NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. c D 1 FEUILLETON. DE TWEEDE VROUW No. 49. Woensdag 19 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Johanna Stelsetee. Amersfoortsche Courant 1 N VH mav f M ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Kijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Aan het officieel programma van het groot internationaal Kegeleoncours van 29 Juni tot 8 Juli alhier te houden ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig bestaan der sociëteit „Vereeni- ging," ontleenen wij het navolgende: In het eere-comité hebben zitting ge nomen de heerenJhr. J. W. A. Barc-h- man Wuytiers v. Vliet, Burgemeester; E. L. Visser, Wethouder; M. L. Celosse, Wethouder; Mr. P. J. F. van Voorst Vader, Kantonrechter; A. IJ. van Kalken, President der Sociëteit Veree- nigingJ. van der Horst Bruyn, Gep. Luit. Kol., Voorzitter der Ver. tot bevord. van Vreemdelingenverkeer; A. M. Tromp van Holst, Majoor Com mandant der Schutterij D. J. Heinsius, Majoor-Commandant van het XVIIIe Landweer District; J. G. Kleber, Voorzitter der Kamer van Koophan del; S. J. van Duinen, Voorzitter der Vereeniging „Handel en Nijverheid;" A. D. Petter, GeneraaLMajoor, Com mandant der 4e Divisie Infanterie; L. W. van Hoek, Kolonel, Commandant van het 5e Regiment Infanterie; H. Oolgaardt, Luitenant-Kolonel, Com mand. van de lie Afd. Ie Regiment Veld-Artillerie; J. H. van der Burg, Luitenant-Kolonel, Garnizoens-Com- mandantA. J. Metelerkamp, Luiten.- Kolonel, Directeur der Rij- en Hoef- smidschoolJ. S. C. Pichal, Dirigeerend Officier van gezondheid 11e klasse, Chef van het Militair Hospitaal; A. L. Klerk de Reus, Luitenant-Kolonel, Chef van den staf der 4e Divisie Infanterie; W. P. van Leeuwen, Majoor-Intendant der 4e Divisie Infanterie; H. D. Twiss, Majoor- Commandant van het le Regiment HuzarenA. J. L. M. van Schevichaven, Kapitein der Genie. De Jury bestaat uit de heeren: G. J. D. Mertens, Rotterdam; J. Ooster- meijer, J. L. van der Moer, J. W. K. de Bas, A. Nijhoft', S. Posthuma Jzn. en G. J. Slothouwer, allen te Amersfoort. Aan de heeren C. Prins en B. Brom is het technische gedeelte opgedragen. De heeren J. A. Schoterman, W. F. A. Groenhuizen en W. R. Schwemmer zijn als feest-eommissie met de regeling der festiviteiten belast. De Regelings commissie bestaat uit de heeren: H. I. von Santen, Voor zitter; H. Meursing, Vice-Voorzitter; P. H. Roukens, V. S. F. Berckmans en P. J. Hamers, Secretarissen; G. te Leuken en C. C'. de Jager, Penning meesters; Dr. P. K. Lulofs en A. J. van Gelder, Commissarissen. Een aantal heeren, leden der SociëteitenAmicitia, Concordia en Vereeniging hebben zich welwillend beschikbaar gesteld om als baancom missarissen te fungeeren. De wedstrijd wordt verdeeld in Korpswedstrijd, Personeele wedstrijd en Vrije baan wedstrijd. De Wedstrijden vangen aan onmiddelijk na de officieele opening op Zaterdag 29 Juni des namiddags om l'/i uur. 2. De zes banen in de zalen der Sociëteit „Vereeniging" voldoen aan de strengste eischen. De banen blijven tot het begin van de Wed strijden verzegeld, en worden onder toezicht van drie leden van buiten Amersfoort gevestigde clubs ontzegeld. De banen zijn geopend Zatcrda» 29 Juni van 'smiddags 1'/, uur tot 12 uur 's nachts. Zondags 30 Juni en 7 Juli van 10 uur's mor gens tot 12 uur 's nachts. Maandag 8 Juli van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. De overige dagen met uitzondering van Don derdag 4 Juli van 4 tot 12 uur n m. Er zijn 2 banen voor den Korps-, 2 voor den