NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. VEERTIG MINUTEN. No. 52 Zaterdag 29 Juni 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ingezonden. Denk aan de groenbemesting. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een Woord aan Allen, die naar buiten gaan. Nog enkele weken scheiden U van het oogenblik, waarop ge alle dage- lijksche beslommeringen zult afschud den om liefst ver van uw woonplaats uw vacantie te gaan doorbrengen. Na een maandenlange arbeid verlangt ge naar rust en ontspanning. Vrouw en kinderen verbeiden met ongeduld de genoegens van strand en duin, van bosch en heide. Voor U en uw gezin zijn die zomer weken een bron van genot. Zij geven verhoogde gezondheid, frisscher ge dachten en meerdere werkkracht. Er zijn in ons land eenige duizenden kinderen onder de tallooze kleinen die niet uitgaan, welke dringend noodig naar een gezondheidsoord moeten zóo noodig zelfs, dat zij zonder tijdige hulp zullen kwijnen of sterven. Van deze kinderen zegt de beer Scbeltema, kinderarts te Groningen het volgende (in een brochure, die we den belangstellenden gaarne toe zenden) «Mazelen, kinkhoest, of andere ver zwakkende ziekten openen de weg, langs welken scrofulose en tuberculose eerst den jongen mensch bereiken, om, hetzij hem direkt te dooden, hetzij na een poos sluimerens den lateren volwassene, en allicht zijn gezin en nakomelingschap, aan te tasten. Door een tijdige verzorging, ver pleging en verkwikking in één der hier bedoelde inrichtingen (Kinder herstellingsoord), zou men zeer veel van deze ellende hebben kunnen af weren. Allicht, ware geheel te voor komen geweest, wat nu met half-, of zonder succes moet worden be handeld. En zoo is er zooveel, dat het latere leven aantast en bederft, wat men had kunnen voorkómen, mits eene tijdige plaatsing in een Kinderherstel lingsoord den invloed van frissche lucht en doelmatige voeding in het geding had gebracht. Want het is meermalen bij kinde ren slechts een klein stukje zorg, dat hen van een bloeiende gezondheid scheidt." Een beetje geld, een weinig moeite en dat kleine stukje zorg is er. Kies U een zwak kind uit uwe om geving, verschaf het verpleegkosten en zend het naar een Herstellingsoord of Gezondheidskolonie. Daar zal het weerstandsvermogen en levenslust, kracht en gezondheid verkrijgen Wanneer ge dan buiten vertoeft met uw eigen kinderen, dan zal reine vreugd uw deel zijn bij de wetenschap dat elders door uw hulp een jong menschenleven weder opbloeit. Wenscht Ge raad en voorlichting, wend U dan tot het aangewezen lichaam; het Centraal-Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie- Kolonies. Deze vereeniging beschikt over 5 koloniehuizen. Mocht in deze tehuizen, die ten diensten derafdeelin- gen zijn ingericht, geen plaats meer wezen dan zal het Bestuur U trachten te helpen bij zusterverenigingen. Nu is er echter nog plaats. Het is misschien eenvoudiger alleen wat geld te zenden. En voor hen, die geen gelegenheid hebben zelf op onderzoek uit te gaan, verdient dit ook de voorkeur. Het Centraal Genootschap is, helaas, arm en contribuanten voor een gift ineens of voor het lidmaatschap zijn welkom bij den Penningmeester: den Heer Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Maar nog meer behoefte heeft het Bestuur aan persoonlijke belangstelling en medewerking. Wanneer Gij U dan zelf een pleeg kind kiest, keert dit terug, gebruind door de zon, met frisch bloed in de aderen. Het zwakke kind heeft in II een vriend en wij hebben in U een mede strijder gevonden. A. C. BOS, Egmond aan Zee. Groenbemesting is bet bemesten van den bodem met groene vlinder bloemige plantendeelen. Het doel is tweërleiden natuurkundigen toestand of, wat hetzelfde is, de structuur van den bodem verbeteren en den grond op goedkoope manier een zekere hoe veelheid stikstof geven. «Op goed koope manier," want, wat is goed- kooper dan de stikstof uit de lucht met behulp der vlinderbloemigen om zetten in planteneiwit De teelt van vlinderbloemige gewassen, zooals erw ten, wikken, gele lupine, serradella, klaver, is niet alleen wenschelijk op lichtere gronden, maar ook op zwaar dere. Het kan Diet anders dan