De zwakte van het Hart Plaatselijk Nieuws. 6o. Indien de plaats, tengevolge van het onder 5o bepaalde, gedurende een of meer jaren niet ter beschikking van K. Benner gesteld kan worden, zal de Gemeente in geen enkel op zicht tot schadevergoeding verplicht zijn en is voor elk jaar, dat dit het geval is, geen pachtsom verschuldigd 7o. de Gemeente verplicht zich, in de jaren 1908, 1909 en 1910 geen velocipéde-tenten op de Jaarmarkt toe te laten. B. Het onder A beslotene aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht te onderwerpen. In deze voorwaarden zijn op voor stel van den heer Plomp eenige wijzi gingen gebracht nl. de waarborgsom te bepalen op f 1000.bij niet- nakoming van het contract de waar borgsom of waardevolle papieren in hun geheel aan de gemeente te doen vervallen, de pacht te ontbinden wanneer de pachtsom niet op tijd betaald is en een nieuw artikel toe gevoegd waarin bepaald, dat de aan te wijzen plaats uitsluitend voor eer. stoomcaroussel zal mogen worden gebruikt. Op eene vraag of de heer Benner zich bij de aldus gewijzigde voor waarden heeft neergelegd, antwoord de voorzitter dat deze voorwaarden in overleg met Benner zijn vastgesteld. Het voorstel van B. en W wordt daarop met algem. stemmen aange nomen. 10. Rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. Dekkers tot afstaan van eene staanplaats voor de a.s. jaarmarkt. Door de sedert 50 jaren bij Amersfoort's ingezetenen zoo gunstig bekenden poffertjesfirma Dekkers, is het navolgende adres gezonden aan den Raad. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekende Jan Dek kers, eigenaar eener poffertjes- en wafelkraam, wonende te Amsterdam; dat hij bij de laatst gehouden ver pachting van staanplaatsen voor de in October a.s te houden kermis mede heeft ingeschreven om met zijn kraam een staanplaats op die kermis te verkrijgen voor den prijs van drie honderd gulden dat bij de opening der inschrijvings biljetten gebleken is, dat de heer De Haan, wonende te Utrecht, voor een hooger bedrag dan ondergeteekende en wel voor een plaats op naam van hem zelf en een op naam van zijn vrouw had ingeschreven dat aan ondergeteekende beslist en zeker bekend is, dat genoemde De Haan slechts een kraam in bezit heeft, zoodat hij, om aan zijn verplichtingen te voldoen, genoodzaakt zal zijn, een andere kraam te huren; dat hij in deze handeling niets anders kan zien, dan een poging van genoem den De Haan om op shnksche manier zich van twee staanplaatsen meester te maken, hetgeen m6t alle recht en billijkheid in strijd is; dat ondergeteekende en onderge- teekende's vader gedurende meer dan 50 jaar een staanplaats op de kermis te Amersfoort hebben gehad, tol aller tevredenheid Redenen waarom ondergeteekende beleefd de vrijheid neemt dit feit onder UwEdelAchtbare's aandacht te bren gen, met beleefd verzoek, alsnog over te willen gaan een staanplaats aan ondergeteekende af te staan, daar dit volgens zijn gevoelen geheel en al met de billijkheid in overeenstem ming is. Dat hij verder genegen is, op de zelfde voorwaarde en voor denzelfden prijs als de heer De Haan zijn staan plaats in te nemen, om de Gemeente in deze geen nadeel te berokkenen. Hetwelk doende, enz. Uw EdelAchtb., enz. J. DEKKERS. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. den Raad mede, dat voor de twee plaatsen voor poffertjes-kra men (d en e) de volgende aanbiedingen waren ingekomen: Chr. de Haan f 625 voor d. en e. samen. S. Appel Co. f280 voord. f280 voor e. J. Dekkers f290 voord. f300 voor e. Hieruit blijkt, dat door Chr. de Haan voor beide plaatsen gezamenlijk 't hoogste bod is gedaan. Aangezien het niet onmogelijk was, dat De Haan voornemens was, een der door hem gepachte plaatsen zelf weder te >ei- pacliten. hebben B en W hem gewe zen op de verpachiingsvoorwaarden, volgens welke op de inlichtingen geen andere namen mogen voorkomen dan die waaronder gepacht is. Chr. de Haan berichtte