Tiebrng, UTRECHT. Extra Heere i®®SSp aanbieding van geheeren Costumes. Reis- en F1 Regen- en Lustre Jass Witte en g Vesten. Norfolk- en Marine-Pakjes. Katoenen Kinder-Pakjes. Vacantie Gostumes. IJzersterke Broekjes in Cheviot, liagonaal en Tricot. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 1 heuvels de overblijfsels te bevatten van een geheel verbrande woning of versterking, uit een nog veel vroegeien voor-historiscben tijd, waaruit even eens reeds urnschelven gevonden wer den en waaromtrent het onderzoek nog wordt voortgezet. Het terrein dezer opgravingen lig- op de onlangs door de Koningin aant gekochte heide van Niersen, ten Wes ten van Vaasen. Middenstandstentoonstelling. Het comité tot voorbereiding der Middenstandstentoonstelling beeft in een schrijven aan den Bond van Ver- eenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand voorgenomen de tentoon stelling niet in 1908,. doch te trachten die in 1909 te houden, aangezien ge vreesd wordt, dat de Amsterdamsche Gemeenteraad het terrein niet zal afstaan, wanneer niet een voldoend waarborgfonds bijeen is. Mede omdat voor inkrimping van het toegezegde terrein dit te klein zal blijken. Namens den minister van oorlog is aan de korpsen van het leger de vraag gericht, of er in het jongste wintertijdperk kader tegen hun zin is belast geworden met het voorbe reidend militair onderricht en in hoe verre daardoor een merkbare nadeelige invloed bij de opleiding is geconsta teerd, dan wel of dat op andere wijze nadeelig heeft gewerkt. De ontvangst door H. M. de Konin gin, Maandagavond aan de gedele geerden ter Conferentie en hunne dames bereid moet zeer schitterend geweest zijn. Ongeveer 800 genoodig- den bewogen zich in de zalen. Het feest begon met eene voorstelling in de groote zaal van al de gedelegeerden, behalve die reeds in den voormiddag door H. M. ontvangen waren. Midde lerwijl waren de dames in de andere salons vereenigd. Iedere eerste gede legeerde stelde zijne delegatie voor, die vervolgens hare opwachting maakte aan de Koningin-Moeder en aan den Prins. Vervolgens werden de dames, onder wie zich bevond baionesse Bertha von Suttner, ingeleid en insge lijks aan de Koninklijke Familieleden voorgesteld, die zich vriendschappelijk met ieder onderhielden. De Koninklijke Militaire Kapel en de muziek der voormalige schutterij voerden een uitgelezen programma uil. Alle gasten woonden het feest in burger-avondkleeding bij. behalve de militaire officieren, die half gala tenue droegen. De lijke damestoiletten zetten aan het geheel groeten luister bij. De raout eindigde tegen 11 uur. Voor den rang van 2e luitenant zijn o.m. geslaagd onderstaande ca detten der K. M. A oud leerlingen van de H. B. S. alhier: Infanterie hier te landeW. F. K Bischofi van Heemskerck; infanterie in Oost Indië W. A. van der Gant; cavallerie hier te lande: P. J. Boogaerdt; artillerie hier te lande: A. C. F. van Kuijk; genie hier te lande: H. Riedel. Bij Kon Besl. is benoemd tot ritmeester bij het 4e regiment huzaren de le luitenant G. J. A. A. baron van Heemstra van het corps. De heer Jebbink, door een groot aantal burgers, die zich niet konden vereenigen met allen door de Kies- vereeniging Amersfoort" gestelde can didaten, candidaat gesteld voor bet lidmaatschaij van den gemeenteraad, ziet zich genoodzaakt door onzes in ziens ongeoorloofde pressie voor die candidatuur te bedanken. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van't Algemeen vergadert Donderdag 4 Juli, 's avonds te 8Vj uur, in «Amicitia" ter behan deling van de navolgende Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Begroo ting. 3. Benoeming van een commissie tot nazien van de rekening en ver antwoording van den Penningmeester. 