NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 57. Woensdag 17 Juli 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Juffrouw „Li®" ti Mjiktr „Gold" Tïxerése Tlxelen.. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Rusland, dat zelf geen vrede heeft in eigen huis, tracht anderen van de zegeningen des vredes en der eendracht te overtuigen, wat in elk geval een een loffelijk beginnen is Zoo heeft men nu van Petersburg uit Servië en Bulgarije, welke beide Balkanstaten min of meer van elkander vervreemd waren door het optreden der weder- zijdsche benden in Macedonië, den goeden raad gegeven tegenover elkaar een behoorlijke en verzoenende hou ding aan te nemen. Zelfs wordt er nu gesproken over een aanstaande samenkomst van vorst Ferdinand en koning Peter. De stakende mijnwerkers van Johan nesburg hebbon weder een beroep gedaan op Minister Botha. Honderd van ben zijn naar Pretoria gegaan om den Minister op het ernstige van den toestand te wijzen en op een scheidsrechterlijke beslissing of een wettelijke regeling aan te dringen. Vierduizend man, zeiden zij, zijn besloten de staking tot het uiteiste vol te houden. Als de Regeering niet tusschenbeide wil komen, staat het syndicaat niet voor de opgewonden arbeiders in. Minister Botha antwoordde, dat hij dit jaar geen wet betreffende deze aangelegenheid kon beloven en bij ried den stakers aan het werk te hervatten. De deputatie ging daarop teleurge steld heen. Omdat geschenken in 't algemeen de vriendschap onderhouden, heeft keizer Franz Josef zoo juist naar Konstantinopel verzonden voor den Sultan, twee mooie Kladruber hengsten, uitsluitend en alleen bestemd voor het persoonlijk gebruik van Abdoel Hamid. De dieren hebben een volledig gevolg medegekregen, nl. een rijknecht, die de paarden moet voorrijden voor den Sultan, een hof-veearts, twee stal knechts en een bediende. Een derge- gelijk geschenk, twee Lippizaner schimmels, heeft de Keizer vóór een zevental jaren den Sultan geschonken en deze maakt er voor den rit naar het selamlik geregeld gebruik van. Sir Arthur Vicars, de King of Arms van Ulster, heett nu aangaande den diefstal der kroonjuweelen uit het kasteel te Dublin, verklaard, dat door den dief drie deuren opengemaakt moeten zijn met drie verschillende sleutels, die nimmer ergens neergelegd worden, maar steeds in 't bezit blijven van betrouwbare menschen, terwijl de sleutel der brandkist nimmer uit sir Arthur Vicars' persoonlijk bezit gaat, zoodat dus geen wasafdrukken gemaakt kunnen zijn. Sir Arthur Vicars meldt, dat Conan Doyle, de Sherlock Holmes-schepper, aange boden heeft mede te werken tot een oplossing van het raadsel en men heeft werkelijk nog hoop den juweelen- schat terug te krijgen. Plannen voor een krankzinnigengesticht. Bij den gemeenteraad te Rhenen is van de Regeering een voorstel inge komen om het z.g. Sparrebosch voor f 10,000 aan te koopen voorden bouw van een Rijkski ankzinnigengesticht,on der voorwaarde dat ook het aangren zende landgoed »Remmerstein" voor billijken prijs van den notaris Sandbrink kon worden aangekocht, waardoor dan het Rijk over den benoodigden grond (200 H.A.) beschikken kan. De Raad besloot echter niet op dit voorstel in te gaan doch bleef den gevraagden prijs van f25.000 handhaven. Tijdregeling. Gelijk bekend, heeft eenigen tijd geleden het centraal-comité voor de bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden Europeesche tijdregeling het oordeel gevraagd van de beide groote spoorwegmaatschap pijen hier te lande. De Staatsspoorwegmaatschappij wei gerde over dat onderwerp in bespre king te treden. Daarentegen gaf de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij een zeer uitvoerig schrijven hetwelk is opgenomen in bet «Utr. Dbl." en waaraan wij het volgende ont- leenen: »De lokale treinen, wier dienst regeling vastzit aan die van interna tionale treinen, hetgeen, zooals uwen raad bekend is, met een belangrijk aantal het geval is, zouden óf daar van losgemaakt moeten worden of daaraan