het Dag Best., dat hij met de voorwaarden bekend was, zoodat B. en W. aan hem als hoogsten inschrijver de beide plaatsen gegund hebben. De gunning der plaatsen is derhalve volkomen geschied volgens raadsbe sluit van 4 April 1907, zoodat het verzoek van J. Dekkers van de hand gewezen moet worden. Z. h. st. overeenkomstig het voorstel aan B. en W. besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding eener reclame van L. G. Hebing tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht, dit te doen herschatten, wordt z. h. st. aangenomen en tot herschatter in deze benoemd de heer D. de Groot. 42. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van een crediet van f150voor subsidie voor het in 1907 te houden gymnastiek- feest. Z. h. st. goedgekeurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stel len van eene medaille ter gelegen heid van het in 1907 te houden In ternationaal Keirelconcours. z. h. st. goedgekeurd. 14. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende wijziging der Bestekbepalingen. B. en W. van oordeel dat wegens veranderde tijdsomstandigheden en onvolledigheid, de beslaande voor waarden dienen te worden gewijzigd, stellen de Raad voor deze voortaan te doen luiden als volgt: I. De aannemer mag aan zijn vol slagen werklieden, waaronder werk lieden verstaan worden, die hun 21ste levensjaar volbracht hebben, geen lager arbeidsloon per uur uitbe talen, dan hieronder vermeld wordt: Aan een timmerman per uur f0 20. metselaar f 0.21. stukadoor f 0.23. witter f 0 18 steenhouwer f 0.25. schilder of be hanger f 0.19. 1) smid f 0.18. J> i) grondwerker f 018. opperman f 0.16. II Het aantal leerlingen of werklieden, die hun 21ste levensjaar nog niet volbracht hebben, wordt voor iedei ambacht door den aannemer in over leg met en onder goedkeuring van de Directie bepaald; evenwel mag dit aantal op elk werk in ieder ambacht niet meer dan 30% bedragen van het geheele aantal werkkrachten, dat in dat ambacht aldaar werk zaam is. III. Van den eersten Maart tot en met den 30sten September zal de werk tijd hoogstens 11 uur per dag be dragen; geduiende het overige ge deelte des jaars hoogstens 10 uur per dag in beide gevallen de schaf- tijd daaronder niet begrepen. Bij dagarbeid op werkdagen zal voor overuren het loon met 25% ver hoogd worden. Voor nachtarbeid en voor arbeid op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen zal het loon met 50% verhoogd worden. Onder nachtarbeid wordt verstaan arbeid verricht tusschen 's avonds 10 uur en 's morgens 4 uur. IV. Binnen 3 x 24 uur na elke uil betaling van het loon zal de aan nemer bij de Directie een staat in dienen, welke inhoudt: de namen der werklieden met vermelding van het ambacht, het aantal uren in gewonen dienst en in nachtdienst en in dienst op Zon- en algemeene erkende Christe lijke feestdagen doorgebracht, het loon per uur en het geheele aan lederen werkman uitgekeerde loon. Deze staat moet door den werk man voor quitantie geteekend zijn. is een zegel voor deze quitantie noodig. dan komt dit ten laste van den aannemer. De Gemeente-ambtenaar, daartoe door de Directie aangewezen, beeft het recht, bij de uitbetaling aanwezig te zijn. V. Stukwerk of onder-aanbesteding aan gezellen is verboden. VI. Bij stilstand van het werk door ontbreken van materiaal is de aan nemer verplicht, drie vierde van het loon aan de betrokken werklieden uit te betalen, tenzij de aannemer gedurende dien tijd aan die werk lieden ander in hun vak pas-end werk opdraagt, voor welk werk door den aannemer ten minste het loon betaald wordt, dat hij gewoonlijk aan zijn andere knechts geeft, VII. Wanneer door de Directie bepaald wordt, dat, tengevolge van de weers gesteldheid in een of meer ambachten niet gearbeid zal worden, is de aan nemer verplicht, drie vierden van het loon aan de betrokken werklieden uit te betalen, tenzij de aannemer ge durende dien tijd aan die werklieden