BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ieder geval zoo laag, als geen boer het er voor krijgen kan. Nu betaalt de boer ruim vijf en een half procent. Die winst van omtrent 2 pCt. dekt in dertig jaar de som, die het Rijk voorschoot. Dat is een mooie wet, nietwaar Die kost niemand een cent. Maar het zou zoo erg niet zijn, als 'twèl wat aan het Rijk kostte. Als het den boer goed gaat, gaat het toch ieder goed, zeggen ze. En da's waar ook. Nederiandsche Landverhuizers en Nederiandsche koloniën. Men schrijft ons uit Londen Het is mij niet bekend, of onze autoriteiten de bladen van het Leger des Heils lezen. Zoo niet, dan zou het aanbevelenswaardig zijn die thans eens bij te houden. In de Engelsche War Cry wees men mij kortelings een beriphtje aan, dat 90 Hollanders met de Vancouver naar Canada ver trokken waren. Nu ben ik persoonlijk nog niet overtuigd van de heerlijk heden, die dit land van gouden bergen aanbiedt en misschien zal een onder zoek hier ter stede mij de feiten in het ware licht doen zien. Maar bet bovenstaande bericht is niet het eerste van dien aard, waarop mijn aandacht gevestigd is. Het wordt meer dan tijd, dat onze Regeering dit vraagstuk ter dege onder de oogen ziet. Op zichzelf is er natuurlijk niets tegen, dat wie het hier minder voorspoedig gaat, elders zijn geluk gaat beproeven. Maar anders wordt de zaak voor een volk als het Nederiandsche, dat zijn mannen bijeen moet trachten te houden, een inzicht, waaraan het A. N. V. zijn groote en gewenschte uitbreiding te danken heeft. Anders wordt het voor een land, waar woeste gronden de vlijt van den landbouwer kunnen be- loonen, mits de eerste moeilijke jaren achter den rug zijn. Anders ook wordt dit voor een volk, dat in Oost en West koloniën en bezittingen heeft, die nog steeds op de ontginnende hand wachten. Is het zooveel beter in een Engelsch sprekend land zijn toevlucht te moeten nemen, dan onder zijn eigen bestuur te blijven, voorop stellende, dat men onder vreemde hemelstreek een toekomst wenschl te vinden? Nederlanders die in Engeland wonen, zullen immer tot de gevolgtrekking komen, dat men ten onzent zoo ont zaglijk veel minder aan de koloniën en de ontwikkeling er van denkt; dat de landverhuizing naar eigen ge bied in een ander werelddeel in Nederland niet als in Engeland van hooger hand wordt gesteund. Laat het oogmerk der Regeering zijn dien stroom af te leiden en tot eigen voor deel aan te wenden! Het vorige jaar werd door de Morning post naar aanleiding van de onlusten in Nederlandsch-Indië de opmerking gemaakt, dat in onze ko loniën ambtenaren en soldaten den boventoon voeren, een verklaring die beschamend in hare juistheid is. Welke mogelijkheid bestaat er voor een Nederlandsch landbouwer, zonder middelen, naar de Nederiandsche ko loniën te emigreeren Tracht die vraag te beantwoorden. Dan zult gij tevens weten, of Nederland voor zijn koloniën doet wat het kan. Is de monopoliegeest en het uitsluitings stelsel, dat onder de Compagnie beer- chte geheel uit de Oost (en de West) verdwenen. [Intusschen mag de vraag niet uit het oog verloren worden of landbouw in 't klimaat onzer koloniën voor Europeanen mogelijk is. Bedriegen wij ons niet, dan zijn voorheen ge dane proefnemingen deerlijk mislukt. Bed] Van de Bretonsche kust komen berichten van een onderzeesche vul- Cinische uitbarsting. De bemanning van een visschersvaarluig uit Lorient, dat Woensdag in de haven terugkeerde maakte melding van een vei schijnsel dat men slechts aan zulk een onder zeesche uitbarsting meent te mogen toeschrijven Het vaartuig was op een afstand van 44 mijlen ten Zuidwesten van Groix en 60 mijlen ten Westen van Belle-Isle aan het visschen, toen de manschappen op een afstand van omstreeks vijf mijlen een dichten, zwarten rook opmerkte. Denkende, dat een schip in bi and stond, naderde pen de plek om hulp te biengen, maar zag niets dan rook en vlam men, die uit de golven opstegen Zorg voor eigen veiligheid dwong hen te rug te gaan. 