Personeelen- en 2 voor den Vrije Baan Wedstrijd. De banen voor den Personeelen- en Korps- wedstrijd kunnen tevens vrije baan worden voor icderen kegelaar, die zijn personeele kaarten heeft afgeworpen, eventueel aan den korpswed- strijd heeft deelgenomen, en indien er geen kegelaars voor deze Wedstrijden aanwezig zijn. Elk korpsgooier moet voorzien zijn van een personeele kaart, te bekomen aan het loket. Deze kaart moet van zijn handteekening voor zien zijn. 3. Met eigen kegelballen mag niet worden ge worpen. Proefballen zijn niet toegestaan. De bal moet geworpen worden met eene band en losgelaten op de plank vóór een duidelijk zichtbaar aangegeven streep De worp wordt bij overtreding dezer bepaling als poedel genoteerd. Een worp gedaan, vóór alle kegels zijn opge zet, telt voor poedel. Elke van voren omgeworpen kegel telt voor één punt. Voor poedel wordt geen punt afgetrokken. De Regelings-Commissie beslist in geschillen waarin het Reglement niet voorziet. Hooger beroep is bij de Jury. Aan elke uitspraak van de aanwezige leden der Jury zijn dc mededingers gehouden zich te onderwerpen. De Regelings-Commissie behoud*, zich bet recht voor in dc bepalingen van he eglement zoodanige wijzigingen le brenger, au zij voor het welslagen der wedstrijden zal noodig oordeelen. De uitreiking der prijzen beeft p/ - in de Sociëteit. „Vereeniging" op Maandag---Juli, des avonds S1/, uur. Na de prijsuitdeeiing zijn de prijzen voor rekening en risico van H.H. Prijswinners. Aan den Korpswedstrijd, die direct na de officieele opening een aanvang neemt, en eindigt op Zondag 7 Juli te 5 uur n.m. precies, kan, uitgezonderd Donderdag 4 Julidagelijks deelgenomen worden. Elk korpsgooier moet voorzien zijn van een personeele kaart, te beko men aan het loket. Deze kaart moet van zijn handteekening voorzien zijn. De volgorde voor het deelnemen aan den wedstrijd wordt bepaald naar de volgorde van inlevering der Korpskaarten. Bij afwezigheid Van het aan de beurt zijnde vijftal, wordt de betref fende kaart onderaan gelegd. Iedere vereeniging kan hoogstens 2 vijftallen afvaardigen. Ieder afgevaar digde doet 6 worpen, drie op de linker en drie op de rechterbaan. Elk vijftal kan een prijs behalen. Het is verboden voor meer dan één vijftal op te treden; bij overtreding dezer helpaing wordt het recht op eenen eventueel te behalen prijs ver loren. Bij gelijk aantal punten beslist de som der laatste worpen van elke serie, zoo noodig de voorlaatste enz. De Regelings-Commissie behoudt zich het recht voor, die wijzigingen in de volgorde der clubs te brengen, -welke zij noodig acht in het belang der kegelaars en in verhand met de vertrek-uren der treinen. Iedere vereeniging die kennis geeft met 2 vijftallen te zullen uitkomen, kan aan den Korps wedstrijd voor 2 vijftallen deelnemen. De rangschikking voor het in aan merking komen voor prijs wordt be paald door het totaal aantal punten der 2 vijftallen in den Korpswedstrijd. Bij gelijk aantal punten beslist de som der vijf laatste worpen van de beide vijftallen, enz. De Personeele wedstrijd vangt aan op Zaterdag 29 Juni tegelijk met den Korpswedstrijd en eindigt Zondag avond 7 Juli 12 uur 's nachts. Aan dezen wedstrijd kan worden deelgenomen door eiken Kegelaar tegen betaling van f 1.per kaart. Kaarten voor den personeelen wed strijd zijn volstrekt persoonlijk. Elk mededinger doet vijf worpen op dezelfde baan. Door ieder kan driemaal aan dezen wedstrijd worden deelgenomen, mits de kaarten achter elkander worden afgeworpen. Bij overtreding verbeurt men den