NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. rëo. 62. Zaterdag 3 Augustus 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Verjaardag ran Koningin Emma 2 Augustus. Leve de Koningin-Moeder Plaatselijk Nieuws. DE WERELD WIL BËDROGEN ZIJN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagiblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Vroolijk wappert thans de Konin klijke standaard van het lustslot te Soestdijk, ten teeken dat de koninklijke familie daar vertoeft. De verjaardag van de Koningin-Moeder is altijd een groote feestdag in het Koninklijk gezin, doch niet alleen in de Konink lijke familie, het geheele Nederland sche volk beschouwt dezen dag als een nationalen feestdag, want ons volk heeft groote verplichtingen aan Koningin Emma. Tusschen volk en vorstenhuis be staat sinds eeuwen een nauw ver band, omdat ons volk en vorstenhuis samengeweven zijn, een eeuwen oude traditie. Koningin Emma heelt in Neder land haar tweede vaderland gevonden. In korten tijd was zij met taal en zeden op de hoogte en met onver droten ijver stelde zij zich op de hoogte van onze Staatsregeling tot in hare onderdeelen. Voor Koningin Emma was een ge wichtige betrekking weggelegdals Regentes ving voor Haar aan de ge wichtige taak het Hoofd van den Staat te zijn en Haar dochter voor te bereiden voor de zwaarwichtige taak het dragen der kroon. Met groot talent heeft de Hooge Vrouwe zich van deze taak gekweten. Niet alleen door de getrouwe ver vulling tegen alle vermoeienissen in is ons land haar dank verplicht. Inge wijden wisten het hoe de Koningin- Moeder zich over alles wat de regeerings- taak betrof zich volkomen liet inlichten- hoe zij ernstig en langdurig arbeidde om zich grondig rekenschap te geven van elke zaak, waarin Hare beslissing werd gevraagd. Schitterend heeft Koningin Emma de taak van Koninklijke Moeder ver vuld. Aan Hare opvoeding hebben wij het te danken dat onze Koningin Wilbelmina eene volmaakte Neder- landsche Vorstin is, volkomen op de hoogte van Hare gewichtige taak. Koningin Emma beeft alles gedaan wat menschelijkerwijs mogelijk was om Hare hooge roeping te vervullen Toen Koningin Wilhelmina de teugels van het bewind zelf in handen nam trok de Koningin-Moeder zich meer op den achter grond. «Meest op d' achtergrond van 't leven, Was Haar scbouwtooneel bereid In een liefelijke scheemring. Dienende bescheidenheid." Toch mag de Koningin-Moeder zich verheugen in de warme toegenegen heid van het Nederlandsche volk. Zij blijft onverpoosd belang stellen in het lot van het volk. Waar zij slechts bespeurt dat er iels gedaan kan worden in bet algemeen belang is zij steeds bereid dit met alle krachten te steuneu. Vraag het slechts aan hen, door wie Hare steun of weldadig heid werd ingeroepen, vraag het aan hen beoefenaars van kunsten en wetenschappen, boe de Koningin in alles belang stelt op hun gebied. Doch meer deed de Koningin-Moeder. Als oen ware moeder richt zij overal Hare schreden heen om treuren den te troosten en leed te verzachten. Wij hadden het voorrecht de Koningi- Moeder onlangs in de stad onzer inwoning te zien om het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis te bezoeken. Haar Koninklijk woord, de glimlach dezer Vorstin waren voor tallooze kranken een verkwikking als zij ging van zaal tot zaal, van bed tot bed en Hare liefelijke verschijning een licht glans wierp over veler eentonig en kwijnend bestaan. Wij zijn dankbaar dat de Koningin- Moeder weder verjaart, niet slechts als de Moeder onzer Koningin, maar om dat zij als een echte prinses van Oranje het zwakke liefheeft en beschermt. Zij acht het edele aristveratische niet be neden zich om in stilte wel te doen. Worde de Koningin-Moeder dan nog lang zeer lang gespaarder zij thans vreugde op het lustslot Soestdijk, waar de Koninklijke familie zomer weelde mag smaken. H. M. de Koningin met H. D. gemaal zijn hedenochtend half negen per speciale trein over Apeldoorn naar Dobbin vertrokken. De nieuwe minister van marine. Bij K. B. 31 Juli is met ingang van 5 Augustus I. F. aan W. J. Cohen Stuart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van marine onder dankbetuiging voor vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking aan H. M. en den lande bewezen. 