Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dieoe het volgende: Aan de-Munt schijnt men bezig met het aanmaken van een groote partij centen voor Indië. Gesproken wordt van 5 miilioen. Wanneer deze klaar zijn, zou het nieuwe stuiverstuk spoedig in circulatie te verwachten zijn. Vad H. M. de Koningin en de Prins waren Zondagmiddag de gasten van H. M. de Koningin-Moeder. Toen hel Vorstelijk Echtpaar op Soestdijk kwam, werd direct de Standaardvlag gehe- schen. Vele wandelaars ontmoetten de Hooge Bezoekers, gezeten in een victoria met 2 paarden bepannen op den Eemnesserweg. De Prins der Nederlanden is gisterenmorgen met den trein van 8.15 over Amersfoort uit Apeldoorn naar Utrecht vergezeld van zijn adjudant, gegaan, en heeft zich vervolgens met Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Lekdijk Bovendams per rijtuig over Vreeswijk naar Schalkwijk begeven om deel te nemen aan de jaarlijksche zomerschouw. Gisteren heeft het Koninklijk Echtpaar een rit gemaakt naar de opgravingen onder Niersen, bij Vaas- sen. Na het diner werd een rit gemaakt naar Wiessel en Hoog-Soeren met het gevolg in drie rijtuigen met vier spannen. Vrouwenarbeid. Uit het 6de jaarverslag der «Nationale vereeniging voor vrouwenarbeid" blijkt, dat het aantal leden der vereeniging thans 1390 bedraagt. Het afgeloopen jaar was niet in allen deele gunstig te noemon, voor namelijk doordat ongesteldheid van verschillende bureau-ambtenarendezen verhinderde haar volle werkkracht aan het bureau te wijden. Toch zijn verscheidene belangrijke werkzaamheden ten uitvoer gebracht. In de samenstelling van het bestuur kwam eenige verandering door de verplichte aftreding van mevrouw Haver en mej. Groshans en door 't tusschentijdsch aftreden van mej. Van Wijlen. De plaats van mej Gros hans werd ingenomen door mevrouw De JongPaardekooper Overman, mevrouw Haver werd herkozen. De Vredestempel! Omtrent de plechtigheid der eerste steenlegging voor bet vredespaleis op «Zorgvliet" op 30 Juli kunnen de volgende bijzonderheden worden ge meld: De plechtigheid neemt om halfdrie een aanvang. Ongeveer 1100 personen worden genoodigd, n.l. de leden der Vredesconferentie, het corps diploma tique, de leden der Staten-Generaal. van den Haagschen Gemeenteraad, vertegenwoordigers van vereenigingen op het gebied van den vrede enz. De vorstelijke Familie zal de plechtig heid niet bijwonen. Een koor onder leiding van Henri Viotta, begeleid door het Philhar- monisch Orkest, zal de plechtigheid opluisteren. De voorzitter der Carnegiestichting, de heer Van Karnebeek, zal een korte rede in de Fransc'ne taal uitspreken, waarna de steenlegging zal geschieden door den voorzitter. Dan zal deze een rede houden. De bouw en inrichting van het paleis zal vermoedelijk 3 jaar in beslag nemen. t J.l. Maandag bracht H. M. de Koningin-Moeder het reeds in ons vorignummeraangekondigd bezoek aan bet St.-Elisabeth's gast-of ziekenhuis. Ongeveer kwart over tweeën arriveerde het Koninklijk rijtuig aan de grens der gemeente, opgewacht door den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman VVuytiers in ambtsgewaad. Na H. M., die vergezeld was van de hofdame E. G. baronesse van Itter- sum, terwijl in een tweede rijtuig de kamerheer jhr. A. S. E. van Tets volgde, te hebben gecomplimenteerd, steeg de burgemeester in de keurig geëquipeerde victoria van de firma Kleber Van Wamelen om de vorste lijke Bezoekster den te volgen weg aan te wijzen. In flinke draf werd gereden langs Soesterstraatweg, Pieter Pijperstraai, Oude Soesterweg, Van Asch van Wyck- straat. Wyersslraat, Utrechtschestraat, Varkensmarkt en Zuidsingel. Langs den weg hadden zich velen gescliaard om de Koningin een stille hulde te brengen. De kinderen dei Anna Paulowna bewaarschool langs liet toinhek aan den Singel geschaard, begroetten H. M. met een