verbonden moeten blijven. »Het eerste zal zijn ten nadeele van allen, die thans met internationale treinen reizen en, zoowel op de heen als op de terugreis, aansluitende lokale treinen moeten gebruiken om hen te brengen naar of van het aansluitings- punt van den internationalen trein. »Zij allen zullen, op de heenreis, een uur vroeger van huis moeten gaan en dat uur op het aansluitings- punt moeten zoek brengen, wachtende op den internationalen trein en op de terugreis den tbans aansluitende lokale trein vertrokken vinden! »Het tweede, nl. het behoud van het verband tusschen de internatio nale en de lokale treinen, zou zijn ten nadeele van alle lokale reizigers en voor hen beteekenen één uur ver lating van den tijd, waarop zij gewoon zijn thans te reizen, zoodat van die allen van vervroeging van het leven geen sprake zou zijn. «Bovendien heeft dit nog ten ge volge, dat de lokale treinen, rijdende in aansluiting van de laatste inter nationale treinen, zóó laat in den nacht zouden loopen, dat een behoor lijk verkeer daarop niet te verwachten iszij zouden dus moeten vervallen en de reizigers der internationale treinen zouden niet meer worden thuisgebracht. «Zoo zouden bijv. noch trein 695, AmsterdamDen Helder, die thans aansluiting heeft van de treinen 54, 140, 595, 73 en 61, noch trein 48 RotterdamAmsterdam, die de aan sluiting medebrengt van trein 10 S., kunnen blijven loopen, omdat zij om 4.18 's nachts te Den Helder of 1 26 's nachts te Amsterdam zou aankomen, uren, die voor het publiek zeer on gerieflijk zijn. Dergelijke late treinen zouden ook slecht passen in een regeling die vervroeging van het leven beoogtBovendien zou het groote moeilijkheden doen ontstaan met het oog op den diensttijd van ons per soneel. «Zoowel dus het verbreken van het verband tusschen internationale en lokale treinen, als het behoud daarvan, zal een ontzaglijk ongerief voor het publiek opleveren. Welke van die twee gekozen zal moeten worden, is niet te zeggen, men zou het slechts kunnen afleiden uit de mate van ontevredenheid, die bij het publiek zou ontstaan bij ieder der regelingen. Slechts zeer langzaam, na meerdere dienstregelingen, zal men uit de af- of toeneming der klachten kunnen afleiden, wat de minst slechte keus zou zijn. Niet wei nig zou bovendien het maken van een behoorlijke dienstregeling wor den verzwaard, doordat één deel van het publiek wèl, het andere deel niet op de nieuwe klok zal gaan ieven, zoodat een der beiden steeds teleur gesteld zal worden. «Dat een dergelijke dienstregeling, die niet kan voldoen aan de wenschen van het publiek, een groot financieel nadeel, door achteruitgang der ont vangsten zou worden, behoeft geen nader betoog. Is aan dat alles niets te veranderen «Zeer zeker. Maar alléén door het inleggen van een groot aantal nieuwe treinen, percentsgewijze nog wol bet meest op die baanvakken, waar het verkeer het zwakst, het vervoer dus het minst loonend is." Oneerlijke Concurrentie. Namens de Algemeene Winkeliers vereniging te Amsterdam zal op het vierde nationaal congres van den «Nederiandschen Bond van Vereni gingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand", op 17 en 18 Juli te Nijmegen te houden, de volgende motie in zake de oneerlijke concurrentie door Mr. C. Frikkers, rechtsgeleerd raadsman dezer vereni ging, worden gesteld: «De vergadering, gehoord de nieuwe opsommingen van feiten betreflende de oneerlijke concurrentie en de be spreking daarover gevoerd, «overwegende, «dat oneerlijke concurrentie is een maatschappelijk euvel, dat met kracht moet worden bestreden «dat deze bestrijding zeer onvol doende geschieden kan door parti culier initiatief; «dat 't dringend noodig is, dat de Staat legen dat euvel optrede, zoo wel door civiele als door strafrechte lijke bepalingen «draagt aan den Bond op bij do Regeering stappen te doen, opdat zoo spoedig mogelijk wettelijke maat regelen worden genomen ter bestrij ding van oneerlijke concurrentie; «draagt aan den Bond op betref fende feiten te