's Nachts vertoonde het schouwspel zich nog veel schoo ner en zag men groote vlammen op stijgen. Ongelukken heeft bet verschijnsel voor zoover bekend niet veroorzaakt. Ileinrich Heine De Duitscbe keizer heeft het Achil- leion gekocht, het prachtige landgoed op Korfoe, dat eens aan keizerin Elisabeth van Oostenrijk behoorde. Op dit domein staat, zooals men weet, ook een gedenkteeken voor Hemrich Heine En de dichter heeft in een lange «Brief", dien Julius Bauer heeft doen opnemen in het lil. Wiener Extra-blattde vraag gesteld wat er nu met zijn monument gebeuren zal Jetzt freilich wird mancher Tintengauch Sich üben in Denkmalbeschmierung Und singen und sagen: ich sei nun auch Gekauft von der deutsche Regicrung! Zal de Keizer hem «lassen stahn", of zal hij met Heine's marmeren beeld de «Sieges allee verschonen?" O, edelster Hohenzollernspross Erfülle, wonach ich mich sehne, Lass' mir mein AusgediDg im Schloss, Das will die einsame Trane. Dann spinne ich ein Liedchen fein, Um meinen Kaiser zu feiern Dass will ich singen im Mondenschein Mit meinem Kreunde Lord Bjron. Und wirfst Du mich nicht zur Türe hinaus Dann schwör ich Dir ewige Treue Dann streich ich die Schlosslegende aus Und dichte Dir eine neue. Alhier is opgericht eene ver- eeniging tot uitdeeling van bloemen en lectuur in het St Elisabeths Gast huis. In navolging van andere steden hebben eenige dames alhier het voor nemen opgevat de zieken in boven genoemd Gasthuis wekelijks bloemen en lectuur te vooizien. Ten einde dit op eenigzins ruime schaal te kunnen doen vragen zij aan stadgenooten hunne belangstelling voor dit liefdewerk te toonen door 't schenken van een jaarlijksche bij drage of gift. Waar zieken van alle gezindten in 't St. Elisabeth Gasthuis zullen wor den opgenomen, hopen zij de steun van zeer velen te mogen ondervinden. Mochten velen beseffen dat «waar zooveel leed geleden, waar zooveel strijd gestreden zal worden in de eerste plaats bloemen en lectuur eene welkome afleiding zullen zijn. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de dames: Mevr A. v. Reigersberg Versluijs van Ysselmude, Presidente; Mevr. E. van den Bergh van Ittersum. Secre taresse; Mevr.H vanlttersum-Stroeve, PenningrneesteresseMevr. Morren Wagenvoort; Mevr. Jorissende Wit; Mejuffrouw Stroeve; Mevr. Beijma toe Kitigma-Fontein; Mevr. Alewijnvan Limburg Stirum. Van harte hopen wij dat deze dames in hun edel streven algemeen hulp en steun mogen ondervinden. In eene vergadering, van den R. K. Volksbond werden vijf nieuwe leden geïnstalleerd. De Voorzitter riep het vijftal een welkom toe in de Vereeniging en sprak den wensch uit, dat het nuttige leden der ver eeniging zijn mogen. Daarna bad eene bestuursverkiezing plaats. De heeren Th. Verhaar, Th. v. Zuilen en W. v. Doorn, die periodiek moesten aftreden, werden herkozen. Gekozen werden de heeren C. Bartelen en M H. J. v. Lent, die zich bereid ver klaarden de benoeming te aanvaarden. De voorzitter bracht een dankbare hulde aan de afgetreden bestuursleden voor den belangloozen ijveren moeite, die zij aan den bond hadden bewezen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat op Zondag 12 Mei een vergadering zal plaats hebben van het R.K. Spoor- en Tramwegsecre tariaal, en dat als spreker zal optreden de weleerw. beer Ant. Mutsaers van 's Bosch, en dat op beide Pinkster dagen eene tentoonstelling zal zijn van den teeken- en schildercursus, terwijl op Zondag 26 Mei een ver gadering zal plaats hebben, waai op de spaarkas zal worden opgericht Dank werd geoiacnt door den to r- zitter aan den Weleerw. heer H. Akkerman en den heer P. Th. Dieges voor het leiden van den Apologetischen- en socialen cursus gedurende dm af- geloopen winter. Bij de rondvraag verkreeg de heer Broekhuizen het woord, die eenige wenken aangaf in betrekking tot de inning der contributie, waarop door de financieele commissie