4. Mededeelingen. Mej A. H. Wolbeis, te Kampen, in de jongste Raadsvergadering be noemd tot onderwijzeres aan de Meis jesschool hier, heeft die benoeming niet aangenomen. Tot onderbrandmeester bij spuit I is benoemd de heer W. Brouwer tot commandeur, de beer C. van Zwol De heer F. Wesseling is geko zen tot Voorzitter van het centraal- departement der Veieeniging van leeraren aan inrichtingen van Middel baar onderwijs. De heer J. W. A. Stuurop, chef de bureau bij de N. C. S. wordt op 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Zwolle. De heer L. Kames herdacht j.l. Maandag in alle stilte den dag waar op bij voor 40 jaar tot keurmeester van visch werd benoemd. Een weinig meer belangstelling voor dezen bescheiden beambte, die menigeen voor ziekte, zoo niet voor erger, heeft behoed, ware onzes inziens niet misplaatst geweest. De heer J. B. D. van Eek heeft aan de Technische Hoogeschool te Delft met gunstig gevolg afgelegd het candidaats electrotechnisch ingenieur. De heer G. G. H. de Bree, com mies le klasse bij den stationsdienst en waarnemend stations-chef der H.IJ.S.M. hier, viert heden zijn zilveren ambtsfeest bij die Maatschappij. De heer W. A. van den Boven- kamp is herbenoemd tot lid der Gezondheidscommissie voor Amers foort. Van de 29 aspiranten, die toela tingsexamen deden voor den cursus hij het 5e regiment infanterie, zijn geslaagd: (in alph. volgorde) korp. L. Behaard, serg. A. Hamming, serg W. Mulder korp. C. J. Pluigers en sergeanten C. G. Poort, J. de Roos P. Smit, Steenbeek, en J. Vesseur. Het 7-jarig zoontje van Wolters, uit de Wolkersteeg, weid Maandag middag op het Zand door een rijtuig, dat van de Weversingel kwam, overre den,waardoor het in deerniswekkenden toestand naai het St.-Elizabelhs-Gast- huis moest worden gebracht. Van een met meel beladen wagen, brak Maandagmorgen, terhoogte van de spoorbrug aan de Soesterweg, de as. De wagert die daardoor kantelde stortte zijn inhoud over de straat. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het post kantoor te Amersfoort, over de 2Je helft der maand Juni 1907. Hotjes Broeckx Vd Brandeler Zeegers Wekerman Ten Brink C. Heurwig Mej. Tolstra Philip Hoogeveen. Elspeet. Beier. Dortmund. Haarlem. Hilversum. Amsterdam. Vrijdag 5 Juli zal door het stafmuziekcorps van het 5e reg. inf. onder directie van den heer G. Bikkers, op het terras van de sociëteitA micitia" het volgende programma worden ge geven. 1.Die Lubesinsel, marsch Lincke. 2. Ouverture RakoczyKeler Bela. 3. An der schonen blauen Donau Strauss. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «Lala Roukh" Dunkier. 5. Ouverture «Les Dragons de Villars"Maillart. 6. Balletmusik und Hochzcitszug aus der Oper «reramors" Rubenstein. 7. PlappermaulchenEilenberg. 8. Fantaisie «Les Saltimbanpuea" Ganne. A en 8 eerste uitvoering. Industrie- en Huishoudschool. Met voldoening is het unaniem raadsbesluit van 25 Juni j.l. ontvangen, om door leening en verhoogd subsidie den lang gewenschten bouw eener nieuwe school mogelijk te maken waarvan nu spoedig de aanvang kan worden tegemoet gezien. Intusschen zal het velen niet on welkom zijn ook thans reeds eenigs- zins meer van nabij met de inrichting en haar resultaten kennis te maken. Welnu, een schoone gelegenheid biedt zich daarvoor aan. Maandag 8 Juli e.k. is namelijk voor de Industrie- en Huishoudschool eeD gewichtige dag. Weiden ir> Mei j.l. de eerste ge tuigschriften van welvolbracliten twee jarigen cursus van «voorbereidend onderwijs uitgereikt, komenden Maan dag zullen voor het eerst getuig schriften verstrekt worden aan leer lingen eener vakklasse De opleidings cursus voor «hulp in de huishouding" is nu voltooid. Gezien de groote belangstelling, die nu al gedurende twee jaren in steeds toenemende mate viel waar te nemen, heeft het Bestuur het niet ondienstig geacht om bij deze gelegenheid een overzicht te geven van hetgeen er aan de school onderwezen wordt wel te verstaan het practische ge deelte daarvan, aangezien de theore tische vakken zich voor dit doel minder goed leenen. Belangstellenden wordt dus Maandag- namiddag lusschen 2 en 4 uur de gelegenheid aangeboden iets te zien van hetgeen de leerlingen vei richt hebben op hel gebied van koken, huishoudelijk werk, strijken, wasch- behandeling en handwerken. Enkele zaken