ander in hun vak passend werk op draagt, voor welk werk door den aannemer ten minste het loon betaald wordt, dat hij gewoonlijk aan zijn andere knechts geeft. VIII. Van den lsten Mei tot en met den 30slen September zal des Zaterdags het werk niet later dan orn 6 uur 's namiddags mogen eindigen. Het overige gedeelte van het jaar, zal het dien dag niet later dan om 4 uur 's namiddags mogen eindigen. IX. Wanneer naar het oordeel van de Directie de grootte of de aard van het werk zulks vereischt, wordt door den aannemer op het terrein, waar het werk uitgevoerd wordt, een schaft lokaal geplaatst; tevens moet in dat geval op elk tiental werklieden éen privaat aanwezig zijn, dat zindelijk onderhouden moet worden. X. Op het terrein, waar het werk uit gevoerd wordt, moet op een voor ieder zichtbare plaats een duidelijk leesbaar afschrift of afdruk van deze voorwaarden opgehangen worden. XI. Voor elke geconstateerde overtreding dezer bepalingen wordt den aannemer eene boete van tien gulden opgelegd, onveiminderd diens gehoudenheid om alsnog aan zijne verzuimde verplichting te voldoen. Zoowel boete als schadeloosstelling kunnen door de Directie bij de be taling van den eerstvolgenden termijn ingehouden worden. De heer Gerritsen brengt B. en W. hulde voor het mooie stuk sociaal werk in deze door hen geleverd en steekt daarby den gemeente-architect ook nog een pluim op zijn hoed. De heer Van Duinen acht het voor stel lang zoo onschuldig niet als het er uitziet en stelt voor het naar de afdeelingen te verzenden. Dit voorstel door den heer Plomp ondersteund wordt met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Bij de behandeling tracht de heer Van Duinen eenige veranderingen aan te brengen o.a. de loodgieters, die vergeten zijn alsnog in de voorwaarden te doen opnemen, de werkers in zachte steen een hooger loon toe te kennen dan die in hardsteen en de leeftijdsgrens voor de bepaling van volslagen werkman te stellen op 23 in plaats van 21 jaar. Hij mocht echter voor deze voorstellen, door den wethouder van openbare werken be streden, geen meerdeiheid vinden. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt met al gemeene stemmen, op die van den beer Van Duinen na, aangenomen. 15. Voorstel tot het doen van eene betaling uit het artikel der begroo ting «Onvoorziene Uitgaven" dienst 1906. Z. h st goedgekeurd. 16 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo tingen voor 1906 en 1907 in ver band met overbrenging van een ge deelte van het saldo dienstjaar 1907 op die van 1906. Z. h. st. goedgekeurd. 17. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grootingen dienstjaren 1906 en 1907 (buitengewone werken). Z. h. st. aldus vastgesteld. 18 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1906 en tot wijziging dier be grooting. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener geldleening ad f60 000. Ter toelichting van hun voorstel wordt door het Dag. Best. het na volgende opgemerkt: In het dienstjaar 1906 zijn de hierna genoemde buitengewone uitgaven be werkstelligd le. Bestrating van een stuk grond, gelegen aan de Puntenburgerlaan f948.81 2e. Uitbreiding van den Reinigings dienst f 4592.07. 3e Aandeel in de kosten van rio- leenng van den Soesterstraatweg (naar de Stationsstraat) en den Arnhem- schen straatweg f639 50. 4e. Aankoop van terreinen (ruiling met het Rijk) f35551.43. 5e. Aankoop van een terrein aan de Bloemendgalsche Poort I 555.80. 6e. Uitbreiding Meisjesschool, na aftrek van Rijks-bijdrage f2539.621/». 