eventueel behaalden prijs. Bij gelijk aantal punten beslist de laatste worp, zoo noodig de voorlaatste, enz. Bij geheele gelijkheid heslist het lot. Bij gelijk aantal punten in 3 kaarten heslist de som der laatste worpen van elke serie, zoo noodig de voorlaatste, enz. Bij geheele gelijkheid beslist het lot. Ieder mededinger kan in dezen wed strijd in aanmerking komen voor één prijs en één serieprijs. De Yrije haan wedstrijd vangt aan terstond na de officieele opening en eindigt Maandag 8 Juli des namiddags 5 uur, stadstijd. Alle banen, die niet gebruikt worden voor korps- en personeele baan, zijn beschikbaar voor vrije baan. Voor dezen wedstrijd zijn kaarten verkrijgbaar a f 0.50 per kaart, welke recht geven op vijf achtereenvolgende worpen op dezelfde baan. Het is niet geoorloofd meer dan vijf kaarten achtereen te werpen, tenzij geen mededingers tegenwoordig zijn. De kaarten moeten door den houder duidelijk voorzien zijn van naam en woonplaats. Er wordt geworpen naar volgorde der inlevering. Bij afwezigheid van den kegelaar die aan de beurt is, wordt diens kaart onderaan gelegd. Indien mocht blijken, dat een mede dinger op naam van een ander gegooid heeft, verbeurt hij alle aanspraak op prijzen. Bij gelijkheid van punten wordt de volgorde tot het in aanmerking komen voor prijs, door steunkaarten bepaald. Door één persoon kan in dezen wedstrijd slechts één prijs behaald worden. Niet afgeworpen kaarten worden niet teruggenomen. Wanneer men met een kaart is begonnen, mag die, al is het sluitingsuur ook geslagen, afgeworpen worden. De uitgeloofde prijzen bestaan voor de Korpswedstrijd uit: le Eereprijs. Medaille van H. M. de Koningin met Lauwerkrans der Sociëteit „Vereeniging." 2e id. Medaille van H. M. de Koningin-Moeder met Lauwerkrans der Regelings-commissie. 3e id. Medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden met Lauwer krans der Vereeniging tot bevordering v. Vreemdelingenverkeer. 4e id. Medaille van den Heer Com missaris der Koningin in de Provincie Utrecht met Lauwerkrans. Verdere prijzen. le prijs. Gouden Medaille van de Gemeente Amersfoort. 2e id. Zilveren Lauwerkrans van het Bestuur der feestvierende Sociëteit. Van den 8e, tot en met den 35en prijs bestaat uit Verguld Zilveren en Zilveren Medailles, Eerekruizen enz, aangeboden doorCiviele en Militaire Autoriteiten Leden van het Eere-Comité.De Feest commissie Plaatselijke Kegelclubs Vereeniging „Handel en Nijverheid;" Amersfoortsche Courant (Firma A. IJ. van Cleeff); Den Heer Corn. L. J. Begeer; J. A. Gerritsen; De Phoenix BrouwerijDen Ned. Hotelhouders- bond De HotelsBerghotelReich- mann; Schwemmer; Smolders van OschOostergetelDe Amersfoortsche Lunchroom De Jager Zoon, enz. Uitgeloofde Prijzen voor 2 vijftallen le Prijs. Verguld Zilveren Medaille DOOR 8) Ik verwacht ook de moeder van Marie zei Frido zacht, fluisterend bijna. Ik zou 't ten minste bar-onbeleefd vinden, als ze lang wachtte. Veelbeteekenend keek hij Sophie aan. En Sophie voelde een hevige pijn, die zich afdrukte op haar gezicht. 