zullen niet alleen te bezichtigen zijn, doch ook tegen kostenden prijs overgenomen kunnen worden. Uitdrukkelijk zij ten slotte nog vermeld, dat bezoek uit alle kringen bedoeld wordt; men kan er van ver- zekeid zijn, dat er «voor elck wat wils" zal voorkomen. Het Kegelfeest is in vollen gang en rolt «als van een leien dakje Hel winterweder der laatste dagen heeft de clubs niet weerhouden te komen dingen naar den uitgeloofde prijzen. Trouwens een kegelaar in hemdsmouwen heeft nimmer last van de kou, als de stemming er maai inzit. En «stemming' is er, dat zal de grootste nurks moeten toestemmen. Papa «Beckertng heeft j. 1. Zondag de banen eens beproeld en is met 42 houten naar huis gegaan om Zaterdag volgens belofte terug te keeren en het dan eens op «haren en snaren" te zetten Vrijdag, Zater dag en Zondag a.s. beloven uiterst drukke dagen te zullen woiden. De stand van het concours is op 't oogenbhk als volgt: Hoogste Korpswerper Mettin Am sterdam met 41 houten. KorpswedstrijdAcht om den Koning (Amicitia) 149, «Moed houden" Amsterdam 140, «Wis of Mis" Am sterdam 145 G. G. P. Amsterdam 138 District III Amsterdam 138, «Rollen- club" Amsterdam 135, «Zwolle I" Zwolle 129, «Scheepvaart" Rotterdam 124, «Goolutt I" Hilversum 124, «Recht Vooruit" Ililversumlll,«Gooi- lust II" Hilveisum 112 «Vliegende Bal'' Hilversum 104, «Treden zij ons Doel" Amsterdam 104. «Nooit ge dacht II" Amsterdam 103. Personeel: J. Lesliuis, Hilversum 42, Jos. Meddens, Hilversum 37, L. Mays Jr., Amersfoort 37, G. K. de Jager, Amersfoort 30. Personeel-SerieL Moys Jr., Amers foort 95, Jos. Meddens, Hilversum 93. Vrije baan: J. Bekkering, Rotterdam 42, H. de Wit, Hilversum 42, 11. J. van Eyk. Utrecht 41, Grijgen, Zwolle 40, Van Loo, Amersfoort 40, De Rijk, Utrecht 40. Het muziekcorps «Fidelio" uit Wou denberg, directeur de heer Stoetzer alhier, gaf gisterenavond in deagiorno verlichten tuin een concert, waarop van Aken's kegelmaiscn natuurlijk niet vergeten werd. Alle banen waren voortdurend bezet, terwijl een zeer groot belangstellend publiek de wed strijd tot het sluitingsuur te midder nacht bijwoonde. Wijn en bacteriën. Volgens «Le Correspondant" zijn twee Fianscbe geleerden tot de ont dekking gekomen, dat wijn een ki achtig werkend middel tegen bacteriën is en met name den typhusbacil spoe dig doodt. In schuimenden wijn duurt het slechts 10 minuten, in Bourgogne nog geen half uur, des te korter naarmate de wijn zuiverder is. De krachtigste wei king vonden zij bij wijn uit flesschen, en naar hun ei varing zou bij operaties wijn in menig geval baal geven, wanneer andere midde len tegen infectie zonder uitwerking blijven. Zij zijn nu bezig nauwkeurig na te gaan hoe wijn wei kt bij andere bacteriën dan die van tj'phus, omtrent welke zij meenen reeds zekerheid te hebben verkregen. Rookende volken. De niet-rookende mannen nemen ook ten onzent toe m aantal; een niet-rooker is lang geen zeldzaamheid meer m deze lage landen, maar voor- loopig zullen we als eerste rookende natie ter wereld (óók een eeretitel) wel niet verdrongen worden: daar is onze voorsprong te groot voor. Per hoold der bevolking wordt in Neder land per jaar 3 kilogr. 400 gram tabak de lucht in geblazen, in de Vereenigde Staten 2110 gram, in België 1552gram, in Duilsciiland 1485 gram, in Austra lië 1400 gram, in Oostenrijk-Hongarije 1350 giam, in Noorwegen 1335gram, in Denemaiken 1125, in Canada 1050, in Zweden 940, in Frankrijk 933, in Rusland 910 en m Spanje 5j0 gram per hoofd en per jaar. Slecht weer! Men schrijft aan 't Uandelsbl. Herinnerd is dezer dagen aan het puntdichtje van Van Lennep op 21 Juni 1855, toen het vieeseltjk koud was, en werkelijk geen wonder, want ook thans was de zomer begonnen, wat duidelijk merkbaar was aan de hevige windvlagen, den kletterenden regen, de wegschuilende zon, en de groote koude. Maar 't is nog wel eens erger geweest. Uit een oud hand schrift is het volgende overgenomen: In het jaar 1435 was de wind om trent half Februari veel Oost. en Noordoost, en 's nachts was het klair weder tot 's morgens zes of zeven uur toe; op den dag was liet donker grauw weer tot 's avonds toe en zeer koud. Het regende niet, noch dauwde niet in de maanden Maait April noch Mei. En op St.