driewerf hoera! hetgeen door H. M. met een vriendelijk wuiven werd beantwoord. Omstreeks half drie werd het zieken huis bereikt waar H. M. werd ontvan gen door den geneesheer-directeur J. W. Jorissen en den oudsten regent den heer C. Th. van Beek. Do jonge- juflrouwen Gateautje de Jong en Ma- rieije Vermolen boden bloemen aan en spraken een welkomstgroet uit. Nadat H. M. aan regenten en regen tessen en de moeder-overste was voorgesteld werden de verschillende lokalen bezichtigd die ter eere van het Koninklijk bezoek smaakvol waren versierd. Vooral het trappenhuis was in een fraaien bloemhof herschapen. De pleegzusters, op verlangen van H. M. elk in hare eigen afdeeling op haren post, werden vriendelijk door H. M. toegesproken, terwijl ook de patiënten, die op 'toogenblik verpleegd worden, nevens een opbeurend en bemoedigend woord een tuiltje bloe men uit handen van H.M. ontvingen. Na het bezoek dat omstreeks een uur duurde werd teruggereden langs de kazerne der bereden wapens. Vele ingezetenen hadden door bet uitsteken der driekleur hunne inge nomenheid te kennen gegeven met het blijk van belangstetling door de Hooge Vrouwe aan onze gemeente betoond. Voor de Remonstrantsche ge meente zal Zondag a s. als spreker optreden dr. Tideman, predikant te 's Gravenhage. Bij het examen aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam slaagde mej. H. M. S. J. de Hol van hier voor leerares in de huishoudkunde. Aan het toelatings-examen voor de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, heeft o.m. voldaan de jongeheer C. Coster, alhier. Voor het praktisch apothekers examen te Utrecht, is o.m. geslaagd de heer Th. H. M. Hogenboom, ge boren te Amersfoort. Ter vervanging van majoor H. D. Twiss wordt majoor W. H. Piepers, thans toegevoegd aan den Inspecteur der cavalerie, belast met het le re giment huzaren, alhier. Kapitein-adjudant H. A. Ruysch Lehman de Lebnsield, van bet le regiment vela-artillerie, wordt 1 Oc tober overgeplaatst van Utrecht naar Amersfoort. De le-luitenant H. B. van den Oudendijk Pieterse van het le reg. veld-art. wordt 2 September ver plaatst van Utrecht naar Amersfoort. De le-luitenant J. E. Haitsma Muiier van het le reg. veld-art te Ltrecht wordt 1 October verplaatst naar Amersfoort. De majoor der cavalerie H. D. van Twiss, verplaatst van het le reg. huzaren naar den staf van het wapen, komt 18 dezer te 's-Gravenhage in garnizoen. Emigratie naar Canada. Aan ben die voornemens mochten zijn naar Canada te emigreeren, wordt aangeraden zich aan te schaffen een in de Engelsche taal geschreven band- boek over dat land, bevattende vele nuttige inlichtingen en hetwelk tegen vooruitbetaling van eene penny te verkrijgen is bij het «Emigrants' In formation Office" 31 Broadway, West minster, London S. W. Speciaal aan landbouwers die naar genoemd land gaan wordt in over weging gegeven zich eerst in betrek king te stellen met het «Dominion of Canada Emigranten Office," 11 12 Cbaring Cross street Londen. Voor klerken en kantoorbedienden is in Canada geen arbeid te vinden. Afgeraden wordt naar Canada te gaan aan hen die geen Engelsch verstaan of niet in het bezit van genoegzaam kapitaal zijn om in den eersten tijd na hunne aankomst daar te lande op eigen kosten te kunnen leven. («St.-Ct.") Twee personen, die nog niet lang geleden naar Canada vertrokken, in de overtuiging dat zij in de nieuwe wereld een beter bestaan zouden vinden dan in het vaderland, zijn reeds teruggekeerd. Behalve de groote reiskosten (pl. m.) f400) heeft het een hunner, die timmermam bij de H. IJ. S. M. was, ook nog zijn vaste betrekking gekost De man heeft indertijd zijn inboedel verkocht om aan reisgeld te komen. Men ziet hieruit dat Amerika niet voor ieder het beloofde land is. Bij gunstig weder zal Vrijdag avond 19 dezer door de slafmuziek van het 5e reg infanterie onder directie van den heer G. Bikkers een concert worden gegeven op het terras der sociëteit «Amicitia." Het navolgende concert zal worden uitgevoerd 1. Berliner Lull, marsch Lindie. 