en den voor zitter werd geantwoord. Ook de heer Groeneslein besprak nog een plaats gehad hebbende huishoudelijke zaak, die eveneens naar bevrediging werd beantwoord. Ten behoeve van de verpleeg den in het St. Elisabeth's- Gast of Ziekenhuis wordt in de St. Andries- straat een houtbestrating gelegd. De werkzaamheden daartoe zijn reeds in vollen gang. De majoor W. P. van Leeuwen, intendant bij de 4e divisie alhier, wordt op 1 October a. s. overgeplaatst naar Amsterdam. Hij zal worden vervan gen door den luitenant kolonel C. M. A. Douglas, intendant van de stelling van Amsteidam. Door de Vrijzinnige Kiesver- eeniging «Ameisfoort" zijn tot can- didaten voor de Provinciale Stalen gesteld de heeren J. L. Pierson te Baatn, A. M. Tromp van Holst, alhier, en J. B. Beaufort te Woudenberg. Het liefdadigheids-concert j. 1. Maandagavond door het Symfonieor kest «Jubal" gegeven heeft 1506.20 opgebracht. Begunstigd dcor het fraaiste weèr dat er voor te bedenken viel heeft op Hemelsvaartsdag de aange kondigde oefening plaats gehad der verschillende weei baarbeidscorpsen,op de Vlasakkers nabij Soesterberg. Na afloop werd met slaande trom en vliegende vaandels een propaganda tocht door een groot gedeelte onzer gemeente gemaakt. Onnoodig te zeggen dat de jongelui in hun verschillende pakjes veel bekijks hadden. Bij het concours-hippique Hemel vaartsdag te Breda gehouden, werden o.m. de volgende prijzen behaald bestgaande oflïcietsil'enslpaaril 3 le luitenant P. H. B. Beerninck; 6. Ie luitenant F. J. J. baron van Heemstra Groot springconcours om den be ker van Breda. (23 deelnemers.) 3e pr. 2e luitenaut R. Wilson, met Porthos. Bij het op Hemelvaartsdag gehouden concours te Hilversum, uit geschreven door den Bond van Harmo nie- en Fanfare-Corpsen, «Provincie Utrecht en Omstreken", behaalde de «Amersfoortsche Muziek vereeniging", directeur de heer J. A. Jochems. in de derde afdeeling Harmonie, waarvoor acht muziekverenigingen zich heten inschrijven, met 82 punten den 1 sten prijs. Donderdagmiddag circa 5 uur geraakte, een lot nog toe onbekende fietsrijder te water aan de Zuidsingel. Zekeren P. mocht het genoegen sma ken hem weer op 't droge te brengen. Toen Vrijdagmorgen, eene vrouw, wonende aan den Leusdei weg, np den Hof haar portemonnaie, inhoudende 8 gld, uit haar zak wilde halen, kwam zij tot de niet aangename ontdekking dat deze verdwenen was De politie is er rnede in kennis gesteld. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 12 Mei geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds Donner. 's Avonds 5'/> uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente, Voorm. 9'/> uur, lezen. 's Av. 5 uur, lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm 93/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 3t44ste STA TSl.rt I KU1J. Vierde klasse. Trekking van 8 en 10 Mei 1907. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtweeee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 1001 3502 3509 3515 4702 4734 4736 6318 6573 15242 15246 15933 17067 17068 20019 en 20346. Te zamen 16 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 21—24, 28—31 Mei, 3—6 en 10—14 Juni 1907, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomen den prijs van f1000 of hooger en de premie van f 3000J voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f!OO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 1000 en 3730 van f70. Hchijndood. Tal van personen vreezen schijn dood te worden begraven, en ons zijn gevallen bekend, dat zeer ontwikkelde lieden bij uitersten wil verlangden, dat zoo vóór de begravenis, een slag ader zou worden geopend, om de kans te ontloopen, schijndood te worden ter aarde besteld. Dat die vrees nu niet zoo heel on gemotiveerd is, blijkt wel uit de fei ten, die weikelijk constateeren, dat er «schijndooden" begraven werden. Welnu, eerlang zal er kans zijn, dat de vrees daarvoor tot het ver leden kan behooren, want