tot verbetering van den bodem, van de boerderij in het algemeen, bijdragen, wanneer geregeld om de drie, vier of vijf jaar een vlinderbloemig gewas in de vruchtwisseling wordt opgenomen. Het is nu de tijd, om te denkeu aan bet zaaien van vlinderbloemigen in den stoppel. Wanneer op de klei b. v. de wintergerst van het land, en op lichtere gronden de rogge in de schuur is, kan men op den stoppel vlinder bloemigen zaaien. In den stoppel van den wintergerst zaaie men wikken of erwten of beide door elkanderin den roggestoppel zaaie men gele lu pine. Om echter het beschot van de vlinderbloemigen zoo groot mogelijk te doen zijn en daardoor de hoeveel heid humus en stikstof te vermeer deren, bemeste men het land met kaïniet en eenige phosphorzuurhou- dende meststof. Men geve b.v. per Hectare 6 a 700 K.G. kaïniet en 6 a 700 K.G. thomasphosphaatin plaats van dit laatste kan men ook 3 a 400 K.G. ontlijmd beendermeel geven. Wanneer men dit op den stoppel heeft uitgestrooid, ploege men den grond zeer licht om en strooie men bij vochtig weer, of anders des avonds het lupinezaad uit, ongeveer 200 K.G. zaad per Hectare. Ook van erwten veel nemen. De groenbemestings planten moeten eenigszins dik gezaaid worden, anders leveren zij niet genoeg op. Op de erwten moet men echter meer kaïniet zaaien, b.v. 800 K.G. per H.A. Nogmaals het zaaien van vlinder bloemigen kan, vooral bij de tegen woordige hooge prijzen der stikstof- meststoflen niet genoeg worden aan bevolen. Wie het dit jaar in den stoppel wil probeeren, moet zich tijdig van zaad en de genoemde kunstmest stoffen (kaïn iet enz.) voorzien want hoe vroeger men zaait, hoe beter en men moet als de oogst van het land is, vaD den eersten den besten vocb- tigen dag gebruik zien te makeo. In de Remonstrantsche kerk zal Zondag, te half elf voorm. als spreker optreden ds. P. H. Hugenholtz, predi kant te Amsterdam. Op 1 December a.s. zal het 50-jarig bestaan van de rij- en hoef- smtdscbool op feestelijke wijze worden herdacht. Zij werd in 1857 te Venlo opgericht. Wel waren reeds eerder tijdelijk rij scholen gevestigd, o.a. te Maastricht en te Delft, doch van genoemd jaar af heeft de inrichting onafgebroken bestaan. Op 1 November 1886 werd de school van Venlo naar Amersfoort overgebracht. Aan het hoofd stond toen kolonel Huguenin, een officier, die op het gebied van rijkunst en paardenkennis in ons land een uit muntenden naam had. Velen zullen zich hier dezen kra- nigen ruiter nog herinneren. Naar wij vernemen, is men reeds thans bezig met de voorbereiding van hel feest. Men meldt aan het Amersf. D. Onder vele blijken van belangstel- uuuu liuoiui kjv/v/a i uil >v vuil v/tiuul mio viijnuu <uu uuiitiigotor en wikken kan men ongeveer even-1 ling vierde de heer J. van Spangen, wagenhchter bij de H.U.S.M., gisteren zijn 25-jarig jubileum. Des vooriniddags te half tien werd hij in een coupé 2e kl. van de goede renloods naar de remise vervoerd, waar chefs en verder personeel hem opwachtten. Namens de Maatschappij werden hem een zilveren horloge en een ge tuigschrift overhandigd. Van zijn kameraden ontving bij een klok en zes mooie stoelen. In bet Sasje, waar de jubilaris woont, hadden vele buren de vlag uitgestoken. Bij K. B. is de le-luit. jhr. M. C. F. J. de Rotte, van het 2e reg. huzaren, uit den militairen dienst ontslagen en is hem een voortdurende onderstand van f 450 toegekend. Pogingen worden aangewend om hier een Mannenkoor op te richten. Inlichtingen geeft den heer L. E. Langeveld, Heiligenbergerweg 5. De heer W. Salomons is gekozen tot lid van het voorloopig Bestuur der Dinsdag te Utrecht opgerichte «Ver eeniging van taxateurs in Nederland". Wanneer dit nummer onzen lezers in handen komt, heeft de officieële opening van het Internationaal Kegel concours reeds plaats gehad. Te kort evenwel tóór het verschijnen om daarvan reeds nu een en ander te kunnen mededeelen. Wat wij wel willen en kunnen voorstellen is, dat de kans van slagen hoe langer zoo grooter wordt. Dage lijks komen nog opgave van clubs in, die wenschen mede te dingen in den Korpswedstrijd. Die vreemde heeren Kegelaars zullen geen slechten dank meenemen van de feestvierende socië teit «Vereeniging". De verschillende localiteiten en banen zien er niet enkel keurig netjes en smaakvol ver sierd, doch tevens hoogst gezellig uit. Wanneer nu stadgenooten zorgen dat de feeststemming er in blijft, door het uitsteken der vlaggen de straten een feestelijk aanzien te geven en UIT HET ZWEEDSCH door Sopliie Ellsaia.. 