2. Ouverture vim ltaliaansche StyleSchubert. 3. Hubstweisen, Walzer. Waldteufel. 4. Gr. fantaisie s. d. motifs de Roméo et Juliette Gounod. 5. Ouverture Banditenstreiche Suppé. Ia. Célèbre Largo Handel. b. Auf der Brulhschen Terrasse Mazurka caprice Schroder. 7. Benediction des poignards de l'opéra Les Huguenots Meyerbeer. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »Le TrouvèreVerdi v. Aaken. Het heeft biuer weinig ge scheeld of een fietsrijder had j.l Zon dag bij het beruchte driepuntje het leven er bij ingeschoten. Met een paar kameraden de Arnbemscbe weg afkomende kon hij een auto die met flinke vaart van den Leusderweg kwam aanrennen niet zien Door zijn fiets in den steek te laten bracht hij 't leven er af en kwam met den schrik en eenige ontvellingen vrij. De heer Spyker, automobielfabri kant te 's Gravenhage, had j.l. Zondag het ongeluk nabij Bavoort, toen hij voor een paar kinderen wilde uitwijken, met zijn auto tegen een boom te rijden, waardoor de vooras werd afge rukt en de wagenbak beschadigde. De heer Spyker bekwam eenige lichte schrammen doch deoverigeinzittenden kwamen met den schrik vrij. Ernstiger ongeluk had dienzelfden dag te Putten plaats met de auto van den heer Nieuhuis te Baarn. Ook deze wagen reed tegen een boom doch werd nagenoeg totaal vernield, terwijl de passagiers ernstige verwon- diugen bekwamen Maandagmorgen omstreeks 9 uur sloeg, nabij de Brouwerij, aan de spoorwegovergang, een rijpaard der huzaren op hol. Het paard rende de spooi baan op en werd eindelijk aan de Koppelbrug door eenige mannen tot staau gebracht, zoodat er geen ongelukken voorkwamen. In een onbewoond huis aan den Utrechtscben straatweg is een zoo goed als nieuw heeren rijwiel gevon den. De politie is er inee in kennis gesteld. Bij Kon. Besluit is benoend tot Burgemeester der Gemeente De Bildt de heer H. Ph. J. baron Van Heem stra, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als Burgemeester der Gemeenten Harmeien en Veldhuizen. De heer Woudenberg, Hoofd der openbare school le Soesterberg, hoopt 1 Augustus zijn 25-jarige loop baan als Hoofd dier school te her denken. Ter gelegenheid van den verjaar dag van de Koningin-Moeder zal te Baarn op 2 Augustus van gemeente wege een schitterende verlichting wor den aangebracht in de nabijheid van de Pekingkom, gelegen in het Baarn- scbe bosch. Deze illuminatie zal bestaan in een voorstelling van het sedert lang ver dwenen kasteel «Het Huis ter Etm", hetwelk in de geschiedenis van Baarn zulk een gewichtige plaats heeft ver vuld. Het kasteel zal zoodanig worden vervaardigd, dat men zich ook over dag een goed denkbeeld zal kunnen vormen van dit voormalige slot. Uit Pruisisch Sïlezië worden zware overstroomingen bericht, door de Oder en andere rivieren. Vele dorpen zijn overstroomd en de inwoners konden zich slechts met moeite redden. Er dreigen vele huizen in te storten. Militairen en brandweermannen zijn ijverig in de weer; spoorwegen, telegraaf- en tele- phoongeleidingen zijn vernield. Floris Vos, de bekende leider van de nieuwe-Erfgooierspartij, is op last van den Officier van Justitie te Amsterdam te Naarden gearresteerd wegens «verzet tegen de politie in vereeniging gepleegd" en naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. De Opgravingen op de V e 1 u w e. De plaats waar de opgravingen in de buurt vau Vaassen gedaan worden onder leiding van Dr, Holwerda, Con servator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, is niet de Herten kamp, doch is gelegen te Nierssen, bij Vaassen. Zij heet «De Dobbe Geile" en is een zoogenaamde brandheuvel, groot 20 X 20 M. en 2 M. hoog. Hierin