verzamelen en te ordenen." In een toelichting tot deze motie geeft Mr. Frickers een kort overzicht van de verschillende besprekingen en wetsontwerpen in zake de oneerlijke concurrentie bier te lande. Hel feestprogramma van het con gres is togelijk verschenen. Het geeft o a. portretten van het dagelijks be stuur en op de eerste bladzijde dat van den onlangs overleden voorzitter der regelingscommissie, de Heer F. W. Dickmann. Nieuwe stuiverstukken. Naar aanleiding van een meermalen geuite klacbt dat de nieuwe stuiver stukken nog maar steeds uitblijven, DOOR 3) Hij ergert zich over het malle schepsel en mompelt: »'t Is toch schande! driewerf schande! Ze lijkt wel stapelgek! dat loopt maar door en bemerkt niets om zich heenmaar wacht, ik zal ze eens flink aanstooten!" Zoo gezegd, zoo gedaan! De dominé passeert de oude, jongejuffrouw en loopt met zijn elleboog geducht tegen haar arm, waarop zij van schrik de japon laat vallen en met ontzetting de straatjeugd om zich heen gadeslaat. Gelukkig is ze thans vlak bij huis. Zoo spoedig mogelijk verdwijnt ze voor de blikken der brutale bengels, die haar echter nog met het hatelijk lied vervolgen. Zij ontdeet zich voorzichtig van de kost bare kleeding en neemt overgelukkig plaats in een groote leunstoel, om haar welgeslaagd plan nogmaals goed te overdenken. Intusschen hebben de jongelui een briefje opgesteld en geschreven aan de verliefde juffrouw, dat met algemeenen jubel en onder luid hoerah op de post wordt gedaan. Het is eenige dagen later. Juffrouw Agnes heeft haar beminde niet meer voor 't raam gezien. «Ach!" zegt ze tot zich zelf. «Hij zal natuurlijk het heuglijke nieuws naar zijn naaste bloedverwanten moeten schrijven. Wat zullen we een knap paar zijn Hij met zijn lief blond snorretje en kranig figuur en ik met mijn prachtige haren en gestalte 1 Wat zullen we een bekijks heb ben!" Daar gaat de bel. Hoerah, de post! een brief van hém! van mijn Heinrich! Bevend van vreugde scheurt ze de enve loppe open en leest met sidderende, van aan doening trillende stem; «Liefste Agnes! Vooreerst mijn oprechten dank voor de eer van Uw aanzoek. Het onverwacht geluk heeft me zoodanig overstelpt, dat ik eenige maanden voor mijn geschokte zenuwen naar een bad plaats moet. De naam mag ik niet noemen, daar ik door niets of niemand gestoord mag worden! Echter zal mijn genegenheid voor U steeds dezelfde blijven!" Ze houd even optranen van aandoening big gelen over haar gerimpelde wangen en zij is genoodzaakt, de brief even ter zijde te leggen, opdat zij niet het geliefde schrift zouden bekladden. Als zij zich zoover hersteld heeft, leest ze voort «Ik twijfel er niet aan, Zeer Geachte Mejuffrouw, of U hebt een enorm groot in komen, hetgeen U in staat stelt, een jong- mensch van mijn rang ten huwelijk te vragen; echter vernam ik gaarne, hoe groot dat fortuin is, daar ik niets bezit dan groote schulden en helaasvan Liefde geen Geld kan ma ken!" Bij het lezen der laatste regels, maakte een groote ontsteltenis zich van haar mees ter. Hoe, fortuin! inkomen! «Ik heb niets! gilde ze." Heelemaal niets! dat is toch brutaal! Ik doe hem de eer van het aanzoek en hij spreekt over geld, hoe prozaïschen daarbij hoe ongepastzelfs hoogst onbe schaamd Met de brief in haar hand, ijlt ze naar het venster. O schrik! daar staat hetzelfde clubje straat jongens weer! Zij wil zich schielijk verwijderen, doch het is reeds te laat. De vroolijke straatjeugd heeft haar hoekige gestalte, met de blauwe lintjes, reeds voor 't raam gezien. Met oorverdoovend geluid beginnen zij wederom te zingen: „Moeder, als je me kousen koopt, Koop me dan kousen met kuiten! Anders roepen de jongens me na: Spillebeen kom eens naar buiten!/ Op dit geluid komen aan den overkant verscheidene jongelui voor 't venster hartelijk lachend en de jongens steeds nog meer aan moedigend. Heinrich staat in hun midden en men kan aan de beweging zijner lippen zien dat hij ook meezingt Dat is te veel! Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1