2o. Benoemd tot Minister van Marine de vice-admiraal J. Wentholt, directeur en commandant der marine te Wil lemsoord, tevens commandant der stelling van Den Helder. Een Automobieltocht. In de eerste dagen van Augustus zal door het tijdschrift «Eigen Haard" een automobieltocht ondernomen wor den langs de grenslijn van Nederland, beginnende bij Woensdrecht en ein digende te Nieuwescbans, dus langs den zelfkant van Noord-Brabant, Lim burg, Geldeiland, Overijsel, Drente en Groningen. Hel zal geen ren- of race-tocht worden, maar er zal langzaam ge reden worden, Dit moet trouwens toch reeds geschieden om onderweg een groot aantal kiekjes te nemen, gegevens te verzamelen, grensdialecten op te vangen, grenskantoren te be zoeken enz. «Eigen Haard" hoopt daarna, voor haar lezers een zooveel mogelijk com pleet beeld te geven van den «zelf kant" van ons landje en te bewijzen dat daaraan mooie, nog vrijwel on bekende puntjes gelegen zijn. De Gemeenteraad van Soest heeft besloten tot het aangaan van eene 4 pCt. geldleening, groot f2500, tot dekking van de kosten van verbouwing der school te Soes- terberg. Vastgesteld werd de exploitatie- en bedrijfsrekening met balans der Elec- trische Centrale over 1906. Eerstge noemde rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f7526.45; terwijl laatst genoemde een winst aanwijst van f767.47. Aan den Heer J. Woudenberg werd bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum als hoofd der school te Soes- terberg, eene gratificatie van f100 verleend. De vrije briefkaart. De nieuwe voorschriften, aangaande de briefkaarten, die met 1 Augustus in werking treden, geven een zeer te waardeeren verbetering en vooral verruiming aan de op dit gebied tot dusverre geldende bepalingen, zegt het »Vad." Men maakt zich niet aan overdrij ving schuldig, wanneer men zegt, dat de briefkaart hetdwangpak heeft afgeworpen en zich voortaaan vrij en frank zal kunnen bewegen. Vooreerst behoeft zij voortaan niet eens meer het opschrift «Briefkaart" te dragen. Een gewone corresponden- tiekaart, mits binnen de voorgeschre ven afmetingen vallend, is van nu af even goed een briefkaart als een die door het rijk wordt uitgegeven. Want de kleur doet er ook niets meer toe. De betrekkelijke vrijheid, die in dit opzicht reeds heerschte, is nu ten aanzien van de kleur ongeli miteerd. Verder is de beschrijfbare ruimte uitgebreid, doordat men behalve de rugzijde niet de linkerhelft, maar voortaan het linker-gedeelte van de voorzijde daarvoor mag gebruiken. Photographieën, prentjes, plakzegels postzegels, merken en soortelijke kleine papieren mogen nu op de briefkaart worden geplakt, zoowel aan de voor als aan de achterzijde (van de voor zijde alleen de linkerhelft, hetgeen in de praktijk wel gelijk zal staan met het linkergedeelte). De eiscb dat ze behoorlijk vastgehecht moeten zijn en daarmede over hun geheele op pervlakte als bet ware één geheel dienen te vormen, is alleszins billijk. Kortom aan het begrip briefkaart zal na 31 Augustus, dank zij de nieuwe voorschriften, kunnen voldoen ieder blaadje blanco carton, dat binnen de vastgtstelde afmetingen valt (14 bij 9 cM. hoogstens en 10 bij 7 cM. minstens). Wij voorspellen hiervan een groote uitbreiding van de correspondentie met briefkaarten, zoodra de zeer vrij zinnige strekking der nieuwe bepa lingen genoegzaam tot het publiek zal zijn doorgedrongen. Voor de provincie Utrecht is bepaald 1. dat de opening van de jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag 31 Augustus e.k., met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke geopend wordt op Dinsdag 1 October e.k. 2. Dat de lange jacht alleen op Dinsdag en Vrijdag van elke week zal mogen uitgeoefend worden en het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1907 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabakslanden, zoo lang het zooge naamd «best goed" niet is geoogst. 