is, behalve verscheidene urnen, een menschelijk geraamte gevonden in eene zittende houding; dit is in zijn geheel, zooals 't gevonden is, in gips gegoten en ligt ter opzending gereed in het hotel «De Cannenburch", aldaar. Er is nog een geraamte gevon den, doch van een dier, echter geen paard. Intusschen worden de opgravingen nog geregeld voortgezet. Dat H. M. de Koningin veel belang stelt in deze opgravingen, blijkt uit de vele be zoeken welke zij daar brengt. Zoo kwarn H. M. de vorige week Zondag naar het hotel «De Cannenburch", van den Heer B. F. Gemke, gereden om aldaar Dr. Holwerda te spreken, die er gelogeerd is. Dinsdag daaraanvol gende was H. M. er weder, en j.l. Zaterdag kwam H. M. terstond na Hare terugkomst uit Den Haag wederom de werkzaamheden gade slaan. Maandag waren de Koningin en de Prins er weer, dit keer echter om op dien heuvel een gedenksteen te onthullen, die in den Hertenkamp was gevonden. Dit gedenkteeken is geen grafsteen; 't is eenvoudig een buitengewone groote keisteen, welke op last van H. M. van uit den Her tenkamp naar Vaassen vervoerd is. Daarop is het volgend opschrift gebeiteld: Stadhouderskuil. Een ruige kuil in kale hei en dan zoo'n naam vol Glorie! Ja, maar die naam roemt niet de plek, 't is roem in haar historie. Dr. Laurillard. Een Misdadigerstype. Omtrent den inbreker Walther. eigenlijk Richter, weet de vDordr. Ct." het volgende te vertellen. Richter is iemand die behoort tot de «high class" spitsboeven. Zelden heeft de handige en als gentleman gekleede spitsboef een «gafler" (kameraad). Kiest hij zich een vriend, dan moet het al een handige jongen zijn. Gewoonlijk gaat hij op de volgende wijze te werk. Als «erste- villa-tippelaar" (een inbreker die er zijn werk van maakt de rijke villa's met bezoeken te vereeren), verblijft hij op verschillende plaatsen. Hij kleedt zich als heer, zoo slaat hij ook op het van hem verspreide portret draagt panamahoeden van 80 francs, rookt de fijnste sigaren en drinkt de oudste en meest gerenom meerde merken. Hij stelt zich als vreemdeling in de fijnste hotels voor en wenscht de stad te bezoeken, Biideker steeds bij de hand. Op een gegeven oogenblik verlangt de voorname gast de «misdadigers- buurten," waarvan men in de dag bladen zooveel leest, te bekijken. De gids brengt hem er heen en leidt, hem beruchte café's binnen. Niet zoodra kent richter de adressen, hetzij dan te Leiden, Utrecht, Groningen of Den Bosch, of hij keert naar zijn hotel terug, verkleedt zich als armoed zaaier en verblijft nu eenigen tijd in deze omgeving. Hij bestudeert nu de verschillende typen en kiest zich na rijp beraad een «gafler," die hem op het pad zal vergezellen, verzekert zich tevens bij voorbaat van de mede werking van hen die hem van den buit ontlasten zullen. In alles blijft hij een heer, neen trotsche gattes," die vergeten schijnt te zijn, hoe de jongens hem, toen hij uit «het Huis" (de gevangenis) te Utrecht was ontvlucht, van ondergoed en bovenkleeding moesten voorzien. Vroege aardappelen. De gaardeniers op de Friesche klei gronden maken goede zaken met de vroegrijpe aardappelen, De oogst daar van gaat naar wensch en de prijs is hoog. Per pondemaat (36'/» aren) wordt niet minder dan f300 a f350 gemaakt. Het land; waaruit de aardappelen zijn gedolven, wordt nu met kool beplant, om daardoor een tweede oogst binnen te halen, die «schoone winst" is. Kersen en bessen. Op de kersenveilingen in de Betuwe blijft de handel nog steeds vlug en de aanvoer voor dezen tijd tamelijk groot; de prijzen zijn als volgt: mei kersen 9—11 cent per pond; le soort volgers 8—9 cent per pond; 2e soort 5—7cent per pond. De aanvoer van bessen wordt steeds grooter, doch de prijzen gaan omlaag zwarte bessen 6'/>ï'h cent en kruisbessen 2'/i4 cent per pond. Frambozen 1115 cent per pond. De berichten uit