in een onzer provinciale hoofdsteden, is een maatschappij in wording, die zich voorstelt, doodkisten in exploitatie te brengen, waaruit «schijndooden" zich zelf kunnen bevrijden. Alle onderdee- len voor de kisten, waarin zelf elec- trisch licht zal zijn, worden aan de grootste inrichtingen in ons land ver vaardigd. Meer mogen wij er vooiloopig niet van zeggen, zegt de «Telegraaf", waaraan dit bericht werd ontleend. Rijk geworden door een oud recept. Er zijn menschen, die van alles be waren, onder de verontschuldiging of verklaring, dat men nooit kan weten hoe het te pas kan komen. Die be- waai manie kan haar goede zijde heb ben. Dit heeft de wereldbekende En gelsche firma Léa aud Perrins te Worcester aan haar naam en aan haar fortuin geholpen, er den grondslag van gelegd althans. Daar verscheen indertijd in het winkeltje in drogeiijen en chemicaliën te Wor cester, een nobel lord, die een ol ander recept gereed had le maken en, vriendelijk van aard als hij was, den jongen man, die hem hielp, een oud recept gaf van een saus, dat hij op zijn reizen door Indië had opge daan. De jonge man nam het, omdat een klant van zoo hoogen stand het hem vereerde, met een vriendelijke en be leefde dankbetuiging aan en beleefde dankbetuiging aan en legde bet ach teloos ter zijde. Dat het niet weg raakte of in de prullemand verzeild raakte, was een bloot toeval, evenals dat de jonge man met zijn compag non besloot, toen eenigen tijd later zijn oog op hel papiertje viel, orn het brouwsel voor de grap eens ge reed te maken. En ziet, ze proefden ervan en ze vonden dat het goed was, ze lieten er anderen van proe ven en die waren van hetzelfde ge voelen wat de streeling van hun ver hemelte betrof, waar het bij smake lijke dingen dan toch maar om gaat, Men deed wat er van in fleschen met een etiket natuurlijk en de saus, die voorbeschikt was deu grondslag te leggen van een welvarend bedrijf, begon haar rondreis, gerugsteund natuurlijk door de alvermogende en onmisbare publiciteit. Een onlangs overleden lid der firma, de heer C. Wheelbv Lea, liet zoo ongeveer der tien Uiiilioen na en een dezer dagen gestorven ander firmant ongeveei anderhalf millioen. Uit Scheveningen wordt ons ge meld Met de zonnige Meidagen is er leven en bedrijvigheid in onze Bad plaats gekomen. Dagelijks zien wij vieemdelingen ronddwalen om zich tegen den zomer voor enkele weken een verblijf te verzekeren uit de vele gelegenheden, welke daartoe thans woiden aangehoden. Enkelen, nu t gebonden door geld of vacantte, zijn reeds gearriveerd en zoo groeit hun getal aan tot we op f Juni het badseizoen 1907 intreden Dan ontsluit het Kuihaus zijn# deuren, dan l.omt 't Berlijnsche Phil- harmonisch orkest, dan openen de hotels, dan begint het strandgewoel. Evenwel wordt, vooral voor den Hagenaar, die in wederzijdsche innige vriendschap leeft met zijne Badplaats, reeds op de helft dezer maand gezorgd en onthaald op muziek in de rotonde van 't Wandelhoofd en de Kurhausbar. Vorder komt voor de Pinksterdagen een en ander aan 't strand in orde, warit bij gunstig weder wordt Scheve ningen op die dagen door duizenden bezocht. Naar de kersenlanden 1 Een Tielenaar vindt in de jaarlijks terugkeerende oproeping, de bloemen velden bij Haarlem te gaan zien, aan leiding een uitnoodiging te richten tot onze landgenooten buiten de pro vincie Gelderland om zich eens te komen verlustigen in de pracht welke thans de Betuwe le aanschouwen geeft. De kersenboomen staan in bloei en leveren een indrukwekkend ge zicht. Het moet- nu een «reuzenbou- quet" zijn. Om een goed overzicht te krijgen, geeft onze berichtgever den volgenden weg aan: Als men te Tiel het station van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij verlaat en een rijtuig neemt, dan gaat men langs Groote Brug, Maurik, Eek en Wiel, Ingen en Lienden om over Ommeren terug te keeren. Canadagids. Binnenkort zal bij den uitgever C. Daniëls te Amsterdam verschijnen, een Canadagids met landkaarten. Officieel Handboek voor Emigranten naar Canade. Volgens opgaven van «The Emigrant's Information Office te Londen, met goedkeuring der En gelsche en Canadeesche regeering. BURGERLIJKE STANDEN. Woudenberg. Geboren: Dirkje dochter van Jan de Bree en Aartje Kleinveld Wil lem, zoon van Peter van de Glint en Hendrika Pater. Gehuwd: Jan van Dijk, 26 jaren en Gerritje VerBteegh, 24 jaren. Leusden. van 3 tot 11 Mei 1907. Geboren: Aaltje, dochter van Cor nells Jansen en van Elizabeth Ditewig. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Mei 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen 10.— a f 0—. Peren f0.— a f0.—Klei- aardapp. f 0.00 a f 0 Zandaardapp. M.80af2.— Hoendereieren f 3.20 a f 3 50 per 100 st. Eenden I U.a IU.Borer f 1.15 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0.a f0.00. Zoetem. kaas f kippen fla 11.40 Kuikens f 0.a f 0.00 Piep kuikens f 0 80 a f 1.30 Ganzen f0.10.Eenden fl.00 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen 1 0.00 a f .0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f 1Duiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens 118.00 a f25.00 Varkens v. export f0a f 00.Zeugen f50.170.Biggen f9.af 13.— Schrammen I 00.a f 00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstiereu f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelenheet. Perenheet. Kleiaardappe- len. 120hect. Zandaardappelen; 130000 stuks Hoen- dereierenstuks Eendeneieren; 1200 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen, 400 biggen en 35 zeugen. RECLAME. TE AMSTERDAM. Men heeft veel gesproken over het geval van een onzer buren den Heer Baaij te Amsterdam. Het deed zich zoo kort in onze nabijheid voor, dat wij denken dat het U belang zal inboezemen. Misschien kent gij dezen heer persoonlijk. De lieer H. Baaij, wonende Oostenburger Mid denstraat 13, huis, te Amsterdam, meldt ons: ik kan me niet juist herinneren, hoelang ik reeds met die verschrikkelijke nierziekte geplaagd werd doch het is reeds jaren dat ik hevige steken in de rechterzij en,'in den rug had. Ik leed aan een sterk gevoel van uitputting en had zoo dikwijls duizelingen.'dat ik me niht meer op straat durfde begeven. De urine was steeds vol bezinksel en bij het wateren had ik een; pijnlijk gevoel. Ik had reeds al; het mogelijke geprobeerd, doch men zeide mij, dat ik wel ie oud was om genezing te kunnen verwachten En ofschoon ik acht en zeventig jaar ben. g|ven toch de goede bterichten omtrent Foster's Rugpijn Sieren Pillen rite nog moed, hiervan een doos -te ontbieden. Ik*'nam ze in en hoe groot was qiïjn verwondering en blijdschap toen ik reeds na vier dagen een, 'beduidende verlichting kon waarnemen. De hpterschap nam van dag tot dag toe en veertien 'dagen later was ik geheel en al geneSn. Ik bemerk hoegenaamd niets meer van de pjn of duizelingen en de urine komt weer heel getvopn. Ik kan niet nalaten U mijn hartelijke» dank rie betuigen voor Uw uitstekend middel en geef JJ hierbij machtiging mijn verklaring te pu bliceren m de hoop daardoor vele menschen ge- holpeif mogen worden. De vbijn die gelijktj)ju<Hj.dolksteek in de rug spruit \port uit de jrfefen en duidt aan dat ze erg aangetast zijn. .„iwt urine-zuur* heeft zich in de nieren zeirgetcftfalliseerd en de bijtende en snijdende oneflenneden der kristallen veroorzaken hevige pijnen De bestanddeelen waaruit JS ster's R'igpijn Nieren Pillen samengesteld zijn, loswn spoedig heW- urinezuur op en helpen de meren n^de afvoervpg uit het lichaam van dit vergif. weAe afvojMlftg plaats grijpt bij het unneeren wwjrir Verzeker U dat men U de echte Fosfru^ Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Baaij gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A van de Weg. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel i f 1.75 voor éi!n- of f 10.— voor ses dooien, 18

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2