7e. Aankoop schoolmeubelen. we gens uitbreiding van de Meisjesschool f538 30 8e. Vergrooting van do kantoren der Gasfabriek f2801.39. Voor de onder l tot 7 genoemde uitgaven is de Begrooting reeds in overeenstemming gebracht met de vermoedelijke uitgaven en zijn buiten gewone ontvangsten geraamd. Voorgesteld wordt te leenen voor de uitgaven genoemd onder 8. De vergrooting van de kantoren der gas fabriek is zonder etmigen twijfel te beschouwen als een buitengewoon werk, waarvoor geleend mag worden. Ook uit een oogpunt van finan cieel beleid is eene leening voor die uitgave alleszins gerechtvaardigd, aan gezien uit het dienstjaar 1906 voor de gasfabriek, behalve eene aflossing van f15000 (in 1906 werd voor het eerst in plaats van f 10000 afgelost f 15000), nog de volgende uitgaven, die niet tot de gewone exp'oitatie gerekend behoeven te worden, uit de gewone ontvangsten zyn betaald: Aanleg van buizen in den Utrechtschen straatweg f 1983.79 Vernieuwen van buizen in het Havik, het Beuken laantje en do Appelmai kt f 1661.02 Nieuwe saturator voor de ammoniak-fabrikatie f 500. Nieuwe welput aan den gas houder f 435 Aankoop muntgasmeters f 3209.50 Totaal f 7789 31 Terloops zij hier opgemerkt, dat de volgende niet gewone werken in 1906 nog uitgevoerd zijn, te weten liet plaatsen van een ijzeren hek bij den Ónze Lieve Vrouwe-toi en f 477.02, leggen van een riool in de St. An- driesstraat f915.88 en in de fleere- straat f 222 625. De kosten van het riool in de St. Andriesstraat kunnen voor een gedeelte gevonden worden door hetgeen betaald is door het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis voor het innemen van Gemeentegrond en het daarop plaatsen eener schutting. B. en W. achten het evenwel niet in't belang der Gemeente, ook voor de ge noemde werken te leenen, aangezien het wenschelijk is, zooveel mogelijk jaarlijks een bedrag voor dergelijke werken uit de gewone middelen te besleden. Voor de onder 1 tot 8 genoemde bedragen is derhalve eene buitengp- wone ontvangst noodig van f48116.925. Uit bedrag behoeft evenwel niet ge heel geleend te worden, aangezien onder het saldo van den dienst 1904. voorkomende als art. 1 van de Be grooting, voor 1906, een bedrag van f631196' «buitengewoon" begrepen is (zie de Memorie van Toelichting van de Begrooting voor 1906) Voor den dienst 1906 zal dus geleend moe ten worden f48166 92' f6311.96' f41854.96 Voor hel dienstjaar 1907 staat op de Begrooting behalve voor kasgeld, totaal f14822 98 voor velschillende buitengewone uitgaven. Volgens die Begrooting behoeft slechts geleend te worden f7700, aan gezien het resteerendebedrag f7122.98 voorkomt als «buitengewoon" gedeelte van het saldo dienst 1905 (zie Memo rie van Toelichting 1907, slot-over- zicht buitengewone ontvangsten en uitgaven). Het zal bovendien wen schelijk zijn, in 1907 het nog ledige ovenkluis van de gasfabriek van re torten te voorzien en de hydraulische main met mondstukken, klimbuizen enz. aan te brengen. Deze inbouw behoort tot de buitengewone uitbrei ding der fabriek, zoodat hiervoor ge leend kan worden. De kosten worden geraamd op f4150. Voor aankoop van de perceelen gelegen aan het Kleine Spui, kadastraal bekend Sectie E. nos.' 3118, 3119, 3120 en 3121, en toebehoorende aan J. -van Doorn, zal een bedrag van f4500 benoodigd zijn. Het totaal van de buitengewone uitgaven, dienst 1907 bedraagt der halve f23.472 98. Voor het dienstjaar 1907 bedragen derhalve de buiten gewone uitgaven f48166.925, waarvoor geleend moet worden eene som van f 41854 92», aangezien het resteerende hetaald kan worden uit het «buiten gewoon" gedeelte saldo dienst 1904 Voor het dienstjaar 1907 bedragen de buitengewone uitgaven vermoedelijk f 23 472 98, waarvoor geleend moet worden eene som van f16 350, aan gezien het resteerende betaald kan worden uit liet «buitengewoon" ge deelte saldo dienst 1905. Totaal moet dus geleend worden voor de dienstjaren 1906 en 1907 f58 204 96. Door de aanwezigheid van vol doende kasgeld is het mogelijk geweest, de buitengewone uitgaven over 1906 voorloopig uit de gewone middelen te betalen, waardoor een belangrijk bedrag aan rente bespaard is. Thans moet evenwel tot het aan gaan eener geldleening overgegaan worden. B en W. hebben zich lot ver schillende Bank-instellingen en andere lichamen gewend met verzoek hen te willen