3. Dat de jacht op reebokken en reegeiten geopend zal zijn van Dinsdag 1 October e.k. tot en met Zaterdag 2 November. De «Jonge Wacht", onderafdee- ling van het «Kruisverbond" alhier, zal Zondagmiddag a.s. een bezoek brengen aan haar naamgenoote te Soest. DOOR THÉRÈSE THELEN. 2) «Jaapie, wat vraag je hiervoor?" Terwijl zij dit zegt, wordt een hardgele jurk uitgespreid. «Voor jou 75 cent, mijn schatje," antwoord de aangesprokene. «Kun je denken!" zegt het meisje. «Weet je wat? ik geef je 40 cent, maar dan ook geen halfje meer!" Nu komt Japie naast haar staan. Hij slaat zijn arm om haar middel en fluis tert haar toe: «Gaan we dan vanavond ook samen uit, Roosje? dan zul je ze hebben hoor, voor veertig centen, een koopje!" Roosje betaald hem lachend en loopt vroo lijk weg, overgelukkig in het bezit van haar kleedje en de afspraak! O foei, wat wordt daar gelachen! Een oude vrouw zoekt zorgvuldig een paar kousen uit. Opeens ziet zij er levende voorwerpen overheen marcheeren en wijst den verkooper met ontzetting hierop. «O, dat is niets, m'n lieve mensch!" ant woord Peter droogjes. «Je hoeft er geen cent meer voor te be talen!" Daar naderen een paar schooljongens! Zij hebben de handen in den zak en de tasch op den rug. Vandaag willen zij toch eens kijken, of er niets voor de fiets bij is. «Hier Wim!" roept Jan. «Hier hebben we van alles!" Jan troont zijn vriendje mee naar het aan gewezen tentje met afdakje, waar van alles te koop is. Een klein ventje, met grooten bult, ziet de koopers naderen. Hij klautert haastig van zijn hoog stoeltje af, zet de ronde kom met koffie, die hij juist in de hand hield, op den grond neer en vraagt met pieperig stemmetje. «Wat believen de heeren?" Geen antwoord ontvangende, vervolgt hij «Ilc ben Levie van alle wekenIk verkoop zadels, pompen, bellen, tassehen, sturen, ge reedschappen, enz, enz." Beide jongens kijken elkaar aan en begin nen dan te proesten van 't lachen; zij kun nen zich merkbaar niet langer bedwingen. Leve wordt hierdoor boos en zegt: «Als de heeren alleen hier gekomen zijn om mij uit te lachen, dan kunnen ze gerust een deurtje verder gaan!" «Neen, man!" zegt Wim goedhartig. «Ik moest een oliespuitje hebben en als je een geschikt zadel voor me hebt, dat niet te duur is, dan wil ik 't ook wel van je koopen!" Nu is Levie in zijn schik! „Measchen, komt hier kijken! Alles moet je kijken Koopt bij Levie Vuur! Heusch, hij is niet duur!" De jongens hebben schik in de vroolijke koopman en bewonderen het fraaie zadeltje dat hij hun ter hand stelt. «Bijna voor niets heeren!" zegt Levie. «Slechts 50 cent!" Wim geeft hem direct het gevraagde, be nevens 5 cent voor het spuitje. Zeer verheugd over hun goede koop, snel len zij naar school. Wat zou Pa wel zeggen, die meende waar lijk, dat een nieuw zadel zoo duur wasj en nu wat had hij 't getroffen Maar, o weeden volgenden dag wordt het spuitje gevuld en loopt even vlug leeg, dus het lekt! Beide veeren van het zadel waren verlamd zoodat zij ook hiermede natuurlijk bedrogen zijn! Arme jongens! koopt nooit op een rommel markt, zoolang ge de slimme trucs der ver- koopers niet kent! Zie, die zwarte heer, welke daarjuist pas seert, met die bril op, die is beter af. Hij is een kundig anticair en gaat eiken week eens even kijken, of er niet een of ander voor hem bij is. Thans rust zijn blik bewonderend op een gekleurd vaasje. Zijn kennersblik ontwaart alras, dat het echt is en hij weet stellig, dat er véél voor ge maakt kan worden. Angstig vraagt hij zich af: «Zou de verkooper het ook weten?" Enfin, hij zal het beproeven. Onverschillig neemt hij het vaasje ter hand. Een lange, magere man, met verweerd ge zicht en ruwen baard, komt naast hem staan en zegt gewichtig: (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1