-Pancrasdag, den 12en Mei oude stijl, had het hard ijs ge maakt, dat er een kraai op staan konde en daar wies loover, noch gras, noch koren de pruimenboornen bloei den niet, noch de kersen, noch appe len of peren, noch geen wijngaard was ontlaten. En daar waren men- schen, die geen vertrouwen op God hadden en keerden hun land anderwerf om, en die hadden geen vruchten. En andeie lieden zeiden met Job: «God gaf, God nam" en daar zij op andere jaren een hoed tarwe van plachten te hebben, daar hadden zij dien zomer vier hoed van. En op St.- Jan Baptistdag (24 Juni) zaten de oude vrouwen met groote koolpotten voor de kerken, en de mensehen kon den zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het begon warm te worden, daags na St. Pieter en Paulus, den 30 Juni. Des daags scheen de zon helder en des nachts regende het zoetelijk, zoodat alle vruchten op het veld wiesen. En men kocht na dien tijd eeti achtste tarwe om 8 groot, een achtste rogge om 6 groot, een achtste gerst om 4 groot en een achtste haver om 4 duiten Idem een achtste guldelinkappelen om 3 groot, een achtste schrijvers om een braspenning en een achtste gijsjans om (5 duiten, en alle ooft naar rato. We merken dus dat, ondanks het onaangename weer, men den moed nog niet heeft op te geven, dat de werkelijke zomer kan komen. RECLAME. EEN WENK VAN BÜSSOI. Hier is een wenk, die menigen man en vrouw dienstig zal zijn. Hij wordt, ons gegeven door iemand uit onze nabijheid, een Bussumschc. Mejuffrouw de Wed. Jansen, wonende Cércslaan 8 te Bussum, meldt ons: Nn ik door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Billen volkomen genezen ben van een verschrikkelijke pijn in bet benedengedeelte van den rugj.acht ik mij verplicht tegenover mijn jmedemenschfen hiervan kennis te geven en ik hoop dat dit bericht van mijn ge nezing voor preien een aanlejding moge zijn, een ;en met Uw- voortreffelijk gcnecs- ik lingen 4 de oog proef te middel. Sjjfert gernimen tijd leed ik aan een onuitstaardare pijn in hat benedengedeelte van den rug,-/ij de minste beweging die ik niaaktc, hoesten of ademhalen, kén ik bet niet uithouden van degffjn. Ik had oojp.vcel hinder van duize- dan draaiers mij alles zoo erg voor dat ik er Ufmoest gaan zitten. Mijn :is erg onrustig cn mijn eetlust liet veel .schen over qrt ik vreesde dat zich nog icomplicaties zouden voordoen. Toen men ees op de uitmuntende eigenschappen san lillen, begon -Jk deze dadelijk te gebruiken en pk moet U eerlijk zeggen, dat ik niet. had dufyen droomen fiat ik daarmede zulk een voor spoedig en schitterend resultaat zou bekomen, wot na het gebruik van één enkel doosje was ikrwolkomcn genezen. Steeds zal ik gaarne dit v.ejHoendc geneesmiddel aan cvcntueele lijders aalhcvclen. -Ak ondejgrteekeVle verklaar dat het. boven- stdhnde jtfaar is ei- machtig U het publick tc makeu 'hp elke wijze, die U goeddunkt. Verwaarloos nooippeen pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, gaat van zelf weg, zooals het gekomen is, mar dat is niet zoo, want al a, het komt veel ernstiger a rug is gewoon nierziekte uwt U op deze wijze dat niet doen cn niet op de ;ewone wijze de onzMvcrheden aivoeren van het iloed, dat ze Cltrecri/f moeten. Het bovenstaande [ijs daarvan. U de échte F^&r's Rog- schijnt het weg te ga terug. Deze pijn in en de natuur waar: Uw nieren hun plid is een overtuigend bi Verzeker U dat mi pijn Nieren Billen gi de Wed, Jansen gehad WEN TEGEN NA er op attent, dat op i van James Foster voi dezelfde djpMejuffrouw eft, WIJ JfAARSCHU- .AK endfnaken koopers handteekening Lomt.J^lj zijn te Amcrs- T A. van de Weg. ico na ontvangst van lostw'issel a 11.75 voor één- of f10.voor zes foort verkrijgbaar bij d Toezending geschiedt I Magazijn DIJCKHOFF

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2