't Is voor Mevrouw Veldt, als waren wij altijd de beste vrienden, erg pijnlijk hier te te komen, vooral nu voor de eerste keer. Dat begrijp ik best. Toen wij ons engagements- bezoek bij haar aflegde, waren zij en Mijn heer beiden koel, afgemeten, maar onder die houding verborgen zij allicht hunne ontroe ring. Sophie's stem klonk bevend, nerveus. Nonsens verwierp Frido, zooveel zelfbeheer- sching hebben die menschen niet. Mimi keek ernstig, strak, afkeurend nu. Ze zal haar grootouders verdedigen, ver wachtte Sophie, maar opeens voorkwam Frido het kind, door kortaf te zeggen en zijn stem Jilonk als hevelend: Mimi ga jij nog een kwartiertje hij Rika spelen-, tegen dat het tijd is voor je pianoles, die begint immers om half twee; 't is Zaterdagmiddag, kom je hij ons terug. Waarom? vroeg het kind de smalle lipjes beefden, de oogjes donkerden en 't roode blosje hevigde op de bolle wangetjes. Waarom'? Omdat ik het zeg, natuurlijk. Allo gauw. Luid in tranen uitbarstende, schoof het kind van haar stoel en ging met groote passen, hen met geen enkelen blik verwaardigend, als beleedigd, naar de deur. Toen trok ze de deur hard open en toe. Dat is onbeschoft, stoof Frido op en riep hard »Mimi." Mimi kwam in de deur terug luid-schreiende en zenuwachtig zei ze weer. Waarom? Waarom is geep woord, dat je ooit tegen je Pa of Ma mag gebruiken versta je Mimi? gestrengde Frido het kind boos aankijkend. Ga nu heel netjes en heel zacht de kamer uit. Het kind gehoorzaamde, wel hem niet aan kijkend, wel met groote passen, maar toch niet, wat Sophie angstig voor erger scène, vreesde, trotseerend. Het kind is te lang zonder toezicht geweest, zei Frido nog geërgerd, toen Mimi weg was. O, klaagde Sophie ik vond 't vreeselijk dat zooiets de eerste morgen gebeuren moest. Het kind heeft nu het gevoel, alsof er iemand tusschen haar en haar vader instaat. Nonsens, verwierp Frido. Je hadt haar vandaag, beter nog de eerste dagen, moeten ontzien, al was 't om mij klaagde zij weer. 't Is niet goed voor het kind, vrouwtje, wierp Frido nu zachter gestemd tegen. Ze is heftig en brutaal van aard. Dat kon Marie ook hebbendat heeft, ook vooral Marie's moeder. Daarin verraden zij hun min dere afkomst. Beschaafde menschen treden zoo niet opdat doen alleen winkel menschen, of gewezen winkel-menschen, zooals zij. Geër gerd keek Sophie hem aan. Ze wist 't wel, voor dien winkel, 'n lunnen winkel, kort na Marie's huwelijk aan kant gedaan, had hij zich altijd geschaamd. Op zijn aandringen, vermoedde ze en na tuurlijk ook, omdat ze genoeg hadden ver diend. Marie, in hun schooljaren, had 't ook dikwijls niet prettig gevonden de meisjes kon den zoo min neerzien op 'n winkel, maar ferm had zij er zich altijd overheen gezet, zich nooit schamend voor haar ouders, die zooveel van haar hielden, verwend, als ze door hen was, hun eenig kind. Dat Frido dit zei, kon zij niet verdragen. Al hadden zijn ouders geen winkel, ze waren kostschoolhouders ge weest, van deftige afkomst was hij evenmin; Marie en Frido waren immers familie. Maar Frido, kapiteintoen hij met Marie trouwde, officier, geloofde zich geheel boven die men schen verheven, te meer nu door zijn huwe lijk met Sophie, die in waarheid van deftige afkomst was; haar vader ingenieur; haar moeder van zeer nette familie haar zuster gehuwd met 'n rijk en aristocratisch advocaat. Maar zij hechtte daaraan weinig zij beschouwde elk mensch op zich zelf. Zij had Marie om dien winkel nooit een grein minder gevonden. O, ze vond 't hatelijk, dat hij zooiets had kunnen zeggen, 't Bleef bij haar naverdrieten, toen ze weer alleen was dien middag. 't Is wonder, dat hij de familie van Marie nog hier verlangd, dacht ze geërgerd. Maar ik zal 't hem afleeren, nam ze zich ernstig voor; daar zal ik tenminste mijn best voor doen. Droef-gestemd bleef ze peinzend zitten in de verlaten kamers, lang dien namiddag. Fijn gevoelig is hij niet zóó, als ik dacht, desillusion- neerde 't in haar en ze keek weer naar het verhangen portret. f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1