 buiten de stad. Uitvoerig herdacht de Secretaris het le lustrum der Vereeniging, dat met zooveel opgewektheid in de socië teit «De Vereeniging" is gevierd. Ingediend werd een uitvoerig rap port ter verbetering van het markt wezen, terwijl eveneens uitvoerig ge adviseerd werd inzake een kanaal door de Gelder°che vallei De commissie tot nazien der reke ning brengt, bij monde van den heer Luycx, verslag uit. Alle bescheiden zijn nagegaan en accoord bevonden, zodat de commissie voorstelt de rekening goed te keuren De inkomsten bedroegen Kassaldo op I April 1906 f7010. contributiën f523.75, rente f2 62, terugontvangen van de Postspaarbank f 406.voor incas-eeren van dabieuse posten f54 77, voor verstrekte infor matiën f9 60, nog te goed van de Postspaarbank f0 30. Totaal f 1048.14. De uitgaven bedroegen Drukwerk en advertentiën f 138 79'/», postzegels f25gestort op de Post spaarbank f400.—, kantoor en zaal- huur f 145.contributie aan den Bond f13 70, reis- en verblijfkosten f74.30. telefoon f5 S.43,feestcommissie f100.informatiën f21.80, diversen f72 05, in kas op 1 Maart 1907 f 15 06% Totaal f1058 14. De aftredende bestuursleden de heeren S J. van Duinen, M. R. N. Oosterveen, Jac. Reuten en G. Berns worden herkozen en heien zich de herbenoeming welgeva len 7 nieuwe leden werden daarm aan genomen. Ingekomen is een schrijven, of het Be-tuur genegpn zou zijn mede te willen werken het stelsel Groote meer bekend te maken, door liet oi ganiseei en van een wedstrijd in een paar stelsels en door het organiseeren van een tentoonstelling op stenografie betrek king hebbende. Mogelijk zal de heer Grooto ook wel bereid zijn voor de leden een lezmg over stenografie te houden. De zaak hangt echter nog in de lucht en daarom acht de Voorzitter het 't best een commissie te benoemen, die zich in verbinding zal stellen met de heeren, die het plan op touw zetten. Dit wordt goedgekeurd en als leden der commissie worden aangewezen de heeren J v. d. Wal, J Reuten en P. J Frederiks. De marktcommissie heeft ingezon den, een rectificatie; aanteekeningen op het advies van de Kamer van Koophandel; de origineels antwoor den en verordeningen van gemeenten, gevraagd over hei marktwezeneen berekening van de overkluizing van het Havik. De Voorzitter stelt voor omtrent deze vier punten een adres aan den Raad te richten, waartoe besloten wordt. Van de onderafdeeling van de V. P N. is een schrijven ingekomen, dat ze niet meegaat met het markt rapport om de foutieve berekening, waardoor ze niet vergelijken kan met andere plaatsen van gelijke grootte en omdat de zaak te grootsch is op gezet. Voor kennisgeving aangenomen. De heer de Pool wijst op het feit, dat de tram binnenkort zal opdoeken. Door het Bestuur der Amersfoortsche tram is een becijfering bij den Raad ingediend en op grond daarvan is een subsidie van f 2800 gevraagd. Door den Raad is een commissie benoemd en het advies door de com missie uitgebracht luidt ongunstig ten opzichte van het gevraagd subsi die Wanneer we nu bedenken, dat de aandeelhouders reeds 75°/o van hun kapitaal hebben verloren en we dan verder gaan dan ligt het voor de hand, dat die heeren geen lust zullen hebben, de overige 25% er ook nog bij in te schieten. 't Is dan ook te voorzien, dat als de subsidie er niet komt, de tram verdwijnt. De heer De Pool wenscht geen critiek op het rapport der Raadscom missie, maar wenscht alleen te vragen Acht Handel en Nijverheid het een stadsbelang, dat de tram blijft bestaan. Persoonlijk acht hij zulks wel. Het station ligt ongunstig, en daar door is zeer zeker een tramverbinding noodig. Ook is het geen teeken van vooruitgang wanneer de tram moet worden opgedoekt. Dat zou zijn achter uitgang. De vraag is dus: Acht de vereeni ging het een belang voor Amersfoort, dat de tram blijft bestaan en zoo ja: wil ze medewerken de tram in stand tq, houden. Daar de voorzitter deel uitmaakt van de raadscommissie verzoekt hij den heer Renten als Voorzilter te willen fungeeren, daar hij het beter acht buiten de zaak te blijven. Verschillende leden achten het van groot belang, dat de tram blijft be staan. Een der leden zou willen lager tarief en een betere sectieverdeelmg. Een ander lid vraagt hoe de heer de Pool aan de wetenschap komt, dat de aandeelhouders geen lust zullen gevoelen de overige 25% er ook nog bij te leggen. De aandeelhouders hebben het geld gestort uit zuiver belang voor de gemeente, ze wisten wel dat er geen winst te halen was. De heer de Pool heeft niet met de aandeelhouders gesproken, maar wan neer men weet, dat zonder het hooger subsidie de train niet kan bestaan, dan zullen ze het bijltje er wel bij neerleggen, daar anders na 1 of 2 jaar het restant verloren zal zijn. 't Is duidelijk, wanneer het subsidie niet komt is de tram ten doode op geschreven. Door eenige leden wordt nog gewezen op het weinig belang dat de menschen bij de tram hebben, die niet aan de Kampstraat ofLange- straat wonen. De heer De Pool wil echter niet op zoo'n eng standpunt staan. 'l Is voor Amersfoort een levens behoefte, dat de tram hlijfi bestaan. Moeilijk is hel, zomler op de hoogte te zijn van de exploitatie van de tiam. een oordeel er over te spreken. Het Bestuui zal echter niet ongenegen zijn In t oor te leenen aan goede raad geviogen als men de klinkende dub-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2