mededeelen, onder welke voor waarden de Gemeente geld zou kunnen leenen, met het gevolg evenwel, dat öf de gelegenheid thans niet gegeven kon worden 5f degestelde voorwaarden te bezwarend waren. Ten slotte heeft de Directie van de Rijk^-Postspaar hank zich bereid verklaard, eene geldleening met de Gemeente aan te gaan tegen een koers van 98% en eene rente van 4%. De toestand van de geldmarkt in aanmerking nemende, aarzelen B. en W. niet, den Raad te adviseeren, het aanbod aan te nemen. Door besparing van de gebruikelijke commissionairs-piovisie van staat de bedongen koers feitelijk gelijk met 98 Vi Bovendien is de gelegenheid tot sneller aflossing opengelaten, zoo dat de mogelijkheid van conversie is voorbehouden. Aangezien een belangrijk bedrag van het te leenen geld besteed wordt voor aankoop van onroerende goederen, is gerekend op eene aflossing van 26 jaren. De eerste aflossing, 31 December 1907, zal f2000.bedragen, aangezien dan uitsluitend afgelost zal worden van het geleende over den dienst '1906. Het ontvverp-besluit, strekkende het Dag. Best. te machtigen tot het aan gaan der geldleening groot f 60 000 ad 4 tegen don koers van 98 wordt z. h. st. vastgesteld. Z. h. st. aangenomen. 20 Het le Kohier der straatbelasting dienstjaar 1907 wordt z. h. st. vast gesteld tot een bedrag van f 10227.715. 21. Voorstel tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke dir. be lastingen naar hel inkomen, dienst jaar 1906, wegens vertrek en over lijden tot een bedrag van f2224 50. Wordt z. h. st. goedgekeurd. BECLAME. een gevolg van bloedarmoede, genezen door de Pink Pillen. De meeste bloedarr^oedigen vertoonen ver schijnselen van hartcvtfrzwakking, en heel dik wijls gelooven de üfenschen door een hartziekte te zijn aangetast,1''terwijl zij in werkelijkheid niets anders danpbloedarmoede of zenuwzwakte hebben. In beijfe gevallen zullen de Pink Pillen hen genezen,het zij door hare werking op de zenuwerv/Voor de zenuwzwakken. Men leze^jde volgende voorbeelden. De heei^Kap, klompenmaker, Landstraat te Barnevel^V schrijft ons: «Mijne; vrouw heeft veel doop' de zenuwen geleden. Zij was ook zeer zwak v#8' hart en klaagde over hartkloppingen. Zij hadden in het oog vallende algemeene ver zwakking. Verschillende middelen heeft zy daarvfl^r gebruikt zonder het minste succes, en e^jfet toen zij de Pink Pillen is gaan innemen begdrj'zij zich beter te gevoelen. Zij heeft de behandeling voortgezet en de Pink Pillen hebïén haar volkomen genezen." BjWers schrijft Mej. de Wed. C. van Oorschot, Br$e no. 119, Middelburg: «Mijne moeder is laii^en tijd lijdende aan hartzwakte. Zij had hartkloppingen, benauwdheid en bywijlen flatwvten. De vele middelen die zij gebruikt he^rt konden haar niet genezen. Eerst heeft zij bet^cbap ondervonden toen zij met de behan deling der Pink Pilleo^waangevangen, en dezen hebben haar spoedig genezen". De kloppingen, de benauwdheid, het gevoel van hartsstilstand, komen yoort uit bloedar moede. Uw hart is dan zWö.k evenals al uwe andere organen. De Pink gillen zullen, door uwe bloedarmoede te genezen, dit ook uw hart zwakte doen. De Pink Pillen zijn ÓhovertrofFen>-tegen bloedarmoede, bleekzucht^peurasthejtfe, alge meene zwakte, maagkwalen, fcheumajjjrcne pijnen. Prys f 1.75 de doos, f 9.JÉBr 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiggg*?7, Rotterdam, hoofddepolhouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Donderdagavond a.s. wordt in »De Zwaan" de algemeene vergadering gehouden van de Amersfoortsche Tramwegmaatschappij. Punten van behandeling zijn 1. Verslag met balans en winst-en verliesrekening, benevens rapport der financieele commissie over het boek jaar 1906. 2. Benoeming der financieele com missie en voorstel tot aanvraag ge meentelijke subsidie over het boekjaar 1907. 3. Benoeming van 2 leden van liet bestuur in de plaats van den heer C,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2