Britsch-Indië blijven zeer zorgwekkend. Het ware daarover wordt door de Regeering niet medegedeeld, maar het feit, dat telkens inlanders van naam en invloed naar de gevangenis overgebracht worden, spelt weinig goeds, want daaruit valt gereedelijk af te leiden, dat er een geest van ontevredenheid heerscht, die de Regeering moeilijk kan bedwingen, omdat zij rust op een veldwinnend bewustzijn van eigen macht en onwil om zich aan vreemde heerschappij te onderwerpen. De per sonen die het der Regeering lastig maken zijn de lieden die propageeren voor het van de Ieren afgeziene en in Ierland met zooveel succes toege paste boycotten. De Inlandsche bladen raden de bevolking aan geen Britsche maar uitsluitend inlandsche goederen te koopen en het feit, dat de Regeering er op uit is die beweging krachtig te onderdrukken, bewijst voldoende, dat zij haar als zeer ernstig beschouwt. Er wordt gemompeld, dat Japansche afgezanten aan het stoken zijn ge weest, maar dit is tot dusver niet be vestigd. De staaltjes van de opruiende woorden van sommige roervinken zijn intusschen voldoende om de stappen te rechtvaardigen, welke tot nog toe genomen werden. Gelukkig dat Morley, de Minister voor Indië, een man is die algémeen vertrouwen inboezemt. Hij is de laatste man ter wereld van wien overijlde stappen te duchten zijn. Hangende tuinen. Op een toren te Oldenzaal vond men dezer dagen aan de noordzijde een bessenstruik met rijpe vruchten en een bloeienden vlierstruik, beide van een meter hoog. Onder het hooi. Zaterdagmiddag had de landbouwer S. op den straatweg EdeLunteren het ongeluk, dat zijn kar met hooi omsloeg, met het gevolg dat zijn zoon en dochter, die daarop zaten, de ge heels lading op het lichaam kregen. De dochter kwam met den schrik vrij, doch de zoon werd inwendig zwaar gekneusd. Echtgenooten gevraagd. Voor Duitsche jongedames, die tot dusver wanhoopten ooit der. huwelijks- ring aan heur vinger te zien, breekt een gouden tijdperk aan. Geen oogen blik langer dan ze zelf willen, be hoeven ze tot het gilde der «Friiuleins" te behooren. In de Z.-O.-Afrikaansche koloniën toch is veel navraag naar echtgenooten. Met iedere boot komen er mannen, voor 't grootste gedeelte vrijgezellen, aan, die zich aldaar vestigen en reeds na korten tijd behoefte gevoelen een eigen haard te stichten. Ieder meisje, dat den overtocht waagt, kan er op rekenen binnen 'n minimum van tijd getrouwd te zijn. Daar er evenwel niet veel dames landen en de kolo nisten meestal geen tijd en geld dis ponibel hebben voor 'n reis naar 't moederland, sturen ze op gemeen schappelijke kosten een «zaakwaar nemer" naar Duitschland, belast met de levering van echtgenooten. Eenigen tijd geleden is zoo'n seigneur van zijn reis teruggekeerd. Hoewel hij slechts 5 «vaste bestellingen" had, nam hij voor «eigen risico" een heelen sleep jonge dames mee, die op zijn hoeve kosteloos konden logeeren. Ze hadden volop tijd en gelegenheid met jongelui in aanraking te komen. Binnen korten tijd was onze han dige zakenman dan ook geheel en al «uitvei kocht". Nieuwe «zendingen" worden alweer met verlangen tege moet gezien. De «Deutsche KolonialGesellschaft", die natuurlijk de Duitsche immigratie in Zuid-Oost-Afrika zooveel mogelijk bevorderen wil, komt den dames in de passage-kosten liefderijk tegemoet. Men kan vooraf met huwelijks makelaars correspondeeren, die er dan voor zorgen met eenige preten denten aan de boot te zijn. Eischen worden zoo goed als niet gesteld. Geld «spielt keine Rolle", schoonheid evenmin. Als de dame in kwestie maar gezond, handig en niet al te oud is, komt de rest wel in orde. Doop bij onderdompeling. Zondagmiddag was de zwemschool aan den Krommen Rijn te Utrecht voor een heel bijzonder geval afge huurd. Vanwege de een of andere

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2