2) «Ja," antwoordde mevrouw Hjelm, glim lachend over den roem van haar land. «En mevrouw gaat dus naar Weenen? Dat is de mooiste stad van de wereld. Kent mevrouw ook Penzing?" «Neen, ik zal Weenen voor 'teerst bezoe ken." «Het is een der voorsteden; daar ga ik heen; mijn kind is daar uitbesteed en gister avond, juist om dezen tijd, kreeg ik een brief van de pleegouders, dat mijn kleine jongen zwaar ziek was, zooiets als stuipen, zij dachten dat hij sterven zouZij schreven dat ik toch vooral dadelijk moest komen, met den eersten ochtendtrein. Maar dat kon ik onmogelijk doen, daar was geen denken aan!" «Als uw kind u noodig had, moest dat toch vóór al het andere gaan," zeide mevrouw Hjelm, met iets scherps in de stem. «Ja zeker; maar ziet u, ik ben keuken meid in het Hótel Zum Grünen Baum te Baden en ik kan daarom natuurlijk overdag niet weg zijner valt zooveel te doen, nu juist midden in het seizoenalle kamers zijn bezet door rijke logés, die het hunne moeten hebben en er was zulk een haast bij, dat ik niemand krijgen kon, om mijne plaats in te nemen. Daarom moest ik tot van avond wachten. Maar, Heere God! Welk een nacht en dag zijn dat geweest! Ik kon den heelen nacht geen oog toe doen, ik lag mij daar maar om te wentelen om te denkenwie weet of mijn Ludwig op het oogenblik niet sterft! Het was een groote weldaad, toen het licht begon te worden. Maar de dag is nog erger geweest. Het spreekt vanzelf, dat ik mijne gedachten niet bij elkaar kon hou den zooals anders en de eene aanmerking na de andere werd naar de keuken gezonden; de soep was te zout, de groenten waren niet gaar genoeg en een van de heeren klaagde zelfs over het braden der kippen. De mijn heer had gelijk, ik had vergeten safraan in de saus te doen; denk eens aan, mevrouw, safraan vergeten in de kippensaus; nu kunt U wel nagaan hoe het er met mij uitzag! Maar, lieve God, als het hart ook bijna stil staat van angst over een eenig kind en dat nog wel over een kind als mijn kleinen Ludwig! De dokter, die hem verzorgt, zegt dat hij bepaald een wonder is voor een kind van pas achttien maandenHij loopt en praat als een groot mensch en herkent mij, afschoon hij mij zoo zelden ziet! En ik heb kleertjes voor hem gekocht als voor een echt heeren kind, kantjes aan de hemden en een kieltje van fluweel; dat is dan ook zijn beste; voor de werkdagen heeft hij een wollen buisje, roodachtig en grijs, dat vlekken kan verdra gen maar ik kan hem ook niet altijd in zijn Zondagsche pakje laten, dan zou dat niet lang duren. Och, lieve God, als ik hem moest missen!" En zij bewoog zich heen en weer. «Het zal wel zoo erg niet zijn; gij zult uw jongske in het leven mogen behouden," zeide mevrouw Hjelm. «Ja, hoe het ook loopt, of mijn kleine Ludwig leeft of al dood is, ik moet morgen ochtend bijtijds in mijn keuken terug zijn, om half zes al. Het was op die uitdrukkelijke voorwaarde, dat ik vertrekken mocht. De gas ten moeten versch brood aan het ontbijt hebbenwij bakken om zes uur. Sophie be loofde mij het deeg klaar te zullen zetten. De trein gaat om half vijf; dus houd ik niet veel tijd over, om daarginds te wezenik zal er niet voor elven zijnhet is een heel eind om te loopen." «Is er dan geen tram daarheen?" «Ja, bijna tot aan de deur toe; maar dat kost altijd vijftien Kreutzer en die zijn beter besteed aan medicijnen, als hij nog leeft, en is hij dood, dan kost dat ook geldalles kost geld voor de armen en ik wil ook niet dat hij van de armen begraven worden zal. Och, wat men een zorgen heeft!" barstte zij los, na een oogenblik zwijgens. «Helaas! niemand ontsnapt daaraan," zeide mevrouw Hjelm, wier gedachten ver weg dwaalden. «Ja, maar het ergste is, dat men op nie mand kan rekenen!" «Zijn de pleegouders niet lief voor het kind?" Wordt vervolgd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1